ag van de emocratie> itter dan fit! WINTERSPORT O Mei WOrdt Universiteit Leiden wil imamopleiding beginnen Kaagbrug op A44 deels dicht 31 Amerikanen dood bij helikopterongeluk Volle bus, borrelbus, volle bus kpi?^00m- MET Max Velthuijs overleden eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 27 januari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurdersOlidc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 leder zijn eigen kleur polsbandje Roeiers van Asopos willen naar Peking LD-BUS Rijksweg 11 West: zegen of vloek? Leonardo als miljardair in The Aviator r-v-?' 2/4c Meest bewolkt laiej NO 2/4 ag/gpd - Bevrijdingsdag omgedoopt tot 'Dag van locratie', opdat iedere Ne der goed beseft wat het nt in een democratische taat te leven. Dit voorstel n meer betrokken sa- ing werd gisteren in Den elanceerd door politieke tschappelijke organisa- senkomst in de Ridder- in initiatief van het kabi- ird door heel bestuurlijk and bijgewoond. Aan ta- vazen vol tulpen waren meer burgemeesters, eheerders, vakbonds- ii, geestelijke leiders en ters van culturele en al- Qie organisaties met el- gesprek. premier Balkenende i initiatieven een ant- op het oplaaiende ge- i de gespannen verhou- in de samenleving van ste maanden. De minis- sident meent dat aan het in van de maatschappe- okkenheid een 'harde ichte kant' zit. „Met de it bedoel ik de aanpak imisme en terrorisme, ministers Donner en die in gang hebben ge- wij hier nu doen, zor gen dat er geen 'wij-zij-gevoel' meer is, is de zachte kant." Het besluit om 5 mei een nieu we betekenis mee te geven, is samen met het Comité 4 en 5 mei genomen. Het comité zocht al langer naar een nieu we, zinvolle bestemming voor Bevrijdingsdag. Minister Ver donk (vreemdelingenzaken) overweegt deze dag ook te ge bruiken om paspoorten uit te delen aan degenen die in dat jaar tot Nederlander zijn gena turaliseerd. In de Ridderzaal werden giste ren meer nieuwe ideeën gebo ren. Veel aandacht gaat uit naar het verbeteren van de arbeids participatie van nieuwkomers. „Want wie werkt, telt mee", al dus minister Verdonk. Daarom komt er een banenoffensief voor vluchtelingen. Mensen met een baan en een netwerk gaan werklozen begeleiden of aan een stageplek helpen. Met een twintigtal religieuze leiders spraken Verdonk en Bal kenende over loyaliteit tegen over andere geloofsovertuigin gen, fatsoen en het belang van zelfkritiek. Religie kan niet wor den weggedacht uit onze sa menleving, benadrukte de pre mier. „Er is natuurlijk de schei ding van kerk en staat. Maar re ligie speelt een belangrijke rol in dit land." (advertentie) ebok 'Pristine1 Fitnessschoen Asics 'Gel Champ' Runningschoen men lady <?aSiG prijs per paar www.intersport.nl COMMENTAAR AUSCHWITZ ajdanek, Warschau of maar Auschwitz, van- tig jaar geleden door Leger bevrijd, is het 1 geworden van de mis- van nazi-Duitsland. In [tietigingskamp werden 11940 en 1945 naar schat- 2 miljoen mensen ver- In het kamp werden de m gjngsmethodes géïndu- éerd tot een lopende fwijk ?an de Dood. uschwitz is ook O47tnbool van een 052 1 schuldgevoel. 016 itaan van con- 075lekampen in de ~~Z tier bezette ge- was tijdens de Tweede )orlog niet* alom bekend, den van Auschwitz zoals kennen - grauwe zwart - van uitgemergelde men- stapels lijken - werden jd na de bevrijding ge- In die tijd zonder televi- spionagesatellieten kon- nazi's langer hun gang •n nu valt voor te stellen. Ivooral in Polen massa- igskampen stonden, in 1943 tot de Ameri- Britten en Russen door. ik toen gaven de gealli- geen voorrang aan het van de vernietigings- le. Het uitschakelen door Silvan Schoonhoven leiden - De Universiteit Leiden wil imams gaan opleiden. Studenten moe ten goed Nederlands spreken voor ze kunnen beginnen aan de driejarige op leiding tot islamitisch voorganger, stelt de universiteit. Ook 'kennis van de Ne derlandse samenleving en cultuur' is vereist. Of Leiden de imamopleiding krijgt, is nog niet zeker. Er zijn meer universitei ten in de race: ook Groningen en de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben interesse. Het ministerie van onderwijs heeft aangekondigd dat er in Nederland plaats is voor twee imamopleidingen. Het ministerie neemt begin volgende week al een besluit, verwacht woord voerder Van Amerongen van de univer siteit. Leiden richt zich aanvankelijk op stu denten die met een Turks theologiedi- ploma op zak naar Nederland komen. Ze volgen een stoomcursus Nederlandse taal en cultuur, voordat ze instromen in het basisprogramma. Dat bestaat uit een zuiver wetenschappelijk vakkenpakket, dat de universiteit verzorgt. Daarna volgt een beroepsopleiding, die mogelijk on der verantwoordelijkheid valt van de Is lamitische Stichting Nederland (ISN). Door deze taakverdeling blijft de schei ding tussen de wetenschappelijke en de ambtsmatige vakken in stand. De Leidse universiteit werkt al sinds 1876 met deze zogeheten duplex ordo voor de predi kantsopleiding. De ISN regelt de aanstelling van imams voor de meeste Turkse moskeeën in Ne derland. Dat gebeurt in samenwerking met het Turkse presidium voor gods dienstzaken. De ISN vertegenwoordigt de Turkse 'staatsislam', die gematigd is. Nog onduidelijk is of ook aankomende Marokkaanse imams zich kunnen laten scholen in Leiden. Antiwesterse preken of pamfletten hebben de roep om een Nederlandse imamopleiding versterkt, maar incidenten met radicale imams hebben zich met name voorgedaan in Marokkaanse moskeeën. Kabinet en Tweede Kamer hebben al eerder aangegeven voorstander te zijn van een Nederlandse imamopleiding. Minister Verdonk (vreemdelingenzaken) schreef in december aan de Tweede Ka mer dat een imamopleiding het beste onderdak kan zoeken aan een universi teit of hogeschool, omdat anders de scheiding tussen kerk en staat in het ge drang komt. Vanwege de grote verdeeld heid onder moslims lijkt de vorming van één enkele imamopleiding niet haal baar. Door toenadering te zoeken tot universiteiten kan elke stroming een ei gen opleiding opzetten. Wel bestaat er twijfel aan de animo on der jonge moslims om te kiezen voor een scholing tot imam. De Leidse uni versiteit heeft nog geen verwachting over het aantal studenten. haarlemmermeer - De Kaag- hrug is vanaf morgenochtend een paar dagen gedeeltelijk af gesloten. In beide richtingen is vanaf 10.00 uur maar één rij strook van de A44 open. Dit is nodig om de zogeheten rijroos- ters van de brug over de Ring vaart te herstellen. De brug is maandagmorgen 31 januari om vijf uur weer gewoon open. Ook van vrijdag 11 tot en met maan dag 14 februari zijn twee rijba nen van de brug afgesloten. Recente inspecties van Rijkswa terstaat hebben aangetoond dat alle vier de voegovergangen van de brug naar het vaste wegdek moeten worden vervangen, omdat ze zijn versleten. Vorig jaar november raakte een van de voegen al spontaan los. Toen is een noodreparatie uit gevoerd. Na de renovatie in de komende twee weekeinden moeten de voegen volgens Rijkswaterstaat weer 25 jaar mee kunnen. Zo wordt onder meer het onderlig gende beton waar de voegen aan vastzitten, hersteld. Tegelij kertijd wordt gekeken of de staalconstructie van de brug nog voldoende steun geeft aan het wegdek. Bij eerdere inspec ties bleek er ruimte te zitten tussen de staalconstructie en het betonnen wegdek. Deze haarscheurtjes worden opge vuld met kunsthars. De brug moet een paar dagen dicht om dat de gebruikte materialen tijd nodig hebben om uit te harden. Automobilisten worden door borden gewaarschuwd voor de werkzaamheden. De Kaagbrug is in 2002 grootschalig gereno veerd. Toen is het houten brug dek vervangen en is de bout constructie van het beweegbare deel van de brug geconser veerd. Op dat moment waren de voegovergangen nog in goe de staat. leiden - De sfeer zit er goed in, in borrelbus nummer De Minervanen zingen 'volle bus, borrelbus, volle bus'. En al springend laten ze de bus door de Breestraat dansen. Als vaste passagier Robert met de pet rond gaat voor buschauffeur Martien Ligtvoet wordt een an der deuntje ingezet. 'Martien bedankt, Mar tien bedankt, Martien, Martien, Martien be dankt'. De buschauffeur in kwestie haait breed grijnzend zijn schouders op. Deze 24ste editie van de kroegentocht van de Leidse Blues- en Jazzweek, tegenwoordig Lei den Swingt, is zijn laatste. In februari wordt hij 60 en dan stopt hij na 34 jaar bij Connex- xion. Hij reed 18 jaar op de borrelbus. Passagiers Robert, Axe, Mike en John zullen hem missen. Al jaren stappen zij tijdens de kroegentocht niet meer uit Martiens borrel- bus. „Het begon als een geintje", legt Axe uit. „Acht jaar geleden besloten we niet meer uit te stappen omdat we het bij Mar tien in de bus zo leuk vonden. En nu zitten we er nog steeds." Van de eerste tot de laat ste rit blijven ze bij Martien. Ze gaan met de pet rond, leuken de slingers op met hun bier blikjes, dollen wat met Martien en de band en zorgen dat het gezellig blijft in de bus. „Ik heb in al die jaren nog nooit rottigheid ge had", vertelt Martien. „Mede door die gas ten." De jongens zien het somber in voor volgend jaar. Wat moeten we nou zonder jou, Mar tien, vraagt Mike. Axe heeft daar al een op lossing voor gevonden. „Volgend jaar ga je gewoon met ons mee, Martien. Gaan we he le avond met zijn vijven in een bus van een van je oud-collega's zitten." „Of', bedenkt Mike, „we kunnen ook zelf een busje huren. Dan kun je ons blijven rijden tijdens de kroe gentocht. Lijkt je dat wat Martien?" Pagina Ri: Een kroegentocht zoals die moet zijn. Foto: Taco van der Eb (advertentie) van de Duitse oorlogsindustrie was het officiële doel. Dat daar voor steden als Dresden tot de grond toe afgebrand werden, een onmenselijke bijkomstig heid. Auschwitz is het symbool van de verdrukking, het voorbeeld van waartoe het - destijds ook bui ten Duitsland welig tierende - antisemitisme kan leiden, en zonder Auschwitz was er wel licht geen staat Israël ontstaan. Maar waar het gangbaar is geworden de vernietigingsmachinerie te bestempelen als 'monsterlijk', is het cor recter Auschwitz te zien als het bijna niet te bevatten product van menselijk hande len. Sommigen zullen zeggen dat de moordpartijen onder Sta lin en Mao, in Cambodja, op de Balkan en in Rwanda onverge lijkbaar zijn met nazi-Duitsland; knagender is de wetenschap dat ook die vernietigingsdrang niet tot staan werd gebracht. Waar tijdens de herdenkingen regel matig de oproep klinkt 'dit nooit weer!', past de constatering, dat ook na 27 januari 1945 deze schaduwzijde van de mensheid niet is verdwenen. Peter de Vries j.".2^T/AfG£N «ufcens. Ukun, Ao»»oom- °Pgestelde -n 50 f,V TOfiBEHOREN mJkPPARATUUR *öaar hefst 70% 0rt,ngen tot bagdad/gpd-reuters - Met 37 doden beleefden de Amerika nen gisteren hun zwartste dag in Irak sinds de invasie in 2003. Bij een helikopterongeluk in het westen van Irak kwamen 31 Amerikaanse mariniers om het leven. Zes andere militairen werden gedood tijdens aanval len van rebellen. De Amerikaanse president George Bush zei op een haastig georganiseerde persconferen tie: „Deze dag was erg ontmoe digend voor het Amerikaanse volk. Wij waarderen het leven. We huilen en rouwen wanneer soldaten om het leven komen. Maar uiteindelijk telt het doel, en dat is het brengen van vrij heid." De militairen in de helikopter waren er op uitgestuurd om Irakese verkiezingsmedewer kers bij te staan. In de provincie Anbar kwamen tijdens scher mutselingen met rebellen vier Amerikanen om het leven. In Bagdad kwam een militair om bij een raketaanval en een an der toen een bom explodeerde. Veel Amerikaanse soldaten die in Irak om het leven komen, vinden de dood bij een helikop terongeval. Pagina Buitenland Adriaanse boos op Van Galen alkmaar - AZ-trainer Co Adri aanse was gisteren na afloop van de bekernederlaag tegen Feyenoord (1-3) laaiend op middenvelder Van Galen. De Amsterdamse coach sprak on omwonden van a-sociaal ge drag van zijn routinier. Van Ga len sloeg in de 24ste minuut bij een stand van 0-0 tegenstander östlund tegen de vlakte. Arbiter Luinge stuurde de AZ-midden velder op advies van zijn grens rechter van het veld. Kort daar na moest ook ploeggenoot Perez naar de kleedkamers we gens hands op de doellijn. Pagina Sport Rudi Falkenhagen overleden breukelen - De acteur Rudi Fal kenhagen is gisteren overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd. De acteur is 71 jaar geworden. Hij was al een tijd ernstig ziek. Falkenhagen werd bekend als Snuf van het duo Snuf en Snuitje in de tv-reeks Pipo de Clown. Zijn populariteit groeide met zijn optredens in de televi sieseries De Fabriek en Dag boek van een Herdershond. Beide series werden recent her haald. Politieduo verdacht leiderdorp - Twee politiemen sen van het korps Hollands Midden zijn verdacht in een ze denzaak. De rijksrecherche on derzoekt de aangifte die tegen hen is gedaan. Beiden zijn gis terochtend gehoord. Een van hen is aangehouden en zit vast. Gedurende het onderzoek zijn de agenten op non-actief ge steld. Het openbaar ministerie doet geen mededelingen over de zedenzaak. Zo blijft ondui delijk waarvan de twee precies verdacht worden en in welk district zij werken. Driek van Wissen opvolger Komrij Amsterdam - Driek van Wissen is de nieuwe Dichter des Vader lands. Hij is de opvolger van Gerrit Komrij en interim Simon Vinkenoog. Dit werd gister avond bekend in Amsterdam. De verkiezing van de Dichter des Vaderlands werd georgani seerd door Poetry International, de Koninklijke Bibliotheek, de Stichting Poëzieclub, NRC Han delsblad en de Nederlandse Programma Stichting (NPS). Pagina Kunst en Cultuur Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! (advertentie) den haag/anp - Max Velthuijs, schepper van het wereldbe roemde prentenboekfiguurtje Kikker, is dinsdag in Den Haag overleden. De tekenaar en schrijver is 81 jaar geworden. Velthuijs' werk is vele malen nationaal en internationaal be kroond. Hij drukte zijn stempel op de hedendaagse kinder boekcultuur. Het album Kikker is ivrliefd betekende zijn inter nationale doorbraak. Vorig jaar kreeg Max Velthuijs in Kaapstad de mondiale Hans Christiaan Andersen Prijs. Die wordt tweejaarlijks uitgereikt aan een schrijver/tekenaar die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de kinderlitera- Pagina Kunst Cultuur: Kikker als trouwe huisgenoot Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis' Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Adres: Postcode Geboortedatum: I Bank/giro* J Handtekening: Uitsluitend bij n op li de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v. aid. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, or bel 0800-1711 (gratia). E-mail: lezersserviceièhde nl or surf naar www leidsehdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. LeidschDagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1