e Amsterdam :>akt overlast larder aan BINNENLAND 1 Nieuwe partij Nawijn wil via Zoetermeer het land veroveren Vergeefse zoektocht op Maas met sonar en hovercrafts Twist over bergingen na drama in Ursem Na ernstige incidenten Meerderheid: Zwaardere maatregelen tegen terreur Senaat akkoord met referendum over grondwet Open dag vliegbasis Justitie houdt De Vlieger vast voor verhoor 'Tijd van debatcultuur is voorbij Niet minder drugssmokkel na faillissement Air Holland it vol wapens ontruimd huis Verhuizers hebben giste - i een ontruimde woning in en kast vol wapens aange- I n. De wapens waren van 1 9-jarige Edenaar, die bij T ilitie verklaarde dat hij de pn had gekocht, omdat hij onveilig voelde. Bij de ont- n' ing had de man een wan- ok bij zich, waarin een de- 2 erborgen zat. In een kast roten d or de verhuizers ge- e' leerde agenten een collec- ;n s- en luchtdrukpistolen 55 nunitie, busjes pepper- Samoerai-zwaarden en kruisbogen met pijlen. j" itie beëindigt rH voering vrouw sc op De politie heeft to idagmiddag in Geldrop 8e inde gemaakt aan de ont- d'rt ig van een 40-jarige vrouw 'a inlo. Dat meldde de politie :rurg Noord gisteren. De 1et lering begon maandag- nd in Venlo. In de middag politie het slachtoffer n i ieerd aan. Een arrestatie- 'tt hield later de 46-jarige ur chte uit Geldrop aan. ;ro en man gepakt inval kamp w en - Bij een politie-inval in an loonwagenkamp in Kam- 'fi ijn gisteren zeven ver- en aangehouden. De poli- s'' nd veertien hennepplan- 1,1 De verdachten zijn in de Ervan de dag vrijgelaten. iail agenten vielen om negen to »t kamp binnen. De poli- 'te ed op 27 plaatsen onder- vaarbij de plantages wer- itdekt. Er werden ruim ilanten en bijbehorende Ij atuur in beslag genomen. peperbus na oi ovatie open t - Na een ingrijpende re- m e gaat de monumentale 1 e' e kerktoren De Peperbus tei ipen voor het publiek. Op v' wordt de kenmerkende ter hoge toren van de On- Pa ve Vrouwebasiliek feeste- ropend. De renovatie c'e e 3,5 jaar en kostte 4,1 1101 n euro. Om publiek als ds de 269 treden van de >us te kunnen laten be- len, moest de zeshonderd 13 ide toren voldoen aan ve ebouwregels. la lei woensdag 26 januari 2005 id legen zoekt illergrootste gen - De gemeente Nij- igaat op zoek naar de 'sl te Nijmegenaar aller Tij- Pe e stad organiseert de 11 ijd in het kader van het h irig bestaan, dat dit jaar aa gevierd. Burgemeester rai irst van Nijmegen heeft 'e e voor de verldezing ge us td in haar nieuwjaarstoe- Tot eind juni mag ie- op de website www.nij- nl kandidaten aanleve- «i ien maanden verkrachter Idam - De rechtbank in am heeft een 25-jarige ^roordeeld tot achttien )n1 en cel en tbs. De lang te man, die opviel door itahaar, verkrachtte in ju- een Australische stu- n een portiek in de Kin- at. In februari vorig jaar hij een vrouw aan in de lisstraat in Amster- openbaar ministerie e jaar cel en tbs geëist. 11a nV „„mus te1!'0 Ije adedaims d3 rd-Zuidlijn dam - In 2004 zijn 164 claims binnengekomen Schadebureau Noord- i Dat is bijna een ver ing vergeleken met een l der. Toen kwamen on- negentig meldingen bin- it bleek uit gisteren vrij- n cijfers van het Schade- l Het Schadebureau is afhankelijke instantie, ld door de gemeente dam, die klachten on- tt van bewoners en on- ïers die hinder onder van de aanleg van de metrolijn. Het bureau )rig jaar ruim honderd :laims afgehandeld. leiding van de klach- !ts meer dan 1 miljoen Mtgekeerd. ental door |ng loopt op ic - Het aantal Neder- idoden als gevolg van de ing in Azië op 26 decem- iteren opgelopen tot Het nieuwe slachtoffer is ft Rampen Identificatie !RIT) geïdentificeerd in ld. Van de twaalf doden hen in Thailand, een in ka en een tijdens de kan Thailand naar Brus- tleden. Het aantal ver- jmdgenoten ligt volgens pndse Zaken nog steeds Ikleine dertig. door Peet Vogels den haag - De marsroute naar de macht loopt voor Hilbrand Nawijn via Zoetermeer. De LPF-parlementariër, die kortstondig mi nister van vreemdelingenbeleid en integratie was, wil met een eigen partij meedoen aan de gemeenteraadsverldezingen in Zoetermeer in 2006. „En dan met een eigen lijst de landelij ke verkiezingen van 2007 in." Hilbrand Nawijn is het eerste LPF-Kamerlid dat besloten heeft een eigen politieke koers te gaan varen. Op een bijeenkomst van de partij Vlaams Belang in Antwerpen maakte hij be kend een Lijst Hilbrand Nawijn te willen vor men. Onder die naam wil hij eerst in het voorjaar van 2006 meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen van zijn woonplaats Zoe termeer. Daarna mikt hij op deelneming aan de kamerverkiezingen van 2007. Bent u nu direct uit de LPF-fractie gegooid? „Nee integendeel. De fractie heeft me gefeli citeerd met mijn besluit. Zij kennen mijn am bities. De sfeer in de fractie is goed. We wer ken constructief samen en politiek zijn er geen meningsverschillen. Ik heb altijd gezegd dat ik me niet meer wil inlaten met de LPF en dat blijft zo. Maar als andere fractieleden met mij mee willen doen, zijn ze welkom." Om in de Zoetermeerse raad te komen? „Nee, ik ben me ook aan het oriënteren op een landelijke partij. Daartoe voer ik gesprek ken met mensen binnen en buiten de poli tiek. Namen kan ik nog niet noemen. Het liefst zou ik willen samenwerken met andere mensen die ook voor een nieuwe politiek staan, zoals de mensen van Leefbaar Rotter dam of Geert Wilders." U maakte de oprichting van een eigen partij bekend op een bijeenkomst van het Vlaams Belang het voormalig extreem-rechtse Vlaams Blok. Is die partij uw i'oorbeeld? „Niet in de zin dat mijn partij Nederlands Be lang gaat heten. Ik praat wel met ze, maar nog niet over samenwerking. De gesprekken zijn meer om informatie uit te wisselen. Er zijn wel veel raakvlakken met Vlaams Belang. De partij is in België geboycot, iets waar Fortuyn ook last van had. De partij heeft tegen de ver drukking in moeten groeien, dus daar kan ik nog wel iets van leren. Daarnaast zijn er ook op het gebied van integratie en vreemdelin genbeleid wel overeenkomsten." Gaat de Lijst Hilbrand Nawijn de verkiezin gen in met de leus 'Eigen volk eerst „In Nederland is het nu meer 'Eigen volk laatst'. Ik ben voor een harde aanpak van ter rorisme en fundamentalisme. Er moet een verbod op het dragen van hoofddoekjes ko men en criminele allochtonen moeten wor den teruggestuurd naar het land van her komst. Antillianen die hier in de fout gaan moeten hun straf op de Antillen uitzitten. Ne derland moet voor Nederland kiezen. Als bui tenlanders niet willen integreren moeten ze terug naar hun eigen land." De zoektocht op de Maas naar een vermiste man bleef ook gisteren zonder resultaat. Foto: GPD/Annemiek Mommers Maastricht/ANP - Vrijwilligers en brandweerlieden hebben gisteren vergeefs gezocht naar een ruim twee weken vermiste 47-jarige man uit Bunde. Hij was een van de opvarende van een schip dat over de stuw bij Borgharen stortte. De brandweer zocht de Maas af vanaf de stuw met een speciale sonar, die ook menselijke res ten onder water kan opsporen. Vrijwilligers zochten met twee hovercrafts de Maas in de om geving van het dorpje Berg af. Bij het ongeval bij de stuw kwam een 42-jarige man uit Bunde om het leven. Zes ande re opvarenden, vier kinderen en twee vrouwen, werden gered. Onderzoek in opdracht van NOS amsterdam/anp - Het kabinet kan rekenen op brede steun on der de bevolking voor de nieu we maatregelen om terrorisme tegen te gaan. Een meerderheid steunt de voorstellen of is voor stander van nog strengere maatregelen, zelfs als burgers die niet betrokken zijn bij terro risme en radicalisme daardoor beperkingen opgelegd krijgen. Dat bleek gisteren uit een on derzoek dat Maurice de Hond in opdracht van de NOS heeft uitgevoerd onder zeshonderd ménsen. Ruim de helft van hen (54 procent) heeft echter niet al te hoge verwachtingen van het effect van de maatregelen die het kabinet maandag heeft aan gekondigd. Een daarvan is het voorstel om mensen van wie de overheid vermoedt dat ze zich mogelijk aan terreurdaden schuldig zul len maken, te verbieden in de buurt van bepaalde gebouwen of mensen te komen. Van de ondervraagden is 44 procent het daar mee eens, 33 procent vindt dat het nog verder mag gaan en 19 procent is het ermee oneens. Circa 34 procent denkt dat deze maatregel de kans op terroristische aanslagen ver mindert. Een grote meerderheid steunt het voorstel om permanente veiligheidsgebieden, zoals Schiphol, aan te wijzen zodat daar preventief gefouilleerd mag worden. Volgens de onder zoekers is 69 procent het daar mee eens, vindt 18 procent dat het strenger kan en 12 procent is er tegen. Ruim de helft (54 procent) denkt dat de kans op terreuraanslagen door deze maatregel afneemt. Ook wil het kabinet onder meer strafrechtelijke maatregelen ne men tegen mensen die terroris tische misdrijven in het open baar verheerlijken of goedpra ten. Zeker 48 procent is daar ook voorstander van, 16 pro cent wil een strengere maatre gel en 30 procent is er tegen. Een kleine minderheid (17 pro cent) gaat ervan uit dat deze maatregel de kans op terroristi sche aanslagen vermindert. Beide hovercrafts zochten voor al ondiepe plaatsen af, waar bo ten niet kunnen varen. Rond half vier gistermiddag moesten de zes vrijwilligers van de Ne derlandse Hovercraftclub uit Bemmel de zoektocht staken. „Het opspattende Maaswater' zorgde door het koude vries weer voor ijsafzetting in de car- den haag - De Eerste Kamer heeft ingestemd met het hou den van een raadplegend refe rendum over de Europese Grondwet. Ook de WD-fractie ging gisteren akkoord, waar door het voorstel voldoende steun heeft gekregen. Waarschijnlijk in mei of juni kan het referendum worden ge houden. Voor het eerst in de parlemen taire geschiedenis kan de bur ger advies uitbrengen aan de Eerste en Tweede Kamer. Alleen CDA, ChristenUnie en SGP stemden tegen. Zij zijn goed voor 27 van de 75 Kamer zetels. Tot het laatste moment liet de WD twijfel bestaan over haar standpunt. De liberalen zijn van oudsher geen voor stander van referenda, maar het zag er lang naar uit dat de Eer- ste-Kamerfractie net als de par tijgenoten in de Tweede Kamer voor de Europese grondwet een uitzondering wilde maken. burateur en dat leidde tot pro blemen met de motor", aldus een woordvoerder van de club. De door de brandweer gebruik te sonar was gratis ter beschik king gesteld door een gespecia liseerd bedrijf. De firma wil niet bij naam genoemd worden. Het gaat om sonarapparatuur die het water in lagen kan aftasten, niet gehinderd wordt door kui len in de Maas en met een soort torpedo onder de boot werd vastgebonden. De politie zocht eerder ook met sonar, maar die kon alleen metaal herkennen. Het college van B en W van Meerssen heeft nog geen be sluit genomen over het stopzet ten van de zoekacties. amsterdam/anp - Burgemeester Cohen van Amsterdam heeft een pakket maatregelen voorgesteld om de overlast in de stad harder aan te pakken. Zo wil hij een mobiel camerasysteem om over lastgevers te registreren, meer mogelijkheden om overlast te melden, betere voorlichting aan burgers, het actiever aanspreken van huiseigenaren bij de aanpak van burenoverlast en de aanstel ling van een 'stedelijke porte feuillehouder overlast'. Cohen vind het onaanvaard baar dat grote delen van Am sterdam te maken hebben met overlast, liet hij gisteren weten. Het afgelopen halfjaar vonden in de hoofdstad een aantal ern stige overlastincidenten plaats, die varieerden van pesterijen, treiterpartijen en vernielingen tot bedreigingen en mishande ling. In de Diamantbuurt werd een echtpaar weggepest en in de Retiefstraat moest een ho moseksuele bewoner verhuizen na treiterijen. Volgens Cohen is Amsterdam al hard bezig overlast aan te pak ken, maar zijn er ook knelpun ten. De samenwerking tussen de politie, stadsdelen en cen trale stad kan beter en signalen over overlast komen soms niet op tijd bij alle partijen terecht en worden niet altijd goed op- vredepeel - De Koninklijke Luchtmacht probeert meer allochtonen in dienst te krijgen. Op vliegbasis De Peel werd daarom gisteren een open dag gehouden voor Marokkaanse jongeren. Zammira keek met gro te belangstelling door de zoeker van een Stinger-raket. Eerder hield de Luchtmacht al open dagen voor Turkse en Antilliaanse jongeren. Foto: ANP/Toussaint Kluiters gepikt. Daarnaast blijken niet alle stadsdelen voldoende in te kunnen spelen bij de aanpak van raddraaiers en wachten burgers soms te lang met het inschakelen van politie of stadsdeel. De burgemeester stelt voor een aantal maatregelen die nu al gelden voor drugsverslaafden, uit te breiden naar andere last pakken. Hij wil onderzoeken of ook andere oproerkraaiers in aanmerking kunnen komen voor een verwijderingsbevel. Daarbij wil Cohen een verlen ging van de duur van verwijde ringsbevelen in drugsoverlast- gebieden naar een maximum van drie maanden (is nu maxi maal twee weken). Naar aanleiding van de overlast van een groep jongeren in de Diamantbuurt kondigde Cohen begin dit jaar al de invoering van een straatverbod aan. De burgemeester kan een per soonsgebonden straat- of plein verbod opleggen aan mensen die openbare orde verstoren. Cohen heeft in zijn agenda tijd vrij gemaakt om plekken in de stad te bezoeken waar sprake is van overlast. Op 27 januari komen de voor stellen van de burgemeester aan de orde in de raadscom missie Openbare Orde en Vei ligheid. amsterdam/anp - Het open baar ministerie houdt zaken man Erik de Vlieger ook van daag nog vast voor verhoor. De Vlieger zit sinds maandag vast op het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Hij werd in ver zekering gesteld omdat hij wordt verdacht van betrokken heid bij afpersing. Afhankelijk van het verloop van de verhoren zit De Vlieger mor gen ook nog vast. Als de officier van justitie de zakenman nog langer vast wil houden, dan moet hij hem voorgeleiden voor de rechter-commissaris. Het onderzoek richt zich op af persingspraktijken rondom een café op het Leidseplein in Am sterdam. De Vlieger, wijlen Wil lem Endstra en Heineken-ont- voerder Holleeder zouden op onorthodoxe wijze hebben ge probeerd hun geïnvesteerde geld terug te krijgen toen het met de horecaondememing bergafwaarts ging. Geert Wilders slaat uitnodiging Hirsi Ali af ursem/gpd - De twist onder ta- kelbedrijven over het bergen van auto's is opgelaaid na het drama in het Noord-Hollandse Ursem, waar zaterdagnacht een auto te water raakte en drie van de vijf inzittenden om het leven kwamen. De Vereniging Auto berging Nederland heeft aange drongen op een onderzoek na het dodelijk ongeval. Deze or ganisatie wil inzicht in de mo gelijke gevolgen van het 'veel later' ter plaatse komen van een ander bergingsbedrijf. Vereniging Autoberging heeft de afgelopen maanden ge meenten en politiekorpsen ge- informeerd over de 'kwalijke gevolgen' van het buitensluiten van veel autobergers. Secretaris Brekelmans wijst 'met afschuw1 op afspraken tussen verzeke raars en politie over het ber gingswerk. Volgens dit contract is bergingswerk in geheel West- Friesland voorbehouden aan het bedrijf Hoogwout te Zwaag, met uitzondering van de A7. Door deze contracten kan kost bare tijd verloren gaan tussen het tijdstip van het ongeval en het arriveren van het juiste ber- gingsmaterieel, aldus Brekel mans. Daarmee wil hij op voor hand niets zeggen over de hulpverlening in Ursem. Hoogwout moest eerst twintig kilometer rijden. Op nog geen vijf kilometer van de plek des onheils is bergingsbedrijf Schoenmaker gevestigd. den haag/gpd - Het is een van zijn zielsverwanten en beste vriendinnen. Toch gaat Geert Wilders niet in op de uitnodi ging van zijn voormalig WD- collega Ayaan Hirsi Ali om een gezamenlijke strategie te be denken tegen de radicale islam in Nederland. Dat ligt niet zozeer aan haar. „Met Ayaan wil ik vandaag nog rond de tafel", zegt hij. Maar niet met de andere gespreks partners die ze heeft gevraagd, de PvdA'ers Job Cohen en Ah med Aboutaleb. „Praten met zoveel mensen met verschillen de meningen leidt alleen maar tot compromissen en niet tot oplossingen. De tijd van debat - cultuurtjes zijn we nu wel voor bij. Het is tijd voor actie. Afgelopen zondag riep Hirsi Ali andere bedreigde politici als Wilders en de Amsterdamse burgemeester en wethouder Cohen en Aboutaleb op om sa men een tegenoffensief te be denken. „Wij moeten boven onszelf uitstijgen en een ge meenschappelijke visie ontwik kelen. Anders gaan radicalen ons uit elkaar drijven", vindt de WD-politica. Wilders denkt heel anders over de aanpak van moslimextre misten dan de PvdA'ers. „Ik heb niets met hen gemeen zegt hij. Samen een strategie te bedenken zou betekenen dat de uit de WD getreden politicus te veel compromissen moet slui ten. Daar heeft hij geen zin in. Nu verschilt hij op veel punten van Cohen en Aboutaleb. Die gaan ervan uit dat de allochto ne groepen in Nederland horen en dat we hoe dan ook de ver schillen moeten overbruggen willen we het land nog een beetje leefbaar houden. Alloch tonen moet zich aanpassen, maar Nederlanders moeten hun aanwezigheid accepteren. Wilders heeft er juist geen moeite mee de tegenstellingen tussen bevolkingsgroepen te onderstrepen. Wie zich niet aanpast aan de Nederlandse mentaliteit, moet weg. Verder wil Wilders de grenzen de ko mende jaren voor niet-westerse allochtonen sluiten. Eerst de huidige integratieproblemen oplossen, is zijn devies. Met Hirsi Ali ziet Wilders over eenkomsten, ook al zijn er ver schillen. De WD-politica is weliswaar minder radicaal in haar uitspra ken over allochtonen, maar ze is evenzeer tegen de oprichting van islamitische scholen. Het meest wezenlijke verschil met Wilders is dat Hirsi Ali zich richt op de beginselen van de islam die niet stroken met de Nederlandse grondwet. den haag/anp - Het faillisse ment van luchtvaartmaat schappij Air Holland begin 2004 heeft niet geleid tot een afname van drugssmokkel via luchtha ven Schiphol. Dat schrijft mi nister Donner (justitie) in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van Haersma Buma (CDA) en Griffith (WD) over het gebruik van drugsgelden om Air Hol land in stand te houden. Volgens Donner heeft het openbaar ministerie (OM) ge meld dat er 'geen significante afname' is geconstateerd van het aantal drugskoeriers nadat Air Holland de vluchten had beëindigd. De minister wijst er op dat tussen 12 december 2003 en 21 februari 2004 bij controles van 41 vluchten van de luchtvaartmaatschappij 78 koeriers zijn aangehouden. Die droegen in totaal bijna 100 kilo cocaïne bij zich. Gemiddeld komt dit neer op bijna twee koeriers per vlucht en gemiddeld 2.5 kilo cocaïne per vlucht. Op vluchten van an dere maatschappijen die ook onder de zogeheten 100-pro- centscontroles vallen, zaten volgens Donner gemiddeld bij na drie koeriers per vlucht en ging het om 2,7 kilo cocaïne per vlucht. Justitie verdenkt twee voormali ge directieleden van Air Hol land ervan een rol te hebben gespeeld bij het witwassen van 25 miljoen euro aan drugsgeld. Een deel van dat geld is volgens het OM weer geïnvesteerd in het bedrijf. De twee \Toegere directieleden hebben elke be trokkenheid bij de zaak ont kend. Donner hoorde pas van de mis standen bij Air Holland toen de media daarover berichtten. Ook staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) was er volgens hem niet eerder van op de hoogte.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3