Provincie wil gaan 'stunten' met buslijneif De parkeerbob is het voordeligste LEIDEN REGIO Eerst begon de ene hond te schuimbekken, toen de andere' COA houdt vast aa gedwongen vertrek Metingen door Milieudienst in Rooseveltstraat Meer reizigers winnen met korting tijdens evenementen Fietser rijdt door na aanrijding leiden - De politie is op zoek naar de fietser die dinsdagmid dag rond half zes een vrouw aanreed in de Damtunnel. De man zei 'sorry' en reed door. Een getuige volgde hem tot de Diamantflat maar verloor hem daar uit het oog. De 49-jarige vrouw viel door de botsing en raakte lichtgewond. Met te veel drank in auto leiden - Een 49-jarige Leidse automobilist moest gisteren zijn rijbewijs inleveren toen de politie constateerde dat hij bij na drie keer zo veel alcohol had gedronken als is toegestaan. De man werd 's nachts rond een uur aangehouden op de Berla- gestraat. Historicus Te Velde hoogleraar leiden - De Groningse histori cus Henk te Velde (45) is per 1 augustus benoemd tot hoogle raar Vaderlandse Geschiedenis aan de Universiteit Leiden. Hij is de opvolger van Jan Bank, die met emeritaat gaat. De Leidse leerstoel is opgericht in 1860 en is eerder bekleed door onder meer Robert Fruin, P.J. Blok en Ivo Schöffer. Te Velde ziet in de ontwikkeling van de ge schiedwetenschap en de maat schappelijke onrust van de laat ste jaren een kans om opnieuw, te kijken naar de geschiedenis en de aard van het Nederlandse politieke leven. leiden - Om te zien waar de ver vuiling in de grond onder de Rooseveltstraat precies zit, is de Milieudienst West-Holland be gonnen met een bodemonder zoek. Ook worden luchtmon sters genomen in een woning en gaat de dienst kijken naar de drinkwaterkwaliteit. Over twee weken volgt de uitslag. In de bodem onder de Roose veltstraat zitten chloorhouden- de koolwaterstoffen (CKW's). Volgens de Milieudienst zitten die stoffen op zes meter diepte en leveren ze geen gevaar op voor de gezondheid. Pas na het onderzoek komt er meer zekerheid over de bron van de vervuiling. Eerst ging de dienst ervan uit dat de wasserij aan de Rooseveltstraat de che micaliën in de grond heeft laten wegsijpelen. Toen na een me ting bleek dat de concentratie aan de overkant van de straat groter is dan bij de wasserij zelf ontstond twijfel. De eigenaresse van de wasserij wil een vergoe ding van de gemeente omdat ze jarenlang bodemmetingen op eigen kosten heeft moeten ver richten. donderdag 27 januari 200; Transferium 't Schouw op 2 december (links) en op 13 januari, nadat de proef met de gratis bus was beëindigd. De provincie wil nu weten hoeveel passagiers ondanks dat toch gebruik blijven maken van de bus. Foto's: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Een buslijn tijdelijk gratis ma ken, korting geven aan forensen, af spraken maken met bedrijven. De pro vincie Zuid-Holland wil gemakkelijker kunnen 'stunten' met buslijnen om nieuwe klanten te lokken. De provincie wil verder leren na de stopgezette proef met de gratis bus naar Den Haag, zegt woordvoerder Jeroen Disko. Daarom wordt nu nauwkeurig bijgehouden wie er naar het Transferium komt, wie in de bus stapt en met welke reden. Disko: „Vorig jaar was 'het gratis kaartje' voor het leeuwendeel van de passagiers de belangrijkste reden om op de bus te stappen. Halverwege het jaar was dat beeld anders. Toen bleek voor een deel te gelden: leuk dat het gratis is, maar het gemak is eigenlijk veel belangrijker." Misschien blijkt dat passagiers die voor het eerst de bus gingen gebrui ken toen die gratis werd, nu best wil len betalen. Als het zo blijkt te wer ken, gaat Zuid-Holland misschien meer lijnen 'in de reclame gooien'. Met de invoering van de OV-chip kaart wordt het gemakkelijker om kortingen uit te delen voor specifieke lijnen en doelgroepen. „Je kunt bij voorbeeld korting geven op een lijn tijdens een groot evenement", zegt Disko. „Ook kun je afspraken maken met bedrijven dat hun medewerkers met korting reizen." Het duurt nog zeker anderhalf jaar voordat de OV- chipkaart een feit is. Acties om reizigers de bus in te lok ken hebben alleen zin als dat niet ten koste gaat van bijvoorbeeld de trein. „In Gouda wilden we een gratis bus invoeren, maar daarvan hebben we afgezien. We zouden er namelijk vooral fietsers en voetgangers mee bedienen." De McDonald's-vestiging op 't Schouw is niet rouwig om het i zette busexperiment. Bedrij Low zegt dat de omzetten nauie dalen, hoewel hij dat wel hijl, wacht. „We moeten het toch i< hebben van de mensen die ut leen een kopje koffie drinken t echt bij ons komen eten. Dd; vooral bezoekers uit de omli e bedrijven en woonwijken." )i Dieren vergiftigd op Noordwijkerhouts Bavo-terrein door Bas de Rue noordwukerhout - Minstens twee honden zijn overleden na het eten van vergiftigd vlees op het Noordwij- kerhoutse Bavo-terrein. Op het ter rein lagen waarschijnlijk brokken slachtafval, ingewanden van geiten of schapen. De politie heeft de Engelse Tuin afgezet en uitgekamd op zoek naar meer vleesresten. Zonder resul taat want de honden hadden blijk baar al het vlees opgegeten. Het leek dinsdag een middag als elke andere. Rond twee uur wandelde An- net van Hensbergen met haar drie honden over de Engelse Tuin op het Noordwijkerhoutse Bavo-terrein. Net als altijd liet ze de dieren op een rus tig paadje even los. Toen haar huis dieren bij een open veldje in het park iets langer dan gewoonlijk in de bos jes bleven snuffelen, leek er niets aan de hand. Maar een uur na thuiskomst begon een van de honden hevig te schuimbekken. Nog een uur later was de eerste hond dood en moest de Noordwijkerhoutse bij de dierenarts vrezen voor het leven van de andere twee. Slechts één viervoeter overleef de de nacht. Een deel van het vlees dat de dieren hebben verorberd, is voor onderzoek naar het laboratorium gebracht. De politie tast nog in het duister over de identiteit van de mogelijke dader(s). De Engelse Tuin blijft nog zeker twee weken afgesloten. Uit voorzorg, zegt een woordvoerder van de gemeente. De Noordwijkerhoutse dierenarts Renée Wagenaar twijfelt er niet aan dat er iets in het vlees heeft gezeten - gif of medicijnen. In haar praktijk stierf één van de twee honden. De andere stierf thuis, ongemerkt, terwijl Van Hensbergen bij de dierenarts was. De staat waarin de honden ver keerden, bevestigt deze vermoedens. „Ze waren heel angstig en hadden vreselijk last van overgeven en diar ree", zegt de arts. „Hun pupillen wa ren heel groot en hun kop trilde on ophoudelijk." Annet van Hensbergen kan er met haar verstand niet bij. Ze had de hon den samen met haar man en vier kin deren net een halfjaar geleden vanuit Polen naar Noordwijkerhout meege nomen. Om de straathondjes uit een dorpje ten zuiden van de hoofdstad Warschau een beter leven te geven. „We hebben zes jaar in Polen ge woond. Daar hadden we ruimte zat. We besloten de hond die we al beza ten een kameraadje te geven en haal den nog een dier uit het asiel." Met de derde viervoeter kwam haar doch tertje aanzetten. „Die had ze op straat gevonden. We vonden hem zo lief dat we hem hebben gehouden." De gebeurtenissen hebben hun uit werking niet gemist op de Noordwij kerhoutse. „Je weet niet wat je mee maakt. Hoe kun je een dier dit aan doen? Ook mijn kinderen - allemaal tieners - zijn er helemaal kapot van." Van Hensbergen prijst zich gelukkig dat haar oudste hond - het dier waar mee ze naar Polen gingen - de marte ling heeft overleefd. „Twee van onze honden hebben de hele nacht aan het infuus gelegen", zegt de Noord wijkerhoutse. „Toen die twee thuis vreselijk begonnen te schuimbekken, zijn we natuurlijk als de wiedeweerga met ze naar de arts gegaan. Maar in de drukte vergaten we ons kleinste beestje. Die vonden we bij terug komst dood in de tuin." De Engelse Tuin is in diepe stilte ge dompeld. De doorgaans populaire uitlaatplek ligt er verlaten bij. Sneeuw ligt onberoerd op de grasveldjes. Voor alle paden van het parkje staan ijzeren hekken. 'Verboden toegang. Vergiftigingsgevaar' waarschuwen bordjes die over de hekken hangen. Slechts één Noordwijkerhoutse dren telt met twee hondjes naar het park. Bij het zien van de waarschuwing spoedt zij zich geschrokken huis waarts. „Ik wist hier helemaal nii van, wat vreselijk", roept zij in hi voorbijgaan. De argeloze Noordwijkerhoutse denbezitster is gelukkig een uitzi dering, weet beheerder Bart van Zwart van kinder- en zorgboerdf de Dierenhoeve. De kinderboeri ligt dichtbij de plek des onheils. „Toen onze vrijwilligers het niei hoorden, hebben zij bevriende 1 denbezitters gebeld om hen te v n schuwen en spraken zij mensen die met hun honden voorbijliep Die hebben op hun beurt weerl nissen op de hoogte gesteld, dui denk dat er nog maar weinig ba 'v in het dorp zijn die hier niets va f, ten." Bezopen eigenlijk, dat er nog mensen met een borrel op in de auto stappen. Het is nergens voor nodig, want er zijn alter natieven zat om gemobiliseerd naar huis te komen met je ei gen wagentje. Ook als de laat ste bus al is vertrokken. Als je 'toevallig' geen bob bij je hebt, kun je er in Leiden sinds kort eentje bellen en als die net weg is om een collega-drinkebroer op te halen is er nog altijd de taxichauffeur of de parkeerbob. Laatstgenoemde is alleen in te zetten door parkeerders die ge bruik maken van de faciliteiten van het Stadsparkeerplan. Pri- vé-chauffeurs van die organisa tie brengen automobilisten in hun eigen voertuig weg als die verwachten of pas op het par keerterrein merken dat het avondje Leiden toch harder is aangekomen dan ze dachten. Mooi en aardig allemaal, maar wat kost zoiets eigenlijk? Na tuurlijk is alles goedkoper dan brokken maken of bekeuringen krijgen, maar als rechtgeaarde Nederlander wil je toch wel even weten hoe het zit met de afstand-prijsverhouding. In stappen dus voor een ritje langs de gevraagde bedragen. Volgens eigen opgave rekent de pas in het leven geroepen Giga Chauffeur Service 25 euro voor bestemmingen in Leiden, 30 euro voor de aangrenzende ge meenten en (een maximum van) 45 euro voor Sassenheim en Noordwijkerhout. Vader en zoon Jongbloed die de GCS runnen, kunnen gebeld wor den als ze nodig zijn en een van de twee brengt de klant in diens eigen voertuig naar huis. Voor minder geld dan bij een reguliere taxicentrale, beweren ze zelf. Dat blijkt in een geval te klop pen. Taxi De Groot vraagt voor een wagen met twee chauf- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 feurs in Leiden twee keer de ritprijs, minus één keer de eer ste aanslag. Wie normaal 15 euro zou moeten betalen, moet voor een taxi met twee chauf feurs 2x15 euro, min 3,95 euro neertellen: 26,05 euro dus. Iets meer dan bij GCS. „Maar voor de aangrenzende gemeenten zijn we nog een stukje duur der", geeft Michel de Groot eerlijk toe. Hij zit niet echt te wachten op de 'bob'-handel. „Je bent twee chauffeurs kwijt, die je niet op de meest renda bele manier kunt inzetten en het kost veel tijd. Wij geven on ze klanten een tien-minuten- garantie. Dat wil zeggen dat we binnen die tijd met een wagen voor staan. Maar dat kan ik niet garanderen als ik dat soort rit ten laat uitvoeren." Taxi Wielkens is goedkoper. Een wagen met dubbele be manning kost anderhalf keer het enkele ritbedrag, wat in de meeste gevallen een stuk lager uitvalt dan bij de andere aan bieders. Er wordt overigens niet veel gebruik gemaakt van de mogelijkheid. „Zo'n bobser vice is leuk, maar je kunt er niet op draaien", stelt David Wielkens vast. „We hebben tussen de tien en twintig klan ten die er geregeld om vragen." Die kunnen straks ook terecht bij het Stadsparkeerplan, mits de eigen auto geparkeerd staat op de terreinen aan de Haag- weg en straks bij de Groenoordhallen. Wie daar na terugkomst met het shuttle busje merkt dat hij toch maar beter niet zelf kan rijden, kan bij een aparte unit vragen om de parkeerbob, die overigens ook te reserveren is. „Hij gaat rijden zodra we klaar zijn met het werk aan het nieuwe ter rein", aldus bedrijfsleider De Nijs. Buiten de Leidse regio gelden voor de parkeerbob de lage taxitarieven: 1,94 euro per kilo meter of 45 euro per uur. Bin nen de Leidse regio, die zich uitstrekt over Leiden, Leider dorp,Voorschoten, Warmond, Oegstgeest, Valkenburg en Zoeterwoude, is deze service nog voordeliger: 5 euro per 15 gereden minuten. Wie weet wat het kost, gaat met een bor rel op toch voor geen prijs meer zelf rijden? Paul de Tombe door Timoteus Waarsenburg leiden - Er zullen de komende maanden zeker mensen ge dwongen moeten vertrekken uit Nieuweroord. Dat zegt Fe mke Wiersma, voorlichtster van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). „Mi nister Verdonk kan wel aan sturen op natuurlijk verloop, maar de nieuwe instroom moet geplaatst kunnen wor den. Een actief overplaat- singsbeleid is daarbij nodig." De gemeente en het COA lig gen al enige weken met elkaar overhoop over het te voeren beleid. Het Leidse asielzoe kerscentrum Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg is on langs aangewezen als 'inbur- geringscentrum'. Dat betekent dat het centrum alleen nog bestemd is voor mensen die al in Nederland zijn en een gere de kans hebben in Nederland te mogen blijven, en voor nieuwkomers. Dat houdt in dat bijna tachtig procent van de huidige bewoners formeel niet meer in Nieuweroord thuis hoort. Onder die groep bevindt zich een groot aantal kinderen dat momenteel in Leiden onderwijs volgt. Vlak voor kerst deelde het COA aan de bewoners mee dat er vanaf 1 januari weke lijks mensen zouden worden overgeplaatst van Nieuwer oord naar vertrekcentra. Het COA zei toen de herplaat singsoperatie voor de zomer afgerond te willen hebben. Daar kwam een aantal raads leden en leerlingen van het Da Vinei College, waar veel kinde ren van Nieuweroord op school zitten, tegen in het ge weer. Ze voelen zich gesteund door een brief van minister rl Verdonk. „De minister schrijft dat weroord via natuurlijk v< e plaats moet maken vooi we bewoners in plaats v< je actief beleid daarin te, ren", zei PvdA-raadslid Jansen vorige week raadscommissie sociale structuur. In diezelfde schrijft Verdonk dat dt plaatsingsoperatie op 1 j ri 2006 gereed moet zijn. „Er staan dus wat tege digheden in die brief Wiersma. „Enerzijds wi donk een natuurlijk ve maar anderzijds moet d operatie wel uiterlijk 1 zijn afgerond. Als nie mers zich de komende den melden bij Nieuwe.s moet er plaats voor he Op dit moment probei het huidige bewonersb zorgvuldig in kaart te br Er wordt nu nieman^ dwongen overgeplaatst, of natuurlijk verloop v om alle nieuwkomers vangen, kunnen wij nif gen." Volgens Jansen zit hej^ bleem vooral in de ha het COA probeert te „Waarom moeten alle plaatsingen voor de zon^ daan zijn, terwijl Verdo |g januari volgend jaar als ste datum noemt", aldit sen. „Als het COA de he singen niet in vier ma maar in elf maanden pi te doen, zullen auton 1 meer mensen vertrekke natuurlijk verloop en vo je bovendien een hoo 1 soonlijk leed. Kindere Nieuweroord die in Leii school zitten, kunnen elk geval hier hun sch afmaken." cj Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14