Andere rechters in zaak Nienke BINNENLAND 2 'Universiteit moet zelf studenten kunnen kiezen' Benzinepomphouders werken aan alarm-website criminelen Militairen onderscheiden Nieuwe verdachte aangeklaagd voor moord en mishandeling Minister wil contract bij keuring auto Tweede detentieboot in Rotterdam 'Onpartijdigheid rechters loopt serieus gevaar' Rotterdam leert Marokkaanse jongen hoe hij meisje kan versieren Erwten moeten vlees vervangen Ie IJsselbrug in voor auto's en - De 140 jaar oude IJs- g in Zulphen is vanaf agweer open voor auto- ir. De scheuren in de tagers zijn met noodrepa- hersteld. Onderzoekers n deze week geen nieuwe ten aangetroffen. De brug iog wel gesloten voor wagens, bussen en land- roertuigen. Volgens des gen zijn de scheuren het van intensief en zwaar ort de afgelopen jaren. Er een stalen constructie de brug aangebracht om lerker te maken. li voor beter s onderwijs arden - Scholen, ge en en de provincie Fries- ebben een plan ontwik- at het basisonderwijs in vincie kan verbeteren. De n rekenontwikkeling van kinderen loopt achter eken met het gemiddelde /ijlandse kind. Een werk- van Statenleden van de cie denkt dat de reken- stand eenvoudig is in te De taalachterstand is complexer, omdat ou- aak slecht gebruikmaken d. Friese kinderen spre- »cht Fries, maar ook Nederlands. eborg lost ulende lading Het vrachtschip org dat na zware averij e Eemshaven in Delfzijl is H )t, zal de komende we ar zijn lading lossen. Tij en zeer zware storm voor nse kust brak brand uit schip werd onbestuur- ;et doven van de smeu- ading, grote rollen pa- ïurt nog voort. Het los- de lading zal dan ook brandweer aan boord zaterdag 22 januari 2005 tië: Benelux- tassade i - België vindt het een kant idee om samen met land en Luxemburg am- -'ïes te runnen. De Bene pen delen dan de kan tten. Momenteel loopt bdie naar een mogelijke k-ambassade in Kazach- [iplomaten van deze drie [bij de OESO delen al pouw in Parijs. iby-wet r bomenkap |ag - In de Schinveldse Ivan het Limburgse On- jken moet hoe dan ook [tare bos verdwijnen [veiligheid van NAVO- isis Geilenkirchen. Minis ter van VROM heeft de rte Onderbanken drin- kr brief verzocht mee te [aan de „noodzakelijke" b. De minister maakt ge- fan de zogeheten Nimby- lot in my backyard'). Ier Onderbanken blijft pn mee te werken, kan [eigenhandig het kappen [bomen planologisch Ik maken. |mladefabriek isterdam •AM - Chocolade proe- ruiken en voelen, dat 2007 in De Chocolade- Amsterdam. Het geduurd, maar de fa- imt er nu echt. Het cho- \j estijn wordt gevestigd in numentaal pand uit in De Ruyterkade naast itraal Station in de ad. Daar kunnen kinde- -U en karretje, alsof zij zelf aoboon zijn, door ma- - teen en er vervolgens jen als een bonbonnetje, len zelfs chocolade van fen eten. Iiverkeer lingen plat gen - Het treinverkeer ïroningen en Delfzijl, ;en en Roodeschool en "jgen en Leeuwarden lag 1 volledig plat. De strem- in de trajecten was het 'an een aanrijding van n met een persoon. Rei- ïoesten gisteren reke- uden met een vertra- 1 minimaal een uur. enking van eving op tv 'M - NOS Actueel doet rechtstreeks verslag lerdenkingsbijeenkomst Nederlandse slachtof- de zeebeving in Zuid- De herdenking is in erzaal in Den Haag. Be- milie en vrienden van nen zijn ook koningin prins Willem-Alexan- ïses Maxima, prinses t, mr. Pieter van Vollen- •remier Balkenende en in kabinet en parlement g (Ned. 2, 14.00-14.45 Oud-staatssecretaris Rick van der Ploeg wil overal selectie aan de poort arnhem - Tijdens de medaille-uitreiking aan ongeveer 1300 militai ren die deel uitmaakten van de vierde lichting Nederlandse militai ren in Irak (SFIR-4), is gisteren een minuut stilte in acht genomen voor wachtmeester-i Jeroen Severs. Hij werd op 14 augustus in een hinderlaag in Ar Rumaythah in het zuiden van Irak doodgeschoten. Severs was het tweede dodelijke slachtoffer onder Nederlandse mili tairen in Irak. De eerste was sergeant-i Dave Steensma, op 10 mei vo rig jaar. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Jeroen Hoorn den haag - Vijftien opleidingen zijn uitverkoren. Zij mogen van staatssecretaris Mark Rutte (on derwijs) vanaf september de beste studenten selecteren. Rutte zet daarmee een oud be ginsel op de helling: dat ieder een met hetzelfde diploma de zelfde opleiding moet kunnen volgen. Nu is het nog zo dat universiteiten en hogescholen alleen studenten mogen weige ren als ze meer aanmeldingen krijgen dan ze aankunnen. Maandag bespreekt de Tweede Kamer de plannen van Rutte (WD). De staatssecretaris hoopt dat het toestaan van 'se lectie aan de poort' leidt tot minder uitval van studenten en tot het ontstaan van topoplei dingen. De experimenten moe ten uitwijzen of het inderdaad zo werkt. Volgens voormalig PvdA-staats- secretaris Rick van der Ploeg, nu hoogleraar economie in Flo rence en Amsterdam, is er hele maal geen experiment nodig. „Je voert het in of je voert het niet in", zegt hij. „Je kunt niet half zwanger zijn." De experi menten van Rutte leiden vol gens hem alleen maar tot on eerlijke concurrentie. „Slechts een paar opleidingen mogen straks hun studenten zelf kie zen. De rest wil misschien ook wel, maar mag niet. In het buitenland is al lang ge bleken dat selectie werkt, zegt Van der Ploeg.Als het aan mij ligt, wordt selectie aan de poort morgen toegestaan. In Neder land lijken alle universiteiten op elkaar. In de VS heb je veel meer variatie, van het commu nity college om de hoek tot top universiteiten als Harvard. Een student heeft dus grotere kans een opleiding te vinden die pre cies op zijn wensen aansluit." Van der Ploeg:Als ik in de VS rondloop op een topuniversiteit als Princeton, zie ik zelfs op paaszondag studenten zitten zweten in de bibliotheek. In Nederland zul je dat niet mee maken. De helft van de studen ten is niet geïnteresseerd. Zij verpesten het voor de rest. Waarom zorgen we er dan niet voor dat sommige universitei ten topopleidingen bieden, ter wijl andere zich richten op de wat vrolijker ingestelde stu dent?" Een van de argumenten tegen selectie is dat er geen objectieve criteria zijn om te bepalen wie het meest geschikt is voor een opleiding. Klopt, zegt Van der Ploeg, maar een alternatief is er niet. „Selecteren op cijferlijsten alleen is absurd. Motivatie en geschiktheid lees je daar niet per se aan af." Een ander veel gehoord be zwaar, van onder meer de stu dentenvakbond LSVb, is dat het collegegeld van topopleidingen omhoog gaat. Enkele opleidin gen mogen van Rutte inder daad meer collegegeld vragen. Volgens Van der Ploeg leidt se lectie echter niet per se tot een hoger collegegeld. „Dat is een politieke keuze, geen automa tisme." Bovendien, vindt Van der Ploeg: er is niets mis met een hoger collegegeld.Als studen ten het na hun afstuderen maar op een sociale manier kunnen terugbetalen, dus afhankelijk van hun inkomen. Dan mag een universiteit voor een drie keer zo intensieve studie best drie keer zoveel geld vragen. Studenten kunnen zelf bepalen of ze dat er voor over hebben. Zo niet, dan kiezen ze een an dere opleiding." meente de hele uitkering voor een maand intrekt als iemand bijvoorbeeld werk weigert of als mensen zaken verzwijgen die invloed hebben op het recht op bijstand. Voor 65-plussers die langer dan drie jaar van een minimumin komen leven, behoudt Amster dam de huidige plusvoorzie ning. Alleenstaande ouderen krijgen jaarlijks 162 euro en sa menwonenden 231 euro. De gemeente trekt hiervoor 2,3 miljoen euro uit. Daklozen kunnen in het vervolg alleen nog in aanmerking ko men voor een toeslag van 10 procent als zij gebruik maken van maatschappelijke opvang. Rotterdam/anp - Rechters uit Middelburg gaan het proces in de moordzaak Nienke Kleiss be handelen. De Rotterdamse rech ters willen dit om elke schijn van bevooroordeeldheid te voorko men in deze gevoelige zaak. De Rotterdamse rechters heb ben de moordzaak al eerder be handeld, maar nu er een nieu we verdachte in beeld is, moe ten andere rechters naar het dossier kijken. Dit bleek gisteren tijdens een pro forma-zitting voor de recht bank in Rotterdam. Volgens plaatsvervangend president van de Rotterdamse rechtbank Goossens is de zaak-Nienke heel bijzonder. „Normaal ge sproken wordt een zaak, nadat het hof een uitspraak heeft ver nietigd, bij een andere recht bank behandeld. In dit geval kon dit niet en hebben we be sloten rechters van buiten in onze rechtbank te laten oorde len over de zaak. De rechtbank besloot de zaak op 13 en 15 april inhoudelijk te behandelen. Voor die tijd mag de verdediging vier getuigen en een deskundige horen. De des kundige van het Nederlands Forensisch Instituut moet uit leg geven over het gevonden DNA-materiaal. De getuigen moeten meer dui delijkheid verschaffen over het signalement van de vermoede lijke dader. Het openbaar ministerie (OM) verdenkt een 25-jarige man uit Hoek van Holland van de moord op het 10-jarige Schie- damse meisje en de mishande ling van haar vriendje op 22 ju ni 2000 in het Schiedamse Bea- trixpark. Eerder werd een ande re man voor deze misdrijven veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs. Recentelijk bekende de man uit Hoek van Holland de moord op Nienke toen hij werd verhoord over twee andere zedenmisdrij ven. Hij wordt momenteel in het Pieter Baan Centrum in Utrecht psychisch onderzocht. Hernieuwd DNA-onderzoek wees eveneens in zijn richting als dader. De man is inmiddels officieel aangeklaagd voor de moord op Nienke en voor de zeer ernstige mishandeling van haar 11-jarige kameraadje. De advocaten van de eerder veroordeelde man hebben be gin deze maand bij de hoofdof ficier van justitie in Rotterdam aangifte gedaan tegen twee po litiemensen die him cliënt heb ben verhoord. Volgens de raadslieden hebben de verho rende agenten ongeoorloofde druk uitgeoefend om hem tot een bekentenis te dwingen. Volgens Spong hebben de ver hoorders zich schuldig gemaakt aan een strafbaar feit. De raadsman meent dat de agenten de zogeheten Zaanse verhoormethode hebben toege past. amsterdam/anp - Arbeidsonge schikten en alleenstaande ou ders met jonge kinderen krijgen van de gemeente Amsterdam extra financiële ondersteuning als zij een deeltijdbaan vinden en weten te behouden. Ze ont vangen twee jaar lang een pre mie van 250 euro. Dat blijkt uit voorstellen van het college van B en W. Daar tegenover stelt de ge meente dat uitkeringsgerechtig den die verwijtbaar niet mee werken bij het zoeken naar een baan, een korting krijgen op hun uitkering. Amsterdam wil die gevallen 200 euro per maand minder betalen. Het kan zelfs voorkomen dat de ge- den haag/anp - Minister Peijs van verkeer en waterstaat laat onderzoeken of een soort APK- contract automobilisten kan beschermen tegen te hoge reke ningen van garagebedrijven. Automobilisten die een oproep krijgen voor de jaarlijkse keu ring, krijgen zo'n formulier er bij. Daarop kunnen zij aange ven of de garage alleen de wet telijk verplichte keuring moet uitvoeren, gelijk de noodzakelij ke reparaties dient te verrichten of een onderhoudsbeurt kan geven. De garage mag hier niet zomaar van afwijken. De bewindsvrouw heeft afspra ken gemaakt over zo'n contract met de ANWB, de Bovag en de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW). Binnenkort begint een proef met deze werkwijze. Als die slaagt, kan het landelijk ingevoerd worden. Vrijdag nog gaat hierover een brief naar de Tweede Kamer. Peijs komt met maatregelen, omdat automobi listen vaak voor verrassingen komen te staan als zij hun auto ophalen na de APK. Uit onderzoek van de ANWB bleek dat autobedrijven nogal eens onverwachte meerkosten in rekening brengen voor repa raties waar niet om was ge vraagd. Bij een steekproef vorig jaar werden 48 auto's voor de APK aangeboden. Bij meer dan een kwart van de eigenaren brach ten autobedrijven onterechte kosten in rekening. In meer dan de helft van de gevallen was de keuring niet correct uitgevoerd. De ANWB pleitte al voor een verklaring die moet aangeven welke reparaties de consument wenst in het kader van de APK of onderhoud. Rotterdam - De dienst Justitiële Inrichtingen neemt maandag in de Merwedehaven in Rotterdam een tweede detentieboot in gebruik. De nieuwe cellen zijn onder meer bedoeld voor de inbewaringstelling van illegale vreemdelingen. Foto: ANP/Robert Vos nijmegen/anp - Rechters krui pen steeds dichter tegen poli tiek en bestuur aan. Er zijn steeds meer rechters die tevens politicus of beleidsadviseur zijn. Zo komt hun onafhanke lijkheid en onpartijdigheid in gevaar. Het vertrouwen in de rechterlijke macht kan makke lijk verloren gaan. Dat stelde rechtssociologe prof. dr. L. de Groot - van Leeuwen gisteren in haar toespraak bij de aanvaarding van het hoogle raarschap Rechtspleging aan de Radboud Universiteit Nijme gen. De hoogleraar waarschuwt dat de rechterlijke macht niet onaantastbaar is: net als de po litiek kan ze getroffen worden door een populistische revolte, die het vertrouwen in rechters grondig zal aantasten. De Groot - van Leeuwen signa leert dat rechters steeds vaker de scheiding tussen kerk, recht en staat - de basis van de Ne derlandse democratie - aan hun laars lappen. Er zijn rech ters die naast hun ambt lid van de Eerste Kamer zijn. Tal van rechters zitten in beleids- en adviescommissies. Rechters in opleiding hebben niet zelden een tweede baan als adviseur van politieke partijen. AI deze functies kunnen er toe leiden, dat een rechter moet oordelen over een kwestie waar hij zelf met een andere pet op mee te maken heeft gehad. De rechtssociologe vindt dat sa menwerking tussen rechters en wetgevers kritisch onderzocht moet worden. „Er is sprake van groepsvorming en zelfs van ver weving van staatsmachten. Juist omdat die verweving van bui tenaf niet goed zichtbaar is, moet ze met argwaan worden beschouwd." Stadsdeel ziet cursus als oplossing conflicten op straat rotte rdam/g pd - Laat Marok kaanse jongens een cursus meisjes versieren volgen en je neemt de belangrijkste oorzaak van spanningen in het uit gaansleven weg. Beatrijs Tolk, portefeuillehou der jeugdzaken van het Rotter damse stadsdeel Centrum ziet in zo'n cursus de oplossing van de vele conflicten met Marok kaanse jongeren op straat. De ruzies komen volgens Tolk voort uit frustratie, omdat de Marokkaanse jongens niet we ten hoe ze contact met meisjes kunnen maken. „Ze vallen meisjes lastig, stoten hen aan, beginnen aan ze te friemelen. En als een meisje daar dan geïrriteerd op rea geert, roepen ze 'hoer!'. Dat zijn natuurlijk compleet verkeerde signalen. Ze wekken agressie op, terwijl ze eigenlijk tegen zo'n meisje willen zeggen: ik vind jou leuk. Ze weten gewoon niet hoe het moet", aldus Tolk. Zij denkt dat het geen zin heeft deze groep jongeren repressief te blijven aanpakken met poli tieoptredens of gebiedsverbo- den, zoals deze week werd voorgesteld nadat op de Lijn baan een 38-jarige man uit Rid derkerk was overleden na een klap van een jonge Marokkaan. „Je kunt ook proberen het pro bleem eens van een positieve kant te bekijken." Bij een cursus versieren stelt zij zich niet voor dat de jongens bijeen zitten in een lokaal en daar adviezen krijgen van des kundigen. Zij gelooft meer in ter plaatse gegeven tips door leeftijdgenoten. „Op het Schouwburgplein zijn elke vrijdagavond grote groe pen jongeren bijeen. Jongens én meisjes. Die zijn daar alleen om elkaar te ontmoeten en te worden versierd. Er lopen ook jongerenwerkers rond, die in de loop der tijd groepjes 'streetwi se kids' om zich heen hebben verzameld. Als die zien dat een jongen op een onhandige ma nier probeert een meisje te be naderen, zouden ze hem apart kunnen nemen en zeggen: 'joh, dat moet je zo niet doen, pro beer het eens op een leuke ma nier, met een babbeltje of zo." Tolk zegt niet op persoonlijke titel te spreken. Het idee voor een cursus meisjes versieren is besproken in het dagelijks be stuur van de Centrumraad. den haag/gpd - Onderzoekers van Wageningen Universiteit zijn er na vijf jaar studie in ge slaagd een alternatief te ontwik kelen voor kunstvlees, gemaakt van soja. Erwten bleken uitein delijk een lekkere en sappige vleesvervanger op te leveren. Soja groeit niet in Nederland en is dus niet duurzaam. Volgens onderzoeksleider Van Boekei is het niet de bedoeling vlees helemaal te vervangen. „Het onderzoek is gericht op vleesminderaars, dus mensen die naast vlees af en toe wel eens wat anders op hun bord willen." Hij wijst erop dat steeds meer landbouwgrond nodig is om voedingsgewassen te verbou wen voor dieren die daarna worden gegeten. Er is maar een oplossing: „We moeten in plaats van vlees het plantaardig eiwit gaan eten dat we nu aan ons vee voeren." den haag/gpd - Benzine- pomphouders werken aan ei gen website om elkaar onder ling te waarschuwen voor las tige klanten, benzinedieven en overvallers. Door bijvoorbeeld kentekens en signalementen uit te wisselen, kunnen pomphouders alert reageren en criminaliteit voorkomen, verwacht Belangenvereniging van Tankstations Beta. Beta werkt met het Hoofdbe drijfschap Detailhandel nog aan de precieze uitwerking van de alarmerings-site. „Je moet denken aan een systeem dat pompmedewerkers de hele dag open kunnen zetten en waar ze dan waarschuwingen van collega's op zien", legt Be- ta-bestuurslid Ewout Klok uit. Klok ziet een eigen alarmsys teem als een van de manieren die er mogelijk zijn om de door criminaliteit geplaagde branche te helpen. „Criminali- tiet is de doodsteek voor ben zinestations. We zijn het zat en willen het veilige gevoel weer terug." Elk benzinestation is welis waar voorzien van een nood knop om de politie te waar schuwen bij calamiteiten, maar vaak is die te laat, aldus Klok. Vooral 's nachts zouden pomphouders profijt kunnen hebben van collega's die el kaar waarschuwen. Zo zijn er pomphouders die 's nachts te maken krijgen met bussen vol dronken discogan gers die hun winkel onderpias sen of met spullen gaan smij ten. Als je weet op welk tijdstip die bussen langskomen, kan je elkaar daarop wijzen en even tueel je winkel een uurtje slui ten", noemt Klok als voor beeld. „Maar je moet ook denken aan ongure types die zenuwachtig rondkijken. Dan zou je kunnen intypen dat je een auto met bepaalde types er in niet ver trouwt, zodat een ander alert is als ze daar binnen komen. Waakzaamheid van personeel voorkomt het grootste deel van overvallen." Er kleven vooral op het gebied van privacywetgeving haken en ogen aan het idee. beseft Klok. „Daarom moeten we eerst goed kijken wat wel en niet mag. Maar in het digitale tijdperk kunnen we niet stil blijven zitten. We moeten uit zoeken waar de grenzen liggen om criminaliteit te bestrijden."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7