Air marshals voorlopig van boord BINNENLAND 2 i: Of Minister Peijs houdt vast aan Tweede Maasvlakte Simon (2) wandelt onopgemerkt weg uit peuterspeelzaal 'Medicijn asbestkanker wordt patiënt onthouden' Kamer wil illegale kap aanpakken Eerst evaluatie proef afwachten SIK in de takels uffeur moet F uitzitten' - Als het aan justitie de chauffeur van het zo- ide Dover-transport zijn Brittannië opgelegde ïdig uit. Bij de omzet - de straf van de man „-i voor de rechtbank in m lam eiste officier van jus- de Kimpe veertien jaar Die eis is gelijk aan de ,0| ieling in april 2001 in ld. Het transport kostte 2000 58 Chinezen het le- n zij in de laadruimte H i vrachtauto naar Groot- nië gesmokkeld werden. donderdag 27 januari 2005 i? Wandelen inder pillen school Uden K, Vbp - Psychiaters, psycho- ji huisartsen moeten i vjtpressieve patiënten i VJ rvaak antidepressiva irijven, en vaker licha- inspanning. Een com- id van deskundigen uit de in iche hulpverlening con- rt dat in een advies dat in ^crdf gepresenteerd. Het van antidepressiva is de jaren sterk toegenomen. W ikundigen twijfelen aan =™ïan de medicijnen. Ze dat een goed gesprek, en en wandelen net zo jrken. ot 9 jaar na ens doodslag 1 - Het openbaar minis- heeft gisteren voor (tbank in Arnhem tegen ïen gevangenisstraffen jaar geëist wegens op de 21-jarige Rober- uit Westervoort. Vol- officier van justitie heb- ier Arnhemmers op 21 vorig jaar het slachtof- igens een vriend van Ireigd en mishandeld, len ze hem hebben ge- ondanks de vrieskou, i en jas uit te doen. Uit het slachtoffer daar- ijskoude IJssel zijn ge- Twee dagen later dode lichaam aan de kant van de rivier in Lat- vonden. eTchulp voor ien aantal leerlingen en 'iten van de islamiti- ischool Bedir in Uden steeds begeleiding laatschappelijk werk. n van de aangesto- id die het schoolge- november vorig jaar in de as legde, zijn ver- jk nog een jaar merk- leerlingen krijgen be- van het schoolmaat- ijk werk. Vooralsnog om de kinderen uit t en een paar uit lage- :n. Bij hen is volgens Van de Voort duidelijk gevoelens van on- [d. |en Cruyff ten samen let CIOS in Goes gaat ;rken met de Johan nindation om basis- trlingen ervan bewust hoe het is om met een p te leven en sporten. )es ontwikkelt spellen rd op verschillende ps onder de noemer oundation Games, en van het CIOS bege- eze games als onder hun stage op basis- De Johan Cruyff Foun- svert de financiën en de se ambtenaar tkelt heroïne ngladbach - De Duitse eeft een 36-jarige Turk enaar opgepakt, die via 1 heroïne smokkelde inchengladbach, vlak jrens bij Roermond. De ongehinderd door de s heen omdat hij over omatiek paspoort be- De politie gaat ervan Ie beambte als koerier ïntig kilo heroïne heeft p;eld. Hij viel door de R invallen op 13 januari ögen van asielzoekers in ie grensstreek bij Roer pij hen werd in totaal I kilo heroïne gevonden. iinistratieve In minder - Het kabinet is er van overtuigd dat agt de administratie voor het bedrijfsleven 'inetsperiode met een (verminderen. Volgens [Zalm (financiën) figt net met voorstellen tot pctie van ongeveer 17 Igoed op schema. In de |Kamer worden de zeer gewaardeerd, Ier meer coalitiepartij ippositiepartij PvdA it ondernemers er nog van merken. Ook irsorganisaties VNO- MKB-Nederland zijn iver de behaalde resul- Plan Tweede Maasvlakte den haag/anp - Consumenten moeten in de winkel in één oogopslag kunnen zien of het tuinmeubulair, de schutting of de vloerplanken gemaakt zijn van 'goed' of 'fout' hout. Twee de-Kamerlid Vos (Groenlinks) wil dit wettelijk regelen via een extra, Nederlands overheids- keurmerk. Ook moeten hout handelaren desgevraagd kun nen aantonen dat hun hout le gaal is. De Kamer wil ctollllegale boskap bestrijden door de handel in dit foute hout aan te pakken. In het debat over het initiatiefvoorstel van Vos rees gisteren bij ver schillende Kamerleden twijfel of Nederland deze strijd solo moet aanbinden. Te meer om dat de Europese Commissie be zwaar heeft tegen deze afzon derlijke koers. De fracties van CDA en WD pleiten voor een Europese aanpak.,,Wij wonen niet op een eiland", aldus Schreijer-Pierik (CDA). Dit jaar had volgens het Natio nale Milieubeleidsplan (NMP) een kwart van het hout dat in Nederland verhandeld wordt, op milieuvriendelijke wijze ge produceerd moeten zijn. Dat is momenteel slechts 10 procent. Wereldwijd bestaan meer dan zestig kwaliteitsmerken voor duurzaam hout. Het bekendste keurmerk voor goed hout is FSC van de Forrest Stewardship Council, de internationale orga nisatie voor duurzaam bosbe heer. den haag/gpd - Minister Peijs van verkeer en waterstaat houdt vast aan de aanleg van de Tweede Maasvlakte bij Rot terdam. Zij verwacht niet dat het mega-project van 2,6 mil jard euro grote vertraging zal oplopen nu de Raad van State het besluit tot de aanleg giste ren heeft vernietigd. „Dit is geen streep door het hele pro ject. De Maasvlakte komt er ge woon", aldus Peijs. De Raad van State oordeelde gisteren dat het kabinet bij de plannen voor de uitbreiding van de Rotterdamse haven on voldoende rekening heeft ge houden met gevolgen voor het milieu. Zo zou de aanvoer van vislarven en slib naar de Wad denzee verstoord kunnen wor den, staat het afgraven van duingebied bij Voorne en Goe- ree op gespannen voet met Eu ropese milieurichtlijnen en is er geen vergunning voor het af graven van zand. Rotterdam, de provincie Zuid- Holland en kamerleden hebben geschrokken gereageerd op de uitspraak. De Zuid-Hollandse gedeputeerde Van Heijningen zegt 'jaren uitstel' te vrezen. De Rotterdamse havenwethou der Van Sluis concludeert dat de plannen nu moeten worden aangepast. „Maar de voorberei dingen kunnen doorgaan. Als we er een schepje bovenop doen kunnen de werkzaamhe den in 2006 van start." De Tweede Kamer is er minder gerust op. „Het zou kunnen dat dit hele project teruggaat naar af. Dit mag je wel een blunder noemen stelt D66'er Van der Ham. PvdA-Kamerlid Verdaas: „Dit is ingrijpend. Het project is te groot en complex geworden en dan dondert het in elkaar als de Raad van State er één steen uittrekt." WD-Kamerlid Snijder spreekt van een „streep door de rekening". „Ik schrik hiervan. Rotterdam wacht met smart op deze uitbreiding. Blijkbaar heeft het kabinet een paar steken la ten vallen." „Dit zal zeker voor vertraging gaan zorgen", ver wacht CDA-kamerlid Van Hij- um. Tot de aanleg van de Tweede Maasvlakte werd in 1999 beslo ten, onder grote druk van de Rotterdamse havenlobby. Met de aanleg is ruim 2,6 miljard euro gemoeid, waarvan het rijk circa 1,2 miljard financiert, voor een deel via een belang in het Rotterdams havenbedrijf. De Tweede Maasvlakte combineert 2.500 hectare extra haventerrei nen buiten de kustlijn met nieuwe natuur- en recreatiege bieden. De eerste terreinen zouden in 2011 opgeleverd moeten worden, ongeveer het moment dat het 'oude' haven gebied volgens ramingen uit zijn jasje groeit. Tegen de plannen was bij de Raad van State bezwaar aange tekend door onder meer de Ne- Leidsters missen jochie pas uren nadat hij op pad ging Zandwinningsgebied derlandse Vissersbond, de Wes telijke Land- en Tuinbouworga nisatie en het gemeentebestuur van Westvoome. In de Tweede Kamer is met name Groenlinks verguld met de uitspraak. „Dit is goed nieuws. Het project ligt nu in de prullenbak en daar moet het wat ons betreft blij ven", stelt Kamerlid Duijven- dak. Volgens Duijvendak is de Tweede Maasvlakte een typisch voorbeeld van het „kritiekloos doordrukken van megaprojec ten". Duijvendak: „Ik geef op een briefje: als Peijs haar plan nen opnieuw indient, gaat ze wéér nat voor de Raad van Sta te. Dit is een onzalig project waar de Raad terecht funda mentele kritiek op heeft. sneek - Een pas gerestaureerde SIK locomotief hangt in de takels om voor het Natio- een groot liefhebber van modeltreinen - zal de officiële opening verrichten. Daartoe naai Modelspoor Museum in Sneek te worden geplaatst. Het museum opent zaterdag zal hij zaterdagmorgen vanuit Leeuwarden met een stoomtrein naar Sneek reizen, zijn deuren en is gevestigd in het gerestaureerde station van Sneek. Het heeft de Foto: GPD/Wietze Landman grootste collectie modeltreinen van Europa. Commissaris van de Koningin Ed Nijpels - Vereniging van slachtoffers vindt situatie onaanvaardbaar door Annalaura Molducci haarlem - Ziekenhuizen ont houden patiënten met asbest kanker een nieuwe behande ling. Sinds december is er een geneesmiddel op de markt dat het leven verlengt en een mens waardig bestaan biedt, maar omdat het niet op de lijst van dure geneesmiddelen staat wordt het niet voorgeschreven. Dat is onaanvaardbaar, stelt de Asbestslachtoffers Vereniging Nederland (AVN) in Haarlem. AVN-voorzitter Leon Wid- dershoven heeft de kwestie in middels in een brandbrief aan de Eerste en Tweede Kamer aangekaart. Bovendien heeft de vereniging de kwestie gisteren aan de orde gesteld op een symposium over asbestkanker in Den Haag. Daar sprak ook voormalig minister van volksge zondheid en voorzitter van de gezondheidsraad, Els Borst. Widdershoven stelt dat het on verteerbaar is dat er een middel op de markt is dat patiënten wordt onthouden. „Eindelijk is er een geneesmiddel beschik baar voor deze zeldzame vorm van kanker, dat het leven ver lengt en een menswaardiger bestaan biedt. Het middel, Alimta, moet op de lijst van du re geneesmiddelen worden ge plaatst. Dan kunnen ziekenhui zen extra budget krijgen en art sen asbestslachtoffers gewoon behandelen." „Omdat het nu niet op de lijst staat, wordt het dus niet voor geschreven. Er zijn bij diverse ziekenhuizen wachtlijsten van asbestslachtoffers die simpel weg niet worden behandeld. Dat is onacceptabel." De AVN eist daarom van de minister dat ziekenhuizen zo snel mogelijk budget krijgen, zodat de artsen hun patiënten de noodzakelijke behandeling kunnen geven. Volgens de AVN blijkt dat veel patiënten baat hebben bij Alim ta. „De ziekte mesothelioom: longvlies- en buikvlieskanker, is niet te genezen. Slachtoffers hebben buitengewoon veel pijn als gevolg van de tumor. Deze nieuwe behandeling kan de pijn aanzienlijk verlichten, wat erg belangrijk is voor de kwali teit van leven in deze laatste fa se van de ziekte. Daarnaast ver lengt het middel het leven wat belangrijk is in de korte tijd die je nog te leven hebt." Volgens AVN heeft de Eerste Kamer altijd laten weten dat het een 'erezaak' is dat zowel de beide kamers als de regering op zouden komen voor de asbest slachtoffers. door Coen Polack schiphol - Nederlandse vliegtui gen moeten het voorlopig even stellen zonder zogeheten air marshals aan boord. Deze gewa pende bewakers zaten sinds half juli bij wijze van proef aan boord van geselecteerde vluchten van Nederlandse luchtvaartmaat schappijen van en naar de VS. Nu de proef is afgelopen, moet eerst worden bepaald of de aanwezigheid van de marshals een succes is geweest, voordat ze eventueel weer terugkeren. KLM, die dit jaar verschillende malen air marshals aan boord heeft gehad, wil nog niet voor uitlopen op de conclusies van die evaluatie. „We hebben geen idee welke kant het opgaat, om dat we nog niet weten wat de andere partijen ervan vinden", aldus een KLM-woordvoerder die vanwege veiligheidsrisico's 'zo onduidelijk mogelijk' wil blijven over precieze aantallen van ingezette marshals. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers geeft aan dat de verdere inzet van de air marshals ook afhangt van hun bewapening en van de moge lijkheid om vanuit de cockpit de cabine in de gaten te hou den met camera's, zodat de pi loten ook weten wat er allemaal achter de gepantserde cockpit deur gebeurt. Voor aanvang van de proef was er veel commentaar op de komst van de marshals. Vooral hun bewapening met een klein pistool werd als riskant gezien aan boord van een vliegtuig. De marshals vlogen in burgerkle ding mee om eventuele aansla gen of vergaande agressiviteit aan boord te voorkomen. Het duurde alleen even voordat de betrokken luchtvaartmaat schappijen en vakbonden het risico van afzwaaiende kogels en de gevolgen daarvan konden wegstrepen tegen het voordeel van zo'n beveiligingsbeambte aan boord. De marshals moesten er vooral komen vanwege de roep van de VS om meer veiligheid. In de VS wordt al langer gebruik ge maakt van de vluchtbewakers en ook op vluchten naar het land zou dat moeten gebeuren. Maar tot de dag van vandaag zijn er geen concrete eisen of voorschriften vanuit de VS ge komen, waardoor het nog maar de vraag is of de Nederlandse overheid en luchtvaartmaat schappijen de bewakers willen blijven financieren. Kabinet: Geen schuldkwijtschelding den haag/anp - Het kabinet Van Ardenne zei dat gisteren in voelt niet veel voor om de Azia- de Tweede Kamer tijdens een tische landen die getroffen zijn overleg over hulpverlening aan door de zeebeving hun schul- de door de tsunami getroffen den kwijt te schelden. Volgens landen. De Club van Parijs, een minister Van Ardenne (ontwik- groep rijke landen waaronder kelingssamenwerking) verzwakt Nederland, heeft eerder deze schuldkwijtschelding de kre- maand besloten de schulden dietwaardigheid van die landen van de landen in het rampge- op de kapitaalmarkt. Een land bied tot maart te bevriezen. In als India wil daarom ook hele- de tussentijd wordt een schuld- maal geen schuldkwijtschel- analyse van de betreffende lan ding. den gemaakt. ren open en belandt in de ont spanningsruimte van het wijk centrum Stervoorde. Hij moet langs de twee biljarts zijn ge draafd, tussen de tafels en stoe len door; hij moet zich weer door andere klapdeuren heb ben geworsteld en de rode bui tendeur van het wijkcentrum - op zijn tenen - open hebben getrokken. Vanaf dat moment is het huive ren geblazen. Het kleine joch stapt zonder jas de vrieskou in, een witte sneeuwwereld, dren telt langs de fietsenstalling naar de stoep en steekt 'ergens' de Van Mooklaan over. De drukke Sir Winston Chur- chilllaan heeft hij vermoedelijk rechts laten liggen. Zeker is dat Simon de Van den Boschlaan inloopt, de straat waar hij woont. „Op sommige stukken hebben we zijn sporen in de sneeuw kunnen volgen", vertelt vader Harold Goedhart. „Hij had schoenen aan met een heel typische zool, dus dat was niet zo moeilijk te volgen. De voetstappen slaan plotseling rechtsaf, bij de garages, en gaan slinger de slang om een ijzeren hekje heen. Simon is een brandgang ingerend. Daar, op het smalle paadje met meters hoge schuttingen, raakt de klei ne draver van streek. „Ik hoor de een kind vreselijk huilen", vertelt Boukje de Koning, die net een bezem uit de schuur wilde halen. „Ik dacht: dat klinkt niet goed. Hij rende weg en kwam weer terug, gillend. Hij zat bij mij achter de schutting, een zielig hoopje, midden op het pad, in de sneeuw. De vrouw bracht hem tot beda ren, een buurvrouw trok erop uit om de moeder te zoeken. „Hij was groot van stuk, maar praten deed hij niet. Ik vroeg maar: hoe heet je? Waar woon je? Maar hij zei helemaal niets. De politie werd gebeld, een buur vrouw meende hem te herken nen, om half elf kwam de moe der van Simon thuis. „Die arme vrouw was helemaal over haar toeren", vertelt De Koning. „Ze kuste mijn handen van dank baarheid. 'Simon had wel dood kunnen zijn!' Intern onderzoek Judith van Veen van de Stichting Rijswijkse Kinder opvang (SRK) zit danig met het incident in haar maag. Volgens Van Veen heeft Pin keltje de verplichte beveili ging, waaronder klinken op de deur. Het SRK is een in tern onderzoek gestart; ook staat er een extra leidster op de groep en is de bewuste speelkamer tot nader order gesloten. De ouders zeggen hun kind niet meer naar Pin keltje te brengen. 750tta natuurgebied A. Midden-IJsselmonde B. Schiezone Zuid-/Schiebroekse Polder jmpensatie duin natuur Duingebied Delflandse kust Strandhaak Haringvlietmond Oostduinen Goeree 4. Landbouwgebied de Enden 5. Duingebied Kop Brouwersdam ompensatie zeenatuur 6. Zeereservaat Haringvlietmond 7. Oostvoornse Meer Rijswijk - Een 2-jarige dreumes heeft dinsdag de benen geno men uit een peuterspeelzaal in Rijswijk. Het ventje draafde door de buurt, stak een drukke straat over en werd huilend van paniek gevonden, achter een schutting in de sneeuw. Een buurvrouw vond hem om half tien. 'Hij zat daar maar, een klein zielig hoop je.' De peuterspeelzaal waar schuwde de politie pas om kwart voor elf. Ze begreep er even helemaal niets van. Wat was dat nou toch? Die twee agenten aan de deur, met haar Simon, haar eer ste kind, eind december net twee geworden. Hij was veilig, haar Simon, en ongedeerd, dat zag ze onmiddellijk. Maar wat moesten die agenten dan? Na tuurlijk was dat haar kind, wat een vraag! Ja, Yvette Goedhart was ver baasd, zegt ze achteraf. Maar niet voor lang. Want na een kort gesprek met de agent bui telden de emoties bij de jonge moeder over elkaar heen. Boos werd ze, woedend. Opgelucht, dankbaar ook. Maar vooral: bang, heel erg bang. Haar kleine Simon, die ze an derhalf uur eerder had afgele verd bij peuterspeelzaal Pinkel tje, haar lieve kleine mannetje, was helemaal op eigen houtje weggelopen, het kinderdagver blijf uit, zomaar de straat op. Simon van twee is weer veilig terug bij zijn ouders, Harold en Yvette Goedhart, en broertje Julius. Foto: GPD/Frank Jansen „Hij had wel dood kunnen zijn! Wat er precies gebeurd is, moe der Goedhart zegt geen enkel idee te hebben. Eén ding staat vast: de dreumes is de Van Mooklaan overgestoken, een weg waar in de ochtendspits nogal wat verkeer overheen raast, waar ook de stadsbus rijdt. Goedhart: „Stel je voor dat hij is overgestoken achter een bus die stond te wachten voor het stoplicht. Hij is nog geen meter groot. Een tegenligger zou hem echt piet gezien hebben. Kans- loos zou hij zijn. Twee dagen in de week brengt Yvette Goedhart haar kind naar peuterspeelzaal Pinkeltje. Leuk voor Simon om te spelen met leeftijdgenootjes, zo was de ge dachte, en moeder kon dan ook even haar aandacht richten op de kleine Julius, nog maar drie maanden oud. Peuterspeelzaal Pinkeltje was de eerste optie, vertelt Goedhart, uiteraard, want aan het eind van de straat. Alleen de Van Mooklaan over, nauwelijks tweehonderd meter. Die afstand is sinds gisteren een onoverbrugbare kloof ge worden. Moeder Yvette heeft haar oudste even voor negenen afgeleverd, is vijf minuutjes blij ven hangen, maar vertrok daar na spoorslags naar het consul tatiebureau, voor de eerste in entingen tegen kinkhoest van Julius. Maar niet alles verloopt volgens plan. Simon blijkt zijn zinnen helemaal niet op spelen te heb ben gezet. Hij moet eruit, naar buiten. En dat lukt hem - op de een of andere manier. Hij glipt doorzie deur, duwt de klapdeu- w

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5