Donner dubt over 'excuus' van Telegraaf BINNENLAND Honderd bewoonsters van opvanghuizen lopen gevaar Namenmarathon duurt nog tot donderdagochtend 5Houvast bij levensbeëindiging doodzieke baby Weekendverkeer eist zeven levens H()ntlcrtlcn bekeunngen bij Inmenging bij tasjesroof 'onzin' 'Samen tegen radicale islam' acties op snelwegen Al en A12 Rakelings langs taxi Profiteer hier al van uw Autobahnvignet! uw dood door monoxide dam - Een vrouw is gis- 7\i tend in haar huis in Am- >Noord overleden door jnoxidevergiftiging. Haar de ambulance nog L Uen toen zijn vrouw on- rd, raakte bewusteloos. iog niet zeker of hij de de ging za^ overleven. In de taf >van het oudere echt lof onden zowel de heetwa- orl n als de kachel aan. ie voorkomt en vandalen er - De politie in Utrecht erdagavond een ge- confrontatie tussen aj ters van FC Utrecht en lebben voorkomen. Een an ongeveer honderd :hi ipporters die naar t probeerden te komen ruggestuurd. Daarnaast dertig Utrechtse jonge- zich volgens de politie iteerden als Utrecht iers', aangehouden om- iverlast veroorzaakten, voetbalwedstrijd Ajax werden nog eens sen gearresteerd, onder egens wapenbezit en ien van vuurwerk en Ier patiënten fysiotherapie IG - Fysiotherapeuten dat het afgelopen jaar 3d 11 procent van de n die het wel nodig om financiële redenen lezien van fysiothera- chterstandswijken, insen met lage inko men, gaat het zelfs om mt. Ook 7 procent van nische patiënten stopt ideling. Dat blijkt uit •nonderzoek dat de SP ouden onder 555 fy- ieuten. Fysiotherapie ids vorig jaar niet meer vergoed door het zie- oudingen na ichte dood cht - De politie heeft drie mannen (35 en 39 Maastricht aangehou- 'erdenking van betrok- 1 bij de dood van een (plaatsgenoot zater- gen. De politie trof het i in de woning van itoffer. De politie ver at het slachtoffer voor 1 drugs had gebruikt en kening met een mis- tare duiven op in rook i- cht - Bij een brand in Jul renhok zijn in de nacht Ti rdag op zondag in z0 af ongeveer 170 duiven lt0 men. De politie houdt met brandstichting. nn ïaar is volledig ontred- aa j zag een levenswerk lan a zestig jaar in vlam- ;aan. Het ging om wed- ven die volgens de po ll erg veel waard zijn'. maandag 24 januari 2005 de xplosie blaast e I uit gebouw j'la Een gasexplosie heeft lta] [morgen schade aange- j Bi 1 verschillende bedrijfs- ,r en aan het Weidehek in tolgens de politie werd van een van de gebou- JS ompleet uitgeblazen. !t d raakte gewond. Na de ontstond er korte tijd het gebouw, maar die onder controle. Bij ne lerzoek trof de politie st i rste verdieping een mnepplantage met 150 aan: De politie onder- de explosie is veroor- lor die hennepplantage. nen zwaaien zwaarden Drie mannen uit aan den IJssel zijn in de n vrijdag op zaterdag uden omdat ze even r verscheidene mensen oeraizwaarden zouden Jedreigd. Twee van de probeerden te vluch- de politie kon ze na ie achtervolging aan- De derde verdachte m later ook gearres- de bosjes vond de po- zwaarden. d treft oud irs raadhuis 'ER - Het oude gemeen- n Den Helder is zater- ag door een uitslaande raar beschadigd ge- lgens een woordvoer- le brandweer loopt de 1 de miljoenen. Het iet leegstaande monu- gebouw is ingestort. )orzaak de brand is bekend, maar brand- wordt niet uitgesloten. Ie brandweerwoord- ijn de muren en vloe- ntact waardoor reno- gelijk is. hiiversum/anp - Meer dan honderd vrouwen die in Nederlandse vrouwen opvanghuizen verblijven, verkeren in di rect levensgevaar. Ze worden bedreigd door mannen die zich op hen willen wreken. Dat bleek zaterdagavond uit een onderzoek van de Federatie Op vang, het samenwerkingsverband van opvanghuizen voor vrouwen, in op dracht van Nova. Directeur I. Smidt van de Federatie Op vang zei in Nova zich ernstig zorgen te maken over deze situatie. Ze wees daar bij op twee recente moorden die zouden zijn gepleegd wegens eerwraak of fami lie-eer. Op eerste kerstdag werden in Ruurlo een Afghaanse moeder en haar dochter vermoord door de ex-man van de dochter. Op 15 januari vond in Cu- lemborg een 18-jarig Irakees meisje de dood. Ze was neergestoken door haar broer. In totaal zijn in twee jaar tijd al zeven moorden gepleegd die, aldus de federatie, „binnen een culturele context zijn te plaatsen en eer-gerelateerd zijn." De federatie heeft er bij minister Ver donk van integratie in een brief op aan gedrongen snel maatregelen te nemen om meer moorden te voorkomen en de veiligheid van vrouwen in de opvang te garanderen. Volgens de federatie moet de politie meer bevoegdheden krijgen om snel tot actie over te kunnen gaan bij dreiging van eerwraak. Daarvoor moet de politie meer kennis krijgen over welke acties ze mag ondernemen tegen potentiële da ders. Ook vindt de federatie dat er meld punten moeten komen waar dreigende wraakacties kunnen worden gemeld. Verder zouden schoolkinderen op jonge leeftijd voorlichting moeten krijgen over de rechten van vrouwen. In november schreven Verdonk en mi nister Donner (justitie) aan de Tweede Kamer dat ze de omvang van het eer- wraakprobleem wilden leren kennen en daarop beleid wilden ontwikkelen. Een vrouw legt rozen bij een muur met de 102.000 namen In de Hollandsche Schouwburg. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp - Met het oplezen van 102.000 namen en leeftijden van alle Nederlandse joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Duitse concentratiekampen de dood vonden, wordt de 60-jarige bevrijding van ver nietigingskamp Auschwitz herdacht. Zaterdagavond begon in de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam de namenmarathon die 112 uur onafge broken doorgaat, tot donderdagmorgen 11 uur. Ook 215 Sinti en Roma worden genoemd. Na de officiële start in de Hollandsche Schouwburg met burgemeester Cohen van Amsterdam ging het voorlezen zaterdagavond verder in het Verzetsmuse um. Daar worden de namen gelezen van alle slachtof fers die in Amsterdam zijn geboren. Onderduikoverle- vende en auteur Ida Vos begon met het lezen van de eerste namen. Zij kwam met het idee voor deze her denking. Komende nacht gaat het lezen verder op het terrein van het voormalig kamp Westerbork. Hier worden in alfabetische volgorde alle namen genoemd van dege nen die buiten Amsterdam waren geboren, van de Sinti en Roma en van de joodse vluchtelingen uit met name Duitsland. Staatssecretaris Ross-Van Dorp en Fia Po lak, die als jong meisje in Auschwitz werd bevrijd, zul len de laatste namen voorlezen. Zanger Maarten Peters sluit het project af met het speciaal gecomponeerde lied 'Namen'. Zevenhonderd mensen lezen de namen op, waaronder vele kamp- en onderduikoverlevenden en nabestaan den, vroegere buren, scholieren, politici, vertegen woordigers van overheden en personeel van de Israëli sche ambassade. Vooral overlevenden en nabestaanden wilden graag meedoen. Zo hebben zich drie generaties gemeld en levert iemand een telefonische bijdrage vanuit New York. rijswijk/anp - Bij verkeerson gevallen zijn afgelopen week einde zeven mensen om het le ven gekomen. Twee mannen van 22 jaar uit Alkmaar en Ursem en een 23- jarige man uit Avenhorn kwa men gisterochtend om het le ven doordat de auto waarin ze zaten nabij Ursem te water was geraakt, dóór gladheid en een te hoge snelheid. Twee andere inzittenden wisten uit de wagen te komen. Gisteravond kwam op de N371 tussen Dieverbrug en Geeu- wenbrug (Drenthe) een 84-jari- ge man uit Gorredijk om het le ven. Hij raakte tijdens een hevi ge sneeuwbui op de verkeerde rijbaan en botste frontaal op een tegenligger uit Veenendaal. Die raakte ernstig gewond. Een 25-jarige automobilist uit Nieuw-Vennep overleed gister avond nadat hij met hoge snel heid tegen een boom was gere den tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Twee passa giers raakten zwaargewond. Een 81-jarige voetganger uit Veendam overleed zaterdag in zijn woonplaats nadat een 40- jarige plaatsgenoot hem ge schept had. Een 28-jarige man uit Brakel kwam vrijdagavond om het leven bij een ongeval in Tilburg waarbij een 20-jarige man uit Zuilichem gewond raakte aan het hoofd. Ze gaven een vrachtwagen geen voor rang. driebergen/anp - De politie heeft tussen vrijdag en zater dagochtend bij verkeerscontro les op de snelwegen A12 tussen Gouda en Driebergen en Al bij Deventer en Muiden vele hon derden bekeuringen uitgedeeld. Op de A12 werden vrijdag 116 bestuurders bekeurd, de mees ten voor te hard rijden. Een man die zonder rijbewijs reed, bedreigde een politieman met de dood. Hij is aangehouden. Ook controleerden de politie en door Gerard Akkerman Groningen - Soms krijgen kin derartsen te maken met pasge borenen die ongeneeslijk ziek zijn en zo ernstig lijden, dat in overleg met ouders wordt be sloten het leven actief te beëin digen. De laatste zeven jaar heeft justitie daar 22 meldingen van gekregen. Volgens onder zoek van het Universitair Me disch Centrum Groningen komt levensbeëindiging van ba by's in Nederland echter veel vaker voor: tien tot vijftien keer per jaar. De meeste artsen dur ven dit echter niet te melden uit vrees voor strafvervolging. Kinderartsen hebben al enkel malen aangedrongen op een aparte regeling voor levensbe ëindiging bij zuigelingen, verge lijkbaar met die rond euthana sie. Er moet voor advies een on afhankelijke arts worden inge schakeld, de behandelend arts moet aantonen dat het lijden van de baby zwaar en niet te verhelpen is en er moet toe stemming van de ouders zijn. Bij de 22 officieel aangemelde gevallen van de afgelopen ze ven jaar is op die manier te werk gegaan. In geen enkel ge val heeft justitie strafvervolging ingesteld, hoewel er geen spra ke was van euthanasie omdat een baby nu eenmaal z'n eigen wil niet kan uiten. Volgens de Groningse kinder arts en jurist Eduard Verhagen, één van de onderzoekers die het zaterdag gepubliceerde rap port opstelden, is die houding van justitie een belangrijke stap vooruit. „Het is nog niet de re geling die we willen, maar het biedt kinderartsen die voor de ze beslissing staan wel enig houvast." Wanneer een baby heel ernstig ziek is en veel pijn lijdt die niet meer te verlichten is met medi cijnen, komen de ouders op een gegeven moment met de vraag of hun kind dood niet be ter af is dan levend. „Dat is voor ouders ongelooflijk moeilijk", zegt Verhagen. „En je mag die ouders niet zomaar in de kou laten staan en het kind laten lij den, domweg omdat het kind niet zelf om euthanasie kan vragen." Verhagen en enkele collega's dringen al jaren aan op een goede regeling zodat er meer openheid komt en deze geval len uit de taboesfeer kunnen komen. Dan ook kunnen er duidelijke afspraken worden gemaakt over hoe om te gaan met dergelijke dilemma's. In het Universitair Medisch Cen trum Groningen hebben ze hiervoor al een protocol ont wikkeld. „Het maakt het hande len van artsen controleerbaar en dat is ook nodig", zegt Ver hagen. Tot nu toe tastten artsen volle dig in het duister over het aan tal meldingen van levensbeëin diging bij baby's en hoe andere dokters met dit probleem om gaan. Verhagen: „Ik dacht dat het er in de afgelopen zeven jaar niet meer dan zes of zeven waren geweest. Uit ons onder zoek is gebleken dat er 22 mel dingen waren, gemiddeld drie gevallen per jaar. Dat heeft mij verrast." Wat hem ook verraste is dat het in alle 22 gevallen ging om kin deren met ernstige spina bifida (open rug) soms in combinatie met een ernstig waterhoofd. Hij vermoedt dit te maken heeft met de rechtszaak in 1995 tegen de kinderarts Prins. Die hielp een kind met een open ruggetje sterven en is daar uiteindelijk niet voor veroordeeld. Mogelijk dat artsen daarom eerder over gaan tot melding van levensbe ëindiging bij kinderen met deze aandoening. Ook bij andere aandoeningen is levensbeëindi ging echter denkbaar, zegt Ver hagen, zoals heel ernstig zuur stoftekort of zeldzame hart- en longafwijkingen. Uit de gemelde gevallen blijkt dat artsen heel zorgvuldig te werk gaan. In de meeste geval len is er een heel team specia listen bij betrokken. Daar zijn altijd ook een of meerdere on afhankelijke artsen bij die een diagnose stellen en een oordeel vellen over de ernst en de uit zichtloosheid van het lijden. En de ouders stemmen er mee in, schriftelijk of mondeling. Ver hagen: „Aan de hand van dit onderzoek kunnen artsen nu zien hoe collega's met deze si tuaties zijn omgegaan. Dat is winst." Verhagen verwacht dat de trend van seponeren bij bewezen zorgvuldigheid doorzet. Het feit dat alle aangemelde zaken van de afgelopen jaren niet zijn ver volgd geeft dokters meer hou vast. „Het is altijd de angst van artsen geweest dat bij een kabi netswisseling een minister in eens zou besluiten wél te ver volgen. Maar een minister die ineens het roer omgooit, heeft nu heel wat uit te leggen." den haag/anp - Minister Don ner van justitie weet nog niet of hij genoegen moet nemen met het weerwoord dat hij gisteren mocht geven in de Telegraaf. Die krant suggereerde zaterdag dat hij en de top van het openbaar ministerie (OM) betrokken zijn geweest bij de formulering van de aanklacht van doodslag tegen de vrouw die afgelopen week een tasjesdief doodreed. Donner reageerde furieus op deze bewe ring en kreeg in de zondageditie de ruimte voor wederhoor. Donner liet gisteren via zijn woordvoerder weten niet hele maal content te zijn met die publicatie. „Tevredenheid met het artikel is niet het juiste woord", aldus zijn woordvoer der. „We nemen kennis van de publicatie, maar overleggen nog intern met juristen of dit voor ons voldoende is." De bewindsman zei zaterdag dat hij op geen enkele wijze be trokken was of heeft ingestemd met de aanklacht. De bewering is 'volstrekt onjuist en absolute onzin', reageerde hij woedend. Wel is de minister evenals de top van het OM geïnformeerd over de achtergrond van de zaak, zoals vaker gebeurt bij op merkelijke zaken. Bemoeienis of toestemming is daarbij niet aan de orde, zo liet ook het col lege van procureurs-generaal weten. De aanpak en de formu lering van de eis is een zaak en de verantwoordelijkheid van het parket in Amsterdam, waar de gebeurtenis plaatsvond. In de hoofdstad reed een vrouw maandagavond een man dood nadat zij was beroofd van haar tasje. Het openbaar ministerie wil haar vervolgen voor dood slag. De rechter-commissaris schorste evenwel donderdag avond haar voorlopige hechte nis. De Telegraaf publiceerde de verklaring van Donner giste ren op de derde pagina. De krant blijft wel bij haar bewe ring dat er sprake is geweest van betrokkenheid van het col lege van procureurs-generaal bij het besluit van het OM de vrouw te vervolgen voor dood slag. Een woordvoerder van het college van procureurs-gene raal beschouwt de publicatie van de Telegraaf zondag 'aller minst' als een rectificatie. „Wij beraden ons op juridische stap pen", zegt een woordvoerder. Volgens hem heeft de Telegraaf de woorden van het college 'enorm verdraaid'. hilversum/anp - Ayaan Hirsi Ali nodigt haar eveneens bedreigde politieke collega's uit om een gemeenschappelijke visie te ontwikkelen tegen de radicale islam in Nederland. Ze doelde daarbij onder meer op de Am sterdamse burgemeester Co- hen, zijn wethouder Aboutaleb en Kamerlid Wilders. Ondanks de heersende politie ke tegenstelling tussen deze mensen, moet dat volgens haar mogelijk zijn, zo stelde ze giste ren in Buitenhof. .Anders gaan radicalen ons uit elkaar drijven. Dat mag niet gebeuren." De WD-politica denkt aan de scherpe grenzen die Wilders wil stellen, Cohen om 'de boel bij elkaar te houden' en Aboutaleb om aan te geven dat het beleid niet tegen de islam gericht is. Recent heeft Hirsi Ali een bij belstudie met partijgenoot mi nister Zalm gedaan. Ook in de bijbel staan volgens haar zaken die niet stroken met de wetten in Nederland. Dat betekent niet dat je dat geloof hier niet kunt belijden, concludeert Hirsi Ali. Ie moet je alleen wel aan de wet houden. Ze zou een moslim partij in Nederland toejuichen om in debat te kunnen gaan. de douane het verkeer op de snelweg Al als onderdeel van een internationale actie tussen Amsterdam en Warschau. In Nederland werden 706 boetes uitgedeeld voor snelheidsover tredingen. 84 Bestuurders kre gen bonnen voor overtredingen als gladde banden en het niet dragen van hun veiligheids riem. Bij Deventer trof de politie bij drie personen in totaal 410 gram cocaïne aan. Bij Muiden ontdekte een drugshond in een auto 60 gram cocaïne. Dertien bestuurders bleken met teveel drank op achter het stuur te zit ten. Van een van hen vorderden agenten het rijbewijs in. De man wist in zijn auto te ont snappen, maar reed even ver derop tegen een vangrail. molenhoek/ANP - „Het is een wonder dat de haspel onderweg niets anders geraakt heeft", vindt R. Peters, passagier van de taxi die het rollende gevaarte rakelings langs zich heen zag gaan. Het object schampte een geparkeerde auto en botste daarna op een andere. Volgens de politie is het loodzware ronde voorwerp, dat op een par- keerstrook stond, rond 3 uur 's nachts vermoedelijk door een aantal mensen naar beneden geduwd richting de rijksweg. „Gelukkig was de taxichauffeur helder van geest en kon hij het ding met een reflex ontwijken", vertelt Peters. ,De klos moet zeker 300 meter door de straat hebben gerold voordat het ding tegen de auto's botste." Op 9 januari kwam op de snelweg A4 bij Rijswijk een automobiliste om het leven toen haar voertuig geraakt werd door een stoeptegel die vanaf een viaduct was gegooid. De politie hield hiervoor vier man nen uit Rijswijk aan. Foto: ANP/Remko Peters (advertentie) Een Autobahnvignet bij de ANWB kopen is nu wel heel erg aantrekkelijk. U krijgt dan namelijk 20% korting op een Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Zo kunt u voor slechts 29,95 rekenen op alle hulp bij autopech in het buitenland. Snel doen dus. Kom langs, kijk op anwb.nl of bel 0800-0503. Goede reis ANWB

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3