Grondoorlog op Schipho Succes vader en zoon Poot in strijd tegen complot luchthaven en overheid ZATERDAI 22 januaJ Noem de naam Chipshol en regionale bestuurders krijgen acuut hoofdpijn. Vader en zoon Poot van gebiedsontwikkelaar Chipshol voeren al jaren een verbeten strijd tegen Schiphol en de overheid. Inzet: de bouw van kantorenparken, zelfs een hele nieuwe stad bij Badhoevedorp. In de grondoorlog rond Schiphol boeken zij nu zege op zege. „Wij hebben de slag gewonnen." door Richard Mooyman isschien zijn we wel Wl te Amerikaans. Te di- wÊ reet en te ambiti eus." Directeur Peter Poot (50) van gebiedsontwikkelaar Chipshol zoekt naar verklaringen waarom hij en va der Jan Poot (80) kennelijk weer stand opwekken. Al jaren proberen zij hun gronden bij Schiphol té ont wikkelen tot kantorenpark, maar tot hun grote frustratie duiken steeds weer formele obstakels op. Ook hun luchthavenstad bij Badhoevedorp blijft voorlopig een droom. Amerikaans doet ook hun verbeten juridische strijd aan, evenals de hoogte van de geclaimde bedragen. Het bouwen wil weliswaar niet vlot ten, maar de advocatuur beleeft dankzij de Wassenaarse familie Poot hoogtijdagen. Vele miljoenen zijn er al uitgegeven aan juristen die de te genwerking moeten breken. De laat ste tijd is Chipshol aan de winnende hand in de grondoorlog rond Schip hol. „Het harde bewijs heb ik niet, maar er is sprake van een complot om ons buiten de deur te houden", zegt Pe ter Poot onomwonden. „Schiphol beschouwt ons als een concurrent en zet overheden onder druk om ons te dwarsbomen. Niemand durft hier nee te zeggen tegen de luchthaven. Als politicus is dat niet goed voor je carrière. Moet ik dan maar een kopje koffie inschenken en me erbij neer leggen?" Rechtszaken zijn geen hobby van Poot. Hij vindt ze slopend. „Ik zit me vaak enorm te ergeren aan de onzin van de advocaat van de tegenpartij." De vele juridische schermutselingen hebben het imago van Chipshol geen goed gedaan, zo beseft hij. Va der en zoon Poot staan teiboek als querulanten. Veel bestuurders willen zo min mogelijk met de Poten te ma ken hebben, behalve als het echt niet anders kan in de rechtszaal. Peter Poot heeft zojuist weer een ad- vocatenrekening ontvangen van 80.000 euro. „Ik word daar natuurlijk niet blij van. In feite zijn al die juridi sche procedures improductief. Voor advocaten ben ik een droomcliënt: Ik kan het betalen én ik heb een ster ke zaak." Dat laatste is geen groot spraak. Na een langdurig juridisch steekspel boekte Chipshol onlangs een klinkende overwinning. Overwinning De Haarlemse rechtbank bepaalde dat een schadeclaim tegen Schiphol terecht is omdat Chipshol door een bouwverbod niet aan de slag kan aan de oostzijde van dé luchthaven. Alleen over de hoogte van het be drag moeten deskundigen zich nog buigen. Chipshol denkt aan zo'n honderd miljoen euro, en de rente teller tikt door. „Een gigantische overwinning bij een hele belangrijke uitspraak", constateert de ontwikke laar tevreden. „Het gaat hierbij niet om het afbreken van een schuurtje, maar om de grootschalige ontwikke ling van onroerendgoed rond de luchthaven." De provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer verlo ren al eerder procedures, waardoor ook die mogelijk een miljoenenbe drag moeten ophoesten. In de regio neemt de nervositeit over de juridi sche overwinningen van Chipshol toe. Ook staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) heeft reden tot zorg. Schiphol en Haar lemmermeer willen de claims van Chipshol namelijk doorschuiven naar de bewindsvrouw. Even genoeg over juridisch gedoe, hoewel dat bijna core-business van Chipshol is geworden. Peter Poot heeft het liever over zijn plannen met Schiphol. Zelf zetelt hij op de bovenste verdieping van het presti gieuze kantorencomplex Vision Pla za op Schiphol-Rijk, van Chipshol Peter Poot en vader Jan Poot bij hun kantorencomplex Vision Plaza op Schiphol. „Misschien zijn we wel te Amerikaans." Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks uiteraard. Een imposant, ruim opge zet gebouw waar hij trots op is. De auto's zijn netjes weggewerkt in de parkeerkelder. Chipshol wil geen betonkolossen neerplempen, maar fraai vormgege ven gebouwen omringd door veel groen en water. De gestresste kan toormens moet zich kunnen verpo zen met een wandelingetje over een krakend schelpenpad. Bij de ingang van Vision Plaza ruisen de fontei nen. En dat allemaal onder de rook van de vierde luchthaven van Euro pa, met de hele wereld onder hand bereik. „Natuurlijk willen we geld verdie nen", zegt Peter Poot. „Maar we wil len ook een bijdrage leveren aan de toekomst van Nederland. Iets ach terlaten wat mooi is. Internationale topbedrijven moeten zich hier vesti gen, dat levert werkgelegenheid op. Als het ons alleen maar om het snel le geld zou gaan, dan hadden we de grond al lang kunnen verkopen." Een van de grootste ontwikkelaars van Nederland heeft namelijk al be langstelling getoond. De Amerikaanse softwaregigant Mi crosoft streek al eerder neer bij Chipshol op Schiphol-Rijk, evenals de KLM en het Radisson/SAS-hotel. Het Amerikaanse intemetconcem Juniper Networks betrekt binnenkort vier etages in Vision Plaza. Maar op andere gronden van Chipshol ge beurt helemaal niets. Ja, er groeien pootaardappelen. Onzin Peter Poot stapt in zijn zwarte BMW om het gapend lege akkerland tus sen Schiphol-Rijk en Oude Meer te tonen: het omstreden Groenenberg- terrein, het front in de grondoorlog. „Op deze plaats willen we 100.000 vierkante meter aan bedrijfsgebou wen ontwikkelen, ofwel de vloerop pervlakte van vier Rembrandtto- rens." Maar dat wil dus maar niet lukken. Om het simpel te houden: eerst deed Haarlemmermeer moeilijk, daarna de provincie. Staatssecretaris Schultz deed vervolgens een klem mend beroep op de gemeenteraad om een voorbereidingsbesluit te ne men waarmee de plannen van Chip shol konden worden tegengehou den. Maar door een procedurefout had Chipshol toch recht op een bouwvergunning. Uiteindelijk werd het plan op verzoek van Schiphol- baas Cerfontaine alsnog getorpe deerd met een bouwverbod door .Schultz. Ziehier het procedurele en juridi sche slagveld waarin zelfs insiders het spoor dreigen kwijt te raken. Formeel mag Chipshol niet op het Groenenbergtenein bouwen omdat de landingsapparatuur zou worden verstoord. Peter Poot kan er nog steeds boos over worden. „Allemaal onzin. Het zijn drogredeneringen, waarbij veiligheid natuurlijk wel goed klinkt." Merkwaardig vindt hij het dat een ander bouwbedrijf even verderop wèl aan de slag is. „Dat ge bouw is hoger dan wat wij willen neerzetten en staat dichterbij de baan." Bovendien zouden de werk zaamheden zijn begonnen nadat het bouwverbod is afgekondigd. De familie Poot kocht in de jaren tachtig grote stukken goedkope landbouwgrond aan rond de lucht haven, die nu mogelijk vele honder den miljoenen euro's waard zijn. Chipshol heeft nog 150 hectare in handen. Schuldenvrij, zo benadrukt Poot senior vanuit zijn residentie in Zwitserland. Gekocht voor ruim ze ven euro per vierkante meter, nu volgens Poot zeker het honderdvou dige waard. Vader Poot, voormalige hoofdplanoloog bij de provincie Zuid-Holland, heeft zijn kapitaal vergaard met de verkoop van Eu rowoningen, in de jaren zestig de grootste woningbouwer van Neder land. Hij voorzag dat er hoogwaardi ge bedrijvenparken rond Schiphol konden worden neergezet. Poot senior kreeg gelijk: rond Schip hol zijn hypermoderne businesspar- ken ontstaan, maar hijzelf werd daarbij deels buitenspel gezet. Zoon Peter: „De overheden hebben zitten slapen in de tijd dat wij hier actief waren, waardoor wij hier grond in handen kregen. Ergens gunt men ons dat niet, dat speelt ook een rol. En dat terwijl wij steeds hebben aan geboden samen te werken." Schiphol ging zelf bedrijfsterreinen ontwikkelen in samenwerking met regionale overheden. Hiervoor werd de Schiphol Area Development Compagnie opgericht, volgens Poot een kongsie om concurrent Chips hol te dwarsbomen. Schiphol om armde enkele jaren terug ook het idee van een airportcity, een lucht havenstad met kantoren, hotels en winkels zoals Chipshol al in 1991 be pleitte. „De luchthaven zag in dat er met onroerend goed meer te verdie nen valt dan met start- en landings gelden." Compact Poot stuurt zijn BMW door een an der deel van Schiphol-Rijk, dat niet in handen is van Chipshol. „Een aantal van deze gebouwen zal moe ten worden gesloopt als Schiphol een zesde start- en landingsbaan gaat aanleggen. Wat een kapitaalver nietiging. Dit soort plannen zorgt voor onrust bij bedrijven en is slecht voor het investeringsklimaat." De luchthaven moet volgens Poot geen nieuwe banen aanleggen, maar juist bestaande banen sluiten. Zijn vader voerde in het begin van de ja ren negentig al campagne tegen de aanleg van de vijfde baan, die in zijn ogen enorm veel ruimte opslokte en de problemen alleen maar zouden verergeren. Poot senior pleitte voor een compacte, efficiënte luchthaven zoals in het Amerikaanse Atlanta. Tweeduizend omwonenden kregen in Atlanta vanwege de lawaaihinder elders een nieuw huis. De operatie werd gefinancierd door de ontwik keling van bedrijfsterreinen. „Door een goede samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven, luchthaven en omwonenden is Atlanta uitge groeid tot de nummer één in de VS", zegt Poot. „Waarom kan zoiets niet met Schiphol?" De familie Poot staat nog steeds ach ter het idee om de inwoners van Zwanenburg te verhuizen naar het westen van de Haarlemmermeer. Daar zouden zij gratis een nieuwe huis kunnen krijgen, dankzij de lu cratieve omvorming van Zwanen burg tot bedrijvenpark. Wat Poot be treft kan Schiphol dan doorgroeien tot honderd miljoen passagiers. De Zwanenburgbaan kan immers inten siever worden gebruikt omdat er geen mensen meer direct onder de aan- en uitvliegroutes wonen. Een oplossing voor de geluidshinder heeft de nieuwe Polderbaan in ieder geval niet gebracht, zo stelt Peter Poot. Met een paginagrote adverten tie aan de vooravond van het beslis send Kamerdebat in 1995 probeerde zijn vader de Polderbaan nog tegen te houden, maar tevergeefs. Het le verde hem bovendien ruzie op met een groot aantal aandeelhouders, wat leidde tot een opsplitsing van het bedrijf. Want eigenzinnig en vasthoudend, dat is de familie Poot altijd geweest. En dat blijft zo, want zij maken zich nu ook op voor de strijd tegen een zesde en misschien wel zevende baan. Het is nog niet zeker dat er een zesde baan komt, maar planolo gisch gezien is de ruimte al gereser veerd. „Een grof schandaal", vindt Peter Poot. „Men houdt bij de om legging van de provinciale weg N201 nu al rekening met een zesde baan, waardoor het tracé veel duurder wordt. En ons businesspark wordt verpest als die weg er dwars door heen komt. Wij hebben over deze zaak brieven geschreven aan pre mier Balkenende. Dat er rond Schip hol met geld en grond wordt gesme ten. Wij vinden dat de premier zich hiermee moet bemoeien, maar Bal kenende heeft de brief helaas weer doorgestuurd naai' het ministerie van verkeer en waterstaat." Poot senior, gepensioneerd maar nog steeds druk bezig met Chipshol, is vanuit Zwitserland maar weer be gonnen met een nieuwe ronde brie ven aan Balkenende en andere Ne derlandse politici. Het wordt tijd dat politiek Den Haag een keer luistert. „We zijn niet een of andere lullige partij. Mijn vader is een briljant, vi sionair persoon die door muren heenloopt." Air France Het gaat volgens Peter Poot hele maal niet goed met Schiphol, de re gio, heel Nederland. „Fokker is fail liet, terwijl dat helemaal niet nodig was. Iedereen denkt dat Schiphol de mainport van Nederland is, maar wij hebben dit verspeeld door de KLM in Franse handen over te laten gaan. Het is de KLM die Schiphol heeft groot gemaakt. Air France en dus Pa rijs heeft het nu voor het zeggen. Schiphol degradeert daarmee uit de eredivisie." Had de KLM maar ge luisterd, dan was de luchtvaartmaat schappij volgens Poot nog zelfstan dig geweest. „Ik heb de KLM aange boden dat ze ons als onroerend- goedbedrijf konden gebruiken. Voor de prijs van een halve Jumbo had den ze bij wijze van spreken de halve Haarlemmermeer kunnen opko pen." „Wij denken in Nederland: we zijn te klein, we kunnen het niet. Het is hier erg moeilijk om vernieuwend bezig te zijn. Maar zonder megalomaan te worden moet je rond Schiphol de meest aantrekkelijke woon- en werk- locatie van Europa ere ëren. Ik hoef niet eens medewerking te hebben, ik ben al blij als ik geen tegenwerking krijg. Maar als je hier je hoofd boven het maaiveld uitsteekt, wordt die af gehakt. Men gunt het ons niet." Chipshol boekt de laatste tijd welis waar juridische successen aan de oostzijde van Schiphol, vanuit het westelijk front valt weinig nieuws te melden. Op de eigen gronden bij Badhoevedorp wil de familie Poot namelijk ook een heuse luchthaven- stad ontwikkelen. In omvang even groot als het gebied rond de Amster damse Zuid-as, het beoogde tweede centrum van de hoofdstad. Maar de zaak zit muurvast, volgens Poot door tegenwerking van de overheid. „Wij hebben een droom. Een busi- nesscity bij Badhoevedorp, sterk ge richt op de luchthaven en passa giers. Voor mensen die drie dagen per week hier zijn, en de rest van de tijd in Nice wonen bij voorbeeld. Met congresfaciliteiten, een winkel centrum, appartementen, zieken huis, museum en een kleine univer siteit. En met het openbaar vervoers systeem Taxi 2000 dat wij al jaren bepleiten. Maar de overeenkomst uit 1989 die we hadden met de overheid om het gebied te ontwikkelen, is niet nagekomen. We wachten nu al zes tien jaar." Diplomatiek meldt Peter Poot dat Chipshol ondanks alles bereid is sa men te werken. Met Schiphol, met de overheid. Maar laat er geen mis verstand over bestaan:, de familie Poot heeft genoeg geld achter de hand om de strijd desnoods nog ja ren vol te houden.Als je door aller lei hindernissen jarenlang geen transactie kunt doen, dan kan dat ertoe leiden dat je als bedrijf omvalt. Men wilde ons uitroken, net zo lang doorgaan totdat wij zouden omval len. Maar dat zal bij Chipshol niet meer lukken. Wij hebben de slag ge wonnen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4