Record aan aces troostprijs voor Johansson Rekenen kost Timmer de kop Liever lucht dan schuimrubber SPORT 2 Regenboogtrui lij al klaar voor Nys Schoeman waarschip Van den Hoogenbant Darters gaan op de vui Giro begint met mini-proloog Loeb wint Monte Carlo Goede WK- generale Melchers Zege golfer Clark voor thuispubliek Eerste titel Poutiainen Skelton de beste in I in Leipzig Agassi verder ten koste van Zweeds servicekanon Daniel Ward haalt EK-limi Rentree Joval met overwinning Glas is spoor naar Turijn ingeslagen Val Van Velde voedt discussie over boarding ijsbanen e Milaan - Met een proloog met een lengte van slechts 1150 me ter begint op 7 mei in Reggio Calabria, diep in de laars, de 88ste Ronde van Italië. Het rou teschema van de eerste grote ronde in de ProTour werd za terdag in Milaan gepresenteerd. Na 3464 kilometer, verdeeld over proloog en twintig etap pes, eindigt de Giro op 29 mei in Milaan. Drie aankomsten lig gen bergop, er staan twee indi viduele tijdritten op het pro gramma. Tien etappes kennen een vlak, dan wel licht geacci denteerd parkoers, vijf ritten spelen zich af in het hoogge bergte. monte carlo - De Fransman Sebastien Loeb heeft de eerste autorally om het wereldkampi oenschap op zijn naam ge schreven. De coureur won gis teren in een Citroën voor de derde keer op rij de rally van Monte Carlo. De Fin Toni Gar demeister (Ford) werd tweede en de Fransman Gilles Panizza (Mitsubishi) derde. Loeb verde digt dit seizoen de wereldtitel. hoogerheide - Mirjam Mel chers had gisteren een goede generale voor de wereldkampi oenschappen veldrijden ko mende week in Sankt Wendel. De renster bracht in Hooger heide de internationale veldrit voor vrouwen op haar naam. Ze bleef nationaal kampioene Daphny van den Brand en de Duitse Hanka Kupfemagel voor. Wereldkampioene Lau rence Leboucher eindigde als vijfde. Durban - Golfer Tim Clark heeft gisteren voor zijn thuispubliek zijn tweede PGA-titel op de Eu ropese Tour veroverd. Twee jaar na zijn eerste zege in het Open Zuid-Afrikaanse kampi oenschap toonde hij zich in Durban opnieuw de beste. Clark had voor de vier omgan gen 273 slagen nodig. Op de slotdag noteerde hij een rondje van 66. Clark verzekerde zich in Durban van een premie van 112.600 euro. maribor - De Finse Tanja Pou tiainen heeft de eerste hoofd prijs in het skiseizoen binnen gehaald. Ze veroverde in Mari bor de wereldbeker slalom. Daarvoor volstond haar derde plaats achter winnares Anja Paerson, die vorig jaar die we reldbekerstrijd in haar voordeel besliste. Voor Paerson was het de eerste slalomzege van het seizoen en kort voor de start van de wereldkampioenschap pen een teken dat de Zweedse weer in vorm begint te komen. maandag 24januari 2005 door Mare Molenaars melbourne/gpd - Nadat de kruitdampen in de Rod Laver Arena waren opgetrokken, keek Joa chim Johansson vertwijfeld naar het scorebord. Het stond er echt. De jonge Zweed produceerde in zijn wedstrijd tegen Andre Agassi een record aantal aces (51) maai" stond wel met lege handen: 6-7 7-6 7-6 6-4 in Amerikaans voordeel. Johansson, die eerder in het toernooi Sjeng Schalken en Peter Wessels afserveerde, nam het wereldrecord aces over van Richard Krajicek. De Nederlander roste in de kwartfinale van de US Open in 1999 in een dramatisch gevecht zijn eer ste opslag 49 keer langs Yevgeni Kafelnikov. Net als Johansson verloor hij wel de partij. De presta tie van de Zweed is des te indrukwekkender om dat Agassi hem slechts vier sets gunde. „Ik weet zeker dat ik nog beter kan", nam hij alvast een voorschot op de toekomst. Agassi had vol bewondering staan kijken naar het serveergeweld van Johansson, die zelfs op zijn tweede service nog ballen sloeg met snelheden tot 230 kilometer per uur. „Een fenomenaal wa pen", moest hij erkennen. „Ik heb vaker tegen jongens gestaan met een hele harde opslag, maar deze is uniek. Het is de hoek waarin hij ze slaat. Er zijn spelers die harder slaan, maar waarbij je toch nog in de lijn van de bal kunt komen. Bij hem niet. Hij raakt de bal zo hoog dat het hele servicevak voor hem openligt. Op het moment dat je wilt afzetten, vliegt de bal bij wijze van spreken al over je heen. Heel uitzonderlijk." 'Pim-Pim' Johansson, zoon van de voormalige Davis Cup-speler Leif Johansson, heeft met zijn harde service en verwoestende forehand in korte tijd een grote reputatie opgebouwd. Vorig sei zoen scoorde hij met 869 aces in 55 partijen pro centueel beter dan Andy Roddick, die 1017 vol treffers plaatste, maar daarvoor 81 wedstrijden nodig had. Die statistieken zijn leuk voor later, maar helpen Johansson dit jaar niet naar de kwartfinales in Melbourne. Daarin is Agassi, die nauwelijks kon geloven dat hij het spervuur had overleefd, de uitdager van titelverdediger Roger Federer, die sinds de Olympische Spelen in Athene geen wed strijd meer verloren heeft. „Ik kijk uit naar dat duel. Hij speelt al een tijdje het beste tennis van de wereld, maar met elke overwinning komt ook die eerste nederlaag een stukje dichterbij. Als het dan toch moet gebeuren, dan komende dinsdag maar", zei hij strijdlustig. Met Federer en Agassi zijn twee favorieten voor de eindzege genoemd. De derde is Lleyton He witt die zich een dag eerder al in vier sets ont deed van Juan Ignacio Chela. De emoties liepen in die partij hoog op. De Argentijn ergerde zich zo aan de voortduren de provocaties van Hewitt dat hij bij een game- wissel zijn zelfbeheersing verloor en opzichtig naar zijn tegenstander spuugde. Die even on sportieve als ongebruikelijke actie kwam hem op een boete van 2000 dollar te staan. Marat Safin, toch ook een van de titelkandidaten, beet in de vierde ronde bijna zijn tanden stuk op de taaie Olivier Rochus. De kleine Belg toonde andermaal een groot hart, pakte brutaal de eerste set (6-4) maar moest na een heroïsche strijd én drie tiebreaks alsnog bui gen. De Slowaak Hrbaty is Safins volgende tegen stander dig goes/gpd - Atleet Daniel ma is het indoorseizoen in de itbi enigde Staten sterk begon ere De Nederlandse student v; ied universiteit van El Paso liet Ke terdag in Lubbock (Texas) del persoonlijk record op de meter. Met zijn tijd (21, lificeerde hij zich voor deE door, die begin maart in drid worden gehouden. Ward (21) werd bij een atl4jax ontmoeting tussen zes unii [Gi teiten derde op de 200 achter Kerron Clement 0 en Kyle Farmer (21.00) va universiteit van Florida, oude persoonlijk record op 21.12. Dat scherpte hij een tiende aan, terwijl hij: lbo tien honderdsten van een lub conde onder de EK-limietd igri door Gijs van Oosten salt lake city - Verliezen kan ook voor opluchting zorgen. Ma rianne Timmer vertelde ontspan nen over haar falen op het WK sprint in Salt Lake City. Met de stress van de wereldtitel die ze moest verdedigen, verdwenen haar kansen op de eerste dag van de sprintvierkamp. De Ame rikaanse schaatsster Jennifer Ro driguez volgt Timmer, die op de elfde plaats eindigde, op als we reldkampioene sprint. Rodriguez, die vorige week in Calgary nog het bijltje er bij neer wilde gooien, onderging in de afgelopen week een meta morfose. De 28-jarige Ameri kaanse van Cubaanse afkomst, getrouwd met KC Boutiette, verkeerde vorig weekeinde naar aanleiding van de resultaten in de wereldbekerwedstrijden in Calgary in een mentale dip. Tjalling van den Bosch, ooit de sterkste man van Nederland en tegenwoordig krachttrainer bij de Amerikaanse schaatsbond, pepte haar op. De Friese cow boy verrichte psychologische toverkunsten, want Rodriguez, vorig jaar derde, was van plan zich af te melden voor het WK sprint. In mentaal opzicht bleek de voormalig rolschaatsster ijzersterk, iets wat van Marian ne Timmer niet gezegd kan worden. Bij Timmer had het niet aan de vorm of gebrek aan snelheid gelegen. Op de eerste dag van het WK sprint verknalde Tim mer haar kansen op prolonga tie van haar mondiale sprintti- tel door mentale fouten. Het probleem ontstond op de eer ste 500 meter - vijftiende in 38,33 seconden - nadat ze in de tweede bocht een paar slagen had laten lopen, waardoor ze op de 1000 meter veel tijd moest goedmaken. Het probleem werd vergroot I./ 1 Marianne Timmer is na haar 1000 meter van gisteravond teleurgesteld. Foto: ANP/Vincent Jannink doordat Timmer in het uur voor de 1000 meter op zaterdag ging hoofdrekenen. Omdat alles niet volgens de planning ver liep, berekende ze welke tijd ze nodig had om nog een kans op een podiumplaats te behouden. Het denken ging ten koste van haar voorbereiding op de 1000 meter. Timmer: „Ik was er zo druk mee dat de scherpte weg was. Het was een drama." Grilligheid is het handelsmerk van Timmer. Een eigenschap die leidt tot uitschieters. Ze werd in 1998 tweevoudig olym pisch kampioene, vorig jaar sprintwereldkampioene. In Salt Lake City bereikte ze met een elfde plaats een sportief diepte punt in haar loopbaan, haar slechtste prestatie op het WK sprint sinds 1994. De Groningse schaatsster eindigde toen als 23ste, maar toen was ze nog een meisje van negentien jaar. Wel verbeterde Timmer, tegen strijdig genoeg, haar persoon lijk puntenrecord op de sprint vierkamp (151.950). Frouke Oonk evenaarde de klassering van vorig jaar (veer tiende). De pas negentienjarige Annette Gerritsen maakte dank zij twee persoonlijke records (38,57 en 1.16,14) op de tweede dag een sprong naar de zeven tiende plaats in de eindklasse ring. Marieke Wijsman bleef steken op de 23ste plaats. Leipzig - Nick Skelton heeft gis termiddag bij het CSI van Leip zig de Grote Prijs, tellend voor het wereldbekerklassement ge wonnen. De 47-jarige Britse routinier was met zijn hengst Arko III in de barrage een vijftal Duitsers te snel af. Lars Nieberg werd tweede, Alois Pollmann- Schweckhorst derde.De Neder landse deelnemers speelden geen rol van betekenis. Albert Zoer maakte met de merrie Lo- wina Faldo twee springfouten in het eerste parcours. Hij ein digde als achttiende. new york - Profbokser Ray mond Joval heeft zijn loopbaan in de Verenigde Staten succes vol opgepakt. De inmiddels 36- jarige Amsterdammer won in een stadje in de buurt van New York vrij simpel van de Ameri kaanse Mexicaan Moungo. In de derde ronde ging de oppo nent van Joval knock out na een groot offensief van de Neder landse middengewicht. cesana PARioL - Arend Glas kan zich gaan opmaken voor de Olympsiche Winterspelen. De Nederlander veroverde gisteren zijn tweede olympische nomi natie, dit keer met de viermans bob. Tijdens de wereldbeker wedstrijd op de olympische baan in Cesana Pariol eindigde het Nederlandse kwartet als ne gende, het beste resultaat van dit seizoen. Eerder was Glas met zijn bemanning in Cortina als tiende geëindigd, waardoor hij twee keer aan de eisen voor een nominatie heeft voldaan. salt lake city/gpd - De ernstige val van Gerard van Velde op de 1000 meter van het WK sprint in Salt Lake City heeft de dis cussie over de veiligheid op en rond de ijsbaan in gang gezet. Vooral de kwaliteit van de boar ding kan worden verbeterd. „Vreselijk dat dit rampsysteem volgend jaar ook in Turijn langs de baan staat-." Schaatsers gaan op de sprint nummers met een snelheid van 60 kilometer per uur door de bocht. Een auto gaat op zijn kant, maar een getraind mens kan de uitdrijvende krachten op een paar schaatsen weerstaan. Maar dan mag er niets mis gaan, zoals met Gerard van Vel de gebeurde. In het schaatsen is hoofdbe scherming niet verplicht. Ster ker, de regels van de internatio nale schaatsunie (ISU) verbie den het dragen van een val helm, omdat die de natuurlijke vorm van het lichaam veran dert. Onder de schaatsers leeft overigens niet de wens om een valhelm te dragen. Het ongeval van Van Velde wordt als 'uit zonderlijk' beschouwd. Het risico kan worden beperkt met een deugdelijke boarding. De ISU schrijft voor dat de boarding ten minste 80 centi meter hoog en 15 centimeter dik moet zijn. Maai' in de regels staat niet vermeld uit welk ma teriaal de boarding moet be staan. Verder dan dat die 'af doende bescherming' moet bieden gaat de omschrijving niet. De boarding bestaat op bijna alle ijsbanen ter wereld uit schuimrubber. In Heerenveen, Alkmaar, Haarlem, Amsterdam en langs de nieuwe baan in Moskou staan luchtkussens. Gerard van Velde op de brancard na zijn val op de 1000 meter. Foto: ANP/Vincent Jannink Wetenschappelijke testen door de universiteit van Calgary in Canada hebben uitgewezen dat luchtkussens meer veiligheid bieden voor schaatsers dan de traditionele boarding. Gerard van Velde botste in Salt Lake City tegen een relatief massieve boarding van schuim rubber, waarna zijn hoofd ach terwaarts op het ijs sloeg. Wen- nemars: „Ook ik ben hier twee jaar geleden tijdens een war ming-up eens gelift door die kussens en teruggegooid op het ijs. De rechtopstaande lucht kussens zijn beter. In Gronin gen (NK sprint, red.) ging ik daar prima in." Ron Mulder, directeur van Re feree Sportsmarketing, werkt al zes jaar met luchtkussens langs ijsbanen tijdens alle wereldbe kerwedstrijden. De Haagse on dernemer ontwikkelde het idee van de 'air-boarding' om bord reclame te voeren bij schaats toernooien. De factor veiligheid is in dat proces meegenomen. Het voordeel van een met lucht gevulde boarding is dat die be ter geleidt bij een inslag van een op hoge snelheid vallende schaatser. Nadeel is dat de schaatser verder terug op het ijs wordt geworpen en in aanra king kan komen met de tegen stander. „Maar tachtig procent van het gevaar bij een val zit in de impact", zegt Mulder. Referee Sportsmarketing heeft een bordreclamecontract met de ISU voor de wereldbeker wedstrijden. Hij levert zelf het mobiele luchtkussensysteem dat wordt gemaakt door een bedrijf in Grou. Voor het EK en de drie WK's zijn de schaatsers afhankelijk van het bedrag dat de organisatie wil investeren in de boarding. Schaatsen is mondiaal gezien een kleine sport met beperkte financiële mogelijkheden. Mul der: „De boarding is meestal een sluitpost. Een luchtkussen systeem, met motor, kost in aanschaif 150.000 euro. Een boarding van schuimrubber ongeveer de helft." Mulder noemt de boarding in Salt Lake City en Nagano, de steden waar de laatste twee Olympische Spelen zijn gehou den, 'rampsystemen'. Hij vindt het 'vreselijk' dat hetzelfde sys teem volgend jaar tijdens de Spelen in Turijn langs de baan staat. Mulder wil dat de ISU het voortouw neemt en een keur merk verstrekt dat borg staat voor de veiligheid en de kwali teit van de afrastering. In samenwerking met de uni versiteit van Calgary heeft Mul der een nieuw systeem van luchtkussens in de maak. Het is een verbetering van het huidige systeem, zo meent hij. „Het werkt als een omgekeerde airbag", zegt Mulder. „Aan de achterkant van de kussens zit ten kleppen, die bij impact open gaan. De lucht wordt bij impact uit de kussens gepers", weet Mulder. Mulder wil dat de internationa le schaatsunie ISU actief is in de nieuwste ontwikkelingen. Jan Dijkema, lid van het dage lijks bestuur van de ISU, zegt dat er doorlopend onderzoek naar de veiligheid wordt ge daan. Dijkema: „Geld speelt geen rol in de discussie over de boar- ding." hoogerheide/anp - De regen boogtrui ligt al klaar voor Sven Nys. Na zijn indrukwekkende solo in de tiende wereldbeker wedstrijd in Hoogerheide twij felt bijna niemand er meer aan dat de Belgische Raborenner gisteren in Sankt Wendel einde lijk de wereldtitel veldrijden gaat pakken. Ook Richard Groenendaal was onder de indruk van het optre den van zijn ploeggenoot. De nationaal kampioen, die zater dag in Heerlen won, was op de zevende plaats de beste Neder lander. Hij finishte net voor de pas 19-jarige belofte Lars Boom die tussen de elite een prima wedstrijd reed. „Op dit snelle parkoers was te gen deze Nys niks te doen", be kende de renner uit Sint Mi chielsgestel. „Het is aan hem om zijn vorm tot volgende week vast te houden. Ik heb in Sankt Wendel niks te verliezen. Als ik hele goede benen heb, kan ik zeker op het podium rijden." Nys is vaker favoriet geweest voor de wereldtitel, maar hij kon de hooggespannen ver wachtingen voor een WK nooit waarmaken. Hij zegt zich nu niet langer gek te laten maken door druk van buitenaf. Het verlies van de eindzege wereld beker aan Groenendaal jaar in de laatste wedstri '.ni Pijnacker heeft hem m< sterker gemaakt. „Sindsdien is er een 1 Sven opgestaan", legde Hoogerheide uit. „Ik hel paar keer een serieuze sla kregen. Die klap van Pijni }£j heeft me doen inzien ds anders moest. Ik kijk niet ip op naar anderen. Ze kunn: lemaal de boom in. Die houding is voor mij van betekenis. Ik hoop deze su volle ommekeer zondag m wereldtitel te bekronen." I!10 Nys dicteert het veldritpe als nooit tevoren. Hij beh in de Grote Prijs Adrie vai Poel al zijn zesde wereld! zege en zijn twintigste o\ ning van dit seizoen. Hij initiatief aanvankelijk concurrentie. Nys miste toen Groenendaal zich Italiaan Franzoi, de Heule, regerend werelcÜ oen Bart Wellens en Sven hourenhout afscheidde va peloton. Met Commeyne; wiel reed Nys toch naar he tal toe. Toen er daarna groepering volgde aan met zo'n twintig man, dee< he ove ijl f de n> een geslaagde aanval overwinning. el lin berlijn/anp - Het Arena-festival in Berlijn heeft twee wereldre cords op de kortebaan opgele verd, maar niet van de Duitse favoriet Thomas Rupprath. De Zuid-Afrikanen, bij de Olympi sche Spelen al opvallend aan wezig, voerden de boventoon en pakten de bonussen van 4000 dollar. Ryk Neethling was Rupprath duidelijk te snel af op de 100 wissel (52,11 om 52,99). In de aanvechtbare omrekeningsta bel leverde die prestatie zoveel punten op dat de hoofdprijs - een auto van 20.000 euro - hem ook toekwam. Roland Schoe man evenaarde de mondiale toptijd van de Amerikaan Ian Crocker op de 100 vrij: 46,25. En dat is een verrichting die sponsor Volkswagen gemakke lijk had kunnen verleiden een tweede exemplaar uit de garage te halen. Pieter van den Hoogenband, die vandaag terugkeert van va kantie in Zuid-Afrika, is dus al vroeg in het WK-jaar 2005 ge waarschuwd. Schoeman hield de Brabander in Athene bijna van zijn tweede olympische ti tel af op het koningsnummer. Hij had in het 25-meterbad van Berlijn een bliksemstart, zijn handelsmerk. De rappe Zuid- Afrikaan kwam zestiende se conde na het vertreksignaal al los van het blok. Schoeman keerde halverwege na 21,91 - hij won, ter vergelij king, de 50 vrij zondag in 21,45 - en lag daarmee meer dan een kwart seconde voor op het for midabele recordschema van Crocker van maart vorig jaar (East Meadow). Pas in de slotfa se, evenals in augustus in Athe ne toen hij lang voor Van den Hoogenband uitzwom, ver speelde hij het voordeel. Het Nederlandse kortebaanrecord van VDH, geen start- en keer- n te m Hant -i 3St.ll I S I J eide puntwonder, staat overige 46,81. Neethling ontfutselde man even later diens ken wereldrecord op de 100 u|(^ Hij raffelde de vier ba e( (vlinder, rug, school env in 52,11 seconden. Hij daarmee beduidend snelle jj, zijn landgenoot, die dinsö m Stockholm 52,51 zwom. Si |[Q man vergaloppeerde zich series. Met 55,65 miste 1 zijn ontsteltenis de final jg tweehonderdste. Rupprath, tot dinsdag recordhouder, keek met zing naar de eindtijd vanz vaal in de eindstrijd. „On stelbaar. Hij ging zo abno hard. Daar is bijna gee meer aan", verzuchtte d bliekslieveling uit Hai Op de 100 rug moest Oostenrijker Markus naast zich dulden. Beide roerden de finishplaat na meer dan een halve see verwijderd van Rupprath ropese record. Na 50 meter leek Ruppn weg naar het wereldrecoi de Amerikaan Peter Mi tN (50,32). Op het tweede ge IR ging de lamp langzaam ui |ej mis domweg het uithoiü vermogen", bekende de 2 ge Duitser. Hij beloofde 15|. tig op de slotdag een aan s j doen op zijn toptijd op 1 iV€ rug. Dat record bleef stal m 23,27. 'Ruppi Kurzbahn' niet verder dan 23,77. Rogan scherpte op de 2 zijn Europese record az 1.50,67. Sinds de EK kort: in Wenen was hij houdt 1.51,24. Dankzij deze s voorwaarts is de beste v< |e ting aller tijden, op naai a de Amerikaan Aaron Peifi j. binnen bereik. De olyn j, kampioen zwom de afsta le oktober in 1.50,52. kampen/gpd - Leden van twee rivaliserende dartteams, die za terdag als toeschouwers aanwe zig waren bij een toernooi in Kampen, zijn met elkaar op de vuist gegaan. „Teams uit Ma- riënheem en Zwolle hadden op internet al aangekondigd dat ze elkaar wel eens zouden opzoe ken en dat is helaas tijdei h toernooi gebeurd", aldu bestuurslid. „We haddt bewakers van tevoren op zaam gemaakt dat dit i| er aan zat te komen, in 51 konden de vechtpartij voorkomen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14