REGIO Van ANWB-wegwijzer tot beertender 'De WD en Nederland kunnen nog veel van Ayaan Hirsi Ali leren' 'Ook Ayaan Hirsi Ali krijgt straks gelijk, net als toen Frits Bolkestein' Ontwerpen van Leids ontwerpbureau npk 'moeten van de klant worden' VRAAG COLOFON Leidsch Dagblad He: T. Klein en H de Wit bdirectie.hdcuz@hdc.nl edactie: Jan Geert Majoor, in Brandenburg ail: redactie.ld@hdc.nl m 82, Leiden, tel 071-5 356 356 tbus 54,2300 AB Leiden, den van de receptie zijn: met donderdag n iet •5 356 415 n 071-5 356 325 3 p( tn fax 023-5150 567 aU ERKOOP leeiji.b.t 3661 rei# 023-5150 543 6813677 landel: 071-5 356 300 1$ kunnen contact opnemen eei Bs) ïr k 96800 ing (acceptgiro) aut. ine) no >/j €216,90 ns een machtiging verstrekken eaI tisch afschrijven van het eld ontvangen €0,50 korting iua n t(*R POST inten die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar woensdag 26 januari 2005 ueebezoekende, coke-snuivende kindermoordenaars'. Dat is jeer het beeld van ons land, volgens de Amerikaanse nieuws- zender Fox egatief beeld van ons News. mi- n nister Bot is niet representatief vaneen- landse za- [jt soort karikaturen over Nederland in het buitenland recht in door de ambassades in den vreemde. Bot verwees onder een Belgisch politicus die Nederland onlangs een 'poel van imde. Volgens de Leidse professor GALEN IRWIN, een in die al 35 jaar in Nederland woont, de Nederlandse natio- tft aangenomen en werkt bij de faculteit voor politieke ppen, hoeven de Lage Landen zich nergens voor te scha- voor schamen? Prostitueebezoekende, coke-snuivende noordenaarsnoem het maar niks. de mening van Fox News, een zender waar geen welden- ens naar kijkt. Fox is zo'n beetje de spreekbuis van de igering en zeker niet representatief voor wat Amerikanen t Ierland vinden. Inwoners van de VS hebben het sowieso al com landen als Nederland, België en Denemarken uit el- houden, dus een specifiek stereotiep beeld van Nederland gaam. Hooguit weten een paar mensen dat Nederland in ital ethische zaken vooruitstrevend is. Amsterdam is wel Die stad wordt geassocieerd met het homohuwelijk en bruik." a80, zaterdag 26 januari RP - De reformatorische Gomarusschool in Leiderdorp is na V,1 omzwervingen door de gemeente op een vaste plek te- Paajomen. Gisteren werd de nieuwe school aan de Vronkenlaan :en eopend. Aan het begin van het nieuwe schooljaar wil de 8 chool ook een kleuterschool openen, j ief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na j- nut ivieoia d.v., kosidus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van De gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ren ran het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbu: duo Jozias van Aartsen en Jan van Zanen een de- bflfpartij zijn. De vrijheid van het gesproken en ge schreven woord staat hoog in het vaandel. Dat politieke klimaat zal on getwijfeld een overwe ging zijn geweest voor Ayaan Hirsi Ali om de ijzeren partijdiscipline van de PvdA te verruilen voor de vrije menings vorming binnen de WD. Wat moet je in een partij die in het geniep spreekt over kut-Marokkaantjes, maar in de openbaarheid Frits Bolkestein beticht van het bevorderen van onderbuikgevoelens? Daarom is deze jonge, moedige en intelligente vrouw op haar plaats in de WD, waar geen plaats is voor plat anti-moslim- extremisme, zoals de ze- teldief Geert Wilders dat propageert. Ayaan weet waar ze het over heeft. Wie fundamentalisme - van welke aard ook - aan de kaak wil stellen, kan niet zwijgen over uitwas sen en misstanden, waarvan werd gedacht dat we die in onze wes terse maatschappij allang overwonnen hadden. Die moeten in een vrije sa menleving bespreekbaar zijn en daarvoor heeft hard roepende WD'ers uit het verleden - onder anderen Wiegel en Bol kestein - dat wel pro beerden in beleid om te zetten, zie ik dat bij Hirsi Ali nog steeds niet. De WD heeft dus niets aan zo'n kamerlid." R. Struijk: „Als er ie mand in de WD niet op zijn plaats zit, is het Hirsi Ali wel. Ik geloof dat de WD met het accepteren van het standpunt van Hirsi Ali haar integriteit als liberale partij ver ach ter zich laat liggen. De WD verkondigt toch juist het beleid van vrij heid, blijheid en broer- derschap. Maar met de harde woorden van me vrouw Hirsi Ali blijft deze boodschap ver achter. Naar mijn mening kan zij zich beter aanmelden als lid van de lijst Geert Wil ders. Misschien kunnen ze samen wel een partij oprichten, is de lijst 'Ali Wilders' of 'Hirsi's en Geerts Lijstje' wellicht een leuke naam voor de twee karikaturen van de politiek." Johan Vermeulen, Lei den: „Natuurlijk hoort ze niet thuis bij de WD. Voordat ze in de Tweede-' Kamerfractie van de WD kwam, zat ze bij de Wiar- di Beekman Stichting - dat is het wetenschappe lijk bureau van de PvdA. PvdA en WD gaan nooit samen, ik vind Hirsi Ali een overloopster." De nieuwe stelling gaat over de Cito-toets. Op 1,2 en 3 februari buigen in Nederland zo'n 163.000 kinderen - 85 procent van de basisscholen doet mee - zich over de opgaven. De toets, die officieel Eindtoets Basisonderwijs heet, wordt door de onge veer 6400 deelnemende basisscholen gebruikt als 'tweede onafhankelijk ge geven'. De toetst bepaalt mede naar welke middel bare school de kinderen na de grote vakantie gaan. Is de Cito-toets een nuttig instrument? Of zouden basisschool en ou ders zo'n test helemaal niet nodig moeten heb ben om te kunnen bepa len wat een kind kan, en zorgt de toets eigenlijk al leen maar voor onnodige stress? De stelling luidt: De Cito-toets is een nutteloze onrustzaaier Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning srichting: „Ik zou niet weten waar om Hirsi Ali niet in de WD thuis zou horen. Hirsi Ali staat voor het vrije woord en dat is toch één van de be langrijkste grondbeginselen van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Ik vind het wel jammer dat Hirsi Ali binnen de WD-ffactie maar weinig tot haar recht komt. Ik kan moeilijk inschatten of dat nou de schuld is van Hirsi Ali zelf of van fractievoorzitter Van Aartsen. Ik heb in ieder geval grote bewondering voor de wijze waarop ze, met gevaar voor eigen leven, de onderdrukking van vrouwen in bepaalde culturen aan de kaak wil stellen. Die vrij heid zou zij niet gehad hebben als zij nog lid was van de PvdA." Cees van Duijn (44) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Hirsi Ali staat voor vrijheid, vrijheid en nog eens vrijheid. De WD staat naast vrijheid en democratie ook voor transparan tie. Transparantie betekent zaken bij hun voornaam noemen, feiten in het daglicht zetten en misstanden be noemen. De WD heeft zich in het verleden altijd ingezet voor deze transparantie. De waarheid is soms hard, maar moet gezegd kunnen worden. Onderwerpen niet bespre ken geeft meer frustratie, onbegrip en ellende. Mensen die staan voor openheid en het bespreek baar houden van allerlei bij de WD." Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rineofficier b.d./burgerambtenaar bij Defensie: „WD'er Bolkestein was jaren geleden een roepende in de woestijn. Maar toen bleek dat zijn mening door het 'volk' werd ge deeld, namen politici uit andere par tijen Bolkesteins standpunten over alsof het hun eigen ideeën waren. Nu is de aandacht al langere tijd ge richt op Ayaan Hirsi Ali. Zij kent de islam van binnenuit en praat er met verstand van zaken over. Excessen moeten worden bestreden. Zij staat voor een liberale democratie en moet hier dus namens de WD over praten. Politici uit andere partijen en veel, maar lang niet alle allochtonen, vallen nu over haar heen. De geschiedenis herhaalt zich, Ook Hirsi Ali krijgt straks ge lijk." Hayat Essakkari, Bos koop: „Een persoon als Hirsi Ali, met een zeer uitgesproken mening - ik zeg mening, omdat haar uitspraken niet geba seerd zijn op feiten - past in geen enkele partij. Hirsi Ali voert strijd tegen de islam, dat doet de WD niet. Politieke partij en dienen rille proble men van de Nederlandse bevolking aan te kaarten en oplossingen daarvoor Hirsi Ali hoort niet thuis in de WD. te vinden. Hirsi Ali houdt zich met één probleem bezig. Dus: nee, Hirsi Ali hoort niet in de WD thuis. Maar waar hoort ze dan wel thuis?" P. van Helsdingen, Oegstgeest: „Stemmen doen we bij verkiezingen. De WD maakt dan wel uit of Hirsi Ali op de kies lijst komt. Op dit ogen blik zit ze in de WD en hoort ze er thuis. Waar bemoeien we ons als bui tenstaanders mee?!" Brenda de Wolf, Leider dorp: „Ze hoort über haupt niet in de politiek thuis." Ferdinand Ketel, Koude kerk aan den Rijn:Als volksparti) wil de WD onder leiding van het Ayaan in een partij die staat voor vrijheid en de mocratie het best denk bare platform. De WD en Nederland kunnen - als haar het leven wordt gelaten - nog veel van Hirsi Ali leren. Ook al zal ze soms tegen de stroom van een minderheid van het WD-establishment moeten inroeien. Maar om Frits Bolkestein te ci teren: geen rel, geen de bat." H. Ouwersloot, Katwijk: „Natuurlijk hoort Hirsi Ali niet in de WD. Er zijn in Nederland genoeg be kwame mensen om deze post te bezetten. In alle andere landen van de wereld zou dit absoluut niet kunnen." A. Beglinger, Leiden: „Dat Hirsi Ali stellingen van de islam aan de orde stelt en ze bestrijdt, is haar goed recht. Maar zij moet zich wel realiseren dat daar wel consequen ties aan zijn verbonden. Ze schaadt de WD door haar opstelling. Een ei gen partij oprichten lijkt mij het beste. Dan kan ze haar gang gaan, net als vriend Geert Wilders." F. van Leeuwen, Leiden: „Zij kan zich thuis voelen bij de WD. Dat is haar vrije keuze. Vrijheid van Ayaan Hirsi Ali. Foto ANP/Juan Vrijdag meningsuiting is belang rijk." Paulus de Bruijn, Lei den: „Dat gefrustreerde mens hoort helemaal niet in de politiek, met haar privé-kruistochtjes en hersenloos ge schreeuw." W. Driessen, Leiden: „Iemand die in de poli tiek zit, moet niet alleen maar allerlei uitspraken doen, maar ook zorg dra gen voor een (haalbaar) beleidsvoorstel. Hirsi Ali roept veel, maar ondanks dat de WD in de rege ring zit, kan ik me geen enkel voorstel van haar herinneren dat door de regering (en dus ook an dere partijen) is overge nomen. Waar andere li een negatief beeld? aal niet. Wordt er in Nederland een beleid gevoerd om je schamen? Ik rook geen hasj, maar het gevoerde drugsbe- oed te verdedigen ten opzichte van het buitenland. Ik vind k geval geen karikatuur. Uiter- f131 n er Amerikanen te vinden die 1 atief beeld van Nederland heb- t is maar de vraag of we ons wat van moeten aantrekken. "e eer trots op zijn." s mtlianasie en abortus zijn toch andere orde dan kaas, tidpen 1 pen? va at 'oude' beeld van Nederland e r ook nog. Het jongetje dat zijn 1 de dijk stak, is alom bekend in ligde Staten. En wat tulpen be- Amerikanen naar Nederland A imen, raad ik ze altijd aan om in v0 :omen. Dan is het land in bloei °P 1 mooist." ziet spoken? niet precies waar Bot zich aan 1 laar het lijkt me een toch wel érg defensief optreden." ^taan Leefmans foto: AP/Jan Bauer UIT DE ARCHIEVEN 'bb )55, Woensdag 26 Januari Er is gisteravond duchtig gerookt en geboomd in de verga- tch an Liberty. Vooral het eerste was te begrijpen: de drie samen- organisaties in de sigarenbranche in Leiden en omstreken len hier. De leiding was in handen van de heer D. v. d. Niet ijk, voorzitter van de Chr. afdeling. Er werd uitvoerig gespro- de vraag of de huidige winstmarge de leden bevredigt. Over leen bleek weinig waardering te bestaan voor de huidige Hie tabaksbranche. De vergadering drong aan op een uniforme ij b nzake de korting der grossiers; men zal trachten deze langs Ie Drische weg vast te stellen. lm: IN ZAKEN I Naam: npk industrial de- SGCTeSÜgd:Noordemde2d, I Leiden en Mittelweg 158a, Hamburg. Kernactiviteiten: ontwik kelen en ontwerpen van professionele- en consu mentenproducten, npk I kan een compleet prod I mét bijbehorend fabricage proces leveren, voor mas- safabricage. openbare ruimte of grirfi- sche producten (verpak kingen, verkeersborden, ^Seriand.Noord- I West Europa en Verenigde I Werknemers: 50 in Leiden I en 6 in Hamburg. Globale bedrijfsomzet: Rond de drie müjoen euro. Toekomstverwachting. Voorzichtig herstel na ma gere jaren, groei tot maxi maal 60 werknemers in Leiden. ledereen heeft wel eens een product van npk industrial de sign gezien of heeft er één in huis. Wie zijn fiets in de stad tegen een beugel parkeert, zet hem tegen een npk-ontwerp. ANWB-borden langs de snel wegen: bedacht door npk. De beertender van Heineken, de brievenbus van TNT, de skitrol ley, het Leidse busstation en de lichtzuilen op het Stations plein - allemaal npk. Toch is het bedrijf onbekend bij het grote publiek, want de ontwer pen moeten het imago van de klant uitstralen. Koelvloeistof spettert een blokje kunststof schoon, ter- Ayaan Hirsi Ali mag van een ruime meerderheid van de LD-lezers deel blij ven uitmaken van de Tweede Kamerfractie van de WD. De stelling 'Hirsi Ali hoort niet thuis in de WD' wordt door 63 pro cent niet onderschreven. „Deze jonge, moedige en intelligente vrouw is op haar plaats in de WD, waar geen plaats is voor plat anti-moslimextremis- me, zoals de zeteldief Geert Wilders dat propa geert." Toch vindt ruim een derde dat de voomali- ge Somalische uit de partij of helemaal uit de politiek zou moeten stappen. „Ze hoort niet in de politiek met haar privé-kruistocht jes en hersenloos ge schreeuw." Een greep uit de reacties. Louk Rademaker (18) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde, voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Eigenlijk kan het me weinig schelen wie lid is van de WD. Maar van iemand die zichzelf liberaal noemt mag ik toch op zijn minst verwachten dat ze vrijheid het hoogst in het vaandel heeft staan. Het merendeel van de moslims is niet fundamentalistisch en Hirsi Ali probeert hun vrijheid van gods dienst af te nemen. Haar standpun ten lijken meer op een blinde vete, zonder enige onderbouwing. Om die reden vind ik eerder dat ze niet in de Tweede Kamer thuishoort." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist/actief WIJfer: „Wat een lariekoekstelling! Kijfcwe moeten Hirsi Ali niet verheffen tot de opper priesteres van de vrije meningsui ting. Maar iemand die zo opkomt voor het vrije woord en die zo op komt voor de gelijkwaardigheid van man en vrouw en die elk individu in de samenleving gelijke kansen wil geven, hoort natuurlijk bij uitstek thuis in een liberale partij. We moe ten overigens ook niet doen alsof kritiek op Hirsi Ali niet zou mogen. Ik heb soms zorgen over de timing van haar uitspraken en soms ook over de woorden die zij kiest." Achter de schuifdeur werkt een frees computergestuurd aan het bovenblad van een nieuwe mobiele telefoon. Partner Jos Oberdorf en management assistent Susan de Roode bekijken de werktekening. Foto: Dick Hogewoning wijl een frees zich er zacht brommend een weg door heen baant. Op een compu terscherm zijn de vorderingen van de machine te zien. De medewerkers van de werk plaats van npk industrial de sign maken een dummy van een nieuwe mobiele telefoon. Hij mag niet van echt te on derscheiden zijn. Achter de werkplaats ligt de verfspuite- rij, die een scherpe verflucht uitwalmt. Daar krijgt de tele foon, waar de modelmaker nu een naadje in gaat frezen, te zijner tijd een hip kleurtje. De eigen werkplaats is de trots van npk, zegt partner Jos Oberdorf. „We hebben ma chines voor bewerking van metaal, hout en kunststof. We kunnen hier veel, haast wel alles maken, in unica en in kleine series." Bedrijfsgeheimen volop, daar onder de hanenbalken van de voormalige Witte Poort Kazer ne aan het Noordeinde. Pro ducten van concurrenten worden er uit elkaar gehaald (ssst, niet zeggen welke). Op de zolder van het monumen tale gebouw heeft een vorm geefster een antracietgrijze si gaar met een groen geribbeld knopje op haar computer scherm. Waar het voor dient is moeilijk te zeggen. Wie er naar vraagt, krijgt enkel ge heimzinnige glimlachjes. De vormgeefster werkt samen met een ingenieur, die van het ontwerp een bouwteke ning maakt. „Het is een mis verstand om te denken dat vormgeving alleen om de bui tenkant gaat", zegt Oberdorf. „Wij zijn eigenlijk een ingeni eursbureau en ontwerpen een product van begin tot eind, inclusief het fabricageproces. KLANKBORD Wij zorgen voor bouwteke ningen en uitgewerkte com puterbestanden waarmee de producent zijn machines kan aansturen. In dat geval over handig je geen product, maar een floppy of een cd-rom." Zulke fabricageprocessen moeten aan hoge kwaliteitsei sen voldoen. Om die reden is het bedrijf ISO 9001-gecertifi ceerd. Af en toe presenteert het be drijf een staalkaart van recen te ontwerpen in een boek, zo als Vision Precision uit 2003. Maar npk is geen bureau met een eigen 'handtekening', zo als ontwerpers Boris Sipek of Ettore Sottsass. Volgens Ober dorf is herkenbaarheid vooral belangrijk bij het ontwerpen van interieurs. „Bij technische producten, zoals npk die maakt, telt 'auteursdesign' niet zo. We willen dat onze producten van de klant wor den. Ze moeten passen in hun productcatalogus en niet in de onze. De merknaam staat bij ons voorop." Vaak hebben producenten al een duidelijk beeld van hun nieuwe product. Het Leidse ontwerpbureau zorgt dan voor het uiterlijk en het bijbe horende productieproces. Maar npk industrial product kan verder gaan en bedrijven helpen bij het bedenken van iets nieuws. Elke producent moet af en toe innoveren, omdat nieuwe producten meer winst opleveren dan ge vestigde. „Vaak is dat gevoel er wel, maar veel bedrijven zitten zo opgesloten in wat ze al doen dat ze daar niet aan toekomen", zegt Oberdorf. „Wij helpen hen als design strategen 'uit te breken' en steeds te komen met iets on derscheidends en nieuws." Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17