Volkstuinders voelen zich 'weggeschoffeld' Leiden doet het goed, maar anderen doen het beter Van echte oldtimers moeten de vrouwen afblijven r w j m 2 weken gratis! )litieke (egriteit reuder liten kijf REGIO Benefietavond voor Azië door vluchtelingen Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste ik neem een vast kwartaalabonnement en tef haalt =400 euro op |-In Leiden is vorig jaar 5.000 euro aan Unicef- en -cadeaus verkocht. |d is bedoeld voor pro voor kinderen. Mensen 1 nog steeds oud munt- buitenlandse muntjes ren op drie adressen in Voor meer informatie: eboomsma@ ii.com kandidaten terswedstrijd -LEF, de Leidsestarters- ijd voor bedrijven, heeft idernemingen uitgeko- or de derde voorronde, el Holiday Inn aan de Schouwweg strijden gWorks, IDZ Auto Advies Ministerie van Commu- /Leuk in Leiden op dins- februari om een finale- GamingWorks probeert elsimulaties organisaties medewerkers effectiever en. IDZ Auto Advies lanten bij de keuze van uwe auto, maar bemid- kin onroerend goed.Het ledrijf richt zich op het van adviezen over recla- communicatie.Het geeft a overzicht van activitei- bezienswaardigheden in leus voor at naar Leiden Minister De Geus van Zaken komt op dinsdag ari naar Leiden. Op uit- ïg van het CDJA gaat hij it met Antoon Blokland, ter van de CNV Jonge- t sociale beleid van het iet onderwerp van het laraan ook het publiek lemen. De bijeen- •gint om 20.00 uur in De Burcht. Het feit dat Ciska ter-Hoogervegt is ge- als directeur van ba- 1 De Dukdalf in Lei- ift geen gevolgen voor S ïctioneren als raadslid. ;t PvdA-fractievoorzit- ny Broeyer. „We be en dit als een privé- genheid, die compleet van haar werk als 01." deze week kwam naar lat Schreuder-Hooger- ontheven van haar als directeur van de n de Merenwijk. Aan- hiervoor is een ver- isbreuk tussen het adslid en het school- ir zou sprake zijn van 'communicatiepro- Het schoolbestuur t bereikbaar voor een toelichting. Broeyer is de politieke aardigheid van ir-Hoogervegt aller- igetast door de affai- kwestie staat daar los van. Bovendien ij geen onderwijs in efeuille." Schreuder- is sinds 2002 vol- raadslid, voor die tijd duo-raadslid actief. It zich onder meer be ieconomie, verkeer en ir-Hoogervegt wil zelf aan op de kwestie. De te doet ook geen me- gen over personeelsza- ACHTERGROND Centrum voelt de hete adem van Leidsenhage en Alexandrium in de nek (BS de derde 'favoriete winkelstad' "rolland. Dat blijkt uit het pmenonderzoek Randstad 2004, aakt is in opdracht van de pro- Gf( uid-Holland en Utrecht. WD- ing'er Geertsema (economische rS; )onde zich 'enorm tevreden' litkomsten, maar heeft hij daar In toe? De kille cijfers suggere- 5. ïrs. Concurrenten Leidschendam t; lage en Rotterdam-Alexan- do^kken in angstwekkend tempo 1 lts winkelen graag in hun ei- Bijna 93 procent van de in- taalt de dagelijkse boodschap- eigen stad en ruim driekwart ook voor de 'niet-dagelijkse ippen', zoals kleding en inte rieurartikelen. Omdat het inkomen van de Leidenaars van jaar op jaar toe neemt, groeit ook de omzet van de Leidse winkels. Maar reden tot tevre denheid hebben de Leidse midden standers allerminst. In het grotere ge heel van de regio, de Randstad en Zuid-Holland verliest de stad van jaar tot jaar marktaandeel. Of anders ge zegd: het Leidse winkelhart doet het goed, maar anderen doen het veel be ter. De kille cijfers uit het Koopstromenon- derzoek tonen het aan. De samenstel lers maakten een top 50 van Zuid-Hol land, met Leiden ferm op de derde plek. In 1994 prijkte de stad daar ook al. Maar Leiden begint de hete adem van winkelcentra Rotterdam-Alexan- drium en Leidsenhage te voelen. Tien jaar geleden stond Alexandrium nog op de tiende plaats, nu op de vierde. Leidsenhage was in 1994 elfde op de lijst en stijgt met stip naar de vijfde plek. Centrummanager Robert Strijk wil de cijfers nog relativeren. „Het gat met nummer vier is nog groot. Leiden zette vorig jaar 379 miljoen euro om en Alexandrium 288 miljoen, maar het is duidelijk dat we marktaandeel in de provincie verliezen." Een belangrijk verschil tussen Leiden en zijn naaste concurrenten is de lig ging van de nieuwe centra. Ze maken geen deel uit van stadscentra, maar Eggen vlak bij snelwegen. Dat is een voordeel in de mobiele Randstad, waar vrijwel alle gezinnen auto's hebben. Als Leiden de concurrentie met deze winkelcentra aan wil gaan, moeten de toegankelijkheid en de parkeermoge- lijkheden topprioriteit krijgen bij de ondernemers en bij de gemeente. Leidsenhage en Rotterdam mogen bij na de hele Randstad tot hun klandizie rekenen. Leiden heeft vooral de eigen inwoners. Van elke 100 euro die in Lei den wordt besteed, komt 76 euro van de Leidenaars zelf. Uit de Rijn- en Veenstreek komt 12 euro en uit de Duin- en Bollenstreek slechts 8. De af gelopen tien jaar heeft Leiden iets aan aantrekkingskracht gewonnen in de Rijn- en Veenstreek, maar Duin- en Bollenstrekers komen juist minder vaak naar de stad. Zes euro slechts verdienen de winkeliers aan klanten uit 'andere gebieden'. In geen enkele andere gemeente is het aandeel van de eigen inwoners in de winkelomzetten zo hoog. Hoewel het winkelbestand in Leiden nog veel beter toegesneden kan wor den op de jonge, hoogopgeleide bewo ners van de binnenstad, ligt in de regio vooral de uitdaging voor de Leidse winkeliers. Het Centrummanagement wil dat de Rijnsburgers en de Sassen- heimers Leiden 'herontdekken'. Er moet worden afgerekend met het 'ne gatieve imago "van vroeger, toen Lei den een arme stad was met een karig winkelbestand. Het promoten van de stad onder de Randstedelingen komt op de tweede plaats. „Het is moeilijker om Amsterdammers en Rotterdam mers naar Leiden te krijgen, want zij hebben in htm eigen steden al zoveel." Voordeel is wel dat zij niet gehinderd worden door de regionale vooroorde len, maar dat de randstedelingen het imago van Leiden als monumentale winkel- en museumstad voor een leuk dagje uit meteen kunnen aannemen. Het belangrijkste is voor Robert Strijk echter het ondernemersfonds, van waaruit vernieuwingen en verbeterin gen kunnen worden betaald. „Dat is de grote kracht van Leidsenhage en Alexandrium. De ondernemers in die centra zijn hecht georganiseerd en ze hebben genoeg geld om hun succes formule kracht te geven en uit te bou- Wilfred Simons LEIDEN Ruim 190 tuinen verdwenen sinds 2000, maar compensatie blijft uit - door Wilfred Simons leiden - Van de door de gemeen te beloofde compensatie aan Leidse volkstuinders komt niets terecht. „Het gemeentelijke be leid pakt louter nadelig voor ons uit. Wij voelen ons weggeschof feld", zegt voorzitter Hennie de Groot van de Leidse bond van Volkstuinders. Leiden telt vergeleken met vijf jaar geleden 190 volkstuinen minder. Vooral in de Oostvliet- polder en naast begraafplaats Rhijnhof hebben de turnvereni gingen grond moeten prijsge ven. De gemeente beloofde in 2003 100 procent compensatie. De Leidse volkstuinders voelen zich in het verdomhoekje gezet door steeds veranderende ruimtelijke plannen van de ge meente. Altijd hebben zij inge schikt, volgens De Groot 'om dat zij ook wel inzien dat er grotere algemene belangen zijn'. Pijnlijk is het dan wel om te zien dat er van die plannen niets wordt gerealiseerd. Ont ruimde tuinen blijven jarenlang braak liggen. „In de Oostvliet- polder zijn 140 tuinen ont ruimd in de jaren 1996 en '97. Alles is afgevoerd: kassen, schuurtjes. Nu ligt die grond al die jaren braak omdat de nieu we bestemmingsplannen steeds zijn vernietigd. Wij vra gen ons zo langzamerhand af: waarom moest die ontruiming destijds zo snel? We hadden daar nog jaren kunnen blijven. Naar ons idee is de ontruiming volstrekt zinloos gebleken. Het heeft voor de tuinders alleen maar nadelig uitgepakt en menselijk leed met zich meege bracht." Dat alles zou nog te verdragen zijn als de bond het vertrouwen had dat alle verdwenen tuinen 'één op één' elders gecompen seerd worden. Dit kwamen de Leidse Bond van Volkstuinders en de gemeenteraad in 2003 overeen. Maar de wethouders maken steeds nieuwe plannen en lijken het akkoord vergeten te zijn. „In het nieuwe vooront werp-bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder is opnieuw een deel van het bedrijventerrein over onze resterende tuinen ge tekend", zegt De Groot. „Die moeten dus kennelijk ook al weer weg. Wethouders Hessing en Hillebrand komen steeds met nieuwe ideeën, maar wij zijn altijd de klos. We hebben het even helemaal gehad met die wethouders." De gemeenteraad reserveerde ruim 16,5 miljoen euro voor een verplaatsingsplan van de volkstuinen. Verder zou de On derlinge Volkstuinvereniging (OTV) een parkeerterrein krij gen, een betere ontsluiting met een fietspad en compensatie van alle verdwenen tuinen. Ver eniging Veltheim, dat moet wij ken voor de uitbreiding van be graafplaats Rhijnhof, zou ervan verplaatst worden. Inmiddels zijn er van de negentig tuinen op Veltheim nog 23 over, maar 'we hebben er nog niet één tuin voor teruggekregen', zegt De Groot. „We kunnen 14 tuinen krijgen op volkstuinvereniging Roomburg in de Oostvlietpol der, maar dat is toch geen vol ledige compensatie?" De Leidse Bond van Volkstuin ders heeft nu het zorgelijke ge voel dat de gemeente ook de belofte van die 16,5 miljoen eu ro niet nakomt. „Hillebrand en Hessing willen wel iets doen voor de tuinders, maar voeren ook aan dat er geldgebrek is. Maar die 16,5 miljoen euro; daar heeft niemand het meer over.." De Groot roept de ge meenteraad op om ervoor te zorgen dat het akkoord uit 2003 maatgevend blijft voor de her schikking van de volkstuinen. Bij de gemeente was niemand beschikbaar voor commentaar. Eerbiedig bekeek het publiek - dat vooral uit mannen bestond - afgelopen weekeinde oldtimers in de Groenoordhallen. Amerikaanse wagens vinden ze uiteindelijk toch de mooiste. Foto: Hielco Kuipers door Maarten van Wijk leiden - Het bord met aanbiedingen van autohandel Auto Electric uit Rot terdam slaat ronkende taal uit. „Deze Italiaanse schoonheid moet bereden worden zoals dat hoort bij een echte volbloed." Maar tussen alle klassieke en sportieve Maserati's van de auto handel staat ook een simpele Opel Corsa: „Een degelijk Duits autootje. Ook vrouwen zijn welkom om zich over deze auto te laten informeren!" Van de échte auto's moesten de vrou wen afblijven op de Oldtimerbeurs, af gelopen weekeinde in de Groenoord hallen. Daar liepen tussen de glim mend opgepoetste klassiekers honder den mannen in verschoten windjacks of leren jassen, sommigen met een zoontje met open mond aan de hand. Het merendeel van de auto's is van Amerikaanse makelij: Oldsmobiles en Cadillacs met turkoois- of goudkleuri ge lak, roze- of witleren stoelen en glanzende strepen chroom langs de zes meter lange carrosserieën De Ame rican Dream uit de jaren zestig wordt geaccentueerd door de rock 'n' roll- klassiekers die door de hal schallen. Tussen de auto's zitten op plastic tuin stoelen de trotse eigenaars, zorgvuldig wakend over hun oogappels. Als de motorkap van een van de Ame rikanen opengaat, stromen onmiddel lijk van alle kanten de mannen toe. Eerbiedige stilte volgt als het V8-mo- torblok van de auto zichtbaar wordt. „Prachtig", mompelen de toeschou wers. De Amerikaanse auto's zijn toch wel de mooiste, vinden ze. „Deze wa gens stammen uit een tijd dat het niet opkon." Toch zijn er nog genoeg andere klas siekers te vinden op de beurs. Kevers van vlak na de oorlog, alleen voor een kenner te onderscheidén van de mo dellen van dertig jaar later. Een Ci- troën NN2 uit 1919, compleet met slinger, stoffen kap en geinige koperen toeter. Oude zwarte Mercedes-limou sines, zo weggereden uit een gangster film. En als stille voorbode van de op komst van het Japanse koekblik en het einde van de grote Amerikaanse slee- en: een onooglijke Toyota Corolla uit 1968. De beurs is bedoeld voor de handel. Uiteindelijk wordt zo'n 35 procent van de aangeboden auto's daadwerkelijk verkocht. Voor veel exposanten betreft het echter liefhebberij. „Kijk, in de naad van deze bank hebben we bij de restauratie weer echt paardenhaar ge stopt", zegt Wim van Dijk, eigenaar van de Citroën uit 1919, te koop voor 18.000 euro.Het opnieuw bekleden van die bankjes kostte een paar dui zend gulden. We restaureren al tien jaar aan deze auto. Winst maken we er niet op." Rijden met een klassieker kan overi gens wel voordelig zijn: auto's van meer dan 25 jaar oud zijn vrijgesteld van wegenbelasting. Sommige Ameri kaanse sleeën gaan voor slechts een paar duizend euro van de hand. En in andere gevallen kan een klassieker nog gezond zijn ook. Van Dijk: „Rijden in deze Citroën NN2 is net fitness." leiden - 'Gezellig en betrokken' was de benefietavond voor de slachtoffers van de tsunami, za terdagavond in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Zo althans ervoer organi sator Katrien van de Weste- rengh de feestavond. Vluchte lingen uit Iran, Palestina, Syrië en Koerdistan presenteerden dans- en muziekoptredens uit de culturen van waaruit zij af komstig zijn. Op het hoogte punt van de avond waren er tweehonderd mensen in de zaal, die gezamenlijk 1750 euro doneerden voor de slachtoffers in Azië. Dat lijkt een bescheiden bedrag, maar volgens Van de Westeringh is het toch veel. „VluchteEngen hebben door gaans niet veel te besteden en de gemeente Leiden verdubbelt het bedrag." De benefietavond, die gepre senteerd werd door PvdA- raadslid Hilde Jansen, kwam voort uit het verlangen van vluchtelingenorganisaties oni iets te doen voor de slachtoffer? van de zeebeving in Azië. Zij zetten een afwisselend pro gramma in elkaar met Indiase, Koerdische en Iraanse dans en muziek. Tussendoor waren er veilingen van schilderijen die gemaakt zijn door vluchtelin gen uit het asielzoekerscentrum Nieuweroord, die in het Volks huis cursussen volgen. Ook wa? er een loterij. Van de Westeringh is onder de indruk van het enthousiasme van de vluchtelingen en van het plezier dat de avond uitstraalde. „Ze vonden het leuk om met hun eigen mensen en vanuit hun eigen cultuur een feest te organiseren. Het was een ont spannen avond 'onder elkaar'." 1 Mijn wereld, mijn krant. I 8 Leidsch Dagblad s Mijn wereld, mijn krant. Leidsch A' Dagblad ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische n Stuur de bon m een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservice*" hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7