Anti-raketsysteem vliegtuigen te duu BUITENLAND Zwarte trots om Oscar-nominatie Politieke crisis Belgi dreigt over taalkwes Top tussen Share en Abbas op kon Dodelijkste dag voor Amerikanen in Irak Kosten 11 miljard dollar minus onderhoud Oxfam: zorgen over uitblijven geld noodhi Condoleeza Rice kan aantreden als minister BZ Zelfmoordpoging leidt tot treinongeval Treinverkeer plat in heel Frankrijk parijs - Het treinverkeer in Frankrijk is platgelegd of ontre geld nadat spoorwegpersoneel gisteravond plots het werk neerlegde. Reden was de ver krachting, dinsdagavond, van een vrouwelijke controleur in een regionale trein van Toulou se naar Cahors. Chirac: Belasting aidsbestrijding davos - De Franse president Chirac heeft gisteren gepleit voor de invoering van een „ex perimentele" internationale be lastingheffing voor de strijd te gen aids in de wereld. Volgens de president moet er per jaar veel meer geld beschikbaar ko men voor voor aidsbestrijding. Chirac rekende voor dat er jaar lijks 10 miljard dollar nodig is om de opmars van de dodelijk ziekte te stoppen. Dodental hindoes loopt verder op new delhi - Het aantal mensen dat om het leven is gekomen tijdens een hindoeceremonie in de staat Maharashstra in het westen van India, is opgelopen tot 330. Over het aantal gewon den bestaat nog steeds geen duidelijkheid, al is zeker dat het er meer dan tweehonderd zijn. De slachtoffers kwamen in de verdrukking tussen meer dan 300.000 geloofsgenoten die ge zamenlijk op weg waren naar een tempelcomplex. Kindsoldaten bij Tamil Tijgers colombo - De Verenigde Naties beschuldigen de Tamil Tijgers (LTTE) in het noorden van Sri Lanka ervan sinds de vloedgol ven van eind december al weer minstens veertig kindsoldaten te hebben gerecruteerd. Het kinderfonds van de VN, Unicef, maakte bekend dat het gaat om zeker 22 jongens en achttien meisjes. Rookverbod SF openbare parken san francisco - De gemeente raad van San Francisco heeft bekend gemaakt dat het roken in openbare parken verboden wordt. Als burgemeester Gavin Newson het voorstel goedkeurt, wordt San Francisco de eerste grote Amerikaanse stad met een dergelijk rookverbod. Franse politie pakt ronselaars parijs - In Parijs zijn gisteren door de Franse binnenlandse veiligheidsdienst DST nog eens vier jonge mannen aangehou den die verdacht worden van het ronselen van strijders voor de opstand in Irak. Daarmee komt het totaal aantal arrestan ten in deze zaak op elf. De DST denkt dat op dit moment tus sen de vijftien en dertig Fransen actief zijn in het verzet in Irak. Ruimtewandeling bemanning ISS moskou - Een Russisch en Amerikaans bemanningslid van het internationale ruimtesta tion ISS hebben gisteren met succes een 5,5 uur durende ruimtewandeling afgesloten. NASA-astronaut Chiao en de Russische kosmonaut Sjapirov bevestigden een robotarm aan de Russische servicemodule Zvezda die de werkzaamheden tijdens ruimtewandelingen moet verlichten. Regenval eist 29 levens S-Arabië den haag - Door hevige regen val en snel opkomend water zijn de afgelopen dagen in de Saudische stad Medina 29 mensen om het leven gekomen. De storm veroorzaakte veel schade aan wegen, elektrici teitsvoorzieningen en commu nicatienetwerken. Het was de hevigste van de afgelopen twin tig jaar. Doden Darfur bij nieuw geweld Khartum - Aanhoudend geweld in de Sudanese regio Darfur heeft aan zeker 105 mensen het leven gekost. Volgens de Ver enigde Naties vielen de doden deze week bij een aanval van gewapende mannen op een dorp. Duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen. ABUIS Auschwitz Door een fout van de redactie stond gisteren op de buiten landpagina in het verhaal 'Auschwitz: luguber symbool van de holocaust' dat de bevrij ding van Auschwitz precies vijf tig jaar geleden was. Dat moet natuurlijk 'zestig jaar geleden' zijn. De redactie biedt haar wel gemeende excuses aan voor de ze uiterst pijnlijke vergissing. Film Yesterday genomineerd voor beste buitenlandse productie door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Vorig jaar was er het Afrikaner meisje Charlize The- ron. Zuid-Affika was trots om haar Oscar voor haar rol in de film Monster, maar toch. Het ging om een Hollywoodpro- ductie. Theron is inmiddels niet meer van een Amerikaanse te on derscheiden en vooral: ze is blank. Anders ligt het met de Oscar-nominatie voor de film 'Yesterday1, die tot een explo sie van authentieke zwarte trots heeft geleid. 'Yesterday' gaat op voor de beste film in een buitenlandse taal en die taal is isi-Zulu. Voor een land waar tot voor kort zwarten niet meetelden en vandaag het Engels pijnlijk dominant is, betekent dit een geweldige culturele opsteker. Niet alleen voor de zeven mil joen Zulu's, die de grootste et nische bevolkingsgroep vor men, maar voor alle zwarte Zuid-Afrikanen. „De film bewijst wat voor ge weldig creatief talent dit land heeft en hoe groot de kracht is van een lokaal verhaal, verteld in een lokale taal", zegt produ cent Anant Singh. Hij is de Godfather van 's lands filmin dustrie, dat als centrum het zo blanke Kaapstad heeft. Met de bouw van een nieuw studio complex in de arme township Khayelitsha buiten Kaapstad, wil Singh onderstrepen dat de trend in Zuid-Affika is richting de eigen mensen en de eigen verhalen. 'Yesterday' is er zeker een be wijs van. Het verhaal is een voudig en gaat over het pro bleem waarmee vijf miljoen Zuid-Afrikanen kampen: hiv- aids. De hoofdrolspeelster, Le- leti Khumalo, bekend van de anti-apartheidsmusical Sarafi- na!, leeft in een dorpje en heeft zich ten doel gesteld lang genoeg te leven om haar dochter naar school te kunnen zien gaan. „Het is een krachtig verhaal. Niet over de problemen en de tragedie, maar over hoop", zei gisteren Nelson Mandela. De ex-president, die inmiddels een van de belangrijkste aids- activisten is van Zuid-Affika, zei dat de film de strijd zal hel pen tegen stigma en discrimi natie. Hijzelf leverde enkele weken terug een cruciale bij drage aan die strijd door te openbaren dat zijn oudste zoon was gestorven aan aids. Maar de man die vorig jaar Charlize Theron op zijn be kende grootvaderlijke manier knuffelde en haar tot tranen toe beroerde, zei ook trots te zijn op de internationale door braak van de Zuid-Afrikaanse cinema. „Dit is een enorme prestatie en een mijlpaal voor Zuid- Afrika", aldus de 86-jarige Mandela, die overigens via zijn Nelson Mandela Foundation co-sponsor is van 'Yesterday'. washington/gpd - Het uitrus ten van passagiersvliegtuigen met afweersystemen tegen ra ketten die door terroristen kun nen worden afgevuurd, wordt veel te duur en is bovendien niet praktisch. Dat staat in een studie die is uitgevoerd in opdracht van het Amerikaanse ministerie van binnenlandse veiligheid. Alleen al het aanbrengen in de 6800 Amerikaanse passagiers vliegtuigen van het op laser technologie gebaseerde sys teem zou 11 miljard dollar gaan kosten, plus twee miljard dollar per jaar voor onderhoud, zo meldt de RAND Corporation. Maar volgens het luchtvaartbe drijf Northrop, dat zo'n systeem in ontwikkeling heeft, gaat dat hooguit de helft hiervan kosten. Het RAND-onderzoek zegt ech ter geen oplossingen te hebben gevonden voor het probleem van 'vals alarm' en stelt dat het ook vrij simpel is om de be staande afweersystemen te ont wijken. Zolang er geen betere technologie is, is het niet ver standig nu miljarden aan zulke systemen uit te geven. Volgens de studie beschikken terreurorganisaties als al-Qaeda over 'de motieven en de midde len' om passagiersvliegtuigen aan te vallen met lichte, van de schouder gelanceerde, anti- vliegtuigraketten. Dit soort wa pens zullen voor terrcj steeds aantrekkelijker w< Wereldwijd zijn er 700.01 produceerd, maar duizi raketten zijn spoorloos el vaak te koop op illegale w markten in het Midden-O en Centraal-Azië. De noodlijdende grote /j kaanse luchtvaartmaats pijen staan sceptisch tege de plannen vanwege de In het Amerikaanse Ct zijn echter voorstellen i diend die de installatie vi ti-raketsystemen verplich len voor vliegtuigen die dan 400 passagiers kunnej voeren. brussel/anp - In België dreigt een lange en zware politieke crisis, nu de coalitiepartners in de Vlaamse regionale regering het niet eens zijn over een be langrijke taalkwestie. De chris ten-democraten (CD&V) be schuldigden de socialistische en liberale regeringspartners gisteren van „woordbreuk". Zij gaan zich beraden op verdere deelname aan de brede regio nale coalitie, die het rechts-na- tionalistische Vlaams Belang van de macht moet houden. Een val van de Vlaamse regiore gering heeft ook grote gevolgen op nationaal niveau. CD&V- fractieleider in de nationale Ka mer van Volksvertegenwoordi gers De Crem sprak al van een „regeringscrisis". Later trok hij die voor de publieke radiozen der VRT uitgesproken woorden wel weer in. Ook andere CD&V- leiders haastten zich te verkla ren dat er geen sprake is van een crisis. De discussie spitst zich toe op het kiesdistrict Brussel-Halle- Vilvoorde. Daartoe b( ook Vlaamse gemeenten veel Franstaligen wonei kunnen in dat districj stemmen op Franstalige 1 uit Brussel. Bij de laat^ merverkiezingen in 2003 den de Franstalige lil} daardoor twee extra zetej nen, zeer tegen de zin vj Vlaamse partijen. In het regeerakkoord vJ Vlaamse regionale coal daarom afgesproken dj „onverwijld" moet kom| een splitsing van de kieskj een Brussels en een Vlaa deelte. De Franstalige p willen daar alleen over als andere taalkwesties, de verplichting voor be| ambtenaren om in Brusi derlands te spreken, d discussie kunnen kom staan. CD&V en N-VA zij mordicus op tegen, om vrezen via de achterdeu tal van rechten voor Vlai in te moeten leveren. londen/anp - De Verenigde Na ties hebben slechts de helft van de 1,5 miljard euro ontvangen die ze hebben gevraagd voor noodhulp in de eerste zes maanden in de landen die door de tsunami van tweede kerst dag zijn getroffen. Dat blijkt uit een rapport van de internatio nale hulporganisatie Oxfam, precies een maand na de na tuurramp. Oxfam zegt dat er meer inspan ning nodig is om de kwaliteit en de kwantiteit van de hulp te handhaven. De organisatie hoopt dat het nog benodigde geld binnenkomt, maar zegt op basis van ervaringen uit het verleden sceptisch te zijn. Diezelfde scepsis geldt volgens directeur Barbara Stocking van Oxfam in Groot-Brittannië ook voor de toezeggingen van lan den voor hulp bij de wederop bouw van het getroffen gebied. Regeringen hebben de Verenig de Naties daarvoor ruim 5,8 miljard euro toegezegd. Een van de slechte ervaringen uit het verleden is de gang van zaken bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbe ving in de Iraanse stad Bam in 2003: Toen zegden gulle gevers 47 miljoen euro toe. Daarvan kwam uiteindelijk maar 25 mil joen euro binnen. Unicef vraagt 595 miljoen voor 'andere nood' Unicef heeft dit jaar 76; joen dollar (595 miljoei ro) nodig voor noodhul 33 landen. Dat heeft de nisatie bekendgemaakt de presentatie van het j lijkse Humanitarian Aci Report. Unicef benadrt dat „medeleven van pu en overheden wereldwi zoals na de tsunami in hard nodig is om ook vi ten noodsituaties elder wereld het hoofd te bie De hulporganisatie hee noodgebied in Azië dal buiten de berekening g den. Verreweg het mee geld voor noodhulp in heeft Unicef nodig in S Ruim 220 miljoen euro stemd voor hetAfrikaa land. Bijna de helft daa gaat naar de regio Darf Andere noodgebieden grootschalige hulpverli nodig is, zijn Afghanist; miljoen), Ethiopië (30 i joen) en de Democratic Republiek Congo (26,5 joen). jeruzalem/anp - Nieuwe opti mistische geluiden kwamen gisteren uit het Midden-Oos ten. Israëlische en Palestijnse afgevaardigden hebben overleg gevoerd over een mogelijke topontmoeting tussen de Israë lische premier Sharon en de Pa lestijnse president Abbas. De eerste voorbereidende ge spreksronde had plaats in Jeru zalem. Volgende week gaat het overleg verder. Volgens de Palestijnse toponderhandelaar Saeb Erekat verliep de bijeenkomst in een goede en constructieve sfeer. Eerder had Israël al de diplo matieke relaties met de Palestij- nen hersteld. Jeruzalem verbrak het contact met de Palestijnse leiding half januari na een bloe dige aanslag in de Gaz die zes Israëliërs en drie het leven kostte. De Israëlische strijdk toonden ook hun goe Naar verluidt willen zij 1 ger 'doelgericht' milita lestijnen liquideren in g waar de Palestijnse pc orde en de veiligheid haaft. Met de belofte ko el tegemoet aan een bel eis van de Palestijnen. Ondanks afspraken militante Palestijnen voor het eerst sinds et weer raketten af op Isi twee zelfgemaakte Qas ketten ontploften in de' ochtend in een leeg gf| Zuid-Israël. los angeles - Een gecompliceerd treinongeval in de Amerikaanse staat Californië heeft gisteren aan zeker tien mensen het leven gekost. Volgens The Los Angeles Times waren er drie treinen en een personenwagen bij het ongeval betrokken: twee forenzentreinen, een goederentrein en een terreinwagen. Oorzaak van het ongeval was een man die zelf moord wilde plegen, maar op het laatste moment terugkrabbelde en zijn auto op het spoor liet staan. De man is opgepakt. Volgens brandweerlieden ter plaatse vielen er meer dan honderd gewonden, van wie er circa veertig slecht aan toe zijn. Foto: Reuters washington/anp - Condoleez- za Rice kan aantreden als de nieuwe minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten. De Senaat ging gisteren akkoord met de voordracht van president Bush om Rice te be noemen als opvolger van Colin Powell. In totaal stemden 85 se natoren voor en dertien tegen. Alle tegenstemmers waren De mocraten. Het was het hoogste aantal afkeurende stemmen dat ooit is uitgebracht bij de goed keuring van een voordracht van een nieuwe minister van bui tenlandse zaken. Henry Kissin ger was tot dusver 'koploper' met zeven tegenstemmen in 1973. Rice lag tijdens de verhoren in de Senaat behoorlijk onder vuur, vooral wegens het Irak- beleid, maar de goedkeuring van haar voordracht gold steeds als zeker. Rice is momenteel Nationaal Veiligheidsadviseur van Bush, een functie waarin ze een cruciale rol speelde in het buitenlandse beleid. Een commissie van de Ameri kaanse Senaat stemde gisteren ook in met de komst van Alber to Gonzales als de nieuwe mi nister van Justitie. Volgens Amerikaanse media was de stemming wel verdeeld, tien Republikeinen stemden voor en acht Democraten tegen. Gonzales is in Democratische gelederen omstreden omdat hij in zijn huidige functie als Witte Huis-adviseur heeft meege werkt aan het omstreden beleid om terreurverdachten niet vol gens de regels van de Conven ties van Genève te behandelen. washington/anp - Met 37 do den was woensdag 26 januari de dodelijkste dag voor de Amerikaanse strijdkrachten in Irak sinds hun invasie van het land, 22 maanden geleden. Door een helikopterongeluk in het westen kwamen 31 Ameri kaanse militairen om het leven. Zes andere Amerikaanse mili tairen werden het slachtoffer van opstandelingen. Volgens Amerikaanse media was het incident met de heli kopter een ongeluk, dat ver moedelijk te wijten was aan slecht zicht. De militaire autori teiten gaven geen uitsluitsel over de toedracht. Zij sloten een beschieting door rebellen als oorzaak vrijwel uit. De crash met de CH-53 Sea Stallion transporthelikopter ge beurde 's nachts, niet ver van de stad Ar Rutbah in de woes tijn bij de Jordaanse grens. De militairen van de eerste mari niersdivisie die zich aan boord bevonden, zouden er op uit ge stuurd zijn om Iraakse verlde- zingsmedewerkers bij te staan. De Amerikanen zouden in Irak inmiddels 33 helikopters heb ben verloren, ruim twintig daarvan na beschietingen. On gelukken met dergelijke toestel len behoren tot de dodelijkste voorvallen voor Amerikaanse militairen in Irak. Half novem ber 2003 botsten twee Black- hawk-helikopters op elkaar bij Mosul waardoor zeventien in zittenden omkwamen. Eerder die maand vonden zestien Amerikanen de dood toen re bellen een Chinook-helikopter neerschoten met een luchtdoel raket. Een archieffoto van de Amerikaanse CH-53E Super Stallion. Een soortgelijke helikopter stortte gisteren neer in Irak. Daarbij kwamen 31 Amerikaanse mariniers om het leven. Foto: Reuters Het was gisteren niet alleen voor de Amerikanen een dode lijke dag in Irak. In aanloop naar de verkiezingen zondag vielen ook talrijke Iraakse do den door aanslagen met auto bommen. Bij een hoofdkwartier van een grote Koerdische partij in het Noord-Iraakse Sinjar kwamen zeker vijftien personen om het leven doordat een vrachtauto vol explosieven ontplofte. In de stad Riyadh, nabij de oliestad Kirkuk, werden negen slachtof fers geteld door drie autobom men die nabij een leger- en een politiepost en op een snelweg explodeerden. In het centrum van Tikrit, de geboorteplaats van de gevangengenomen ex- dictator Saddam Hussein, ont plofte ook een autobom. Daar door viel zeker een dode. Elders in de stad trof de politie twee kant-en-klare bomauto's aan in een verlaten huis. Zij maakte de explosieven onschadelijk. In het noorden van Bagdad ontplofte een bom in een school die zondag bij de verkie zingen als stemlokaal zoir-die- nen. Niemand raakte gewond. Tegenstanders van het demo cratiseringsproces pleegden de afgelopen dagen aanslagen op talrijke stembureaus. Rebellen ontvoerden ook drie werkne mers van de Iraakse kiescom missie in de regio Mosul. Volgens de organisatie die de verkiezingen voor Iraki's buiten Irak organiseert, lieten onge veer 280.000 Iraakse ballingen zich als kiezer registreren. Dat is ruim een kwart van de onge veer een miljoen kiesgerechtig de Irakezen in het buitenland.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8