Een duister verlangen naar bescherming Onvervalste pageturner Spiegels zijn prutsers die zich vergissen Jan Siebelink over het spijkerharde geloof Van Pandora Box tot verliefde garagehouder Harrie Geelen schrijft nu ook voor volwassenen ZATERDAG 22 JANUARI 2005 ER BIJ Om de zoveel jaar veroorlooft hij zich een uitstapje, maar eigenlijk schrijft Jan Siebelink een en hetzelfde boek. Vaste ingrediënten daarin zijn de on dergang van de paradijselijke kwekerij van zijn ouders in Velp, hun huwelijk dat steeds meer versombert doordat de vader gegrepen wordt door het zwartste calvinisme en de reacties daarop van hun twee zonen. 'Knielen op een bed violen' lijkt Siebelinks de finitieve roman hierover. roman recensie Wim Vogel 'Knielen op een bed violen' door Jan Siebelink. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: 18,50. Het is tegelijkertijd zijn gruwelijkste omdat hij tot nu toe niet eerder de machteloosheid van moeder en kin deren jegens de terreur van de fun damentalistisch- calvinistische taal zo schrijnend durfde te verwoorden. De patserige bloemenwinkelier uit Nachtschade, de tennishal (in dit ge val een zwembad) uit De herfst zal schitterend zijn, de tweespalt tussen de broers uit Engelen van het duister, het land, de sfeer, het geloof en soms dezelfde personages uit De overkant van de rivier, de ongelofe lijke trouw en liefde van de moeder uit alle romans en verhalen, de daadkrachtige bekering van de va der: alles en iedereen komt samen in deze nieuwe roman waarin ook de trouwe lezer van Siebelink geëmo tioneerd thuiskomt. Want de onder gang van de paradijselijke tuin uit zijn jeugd is een metafoor voor iede re jeugd die achteraf aan glans in boet als de puzzelstukjes uit het ver leden definitief in elkaar vallen. Als jongetje al speelt Hans Sievez uit het dorpje Lathum aan de IJssel het liefst alleen. Thuis met zijn konijn en achter het huisje in een hut midden in een deinend moeras. Die verbor gen en met bijbelse symbolen bela den wereld denkt hij voort te kun nen zetten op zijn kwekerij in Velp die hij in het midden van de jaren dertig koopt samen met Margje, zijn schoolvriendinnetje uit Lathum. Maar zoals de veiligheid van zijn jeugd werd aangerand door het ge nadeloze en vreugdeloze geloof van zijn vader, zo wordt ook zijn tuin, zijn tweede Hof van Eden steeds meer een plek waar datzelfde spij kerharde geloof binnensijpelt, zich opdringt, zijn heimelijke onrust voedt en zich langzaam maar zeker meester maakt van zelfs zijn liefde voor Margje. Het zijn de lange, de gnoomachtige, de schrale en smoezelige, in lange zwarte jassen gehulde oefenaars die met hun devote schrifturen uit oude tijden zich opdringen aan zijn ont vankelijk gemoed. Zeker als hij door God in zijn eigen kwekerij krachtda dig wordt neergeslagen. Zij zijn het die met hun verbaal geweld, dat geen troost kent, alle naasten van Hans uitsluiten, zich hem toe-eige nen en hem zo in hun calvinistische ban weten te krijgen dat zij aan zijn sterfbed staan en Margje, als 'geeste lijke vijand', vanuit de andere kamer machteloos op een afstand moet toekijken. Voor haar, praktisch als ze is, staat de liefde hier en nu centraal, voor Hans de goddelijke liefde, de pre destinatie van de individuele mens waarvoor alles dient te wijken. Het is Tom, de zoon die zogenaamd niet wil deugen, die voor mij het oordeel over het geloof van zijn va der velt en misschien wel over het geloof van alle fundamentalisten: 'Alles draait om jou. Om jouw zoge naamde uitverkiezing, jouw redding. Waarvan? Er is niks te redden hier. Je bent een egoïst. Waarom zou ik van jou houden? Mamma heb je alleen aan het hek laten staan, haar uitgestoken hand weggeduwd. Niet één keer, maar een oneindig aantal keren....' En Siebelink zelf? Hoe zou zijn oor- Vast onderwerp in de boeken van Jan Siebelink is de ondergang van een paradijselijke bloemenkwekerij. Archieffoto: United Photos De Boer/Marisa Beretta deel luiden? In Ruben, de oudste zoon (ulo, kweekschool, akte Frans, enz.) herkennen we, qua carrière, veel van hem. Ruben blijft altijd en ondanks alles wat de vader zijn vrouw en zijn kinderen aandoet soli dair. Geen confrontatie, geen ver wijt. Wat dat betreft had het me deugd gedaan als ook Ruben wat meer en wat duidelijker een 'engel van het duister' had durven zijn. In een enkele verdwaalde alinea pro beert de alwetende verteller in het hoofd en in het hart van de vader, van de bekommerde bekeerde te kruipen. Zeldzame momenten van twijfel en inzicht levert dat op. Maar gezien het motto van de roman 'en had de liefde niet', weten we dat het Siebelink niet om die confrontatie gaat. Een monument voor zijn vader wilde hij neerzetten. Nu dat is ont huld, blijkt het een ontroerend en hartverscheurend monument voor zijn moeder te zijn. Een monument dat veel bloemen verdient! DE LEESTAFEL door Jan Kuys In de onregelmatig verschijnende rubriek De Leestafel staat telkens een ander gen re boeken centraal. In deze aflevering een blik op nieuw verschenen stripboeken. Het faillissement van stripdistributiebe drijf Het Raadsel slaat een diepe wond in de geleidelijk volwassen wordende branche van het Nederlandse beeldver haal. Verspreiding van nieuwe albums wordt een stuk moeilijker en vooral klei ne uitgaven zullen steeds moeilijker hun weg vinden naar de stripliefhebber. Originele tekenaars en scenaristen, sti mulerende boekhandelaren, gedreven uitgevers en creatieve geesten werkten de laatste jaren hard aan een eigen plek voor de 'negende' kunst. En dat lukte aardig. Een inzakkende economie dreigt nu alle grote stappen voorwaarts onge daan te maken. Te meer, omdat ook een aantal grote Belgische uitgevers uit eco nomische motieven heeft besloten zelf de verspreiding van hun producten ter hand te nemen. Met het toenemende ri sico dat vooral de speciale uitgaven lang niet overal beschikbaar zullen zijn. Wie echt bijzondere strips wil vinden, zal voortaan meer zijn best moeten doen. De hier genoemde nieuw ver schenen strips zijn, voor zover bekend, redelijk algemeen verkrijgbaar. Intrigerend is de net in de winkels ge brachte Pandora Box. Acht in één jaar te verschijnen albums over de zeven hoofdzonden met als afsluiter een posi tief album over de hoop. Alle verhalen worden verteld door scenarist Alcante, elk afzonderlijk deel wordt getekend door een andere tekenaar. Alleen teke naar Pagot mag twee delen doen: het eerste en het laatste. Overkoepelend thema: Hoe de wedloop om de macht en de vooruitgang de toekomst van de mensheid kan vernietigen. De eerste twee delen (Dupuis, 6,95) liggen vanaf nu in de winkel en beloven veel moois. Schrijver/tekenaar Manu Larcenet heeft de eer de maker te zijn van de eerste uitgave van de Nederlandse uitgeverij Oog Blik van dit jaar. Ooit maakte hij furore als zanger in een punkband; maar als vanzelf maakte hij van stripte kenen zijn vak. Sinds 1994 publiceert hij in zijn geboorteland Frankrijk en de laatste jaren werkt hij samen met groot- -heden als Lewis Trondheim en Joann Sfar in de beroemde Donjon-serie. Vo rig jaar bracht Dargaud De dagelijkse worsteling (Oog Blik, 14,95) dat nu in een Nederlandse vertaling is versche nen. Een mooi verhaal (autobiogra fisch??) over de onzekerheden van een veertiger, die de trauma's van zijn jeugd en van het hebben van een kat over wint. Een warme aanbeveling meekrijgen van de Belgische stripheld Francois Schui ten is niet iedere debuterende stripma ker gegeven. Schuiten zegt mooie woor den over zijn eerste deel 1963 Clara en de dwergen van de serie American Sea sons (Casterman, 4,95) dat hij samen met Yves Vasseur heeft gemaakt. Een spannend verhaal over moorden in een groep Russische circusdwergen, die door Amerika trekken. Het album heeft een heel bijzondere sfeer door de speci ale computergestuurde inkleuringen. Overigens, Schuiten heeft in het verle den veel samengewerkt met Claude Re- nard, de vader van Romain. Andere niet te missen albums: De godin van Moebius uit de serie 'De wereld van Edena'. Net in vertaling verschenen bij Casterman 12,50). Science-fiction op zijn Moebius én in de klare lijn. Nicolas de Crécy is zo'n andere grootheid met een lange palmares, die ons telkens blijft verbazen. Nu heeft hij Salvatore in het leven geroepen: een hondachtige garagehouder, hunkerend op zoek naar de liefde van zijn leven. In deel 1, Mid delen van vervoering (Dupuis, 4,50), komt alles bij hem samen na een waan zinnig avontuur van varkensmoeder Amadine in dit knettergekke verhaal. Dolle pret verzekerd. novelle recensie Nico de Boer 'Het nijlpaard Ellende' door Harrie Geelen. Uitgeverij GA van Oorschot Prijs: €13,50. „Ik heb altijd het gevoel dat spiegels zich ver gissen wanneer ik erin kijk. Want ik weet dat ik er eigenlijk anders uitzie. Gewoner. Minder er ge flaporen. Ouder." Aan het woord is de der tienjarige Sep Paffen, de hoofdpersoon van Harrie Geelens boek Het nijlpaard Ellende, die spiegels maar 'prutsers' vindt die je nooit laten zien hoe je er werkelijk uitziet. De Nederlandse literatuur grossiert in boeken over aardige (kwa)jongens. Wie kent ze niet, jonge romanhelden als Multatuli's Woutertje Pieterse, Bomans' Erik (uit 'het kleine insec tenboek'), Reves Werther Nieland, Frederik van Eedens kleine Johannes, Adriaan van Dis' Nathan Sid. Het zijn jongens op de rand van de puberteit die zich dankzij hun dromen en fantasieën staande weten te houden in een door volwassenen beheerste wereld, waarin ze begrip vragen maar onbegrepen blijven. Harrie Geelen (1939) voegt daar nu zijn eigen kleine held Sep Paffen aan toe. In zijn novelle Het nijlpaard Ellende, dat speelt in een rooms milieu in de naoorlogse jaren, ontdekt de gym nasiumleerling Sep dat zijn mooie jonge moe der vreemd gaat met de pianostemmer. Ieder een lijkt ervan op de hoogte, behalve zijn va der, die vertegenwoordiger is bij een bierbrou werij. Hij is een goedmoedige lobbes, 'be faamd' om zijn kolderieke 'huppeltjes', waar mee hij stopt zodra hem de schellen van de ogen vallen. Het is het begin van een reeks dramatische ge beurtenissen. Voor zijn ogen ziet Sep zijn le raar Latijn, die een groot geheim met zich meedraagt, op de drempel van het klaslokaal bezwijken. Er is een pestkop van een schoolka meraad, een wees, met wie het slecht afloopt. En op straat is Sep er getuige van dat een buurmeisje uitglijdt en wordt overreden door de ratelende wielen van een bierwagen die met twee 'dikke blonde Zeeuwse hengsten' is bespannen. Ze krabbelt overeind, holt naar huis waar ze als troost een koekje krijgt: „Toen ze bleef huilen, werd de dokter gehaald. Ze stierf nog dezelfde middag." Dat sobere maar effectieve taalgebruik is illu stratief voor het hele boek, dat met weinig woorden een groot effect weet te bereiken. Door het hele boek heen tref je ook dit soort rake zinnetjes aan: „Je hoofd is een prullenbak die nooit geleegd wordt. Alles ligt er kriskras door elkaar." Sep verbaast zich over het bedrog en de leu genachtigheid om zich heen. Het verwart hem en brengt hem aan het twijfelen. Wat is schijn, wat werkelijkheid? Hij krijgt het flink voor zijn kiezen voordat de huwelijkscrisis van zijn ou ders kan worden bezworen. Hij kan zich ook domweg niet voorstellen dat zijn ouders er op een dag niet meer (voor hem) zullen zijn. Sep Paffen heeft iets van de eerdergenoemde bekende romanpersonages. Hij is een denker, een dromer. Hij heeft veel verborgen talenten en neemt de wereld om zich heen steeds scherper waar. Hij ontpopt zich bovendien als een soort redder in nood en doet daarin wel denken aan Kees Bakels uit Theo Thijssens Kees de jongen (1923), de braafste en mis schien wel meest aandoenlijke romanheld uit de Nederlandse literatuur. Net als Thijssen be schrijft Geelen de ellendige én vrolijke weder waardigheden van zijn hoofdpersoon met veel warmte. En schrijven kan Harrie Geelen, die vooral be kendheid geniet als illustrator en auteur van jeugdboeken. Zijn prijzenlijst - van griffels en penselen tot een Gouden Kalf - is schier einde loos. Hij schreef onder andere de televisiepro gramma's Oebele en Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, mijnheer, en illustreerde veel werk van zijn vrouw, de schrijfster Imme Dros. Het nijlpaard Ellende is Geelens eerste boek voor volwassenen. Daarvoor heeft hij onge twijfeld royaal kunnen putten uit zijn eigen jeugd. Hij groeide net als zijn hoofdpersoon op in Limburg, kort voor de Tweede Wereldoor log. Veel doet dit er niet toe. Met Het nijlpaard Ellende bewijst Geelen dat hij ook dit genre beheerst. Zijn boek munt weliswaar niet uit in originaliteit, maar dankzij dit tragikomische boek zijn we wel een kleine romanheld rijker. thriller recensie Joost Reijnders 'Momentopname' door Harlan Coben. Uitgeverij De Boekerij Prijs: €16,95. Momentopname van Harlan Coben is een thriller van het zuiverste water. Het is het ver haal van de jonge moeder Grace Lawson, ge lukkig getrouwd met Jack en moeder van een dochter en een zoon. Gelukkig tot ze in een pakketje foto's dat ze bij de fotowinkel ophaalt een vreemd kiekje vindt. Zeker vijftien jaar oud en tot haar stomme verbazing herkent ze in een van de vijf jongelui op de foto haar man. Als die de foto ziet ontkent hij dat het is. Maar diezelfde avond springt hij in zijn auto en ver trekt zonder een woord. Om vervolgens te ver dwijnen. Vanaf dat moment staat het leven van Grace op z'n kop en lijkt niemand meer te zijn wie hij zegt te zijn. Een echte page-turner. Spannend vanaf bladzijde 1. Langzaam maar zeker ontrafelt Grace haar ei gen bizarre geschiedenis, een geschiedenis waarvan ze zelf geen weet heeft. De twijfel over al haar zekerheden slaat toe. Was Jack wel zo'n voorbeeldige echtgenoot en vader; welk geheim heeft hij al die jaren verborgen? Een gruwelijke ongeluk vijftien jaar eerder - ze raakte zwaar gewond toen ze tijdens een pop concert onder de voet werd gelopen - krijgt een steeds belangrijkere rol. En de foto na tuurlijk, zeker als blijkt dat ze niet de enige is die achter de waarheid achter de foto aanzit. Voor haar is die waarheid ondergeschikt aan haar echte doel, het terugvinden van haar TOP-10 man, die inmiddels zwaar in de penarie zit, al wordt de lezer in het ongewisse gelaten waar om. Voor anderen zit er heel wat meer aan de foto vast. Zo blijkt in het laatste hoofdstuk. Verrassend en spannend tot de laatste pagina, zoals een thriller behoort te zijn. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijtboff, 19,95 2. (-) John Grisham, e deal Bruna, 19,95 3. (-) Han van Bree, Het aanzien van 2004 Spectrum, 14,95 4. (3) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 5. (2) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh-Sijthoff, 19,95 6. (9) Saskia Noort, Terug naar de kust Anthos, 12,50 7. (4) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 8. (6) Simon Cox, De geheimen van de Da Vinei code Forum, 12,50 9. (8) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 10. (-) Fauziya Kassi4^}a, Wie hoort mijn tranen Zilver, 8,95 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Eindelijk weer verse boeken in de top tien. Van de nieuwe Gri sham werd vorige week al op deze pagina voorspeld dat hij de concurrentie met Dan Brown aankon. Het Spectrum scoort jaarlijks met een snel in elkaar gezet, maar toch gede gen beeld van het afgelopen jaar. Ook nieuw: de pocket Wie hoort mijn vader, een schok kend verhaal over een vrouw die haar Afrikaanse vaderland moet ontvluchten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9