Forse boetes voor roken in zorginstelling BINNENLAND 2 TOYOTA j BUSINESS NEWS Gezondheidsraad erkent niet begrepen ziekte ME Cosmetica vol schadelijke hormoonverstoorders 'Elk zwembad moet zuurstofapparaat hebben' Minister weigert versoepeling Glen Mills School moet zich verder ontwikkelen Zien is leren Toyota Avensis. Vanaf €23.550, /€439, p.mnd. Beloond met 5 sterren in de NCAP-crashtest. Completer, stiller en comfortabeler dan z'n concurrenten. Nu met Business-line pakket: Park Distance Control en geïnte greerd DVD-navigatiesysteem met filemelding en alternatieve route! Nu €890,-. Uw voordeel: ruim €1.400,-! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Act* loopt van* 1 unuat/m pa» 2005 (muv Awran Woo) -nd 8TW. exi toiim nWw <n «f-orrnj, bgdrage. Lea» (Tovou Lea») oixv. M opnauonal ksue. 48 nvv) en 20 000 ton p.|. exl 8TW en branduol CecAtimd met 75% no-claim BondMohwfcn.1 vaneen van 5.8 1/100 ton (17.2 tonflj tot 9.6 17100 ton (10.4 tonA) CO J 155 728 gr)ton Y^Wngen vootbehouden OilrtxAnjr louvvman k Parqt» B.V Meet Wo: bet grain 0800 0569 tf ga naar m«.to>«aW sj) lift At woensdag 26 januari 2005 den haag/gpd - Bewoners van verzorgings- en verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en woongemeenschappen voor ge handicapten mogen vanaf nu al leen nog roken in speciale ruim ten en in de buitenlucht. Als ze elders een sigaret, sigaar of pijp opsteken riskeren ze een forse boete. De controleurs van de voedsel- en warenautoriteit zien overtre dingen van de Tabakswet niet langer door de vingers. Het ge doogbeleid dat 1 januari afliep wordt niet verlengd, zei minis ter van volksgezondheid Hoo- gervorst (WD) gisteren in een kamerdebat. CDA, WD, D66, PvdA, LPF, Groenlinks en SP eisten tever geefs dat het gedoogbeleid wordt voortgezet. Zeventig pro cent van de zorginstellingen heeft de benodigde bouwkun dige aanpassingen doorgevoerd (zoals een apart rookhok), maar de rest zegt tegen onoverkome lijke problemen te zijn aangelo pen. De minister wees erop dat het aantal rookovertredingen in 2004 zelfs is toegenomen. „Ik moet niet-rokers beschermen tegen de gezondheidsschade die rokers veroorzaken," zei Hoogervorst. CDA-Kamerlid Buijs wil dat de zorgsector het roken via een stappenplan mag uitbannen, zoals de horeca is toegestaan. De andere fracties steunden hem, maar niet de minister. Hoogervorst wil alleen de ge doogsituatie handhaven voor zorginstellingen die intussen beschikken over een bouwver gunning voor een rookruimte of een grootschalige renovatie of er al eentje hebben aange vraagd. De onbuigzame hou ding van de bewindsman terg de SP-Kamerlid Kant. „Richt u liever op het voorkomen van roken door jongeren, in plaats van ouderen die hun hele leven al roken. Roken ontmoedigen? Ja. Maar afkicken? Nee." Na lang aandringen bleek Hoo gervorst wel bereid het roken in sommige aanleunwoningen - die niet eigendom zijn van een zorginstelling, maar van een woningbouwcorporatie - toe te staan als bewoners daar onder ling geen strijd over krijgen. Van een versoepeling van het rookverbod in buurthuizen en welzijnshuizen wilde Hooger vorst echter niets weten. „Hoor wat u van mij vraagt. Overal in Europa worden rookverboden afgekondigd. De horeca in Ier land is rookvrij. Recent hebben pubs in Engeland besloten ro kers te weren. En u wilt dat ik de wet terugdraai. Dat zal niet gebeuren." Het debat wordt op een later tijdstip vervolgd. De Kamer wil de minister bij moties dwingen zijn rookbeleid aan te passen. Maar de moties zal hij naast zich neerleggen. „Ik doe niets. U moet als Kamer dan maar een initiatiefwet indienen." Heropvoeding boefjes werkt den haag/anp - De Glen Mills School in Wezep boekt succes sen in de aanpak van jonge cri minelen, maar moet zich nog verder ontwikkelen. De school moet vooral meer aandacht gaan besteden aan het oefenen met aangeleerde vaardigheden en het verbeteren van een net werk voor jongeren die de school verlaten. Dat blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van het minis terie van justitie is uitgevoerd. Justitie bezet ongeveer zeventig plaatsen op de voor Nederland unieke instelling voor jeugdde linquenten, die nu vijf jaar be staat. Het ministerie van VWS bezet de rest van de 125 plaat sen. De directie van de school onderschrijft de conclusie dat de instelling nog volop in ont wikkeling is. De Glen Mills School werkt vol gens een uit Amerika overgeno men heropvoedingssysteem met beloningen voor goed ge drag. De instelling neemt jon gens op die door crimineel ge drag met de kinderrechter in aanraking zijn gekomen. Zij moeten zich anderhalf jaar on derwerpen aan een streng regi me, dat als doel heeft hen op nieuw normen en waarden aan te leren. De jongeren krijgen ook een opleiding. Maandag maakte werkgeversorganisatie MKB-Nederland bekend, dat inmiddels 56 jongeren van de heropvoedingsschool aan be taald werk zijn geholpen. De schooldirectie hoopt dat dit jaar nog vijftig jongeren werk vin den. Enkele leerlingen zijn on dertussen enigszins bekend ge worden, omdat zij meewerkten aan de films Cool! en 06/05 van de vermoorde filmmaker Theo van Gogh. Twee Glen Mills-ac- teurs werken op dit moment aan het toneelstuk Rzpkt, dat zij eind maart op de planken wil len brengen. Uit het onderzoek blijkt, dat de Glen Mills School heel goed presteert op het gebied van scholingsmogelijkheden en het aanleren van praktische en so ciale vaardigheden. Het pro gramma is duidelijk en sluit goed aan bij de levensstijl en capaciteiten van de jongens, die merendeels van allochtone afkomst zijn. De school doet het redelijk op het gebied van wetenschappelijke onderbou wing en nazorg, aldus onder zoekster D. van Kempen. Het onderzoek is bedoeld als evaluatie, nu de school vijf jaar bestaat. Er is niet gekeken naar het effect dat de aanpak heeft op de jongeren nadat zij de in stelling weer hebben verlaten. DABuuKKtN - Friesland, ngen en Drenthe moeten scheiden van Nederland oen als autonome noor- regio binnen Europa gaan. Dat vindt de Frys- ijonale Partij (FNP). Frac- rzitter Kramer van de nationalisten vindt dat noordelijke provincies 5 over zo'n afscheiding n nadenken. De Friese •us zegt het geen pro- te vinden als de stad ngen in zo'n autonome Ie hoofdstad is. ■doden in iterdam rdam - Koolmonoxide- iging heeft in Amsterdam taal een leven geëist, lagmiddag overleed een ïadat zondagochtend al duw was overleden. In 1)04 overleden in Amster- vee personen aan C02- iging. Het geur- en kleur- D2-gas ontstaat wanneer chel of geiser bepaalde als aardgas, hout of ko et volledig verbrandt. om wil Ariëns verklaren r - Het aartsbisdom it begint met het proces iet leiden tot de zaligver- vanAlfons Ariëns (1860- grondlegger van de ■katholieke arbeidersbe- ;in Nederland. Het zoekt in die kunnen verklaren iëns betekent als inspira- 1 in hun leven en werk, of zijn voorspraak op won- rlijke wijze zijn genezen. en Amsterdam apelaan paus De scheidende de- 1 Amsterdam, Joop benoemd tot erekape- n de paus. Dat heeft het Haarlem gisteren laten Stam dankt de eretitel inzet voor de kerk en toraat. Stam, pastoor parochie Binnenstad, :h als erekapelaan mon- ir noemen en bij voorko- jelegenheden 'klein kagen (een paarse sjerp toog met paarse zoom). stopt zaak lantroof ac - Justitie in Den Haag t onderzoek stopgezet roof van diamanten uit leon in december 2002. ig en uitgebreid onder- eft geen concrete resul- igeleverd", verklaarde Drdvoerder van het ar ministerie (OM). Sie- 11 gebruiksvoorwerpen <1 totale waarde van on- i miljoen euro werden 1 uit het Haagse muse- naakten deel uit van de 00 stelling Diamant, van een tot sieraad. sning huurder it in Nijmegen n - De screening vooraf entiële huurders van loncomplexen van Talis ensten in Nijmegen )ngeveer een jaar nadat armee is begonnen, t woonklimaat zich dui- isitief ontwikkeld. Een Derster heeft dit gisteren Een potentiële huurder e politie bekend is we- iveld, drugs of wapen- ijgt geen woning. Hier- ;ekozen omdat de wij- ir toenemend crimineel van sommige bewoners dreigde te verloederen. door Frouke Houtman den haag - „Het was vaak zelfs onmoge lijk een kopje koffie vast te houden. Ik zakte in een periode van vier weken op onverklaarbare wijze weg in een staat van niets meer kunnen." Renate Dorre- stein publiceerde vaak over haar ziekte en werd daardoor de bekendste (ex-) ME-patiënte van Nederland. Maar ze is niet de enige. Naar schatting dertig- tot veertigduizend Nederlanders lijden aan de door velen niet begrepen ziekte. „Er is niets erger dan ziek te zijn en dan van de dokter te horen dat het helemaal niets voorstelt en dat je het je misschien wel inbeeldt", vatte oud-minister van volksgezondheid Borst het gisteren sa men. Zij is voorzitter van eën commissie van de Gezondheidsraad, die onderzoek naar ME heeft gedaan. Gisteren maakte de commissie de resultaten bekend. Ruim een kwart van de verzekerings- en bedrijfsartsen ziet ME niet als een ziekte of gebrek, aldus de raad. Dat is wel no dig om in aanmerking te komen voor een WAO-uitkering. Volgens de Gezondheidsraad hebben ME-patiënten veel behoefte aan begrip volle artsen, anders verergert de ziekte. De dokter moet meer investeren in een goede relatie met de patiënt, diens klachten serieus nemen en ruimte bie den voor emoties, adviseert de raad. To tale rust biedt echter geen soelaas. 'Doe wat je nog kan', zou iedere arts een ME- patiënt moeten nieegeven. Chronische vermoeidheid is de grootste klacht. Een ME-patiënt is minstens zes maanden lang aanhoudend doodop. Maar er kunnen andere klachten optre den: pijn aan de gewrichten, spieren, - hoofd of -keel en geheugenverlies. Veel patiënten raken op den duur sociaal ge ïsoleerd. Meer dan driekwart is vrouw. In Nijmegen staat Nederlands enige Kenniscentrum voor chronisch ver moeiden. Ruim driehonderd ME-patiën ten staan er op de wachtlijst voor ge dragstherapie, tot nu toe de enige be handeling die een bewezen effect heeft. Veel onbegrip ontstaat, doordat de oor zaak van de ziekte onbekend is. Veel ver der dan 'erfelijke aanleg' of'spanningen' is de medische wereld niet gekomen. Aanhoudende stress zou de energiehuis houding of het herstelvermogen van het lichaam uit balans brengen. De medi sche statistieken zijn weinig hoopge vend: volgens de Gezondheidsraad ge neest nog geen tien procent van de vol wassen ME-patiënten spontaan. Het ziektebeeld voor jonge patiënten is gun stiger: een meerderheid komt na enige maanden of jaren zonder behandeling van de ziekte af. _oX Door het onbegrip lopen de patiënten allerlei sociale regelingen mis. Veel ME- patiënten verklaarden tegenover de Ge zondheidsraad niet in de WAO te ko men, doordat de oorzaak van him klach ten onbekend is. Of omdat hun beper kingen (zoals ernstige vermoeidheid) 's niet als ziekte worden gezien. Daardoor komt het ook voor, dat patiën ten tijdens het eerste ziektejaar geen sa-c'?-' laris meer ontvangen, wegens werkwei- lO gering worden ontslagen of een lagere, of zelfs helemaal geen bijstandsuitkering'H meer ontvangen. Dat, omdat ze niet aanlb^ de sollicitatieplicht kunnen voldoen. Ook kunnen ze het recht op nabestaan- denpensioen verliezen. <jI2 Ook bij het verkrijgen van voorzieningenbB als invalidenparkeerplaatsen en thuis zorg lopen mensen met ME tegen een iiQ muur van onbegrip op, constateert de qO Gezondheidsraad. /bA Milieubeweging waarschuwt voor gevolgen voor vruchtbaarheid utrecht/anp - In bijna alle cos metica (52 van de 55 produc ten) die onderzoeksbureau TNO in opdracht van de mi lieubeweging testte, zitten schadelijke hormoonverstoor ders. De stoffen zitten in pro ducten variërend van aftersha ve, bodylotion tot babybillen- doekjes en shampoos. Dit blijkt uit de Grote Gif(vrije) Cosmeti- catest van Stichting Natuur en Milieu en Milieudefensie. TNO testte A-merken van onder andere Unilever, Procter Gamble en Sara Lee. Verder werden huismerken onder de loep genomen. De cosmetica- producten van het huismerk van drogisterijketen De Tuinen bevatten de minste hormoon verstoorders, die van De Trek pleister de meeste. Huismerken van twee andere grote drogiste rijketens, Etos en DA, vielen buiten het onderzoek; Etos liet weten dat zij zich aan de wet houdt. DA wilde niet meewer ken. Stichting Natuur en Milieu en Milieudefensie begonnen gisteren een campagne voor schone cosmetica. In hun op dracht onderzocht TNO 55 cos- meticaproducten, op vier groe pen hormoonverstoorders: fta- laten, parabenen, synthetische muskverbindingen en triclosan. Ftalaten, bedoeld om geurstof- fen te fixeren, worden het meest aangetroffen. Uit de test bleek dat slechts drie shampoos vrij waren daarvan. Alle andere artikelen bevatten een of meer hormoonverstoorders. Volgens milieuprofessor Lucas Reijn- ders, medewerker van Natuur en Milieu, is juist zo'n cocktail van gelijkwerkende stoffen het probleem. Hij botst daarom met de Voedsel en Warenauto riteit (VWA), die producten of stoffen als veilig bestempelt, zo als vorig jaar augustus nog de Scoubidou-touwtjes na een alarmerend onderzoek. De term veilig vindt Reijnders mis leidend. De VWA, die toeziet op handhaving wetten, zou moe ten zeggen dat stoffen of pro ducten aan de normen aJ of niet voldoen. „We zijn de ge vangene van een dom opere rende overheid", aldus Reijn ders. Van de geteste hormoonstoffen zijn schadelijke effecten voor vruchtbaarheid en voortplan tingsorganen aangetoond. Bij jongetjes kunnen plasbuisafwij- kingen ontstaan, aldus Reijn ders. Tevens is er een verhoog de kans op astma en enkele vormen van kanker. Of individuele consumenten schadelijke gevolgen ondervin den, hangt af van de hoeveel heid die zij via cosmetica bin nenkrijgen. Een directe relatie met bepaalde ziekten is moei lijk te bewijzen. „De kans op schade is echter aanzienlijk", meldden Natuur en Milieu en Milieudefensie. Onderzoek wijst uit dat het lichaam veel van deze stoffen bevat. Tijdens de zwangerschap en via moe dermelk kan het (ongeboren) kind eraan worden blootge steld. Natuur en Milieu en Milieude fensie willen helemaal af van hormoonverstoorders in cos metica. Voor alle stoffen be staan alternatieven die alleen soms wat duurder zijn. Dat ge beurt ook al wel. Triclosan, een antibacterieel en schimmelbe- strijdend middel, komt nauwe lijks nog voor, maar was ooit een wijdverbreide stof die hetfl eerst in Colgate-tandpastaJ voorkwam. Daar is het allang uit. Ook muskusgeurtjes bevaf^ ten conserveermiddelen die ge4<q makkelijk zijn te vervangen. De drogisterij-branche is be= hoorlijk in de wiek geschoten door het onderzoek. Volgens de Nederlandse Cosmetica Vereni ging (NCV) zaait Natuur en Mi lieu onnodig onrust bij consu menten en zijn cosmetische producten volkomen veilig. Fa brikanten staan volgens de NCV er borg voor dat alle producten uitgebreid worden beoordeeld op hun werkzaamheid en vei ligheid volgens internationale standaarden. De VWA contro leert ze ook regelmatig. ran Eden l ontruimd De Stichting Het Hof n moet haar terrein op een Fort in Utrecht ie maanden ontrui- heeft de rechter in :paald. De Stichting ri biodiversiteit in 'houden, kreeg het ter van de gemeente bruikleen. Omdat de vond dat de stichting dieren liet rondlopen 'leren bovendien ver- Ie, zegde ze de over- op. irakanties' |Sri Lanka g - Nederlanders die op willen naar Sri Lanka 10k willen meehelpen jederopbouw, kunnen I ook 'werkvakanties' r het eiland. Dat tichting Weeshuis Sri kteren meegedeeld. In king met een reisor- I zijn vakanties te boe- I het door de vloedgol ven eiland, met de fi daar ook mee te hel- Jde bouw van een wees- jgala. De stichting is tief van de Haagse n Leeuwen, die een ac- ji voor de bouw van een Badmeester benadrukt belang van snelheid in hulpverlening aan drenkelingen (advertentie) niet, maar volgens Ron Zegers, die zelf alle verdrinkingsgevallen in de media bijhoudt, lag het aantal vorig jaar rond de 126. Een stijging dus, al constateert de Rotterdammer dat het aantal verdrin kingen (14) onder jonge kinderen is af genomen. „De preventie van verdrinking bij kinde ren lijkt dus vruchten af te werpen. Want vergeet niet, de meeste verdrinkin gen vinden plaats in en om het huis. Een baby, die als even niet wordt opgelet, in een klein laagje water in het bad ver drinkt, een kind in de tuinvijver, de sin gel naast het huis, het privé-zwembad op vakantie. Je kunt thuis veel aan pre ventie doen. En begin zo vroeg mogelijk met zwemles. Het kan vanaf drie maan den. En denk aan alarmsystemen die af gaan als kinderen te water gaan zoals de SplashBuzzer. Die systemen zijn niet goedkoop, maar wat kost een kinderle ven? Een grote beurt voor je auto kost meer." Hij heeft inmiddels een website opge richt waarop veel informatie is te vinden over het voorkomen van verdrinking in en om het huis, in het zwembad, op het strand en bij watersport. „Ik ben beze ten van water. Als badmeester, zeiler en redder weet ik hoe belangrijk veiligheid is en dat er op dat gebied nog heel wat kan worden verbeterd. Ook in de zwem baden. Daar mag je niet op bezuinigen." Meer informatie: www.verdrinking.nl utrecht - Belangstellenden bezochten gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht de Nationale Onderwijs Tentoonstelling: een beurs speciaal gericht op leraren in basis-, voortgezet en beroepsonderwijs. Bedrijven presenteren er producten die het onderwijs aanschouwelijk moeten maken. Zoals, al sinds mensenheugenis onveranderd: de inwendige mens. Want zien en doen is de helft van het leren. Foto: ANP/Lex van Lieshout rotterdam/gpd - Badmeester Ron Zegers weet alles over water en veiligheid. De man achter de website www.verdrin- king.nl heeft een missie: minder doden door verdrinking. Hoe? Door bijvoorbeeld alle zwembaden en reddingsbrigades uit te rusten met zuurstof apparatuur. „Daar red je levens mee." Uiteraard is Zegers (46) er weer bij als deze week in Rotterdam de tweejaarlijk se vakbeurs 'Splashure, Sport Recrea- Tech' wordt gehouden; de beurs voor sport-, recreatie- en vrijetijdsaccommo- daties. Want Zegers is, zoals hij zelf zegt, ervaringsdeskundige verdrinking. Ook al heeft hij in zijn dertig jaar als badmees ter nog nooit een verdrinking meege maakt. „Gelukkig niet. Ik hoop het ook nooit mee te maken. Maar ik werk al vijftien jaar als vrijwilliger bij de Hoekse Reddingsmaatschappij en daar maak ik het nodige mee," vertelt de badmeester uit Hoek van Holland. „Ik weet dus hoe erg het is, maar ook hoe je mensen redt. Met het toedienen van zuurstof, bijvoor beeld. Daar red je levens mee. Ook in zwembaden. Daar maak ik me nu hard voor. Waar ik ook kom, ik grijp elke gele genheid aan om deze techniek onder de aandacht te brengen. De tien minuten die je moet wachten op de ambulance, 9 Vooral de allerkleinsten lopen risico's in het zwembad. Archieffoto: United Photos De Boer moetje goed benutten." Zegers werkt als zweminstructeur in een zwembad in De Lier, bij Delft. Volgende maand leren de medewerkers daar hoe ze zuurstof moeten toedienen aan een (bijna) verdrinkingsslachtoffer dat nog leeft. „Ik denk dat we een van de eerste zwembaden in Nederland zijn met zuur- stofapparatuur. Daar ben ik natuurlijk heel tevreden mee. Het toedienen van zuurstof aan iemand die niet meer ademt, wordt gezien als een medische handeling en daarom krijgen we een cursus. Met het geven van zuurstof kun je hersenbeschadiging voorkomen of beperken. Dat kan de kwaliteit van ie mands verdere leven bepalen. Daarom is het zo belangrijk. Ik verwacht dan ook dat vele zwembaden volgen." Twee jaar geleden bezocht hij het 'World Congress on Drowing' in Am sterdam. „Daar hoorde ik over allerlei nieuwe technieken om verdrinking te voorkomen. Maar ook dat het gemid deld tien tot vijftien jaar duurt voordat deze methoden in de praktijk gewoon zijn. Daar schrok ik enorm van. Dat duurt veel te lang. Vandaar mijn bevlo genheid." In 2003 verdronken volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek in Nederland 84 mensen van wie 24 jonger dan vijf jaar oud. In zwembaden verdrinken jaarlijks zo'n zeven kinderen. Gemiddeld zijn er bijna zeshonderd bij- na-verdrinkingsgevallen per jaar, waar van zo'n tachtig in zwembaden. Cijfers over 2004 zijn er bij het CBS nog

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5