Omroepplan Van der Laan bekritiseerd MEDIA Lingo: vastigheid in een wilde wereld Aanpak islam tegen het licht Nico heeft ook nérgens kijk op Volkswagen boos over explosieve 'reclame' CDA en PvdA zijn tegen zaterdag 22 januari 2005 i de Leeuw I op televisie puM - Paul de Leeuw gaat levering van zijn pro- £ia 'PaPaul' in adamskos- feresenteren. Volgens de wordt de bewuste afleve- t over naturisme, ïijnlijk begin maart uit- jden. Ook het publiek, dat bul' een actieve rol heeft, ot op de tribune plaats- i, zei een woordvoerster it programma. De Leeuws Dima wordt sinds begin (rlaat op de avond uitge- l Paul de Leeuw is mo il geblesseerd aan zijn jikon deze week niet wer- gende week gaat hij wachting weer aan de Drd Raad voor Durnalistiek Bum - De Raad voor de istiek handelde in 2004 :ordaantal klachten af. e raad in 2003 nog ze- uitspraken, vorig jaar Jt op naar ruim honderd, jde secretaris van de raad. n de ruim 44-jarige ge- s van de raad deed hij uitspraken. De organisa- Ideelde dat 29 klachten d en 19 deels gegrond [Verreweg de meeste (80) betroffen klachten kte media: 16 maal n landelijk dagblad het kit en 34 maal een regio- nt. In drie gevallen kre- I klagers van de raad ge- estanten rde rechter ium - De protestantse ben IKON en ZvK (Zend- pr Kerken) gaan naar de rsrechter omdat zij min- idtijd krijgen. Dat bleek k bij de herverdeling van tijd voor kleine levens- welijke omroepen door nissariaat voor de Me- ide omroepen verzorgen •asis nu 130 uur televi- (nediawaakhond wil dat J;en naar 94 uur. Met eling probeert het ssariaat de herkenbaar- de vindbaarheid van de e stromingen (vooral is- iedhisme en jodendom) :oten. Dit gaat ten koste kleine protestantse om- Hilversum - Een op internet populaire nepreclame voor het automerk Volkswagen heeft voor irritatie bij de auto producent en zijn reclamebu reau geleid. De Duitse autofa brikant overweegt juridische stappen tegen de Britse ma kers van het filmpje. In de commercial, die inmid dels talloze malen via internet bekeken is, is te zien hoe een man van Arabische afkomst in een Volkswagen Polo zichzelf opblaast. Er is een enorme lichtflits te zien, maar de auto en daarmee ook de omstan ders blijven ongedeerd. Daar na komt de zin 'Polo: smart but tough' in beeld, gevolgd door het Volkswagen logo. Het filmpje is niet van echt te onderscheiden. In een reactie zegt Pon's Automobielhandel, importeur van Volkswagen in Nederland, dat het niets te maken heeft met de 'ver schrikkelijke' nepreclame. De makers zelf, Lee en Dan van de site leeanddan.com, willen geen toelichting geven op de nepreclame. Wel zeggen ze dat, nog geen reactie van Volkswagen binnen te heb ben. De commercial is onder meer te zien op de site van boreme- .com. De kijker is niet aan iets nieuws toe, maar Nance misschien wel den haag/hilversum - In de Tweede Kamer is weinig steun voor de toekomstplannen die staatssecretaris Medy van der Laan heeft gemaakt voor de pu blieke omroep. Zowel CDA als PvdA meent dat haar ideeën in druisen tegen de wens van de Kamer om de omroepverenigin gen een belangrijke rol te laten houden in het bestel. De WD wil niet reageren. Volgens het uitgelekte plan wil Van der Laan dat de publieke omroepen zich na 2008 bezig houden met kwaliteitsprogram ma's en zich niet richten op ho ge kijkcijfers. Spelletjes en quizzen op tv ho ren thuis bij de commerciële omroepen en niet op Neder land 1, 2 en 3. Van der Laan wil de invloed van de publieke om roepen, onder andere TROS, AVRO en NCRV, fors terugdrin gen. De omroepen krijgen veel min der gegarandeerde zendtijd op de drie publieke netten. Ze moeten met elkaar concurreren om hun programma's uitge zonden te krijgen. De staatssecretaris presenteert binnenkort haar plannen aan het kabinet en wil dit voorjaar de Kamer informeren. „Als dit de plannen zijn van de staatssecretaris dan gaan wij daar niet mee akkoord", aldus Joop Atsma, de mediawoord voerder voor het CDA. „De pu blieke omroep is van iedereen en voor iedereen en moet dus breed programmeren. Ze moe ten het hele publiek bereiken, dat betekent dus informatieve programma's maken en cultuur maar ook vermaak zoals een quiz." Atsma ziet niets in het idee de omroepen tot een soort pro grammaleveranciers te degra deren. „Een omroep is meer dan een productiehuis.Het zijn verenigingen met leden die in vloed op de programmering kunnen uitoefenen" De PvdA wil de publieke om roep geen verbod opleggen quizzen of spelletjes uit te zen den. „Als ze dat van hun eigen geld willen doen om bijvoor beeld meer kijkers te trekken, moeten de omroepen dat zelf weten. Vanuit de politiek moet je alleen omschrijven wat ze met het publieke geld moeten doen. Je moet niet vanuit Den Haag denken dat je weet hoe je tv moet maken", zegt PvdA-ka- merlid Martijn van Dam. Volgens een TROS-woordvoer- der zijn de plannen van Van der Laan 'een belediging van de kij ker'. De publieke omroep zou volgens de TROS zo geen pro gramma's meer mogen maken waar veel mensen naar kijken. De raad van bestuur van de Pu blieke Omroep wil niet reage ren op de voornemens. Amsterdam - Dat prins Bernhard graag naar Lingo keek, dat wist ze wel. Maar dat Lingo-presentatrice Nance ook nog als al lerlaatste door de prins is gebeld op de dag van zijn overlijden, hoorde ze pas achteraf van zijn telefoniste, tijdens de bijzetting waar ze als genodigde aanwe zig was. door Monique Brandt „Toen raakte ik wel even heel erg ont roerd. Nadat ik in september in het zie kenhuis had gelegen, belde hij me en stuurde hij bloemen. Ik heb weer een kaart teruggestuurd, en zo ontstond het contact. Ik zou een keer langs gaan op Soestdijk, maar dat is er niet meer van gekomen. Op de dag van zijn dood be sloot ik hem 's morgens bloemen te stu ren. Even later hing hij aan de lijn. Hij bedankte me, en zei nog dat hij die avond weer naar Lingo zou gaan kijken. Een paar uur later hoorde ik op de radio dat hij dood was." Over Lingo gesproken; de afgelopen we ken heeft Nance heel wat fans van dat programma gerust moeten stellen. Sinds bekend werd dat de publieke omroepen het bestaansrecht van een aantal langlo pende programma's zoals Lingo tegen het licht willen houden, heerst er grote onrust onder de trouwe kijkers van het voor hen zo vertrouwde woordspelletje. „Terwijl Lingo gewoon doorgaat", ver zekert Nance. „Netmanager Joop Daalmeijer liet het vallen in een programma van Harry de Winter, de bedenker van Lingo. Het was volgens mij meer bedoeld om De Winter een beetje te stangen. Natuurlijk, het zal wel een kéér verdwijnen, maar het is bi zar een programma te schrappen waar dagelijks tussen de 800.000 en 900.000 mensen naar kijken. Voor veel kijkers is Lingo de broodnodige vastigheid in een wilde wereld. Programma's komen en gaan, het voorbestaan van Lingo is juist een soort houvast. Het is zo vertrouwd als je moeder thuis: gezellig, het fs er al tijd." Of Nance er zélf mee doorgaat, dat is een andere vraag. Een vraag waarop ze het antwoord zelf nog niet weet, want ook zijzelf beschouwt het programma min of meer als vastigheid. Al is ze op dit moment niet van het scherm te bran den. Naast Lingo presenteert ze het mu ziekprogramma De Notenclub, de voor ronden van het Nationaal Songfestival en - een dag na de finale op 14 februari - de uitreiking van de Edisons. „Gelukkig maar, want als ik alleen maar aan die ballen moet denken, word ik sta pelgek. Het is niet leuk om voor jezelf toe te geven dat de presentatie van zo'n spelletje bijna lopende-bandwerk is ge worden", aldus Nance. „Het kost veel moeite scherp te blijven, ik moet oppas sen dat ik er niet te gemakkelijk over denk. Dingen versloffen. Kondig ik bij voorbeeld een onderdeel aan voordat het daadwerkelijk begint, omdat ik sta te denken: ik wil iets te drinken halen, schiet op!" „Er is daarbij tussendoor vrijwel geen tijd om een babbeltje te maken met de kandidaten, want dan moet flc me al weer omkleden voor de volgende afleve ring. Dat is jammer. Maar ja, stoppen met Lingo is ook al zoiets. Ik kan dingen Nance in het decor van De Notenclub: „Als ik alleen maar aan die ballen moet denken, word ik stapelgek. Het is niet leuk om voor jezelf toe te geven dat de presentatie van zo'n spelletje bijna lopende-bandwerk is geworden." Foto: GPD/Kippa moeilijk loslaten. Daarbij heb ik ook geen andere garanties: niemand die te gen me zegt: we gaan volgend jaar weer twaalf keer De Notenclub doen. Nie mand die zegt, jij doet volgend jaar het Songfestival weer. Ik wil ook niet het ri sico lopen dat ik niets meer heb. Ik vind het televisievak veel te leuk en bijzonder. Ook Lingo, trouwens. Nog steeds. Maar ik kan meer dan achter die desk staan en roepen: 'pak maar een bal'." Bij de TROS is die boodschap overgeko men. Met De Notenclub is Nance weer terug bij haar oude liefde: de muziek. Het is de basis van haar status als Be kende Nederlandse, al liggen haar roots in een heel ander genre. Op haar vijf tiende stond de Brabantse, die haar loopbaan begon als danseres, vrijwel continue op het podium als zangeres van het houseduo Twenty4Seven. Twee muren met gouden, platina en dubbel- platinaonderscheidingen heeft ze aan de verkoop van achttien miljoen platen overgehouden. „Door De Notenclub is mijn liefde voor muziek pas weer opgelaaid", vertelt ze. „Vanaf mijn vijftiende stonden we bijna elke dag wel ergens in een discotheek op te treden. Op een gegeven moment heb je dat wel gezien. Twee jaar geleden bracht ik nog wel mijn laatste single uit. Dat werd uiteindelijk een heel gedoe. Ie dereen vond 'm te gek, maar omdat ik Lingo presenteer weigerden de zenders 'm te draaien. Ik zou niet bij de doel groep passen! Toen was het snel gedaan met mijn zangaspiraties." Tot de opnamen van De Notenclub in België. De voormalig zangeres bezocht een concert van Clouseau in Antwerpen. „Ik stond daar, het licht ging uit, ieder een schreeuwde, floot, toen barstte ik in huilen uit. Op dat moment miste ik het opeens verschrikkelijk, dat gevoel als je het podium opstapt, al die mensen die naar jou komen kijken, alles kwam weer terug. Maar ja, op andere momenten kijk ik naar die gouden platen en lijkt het alsof het iemand anders is overkomen: al die optredens in stadions." „Of dat concert in Marbella. Ik had die hele dag alleen maar cola gedronken, veel te druk. In die tijd gebruikten we af en toe wel eens banden waar mijn stem op stond. Omdat ik erg moe was, deden we dat toen ook. Uiteindelijk sta ik op het podium te zingen, en ik val flauw, maar mijn stem zingt vrolijk door. Daar na hebben de jongens me weer overeind getrokken, maar toen viel ik nog een keer, over een monitor. Vervolgens kwam mijn manager eraan rennen, die struikelt ook over een monitor, en hij valt bovenop mij. Ja, het was behoorlijk hectisch, dat kun je wel zeggen." In het van oorsprong Vlaamse De No tenclub gaat het er aanmerkelijk rustiger aan toe. Belgische en Nederlandse zan gers nemen het tegen elkaar op. Het team met de meeste muziekkennis en de mooiste zang, wint. Tijdens de pau zes tussen de repetities door waagde Nance zich af en toe aan een korte jam sessie met de band. „Ik ben altijd heel onzeker geweest over mijn zingen, maar dit gaf me een ontzettend goed gevoel. Het hoofdstuk zingen had ik eigenlijk af gesloten, maar de laatste tijd denk ik dus wel eens: zal ik toch maar eens?" „Het lijkt wel of de puzzel in elkaar schuift. Het gaat goed. Vorig jaar was ik dood nerveus bij de presentatie van het Songfestival, nu had ik daar veel minder last van. Als het fout gaat dan is het jam mer. Ik vind het allemaal heel behoorlijk voor een Brabants meisje waarvan de ouders dachten dat ze later in de fabriek zou gaan werken omdat ze op school niks uitvoerde." BIJ DE KAPPER - Als een ster werd flirsi Ali dinsdag ont- j haar terugkomst in de Kamer. Het debat over men van moslimextre- aaide weer behoorlijk Ben genoeg voor Tegen- vanavond uit te plui- iar de verschillende me- t nu eigenlijk vandaan noord op Theo van aide de discussie op (slims in de Nederland- nleving. Bij de redactie jenlicht was men van I dat de vele confronta- liverse tv-programma's jeer te maken hadden ussie. Redacteur Rudi De debatten waren te ch, iedereen slingerde en naar eikaars hoofd dat er echt goed werd rd naar de achtergrond ïrschillende opinies." [et twee stromingen in i-discussie. „In de eer- p zit Ayaan Hirsi Ali. De prdt in zijn zuiverste iverenigbaar gevonden [democratie, en de over- U middels een soort erapie moslims moeten ;en van hun strenge ge- hen laten integreren in trlandse samenleving. !de groep zal zich eerder tot de weg van de paci- n door middel van dia holen, buurthuizen en Iïn de kloof tussen mos iet-moslim sterk willen en." ctie van Tegenlicht ide stromingen uitge- n het huis van presen- x Rottenberg. Hij ont- lar de rechtsfilosoof Af- an, een aanhanger van e 'strategie'. Ellian ont- jaren geleden zijn ge ïnd Iran vanwege het ïxtremisme. Hij had p aantal familieleden h en bij aankomst in Ne- De terugkeer van de zwaar bewaakte Hirsi Ali in het parlement. Foto: ANP/Ed Oudenaarden derland zag hij een samenle ving die voldeed aan zijn ide aalbeeld: democratie, vrijheid van meningsuiting en gelijk heid. Ellian kan zich dan ook niet voorstellen dat groepen men sen in een hokje moeten wor den gestopt, waar zij met voor hen speciaal opgestelde regel tjes deel moeten gaan uitmaken van deze samenleving. „Daar mee creëer je een nieuwe zuil. Dat bevordert racisme juist, doordat mensen deze groep dan beter kunnen aanwijzen." Historicus Geert Mak pleit juist voor pacificatie. Bij Rottenberg haalt hij de jaren dertig in Duitsland aan. Het was daar geen probleem om een kleine groep joden ergens van te be schuldigen en te beschimpen. De gevolgen zijn bekend. Mak zegt dat Nederland in de kern nog steeds verzuild is, en dat dialoog de enige manier is waarop de groepen dichter tot elkaar kunnen komen. Het groepje extremisten mag niet op een hoop worden gegooid met de grote groep gematigde moslims. Om de theorieën te toetsen aan de werkelijkheid praat Rotten berg ook met Kees Beekmans, docent aan een (zwarte) prak tijkschool en winnaar van de E. du Perronprijs voor zijn boek Één hand kan niet klapt. De school herbergt voornamelijk kansloze jongeren. Beekmans ziet elke dag hoe de twee opi nies werken in deze omgeving. Na de moord op Van Gogh hoorde hij van veel jongeren: 'jullie rouwen toch ook niet om Irakezen en Palestijnen die worden vermoord, waarom moeten wij medelijden hebben met een Nederlandse rotzak die dood is?' Hij gaat hier niet te genin, maar wil liever weten waar deze mening vandaan komt. De jongeren voelen zich afgewezen door de Nederland se maatschappij, constateert hij. Beekmans: „Vaak kennen deze kinderen geen enkele au tochtoon, behalve mij. Ik wil ze laten zien dat ik oké ben, zodat ze gaan inzien dat andere au tochtonen wellicht ook best meevallen." Esther de Beer Tegenlicht, morgen bij de VPRO op Nederland 3, 20.55 uur Geen makkelijke week voor de roddel bladen. Kerst is al weer lang geleden en slechts een enkele BN'er is al naar de Alpen afgereisd om zich uitgebreid op de latten te laten fotograferen. Niet vreemd dus dat alle bladen uitgebreid stil staan bij de begrafenis van MARIANNE WIEGEL. Ook PRINSES MAXIMA staat volop in de belangstelling. Hou er maar vast rekening mee dat dit nog maanden zo blijft, want een zwangere kroonprinses hoeft niets te doen om op te vallen. Weekend meldt dat ze 'stralend zwanger' is. Op de foto's ziet ze er inderdaad vrolijk uit. 'MAXIMA geniet van de zwangerschap en dat is te zien. Of had haar vrolijkheid te maken met de spe ciale verrassing van WILLEM-ALEXANDER, waarover u op pagina 22 meer leest...' Snel naar die pagina toe: ALEX en MAX gaan in Davos tafelen met U2-zanger BO NO. Is dat alles? Zouden leden van ko ningshuizen zelden of nooit met beroemd heden in contact komen? Gelukkig staat het grote MAXIMA-nieuws in koeienletters op de cover. 'Zoon voor MAXIMA'. Nergens te vinden, dat verhaal. Wel één enkel zinne tje, verstopt als een dienstmededeling. Sinds de bekendmaking van de zwanger schap, gaan volgens het blad 'geruchten dat de prinses een zoontje krijgt'. Slap hoor. Sleep er op z'n minst wat deskundi gen bij, die al aan de vorm van moeders' buik en de kleur van haar wangen het ge slacht van de vrucht menen te kunnen be palen. 'Betrouwbare bronnen rond het hof doen het in zo'n geval ook altijd goed. Party ge bruikt trouwens ook de woorden 'stralend zwanger' als het onze kroonprinses betreft. Daar is Story het niet mee eens: 'Weer zor gen om zwangere MAXIMA'. Knap, om bij vrijwel dezelfde foto's een ander geluid dan je collega's te durven laten horen. Want hoezeer de prinses ook straalde op de ko ninklijke nieuwjaarsreceptie, een dag later was ze er op de herhaling van het feestje (dit keer voor ambassadeurs en ander volk) niet bij. De RVD wilde daar volgens het blad geen mededelingen over doen. Da's altijd prettig voor een schrijver, want op deze manier Prinses Maxima: Mooi zwanger van een jon gen? Foto: ANP/Robin Utrecht kun je alle scenario's de revue laten passe ren, van loopneus tot familiedrama. "Was ze moe van de eerste receptie of verloopt haar zwangerschap zo grillig, dat ze goede dagen beleeft? En dat ze soms, heel plotse ling, geteisterd wordt door lastige zwanger schapskwaaltjes?' Kattenpis, die kwaaltjes, vergeleken bij al het leed dat deze week van Privé's cover af druipt. Het (aanstaande) huwelijk van TOOSKE en BASTIAAN zou in gevaar zijn, PAUL DE LEEUW moet een scheiding van zijn echtgenoot STEPHAN zien te voorko men en NICO ZWINKELS beleeft opnieuw een drama. De in opspraak geraakte voor malige kluskoning van RTL is volgens het blad opgelicht door een Spaanse aanne mer. Zijn zuidelijke stulpje in aanbouw zou op instorten staan. 'Nog even en de villa zal hem vele tonnen extra kosten.' Beetje vreemde zaak, dat ie mand met twee rechterhanden en zeeën van tijd zo'n mooi klusprojectje heeft uit besteed. Dat vinden zijn Spaanse buren ook. NICO had ze verteld dat hij in Neder land bouwopzichter is geweest: 'Daarom snap ik niet waarom hij niet meer bovenop de bouw heeft gezeten,' aldus een van hen. Een ding is zeker: Met NICO op de bouw plaats had er een geheel andere wind ge waaid. Dat laatste geldt ook voor regisseur JOHAN NIJENHUIS, die kort geleden bij zijn vrien din MARIJE is ingetrokken. Behalve hun dochter Eva lopen er nog twee kinderen van MARIJE in het huis ror^ Een grote overgang voor JOHAN, diewrontschuldi- gend toegeeft dat zijn 'focus toch wel heel erg op werk' ligt. Aha, nou wordt direct de kop boven het verhaal duidelijk: 'Werk voor baby?' Gelukkig, de kleine EVA hoeft nog niet direct haar eigen boterham te verdie nen. Er staan wel meer vreemde dingen in het artikel. Zoals dit: '...vertelde JOHAN NIJEN HUIS kort na de bevruchting van zijn vriendin in een interview'. Beetje gênant, voor de journalist die er bij zat. Ook gê nant: Privé verwijt 'LUI Hilversum' dat MA RIJKE HELWEGEN niet 'van het scherm te meppen' is. Zowel de publieke als com merciële omroepen zouden 'de wandelen de reclamezuil van ROBERT SCHOEMA- CHER' te pas en te onpas inzetten. Een in drukwekkend turflijstje levert het bewijs. Zo is het boegbeeld van de plastische chi rurgie al zeven keer in Life Cooking en acht keer in de Carlo Ireneshow versche nen. Wel makkelijk, om zo een pagina te vullen. Luiheid op de burelen van Privé? Da's misschien wat al te plastisch uitge drukt. Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 31