®0 SERVICE SPEURDERS Gesmoorde zuurkool zoals in Colmar Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 vrijdag 28 januari 2005 CD VAN DE DAG Genre: rock/indie Low The Great Destroyer Sub Pop/distributie De Konkurrent Cycle 023 „Voor deze plaat meld je je ziek en sluit je je thuis op." Dat schrijft het Amerikaanse muziekblad Splendid over dit nieuwe album van een van de gaafste Amerikaanse bands (gaaf in de originele beteke nis). Amerika kent veel groepen die rondtrekken als zigeunerfami lies. Het zijn in zichzelf gekeerde clans, die vaak in de beslotenheid van 'het gezin' tot een eigen esthetische vorm komen: Sonic Youth bijvoorbeeld of Social Distortion, The Pemice Brothers en zelfs REM. Low uit Duluth, Minnesota hanteert ook die aanpak en drijft op de close relatie van Alan Sparhawk en Mimi Parker. The Great Destroyer is hun eerste album voor het nogal luidruchtige Subpop- label, maar het laat hoogstens horen dat Low ook de volumeknop weet open te zetten of met distortion speelt. Alan en Mimi verhef fen hun stemmen hoogst zelden. Veel van het album handelt over ouder worden en acceptatie. I Go Deafvormt daar een verwarrend, maar schitterend voorbeeld van. „Wat gebeurt er als..." Vul maar in. „We will make love." Volgt een blèrende gitaarsolo. BOEK VAN DE DAG Genre: poëzie Gerrit Komrij De dunne Komrij Uitg. Bert Bakker Prijs: 5,- Er is nooit iets nieuws onder de zon. Ook in de poëzie niet, waarin het altijd gaat om ontroering of dingen die iemand anders nooit zo zag als de dichter. Het makkelijk in de zak van een colbert te ver voeren bundeltje De dunne Komrij staat vol met prachtige gedich ten, die blijk geven van een uniek observatievermogen en taalge voel. Het zijn gedichten die gekozen zijn voor het kunstencentrum Villanelle, waar men goesting had om een theaterprogramma vol poëzie te maken. Komrij en nog een andere sinjeur hebhen een keuze gemaakt uit poëzie van Nederlandstalige dichters uit de pe riode 1850-1950. Natuurlijk staat het plagiaatvers van P.N. van Eyck erin over de tuinman en de dood, maar het boekje biedt meer, veel meer. De stront wordt bezongen, er zijn gedichten over verliefdheid, verlorenheid en dood van dichters als Leopold, Bloem, Gezelle, Beets, noem maar op. Maar ook van onbekende dichters. Van G.J. Dodd bijvoorbeeld (1821-1888). Hij schrijft over een vrouw die hij begeleidt naar de boot waarmee ze vertrekt. Ze heeft geen aandacht voor hem, alleen voor haar toilet. 'Zij scheen over hare toilette voldaan,/Haar linnen was wel gestreken:/Ik bleef verplet aan 't oever staan/En kon geen woord meer spreken'. Vooral die verwantschap tussen strijken en pletten doet 't hem hier. KOKKERELLEN Voor 2-3 hoofdgerechten Ooit kon je in restaurant 'Maison des Tetes" in Colmar (Fr.) kiezen uit zestien verschillende gerech ten met zuurkool. Destijds (jaren '50 en '60 van de vorige eeuw) kwam men er speciaal voor naar Colmar. Volgens de heren van Michelin was een bezoek aan het restaurant in Colmar dan ook ze ker een omweg waard. De gesmoorde zuurkool stond er het gehele jaar door op de kaart. Op zich niet zo verwonderlijk want in Frankrijk wordt zuur kool in alle jaargetijden gegeten. Heel eerlijk gezegd smaakt mij de friszure zuurkool het beste in de zomermaan den. Ingrediënten 250 gram zuurkool, bij voorkeur uit 't vat; 30 gram boter; 1 dl droge wit te wijn, zoals Sauvignon (Fr.); 2 bosuitjes, met veel fris groen, gesnipperd; 150 gram hamreepjes, julienne; 400 - 500 gram aardappelen, vastkokers, geschild; zout; 30 gram verse'(room)kaas, zoals Mon Chou; 1 theel. Zaanse mosterd; 2 theel. fijn gehakte (blad)peterselie; eventueel en kele toeven (krul)peterselie. Bereiding Laat de zuurkool op een zeef uitlekken (ca. 20 minuten). Druk er daarna met de platte hand of de bolle kant van een lepel, nog zoveel mogelijk vocht uit. Verhit een pan met dikke bo dem. Laat de boter smelten. Haal de zuurkool met twee vor ken los. Schep de zuurkool door de hete boter en schenk de wijn er over. Leg het deksel op de pan en temper de warm tebron. Laat alles 10 -12 minu ten zachtjes smoren. Voeg 1 of meer eetlepels warm water toe indien blijkt dat er te veel vocht verdampt waar door de kans op aan branden ontstaat. Schep na het smoren ham en bosuitjes met een vork door de zuurkool en laat alles dan nog zolang j (zonder het deksel op de pan) zachtjes sudderen tot vrijwel al het vocht uit de pan is verdampt. Snijd intussen de aardap pelen in kleine stukken. Zet ze op met ruim ko kend water waaraan zout is toegevoegd. Kook de stukken in 16 - 18 minuten gaar. Giet ze af en laat ze even droog stomen. Roer in een kommetje verse (room)kaas en mosterd door elkaar. Schud het mengsel samen met peter selie door de aardappelen. Presentatie Verdeel de aardappelen over voorverwarmde borden en schep de zuurkool met ham er bovenop. Schik er toeven (krul) peterselie bij als garnering. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A15 tussen knooppunt Ridderkerk en knooppunt Deil en Al 2 tussen Ede en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al 7 bij Roosendaal en A27bij Almere. Zaterdag: Al bij Laren en A73 bij Venlo. Zondag: A67 bij Eersel en A9 bij Heiloo. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Verticaal: 1. Meteen tweemaal (4); 2. Groep arbeiders op het 1; (5); 4. Huiveringwekkende kuur (4); 5. Lichaamsvell 7. Stukje speelgoed voor de omgang (6); 9. Vrouw il duinen (3); 11. Na vijfhonderd snel week geworden Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Esplanade; 9. looi; 10. Osei; 11. au; 12. eer; 14. no; 15. Grinj 17. del; 19. ome; 21. eis; 22. uzi; 23. KLM; 25. ego; 27. prins; 32. one; 33. ab; 34. made; 36. Oslo; 38. pierenbad. Verticaal: 1. Eland; 2. sou; 3. po; 4. lier; 5. norm; 6. as; 7. den; 8. éloge; 1 15. glimp; 16. Mozes; 18. eel; 20. mig; 23. klomp; 24. gin; 26. j 28. roer; 29. neon; 31. rai; 33. ala; 35. de; 37. sb.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10