Moordenaar Van Gogh volledig verantwoordelijk BINNENLAND 1 Tweede Kamer: Mes in bureaucratie onderwijs I 'Nederland geen maagdelijk voorbeeld meer' 'Vertraging in verbetering Rechtbank wil psychisch onderzoek in Pieter Baan Centrum Lugubere details domineren proces Politiepet past PvdA-politici prima Kamer ziet niets in verplichte extra feestdagen «§1 Eerder naar zwemles Eis tbs tegen bedreiger vrouw Balkenende rivierdijken is gevaarlijk' -c idgestoken in iekwoning ipam - Een vrouw uit Rot- I i is gisteren door een Q lartij in haar woonplaats O t leven gekomen. Zij n een portiekwoning en nog onbekende per- 19 ieergestoken. De vrouw is an atse overleden aan haar jkp idingen. De dader is alle luchtig. Volgens de poli- de og niet duidelijk wat de cht is en of er meer per lof aanwezig waren bij de 'nu artij. Isz 'jtermeer niet voor Nawijn meer - De meeste politie- fcjen in Zoetermeer zijn ing voor een grote op- n de lokale partij Lijst d Nawijn. Nawijn gaf Igaan zich in zijn woon- Iverkiesbaar te stellen. Hij |t deze partij in maart «eedoen aan de gemeen- 'erkiezingen en streeft nstens tien van de 39 fctels te behalen. De ipartijen in Zoetermeer jsteren aan dat tien ze- rschijnlijk niet haalbaar eplekken r jongeren Idam - Het bedrijfsleven terdam creëert dit jaar hderd extra stageplekken kerkbanen om te voor- i dat jongeren zonder di- [op straat komen te staan gelijk het criminele pad of gaan radicaliseren, ferbanen en stages kun- I jongeren gemakkelijker nden en zijn ze gemoti- om te werken. Burge- r Cohen en wethouder leb deden onlangs al t A roep aan het bedrijfsle- t extra stageplaatsen te /erbod spoor redelijk icen - In de eerste elf in van 2004 zijn 393 bekeurd die in de treiii '^ikverbod negeerden. Op *ons gingen nog eens 203 ip de bon. Gemiddeld elke maand 54 rokers t. De spoorwegpolitie Korps Landelijke Poli sten heeft deze cijfers gemaakt. De politie it treinreizigers het ver- 11 januari 2004 inging, t algemeen redelijk na- overlijdt na m op tractor rsooc - Een 75-jarige t Callantsoog is gisteren gj bedrijfsongeval om het ekomen. De man was op in zijn woonplaats bezig >m te verplaatsen met ctor. Hierbij is de boom terecht gekomen, aldus I :ie. donderdag 27 januari 2005 fproces over ils voor roken >am - Het Deltazieken- jjjy or psychiatrie in Rotter- - *1 een proefproces uitlok- ;r de regels voor roken in ,en tellingen. Minister Hoo- lS t van volksgezondheid jr sdag weten vast te hou- va 1 zijn beleid om instel de verplichten rookvrije i te maken. Het Deltazie- is het fundamenteel met dat beleid. Direc- Jchuyer herinnert eraan ënten permanent in zijn ng verblijven. Woon- en eruimten in het Delt- huis zijn volgens de di- te vergelijken met een roning. flieger nog :<j( vast Idam - Het openbaar mi- (OM) in Amsterdam indaag een beslissing of zakenman Erik de wordt voorgeleid voor ter-commissaris. Ook jg blijft De Vlieger nog in iring voor verhoor, liet (ordvoerder van het OM h weten. Justitie kan de han vasthouden tot drie Be nacht van donderdag lag. De beslissing over leiding is afhankelijk van loop van de verhoren, verdenkt De Vlieger van tenheid bij afpersing, be- jg en valsheid in geschrif- et geeft te lig informatie en dam - De supermark- pen de etiketten op pro- jte beperkt informatie Iver gezonde voeding. In i tegen het toenemend picht bij Nederlanders, i brancheorganisatie Bureau Levensmidde- del (CBL) een tienpun- 1 'Stimulans naar balans' reld om de voorlichting fsumenten te verbete- De advocaat van Mohammed B., Peter Plasman, gisterochtend bij aankomst van de extra beveiligde rechtszaal in Amsterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/gpd - Geen bloedig detail blijft de ouders van Theo van Gogh in de zwaatbeveiligde bunker van de Amsterdamse rechtbank bespaard. Officier van justitie Van Straelen be schrijft hoe Mohammed B. van dichtbij 'vijf rechtstandige schoten' afvuurt op hun om ge nade smekende zoon. Hoe de 26-jarige Marokkaanse Amster dammer daarna nog tegen het lichaam schopt, hoe hij een groot kapmes tevoorschijn haalt, hoe hij vier zagende be wegingen maakt als hij de hals van Van Gogh doorsnijdt, hoe hij daarna dat kapmes met kracht in het lichaam steekt. Van Straelen zit dan pas op pa gina drie van zijn betoog. Nog negen te gaan. De ouders van Van Gogh zitten tijdens de eerste dag van het proces tegen Mohammed B. naast elkaar op de eerste rij en horen het aan. Ze maken geen gebruik van de handreiking van de rechter, die toestaat dat ze de zaal verlaten als het hen te machtig wordt. Anneke en Jo- han van Gogh blijven zitten. Ruim een uur is de officier aan het woord. Een deprimerend verhaal in een deprimerende omgeving. Verlaagde plafonds met tl-bakken, grijze, doffe mu ren, en lamellen voor geblin deerde ramen vormen het de cor voor de nauwgezette recon structie van de moord op Theo van Gogh op 2 november. Alles komt aan de orde. De ex tra patronen die Mohammed B. bij zich draagt, waaronder twee in een washandje, het dunne fi leermes waarmee de open brief aan Ayaan Hirsi Ali op het li chaam van Van Gogh wordt ge stoken, de kalmte waarmee hij staand naast het dode lichaam zijn wapen herlaadt, de harde woorden die hij spreekt tegen een ooggetuige: „Dan weten jullie ook wat je te wachten staat." Een klein wonder is het volgens de officier dat er niet meer do den zijn gevallen. Als een geoe fend schutter opent Moham med na het doden van Van Gogh het vuur op agenten. Als hij een politieauto tot op een paar meter is genaderd, schiet hij op de inzittende. Eén kogel ketst af op het kogelvrij vest van de agent, een ander kogel schiet rakelings langs diens hoofd. De politieauto scheurt in paniek weg en knalt tegen een gevel. Mohammed rent rustig achter de politieauto aan met nog steeds het pistool in de handen, de armen gestrekt naar bene den. Twee politiebusjes die toe snellen worden onmiddellijk onder vuur genomen. Als zijn pistool is leeggescho ten, wordt hij zelf geraakt en af gevoerd naar het ziekenhuis. Na zijn arrestatie erkende hij dat hij wapens en een mes bij zich had. Sindsdien heeft hij geen woord meer met de politie gesproken. Dat is niet nieuw. Mohammed B. kwam al vijf keer eerder in aanraking met de politie. De laatste keer weigerde hij bij zijn verhoor de politie agenten een hand te geven. Hij spuugde op de grond en zei slechts: „Ik haat jullie, ik haat jullie." amsterdam/gpd - De moorde naar van Theo van Gogh, de 26- jarige Mohammed B. wil volledig verantwoordelijk gehouden wor den voor zijn daden. Hij wil zich op geen enkele manier beroepen op verminderde toerekenings vatbaarheid. Mohammed B. spreekt van een bewuste keuze, geoorloofd in een 'oorlog', waar voor hij bereid was te 'sneuve len'. Dat verklaarde zijn advocaat Peter Plasman gisteren op de eerste dag van het terrorisme- proces in de extra beveiligde 'bunker' in Amsterdam. De rechtbank oordeelde echter dat Mohammed B. zo spoedig mo gelijk moet worden opgenomen in het Pieter Baan Centrum, het justitiële onderzoeksinstituut in Utrecht. Als argumenten hier voor gaf de rechtbank het ex treem gewelddadige karakter van de moord en de koelbloedi ge wijze waarop die is uitge voerd. Volgens officier van justitie Van Straelen is psychisch onderzoek van het grootste belang om te kunnen begrijpen hoe Moham med B. zo heeft kunnen radica liseren. Kennis daarover acht de aanklager ook noodzakelijk om de samenleving te bescher men tegen geestverwanten van Mohammed. Advocaat Plasman vindt psychisch onderzoek zin loos: zijn cliënt zal toch niet meewerken. Tijdens de pro-formazitting presenteerde de aanklager gis teren tal van aanwijzingen die erop duiden dat B. niet alleen heeft gehandeld. Van hard be wijs durft de officier van justitie echter nog niet te spreken. Een getuige heeft voor de moord twee Marokkaanse mannen op het rijwiel van Mohammed B. zien fietsen. Uit de jas van een van de mannen stak een hand vat van een groot mes, mogelijk het kapmes waarmee de moor denaar Van Gogh probeerde te onthoofden en dat hij later diep in hem stak. Ook zijn er volgens de aankla ger nadrukkelijke aanwijzingen van bemoeienis van het radi caal-islamitische Hofstadnet werk met de moord. Ismail A. en Jason W., twee Hofstadver dachten die na een belegering in het Haagse Laakkwartier zijn gearresteerd, zouden op de avond voor de moord bij B. thuis zijn geweest. Ook een der de Hofstad-verdachte, Moham med Fahmi B., was er. Hij werk te tegenover het huis van Van Gogh. Hij heeft volgens justitie geen alibi voor de drie kwartier voorafgaand aan de moord. In een afgeluisterd telefoonge sprek meldden Ismail A. en Ja son W. kort na de moord op Van Gogh bovendien: „Wij heb ben op authentiek islamitische wijze een lam afgeslacht". In een tweede gesprek zei een van de twee: „Hahaha. Wij zijn het groepje van Mohammed B. met Theo van Gogh...." Onlangs heeft Mohammed B. geprobeerd een door hem ge schreven radicalistisch docu ment uit het Scheveningse ge vangenisziekenhuis te smokke len. Daar is hij opgenomen sinds hij bij zijn aanhouding is neergeschoten. B. had het do cument meegegeven aan zijn bezoekende broer. Een bewaker ontdekte dit. Het document dient nu als bewijs. Tegen B. spreekt ook dat hij volgens justitie de afgelopen ja ren vijf keer met de politie in aanraking is geweest. Hij heeft agenten geschopt, geslagen en proberen te steken. Voor zeker één delict is hij vervolgd. De inhoudelijke behandeling van het proces begint vermoe delijk nog voor de zomer. den haag/anp - De raad van hoofdcom missarissen van politie is enthousiast over een plan van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer om haar leden langdurig stage te la ten lopen op allerlei plekken in de samen leving. Voorzitter Visser van de raad van hoofdcommissarissen heeft gisteren met een fractieleider Bos gebeld, om te zeggen dat de PvdA'ers van harte welkom zijn bij de politie. „Dit is een uitstekend initiatief', aldus Vis ser. „Wij ontvangen in onze korpsen regel matig politici, maar dat zijn vaak korte en vluchtige werkbezoeken. Daarmee krijg je niet echt een goed beeld van het werk van de politie en de problemen waar wij dage lijks mee te maken krijgen." Het PvdA-plan is onstaan tijdens een brainstormsessie van de fractie afgelopen weekend. Kamerlid Depla: „In 2002 hebben wij een enorme verkiezingsnederlaag gele; den omdat de kiezers vonden dat we te veel bezig waren met de Haagse werkelijkheid en niet wisten wat er echt leeft in de maat schappij. Wat dat betreft valt er nog steeds veel te verbeteren. We laten ons nog te vaak meezuigen in de Haagse hypes." De bedoeling is dat PvdA-Kamerleden en kele maanden intensief gaan meelopen bij bijvoorbeeld de politie, slachtofferhulp of de Nederlandse Spoorwegen. „Dat bete kent niet dat je je werk als Kamerlid niet meer kan doen. Je blijft beschikbaar om de stemmingen in de Kamer bij te wonen en eventueel debatten te doen. Bovendien ben je als Kamerlid niet onzichtbaar zodra je buiten Den Haag komt. Je kunt ook een rol in het publieke debat spelen door de pro blemen die je in de samenleving signaleert aan te kaarten." Depla geeft toe dat het voor een grote fractie als de PvdA (42 Ka merleden) makkelijker is om mensen vrij te maken voor een maatschappelijke stage dan voor een kleine. „We hebben genoeg ruimte om naast het traditionele Haagse werk nog iets anders te doen.' Niet iedereen in de PvdA-fractie is overi gens geestdriftig over het plan voor maat schappelijke stages. „Sommigen vinden het flauwekul, anderen zien het wel zitten. Het is op dit moment nog niet meer dan een idee. Het moet eerst nog uitgewerkt wor den. Maar de reactie van de politie is alvast een mooie opsteker." Manifest over opvang 'zorgleerlingen' den haag/gpd - Duizenden kin deren met gedragsproblemen of een handicap gaan niet of nauwelijks naar school. Er zijn te veel formulieren, onderzoe ken en wachtlijsten nodig om een kind op de plaats te krijgen waar het de zorg ontvangt die het nodig heeft. De Tweede Kamer wil dat mi nister Van der Hoeven (onder wijs) het mes zet in de bureau cratie rond het speciaal onder wijs. PvdA-kamerlid Eijsink presen teerde gisteren een manifest over de opvang van 'zorgleer lingen'. Door alle bureaucratie is het nu een lijdensweg voor ouders om hun kind in aan merking te laten komen voor het speciaal onderwijs of voor extra voorzieningen op een re guliere school, zegt Eijsink. „Dat vergt veel doorzettingsver mogen. Het duurt zo een half jaar tot een jaar." Volgens de onderwijsinspectie zitten er 161 kinderen thuis omdat er nog geen plek voor hen is gevonden. Eijsink zegt dat die cijfers niet kloppen: er zouden minstens 2.500 kinde ren thuiszitten. „Voor de ont wikkeling van een kind van ze ven of acht is dat desastreus. Als datzelfde kind veertien of den haag/gpd - Werkgevers en werknemers moeten samen be palen op welke religieuze feest dagen men vrij mag nemen. De Tweede Kamer voelt er niets voor werknemers het recht te geven twee maal per jaar vrij te nemen op een zelfgekozen reli gieuze feestdag. Staatssecretaris Van Gennip (economische za ken) wil werknemers die moge lijkheid geven; de werkgever mag die dag niet weigeren. Nu zijn alleen christelijke feest dagen verplichte vrije dagen. Moslims zouden de mogelijk heid moeten hebben om bij voorbeeld het Suikerfeest als vaste vrije dag te nemen. Van Gennip ziet dat als een mooi in strument om de integratie te bevorderen, omdat het respect voor eikaars religie benadrukt. Nu mag een werkgever zo'n vrije dag weigeren als dat tegen het bedrijfsbelang is. PvdA, CDA, WD en D66 vinden het een zaak waar werknemers en werkgevers in onderling overleg uit moten komen. vijftien is, staat hij voor de kin derrechter. Die zegt dan: in dat jaar thuiszitten is de basis ge legd." Eijsink, die zelf jarenlang in het onderwijs heeft gewerkt, bepleit onder meer de afschaffing van de commissies die beoordelen of een leerling naar het speciaal onderwijs moet. Die commis sies krijgen nu vaak alleen een dossier onder ogen. De leerling zelf zien ze niet. Eijsink wil het beoordelen van leerlingen overlaten aan leraren en andere professionals die dicht bij de school staan. Dat moet op regionaal niveau wor den georganiseerd, in plaats van op landelijk niveau. Het geld dat het schrappen van commissies oplevert - miljoe nen, zegt Eijsink - moet aan het onderwijs ten goede komen. Regeringspartijen CDA, D66 en VVD willen ook minder regels. Kamerlid Balemans (WD) heeft wel zijn bedenkingen bij het af schaffen van de commissies. Minister Van der Hoeven (CDA) gaat vandaag met de Tweede Kamer in debat over het onder wijs aan zorgleerlingen- Zij er kent dat er veel te verbeteren valt en wil onder meer dat scholen meer van elkaar gaan leren. Rotterdam - Gezien de gevaren in de waterrijke stad wil Rotterdam kinderen eerder aan het zwemmen krijgen. Olympisch kampioene In ge de Bruijn gaf gisteren in het zwembad in Charlois het startsein voor de campagne '5 jaar? Zwemlesjaar!' Als volleerd lerares bracht De Bruijn een groepje kinderen in een zwemles de eerste beginselen bij. Het initiatief van de gemeente moet vooral ouders ervan door dringen dat kinderen op jonge leeftijd met zwemles moeten starten en niet moeten wachten op het zwemuurtje op school. In Nederland verdrinken elk jaar zo'n twintig kinderen, omdat ze niet of onvol doende kunnen zwemmen. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) blijft ervan overtuigd dat een 34-jarige Zoe- termeerder op 27 oktober 2003 van plan was Bianca Balkenen de iets aan te doen. Maar de man, die met een lang keuken mes op zak op weg was naar de woning van de premier en zijn gezin in Capelle aan den IJssel, is volgens het OM niet straf baar, omdat hij een psychische stoornis heeft. De advocaat-generaal eiste gis teren bij het hof in Den Haag geen straf, maar tbs met dwangverpleging. De man was vanuit Zoetermeer met de trein op weg gegaan naar Capelle, in de overtuiging dat hij een afspraak had met mevrouw Balkenende. Hij zegt dat hij daar naartoe ging om te praten over het CDA, de partij waarvan hij lid was geworden. Het mes had hij meegenomen ter algemene bescherming te gen eenieder die hem lastig zou willen vallen, niet om tegen Balkenende te gebruiken. Een buurvrouw die hem hoor de vragen waar de Balkenendes woonden, vertrouwde het niet en belde de politie. De verdach te is ervan overtuigd dat Bianca Balkenende dat zo had geregeld en heeft het gevoel dat zij hem in de val heeft gelokt. De recht bank doet uitspraak op 9 febru- Molens en tulpen maken in VS plaats voor euthanasie, abortus en drugsbeleid door Jaco van Lambalgen den haag - Op de eerste verdie ping van het ministerie van bui tenlandse zaken krioelt het van de ambassadeurs en consuls. Al le honderdvijftig zijn ze terugge roepen van hun posten voor de tweejaarlijkse ambassadeurs conferentie. Ze worden deze week bijgepraat over de veran deringen in Nederland. „Wat het meest opvalt als je weer terugkomt? De toegeno men beveiliging", zeggen vier ambassadeurs in een koffie hoek van het ministerie een stemmig. „Op Schiphol moet je door poortjes zegt Sjoerd Leenstra, ambassadeur in Ma rokko. „En ook hier op het mi nisterie moet je voortdurend je pasje laten zien. Ik heb de in druk dat de hele bewaking veel serieuzer wordt genomen. Sinds de laatste ambassadeurs- conferentie in 2003 is er een hoop gebeurd. Cineast Theo van Gogh is vermoord, na For- tuyn de tweede politieke moord in korte tijd. In de nasleep daar van werden aanslagen gepleegd op moskeeën en islamitische scholen, en werd het Laakkwar tier in Den Haag zelfs belegerd om vermeende terroristen op te pakken. „Natuurlijk registreren ze in Spanje wat hier gebeurt", zegt Schelto van Heemstra, ambas sadeur in Madrid. „Ook de Spanjaarden waren verbaasd over de aanslag op Van Gogh. Ze vroegen zich af hoe dat kon in het tolerante Nederland. Ver geet niet dat Nederland onder linkse intellectuelen in Spanje toch als een soort voorbeeld- land gezien wordt." Dat geldt ook voor Duitsland. „Daar wordt scherp in de gaten gehouden hoe het poldermodel functioneert en hoe wij met minderheden omgaan", stelt Koos van Dam, ambassadeur in Berlijn. De Duitse bondskanse lier Kohl kreeg in 1995 na een aanslag op een Duits asielzoe kerscentrum nog 100.000 kaar ten uit Nederland met de tekst 'Ik ben woedend'. „Maar nie mand stuurde een kaartje met 'Ik ben niet meer woedend' toen die aanslag het werk bleek van asielzoekers onderling", grijnst Van Dam. „Duitsers rea geren heel anders. Ze zijn ge schokt door de moord op Van Gogh, maar willen voord weten hoe het komt." Van Dam werd van alle kanten om uitleg gevraagd. „Ik ben naar de commissie buitenland se zaken in de Bondsdag ge weest om te vertellen wat er speelde. Of ze dan vinden dat wij als tolerant land door de mand gevallen zijn? Dat is weer zo'n typisch Nederlandse vraag. Ze willen vooral weten wat we gaan doen en wat zij ervan kun nen leren. Ons aanzien is niet geschaad hierdoor, hoogstens zijn we iets minder maagdelijk, in politiek-maatschappelijke zin dan." Minister Bot, als bewindsman van buitenlandse zaken de baas van de ambassadeurs, heeft hen opgeroepen eventuele mis vattingen die over Nederland bestaan actief te bestrijden. Vooral onze man in de VS, Bou- dewijn van Eenennaam, heeft daar ervaring mee. De Ameri kaanse nieuwszender Fox schil derde Nederlanders onlangs nog af als 'prostituee-bezoe kende, coke-snuivende kinder moordenaars'. „Fox is geen VPRO natuurlijk. Het is een zeer rechtse zender, en het beeld dat het neerzet is een karikatuur", relativeert Van Eenennaam. „Het zijn vooral zaken als euthanasie, abortus en ons drugsbeleid die in de VS de aandacht trekken. Het beste is om gewoon uit te leggen dat elke samenleving met dezelfde problemen kampt. Het drugs probleem in Amerika is ook gi gantisch. En dan zeg ik dat wij daar in Nederland bepaalde op lossingen voor gevonden heb ben. Vooral in het Congres zijn politici daar gevoelig voor." tiel/anp - De voortvarendheid in de aanpak van de rivierdijken ebt weg. Nu er de laatste jaren geen acute hoogwaterdreiging meer is geweest, lijkt de nood zaak om vaart te maken met dijkverbetering niet meer zo groot. Dat is echter gevaarlijk, dat hebben de waterbeheerders tien jaar geleden wel geleerd. Toen dreigden de dijken langs Rijn, Maas en Waal door te bre ken. Een massale evacuatie van een kwart miljoen mensen volgde. „We zijn toen goed op onze schouders getikt", zegt de in middels gepensioneerde dijk graaf Wmd van het toenmalige polderdistrict Tieler- en Culem- borgerwaarden. „En wettelijk gezien voldoen de rivierdijken nu nog niet aan de veiligheids normen. Dat moet voor 2015 in orde zijn. maar de zaak ver traagt. We kunnen en mogen echter geen spelletjes spelen met veiligheid." Eind januari 1995 zagen water beheerders en -bestuurders het gevaar vanuit Duitsland aanko men. Het water in de Rijn bleef stijgen. De j«ersverwachting was slecht mlFregen en harde wind. En er was veel achterstal lig onderhoud aan de rivierdij ken in Nederland, omdat na tuurbeschermers en water schappen jarenlang met elkaar overhoop hadden gelegen. De schappen hadden te weinig aandacht voor behoud van hét unieke rivierenlandschap en de natuurbeschermers hadden weinig oog voor veiligheid. Op de avond van 29 januari na men bestuurders en beheerders het besluit: een kwart miljoen mensen moest huis en haard verlaten wegens dreigende dijk doorbraken in de Ooijpolder en het Land van Maas en Waal. Dat was het startsein voor een massale verhuizing van mensen en vee. Bijna een week lang ble ven de polders leeg, op een en kele achterblijver na. Uiteinde lijk hielden alle dijken het met hulp van ontelbaar veel zand zakken, maar het was hier en daar wel heel erg op het nipper tje.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3