MeulenhofF: van L JM 1 ik klinkende naam tot lege huls BINNENLAND m w De tunnelvisie van de radicale dierenactivist Koran basis voor moslimpartij woensdag 26 januari 20c door Aly Knol pe 26-jarige Johannes Marius Meulenhoff startte op 15 sep tember 1895 een importboek handel in Amsterdam; het geldt als het officiële begin van Uitge- yerij J.M. Meulenhoff. Honderd tien jaar later zou er alle reden moeten zijn om het glas te hef fen op dit jubileum, maar mo menteel overheerst de grafstem ming. Tientallen auteurs hebben de laatste jaren het uitgevers huis verlaten. „Meulenhoff komt neer op een handjevol pipse mensen in een veel te groot en leeg gebouw." Ze staat mooi en zelfverzekerd op de omslag van de voorjaars catalogus 2005 van Uitgeverij J.M. Meulenhoff: mobieltje op tafel, kop koffie, sigaret in de hand. Van Aukelien Weverling (1977), die in 2002 debuteerde met Liever Gekust, komt in mei r.een nieuwe roman uit: Zonne blind. Meer kan een jonge au teur zich niet wensen, zou je zeggen. Bij Meulenhoff is echter niets meer zoals het was. „De sfeer is zo bedrukt geworden", zegt ze, „dat de mensen er niet meer gelukkig zijn. Daar ben ik heel gevoelig voor." Een dezer da gen beslist ook Weverling of ze bij Meulenhoff wil blijven. „Je laat je manuscript altijd als eer ste door je redacteur bij de uit geverij lezen. Dat is altijd dood eng. Ik heb niet eens meer een redacteur en het boek moet wel af! Ik heb mijn twijfels." Immer met moed, luidde het credo van de oprichter van de uitgeverij, maar de moed is vele auteurs en medewerkers inmid dels in de schoenen gezonken. Stijn Aerden (1966), een andere jonge schrijver van Meulenhoff: „Ik hoorde laatst een auteur verzuchten: Als iedereen op al die uitgeverijen nou eens ge woon bleef zitten waar die zat, dan konden wij rustig onze boeken schrijven. Dat was me wel uit het hart gegrepen." „Nu is het bij Meulenhoff de laatste tijd natuurlijk wel erg gortig geweest. Mensen die T j- 4 1 Aukelien Weverling komt in mei met een nieuwe roman. Meer kan een jonge auteur zich niet wensen, zou je zeggen. Foto: GPD voor ons gezichtsbepalend wa ren, hebben ontslag genomen of zijn op straat gezet. Stoelen rolden door de gangen en do ken onverwacht op achter nieu we bureaus, en auteurs belden elkaar op. Wat is er precies aan de hand? We horen niks. Wat moeten we doen? Wat kunnen we doen? Weggaan? Wachten?" De kwade genius in dit alles is het moederbedrijf PCM Uitge vers. Dit mediaconglomeraat ontstond begin 1994, toen krantenuitgever de Perscombi natie Meulenhoff Co binnen haalde, een cluster uitgeverijen met naast Meulenhoff onder meer Prometheus/Bert Bakker. In 1999 ging met de benoeming van Mai Spijkers (bijgenaamd De Rat) tot nieuwe holdingdi recteur van de boekendivisie het roer om. Rendement werd het toverwoord en Meulenhoff moest daar voor zorgen. Het werd er allemaal, zou een ex-re- dacteur later zeggen, doorge drukt met de subtiliteit van een baggermachine. Nadat enkele topmensen bij de uitgeverij waren vertrokken, be landde Spijkers in 2000 tenslot te op twee stoelen, die van PCM-directeur Algemene Boe ken en van interim-directeur van J.M. Meulenhoff. „Het ver- zuringsproces begon toen pas echt", stelden ingewijden des tijds. In 2001 kwam de Big Bang. Na dat eerder al redacteur Wil Hansen was weggegaan om uit geverij Cossee op te richten, maakte redacteur Tilly Her mans, na 32 jaar trouwe dienst, op 4 september dat jaar ook haar vertrek bekend. Twaalf ge renommeerde Meulenhoff- schrijvers volgden haar, onder wie Adriaan van Dis, Rudy Kousbroek, Nelleke Noorder- vliet en Marcel Möring. Zij zit ten inmiddels bij de door Her mans opgerichte uitgeverij Au gustus, een onderdeel van PCM-concurrent Veen Bosch Keuning (VBK). Het moment van vertrek had niet wranger kunnen worden gekozen. Juist de dag daarvoor was neerlandica Annette Porte- gies - toen 33 jaar maar al met een flinke staat van dienst - in dienst gekomen bij Meulenhoff als opvolger van Spijkers. „Ik had geen flauw vermoeden", aldus Portegies toentertijd: „Een drama. En dat op mijn tweede werkdag." Ondanks de enorme tegenslag sloeg Portegies moedig aan het „oprapen van de scherven. Het was: neus dicht, adem inhou den en er middenin springen. Schouders eronder." Schrijver Stijn Aerden kwam net na de benoeming van Por tegies binnen. „Dat Meulenhoff van toen beantwoordde precies aan mijn romantische idee van een uitgeverij. De nieuwe uit door Hans van der Beek Amsterdam - De Moslim Demo cratische Partij in oprichting streeft naar strengere straffen en naar islamitische ziekenhui zen en universiteiten. En géén invoering van hoofddoek, baard of sharia (islamitische wetge- ving). Tenzij de meerderheid van de bevolking dat wil. De basis van de Moslim Demo cratische Partij, zoals dat te le zen is in haar voorlopig mani fest, is de koran. 'De islam is -onze manier de bedoeling van het leven te begrijpen.' Maar de sharia - altijd een heikel punt - zoals die is ingevoerd in 'som mige landen', wordt in het MDP-manifest fel afgewezen. De sharia wordt vaak 'geredu ceerd tot een stelsel van straf fen om mensen te onderdruk ken', terwijl 'de essentie van de sharia om rechten en plichten gaat', aldus het manifest.Vol gens de initiators van de MDP - die voorlopig anoniem willen blijven - is de sharia 'voor 98 procent' in overeenstemming met de Nederlandse grondwet. „Die overige twee procent zijn het strafstelsel", zegt een inge wijde. De MDP wil de sharia niet in Nederland invoeren, 'tenzij een meerderheid van de bevolking 1 dat wil natuurlijk'. Want in ge loofsdwang gelooft de MDP niet. In het manifest staat: 'Geen gemeenschap kan zijn le venswijze opleggen aan een an dere. Wederzijdse erkenning en vreedzame coëxistentie is het uitgangspunt.' Dat geldt ook voor het dragen van hoofddoeken voor vrouwen en baarden door mannen. Een ingewijde: „De koran zegt dat dat verplicht is, en de MDP raadt het ook aan, maar de be slissing is aan de man of vrouw zelf. De MDP is voor een duide- Gezocht: Boegbeeld Als boegbeeld is de Moslim Democratische Partij niet op zoek naar een bekende tnoslimpoliticus bij een be staande partij. „Die wor den vaak gezien als assimi latie-product", zegt een in gewijde. De voorkeur van de MDP gaat dan ook uit naar een 'niet al te bekende naam', bij voorkeur een au tochtone moslim. Toch be weren bronnen rond de partij in gesprek te zijn en kele politici in de Tweede Kamer en de Amsterdamse gemeenteraad. De naam van Groenlinks-Kamerlid Nairaa Azough wordt ge noemd, maar die noemt dat 'volstrekte flauwekul'. GroenLinks-Kamerlid Fa- rah Karimi - 'Ik heb nooit met die mensen gesproken' - vindt een moslimpartij wel een goed initiatief, „Het is goed als mensen in de politieke arena als mos lim het debat aangaan met mensen die de islam de oorlog hebben verklaard. Een moslimpartij is goed voor de democratisering van de politieke islam. Nu wordt die vooral gedemo- niseerd." In Engeland, Frankrijk, Duitsland, Span je en België zijn zusterpar tijen van de MDP in op richting, of zijn al opge richt. lijk scheiding tussen politiek en religie." De partij worstelt nog met een helder standpunt over homo seksualiteit. De ingewijde: „Als politieke partij hebben we daar geen mening over. In de koran staat dat het niet zondig is ho moseksuele gevoelens te heb ben, maar het is wel zondig die gevoelens uit te voeren. Dus in principe kunnen homo's parti ciperen in de MDP, zolang ze maar geen uiting geven aan hun gevoelens. Zeg maar, zo lang we het niet weten, is het goed. Het is gevecht tussen jou en de duivel, en daar staat de politiek buiten." De MDP wil de vrijheid van me ningsuiting waarborgen, maar dat betekent niet dat je mag be ledigen. „Je moet als mens in schatten: wat is beledigen, en wat is de discussie aangaan? En het beledigen van God mag niet. Van religie moetje afblij ven." Wat veiligheid betreft, streeft de MDP naar strengere straffen. Levenslang is ook levenslang. „Kindermoordenaars bijvoor beeld verdienen geen tweede kans." Het gedogen van soft drugs en prostitutie moet wor den afgeschaft. Verder pleit de MDP voor méér allochtonen bij de politie. In wijken waar veel problemen zijn met allochtone jongeren, moeten alleen alloch tone agenten worden ingezet. „Autochtone agenten genieten bij die jongeren toch geen res pect." 'Slapende terroristen' van bij voorbeeld ETA en IRA in Ne derland moeten harder worden aangepakt. De aanpak van moslimterrorisme hebben de initiators nog niet besproken. De islamitische universiteit in Rotterdam moet worden er kend, en er moeten nog één of twee islamitische universiteiten in de rest van het land worden opgericht. Islamitische basis scholen daarentegen zijn vol gens de MDP 'soms doorgesla gen'. De MDP wil op die scho len 'een goede balans' tussen islami tisch en regulier onderwijs. De MDP pleit voor de oprich ting van islamitische ziekenhui zen, desnoods door particulie ren gefinancierd. De ingewijde: „Islamitische vrouwen willen niet op de kamer bij andere mannen, of door een mannelij ke arts worden onderzocht." door Mayke Calis In een klein zaaltje van het voormalige kraakpand zitten tien mensen en een hond. De nieuwe actiegroep Geen Die ren Leed houdt vanavond een bijeen komst gericht tegen het gebruik van proefdieren. De toehoorders zijn bijna allemaal in het zwart gekleed en dragen een of meerdere piercings. Initiatiefnemer van de bijeenkomst is Kevin Heller, voorheen woordvoerder van de steungroep Dieren Bevrijdings Front (DBF), een zusterorganisatie van het radicale Engelse Animal Liberation Front (ALF). Hij legt het zaaltje uit waar om het zaak is nü actie te ondernemen. „In de laboratoria worden onschuldige dieren systematisch gemarteld. Ze wor den gede-humaniseerd." De nieuwe ac tiegroep is niet agressief, legt hij uit, maar moet irriteren en agiteren. Door de moslimterreur zijn dieractivis- ten wat op de achtergrond geraakt., maar de veiligheidsdienst AIVD be schouwt ze nog steeds als een reële be dreiging voor de democratie. Het gaat volgens de dienst om een klein, maar zeer radicaal en gewelddadig groepje ac tivisten. Wie zijn zij, en vanuit welke denkwereld komen zij tot hun daden? Kevin Heller (27) en vriendin Feikje, een blonde 25-jarige studente museologie, willen wel vertellen over hun strijd tegen het onrecht. Heller was tot voor kort woordvoerder van de supportersgroep DBF (schuilnaam: Erik de Gier). Hij deed, zegt hij zelf, niet mee aan de harde acties, maar bracht die van anderen via persberichten naar buiten. Hij staat er vierkant achter. „Zij steken hun nek uit en riskeren gevangenisstraf', zegt hij. „Voor mij zijn het helden," zegt zij. Zij houden het bij demonstraties, flyers en bezettingen. Feikje: ,,Als je wil de monstreren bij het proefdierencentrum BPRC krijg je een uur aan de overkant van de weg, mag je geen scheldwoorden gebruiken en word je na drie uur wegge- knuppeld. Frustrerend." Ze vergelijken het dierenactivisme met de Amerikaanse burgerrechtenbeweging van de jaren zestig. Negers hadden des tijds ook geen stem, werden in elkaar geslagen en door niemand gehoord. „Met dieren is dat nu precies hetzelfde", Een activiste van het Dieren Bevrijdings Front. Archieffoto: GPD zegt zij. Bij brandstichting is het volgens beiden nadrukkelijk de bedoeling men sen en dieren te sparen. Zo staat het ook in het DBF-handboek, Geen woorden maar daden. Dat is volgens Kevin hét naslagwerk voor de dierenbevrijder. De aankomend actievoerder wordt daarin geadviseerd met iets kleins te beginnen: „Met het dichtlijmen van sloten, het lek- prikken van autobanden, het inslaan van ruiten of het spuiten van leuzen." Zolang er maar geen geweld tegen men sen wordt gebruikt, vinden beiden dat soort acties te billijken. Kevin: „Mede werkers van het BPRC verdienen hun geld aan structurele marteling van die ren. Zij gaan om vijf uur naar huis, maar de dieren lijden 24 uur per dag." Het thuis lastig vallen van medewerkers van proefdierencentra vinden ze niet ge welddadig. Families van de werknemers zijn geen doelwit. Er is wel eens een steen vlak naast een kinderwieg beland, maar dat was toeval, zeggen ze. En er is niets aan te doen. De werknemers houden zelf toch ook geen rekening met de I van de apen? „Ging er bij NSB'e11 ger ook niet geregeld een kei doi ruiten?", Natuurlijk mag je dierproeven na praktijken vergelijken. Wat er ni dieren gebeurt is genocide. In d 'a werden joden systematisch verr;t nu zijn de dieren aan de beurt. 1n land is veel te gevoelig voor verj d gen met de Tweede Wereldoord Het denkpatroon van Kevin en I k typerend voor de radicale diereil11 ten, zegt filoof Hans Achterhuis tijd had hij sympathie voor de 11 w en dierenrechtenbeweging, ma; 01 radicale dierenactivisten heeft !fn openlijk afgekeerd. Na de moord op Pim Fortuyn c< deerde hij dat te lang niet is ing dat het geweld ook in de goede, bewegingen zit. Het dieractivisi de moord op Fortuyn verder ge seerd, meent hij. Juist omdat d( staande dierenclubs, die vroegeUi activisme sympathiseerden, hu#11 den ervan af trokken. „De activ#11 gemarginaliseerd en daardoor dadiger geworden." ln Achterhuis heeft zich in het brePe activisten proberen te veldiepe: kern is, zegt hij, dat ze geen enIDJ fel hebben over zichzelf of hun 111 niet kunnen relativeren. Wie opn( voor dieren, weerloze schepsels,n hun beleving niet anders dan gi Ze zijn te vergelijken met de int13 len die in de 19de eeuw opkwaï)r de arbeiders, vindt Achterhuis, ging goed zolang de arbeiders 1 rugzeiden. Dieren zullen nooit 13 gen, dus leren de activisten niel ren. Door de vergelijking met d 1 caust te maken, geven dierenbe zichzelf de status van absolute De absoluutheid van het eigen 'P wordt volgens Achterhuis verstBr de geheimhoudingsplicht van (ff en de nachtelijke acties. Soms 111 visten alsof het vreselijk afzien ie^ werken en urenlang wachten ii gen, maar deze acties verbroed er gaat een enorme romantiek vs' „Het gevoel dat je in het geheir,e zijn allen met iets goeds bezig 11 geeft een kick." >g Lachende gezichten tijdens de openingsborrel van de nieuwe uitgeverij Augustus. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis geefster bond een club van nieuwe jonge schrijvers aan zich. Het was voor mij een bad van precies de juiste tempera tuur; precies de saamhorigheid die ik zocht." Ook Aukelien Weverling heeft lof voor Portegies: „Annette heeft een heleboel gedaan. Ze heeft geprobeerd een verjon ging in het fonds te brengen en dat is haar gelukt. Het zegt toch wel iets dat alle genomineerden voor de Toonder/Lubberhuizen prijs voor het beste debuut de laatste keer allemaal Meulen- hoff-auteurs waren. Annette was een baken, je kon altijd even met elkaar praten, ze maakte er altijd tijd voor vrij, oók al was het haar privé-tijd." Was, kon, maakte, allemaal ver leden tijd, want ook Portegies is inmiddels opgestapt na het zo veelste nieuwe conflict. Op 1 fe bruari dit jaar begint ze op nieuw, bij uitgeverij Querido. Bij het net weer swingende Meulenhoff heeft, stelt Aerden verdrietig, 'Mai Spijkers de mu ziek uitgezet'. Het nieuwe conflict valt eigen lijk uiteen in een reeks slecht doordachte losse flodders. Al lereerst was daar begin vorig jaar het plan om alle literair e uitgeverijen van PCM samen te voegen. Er zouden geen ge dwongen ontslagen volgen. Niet veel later zag het er al weer anders uit: nu zou Meulenhoff worden samengevoegd met Prometheus/Bert Bakker onder leiding van Mai Spijkers; vijftien Meulenhoff-medewerkers zou den daarbij boventallig worden. Het werd allemaal nog onover zichtelijker toen afgelopen zo mer bekend werd dat PCM be langstelling had voor de uitge verijen van VBK, met daaronder uitgerekend Augustus. In een brief op poten protesteerden de ex-Meulenhoff-auteurs heftig. Andere VBK-schrijvers als Geert Mak en Renate Dorrestein steunden hen. De PCM-overname van VBK was korte tijd later van de baan, toen de Noordelijke Dagblad Combinatie met een beter bod kwam. De definitieve verwer ving door NDC zal vermoedelijk binnenkort bekend worden. Jan Siebelink vertrok in novem ber 2001. Afgelopen december stapte schrijfster Charlotte Mutsaers met knallende deuren op: „Dit kost te veel energie." Half december maakte Porte gies samen met Meulenhoff-re- dacteur Pieter Swinkels de overstap naar Querido bekend. Afgelopen week kondigde de Vlaamse auteur Stefan Hert- mans zijn vertrek naar De Bezi ge Bij aan. Tegelijkertijd liet J.M.A. Biesheuvel weten Meu lenhoff te verlaten. Deze week nog vertrok schrijver Rob van der Linden naar Querido. Terugblikkend vindt interim-di recteur Algemene Boeken Ben Knapen het moeilijk om 'in alle objectiviteit' te beoordelen of de kritiek op Spijkers en hem zelf terecht is geweest. „Het klinkt misschien arrogant, en zo is het zeker ook niet bedoeld, maar uitgeverij J.M. Meulënhoff is binnen PCM Uitgevers zo klein dat het voor een porte feuillehouder erg ver weg is. De voorjaarscatalogus van Meulenhoff, eens hét Neder landse uitgevershuis, bevat op literair gebied naast AuJ a, Weverling nog zegge en g' één andere Nederlands |g teur, Bart van Lierde (1! j in 2003 debuteerde meij Van De Duivel en van v mei Een Sprong Naar Djn verschijnt. Voor het overige staan gens nog wel mooie bu landse namen in als dé C prezen Spaanse auteur 1 Marias n de Deen Jens an Gróndahl. D Stijn Aerden overweegt sj - zoals Aukelien Weverl zich bij de vertrekkers a e' sluiten. „Ik zit nog niet n halverwege een boek. j( Dus ik zou het een beetgr sierlijk vinden om nu zi j„ baar te maken. Ik kijk n even de andere kant op rook is opgetrokken." |c

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6