Religieuze 'supporters' onder de loe REGIO Van Duijn levert rituelen op maat De straat op, maant bisschop Hurkmans de gelovig 'Het moet geen kermis worden' Open huis De Bakke Lezing: 'Ki! buiten de ka Thomasviei 'heilige ch<2 Categorie fors overgewicht maandag 24januari 200; NAVRAAG Het komt niet zo vaak voor, maar vrijdagavond was op verschillende plaatsen in Nederland poollicht (of noorderlicht) te zien. Door uitbar stingen op de zon ont- Poollicht kan gevaar stonden etmalen later 7 j j op aarde fascinerende opleveren op aarde lichtflarden in de duis ternis. Navraag over dit natuurverschijnsel bij amateur-astronoom en wetenschapsjournalist BEN APELDOORN uit Woubrugge. Bent 11 net terug uit Noord-Nederland? „Nee, ik ben voor het noorderlicht de deur niet uitgeweest. Als het in Noord-Nederland te zien is, moetje het hier ook kunnen zien. Nu was het bij ons nogal bewolkt, dus waren de kijkers in het noorden van het land beter af. Maar als je helemaal een goed zicht wilt hebben op poollicht, moet je naar nog noordelijker streken gaan, bijvoorbeeld bij de uitkijkpost in Sacramento Peak in de Verenigde Staten." Wat houdt poollicht precies in? „Door uitbarstingen op de zon worden als het ware energiepakketten de ruimte ingeslingerd. Dagen later komen die op aarde aan, of ze missen de aarde net. Daarom is het ook zo moeilijk om te voorspellen wanneer noorderlicht te zien is." Dat klinkt allemaal mooi en onschül- dig. „Maar dat is het niet. Noorderlicht kan gevaar opleveren, omdat het de magne tische velden van de aarde verstoort. Jaren geleden zorgde noor derlicht er in winters Canada voor dat veel mensen dagen zonder stroom zaten. Ook waren allerlei transformatorhuisjes doorge brand. Heel akelig allemaal." Eerder deze winter werd onze planeet opgeschrikt door een ver woestende zeebeving. Ziet u verbatul tussen de verschillende na tuurverschijnselen? „Het is allemaal toeval. Hoogstens kan een rol spelen dat de maan wat dichter bij de aarde is, maar verder valt er weinig te zeggen over een toename van het aantal aard- en zeebevingen." Hoe belangrijk is (school)kennis over zulke natuurverschijnselen als een tsunami of noorderlicht? „Ik vind het zinvol als scholen daaraan aandacht besteden. In mijn oertijd heb ik nog het schoolvak kosmografie gehad. Zo'n vak was meestal gortdroog. Het zou aantrekkelijker moeten worden ge bracht. Misschien gaan we dan wat meer begrijpen van onze plaats in het heelal, want wij weten nog steeds niet waarom alles gebeurt." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: ANP/ Ronald Gorter UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Maandag 24 Januari LEIDEN - „Anstrengend aber fabelhaft" - inspannend maar fantas tisch - dat was het algemeen oordeel van het dertigtal Duitse studen ten, dat veertien dagen lang, als gasten van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen in bezettingstijd, met onze Westerse vrijheid hebben kunnen kennismaken. Zaterdag avond werd hun door het Hoofdbestuur der Exposé en het Nationaal Comité ter bestrijding van het Concentratiekampsysteem, alsmede aan hun pleegouders en de leden der Expogé, district Leiden, in het St. Antonius Clubhuis een feestavond aangeboden. ANNO 1980, woensdag 23 januari LEIDEN -Het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat in Lei- den-Noord is gistermiddag door bewoners van de wijk De Kooi ge blokkeerd. Er vormden zich fikse files tijdens de actie die tien minu ten duurde. De bewoners vinden het kruispunt te gevaarlijk en eisen van de gemeente een tunnel onder de weg door. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met- 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die pei post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Leidenaar publiceert postuum over Nepalese dodenfeesten De studie naar dodenfeesten in Nepal moest zijn magnum opus worden, maar hij stierf op tragische wijze in India, vlak voor de voltooiing van zijn onderzoek. Vrienden hebben het werk van de Leidse cultureel-antropoloog Bert van den Hoek nu afgemaakt. Vo rige week boden ze zijn moeder de eerste exemplaren van het boek over dodenfeesten in het Himalayastaatje aan. Van den Hoek kwam in 2001 om het leven na een verkeersongeluk in Bombay. Hij overleed doordat de medische zorg in het plaatselijke zie kenhuis tekortschoot. „Wie schrijft, die blijft", merkte de Oegstgeestse indoloog J.C. Heestermans op bij de presentatie van het nagelaten werk. De Leidse antropoloog onderzocht de merkwaardige taferelen die zich tijdens de laatste vier maanden van het jaar afspelen in de Nepalese hoofdstad Kathmandu. Hij deed dit niet vanuit de boeken, maar 'echt op de grond', zegt Han Vermeulen, een van de redacteuren van het boek. Van den Hoek beschreef een serie kleurrijke, macabere feesten vol slui merend geweld in de Nepalese hoofdstad. De Caturmasa-feesten duren vier maanden, waarin goden beelden worden rondgereden, bier in het rond spuit en boeddhisten en Hindoes zich tegoeddoen aan grote hoeveelheden lekkernijen en alco hol. De stad verandert tijdens die vieringen in een soort rituele offer arena. De spanningen tussen het noordelijk en zuidelijk deel van de stad lopen flink op, en ook tussen wijken en allerlei religieuze broeder schappen. „Vroeger vielen er doden bij deze feesten", zegt Heestermans. Een ne gentiende-eeuwse onderzoeker be richtte dat er tijdens de vechtpartijen ook krijgsgevangenen werden ge maakt, die dat met buffalobotten ri tueel werden doodgeslagen. „Verge lijk het maar met de strijd tussen Ajax- en Feyenoord-aanhangers." Gewelddadigheden zijn tegenwoor dig verboden tijdens de viermaan- den-feesten. In de doodsfeesten zit een vreemde paradox, stelt Heestermans vast. Aan de ene kant heb je de kleurrijk heid en uitbundigheid van de fees ten. Tegelijkertijd is er een donkere achterkant: de dood en de voorvade ren die centraal staan. Er ontstaat een groeiende neiging tot geweld, een intensiteit die tot een climax komt bij het offer, dat natuurl tijd gewelddadig is. Alle spanj die zich hebben opgehoopt ti j de wijken, broederschappen! milies komen dan tot een uit! y sting." Vermeulen prijst de verdiensl de Leidse onderzoeker. „Die< in de manier waarop hij van I uit laat zien hoe de godsdiens in een multi-ethnische samei waarbij alle kasten samen mc werken, en waarbij zowel bof tische als hindoeiïStische ritu moeten worden toegepast.' Silvan Schoonhoven Je wilt je dierbare overledene niet met twee liedjes en een kop koffie laten uitvaren naar de eeuwigheid. De overledene was misschien geen trouwe kerkganger, en de nabestaan den ook niet, maar ze hebben toch een sluimerend 'geloof in iets' en zijn op zoek naar alter natieven voor kerkelijke ritue len. Wat doe je dan? Je belt Al- bert van Duijn, 'ritueel begelei der' te Rijnsburg, voor een ritu eel op maat. Nabestaanden willen bij een uitvaart niet meer langs de kant zitten en rustig toehoren tot het voorbij is. Ze willen meedoen. Ook hoeven ze geen preek over sterven en vergan kelijkheid te horen, maar ze willen dat de overledene zélf centraal staat, met zijn hob by's, eigenaardigheden en al. Passende symbolen en ritue len helpen bij de verwerking. Zo speelde Albert van Duijn op piano al eens een Beatles medley op een uitvaart: desge wenst componeert hij een af scheidslied. „Bij een water sporter kan je bijvoorbeeld iets doen met schelpen, zand en water. Dan dóe je iets, je brengt iets in beeld, dat geeft veel meer bevrediging. Het be gint al met het dichtschroeven van de kist. Natuurlijk kan je dat laten doen door de uit vaartondernemer. Natuurlijk kan je de kist het huis uit laten dragen door professionele dragers. Maar al die momen ten lenen zich er juist voor om de nabestaanden erbij te be trekken." Het is niet de bedoeling dat nabestaanden hem vragen zo maar even een ritueel 'uit de hoge hoed te toveren'. „Maar bij een allerlaatste afscheid is het zo kaal om elkaar alleen maar toeschouwer te zijn. Een tweede kans krijg je niet meer." Van Duijn staat zelf in de pro testantse traditie, maar in zijn huiskamer staat naast de bij bel een boeddhabeeld en ico nen sieren de wanden. Hij geeft toe dat de ritueel begelei der in een ontkerkelijkte sa menleving soms in de schoe nen van de dominee of pries ter stapt. Hij vindt dat niet erg. De kerken lopen dan mis schien leeg, de ontkerkelijkte mens snakt naar nieuwe ritue len. Dat levert soms merkwaardige taferelen op. De televisie toont een uitvaart op de middenstip van een stadion, geiten op het podium, stille marsen, waxi nelichtjes, beertjes. Voor uit wassen is Van Duijn niet bang. „Natuurlijk zijn er mensen die hun uitvaart zien als een laat ste uiting van lifestyle, zoals je bij leven Jan des Bouvrie je huis liet inrichten. Die mensen denken: nou zal ik als slotak koord nog eens duidelijk laten zien wie ik ben. Maar dat ex treme taferelen verwacht je eerder in kunstenaarskringen in Amsterdam. De achter grond vén de mensen hier is toch traditioneler. Als iemand in Rijnsburg met zijn uitvaart flink uitpakt, zal dat opschud ding teweeg brengen." Een ritueel moet ook geen ker mis worden, vindt de Rijns burger. Bij hem zijn ze aan het verkeerde adres als ze een winkelwagentje vol willen la den met symboliek uit alle we reldreligies. „Er moet samen hang in het ritueel zitten. An ders wordt een ritueel onrus tig, wordt het een hutspot met zoveel ingrediënten dat het nergens meer naar smaakt." Silvan Schoonhoven leiden - Diaconaal Centi Bakkerij in Leiden houd dag open huis. Belangst den kunnen van 13.00 ti uur de historische ruim zoeken, zien welke orga er achter de gevel schuil en vragen te stellen. Eri ale aandacht voor de co met Roemenië. a oegstgeest - Sterft de ke stille dood of moet ze n B1 terrein betreden? Hebb sen de kerk nog nodig a voor de medemens willi 0 kenen? Over de veranden' rol van de kerk spreekt i avond de filosoof en po loog Govert Buijs in het meentecentrum aan de in Oegstgeest. De lezing kerk buiten de kerk' be#1 20.00 uur. Albert van Duijn: „Er moet samenhang in het ritueel zitten. Anders wordt het een hutspot met zoveel ingrediënten dat het nergens meer naar smaakt." Foto: Mark Lamers noordwijk - Zondag hi de Noordwijkse kerken genaamde "Thomasviei is een dienst met veel n op het gebed. Tijdens h gebed zingt de groep V( i Chaos. Kerkgangers kiu opstaan, in beweging ki het onderwerp van hun op brieljes schrijven, b( Ie de teksten lezen, een ki steken of gebruik make m speciale gebedshoeken ren kunnen tekeningen gt over wat hen bezighoui „Niets hoeft", zegt don lis Ezinga over de bijeei die hij als een 'heilige c omschrijft. De Thomas begint om 10.00 uur in aan Zee, aan de Hoofd: De Rooms-Katholieke Kerk van de toekomst is een kleinere, 'profeti sche' gemeenschap in dienst van de zoekende mens. Van priesters en ge lovigen wordt meer en meer ge vraagd te getuigen van hun geloof en te laten zien wat het evangelie in hun leven betekent. Dat is de overtuiging van bisschop Antoon Hurkmans van Den Bosch, die gisteren vierde dat hij een kwart eeuw geleden tot priester werd ge wijd. De straat op, is de komende ja ren zijn aansporing aan de gelovi gen. Het jaar 2009, waarin zijn bis dom het 450-jarig bestaan viert, zal geheel in het teken staan van evan gelisatie, het uitdragen van het ge loof. De jaren ervoor dienen ter voorbereiding. Veel verwacht Hurkmans (60) dit jaar in augustus van de Wereldjon gerendagen in Keulen, het tweejaar lijkse rooms-katholieke mega-evene- ment waar honderdduizenden jon geren uit de gehele wereld op af ko men. Het bisdom is druk doende jongeren te werven die dat willen meemaken. Als ze bezield terugke ren, zullen ze zich in hun eigen om geving ontpoppen tot getuigen van het geloof, is de hoop. Het komt erop aan als gelovigen 'te kenen te stellen' te midden van mensen die geen band (meer) met de kerk hebben, aldus Hurkmans, bisschop sinds 1998. Zelf ging hij vo rig jaar ook de straat op tijdens een evangelisatiecampagne bij de Sint Janskathedraal in Den Bosch en be speurde een grote openheid voor de boodschap van de kerk. Op de dag VÉT COOL na kerst stroomden ouders toe om in de kathedraal hun kinderen door de bisschop te laten zegenen. Met onder meer parochiemissies, waarbij de geloofsgemeenschappen zich tien dagen lang intensief aan de samenleving presenteren, en de vor ming van kleine groepen waarin bui tenstaanders kunnen kennismaken met het geloof, gaat het bisdom de boer op. „Veel luisteren en veel ge duld", is daarbij volgens Hurkmans het adagium. Ook van de priesters wordt een nieuwe houding gevraagd, a bisschop. „De omstandighe waarin we nu priester moeti oi heel anders dan 25 jaar gele Toen wisten de mensen wat een priester konden verwad andersom. Nu moeten priesa' meer als een profeet in de vi dl staan, eropuit trekken en gel van het geloof. Mensen heb wel geloof maar kunnen da; tijd woorden aan geven. Pril moeten veel meer het geloo mensen wekken en vormen ka Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. 'Uw vetpercentage bevindt zich in de categorie fors over gewicht'. In een knalrode balk staat deze verpletterende me dedeling op mijn computer scherm te lezen. De laatste tien jaar is het aantal ka merolifantjes in ons land enorm gestegen. In Europa is Nederland koploper. Zo'n 45 procent van de Hollanders kampt met overgewicht, heb ik onlangs in mijn eigen krant gelezen. Ik behoor tot die groep en dat knaagt flink. „Nance, we hebben een leuke opdracht voor je. Jij mag mee doen aan Het Nationaal Ge zondheidsplan en daar drie maanden lang over schrij ven", zei mijn chef een paar dagen geleden. Toen ik één van mijn vriendinnen trots over deze opdracht vertelde, keek ze me vol medelijden aan. „Jij mag die serie niet doen omdat je zo leuk kan schrijven. Hier is wat anders aan de hand. Dit is een slim me manier van je chef om te vertellen dat jouw collega's het zat zijn om tegen een plofkop aan te kijken. Volgens mij roddelen ze flink over jouw conditie. Je had toch griep vorige week? En een gal- steenaanval een paar maan den geleden? Overgewicht is daar vast de oorzaak van." Enorm gesterkt door deze woorden reed ik (in de auto) naar sportschool Jawi in Al phen. Daar leerde ik mijn be geleider Edwin Staal kennen, die mij beloofde dat het hele maal goed komt met me. „Als je maar bereid bent te wer ken. Vanaf nu heeft beweging absolute prioriteit." Anderhalf uur lang praatte hij met me. We vulden samen lijstjes in. Zo is genoteerd hoeveel koppen koffie ik per dag drink en welke hoeveel heid zoetigheid ik verorber. „Even ondertekenen dat je naar waarheid hebt geant woord." Schuchter liet ik hem vervolgens op vier plaatsen mijn vet meten en verklapte ik mijn lengte (1,62) en gewicht (mijn hoofdredacteur wil graag dat ik ook mijn gewicht in deze column prijsgeef, maar daar ben ik psychisch nog niet aan toe.) Een paar uur later kreeg ik een e-mail met de medede ling dat ik sta ingeschreven bij de website www.mijnleefstijl- .nl. Zeker twintig geprinte vel letjes A4 vol informatie over mijn lichamelijke en geestelij ke conditie heb ik daardoor tot mijn beschikking gekre gen. Digitaal worden mijn kennis, inzicht en motivatie gevoed. Via het programma sta ik in contact met mijn el 'personal coach' Staa dag krijg ik een nieuv el toegestuurd die ik m< w greren in mijn dagelij k\ Bijvoorbeeld: 'Drink 1 kl maal drie koppen kof e minimaal zes glazen in kruidenthee'. Zo woi >a mende tijd mijn level da stap voor stap verbet ni Op mijn persoonlijke heb ik nu al een paar rapport van de fysiek >g gevraagd. Ik kan er n heen. De boodschap maar staan in die roc ld 'Uw vetpercentage b< r zich in de categorie f< gewicht'. Nancy Ubert Reacties?: n.ubert@hdc.i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8