e avonturen van Calimero in China SPORT i<aphne Koster bedankt voor Oranje 6 Smeets toont vechtlust in tweede week Corus IIOK-kalender bijna uitverkocht broeien begint in jubileumjaar Asopos-De Vliet R6 BALLETJE MET iert Minkhorst [- Ze zouden het zomaar kaar kunnen krijgen. Drie roeiers van Asopos-De jfferen 'hun gewone leven ]en poging de Olympische Jvan Peking te bereiken, lis maar een kleintje in de lan roeiverenigingen, en rendien, zeggen twee fi, met z'n honderd jaar. nturen van Calimero in >p van het olympisch zramma van Roy Delis, [Ringeling en Joost van vindt plaats vlak aan >r, in de serre van café- it De Grote Beer in Lei- in de singel. Een plek eer sjeu dan het eigen s, in de polder bij Lei- i, vinden de drie. Giste enden de sporters hun ten met de sponsor en iciaal aangestelde top- Het drietal beseft wat et laten. Tot en met 2008 «spattingen op studen ten taboe, komt stude- een lager plan en zit een G ïappelijke carrière er g niet in. Terwijl Delis, Ca ïnsch en Ringeling op Edi ment in hun levens zit- itie deze afwegingen gaan laan zij een alternatieve en maken een andere is hun gezamenlijke zeker. Leiden heeft voortgebracht, maar kwamen ze uit de ter van het roeien: het liter, het thuishonk van ie en Njord. En waar ïse roeiverenigingen zo'n tien sporters af- naar de WK, is dat er i meestal eentje, rdt tijd voor de keuze", is uit. Delis (29) heeft drie roeiers de meeste zw „Of ik stopte ermee, of Het mogelijk olympische trio van Asopos-De Vliet: Arjaan Ringeling, Roy Delis - in de skiff - en Joost van Mensch. Foto: Henk Bouwman. ik zou het serieus gaan aanpak ken." En: „Je moet alleen door gaan als er nog progressie in zit." Dat gevoel heeft Delis dan ook. „Ik ben begonnen bij de studenten-WK's, daarna de world cups en uiteindelijk het WK. De volgende stap is dan een boot voor de Spelen." Van Mensch: „Ik vroeg me af: wat heb ik tot nu toe bereikt? En is het dan mogelijk om de Spelen te halen? Ik kan zo ver reiken. Op het NK ben ik vierde gewor den. In de Challenge Cup, een serie belangrijke nationale wed strijden, heb ik het klassement gewonnen. Dat waren presta ties die mij het vertrouwen ga ven. De Spelen zijn het hoogste dat een roeier kan halen." Ringeling dankt zijn kans aan Van Mensch. Die had een part ner nodig om te kunnen trai nen voor de discipline waarop hij in Peking wil excellereren: de Holland Acht. „Reëel gezien maken we de meeste kans in een grote boot. De kleine num mers zijn veel technischer en moeilijker", verklaart Van Mensch. Ringeling: „Ik ga pas mijn derde jaar in. Voor mij is het een mooie kans om met hen mee te liften, en dus een heel mooie kans om verder te komen." Van Mensch: „Hij was voor mij de beste optie." Eigenlijk de enige, verbetert Delis: „Hij is de beste die er bij Asopos rond loopt." „De wens om de Olympische Spelen te bereiken was bij ons al een tijdje aanwezig", zegt Van Mensch. „Tja, en hoe gaat dan zoiets: je hebt het er met elkaar over onder de douche, na het trainen. We voelden: het moet mogelijk zijn, als we er al les aan doen." Ringeling: Dan ga je de voorwaarden schep pen. Het gaat erom wat je opof fert." Van Mensch: „Je moet de consequenties aanvaarden. We moeten vroeg naar bed, we gaan bijna dagelijks twee keer trainen. Ons sociale leven gaat eronder lijden." Met dat besef was de eerste stap gezet. De tweede, het creë ren van het klimaat waaronder het toproeien tot wasdom moet komen, zetten de drie gisteren. Het contract met de sponsor betekent de komst van een pro fessionele trainer: oud-olym piër Maarten van der Linden. Zijn komst bleek een geluk bij een ongeluk. Hun huidige trai ners bij Asopos besloten een jaartje rust te nemen. Volgens Van Mensch is de overeen komst met Van der Linden uniek in de roeiwereld. Eerder al stelde een club wel eens een toproeicoach aan, maar nog nooit deden individuele spor ters dat. Met de verdere steun van het Leidse toproeifonds en de begeleiding van inspan ningsfysioloog Henk-Jan Zwol le, ook een oud-roeier, is het plaatje compleet. Delis' eerste doel is om een plek te veroveren in een viermans- boot van de nationale ploeg. Met negen anderen vecht hij om die plek, en daarvoor traint hij al twee keer in de week op de Bosbaan in Amsterdam. „Ik wil dit jaar met een ploeg naar de WK in Japan. Ik heb wel aan passingsproblemen omdat ik zo lang alleen heb geroeid. Mijn oude discipline, de lichte skiff, is alleen geen olympisch num mer." Ringeling en Van Mensch wil len hun discipline eerst onder de knie krijgen. Daarna gaan ze de strijd aan voor een plaats in de Holland Acht. „Ik zit er nu tegenaan", zegt Van Mensch. „De ene coach zegt dat ik erin hoor, de ander niet." Delis: „En het is moeilijker om iemand uit de boot te krijgen dan erin. Ook voor mij geldt dan: hik ik er te genaan, dan zal ik echt veel be ter moeten zijn dan die ande ren." „In een boot hebben roei ers meer krediet", verklaart Van Mensch. Ringeling: „Ik heb een droom en die wil ik verwezen lijken." tbalster van het Jaar voelt zich gekrenkt door bondscoach Vera Pauw •Imoed de Lang iift - Daphne Koster opt als international. De sister van landskampioen sede voelt zich gelaenkt bondscoach Vera Pauw. tot nu toe reserve-aan- van Oranje en verkozen •tbalster van het jaar, zag ubliekelijke verwijt van dat enkele speelsters de mentaliteit missen, als nlijk aanval. in Schotland zo succes era Pauw als eerste vrou- bondscoach, dacht de in lot uit de loterij bin nengehaald te hebben. Pauw, zelf 87 caps, begon bij het Ne derlands elftal direct ambitieus. Een plotselinge aanbieding van wereldkampioen Duitsland om een oefenwedstrijd te spelen pakte ze met beide handen aan, ondanks dat de groep binnen drie dagen bij elkaar getrom meld moest worden. Koster, vanaf haar negende bij alle vertegenwoordigende elf tallen paraat, was met de afron ding van haar (eind-) stage voor de ALO bezig en kon op zo'n korte termijn geen vrij krijgen. Bondscoach Pauw verweet haar daarop in Barend Van Dorp, overigens zonder expliciet haar naam te noemen, gebrek aan mentaliteit. Ze zou niet serieus genoeg met haar sport bezig zijn. Koster, juist geroemd om haar tomeloze inzet, was in haar eer aangetast. Toen zij de bondscoach om uitleg vroeg 'bleef de toon erg negatief al dus Koster. Ook de toevoeging van Pauw dat de 59-voudig international sinds haar 18de stilstaat in haar ontwikkeling, deed pijn. Koster, die een groot aandeel had in de afgelopen twee landstitels van Ter Leede: „Je speelt voor de eer, je plezier en de waardering. Alleen het eerste was daar nog van over. Dat weegt dan niet meer op tegen alle energie die je erin moet steken. Ik heb er goed over nagedacht, want het is natuurlijk een moeilijke be slissing, maar ik sta honderd procent achter mijn keuze." Pauw weigert commentaar te geven op het vertrek van Koster bij Oranje. „Ik kan alleen zeg gen dat ik persoonlijk geen pro blemen heb met Daphne. Dat zij heeft bedankt is jammer. Vooral voor haar, want daar mee doet zij zichzelf tekort." Pauw wenst niet via de pers te communiceren over interne Daphne Koster (links) passeert in de interland van afgelopen septem ber haar Deense tegenstander. Archieffoto: Henk Bouwman aangelegenheden. „Die af- team en ik houd me daaraan", spraak hebben we met het hele aldus de bondscoach. donderdag 27 januari 2005 SPORT EN SPEL BILJARTEN Door een 4-2 zege op De Engel- /Van der Aart uit Lisse komt HWA/Swatch aan de leiding in de landelijke kadercompetitie. Alleen Cas Juffermans scoorde voor de Lissenaren. Hij had daar achttien beurten voor no dig. De Engel/Van der Aart staat op de voorlaatste plaats. De Plas uit Langeraar won met 4-2 van hekkensluiter Aalsmeer en blijft daardoor tweede. Spor- trust/Van Diemen uit Sassen- heim staat dankzij een 6-0 winst op de derde plaats. De Sport/Music Mining (Wetering- brug) won met 4-2 en is daar mee vierde. Verdel Orchideeën (Ter Aar) zakt door een 6-0 ne derlaag naar de middenmoot. BRIDGE Sassem Troef kruipt langzaam boven de rode streep in de re gionale hoofdklasse van het NBB district Leiden. Het Sas- senheimse viertal van captain Hans Hiel versloeg in de zesde ronde runner-up De Sleutels 2 met 16-14. Hierdoor zakken de Leidenaren naar de derde plaats op de ranglijst. Het Leid se PAS 1 won met 18-12 en LBC 1 uit Leiderdorp won met 17-13 van Crash 9 (Leiden). Stand aan kop: 1. PAS 6-106; 2. LBC 6-99; 3. Sleutels II 6-97; 4. Crash VIII 5-95; 5. Bodegraven III6-94. DAMMEN De Katwijkse Damclub (KDC) deed in de zesde ronde van de regionale hoofdklasse goede za ken door koploper Samen Sterk (Hazerswoude) op een 8-8 ge lijkspel te houden. Winstpartij en waren er voor Bas Messema- ker en Arend van Beelen van KDC en Raymond van Es en Gijs de Groot van Samen Sterk. De Hazerswoudenaren zijn hierdoor al geplaatst voor de play-offs. Voor de overige drie play-oflplaatsen zijn nog vier ploegen in de race. Dankzij een 10-6 zege doet RDC Rijnsburg ook weer mee om een plek in de eindronden. Het Leids Dam- genootschap won met 10-6 van de Katwijkse reserves, maar kan zich niet meer plaatsen voor de eindronden. Stand aan kop: 1. Samen Sterk 6-10; 2. KDC 6-8; 3. Damlust 5- 7; 4. Kijk Uit 5-7; 5. RDC 6-7; 6. LDG 6-5. DARTS Elbee uit Leiden verliest de koppositie in de eredivisie door 'slechts' met 7-3 te winnen van Square Point. Medekoploper De Bolle Olifant (Nieuw Ven nep) won met 8-2 van hekken sluiter De Botte Speer en gaat nu alleen aan de leiding. Bran dewijn United (Leiden) kreeg dankzij een 9-1 zege weer aan sluiting met beide koplopers. John Mead gooide in deze ron de drie keer 180 en Kees Kuyt had met 130 de hoogste finish. Stand aan kop: 1. Bolle Olifant 14-117; 2. Elbee 14-116; 3. Uni ted 14-102; 4. Ramses Sjaffies 14-87; 5. Tarsal Koos Minck 14- 73; 6. Wim's Tattoo Team 14- 70. SNOOKER Lennon Starkey won de veer tiende ronde van het Open kampioenschap van Warmond. Op zijn weg naar de finale ver sloeg hij Namir-El-Khoury, Flo- rian Moederscheim en in de eindronde bleek Starkey even eens te sterk voor Olav Nagel. De verliezerronde ging naar Herman Jungen. Stand aan kop: 1. Henk Ver steeg 158; 2. Ronald Blok 155; 3. Nico Seisveld 133; 4. Florian Moederscheim 125; 5. Tony Ja- berry 115. wijk aan zee - Met nog slechts drie ronden voor de boeg heeft Peter Leko alleen de leiding ge nomen in het Corus-schaak- toemooi. Terwijl de vice-we- reldkampioen gisteren in een marathonpartij remiseerde met Alexander Morozevitsj, ging de blunderende medekoploper Veselin Topalov hard onderuit tegen Judit Polgar. Leko heeft na tien speelronden 6,5 punten verzameld. In het spannende toernooi kunnen nog zeker zes spelers de Hon gaar van de eindzege afhouden. Het trio Topalov, Viswanathan An and (wilde remise tegen Loek van Wely) en Michael Adams (snelle puntendeling met Vladimir Kramnik) volgt op slechts een halfje. Ook Lazaro Bruzon, die Nederlander Ivan Sokolov nog verder op de laat ste positie drukte, Kramnik en Alexander Grisjoek hebben met 5,5 punten nog kans op de hoofdprijs van 10.000 euro. In grootmeestergroep B heeft Oegstgeestenaar Jan Smeets, na een rustige start in de eerste week met vier remises, in de tweede week grote vechtlust ge toond. In de volgende zes ron den verloor Smeets namelijk slechts één partij: van de Deen se grootmeester Peter Heine Nielsen. De Oegstgeestenaar kwam nog twee keer niet verder dan remise, maar won van in ternationaal meester Sipke Ernst, de Cubaanse grootmees ter Alejandro Ramirez en ver sloeg woensdag in de tiende ronde de wereldkampioen bij de vrouwen, Antoaneta Stefa- nova uit Bulgarije. Shakriyar Mamedyarov (Azerbeijan) en de jonge Rus Sergey Karjakin (Oekraïne) gaan in zijn groep aan de leiding met 7,5 punten, Smeets zit in een groepje ach tervolgers met 6 punten. Er ko men nog drie ronden. (bij)zaken in de sport /erj aar dagskalender met iels) ontklede rugbysters Je Leidse club DIOK is een isucces. De eerste oplage 150 exemplaren is bijna ';ocht. Maar, goed nieuws e sportliefhebbers, er ;en tweede druk. \de verklaring voor dit vragen we aan Martine man, speelster van DIOK 1 tiatiefneemster. meteen heel veel aan- in de pers geweest. Via vebsite zijn er veel ver- ook kwamen er mensen ins clubhuis om er eentje schaffen. We dachten ootste deel pas in de loop :t jaar te verkopen. We IB spelen dan een internationaal toernooi en ook bij het beachrugby op Ameland dach ten we er een aantal te verko pen." Was het moeilijk om je teamge noten over te halen? „Toen ik het idee lanceerde, heb ik eerst een aantal proeffo- to's laten maken. Zo kan ik mijn teamgenoten laten zien dat je niet poedelnaakt op de foto hoeft en dat het dan toch hele mooie sexy foto's kunnen zijn. Er zijn toen een boel op names gemaakt, maar een aan tal speelsters heeft er toch van afgezien. Je moet er natuurlijk wel achter staan. Een van de doelstellingen was om te laten zien dat je geen manwijf hoeft te zijn om te gaan rugbyen. Ik denk dat dat is gelukt. Het is een heel mooie kalender ge worden." De kalender kost 15 euro, wat doen jullie met de opbrengst? „Het is in principe bedoeld voor de ontwikkeling van het vrouwenru'gby. De club zit nu zonder hoofdsponsor, er moet toch ergens geld vandaan ko men." Heb je verder nog iets op je hart? „Belangstellenden kunnen de kalender bestellen via www.rugbyclub-diok.nl. En er kunnen zich natuurlijk mensen aanmelden om lid te worden bij ons. We kunnen altijd speel sters gebuiken." WWW.BALLETJE.NET Foto: Richard Frigge BELLETJE MET: KEES VAN TONGEREN Rijnland speelde afgelopen zondag uit bij T met 1 -1 gelijk. Op zich geen opvallend sfeit. Het Leidse doelpunt kwam op naam J 37-jarige Kees van Tongeren. Van Tonge- >ch niet diezelfde man die afgelopen twee jnen als trainer de ploeg onder zijn hoede P de man die ruim twee jaar geleden bij voor het laatst in een eerste team speel- Idus. Jdat nou? Je bent weer aan het voetbal- b nooit gestopt. Ik speel in het vijfde bij de fien, maar in het eerste zijn er nogal wat nen. Vooral in de aanval. Peter van Wan- s geschorst en Nenat Pilipovic gebles- [Trainer Henk Brandt benaderde me al p winterstop voor de selectie. „Dat ga ik niet trekken", zei ik. We maakten op dat mo ment wel de afspraak dat ik vanaf begin januari mee zou trainen en we dan zouden kijken hoe ik er fysiek voor stond. Ik wil de club wel helpen, maar het is niet de bedoeling dat ik de rest van het seizoen meemaak." Dan scoort die oude man, met alle respect, ook nog. „Ik ben nu eenmaal een speler die weinig kansen nodig heeft. Voor mij is het leuk, maar het is nog veel belangrijker voor de ploeg. Het is een team met jonge jongens en ik moet met mijn ervaring voor rust zorgen." Was het weer wennen? „Voetbal verleer je nooit. Mijn inzicht en tech niek zijn altijd al goed geweest. Voetballend ge zien kon ik makkelijk meekomen. Alleen moest ik negentig minuten spelen en daar was ik dins dag nog niet van hersteld. Ik had wat last van mijn enkel" Kon je de trap wel opkomen? „Gelukkig woon ik in een flatgebouw met twee liften. Dat is wel prettig." Was het niet raar om in een team te spelen dat je vorig jaar nog coachte? „Dat was inderdaad vreemd. Ik genoot zondag veel respect van mijn teamgenoten, niet zozeer als oud-trainer, maar als speler. We hebben een aantal jongens die van Lugdunum afkomstig zijn. Zij gingen vroeger naar mij kijken en nu spelen we samen. In het veld probeer ik die jon gens zo goed mogelijk te begeleiden." 'Balletje met' testte gehaktballen in sportkantines en beoordeelde voetbalterreinen in de regio. De komende maanden is het de beurt aan websites van sportclubs. Zijn ze informatief, zijn ze goed vorm gegeven, zijn ze actueel? Deze week een blik op de website van de Voorhoutse zwemdub De Co- lumbiaan (www.columbiaan.nl) Routebeschrijving: Prachtig dat leszwemmen en die trainingen. Maar waar vindt dat allemaal plaats? Uitslagen: De uitslagen van de competitiewedstrijden van het vorige weekeinde zijn keurig te rug te vinden. Actualiteit: Het zijn er niet veel, maar de laatste verenigingsactivi teiten (zoals de nieuwjaarsrecep tie) worden vermeld. Vormgeving: Dit mogen we geen vormgeving noemen. Sponsors: Er is een link naar IMS-health. Zou dat een sponsor zijn? Overige informatie: 'Op deze site vindt u veel informatie over onze 5=3 vereniging', meldt de openings pagina. Dat valt nogal mee. Niks over de historie of het karakter van de zwemclub. Wel een 'kidscorner' met moppen. „Een agent loopt langs de gracht. Op eens ziet hij een man in de gracht spartelen die roept: 'Help, help, ik verdrink.' Zegt de agent: 'Da's maar goed ook: anders kreeg je een prent, want je mag hier niet zwemmen! zwemclub. Leuk voor een Eindoordeel: Een 5,5 en een half je voor de mop. Klassement 1 Fluks 7,5 Gemini/Kangeroes 6.0 RDC 6.0 2 RCL 7.0 9 Alphense Boys 5,5 Foreholte 7.0 10 BS Leiden 5,0 Stompwijk '92 7,0 LSG 5,0 5 Donar 6.5 Meerburg 5.0 6 De Columbiaan 6,0 13 Docos 3,5

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23