BUITENLAND Harnas erkent Israël binnen grens van '67 'We hebben weer een dolle stier, jongens' Europese vissersboten gaan wellicht naar Azië Giften graagmaar niet van Vlaams Belang ies vernielen aanse graven irtig jaar cel il or ripdeals 3 ingarije krijgt m (er synagoge - Igië verdient ambassade centrale in =|md door sigaret inegevaar lostenrijk Steun in de rug voor president Abbas Grote landen voeren op VN-conferentie prestigestrijd over tsunamisystemen Nabestaanden ramp met Koersk naar Europese hof Rampspoed overschaduwt islamitisch offerfeest 'lementariërs pakt na fraude Bomaanslag in Irak: 14 doden Regen van methaan voedt rivieren op ijskoud Titan Omstreden Timosjenko wordt premier Oekraine i jadishu - Somalische mili- I gesteund door fundamen- Itische moslimgeestelijken, iben gisteren op een Itali- ge begraafplaats uit de kolo- n |e tijd honderden skeletten j. egraven. Tot grote woede zowel de Italiaanse als de alische regering, hebben zij leenderen op een vuilstort 6 omgeving van de hoofd- s Mogadishu gedeponeerd. 1 jens de lokale bevolking zei- de daders dat zij opdracht k. iden de plek te ontdoen van j-islamitische elementen", initische geestelijken heb- *9 dat tegengesproken. Zij jordeelden de opgravingen M liet verenigbaar met hun .a ot ie i H - De rechtbank in het get use Riom heeft gisteren een jarige Fransman tot dertig cel veroordeeld voor twee 'st leals in 1996 en 1997 in ütricht en Wassenaar. In senaar werd daarbij 'de i25-jarige Amsterdammer pg ay S. doodgeschoten en be tel id. In Maastricht raakte in Re seen Limburger gewond, un bs was vrijwel hetzelfde. üsn t WPEST - De Israëlische op- aa? rabbijn Yona Metzger heeft tel [«Hongaarse hoofdstad iapest de eerste nieuwe sy- eru age van het land geopend ltai bde holocaust. Circa 1 000 Hongaarse joden wer- tijdens de Tweede Wereld- ogvermood. Met 100.000 d heeft Hongarije de op een Ps tootste joodse gemeen ste ip in Oost-Europa. Alleen m in Rusland is groter. lil - België gaat flink geld lenen op zijn ambassade in ipanse hoofdstad Tokyo, ind vervangt de huidige lentie in het stadshart door e wolkenkrabber, waar- Jhet vele etages gaat verhu- fpe grond onder de ambas- fooit cadeau gedaan door jpanse keizer, wordt ge it op het fenomenale be ll van 1 tot 2 miljard euro. jop is verboden, maar ver- Imag wel. pest - In een kerncentrale j de Hongaarse hoofdstad pest heeft gisteren een Ibrand gewoed. De brand km de nacht uit in een trap- ïis, maar was snel geblust. Ibrandende sigaret was de Niemand raakte ge len de veiligheid is niet in ig gekomen, aldus de eiten. - De Oostenrijkse over leeft een scherpe waar- ig doen uitgaan voor la- Door de dooi van de af- dagen is het gevaar dat "en sneeuw zich spon- beweging zet, zeer meldde de lawinedienst rol. Ook in de deelstaten lurg, Karinthië en Stier- ken zijn waarschuwingen jeven. D: Dresden rd holocaust )VD DEN zaterdag 22 januari 2005 tel aviv/gpd-anp - De islamiti sche verzetsbeweging Harnas heeft voor het eerst in haar be staan vastgelegd dat ze bereid is te streven naar een Palestijn se staat met Jeruzalem als hoofdstad en met de bestands lijn van 1967 als grens. In een werkdocument, gericht aan de regerende Fatah en an dere organisaties, roept Ha rnas op tot de vestiging van een gezamenlijk Palestijns lei derschap en nationale een heid. Er blijkt ook uit dat de organi satie van plan is deel te nemen aan de parlementsverkiezin gen, die voor juli op het pro gramma staan. Verder zegt Harnas uit te zijn op het verbe teren van haar betrekkingen met de buitenwereld, en met name het Westen. Het docu ment wordt gezien als een steun in de rug voor de nieuw gekozen Palestijnse president, Machmoud Abbas. De nieuwe houding van Ha rnas zou een gevolg zijn van druk die Abbas en diens Fa- tah-beweging hebben uitgeoe fend. Ook een verzwakking van Hammas - onder meer door de liquidatie van een deel van het leiderschap door Israël - is er debet aan. Abbas heeft de afgelopen dagen besprekin gen gevoerd met Hamas-lei- ders over een staakt-het-vu ren. Hij krijgt morgen formeel antwoord, maar het verschij nen van het document onder de titel 'Een verbond van eer' betekent in feite instemming met zo'n stap. Abbas voerde gisteravond be sprekingen van Harnas en Isla mitische Jihad. Volgens een Ji- had-leider verliep het overleg positief, maar is er geen be stand gesloten. Fatah-leiders hebben Harnas laten weten dat de Palestijnse politie die langs de grens met Israël en in de buurt van nederzettingen zal worden gestationeerd, aan vallen op Israël moet voorko men. Als Harnas en haar mili tie, de Izadin al-Kassaam Bri gade, niet meewerken zou dat kunnen leiden tot gewapende confrontaties. Harnas wordt nu niet sterk ge noeg geacht om de waarschu wingen van Fatah in de wind te slaan. De Palestijnse politie is inmid dels begonnen met het statio neren van eenheden bij de noordoostelijke grens van de Gazastrook en bij Khan Yunis in het centrum. Het zijn gebie den waar Palestijnse milities raketten en mortiergranaten afschieten op Israëlische be volkingscentra. Palestijnse veiligheidstroepen controleren de noordoostelijke grens met de Gazastrook, vanwaar Palestijnse milities regelmatig raketten en mortiergranaten afschieten. Foto: EPA brussel/gpd - De Europese ministers voor landbouw en visserij bekijken maandag in Brussel of het mogelijk is om weggesaneerde vissersschepen een nieuwe, zinvolle bestemming te geven in door de tsunami getroffen gebieden in Azië en Afrika. Veel vissers daar hebben alles verloren door de ramp. Op grond van de huidige regels is het niet mogelijk vissersschepen te exporte ren die in de EU met subsidie uit de vaart zijn gehaald in het kader van het bestrijden van overbevissing. Dergelijke schepen moeten worden vernietigd. Uit zonderingen zijn op dit moment niet toegestaan. Tegen de achtergrond van de enorme ramp in Azië lijkt dit een vorm van kapi taalvernietiging die moreel niet accepta bel is, zo menen diplomaten in Brussel. De landbouw- en visserijministers wil len daarom bekijken of er via een nood verordening een uitzondering gemaakt kan worden voor schepen van minder dan 12 meter lengte. Het is overigens nog helemaal niet duidelijk of getroffen vissers in het gebied iets hebben aan weggesaneerde Europese visserssche pen, omdat ze vaak met heel andere ty pes en veel kleinere schepen hebben ge werkt en er andere vangmethodes op na houden. Intussen dreigt de VN- conferentie in het Japanse Kobe over de bestrijding van natuurrampen te ontaarden in een prestigeslag tussen een aantal deelne mende landen. De VS, Duitsland, Frank rijk en Japan willen tot ergernis van de andere deelnemers het in december door de tsunami getroffen gebied in Azië ieder hun eigen waarschuwingssysteem opdringen. De VS en Japan hebben de meeste erva ring met tsunamisystemen, maar ook andere landen lijken er vooral op uit te zijn hun eigen methodes te propageren, aldus een afgevaardigde uit een 'neu traal' land. Ook bij de VN groeit de er gernis over de 'profileringsdrift' van de grote landen. De vraag is nu of ze de VN de coördinerende rol zullen gunnen, die de organisatie met steun van andere landen de afgelopen dagen heeft opge ëist. Japan lijkt inschikkelijker dan de VS, die traditioneel sceptisch tegenover de VN staan. De extreem rechtse Se NPD heeft gisteren het «bombardement op Dres- met de holocaust vergele- Alle andere partijen verlie- iit protest het parlement de Oost-Duitse deelstaat fn in Dresden. Parlemen- rsvan de NPD herdachten as een vragenuurtje het bardement, dat zestig jaar len het strategisch onbe- ijke centrum van Dresden aagde. Zij bestempelden inval als een bommen-ho- Bt. nnesburg - Veertig Zuid- ïanse parlementariërs, ies 10 procent van de leden de Nationale Assemblee, len aangeklaagd wegens iptie en moeten volgende voor de rechtbank ver ten. Volgens aanklagers len ervan verdacht ten e allerlei kosten te heb- eclareerd. De volksver- ordigers zouden op van de belastingbetaler duizenden euro's heb- pendeerd in luxehotels restaurants en ten on- vliegreizen hebben gede- Volgens een woord van het zogenoemde ïoen'-team, dat de frau- rzocht, worden de veer- mentariërs maandag in staat van beschuldi- teld. Elk jaar tonen lopen tijdens het vier dagen durende islamitische offerfeest honderden Turken verwondingen op bij de slach tingen van de schapen, ram men en stieren. Veel Turken be landen in het ziekenhuis nadat ze zijn aangevallen door zwaar lijvige stieren, die doordraaien zodra ze het slagersmes zien. Ook het grote aantal auto-on gelukken wijten de Turken aan de rampspoed die als het zwaard van Damocles boven het offerfeest hangt. door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Met voorzichtige stappen nadert Hüseyin Akcul de woeste stier. Het verdo vingspistool in zijn rechter hand houdt hij dreigend in de lucht. „Jongens, stap opzij", zegt Akcul op koelbloedige toon tegen zijn teamgenoten, die het dier met touwen in be dwang proberen te houden. De 'Vang de Offerdieren Teams' in Istanbul hebben het druk tijdens het islamitische slachtfeest in Turkije. Op de eerste dag van het festijn kwa men al meer dan tweehonderd meldingen binnen van ge vluchte stieren, die de miljoe nenstad in rep en roer brach ten. De gemeente Istanbul besloot dit jaar korte metten te maken met de dwaze taferelen. Om te voorkomen dat honderden burgers in het ziekenhuis be landen, wees de gemeente in elke wijk speciale slachthuizen aan. De slachtpraktijken mo gen voortaan alleen door vak bekwame slagers worden ver- Hüseyin Akcul richt zijn pistool om een stier te verdoven. Foto: GPD/Ziya Sandikci richt. Desondanks wordt op veel plaatsen toch illegaal ge slacht. Om een einde te maken aan krankzinnige achtervolgingen op gevluchte stieren, heeft de gemeente verspreid over Is tanbul zeven teams aan, die de dieren gewapend met verdo vingspistolen te lijf gaan. „De stier is doorgedraaid en de moskee ingevlucht. Mijn man probeert het beest samen met de buren te pakken. Hij is net zo gek als die stier", roept een wanhopige vrouwenstem over de telefoon. Ze belt met de hulplijn in de wijk Fatih, aan de Europese zijde van Istan bul. In de veeartsenkliniek van de gemeente in Fatih is een speciaal crisiscentrum opge zet. Hüseyin Akcul noteert de klacht en het adres van de hul peloze vrouw. De voorman van het vangteam in de.wijk Fatih draagt zijn teamgenoten op het busje voor te rijden: „We hebben weer een dolle stier jongens". Eén voor één springen de mannen met hun verdovingspistolen en touwen de wagen in. Ze moeten een half uur rijden naar de wijk Bagcilar. Intussen staat de mo biele telefoon van Akcul rood gloeiend. Het regent klachten. In Bagcilar wordt het team met luid applaus ontvangen. Kinderen en gesluierde vrou wen kijken nerveus, maar nieuwsgierig toe vanuit de hoek van de drukke winkel straat. „Kijk uit, hij is gevaar lijk," roept een jongetje met een digitale camera in zijn handen. De burgers vertellen hoe de stier de moskeegangers de stuipen op het lijf joeg. „Nu zit brussel/gpd - Vijf Belgische hulporgani saties weigeren geld aan te nemen van het extreem-rechtse Vlaams Belang. De partij had naar eigen zeggen 12.500 euro ingezameld voor de slachtoffers van de vloedgolf. Volgens de hulporganisaties staat het programma van het Vlaams Belang 'haaks op onze visie en praktijk van inter nationale solidariteit'. Voorzitter Frank Vanhecke van het Vlaams Belang is woedend. Hij noemt de weigering van Tsunami 12-12, de verza melnaam waaronder Oxfam-Solidariteit, Caritas Internationaal, het Belgische Ro de Kruis, Handicap International en Uni cef België geld inzamelen voor Zuidoost - Azie, 'intriest en oliedom'. Volgens Vanhecke is het „verbijsterend dat het consortium, dat een beroep doet op de solidariteit met de slachtoffers in Zuidoost-Azië, zelf bepaalt wie solidair mag zijn en wie niet, en zelf bepaalt wie mag storten en wie niet." Directe aanleiding voor de weigering van Tsunami 12-12 om geld aan te nemen van het vroegere Vlaams Blok, zijn uitla tingen van Vanhecke aan het adres van Oxfam-Solidariteit. Volgens de partij voorzitter betreft het een 'extreem-linkse organisatie waar wij weinig vertrouwen in hebben'. Een Oost-Vlaams provincieraadslid van het Vlaams Belang suggereert zelfs dat Oxfam zou sjoemelen met de financiële noodhulp, zo meldde de krant De Mor gen gisteren. Tsunami 12-12, dat al ruim 38 miljoen euro inzamelde voor de slachtoffers van de vloedgolf, doet de beschuldigingen af als 'totaal onaanvaardbaar en niet stro kend met de waarheid'. De organisatie benadrukt dat de boek houding van haar leden volledig transpa rant is. hij daar in dat schuurtje', zegt een man opgewonden. Het schietwerk van het vangteam begint. Tien schoten later gaat de stier nog als een dolle te keer. Telkens wanneer de teamleider Akcul de schuur binnenloopt en weer naar buiten rent, hollen de burgers met hem mee. Ze struikelen, vallen en lopen elkaar onder de voeten. „Eigen schuld", zegt Mert Can. „Ze hadden het beest niet geblindeerd toen twee schapen werden geslacht. De stier is doorge draaid van angst", aldus Can. Twee uur later gaat de be dwelmde stier van bijna 300 kilo zwaar plat. Hij wordt met touwen onderuit gehaald door het team. „Springen", roept een bezwete Akcul, en alle mannen die zojuist nog schichtig toekeken, springen op het offerdier. Geblindeerd wordt de stier weer naar het slachthuis gebracht. Het werk van het vangteam zit erop. De mannen leveren het offer af en vertrekken voor hun vol gende klus. In het slachthuis neemt Ek- rem Kurban het werk over. Kurban betekent offer. „Die naam is niet verzonnen," merkt Ekrem droogjes op. Kurban is besmeurd met het bloed van de geslachte die ren. Met man en macht wordt het offerdier naar het slacht- hok geduwd.Allah Akbar" (God is groot), blijven de om standers roepen, terwijl Kur ban de keel van de stier door snijdt. Na de slachting steekt de slager een sigaret op. Hij kijkt naar zijn handen.Al 22 jaar doe ik dit werk, en nog steeds snij ik mezelf. Dat hoort er blijkbaar bij op het offerfeest. Het brengt onge luk," zegt Kurban. bagdad/anp - Bij een bomaan slag vlak bij een sjiitische mos kee in Bagdad zijn gisteren veertien mensen gedood en veertig gewond geraakt. Ook in andere delen van Irak zijn weer tal van aanslagen en andere ge welddadigheden gepleegd, vooral gericht tegen Iraakse mi litairen. Een autobom ontplofte bij de al-Taf moskee in het wes ten van Bagdad. De sjiitische moskeegangers hadden daar net een ceremonie in verband met het islamitische offerfeest gevolgd. Onder de slachtoffers waren veel vrouwen en kinde ren, meldde de Iraakse politie. den haag/gpd - Nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met de Russische onderzeeboot Koersk stappen naar het Euro pese hof voor de rechten van de mens. Zij eisen een nieuw on derzoek om te bepalen of de bemanning niet toch gered had kunnen worden. Bij de ramp in augustus 2000 kwamen 118 mariniers om. Russische rechtbanken hebben alle onderzoeken naar het ge beurde gestopt. Boris Kuznetsov, advocaat van 50 betrokken families, stelt dat er bewijzen zijn dat de beman ning nog meer dan acht uur na dat de ramp zich voltrok, in le ven was. In de onderzeeër ex plodeerde een torpedo. Het schip zonk vervolgens naar de bodem van de Barentsz Zee. Een echte reddingsoperatie kwam pas dagen later op gang en ging gepaard met grote ge heimzinnigheid. De militaire procureur-generaal in Rusland concludeerde in juli 2002 na een onderzoek dat geen enkel bemanningslid van de Koersk na de explosie lang genoeg geleefd had om gered te kunnen worden. Anderen vechten die conclusie aan. Zeker 23 bemanningsleden zouden de explosie overleefd hebben. Zij hadden bij een snelle actie gered kunnen wor den. Een brief, gevonden op het lichaam van een geborgen be manningslid, lijkt dat te beves tigen. Daarin wordt gerept over 23 man die de klap overleefden. Zij stikten later door gebrek aan zuurstof in de onderzeeër. Volgens Kuznetsov is nooit vol doende aandacht besteed aan de zaak van de 23. In Rusland zelf wil geen enkele rechtbank zich meer met de Koersk bezig houden. Vandaar de stap naar het Europees hof. „In Rusland heeft niet iedereen toegang tot- juridische procedures. Boven dien zijn er geen goed gefun deerde oordelen over onze stel ling dat de mariniers in leven waren", aldus de advocaat voor de Russische radio. „Wij willen geen financiële compensatie, alleen de waarheid." parijs/anp - Een regen van vloeibaar methaan voedt rivie ren en meren op de ijskoude Saturnus-maan Titan. Dat blijkt uit gegevens van de Europese sonde Huygens, die een week geleden op Titan landde. Veel processen, zoals regen en erosie, lijken op die op aarde. Dan wel echter met uiterst exo tische materialen, stelde een wetenschapper gisteren op een persconferentie in Parijs over de Huygens-missie. De Europese ruimtevaartorga nisatie ESA presenteerde de eerste analyses van de metin gen door de sonde. Ook veel data die door een communica tiestoornis verloren leken, kon den worden achterhaald en ontcijferd. Grote delen van de grootste maan van Saturnus, waar het 170 graden kan vriezen, blijken bedekt met vloeibaar methaan. Het speelt een belangrijke rol op Titan, zoals water op aarde, aldus de projectleider. Op aarde is methaan als gas brandbaar. De Huygens-sonde registreerde verder vulkanische activiteiten. Maar de vulkanen op Titan spuwen geen lava, maar ijs en ammonia. De sonde, genoemd naar de Nederlandse weten schapper Christiaan Huygens die Titan ontdekte, deed meer dan twee uur onderzoek naar de atmosfeer, windsnelheden en luchtdruk. De sonde maakte ook honderden foto's. Onder zoekers hopen dat de gegevens aanwijzingen kunnen geven over het ontstaan van leven op aarde. den haag/gpd - Julia Timosjen- ko wordt de nieuwe premier van Oekraïne. Dat meldt het Russische persbureau Ria No- vosti. De partij van de nieuwe president Joesjtsjenko, 'Ons Oekraïne', zou al in juni 2004 een overeenkomst hebben ge sloten met de partij van Timos jenko, BJuT. De deal werd al in juni 2004 ge sloten, ver voor de presidents verkiezing in Oekraïne. Tegen Timosjenko loopt een in ternationaal opsporingsbevel. Zij zou als directrice van een groot energiebedrijf Russische ambtenaren hebben omge kocht in ruil voor orders. Ti mosjenko heeft Joesjtsjenko steeds gesteund in zijn strijd om het presidentschap. Zij was voortdurend aan zijn zijde te vinden bij de acties om de ver loren verkiezing van eind no vember te laten annuleren we gens fraude. Uiteindelijk won Joesjtsjenko een herhaling van de presidentsverkiezing op 26 december. Hij wordt zondag beëdigd. In de overeenkomst uit juni 2004 staat dat Joesjt sjenko Timosjenko als premier bij het parlement zal voordraai gen. Daarbij zal hij zijn 'morele^ autoriteit' gebruiken om de stemming over die voordracht 'zo efficiënt mogelijk te laten verlopen'. Verder is afgesproken dat 55 procent van de ministersposten in de regering door Ons Oekra-- ine worden bezet, 23 procent voor vertegenwoordigers vari de partij van Timosjenko. Hel parlement komt begin maart bijeen om de nieuwe premier te benoemen. Joesjtsjenko gaat maandag naar Moskou voor een ontmoeting met president Poetin. Daarbij is de keuze voor Timosjenko een heikel onderwerp aangezien de Russen achter het international le opsporingsbevel tegen haar zitten. Joesjtsjenko zal dondert dag een toespraak houden voor het Europees Parlement tijdens een plenaire vergadering iri Brussel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5