LEIDE Zonnepanelen Roomburg niet bestand tegen hitte Een kroegentocht zoals die moet zijn dij Rijn Gouwe Lijn kan nog worden afgeblazen Vie woont er in het kruithuisje? SPEURDERS f Constructiefout kan tonnen kosten rt geding in krakers itoorvilla U vergeet uw liefje toch niet? speurders@hdc.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang dr »erste 2 weken gratis! Éfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Adres: Postcode Plaats (i.v.m bezorgcontrole) "Itelefoopnr: Bank-ZgirorekeningTUimmer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice^hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad donderdag 27januari 2005 Provincie wil lan 'stunten' et buslijnen irming haalt 7 oen euro op - Pharming heeft een ka- injectie gekregen van ze- iljoen euro. Private inves ts kregen in februari 2004 cht om gedurende een 3 miljoen aandelenopties jefenen ter waarde van uro. Pharming maakte d dat alle investeerders in lidse biotechbedrijf hun hebben uitgeoefend. Het f maakt ook bekend dat aankoop van het Ameri- e ProBio International ig heeft voltooid. door Hans Groenendijk leiden - Door een constructie fout zijn zo'n vijftien zonnepane len in de Leidse nieuwbouwwijk Roomburg gescheurd. De betrok kenen vrezen voor komende zo- Als het warm wordt, kunnen er nog veel meer ruiten barsten. De schade zal dan zeker gaan oplopen tot in de honderddui zenden euro's. Bewoner Robin Kleijwegt uit de Dianastraat is inmiddels al 'ge wend aan het curieuze manke ment in zijn nieuwbouwhuis. „Na een warme zomerse dag zagen we opeens een scheur zitten in onze zonnecollector. Het is dubbel glas en daartus sen zitten de zonnepanelen. Vreemd genoeg voeren die zon nepanelen de warmte blijkbaar niet goed af, want ook bij enke le buren is er door de hitte iets kapot gegaan. Het zit er al maanden zo." C. Vis van de Aannemers Com binatie Leiderdorp zit met de problematiek in zijn maag. „Wij zijn als aannemer verantwoor delijk voor die huizen. We heb ben met deze photovoltaïsche panelen een nieuw product ge bruikt. Dat daarbij iets mis gaat, is niet leuk. Wij denken dat de Amerikaanse producent niet de juiste specificaties heeft ge bruikt tijdens het maken van de panelen. In Nederland zijn ze namelijk van tevoren grondig getest en er was niks mee aan de hand." Het is voor de bewoners af wachten wat de zomer brengt. Want wat gebeurt er als het kwik boven de dertig graden stijgt? Bouwvakkers in Room burg beweren sceptisch dat alle twaalfhonderd paneeltjes zo maar kunnen gaan scheuren. „Een zonnepaneel dat niet te gen hitte kan, dat geloof je toch niet? Die dingen kunnen de thermische spanning niet aan, gewoon een stomme construc tiefout. Wij hopen voor de be woners dat het een zachte zo mer wordt." De bewoners hoeven zich vol gens aannemer Vis echter geen grote zorgen te maken. „De pa nelen werken gelukkig nog wel, er zit alleen een barst in de ruit. Meteen toen wij het probleem vernamen, hebben we de be woners een brief gestuurd. De gescheurde paneeltjes zullen op den duur zeker kosteloos worden vervangen, maar we la ten de eerste nieuwe panelen voor de zekerheid nog eens tes ten bij TNO. Pas dan gaan we over tot vervanging. En het is natuurlijk afwachten of er 's zo mers niet nog meer zullen bar sten." Als de panelen echt allemaal gaan scheuren, betekent dit een behoorlijke financiële strop. De schade kan dan al snel in de honderdduizenden euro's gaan lopen. De zonnecollectoren, die bestaan uit meerdere panelen, hebben per stuk een verzeke- ringswaarde van 36.000 euro. Ze zijn bij ongeveer veertig wo ningen aangebracht. Aannemers Combinatie Leider dorp is niet van plan voor die kosten op te draaien. „We gaan dat natuurlijk proberen te ver halen op de producent van de panelen. Die heeft immers een fout gemaakt, wij kunnen hier eigenlijk weinig aan doen." »el: westies die als een eeu- igteken boven de stad Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de liedjes carillon uit? Kun je het iwater drinken? De ru- Ise Kwesties biedt een d op vragen die elke Lei- :ich wel eens stelt. Afle- ast;i: wie woont er eigenlijk uithuisje? En wie in de prt? art i: telHpi is elke man een kas- Het brengt veel ver- Cdelijkheid met zich Wonds ratelend de w, lalen, een hemelbed '3 11 in de torenkamer, transen peinzend uit- ver je landerijen met op je schouder. Binnen e gemeentegrenzen be- inig gelegenheid het evoel te botvieren. Het n de buurt komt mis- et kruithuisje aan de Houtkade. Wie er eeft het niet ruim, maar van tijd tot tijd een blik werpen om te buitenpoorters zich In het kruithuisje 'Oostenrijk', een van de vijf oudste monu menten in Leiden, lagen overi gens nooit explosieven opgesla gen. Het ging om een waltoren in de stadsmuur, waarvan er in de Middeleeuwen een dertigtal om de stad stond, om de hon derd meter één. Enkele tiental len meters verder liggen alleen nog de fundamenten van wal toren 'Bourgondie'. Een tijd lang was Oostenrijk in handen van krakers. Nu huurt voorma lig nachtburgemeester René Vallentgoed het gehalveerde to rentje van de gemeente. Wonen doet hij er niet, maar hij houdt er kantoor. „Een spelonk", noemt Vallent goed het bouwsel. „Ik zou het niemand aanraden om er te gaan wonen. Het kan ook niet, een douche en andere voorzie ningen ontbreken. Het is een monument, dus je kan weinig verbouwen. Ik denk niet dat het een gezonde leefomgeving is. Er zit een 2000 watt-armatuur in anders is het niet licht krij gen: er is maar één raam." En het is koud, zeker? „Juist niet. De muren zijn een meter dik, één kacheltje en het is warm. 's Zomers komen hier wel eens bejaarden uitrusten en afkoe len. Eigenlijk is het net een kel der." Maar wel een romantische kel der. „Hier zie je het laatste stukje vestingmuur van Leiden. Het heeft echt de Tachtigjarige Oorlog nog meegemaakt, het ruikt nog naar het front. En het is wel een ideale plek om drie oktober te vieren." De Morspoort dan Het kruithuisje is dus onbe woonbaar. Hoe zit het met de Morspoort? Die stamt dan niet uit 1415, maar spreekt met een ophaalbrug en een paar kanon nen nog genoeg tot de verbeel ding, ook al zijn de lopen dan roemloos dichtgelast. Ook de Morspoort is echter niet permanent bewoond. Hier huist het 'Dutch Taido office', meldt een verweerd bordje op de deur. „Een oosterse vecht sport", licht de beheerder toe vanuit het buitenland. „De Morspoort is verder véél te klein om in te wonen. Wij zitten aan de ene kant van de poort, aan de andere kant heeft een goudsmid zijn atelier." Silvan Schoonhoven Het kruithuisje 'Oostenrijk', een van de vijf oudste monumenten in Leiden. Foto: Henk Bouwman derarts rieden /oegstgeest - Emeritus- iraar kindergeneeskunde r. L. Dooren is vrijdag in lis in Oegstgeest overle- ij is 72 jaar oud gewor- rofessor Dooren was van 5t 1992 hoofd van de kin- iek van het Leids Uni- Medisch Centrum I) en tot 1995 hoogleraar ïneeskunde. Volgens •rkers van het LUMC afdeling kinderge- ide zich dankzij de lei- Dooren 'ontwikkeld nationaal en internatio- ferentiecentrum voor irgtransplantatie bij kin- ior de diagnostiek en leling van kinderen met iren hartafwijkingen en isgeborenen'. Dooren 1958 verbonden aan C. - De eigenaar van de rvilla aan de Rijnsbur- 91-93 in Leiden heeft rt geding aangespannen krakers die het pand De eigenaar eist van- srs 'oor de rechtbank van aag ontruiming van het odat het weer verhuurd Jrden. raelopen zomer deed de dienst als werk- 1 het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA). f stond het leeg, totdat gin december werd ge- j Volgens de bedrijfsma- "ldie het pand verhuurt, Jr Kooij, verblijven er on- 8zes krakers in het pand. iden van een huurder -stadsvilla is geen enkel im, zegt Van der Kooij. we het bordje 'te huur' ""de weg hebben gezet, we benaderd door ge- eerden." Op dit mo- jn er gesprekken gaande ie potentiële huurders, Ier M2 Tandartsen. Chris Koenen (links) verzorgde gisteravond tijdens Leiden Swingt de uiterst muzikale klanken voor de bezoekers van De Bontekoe. Foto: Taco van der Eb leiden - Buiten is het zoals een kroegentocht in januari hoort te zijn. Koud en met wat sneeuw vlokken. Binnen is het ook zoals een kroegentocht in januari hoort te zijn. Warm en 'stam- pesvol'. Althans in de meeste cafés die meedoen aan de 24ste editie van de Leidse kroegen tocht. City Hall vormt hierop een uitzondering. Als trompet - tiste Saskia Laroo om tien urn- had moeten beginnen met bla zen, zijn er vooral tafeltjes met dinerende mensen en wordt er bij de bar vooral gelounged door het overwegend jonge pu bliek. En als Laroo uiteindelijk later dan gepland, alsnog be gint, kan ook zij haar ogen soms niet afhouden van de concertregistratie van Madon na die boven de hoofden van het loungende publiek op de platte breedbeeld-tv wordt ver toond. Madonna doet de nieu we naam van de Leidse Blues- en Jazzweek; Leiden Swingt in ieder geval nog eer aan. Nee, dan de kroegen rond de Hooglandse Kerk. Om negen uur zitten ze al behoorlijk vol. Een uur later is het echt druk. Buiten bij de Uyl van Hoogland staan wat mensen op hun ge makje tussen de sneeuwvlok ken door naar de band Kiers De Vries te kijken. Prima plek, beweren ze. „Twee jaar geleden stonden we hier ook. Geen ge drang, geen rook en je staat na genoeg vooraan." Ook in de Waag is het als van ouds druk tijdens de kroegen tocht. Hier zetten de Soulcat- chers de tent op zijn kop. Ge rard de Danser warmt zichzelf op, op zijn vaste plek links van het podium. Hij is sinds het be gin van de Leiden Swingt-week al elke avond in touw. Hij leeft om te dansen vertelt hij. „En dat zouden meer mensen moe ten doen." Want die nieuwe naam Leiden Swingt is volgens het Leidse fenomeen dat altijd in pak verschijnt, vooral een aanbeveling. Geen constate ring. Tijdens de Jazzweek, vindt Gerard, wordt er tegenwoordig te weinig gedanst. Aan hem ligt het niet. Hij doet met zijn 70 jaar nog altijd zijn best om de dansvloer vol te krij gen. En zo staat hij in het Leid se en in de artiestenwereld al jaren bekend. „Laatst had Hans Dulfer het in een interview op tv nog over mij. Zei hij dat fe een oud mannetje kent dat de dansvloer altijd vol krijgt met jonge mooie meisjes. Geinig hè. Zo gaat dat." De muzikanten van vanavond kent hij ook al jaren. Hij schudt ze allemaal even de hand of maakt een kleine buiging als hij zich op de dansvloer begeeft. Dan mengt hij zich tussen de dames en gaat hij los. Binnen een mum van tijd heeft hij een groep meiden op een rijtje en doen ze allemaal hetzelfde dansje. Gerard is in zijn ele ment. „Straks nog even naar Saskia in City Hall. Dat heb ik er beloofd." Misschien dat Gerard de Dan ser de loungers in beweging kan krijgen. LEIDSE KWESTIES Stuur uw Valentijnsboodschap naar: "V o.v.v. Valentijnsactie Eerste 3 regels 5,- elke volgende regel 2,50 Voor zakelijke adverteerders geldt een afwijkend tarief Tel: (072) 5 J9 6868 Fax: (072) 519 6869 door Silvan Schoonhoven leiden - Het is nog altijd moge lijk dat de Rijn Gouwe lijn (RGL) 'morgen' wordt afgebla zen als blijkt dat de sneltram onaanvaardbare risico's met zich meebrengt voor de Leidse binnenstad. „Maar drijfveer blijft dat we hem aanleggen", benadrukte provinciebestuur der Jeltje van Nieuwenhoven. Samen met wethouder Ruud Hessing (verkeer) moest ze gis teravond in de Lokhorstkerk opboksen tegen een muur van weerstand en wantrouwen tij dens een forumdiscussie over de omstreden lightrail. Volgens de tegenstanders wordt de RGL doorgedrukt ondanks 'talloze' signalen dat de bin nenstad er onveiliger op wordt. De twee bestuurders probeer den uit alle macht de vergelij kingen met de Betuwelijn weg te wimpelen. Bij de aanleg daarvan hielden bestuurders zich doof voor tegenargumen ten, tot het te laat was. Vraagtekens zijn er bij de RGL in overvloed te zetten, probeer den de tegenstanders Hessing en Van Nieuwenhoven aan het verstand te brengen. Hebben mensen uit Gouda en Alphen wel zo'n onstuitbare behoefte om boodschappen in Leiden te doen? Verandert de Breestraat straks niet in een verkeersriool? Schopt de RGL het busnet on herstelbaar in het honderd? Vertraagt de sneltram de toch al kwakkelende boemel naar Utrecht? Is de remweg van de tram wel kort genoeg? „U bent er kennelijk nu al van overtuigd dat het niet veilig wordt", zei Hessing. „U bent daarmee te vroeg. Ik ben er nog niet van overtuigd." .Alleen te genstanders blijven stelselmatig zoeken naar bewijzen dat het onveilig is", sneerde Van Nieu wenhoven. „Echt: als de veilig heid niet gegarandeerd kan worden, ben je als bestuurder geen knip voor de neus waard als je dan niet durft te zeggen: goed, het kan niet." Leiden is niet weerbarstiger dan andere gemeenten in het verzet tegen de toekomstige lightrail, verzekerde Van Nieuwenhoven na een avond lang verdedigen. „Bij elke gemeente stuit je op specifieke problemen, alleen is Leiden groter en de problemen zijn dat dus ook." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13