Pleidooi voor meer; planten op het meni| GESPREK VAN DE DAG Ierland hikt aan tegen de kilometer Homohaters tegen SpongeBob j Eén glaasje per dag houdt de geest gezond Panda maakt comeback Ruim 780.000 mensen 'ouder' dan hun werkelijke leeftijd Verstoorde droom In Frankrijk zijn twee WITTE LEEUWENWELPJES met BLAUWE OGEN gebo ren. Gewoonlijk hebben witte leeuwen rode ogen, net als andere albino's. De ei genaren spreken over een unieke gebeurtenis in de dierenwereld. De leeuwtjes kwamen eind december in een circus ter wereld. De directie gaf gisteren pas ruchtbaarheid aan de gebeurtenis, omdat zij wilde afwachten of de ogen van kleur zouden veranderen. Deskundigen vermoeden dat het om een probleem met de pigmentatie gaat. De leeuwtjes Baron en Keizer hebben dezelfde vader, maar ieder een andere moeder. Het is een dubbel fenomeen, aldus de circuslei ding. De welpjes werden twee uur na elkaar geboren, en binnen een week door hun moeders verstoten. Een glaasje wijn per dag heeft een gunstig effect op het geestelijk ver mogen van oudere vrouwen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Brig- Napoleon De moraal is vaak het paspoort van de kwaadsprekerij ham and Women's Hospital in de Amerikaanse stad Boston heeft uit gevoerd, zo berichtte The New Eng land Journal of Medicine. Uit de studie blijkt dat vrouwen die dagelijks een glas wijn, bier of een andere alcoholisch drankje nuttigen 20 procent minder kans hebben dat hun verstandelijke vermogens afne men. De onderzoekers vermoeden dat door het drinken van een glaasje per dag de bloedtoevoer naar de herse nen wordt verbeterd, waardoor ze alert blijven. Aan het onderzoek heb ben gedurende tien jaar 12.480 vrou wen van 70 tot 80 jaar meegedaan. AAAM HuiL a£ MENSELIJK Het restaurant van de Britse televi siekok GORDON RAMSAY houdt zijn drie Michelin-sterren, de felbe geerde onderscheiding die de Fran se restaurantgids maar mondjes maat uitdeelt. Twee andere chef koks in Groot-Brittannië kregen deze week dezelfde eer. Het plaatsje Bray-on-Thames, waar zowel het restaurant Fat Duck van Heston Blu- menthal als Waterside Inn van Alain Roux zijn gevestigd, is daarmee een Brits culinair Mekka geworden. Ramsay heeft in totaal vier sterren. Naast het naar hem genoemde drie sterrenrestaurant in de Londense wijk Chelsea, heeft een gelijknamig restaurant elders in Londen één ster. oe Het gaat goed met de panda en met andere bedreigde diersoorten in Chi na. Foto: Reuters In China maakt een aantal be dreigde diersoorten, waaronder de reuzenpanda, een comeback. Het aantal panda's is sinds 2000 met 40 procent gestegen tot bijna 1600, zei directeur Zhou Shengxi- an van het Chinese staatsbosbe heer tijdens een bijeenkomst in Peking. Behalve met de panda gaat het ook goed met de uitsluitend in China voorkomende hertensoort Cervus eldii (van 26 exemplaren in 1975 tot 1600 in 2004), de Chi nese alligator en de vogelsoort Ja panse Kuifibis (in vier jaar van ze ven tot 740). De toename van de bedreigde diersoorten komt vol gens de directeur doordat ze min der leefgebied kwijtraken en door betere ecosystemen. Het Wereldnatuurfonds, dat bij de telling'van de panda's was betrok ken, zegt dat de toename komt doordat uitgebreider is gezocht. Een woordvoerster zei dat de situ atie weliswaar hoopgevend is, maar dat de leefgebieden van de panda nog veel te versnipperd zijn. Ook met de zeldzame en bedreig de plantensoorten in China gaat het beter, zei Zhou. anp/afp/rtr Ruim 1,4 mensen hebben de afge lopen drie jaar op internet de test gedaan om te kijken wat hun 'werkelijke leeftijd' is. Bij meer dan 780.000 mensen strookte de uitslag niet met hun kalenderleef tijd; ze hebben een ongezonde leefstijl. 620.000 Mensen zijn jon ger dan hun kalenderleeftijd door hun gezonde leefstijl. Je-echte-leeftijd.nl is een interac tief programma dat door internet, televisie en een e-mailmagazine wordt gedragen. Iedereen kan op de site een lijst met vragen invul len om er achter te komen wat zijn of haar 'echte leeftijd' is, waarbij niet de geboortedatum, maar je levensstijl je ouderdom bepaalt. Het programma is over genomen uit de VS en vertaald naar de Nederlandse situatie. Uit de test blijkt dat de mensen gemiddeld bijna twee jaar ouder zijn dan hun kalenderleeftijd, met uitschieters naar veertien jaar en meer. Vrouwen blijken gezonder dan mannen en Amsterdammers gezonder dan Rotterdammers, al dus het productiebedrijf Advance, dat het concept drie jaar geleden in Nederland introduceerde. In een programma dat iedere zon dagavond te zien is bij RTL 4 wor den acht mensen gevolgd die hebben besloten hun 'echte leef tijd' te gaan verlagen. De organi satie houdt zaterdag 29 januari in Apeldoorn een zogeheten Je-Ech- te-Leeftijd-MiniMarathon van 18,7 kilometer waar iedereen zich voor kan inschrijven. Daaraan doen ook de acht mensen mee die op RTL 4 worden gevolgd, anp zaterdag 22 januari 2005 'Tijd voor twee' is een radioprogramma. Wel eens gehoord? Frits Spits is de roerganger en iedere werkdag tussen twaalf en twee brandt hij los. Al tijd is er een tweespraak waar luisteraars telefo nisch op kunnen reageren: twee buiken krijgen het diarrhee-virus, zegt de ene buik tegen de andere.. Iemand belde als antwoord: „Doe jij ook mee aan de buikloop?" Veel muziek natuurlijk, en rond half twee: de tafel voor twee. Ja sorry, twee is het magi sche getal in dit programma. Aan die tafel zit iede re dag iemand iets wat te melden en ofte verko pen heeft. Kort geleden was ik de gelukkige. Was ik trots op, want ik ben altijd een fan van Frits geweest. De ra dio past hem als een maatpak. Soms presenteert hij wel eens iets op de buis. Dan lijken zijn kleren meer op de groei gekocht. Maar haal de camera weg, hou de microfoon over en de man is goud waard. Ik moest mij een kwartiertje voor aanvang melden in de studio. Dat nam mij extra voor het program ma in, want meestal moet je er op bevel van be moeizieke mevrouwen tijden te voren al zijn 'voor de zekerheid'. Om kwart over één reed ik de garage van een modern studiogebouw binnen. Zo'n kolos met eindeloze ziekenhuisgangen en kale kamertjes waar mensen zitten te telefoneren. On tnuch tering. Die Spits met zijn show straalt zo'n warmte uit, dat ik een bruine kroeg als locatie verwachtte. Dat viel tegen. In een kleine witte ruimte zat Frits in zijn eentje mee te swingen met de muziek. Hij playbackte vlekkeloos en ook op zijn luchtgitaar techniek viel weinig aan te merken. Tegenover hem in een even klinisch kamertje zat de techni cus. En in een ruimte verderop zaten ijverige re dactrices telefoontjes aan te nemen en mails te sor teren. Die dag ging de tiveespraak tussen tivee te dure plasmaschermen.Zullen we er één weg doen", suggereerde een luisteraar. Per uitzending, vertelde een telefoniste, komen er ruim honderd- vijftig telefoontjes binnen met vrolijke wisecracks. Het interview ging goed, vond ik. Ik mocht tien DAGELIJKS LEVEN Jarenlang zijn met name buiten landse toeristen in Ierland op het verkeerde been gezet, doordat op verkeersborden afstanden werden aangegeven in kilometers en maximale snelheden in mijlen. Aan die nachtmerrie is een eind gekomen, nu het metrisch sys teem volledig wordt ingevoerd en alle mijlen worden vervangen door kilometers. Helemaal vlekke loos gaat dat niet. Ierland sluit zich nu aan bij de meeste andere landen in Europa. Alleen Groot-Brittannië (en dus ook Noord-Ierland) blijft gebruik maken van het zogeheten imperi ale systeem van mijlen. Voor de uitvoering van de opera tie, die 11 miljoen euro kost, zijn in Ierland ruim 58.000 nieuwe verkeersborden geplaatst. Auto mobilisten zijn de afgelopen we ken met een voorlichtingscam pagne voorbereid, om te voorko men dat ze bij het bord 100 den ken aan mijlen, en dus nog eens flink gassen. De politie zegt desondanks voor bereid te zijn op fouten, misver standen en te hoge snelheden, Het verhaal van Dutroux-slachtoffer SABINE DARDENNE komt uit in achttien talen. De Franse uitgever Oh! Editions venvacht twee miljoen stuks te verkopen. Dardenne, die wekenlang in de 'sekskelder' van MARC DUTROUX zat, schreef on langs het boek 'Ik was twaalf en fietste naar school'. Inmiddels zijn er 115.000 stuks verkocht. Van de Franse versie zijn er in Frankrijk en Wallonië al-150.000 verkocht, al dus de uitgever in de Gazet van Ant werpen. Ook in Nederland wordt het boek goed verkocht. ,,Het is veel meer dan een boek over Dutroux", zegt de uitgever. ,,Het daagt men sen uit na te denken over pedofilie, slachtofferbegeleidingen andere actuele thema's." Foto: Reuters Een TWAALFJARIG Brits meisje heeft voor de kinderrechter in Swin don schuld bekend aan RIJDEN ON DER INVLOED. De tiener ging er op eerste kerstdag vandoor met de auto van haar vader omdat ze zich verveel de. Toen ze werd aangehouden door de politie, bleek ze twee keer de toe gestane hoeveelheid alcohol in haar bloed te hebben, meldde The Times gisteren. Het gaat volgens de krant om de jongste persoon tot nog toe die in Groot-Brittannië is gepakt voor rijden onder invloed. Later deze maand doet de rechtbank uitspraak. De kritische consument, ofwel hob bykok, wordt steeds beter bediend. Met de uitgave van het kookboek De (H)eerlijke Keuken van de Belg Jurgen Tack, wordt het westerse eetgedrag op de natuurlijke omge ving soms pijnlijk zichtbaar ge maakt Kortom, de impact van een gerecht op de natuur. In zijn kookboek stelt de weten schapper, met een grote liefde voor koken, de biodiversiteit aan de orde; het is de variatie van planten en dierensoorten op bij voorbeeld een simpele ontbijtta fel. „Inclusief de bacteriën die aan de basis van de kaas- en yoghurt - producten liggen, zorgen maar liefst 87 planten- en dierensoor ten voor dit 'gevarieerd' ontbijt", stelt Tack vast. Conservatief Amerika heeft de oorlog verklaard aan SpongeBob SquarePants. Het immer goedgeluim de sponsje uit de gelijknamige tekenfilmserie lijkt de onschuld zelve, maar zou in werkelijkheid pro paganda maken voor tolerantie tegenover homo seksuelen. Dat meldde The New York Times giste ren. James Dobson, de stichter van de ultraconserva tieve christelijke beweging Focus on the Family 'ontmaskerde' het stoute sponsje tijdens een galadiner in de aanloop naar de in auguratie van pre sident Bush. De reden: Sponge Bob figu reert in een nieuwe videoclip die kinderen meer verdraag zaamheid moet bij brengen voor mensen uit andere culturen of met een andere levensstijl. Volgens Focus on the Family wordt Sponge Bob gebruikt om kin deren te manipuleren j tl en mogelijk zelfs te hersenspoelen. Volgens een et vocaat van de makers van de clip hebben degen eft die dat beweren 'medische hulp' nodig. De clip ms juist bedoeld zijn om de christelijke opdracht 'h esi uw naaste lief te promoten. on In de video spelen ook andere kinderhelden me >c als Bob de Bouwer en figuren uit Sesamstraat e SE Muppet Show. zil De muziek is een remake van de hit W en mily van Sister Sledge, elei clip wordt dit voorjaar; lej spreid op duizenden At d< kaanse scholen. SpongeËobs seksuele gea heid is al langer onderwer speculaties. Zo loopt hij voi j durend hand in hand met z vriendje Patrick en kijkt hij gi Ir naar de fictieve serie Meermi erf en Mosseljongen. De Britse 01 en roep BBC vergelijkt de ophef n 161 rel die een paar jaar geleden on ide stond rond de Teletubbie Tink) en ky. Conservatieve scherpslijpers oen Verenigde Staten beschouwden! nge poppetje als een homosymbool D dat hij altijd een handtasje droe p h dir 'ge ere anp ep scl va Ierland voortaan aangegeven in kilometers per uur. Voor een bedrag van 2,5 miljoen euro zijn 58.000 borden ril loos verlopen, daar de meeste snelheidsmeters nog altijd mijlen registreren. De eerste blunders zijn al gemeld: bij een doodlo pend modderpad geldt een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur. De Britse krant The Daily Telegraph schreef gisteren dat de Ieren met hun nieuwe maatregel weliswaar een grotere harmonie in Europa tot stand willen bi gen, maar wel opgescheept! ven met een andere Britse eifI links rijden. gpd Internationaal vermaarde popster ren, onder wie PHIL COLLINS en ELTON JOHN, zijn bezig met de op name van een lied waarvan de op brengst bestemd is voor de slachtof fers van de zeebeving. Dat berichtte de BBC gisteren. De song is een co ver van de hit Tears in Heaven van Eric Clapton uit 1991. Ook Rod Ste wart en Steve Tyler van Aerosmith doen aan het project mee. Het initi atief is van SHARON OSBOURNE, de vrouw van rockster Ozzy Osbour- ne die ook van de partij zal zijn. Een deel van het liedje wordt in een Lon dense studio opgenomen. Volgende week wordt de opname voltooid in Los Angeles. Foto: ANP In totaal doet hij 128 bijzondere recepten uit de doeken. Tack geeft daarbij wat beknopte informatie over de ingrediënten die hij ge bruikt. Dat is aardig, zeker omdat de recepten bepaald niet alle daags zijn; van Oosterse erwten kroketten tot Nigeriaanse noten soep. De zestien hoofdstukken leidt hij in met bijzondere, kleine verhalen over de herkomst van de ingrediënten en receptuur en laat hij letterlijk zien welke kleine of grote voetstappen de bereider zet in de natuur. „Ooit jaagde, viste en plukte de mens zijn dagelijkse hap bij el kaar. Tienduizend jaar geleden schakelde hij over op landbouw. Toen deed hij iets waar antropo logen nog steeds geen goede re den voor vinden. Hij bracht zijn menu terug tot slechts een paar gewassen. Zo is onze wereldwijde voedselproductie gebaseerd g, een dertigtal plantensoorten wijl er keuze is uit 80.000 eell planten. Slechts drie gewass! tarwe, mais en rijst - zorgen; tweederde van de totale voei - voorziening. Die smalle basis houdt risico's in. Eén verniet ,e de gewasziekte volstaat om e ravage aan te richten in onst )Ui levingsmilieu." Tegen die achtergrond schre vc De (H)eerlijkë Keuken, uitge; nf door de Culinaire Boekerij. 1 bykok of niet, toch is het Tac vooral om te doen op welke; K mensen de natuurlijke rijkdo u aan planten en dieren gebrul m in de keuken. Wetenschappe )rt niet, belerend wilde hij niets ej, ook al gaat het soms om ond werpen als voedselveiligheid modificeerde organismen en tuurlijke biodiversiteit, anp minuten lang reclame maken voor een te levisieprogramma waar ik mee te maken had. Om kwart voor twee stond ik alweer buiten met in mijn handen de be kende fles wijn die een vriendelijk KRO bijslingertje - „Onze dank is groot meneer Prinsen" - mij in de handen duwde. Ik ben wel enigszins ontgoocheld. Ik luister al jaren een paar keer per week naar die Spits. Het hele decor en ameublementfanta- seerde ik er altijd bij. Dat kan niet meer. Ik zie geen tapkast meer voor mijn geestesoog en geen jukebox. Alleen een heer in een net pak die in zijn eentje in een witte ruimte meedeint op de evergreens. En een technicus die met een half oog de knoppen in de gaten hoiidt. Radio moet je horen, niet zien. maai- waarschuwt al bij voorbaat dat 'overtreders niet hoeven te re kenen op clementie'. De controles van de verkeerspolitie zullen de komende tijd ook niet al te vlekke Ook de maximumsnelheid wordt in vangen. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2