Schotland Paul Fentener van Viissingen: de rijkste man van ZATERDAG 22 JANUARI Paul Fentener van Viissingen, president- commissaris van SHV, behoort tot de rijkste !jjj en van Nederland en is er geval de rijkste man Dd in Schotland. Hij houdt gen simpel. Techniek is p ompliceerd, een goede lerneming niet. „Zetje gedachten over welk 14 irwerp dan ook op een e| ipiertje - het helpt je je 3hteest helder te krijgen." door Margriet Hunfeld Paul Fentener van Viissingen brengt een groot deel van het jaar door in Afrika waar hij enkele nationale parken beheert. Foto's: GPD/Eelco van der Linde Zigeuner met een missie I k geloof dat een mens niet zonder I mystiek kan. In ons leven zie je dat I bijvoorbeeld in de belevenis van bid den, de biecht of in het ritueel van een ker kelijke dienst, maar ik kan me ook voorstel len dat de native Americans - de indianen - hun mystiek vinden in de beesten en in de natuur." „Daar heb ik nou weer meer affiniteit mee. Nee, of er meer is tussen hemel en aarde, weet ik niet, ik heb geen wetenschap over dat onderwerp. Ik voel wel de mystiek van het leven aan, maar ik kan het niet rationeel verklaren. Als ik naar de hemel kijk, dan is die zo groot, zo ver, zo anders, daar kan ik niet mee omgaan. Tot het rationeel berede neren van een godsbeeld ben ik niet in staat." Paul Fentener van Viissingen is als presi dent-commissaris van het Utrechtse familie bedrijf Steenkolen Handels Vereniging (SHV) behalve een bevlogen ondernemer vooral ook dichter, schrijver en filosoof. Vorige maand ontving hij een eredoctoraat in de letteren van de Nimbas businesschool in Utrecht; voor het eerst in de geschiedenis niet voor succesvol ondernemerschap. Van Viissingen ontving het doctoraat voor zijn tien boeken, dichtbundels en verdien sten op het terrein van maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Omdat hij vroeger het liefst filosofie was gaan studeren, maar zijn vader dat als zakenman helemaal niks vond, is hij, zegt hij, in de valkuil van econo mie gevallen. De filosofie heeft hij echter nooit losgelaten in zijn ondernemerschap. In een piepklein boekje verwoordde Van Viissingen twintig jaar geleden zijn SHV Cor porate Philosophy, dat in dertig talen werd vertaald en waarmee hij de 30.000 werkne mers van SHV zeven regels meegaf voor suc ces. Een daarvan luidt: Luister, Leer en Rea- geer. Niemand weet alles, we weten allemaal iets. Luisteren voordat je spreekt, betekent leren. Een andere regel: houdt de dingen simpel. Het leven lijkt vooral gecompliceerd. Tech niek is gecompliceerd, een goede onderne ming niet. Zet je gedachten over welk onder werp dan ook op een papiertje - het helpt je je geest helder te krijgen. Zijn levensvisie is gebaseerd, vertelt hij, op twee essentiële pijlers: de liefde en de dood. De liefde, omdat hij vindt dat er vele vormen van zijn en onze taal erin tekort schiet om al die soorten van liefde te benoemen. liefde „De liefde voor mijn kinderen is nu eenmaal een andere dan die voor mijn ouders. Zo voel ik ook liefde voor mensen met wie ik werk, de manier waarop mensen met elkaar omgaan kan buitengewoon productief en prettig zijn en vol vertrouwen, als er een vorm van liefde in verscholen zit, zo van: ik houd van die mens." „Dat is wel een andere liefde dan die voor mijn vrienden, mijn minnares of de dieren die ik wil beschermen. Liefde heeft vele ver schillende kleuren en nuances en deze ver anderen voortdurend. Het is dus geen foto waarop het beeld voor eeuwig stil blijft staan. Juist dat aspect vind ik boeiend. Voor mij is de enig juiste definitie van liefde dat het bestaat uit geven, niet uit krijgen." De tweede essentie van het leven is voor u daarentegen de dood? „Ja, omdat ik zelf de dood in de ogen heb gezien toen ik kanker had. Daarnaast heb ik een goede vriendin én verschillende kennis sen aan die ziekte verloren en nu onlangs ook mijn boezemvriend prins Bernhard. Daarom heb ik al jarenlang over de dood ge dichten geschreven en er boeken over uitge geven." Een van die gedichten staat in zijn bundel Hoop Op Gratie. De dood mijn goede vriend staat tussen ons - al is 't niet kortgeleden - dat stille wachten blijft - ik heb ook niet gebeden - 't is tussen ons mijn goede vriend dat ergens vriendschap diepste vormen kreeg maar misschien is het dat ik ziend' dan toch op 't laatst je dood verzweeg Behalve dichten en schrijven, fotografeert Van Viissingen geregeld. In een imposant, zwart boekwerk met een omslag van schuur papier dat aanvoelt als de huid van een buf fel, publiceerde hij foto's van buffels, de vlakten en landschappen van Afrika en de kampen in de wildernis. Hij is, zegt hij, een bevoorrecht mens die 'n enorm pakket aan talenten heeft meegekregen. Hoewel hij Londen als zijn woonplaats be schouwt, brengt Van Viissingen het grootste deel van het jaar door in Afrika, waar hij een aantal nationale parken beheert. „Daarin probeer ik een formule te handhaven," ver telt hij, „waarbij wij als het ware de musea op het gebied van de natuur in Afrika probe ren te behouden." „Dat vind ik een centraal punt van mijn zijn in mijn leven. Binnenkort stop ik met mijn werk bij de SHV, na veertig jaar ga ik daar voorgoed weg. Het laatste stuk van mijn le ven wil ik besteden aan het redden van die musea van de natuur." Bent u daar optimistisch over? Gedecideerd: „Het géat lukken als wij over heden in de rijke landen zover krijgen om daar een relatief klein geldbedrag voor ter beschikking te stellen. Tegen een senator uit Washington heb ik onlangs nog gezegd dat ik een vijftigtal nationale parken kan runnen voor de kosten van drie gevechtsvliegtui gen." Maarzon man snapt dat niet! „Nee, en dóar moeten we dus proberen ver andering in aan te brengen en daar ben ik dus het grootste deel van het jaar mee be zig." Zigeuner U hebt geen gezin waar u zich aan wijdt? Nonchalant: „Ik ben een volstrekte zigeuner en pendel heen en weer tussen Afrika en mijn landgoed in Schotland. Mijn vrouw en ik zijn, wat je noemt, een beetje uit elkaar. Ach, dat is zo gelopen, dat gebeurt in het le ven. Verder heb ik twee volwassen dochters uit dat huwelijk en die hebben hun eigen le ven, de een woont in Amerika, de ander in België. Ik ben gelukkig geweest altijd fantas tische partners te hebben, zowel vroeger als U keert ook geregeld terug naar uw woning in Langbroek, waar u tevens een kantoor hebt in het oude koetshuis. Wat bindt u aan deze plek? „Nu nog heel weinig. Ik kom hier zes keer per jaar gemiddeld een week Dan wikkel ik alle zakelijke dingen af, want ik ben nog steeds president-commissaris van de SHV, maar dat houdt dus allemaal op over vier maanden. Daarna wil ik me volledig gaan richten op het teruggeven aan de planeet wat wij hebben weggehaald. „Het gaat voor mij om bewaking, oprichting en herstel van Afrika. Daarnaast houd ik me nog met andere dingen bezig. Ik heb een kankerfonds opgericht, het Ank van Viissin gen Kankerfonds, vernoemd naar mijn eer ste vrouw. Dit fonds looft elke twee jaar een prijs uit aan wetenschappers die belangrijk werk verrichten op het gebied van lymfonen en het organiseert congressen voor topmen sen uit de hele wereld over het non-hodgkin lymfoon." Peinzend: „Toen ik 40 was, heb ik deze ziek te gehad en ben ervan genezen. Dat be schouw ik als een wonder, absoluut. Ik ben geopereerd en daarna kreeg ik een jaar zwa re chemotherapie. Mijn genezing is dus ei genlijk een combinatie van een wonder en de expertise van Nijmeegse specialisten ge weest. Daar wil ik nu iets voor terugdoen. Hunger Voorts zet Van Viissingen zich in voor Am nesty International en het Hunger Project, Paspoort: Paul Fentener van Viissingen (63), schrijver, natuurbe schermer, ondernemer; Opleiding: Gymnasium A, Kandidaats economie Gro ningen, eredoctor Letteren. Carrière: President-direc teur SHV, thans president-commissaris SHV. Woont in: Londen en Afrika. Hekel aan: De Nederlandse uitspraak Doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg. „Ik vind dat je het moet omdraaien: Doe maar gek, dan doe je al ge woon genoeg. Spijt van: Dat ik ben gestopt met pianospelen, toen mijn eerste liefde afbrak Trots op: Mijn dochters Alicia en Tannetta en mijn werk dat ik met drie mensen voor SHV heb verzet. Wij werden Klavertje Vier genoemd en hebben in twintig jaar tijd de hele SHV veranderd. Bang voor: Overbevolking dat de ontwikkeling van de Afrikaanse vrouw stimuleert. Al deze dingen kunt u doen, omdat u rijk bent. Door Quote wordt uw vermogen ge schat op 1,4 miljard, u staat in de top-10 van rijkste Nederlanders. Gaat dat samen: rijk dom en leven als een zigeuner? Glimlachend:Ach, wat is rijk? Kijk, ik ben op het goede moment in een welvarende tijd geboren en dat geldt natuurlijk voor alle Ne derlandse burgers. Iedereen in dit land heeft recht op een infrastructuur die miljoenen waard is. Je mag zeggen dat elke Nederlan der hier in wezen miljonair is. Voor mij geldt daarbij dat ik ook nog eens ben geboren op een goede plek in de wereld." „Niet in Afghanistan of Irak, maar in Utrecht. Verder kom ik uit een heel goed ge zin, ik was het vierde kind en ik geloof dat mijn ouders het krijgen van kinderen toen vrij zat waren, dus eigenlijk hebben ze mij nooit opgevoed en me gewoon laten lopen. Daar heb ik een geweldig voordeel van ge had, want daardoor had ik een fantastische jeugd met veel vrijheid." „Daarna ben ik in Groningen economie gaan studeren en na mijn kandidaatsexa men vertrokken naar Amerika om het in praktijk te brengen. Toch ben ik - hoewel ik heel actief ben in alles wat ik aanpak - vooral een beetje een Einzelganger. Ik ben slecht voor cocktails en partijen, heel slecht. Ik ben ook slecht voor de massaliteit. Dat alles ver sterkt mijn drang om op verschillende plek ken in de wereld te willen leven." „Natuurlijk houdt dit een aantal fysieke be perkingen in, omdat ik rijker ben dan de ge middelde Nederlander. Ja, ik moet bewaakt worden, omdat ik altijd een groter risico loop als het gaat om bedreigingen. In meer algemene zin kun je stellen dat hoge bomen veel wind vangen en daar moet je dus ver standig mee omgaan." „Ik heb er verder weinig last van, ik laat mij altijd rijden, ik heb een speciale vergunning om in geval van een ongeluk, door te rijden naar de dichtstbijzijnde politiepost en verder heb ik bewakers om mij heen. Ach, het speelt al dertig jaar en ik ben eraan gewend. Ik ben en blijf een volstrekte zigeuner die leeft voor de natuur in Afrika en Europa en voor de SHV."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3