Stemlokalen Uitgelekte getuigenissen: Bouterse bij moordpartij 1982 Irak doelwit van rebellen BUITENLAND Hoogleraar: Alarm tsunami's 'zinloos' Doden en vermisten na bootongeluk Thailand Auschwitz: luguber symbool van holocaust Rapport: Leger en politie Irak martelen stelselmatig Rampzalig feest jchtoffertal op natra 228.000 woensdag 26 januari 2005 ha - Het aantal doden en isten op het eiland Suma- s gevolg van de zeebeving reede kerstdag is inmid- jecijferd op ruim 228.000. aat om 96.232 geregi- de doden en 132.197 ver in. Het ministerie van gezondheid stelde het offi- dodental op Sumatra zon- ,og op bijna 174.000 ge- Volgens de autoriteiten is eeds onwaarschijnlijker nog vermisten levend en teruggevonden na de irramp. itersporters bij rines gedood Ïery - Lawines in de Fran- en hebben aan zeker vier sporters het leven gekost. Ie slachtoffers zijn twee nen die buiten de piste in Val Thorens en Les In de omgeving van La éwerd een langlaufer te losgekomen sneeuw- 1 verrast. Ook in Val d'Isè- een groep winterspor- èegesleurd door een la- Een van hem liep ernstige "ingen op, waaraan hij >uren later bezweek. De zijn veroorzaakt door [sneeuwval. iterweer eist in Turkije Vrieskou en hevige al hebben in Turkije ;er twee mensen het le- ist. Belangrijke wegen i„ Twije zijn als gevolg van ™5v en gladheid afgesloten, rkeer in Turkije onder- yote hinder van de win- politie maakte melding ijke aanrijdingen. lanse politie maffia aan 10 - De politie op het Ita- eiland Sicilië heeft zeker van de maffia opge- ij zouden de afgelopen jescherming hebben ge- aan Cosa Nostra-top- .lernardo Provenzano, die lar uit handen a en, ids a van justitie Ie 71-jarige Provenzano tijd op Sicilië. Hij zou ook :hand hebben in groot- ;e drugshandel en kun- r irugvallen op een groot m rk van sympathisanten. delord moet eel n bezuinigen n :rder n >p'erg d- De gerenommeerde iiteit van Oxford moet iigen. Er komt niet ge- l eld binnen en er is niet nde in kas. De universi- daarom minder Britse :en aannemen en meer ^landse studenten wer- moeten studenten gaan lesgeven, zodat ichappers zich op onder- unnen concentreren. n bewijs voor elijke' rosbief «pen- De salmonellaver- g in een Belgisch bejaar- luis eind 1998 heeft ge- je ijl voorwaardelijke cel- e 1 tegen vijf mensen on een Nederlander, we- vering van besmet vlees. n n 1 de besmetting zijn acht m len overleden, maar er is d aterdicht bewijs dat hun enets te maken heeft met n van besmette rosbief- efj derlander J. de K., gespe- orli ird in noodslachtingen 1 ke dieren, zou het vlees 1 geleverd aan een ie groothandel in vlees. e njvier Belgen zijn veroor- ot een maand voorwaar- ft 1 n een voorwaardelijke 'an 2500 euro. dot schau krijgt bagdad/anp - Opstandelingen in Irak hebben binnen een et maal in meerdere steden zeker dertien stemlokalen aangeval len. De rebellen willen verhinde ren dat de Irakezen zondag een parlement kunnen kiezen. Volgens de Iraakse politie zijn de stembureau's bestookt met mor tieren en raketten of opgeblazen met dynamiet. De materiële schade is groot. Bij de gebouwen gaat het meestal om scholen die dienstdoen als stemlokaal. De groep van topterrorist Al- Zarqawi, een fanatiek tegen stander van de stembusgang, eiste de verantwoordelijkheid voor de acties op. Al-Zarqawi zelf had zondag de verkiezingen de oorlog verklaard. Door de aanslagen hoopt hij dat kiezers besluiten niet te gaan stemmen, zodat de verkiezingen misluk ken. Bij de volksraadpleging op 30 januari wordt een Nationale As semblee gekozen, die een rege ring kiest en een nieuwe grond wet opstelt. De huidige regering is feitelijk aangesteld door de Amerikanen. Volgens de Iraakse kiescommis sie zullen de uitslagen van de parlementsverkiezingen binnen tien dagen bekend zijn. Minder dan een kwart van de Irakezen die in het buitenland wonen, liet zich als kiezer registeren. In totaal hebben tot dusver iets meer dan 255.000 Irakezen in veertien landen zich ingeschre ven. Irak gaat niet alleen ge bukt onder aanslagen om de verkiezingen te dwarsbomen. Ook het geweld tegen mede standers van de huidige macht hebbers houdt aan. In en om de hoofdstad Bagdad vielen dinsdag zeker dertien slachtof fers. In het oosten van Bagdad wer den een rechter en diens zoon doodgeschoten. De aanslag op de rechter, tevens voorzitter van de nationale raad van ma gistraten, past in een reeks aan vallen op hoge Iraakse functio narissen in Bagdad. Eerder wer den al de provinciaal gouver neur en de plaatsvervangend politiechef vermoord. De functionarissen worden be schuldigd van verraad, omdat ze met de interim-regering sa menwerken. Veel opstandige moslims zien die regering als een marionet van de „ongelovi ge" buitenlandse coalitietroe pen. Kort na de moord op de rechter kwam het tot rellen in de bui tenwijk van Bagdad waar het slachtoffer woonde. Gewapen de mannen raakten er slaags met Iraakse ordetroepen. Extre misten dreigden verder een ontvoerde Amerikaanse staats burger te doden. Op een dins dag verspreide videoband is een man te zien die zegt de Amerikaan Roy Hallums te zijn. „Mijn leven is in gevaar, omdat bewezen is dat ik voor de Ame rikaanse troepen werkt", aldus de man, die in beeld een wapen tegen zijn hoofd krijgt gedrukt. den haag/gpd - Leger en politie van Irak gaan zich stelselmatig te buiten aan het martelen van gevangenen. Zij worden met kabels, ijzeren pijpen en staal draad geslagen, krijgen electri- sche schokken toegediend en hun handen worden vaak lange tijd op de rug gebonden. Ze verblijven dagenlang geblind doekt en geboeid in kleine cel len, waarin je vaak alleen kunt staan en moeten het regelmatig zonder eten en drinken stellen. Ook kinderen moeten dit lot ondergaan. Die beschuldigingen uit Hu- man Rights Watch in een van daag verschenen rapport. De mensenrechtenorganisatie ba seert zich op interviews met 90 Irakezen, van wie 72 zeiden slachtoffer te zijn van martelp raktijken. Het betreft het eerste onafhankelijke onderzoek naar misdragingen door Iraakse vei ligheidsdiensten, nadat eerder al de wandaden van Ameri kaanse en Britse militairen in Iraakse gevangenissen aan het licht waren gekomen. De mensen die zijn onder vraagd zijn sinds 2003 opgepakt op verdenking van terroristi sche activiteiten of 'gewone' misdaden. Halverwege vorig jaar werden ook leden van poli tieke partijen die als een be dreiging voor de regering wer den gezien zonder aanklacht gearresteerd. Directeur Sarah Leah Whitson van Human Rights Watch meent dat het Iraakse volk na Saddam Hoes sein beter verdiende. „De Iraak- door onze correspondente Nina Jurna Paramaribo - De Surinaamse legerleider Desi Bouterse was in het Fort Zeelandia aanwezig tij dens de moordpartij die daar in december 1982 plaatsvond, maar bewijzen dat hij zelf ge schoten heeft, zijn er niet. De bewering van Bouterse dat er sprake was van een staatsgreep tegen het militaire regime door de slachtoffers, is onjuist. Dit blijkt uit getuigenissen van ex-militairen en lijfwachten over de gebeurtenissen. Zij leg den af in het kader van een jus titieel onderzoek naar de gang van zaken. De geheime informatie is uitge lekt. Ook de namen van dege nen die de belastende verkla ringen tegen de ex-legerleider hebben afgelegd, zijn nu naar buiten gekomen. De Surinaam se minister van justitie, Sieg fried Gilds, heeft nieuwe veilig heidsmaatregelen aangekon digd om te voorkomen dat ge tuigen geïntimideerd worden. Gilds bleek niet verrast over hetgeen nu bekend is gewor den. Volgens hem bevestigen de verklaringen de informatie die al eerder is gegeven door vakbondsleider Fred Derby, kroongetuige en enige overle vende van de moordpartij uit 1982. Volgens Derby, die in 2001 overleed aan een hartstil stand, moesten de vijftien slachtoffers voordat ze werden vermoord verschijnen voor een 'tribunaal' waar ze ondervraagd werden door Bouterse en diens rechterhand Roy Horb. Het feit dat geen enkele getuige tot nu toe heeft verklaard dat Bouterse zelf direct aan de moordpartij heeft deelgeno men, doet geen afbreuk aan de zaak tegen hem, zo meent de Surinaamse justitie. „Het gaat er vooral om of er sprake is van voorbedachte rade en wie de opdracht heeft gegeven tot de moorden. In die zin zijn er zeer sterke verklaringen tegen de ex- legerleider", aldus een betrok kene. Minister Gilds, zelf een per soonlijke vriend van Derby en onlangs ook in die hoedanig heid verhoord bij de rechter commissaris, werd onlangs nog bedreigd door Bouterse tijdens de bijeenkomst van de Natio naal Democratische Partij (NDP). In een toespraak riep Bouterse Gilds op zich twee keer te be- se interimregering van premier Allawi is aan de internationale gemeenschap gepresenteerd als een teken dat het in Irak voor goed gedaan was met het ge weld en de martelingen zoals onder Saddam Hoessein. Maar deze regering komt z'n beloften niet na en lijkt actief deel te ne men, of in ieder geval mede plichtig te zijn aan deze grove mensenrechtenschendingen. "Whitson noemde het „heel triest om te zien dat het Iraakse volk blijvend lijdt onder straffe loosheid en slechte behande ling van gevangenen". Zij bekritiseert bovendien de Amerikaanse en Britse troepen in Irak die niets doen aan de wandaden van de Iraakse vei ligheidsdiensten, onder het mom van 'het brengen van vei ligheid in het land'. Whitson zegt er begrip voor te hebben dat politie en leger onder zeer moeilijke omstandigheden moeten werken en vaak zelf het doelwit van aanslagen zijn. „Maar volgens het internatio naal recht is het nooit en te nimmer gerechtvaardigd om in naam van de veiligheid gevan gen te martelen." Het Iraakse ministerie van bin nenlandse zaken zegt nooit iets gehoord te hebben over klach ten over de politie, maar belooft de aantijgingen over martelin gen nader te zullen onderzoe ken. Een woordvoerder zei ech ter sceptisch te staan tegenover 'een rapport dat zo vlak voor de verkiezingen wordt gepresen teerd'. bombay - Nabestaanden in India rouwen om de dood van een familielid dat omkwam bij een hindoefeest. Tijdens het festijn in het westen van India zijn gisteren tientallen, mogelijk honderden mensen om het leven gekomen. Volgens de lokale politie werden de slachtoffers verdrukt toen pa niek uitbrak tijdens de hindoeceremonie. Duizen den mensen waren naar deze ceremonie gekomen Onduidelijk is waardoor de pelgrims in paniek zijn geraakt. De politie vermoedt dat de mensen brand roken. Het precieze dodental is niet bekend. Er zijn minstens 150 lichamen geborgen, andere bronnen spreken van 300 doden. Foto: EPA denken voordat hij hem liet ar resteren. „Want als je mij uit de samenleving haalt, haal je meer rottigheid naar je toe dan je kunt overzien", dreigde Bouter se. „Natuurlijk zit me dat niet lek ker en zijn dit intimiderende woorden, maar echt bedreigd voel ik me niet", reageert Güds. „We leven nu in een democra tie. Er is geen dictatuur meer zoals indertijd toen Bouterse aan de macht was. Nu gebrui ken we de rechtbank, niet meer de wapens." Gezien de nu uitgelekte getui genissen, inclusief de namen van de betrokkenen, zal Gilds de nodige extra veiligheids maatregelen afkondigen. Dit ook gezien de verkiezingen in mei en het naderende proces over de gebeurtenissen in 1982. „We kunnen niets uitsluiten want het blijft een zaak waar een bepaalde groep mensen erg veel belang bij heeft dat het geen proces komt. Maar het proces komt er en als Bouterse schuldig wordt be vonden komt hij achter de tra lies ook al kunnen veel mensen zich in Suriname dat zich niet voorstellen. Als Saddam Hoes sein kan worden opgepakt, kan dat bij Desi Bouterse ook." Degenen van wie nu de getui genissen zijn uitgelekt krijgen so wie so extra bescherming, al dus de bewindsman. „Dat in formatie uitlekt, kan je nooit voorkomen maar dat nu de na men naar buiten zijn gekomen is erg ongelukkig. Zeker in een kleine samenleving zoals de Su rinaamse kan dat gevolgen heb ben." door onze correspondent Esther Cotink londen - Een centraal alarme ringssysteem voor tsunami's in de Indische Oceaan is een kost baar project dat weinig zin heeft. Dat zegt professor David Jones van de prestigieuze Lon don School of Economics Vol gens de hoogleraar fysische geografie is het opzetten van zo'n alarmsystem vooral inge geven door politieke overwe gingen. Op een VN-conferentie over rampenbestrijding werd vorige week in het Japanse Kobe over eengekomen dat de op 26 de cember getroffen landen bin nen twee jaar een permanent tsunami-alarm moeten krijgen. De komende zes maanden zal een provisorisch alarm vanuit het waarschuwingscentrum van Hawaii opereren. „Een politiek zoethoudertje", reageert Jones. „Regeringen brengen zich er op die manier gemakkelijk vanaf. De ware op lossing zit in de aanpak van ar moede, ofwel de aanpak van dictatoriale regimes. Maar daar wil de internationale gemeen schap zich niet aan branden. Als een tsunami-waarschu- wingssysteem is geïnstalleerd, kan ze zeggen: wij hebben ge daan wat we konden." Volgens de hoogleraar is een alarm zinloos omdat tsunami's veelal plaatsvinden in de Grote Oceaan en vrijwel nooit in de Indische. Daarom is een waar schuwingscentrum op Hawiii wel effectief, maar zal een an dere geldverspilling zijn. „De laatste tsunami in het Indische- Oceaangebied vond plaats |n 1883, en dat was door een vul kaanuitbarsting nabij Sumati&. De volgende kan weer opge wekt worden door een heel an der natuurgebeuren, bijvoor beeld een cycloon, en wellicht pas over honderden jaren. Geen enkel alarmsysteem kii tegen zoveel onvoorspelbaarhe den op." Amerikaanse deskundigen ble ken wel degelijk in staat de zee beving van 26 december te de tecteren. „Maar ze konden op voorhand niet voorspellen of de golven één of twintig meter hoog zouden zijn en in welke vaart ze zouden binnenrollen;" Het nieuwe uiterst moderqe waarschuwingssysteem gaat zo'n twintig miljoen euro kos ten. „In plaats van alleen geld te ste ken in dure apparatuur, moét worden geïnvesteerd in com municatiestructuren, educatje over vluchtmethoden en evacu atieroutes, sterkere huizen of huizen op heuvels zoals de oud-Hollandse terpen, én schuilhutten op palen." bangkok/anp - Door een boot ongeluk voor de Thaise kust zijn dinsdag zeker acht mensen om het leven gekomen en wor den dertien opvarenden ver mist. De meeste slachtoffers zijn buitenlandse toeristen. Dat meldden reddingswerkers en de Thaise politie. De boot is omgeslagen. Volgens de plaatselijke politie zijn onder de vermisten Zwe den, Hongaren en mensen uit Zwitserland, Duitsland, Oos tenrijk, Noorwegen en Groot- Brittannië. De grote speedboot met ongeveer veertig buiten landse toeristen was op weg van het eiland Phangan, waar 's nachts een groot feest tijdens volle maan was gehouden, naar het eiland Samui. Beide eilan den ten oosten van het Thaise vasteland zijn populaire vakan tieoorden. De boot verging drie kilometer voor de kust van Samui, ver moedelijk doordat er te ve.el mensen aan boord waren en de zee onstuimig was. Reddings werkers hebben circa twintig mensen uit het water weten te vissen en zijn nog druk op zoek naar de andere opvarenden. De doden zijn vier buitenlandse toeristen (onder wie een Ameri kaan), drie Thailanders en een persoon waarvan de nationali teit nog niet bekend is. Volgens de politie hadden veel toeristen geen identiteitsbewijzen bij zich. De vollemaansfeesten op Phangan trekken jaarlijks dui zenden vooral jonge toeristen. Phangan, Samui en andere ei landen aan de oostkant van Thailand worden nog drukker bezocht na de zeebeving en de tsunami's op tweede kerstdag. Het natuurgeweld, waardoor ook veel toeristen omkwamen, trof de westkust en de westelij ke eilanden van Thailand. de, isls museum ge de lAu- Polen bouwt een Sge ïistorisch museum in het hu n het voormalige getto hvi tschau. Het akkoord 3r bouw van het museum, nkele jaren op de teken- epeft gelegen, komt twee peVoor de herdenking van nlc ijding van het concen- nip Auschwitz. Het mu- oppoet verrijzen tegenover mument voor de helden a g( opstand in het getto van int au in 1943. In de oorlog irdden de nazi's 3 mil- olse joden. rs 1 aanse bergtop t'drt naam paus ibe ite Een van de hoogste )pen in de Italiaanse rstJen wordt naar paus Jo- Paulus II genoemd. De 1S ite L'Aquila, die over de n :ving gaat, moet nog be- ii welke top in het Gran lassief de naam van de ek^1 gaat dragen.De paus einPeger vaak skiën en wan- ig 11 de Abruzzen. Gevangenen in een barak in Auschwitz, kort na de bevrijding van het vernietigingskamp op 27 januari 1945. Foto: Reuters oswiecim/rijswijk/anp - Morgens is het precies vijftig jaar geleden dat het concen tratiekamp Auschwitz/Birkenau werd be vrijd. Auschwitz staat synoniem voor de massale uitroeiing van de joden door de nazi's. Deze holocaust roept nog altijd vra gen op. Hoe konden de nazi's zo ver gaan en waarom traden de gealieerden niet op? Waarom onduidelijkheid over het aantal slachtoffers? Het aantal mensen dat in en rond Ausch witz is vermoord, wordt tegenwoordig door historici op 1,1 miljoen geschat. Naar schatting 90 procent van de slachtoffers in Auschwitz waren joden. Het precieze do dental is niet bekend. De nazi's hielden niet bij wie er na aankomst werden vergast. Onderzoek is na de oorlog mede bemoei lijkt door de tweedeling van Europa in Oost en West. Met name de geheimzinnigheid van de Sovjet-Russische autoriteiten heeft veel historisch of gerechtelijk onderzoek belemmerd. Waarom geen verzet in de kampen? De massamoorden verliepen relatief rim pelloos, vooral door het brute optreden van de nazi's. De slachtoffers waren meestal na een lange treinreis, gepropt in wagons zonder eten en drinken, lichame lijk uitgeput en geestelijk vrijwel in een shocktoestand. Volgens een lid van het zo genoemde Sonderkommando (joodse ge vangenen die de lijken moesten verbran den) wisten de slachtoffers na aankomst bij de gaskamers wel dat ze zouden worden vermoord. De meesten waren volgens hem enkel nog geïnteresseerd in het lot van hun familieleden. Hun levenslust werd gebro ken als ze zich realiseerden dat ook die snel zouden worden vermoord of reeds om het leven waren gebracht. Toch zijn er in kampen en getto's verbeten opstanden geweest. In Auschwitz gebeurde dat in oktober 1944. Alle opstandelingen zijn door de Duitsers gedood, maar de aan gerichte schade was één van de redenen die Himmler ertoe bracht de gaskamers een maand later te sluiten. Wanneer werden de gruwelen bekend en waarom waren er geen bombardementen? Het lot van de gedeporteerden was lange tijd onbekend. Vanaf 1942 waren er tal van meldingen en waarschuwingendat de weg gevoerden werden afgeslacht. Hoe en waar precies was aanvankelijk moeilijk te achter halen. Details lekten later uit via ontsnapte gevangenen. Slechts circa honderd mensen ontsnapten uit Auschwitz. Eén van hen was een Poolse verzetsstrijder, Jerzy Tabeau, Na zijn ontsnapping in november 1943 schreef Tabeau dat er anderhalf miljoen mensen zouden worden vermoord in Bir- kenau. Het rapport kwam halverwege 1944 in Londen terecht waar premier Churchill het zou hebben gelezen. Het werd in no vember 1944 in de Verenigde Staten gepu bliceerd. Bombardementen op de kampen werden overwogen, maarftet uitgevoerd. Wie zijn er berecht? De misdaden van Auschwitz zijn nauwe lijks vervolgd. Kampcommandant Höss werd na de processen van Neurenberg ge- executeerd, maar over het algemeen is er weinig ondernomen om de beulen te ver- volgen.Veel overlevenden en getuigen bij eventuele processen, leefden achter het IJzeren Gordijn en de rivaliteit tussen Oost en West hinderde het onderzoek. In West- Duitsland bleef de rechterlijke macht vrij wel ongeschonden na de ineenstorting van het nationaal-socialisme. Zo was bijvoor beeld nazi-magistraat Weinkauff in de ja ren vijftig nog voorzitter van het (West-) Duitse federale hof. Pas begin jaren zestig slaagde de magistraat Fritz Bauer erin 22 misdigers uit Auschwitz in Frankfurt voor de rechter te slepen. Onder de beklaagden was Höss' plaatsveranger Robert Mulka. Zes kregen levenslang, elf anderen straffen tot veertien jaar en drie werden vrijgespro ken. De joodse staat slaagde er voorts in een van de grote organisatietalenten van de genocide, Adolf Eichmann, in Argentinië te achterhalen en na een proces in Israël in 1962 te executeren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7