Leidenaars mogen trouwlocatie zelf kiezen Heuwbouw en fusie zijn een zegen voor het ROC Raad wil compensatie voor non-profit sector R1 REGIO Verwarring alom door getuigenis slachtoffer entatie plan ilfabriek ;oeding voor i titeitskaart euro uit i voor Azië Kantoor Heerema verrijst in adembenemend tempo Leiden waarschuwt minister Dekker door Paul de Tombe den haag - „Ik begrijp er niets meer van", stamelde een 39-ja- rige Leidenaar gistermiddag voor het gerechtshof in Den Haag na het verhoor van de vrouw die hij zou hebben ver kracht. De verdachte drukte de verwarring uit die meer aanwe zigen voelden. Ook de aankla ger wist na de getuigenis van de verwarde psychiatrische pati ënte niet helemaal zeker meer wat er in Leiden precies was ge beurd op de avond van 27 sep tember 2003. Daarom vroeg ze in de hoger beroepszaak vrij spraak voor de verkrachting. Voor de mishandeling van de zelfde vrouw en een reeks an dere strafbare feiten die de Lei denaar wel had bekend, eiste ze twintig maanden gevangenis straf. De Leidenaar was onder meer voor de verkrachting door de rechtbank al tot drie jaar ver oordeeld, maar bleef ontken nen dat er van onvrijwillige seks sprake was geweest. Volgens hem had de vrouw haar li chaam aangeboden in ruil voor cocaïne. De man was met de vrouw meegegaan en onderweg naar de instelling waarin ze op dat moment verbleef, was het in de bosjes tot seks gekomen. „Ze heeft haar kleren zelf uitge trokken", hield de verdachte vol. „Hij heeft me tegen de grond geduwd en de kleren van mijn lijf getrokken", getuigde de vrouw, die wordt behandeld voor schizofrenie en afwisse lend beweerde dat ze voor de regering werkte, in dienst was bij de narcoticabrigade en poli tieagente was geweest. „En na de verkrachting wilde hij me vermoorden, maar dat lukte hem niet omdat ik hem gehyp notiseerd heb." De verdachte gaf toe dat hij de vrouw had mishandeld, maar dat had hij volgens eigen zeg gen na de daad gedaan omdat hij dacht dat ze meer dan de af gesproken hoeveelheid cocaïne van hem wilde stelen. Uit de verklaringen van de vrouw, die steeds wonderbaarlijker wen dingen namen, werd niet echt duidelijk wanneer een verwon ding aan haar hals was ont staan en of haar kleding voor of na de gemeenschap kapot was gescheurd. „Beide partijen za ten zo zwaar onder de coke dat ze denk ik niet eens zelf meer weten wat er precies is gebeurd. En ik kan ook niet zeggen hoe het is gegaan", betoogde de aanklager, die het hof op dat punt dan ook om vrijspraak vroeg. Laatste vraag van de president aan de verdachte:Als u zo'n patiënte hier nu ziet, vindt u dan niet dat je diep gezonken moet zijn om seks met haar te hebben?" „Zo erg was ze toen nog hele maal niet", antwoordde de ver dachte. Uitspraak over twee weken. leiden - Het ondernemersfonds moet voor de zomer een feit zijn. Gisteravond stemde de ge meenteraad in met het voorstel van zowel het college van bur gemeester en wethouders als de Leidse ondernemers zelf om de ozb voor niet-woningen te ver hogen met 5,6 procent. Wel stelde de raad als voorwaarde dat het college met een voorstel komt om non-profit organisa ties die nu gedwongen worden mee te betalen aan het onder nemersfonds maar daar geen profijt van hebben tegemoet te komen. Het bedrag uit de ozb-verho- ging wordt na inning in het on dernemersfonds gestort. Vanuit dat fonds kunnen de onderne mers per wijk zelf initiatieven betalen die het ondernemers klimaat in de stad ten goede ko men. De oprichting van een on- dememersfonds maakt een ein de aan de 'free-riders': onder nemers die nooit meebetaal den, maar wel profiteerden. Een groot deel van de raad toonde zich gisteravond een warm voorstander van de op richting van het ondernemers- fonds, maar had toch moeite met de wijze waarop dit ge beurt. „Het instrument van de ozb is eigenlijk een botte bijl, daar waar we een scalpel willen gebruiken", zei D66-raadslid Arjan Stoffels. De verhoging van de ozb voor niet-woningen treft namelijk niet alleen de onder nemers van de stad, maar ook een groot aantal non-profitor- ganisaties, zoals speeltuinver enigingen, de Leidse Welzijns organisatie, het LUMC en de universiteit. Wethouder De Boer beloofde een deel van het 'ondernemersgeld' terug te la ten vloeien naar de non-profit- sector. Op welke wijze hoopt hij dit voorjaar" bekend te kunnen maken. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de n-ste 2 weken gratis! £fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) _DM DV Postcode/Plaats: Geboortedatum: Bank- girorekeningnummer Handtekening Uilsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. iSOO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratia). E-mail: lezersservice® hdcnl of surf naar www.leidHcbdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN woensdag 26 januari 2005 Nederland en D kunnen veel li Hirsi Ali leren De Zwitserse architect umthor presenteert zijn ontwerp voor de iriek. Het plan voorziet ingbouw, groen en water terrein waar nu nog de leelfabriek staat. De bij- nst is in het Silogebouw voormalige meelfabriek Oosterkerkstraat en be- 19.00 uur. B en W creëren functie van eenmalige 'buitengewoon ambtenaar burgerlijke stand' door Wilfred Simons leiden - Leidenaars mogen voortaan zelf kiezen wie hun ambtenaar van de burgerlijke stand wordt. Daarnaast mag een bruidspaar zelf de locatie kiezen waar de huwelijksceremonie plaatsheeft. De versoepeling van de huwelijksregels is een gevolg van de gemeentelijke evaluatie van het 'huwelijksbeleid'. Het college van B en W wilde weten wat bruidsparen vinden van de mogelijkheden die Lei den biedt. Uit de evaluatie blijkt dat de bruidsparen tevreden zijn en dat 'grote veranderingen in beleid en uitvoering niet no dig zijn'. Vooral zijn zij te spre ken over de zes trouwlocaties die Leiden nu al heeft, zoals de Hortus Botanicus. Toch vindt het college van B en W dat het huwelijksbeleid mo derner en meer bij de tijd kan zijn. Onderzocht wordt daarom of De Burcht een trouwlocatie kan zijn. Daarop vooruitlopend geven burgemeester en wethouders Leidse trouwlustigen al het recht om zelf een trouwlocatie te kiezen. Het college stelt daar wel eisen aan. Wettelijk moet de plek, althans ten tijde van de huwelijkssluiting, voor iedereen openbaar toegankelijk zijn. De gemeente voegt daar als ei sen aan toe dat het pand brandveilig is en dat er vol doende ruimte is voor het bruidspaar, de ambtenaar, de bode, getuigen en genodigden. Daarnaast moet er een afsluit bare ruimte zijn voor de (bui tengewoon) ambtenaar van de burgerlijke stand en moet de ruimte tijdens de huwelijks plechtigheid rookvrij zijn. Be langrijk is ook de eis dat de ge kozen plek 'niet in verband kan worden gebracht met onwettige handelingen'. Bruidsparen cfie kiezen voor een 'eigen' locatie moeten bovendien rekening houden met 200 euro extra le ges. De tweede vernieuwing is dat het bruidspaar zelf zijn ambte naar van de burgerlijke stand mag kiezen. De gemeente roept hiervoor de functie van 'buiten gewoon ambtenaar burgerlijke stand' in het leven. Deze moet 18 jaar of ouder zijn en 'hande- lingsbekwaam'. Voor het overi ge moet hij de huwelijkvoltrek king in het Nederlands doen en is het niet toegestaan om tij dens de toespraak discrimine rende opmerkingen te maken. „Laten we hopen dat het nette mensen zijn", zei burgemeester Lenferink tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Leidse trouwlustigen die zich bij de gemeente komen oriënte ren over de mogelijkheden, krij gen van de gemeente geen 'to taalpakketten' aangeboden, maar moeten zelf kiezen uit het geheel aan mogelijkheden. Het college van B en W hoeft het nieuwe huwelijksbeleid niet door de gemeenteraad te laten goedkeuren. Wel gaat de evalu atie ter kennisneming naar de raadscommissie bestuurlijke vernieuwing. Ook de Commis sie van de Rekeningen krijgt de evaluatie onder ogen. Deze commissie had het college in 2002 al gevraagd om de manier waarop in Leiden huwelijksle ges worden geheven 'op ter mijn' eens door te lichten. De gemeente Leiden lentiteitskaart voor kin- it bijstandsgezinnen en. Wethouder Wim de iciale zaken) heeft de dienst inmiddels op- igeven om een lijst te ran alle Leidse gezinnen een bijstandsuitkering kinderen tussen de 14 ar in huis hebben. De ed zijn toezegging op hierover van LWG de gisteravond in de ge ld. De Leidse Cliën- de organisatie die op- de belangen van mi- eerder deze week lortige oproep. [Particulieren in Leiden ]al 70.000 euro opge- ir Azië. Dat bedrag lor de gemeente nog eld tot minstens iHet eindbedrag kan g hoger uitpakken Ie reeds aangemelde ren hun bijdrage nog i mogen verhogen, tante zegde eerder deze e per inwoner één eu- zië te willen doneren, it beloofde Leiden de hvan particulieren te len tot een maximum D euro. Leidsch )agblad leiden - Een jaar lang heerste er ogenschijnlijk stilte op de 'vijverlocatie' op de hoek van de Plesmanlaan en de Vondellaan. En toen stond er ineens een kant-en-klaar gebouw, met bakstenen muren, raamkozijnen, ramen en al. Volgens woordvoerder Leo Gilden van BAM Utiliteits bouw en het Leidse aannemersbedrijf Du Prie heeft het lang geduurd voordat er iets te zien was omdat de nieuwbouw voor offshoregigant Heerema een kelder krijgt. Pas nadat die was aangelegd, konden de bouwers omhoog en wel in een adembenemend bouwtempo. Alle elementen zijn geprefabriceerd in een fabriek, compleet met spouw, een machinaal gemetselde gevel, raamkozij nen en met glas en al. „Zo'n werkwijze heeft grote voor delen", zegt Gilden. „Weersinvloeden die ten koste van de metselkwaliteit kunnen gaan, zoals regen of vorst, spelen geen rol meer." Het nieuwe hoofdkantoor van Heerema krijgt de vorm van een H. De komende acht weken verrijzen nog het middendeel en een tweede vleugel. Direct daarna beginnen BAM en Du Prie aan een kantoorgebouw voor TeekensKarstens notarissen en ad vocaten. Dat krijgt dezelfde kenmerkende gele baksteen gevel en tamelijk smal ogende verticale ramen. Foto: Dick Hogewoning I voor meer informatie le servieaapaaractie pp fw.leidsohdagblad.nl (eld, mijn krant. Esch O Dagblad leiden - De Leidse gemeente raad heeft een papieren waar schuwing afgegeven aan minis ter Dekker van Vrom. Gister avond nam de raad een motie van de SP en het CDA aan om de minister duidelijk te maken dat haar voorgestelde beleid om de huren in de sociale sec tor gedeeltelijk te liberaliseren in Leiden niet in goede aarde valt. Als het aan Dekker ligt, worden de huren voor een kwart van de woningmarkt vrijgegeven. Vol gens de bewindsvrouw zou dat de doorstroom van een groot aantal woningen bevorderen en bovendien leiden tot extra her structurering en nieuwbouw. Volgens het Leidse college en de raad, komt dit beleid echter neer op segregatie „De laagst verdienende groep wordt naar de allergoedkoopste huizen verbannen", aldus wethouder Hillebrand. Vrijwel alle partijen stemden voor de motie, die ook ge steund werd door het college van burgemeester en wethou ders. Alleen de WD, de partij van minister Dekker, stemde te gen. WD-voorman Leendert de Lange noemde de motie een 'politiek voorspelbare kramp' met slechts 'symbolische waar de'. i Kramp ieboren boven café Tet- itogen in de voormali- kroeg van zijn ouders larlemmerstraat, wilde lag kok worden. Via wat ingen als oberkelner en Jtmanager in gerenom- arecazaken werd het Ijk het beroepsonder- Frans Tetteroo. „Dat Inaf dag één alsof ik m." Onlangs nam hij hjils directeur van de af- jezondheidszorg, wel- )ort en beweging en la stechniek van het ROC 59) gaat met de VUT iment dat zich weer grote veranderingen voor de school voor beroepsonderwijs. :iden staat aan de van een fusie met ;e, heeft grootse tlannen bij het itation en bij station lans en moet zijn zodanig hervormen ;en breder opgeleid door ze makkelij- Horecaman Tetteroo neemt na 27 jaar afscheid als directeur ROC Leiden ker naar andere banen kunnen overstappen. Alle drie de veranderingen zijn een zegen voor het ROC Leiden, meent Tetteroo. „De fusie met het ID College had vijfjaar gele den door moeten gaan. Wat nu plaatsheeft is een herstelopera tie." Dat de fusie destijds af ketste beschouwt hij als het dieptepunt in zijn loopbaan. Niet dat hij aan de onderhan delingstafel zat en er enige in vloed op kon uitoefenen. Dat niet. Maar hij had er net als vele anderen op de werkvloer veel tijd en energie ingestoken. „We waren er helemaal klaar voor. Alles was geregeld met het ID College. We wisten precies hoe we het gingen aanpakken en toen ineens, binnen twee da gen, was het in de top geklapt. Onvoorstelbaar. Dat was zo'n klap voor ons." Het is goed dat het nu alsnog gebeurt. „Ik ben altijd voor stander geweest van een Acade mie voor Zorg en Welzijn in Leiden. Samen kun je zoveel kennis en kunde aanbieden. Het onderwijs gaat daar zo op vooruit. En voor de werkgevers, de instellingen, is het ook veel beter. Ze moeten nu met drie scholen om de tafel voor stages en ander overleg. Dat is veel te versnipperd." Frans Tetteroo: „Ik vond mijn hele loopbaan bij het ROC Leiden een groot hoogtepunt. Simpelweg omdat het mij om de mensen gaat." Foto: Henk Bouwman De nieuwbouwplannen en de nieuwe onderwijsstructuur hangen nauw met elkaar sa men. „De oude gebouwen zijn niet geschikt voor het soort on derwijs dat wij willen gaan ge ven. We hebben nu een proef lopen in Lisse met zoals dat heet 'natuurlijk leren'. Dat is praktijkgericht leren aan de hand van projecten die de leer ling zelf kiest. Het leerboek wordt alleen nog maar gebruikt als naslagwerk. Het is niet meer de leidraad voor de lessen. En de resultaten van deze proef zijn zo goed dat ook in Leiden is gestart met dit systeem. Met deze leermethode blijken leer lingen veel meer aan te kunnen dan voorheen." Maar voor dat soort onderwijs zijn meer grote praktijkruimtes nodig dan het ROC Leiden nu heeft. Klassikaal lesgeven werkt niet meer bij de huidige generatie. „De leerlingen zijn anders dan pakweg tien jaar geleden. Het zijn 'Homo Zappiëns' gewor den. Mensen die gewend zijn tig dingen tegelijk te doen. Je kunt ze niet meer aan een bu reau achter een boek zetten. Ze laten ook niet meer het belang van de klas prevaleren. Daar zijn ze veel te individualistisch voor. Maar als ze moeten sa menwerken doen ze dat veel beter dan voorgaande genera ties. Ze kunnen heel goed hun eigen problemen oplossen." Tetteroo heeft altijd met plezier voor de klas gestaan en later met net zoveel voldoening lei- dinggegeven.Als je me vraagt naar mijn hoogtepunt, dan zou ik dat niet weten. Ik vond het eigenlijk één groot hoogtepunt. Heb altijd alles leuk gevonden. Simpelweg omdat het mij om de mensen gaat. Ik kom uit de horeca, daar leer je naar de mensen kijken. En van daaruit vertrek ik. Dat werkt niet alleen zo in de dienstverlening, maar ook in het management."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13