(ïven in het teken van waterpolo SPORT *4 Docos-trainer van Zoest krijgt de smaak te pakken ennemars predikt rust Met hulp van de schreeuwer, de schrijver en de slijper Robert van Berkel met De Zijl-LGB/Vivax op jacht naar toppositie ~1 profiel i zaterdag 22 januari 2005 ia' |er van der Hulst Zelden heeft iemand liefde voor het waterpo- tde paplepel ingegoten ijl nals Robert van Berkel. 06 Db kwam uit voor Oranje, 13 iet voordat Evert Kroon e hoogtijdagen van het 't idse waterpolo heer en in het doel toonde. Judith de Nijs was eind stig van de vorige eeuw la zwemster van profes- vom het Kanaal over. edeed verdienstelijk pj lezelfde tak van sport en fry Vriend is als voorma- fpolo-international en dscoach nog steeds een het land. Logisch dus m uidige keeper van W sser De Zijl-LGB/Vivax 3(verdrijven kan zeggen: Ie familie doet aan wa- Wij kennen niet anders." cel begon pas op latere met keepen. De Leider- roeide in Koudekerk op maf de pupillen al in ir. Als speler was hij het ers het leven zuur pro- e maken. Tot Van Ber- toegelaten tot de ningen.Als speler voor dat niveau net te onze trainer, meneer Leede, zei: 'Ga eens [evader kon dat ook [0 gebeurde het dat hij lub Koudekerk in het *n bij de kring het doel Hij haalde er zelfs mwoordigende jeugd- :n van Oranje mee. ierongeluk sneed de It het Nederlands team fet gebeurde een paar voor het Europees ipioenschap. Ik brak en mijn rechterduim If af. Ik zat zes weken maar toen dat was ging ik dezelfde dag nen. Dat ging dus he- iut. En raakte je des- ek kwijt, dan kwam je meer snel in beeld. Esse van LZ 1886, AZC 1/LGB was op dat mo- ing gewekt. Van Berkel 16-jarige leeftijd voor club. Eerst verdedig- I g bij de jeugd het doel, tM r jaar later nam hij in M macht de plek over nu aar Zian vertrekkende ;eft lederlof. Twee seizoe- ,tf m de inmiddels 30-jari- erkel met zijn ploeg op ste niveau uit tot de ■radeerde. „Het waren Robert van Berkel: „Wij bulken van het talent, maar missen de nodige ervaring." Foto: Hielco Kuipers moeilijke tijden. Er moest zelfs een beroep worden gedaan op oudere spelers als Albert Spij ker. Nee, ik heb nooit overwo gen om de club de rug toe te keren. Je probeert er elke keer weer wat van te maken. Boven dien had elke hoofdklasser al een goede keeper op doel lig gen en ik voelde er niets voor om als tweede keus te funge ren. Daarnaast was de eerste klasse een goede leerschool voor mij." Coach Jacob Spijker zorgde voor de ommekeer. „Onder hem hebben we hard gewerkt en je ziet nu het resultaat. De neergaande spiraal is veranderd in een opwaartse lijn. Promotie naar de hoofdklasse was mijn hoogtepunt. En nu spelen we zaterdag tegen AZC met als in zet de tweede plek op de rang lijst." Een plek bij de beste vier ploegen van Nederland is dit jaar het doel. Van Berkel schrijft de wederop standing van de Leidse water- polovereniging voor een be langrijk deel ook toe aan het sa menwerkingsverband met Vi- vax. „De vorming van een start gemeenschap, vorig seizoen, heeft de hele club goed gedaan. We zien nu doorstroming van de jeugd. Tien jaar geleden was dat veel minder. Destijds was er geen goed jeugdplan. We vor men nu een team met een paar dertigers en heel veel jongens van rond de twintig. De gevol gen daarvan zie je nog wel te rug in de wedstrijden. Als het wat minder gaat pakken de ou deren het op. Dat kan een pro bleem worden tegen AZC. Die ploeg is het gewend om finales te spelen. Wij bulken van het talent, maar missen de nodige ervaring." Het is ook een van de redenen waarom Van Berkel op korte termijn geen voorstander is van de vorming van een nieuwe startgemeenschap met LZ 1886, zoals al wel bij de vrouwen het geval is. „De Zijl-LGB/Vivax is nu aardig in opkomst. Willen we dat doortrekken dan hebben we spelers met ervaring nodig. LZ heeft veel jonge talenten, maar daar hebben we er zelf al genoeg van." Van Berkel vreest dat, na de inpassing van de spelers van Vivax, de komst van een LZ-lichting een vertragend effect heeft op de sportieve op mars van de club. „Op termijn zal het er wel van komen en dat is ook goed, maai- op korte ter mijn is het niet verstandig." Van Berkel noemt zichzelf een technische keeper, maar in zijn geval kleeft daar een groot na deel aan. „Ik bekijk de wedstrijd goed. Denk enkele stappen vooruit en dan wil het wel eens anders gaan dan ik had ge dacht. Ik probeer daar met mijn vader verandering in te bren gen. Hij traint mij. Alles wat ik kan, heb ik van hem geleerd. Op maandag en donderdag is hij bij de club en de andere da gen is hij coach van de jeugd van Oranje. We discussiëren veel over waterpolo. Soms lo pen we te schelden en te vloe ken, maar we denken wel volop over het spelletje na. Als je be paalde talenten bezit kun je nog wel eens enorm lui zijn. Mijn vader kan mij goed stimuleren en naar mate je ouder word, ben je ook fanatieker. Ik merk dat ik de trainingen nodig heb om op niveau te blijven." „Ik ben heel veel met waterpolo bezig. Daarom heb ik ook maar een vriendin genomen die de zelfde sport beoefent. Dat werkt, want dan krijg je tenmin ste geen gezeur als je alweer gaat trainen. Op verjaardagen proberen we het niet te veel over waterpolo te hebben, maar tijdens familie-etentjes wordt alles tot in den treure bespro ken. En dan werken we ook nog met elkaar. Met mijn zus, die ook bij De Zijl speelt, mijn va der en moeder sta ik dagelijks in een parfumerie/drogisterij zaak in Zoetermeer." i T1 Pieter van Zoest: „Het vertrouwen en het spelplezier komen weer boven." Archieffoto: Hielco Kuipers 'Ik zie ons nog steeds als kampioenskandidaat' door Robbert Minkhorst leiden - In de knotsgekke voetbalcompetitie van de derde klasse zondag - met onder meer Meer burg, Voorschoten '97 en Docos - kan bijna elke club nog kampioen worden. Docos staat achtste. „Ja, dat is teleurstellend", zegt trainer Pieter van Zoest, die onlangs zijn contract verlengde. Maar ook Docos kan nog gewoon kampioen worden. Het gaat erom wie 'de serie neerzet' na de win terstop, zegt Van Zoest. Docos hervat morgen de competitie tegen Blauw-Zwart. Voor de Leidse club zijn die wed strijd, en de twee daaropvolgend, allesbeslissend. Van Zoest: „Ik zie Blauw-Zwart als een van de kampioenskandidaten. Dat is echt een goede ploeg, met heel goede voetballars - alleen al zo'n Mike Yeboah. Een ploeg ook die wil voetballen. Daarna krijgen we VEP en Voorschoten '97. VEP begon slecht, maar heeft een aantal oude jon gens teruggehaald. Toen is het gaan draaien." En Voorschoten is de nummer twee. „We staan maar twee punten achter op Voorschoten. In de ze competitie kan nog verschrikkelijk veel gebeu ren", legt de trainer uit Bodegraven uit. „Hij kan zomaar een rare wending nemen. Ik zie Meer burg niet kampioen worden. Ze winnen net aan, of maken vlak voor tijd gelijk. Ik geloof dat ze in de tweede helft van de competitie andere tegen standers krijgen. Meerburg is geen ploeg die het spel kan maken. Ze gaan nog punten verspelen." Van Zoest beseft dat Docos zelf ook is uitgescha keld als het twee van de eerstvolgende drie duels verliest. Dat zou de club onwaardig zijn, vindt de coach. De spelersgroep heeft genoeg kwaliteit om mee te doen om alle prijzen. Het was ook zijn doelstelling voor dit seizoen, en die van het leeu wendeel van zijn selectie: een prijs pakken. En daarmee bedoelt hij niet de Van der Poel Bokaal, de beker voor het beste Docos-team. Met de blessures van Patrick Wijsman, die trai ning hervat heeft, Barry Dubbeldeman en Tom Henzing verloor Docos in de eerste seizoenshelft kwaliteit. „Patrick is de schakel die we missen. Hij is een leider en hij is balvast." Van Zoest ver schuilt zich daar niet achter. „Er zit gemakzucht in de selectie en ik vind ook dat de spelers wat kritischer op zichzelf moeten zijn. Zo'n jongen als Tommie Henzing heeft nog niet gebracht wat hij moet brengen. Het is heel wat op papier, maar het komt er niet echt bij hem uit." Maar: „We hebben daar genoeg over gesproken. Dat moet je ook weer niet te veel doen. We heb ben de eerste periode nu afgesloten." Van Zoest rekent erop dat zijn spelers er voor de resterende duels 'gewoon staan'. Vertrouwen put hij uit een korte serie oefenwedstrijden. Van Schipluiden. Alphia en de Al van MW werd gewonnen. „Het vertrouwen en het spelplezier komen weer bo ven." Alleen verdedigend blijft Docos kwetsbaar, meent hij. Uiteindelijk hoort de Morsclub thuis in de twee de klasse, vindt Van Zoest. Dat perspectief telde voor hem mee, toen hij besloot om het contract te verlengen. „Docos heeft zo veel mogelijkhe den. We hebben een fantastische accommodatie en goede spelers. De groep heeft aan mij moeten wennen en ik aan de groep. Ik ben een heel an dere trainer dan Nico van der Salm. Hij is meer het type schoolmeester, en ik sta echt tussen de jongens. Sfeer vind ik heel belangrijk en bij Do cos is die goed. Ik voel me hier thuis. Zijn bevriende collega Van der Salm legde des tijds het eerste contact tussen Van Zoest en de club. „Ik heb met Altior drie jaar tegen degrada tie gevochten. Ik wilde eens wat anders. Winnen is leuker. We bungelden onderin en ik ben drie jaar gebleven. Dat betekent dat ik het daar ont zettend naar mijn zin heb gehad." Zijn trainersloopbaan begon toevallig. „Ik heb al tijd bij Alphense Boys gespeeld, ook nog in de hoofdidasse. In 1997 zijn mijn achterste kruis banden afgescheurd. Maar trainer worden? Ben je gek. Het zou mij helemaal in beslag hebben genomen. Tot een oom van mij, die trainer bij de jeugd van Bodegraven was, me vroeg. Ik heb een jaar de BI en de Al getraind. Het was een heel goede lichting. We werden twee keer achter elkaar kampioen. Het was een enthousiaste groep. Daardoor werd ik verwend in het begin." Van Zoest kreeg de smaak te pakken en haalde in korte tijd zijn eerste twee trainersdiploma's.Als ik iets wil, ga ik er vol voor. Aan het begin van het seizoen heb ik gezegd: ik wil Docos het laatste zetje geven. Dat wil ik nog steeds. Ik zie ons nog altijd als kampioenskandidaat." city - Schaatser Erben ars (29) verdedigt van- norgen in Salt Lake City 1 Idtitel op de sprint. Hij én van de favorieten. - stig blijft. Het spookt de kdoor zijn hoofd. „Ik istig blijven." zig. Salt Lake ligt dan ook nog eens een stuk (op 1400 meter, red.) hoger. Ik merk dat ik hier eerder buiten adem ben." De sprinter straalt onrust uit als hij schaatst en als hij praat. Hoe onrustiger hij is, hoe meer hij over zijn woorden struikelt. „Ik hakkelde in het begin van mijn carrière meer dan nu, omdat ik toen ook alles wilde meemaken en daardoor heel onrustig was. Zover ik weet is er niemand die zich er aan stoort. Het is gene tisch is bepaald, want mijn broertje Freddie (schaatst in Jong Oranje, red.) hakkelt ook." „In de interviews na de wed strijden hakkel ik veel. Wat wil je, ik ben dan nog zo vol van al les. Ik vind wel dat ik scherpe dingen zeg." Hij ziet zichzelf niet terug op tv. „Ik kan er niet naar kijken. Hooguit zie ik een bijzondere race terug, maar als ik mijn tv-interviews zou terug zien, zou dat een deel van mijn puurheid wegnemen. Ik ben liever mezelf." Wennemars is rustiger gewor den door zijn thuissituatie. Hij is getrouwd, heeft een zoon en twee ouders die vlakbij wonen en altijd klaar staan om te hel pen. „Een gezin is voor mij het beste. Stabiliteit. Ik ga eens in de twee weken naar FC Zwolle kijken. Ik drink dan twee bakjes koffie en ga weer naar huis. Dat is voor mijn doen heel wild." Hij hecht aan de mening van zijn vrouw en zijn ouders. „Het is fijn dat Renate weinig ver stand van schaatsen heeft. Ze kijkt er daardoor anders tegen aan. Ze vindt het heel bizar hoe wij als schaatsers met elkaar omgaan en hoe wij denken dat we in de wereld staan. Wij gaan er maar van uit dat iedereen ons kent. Mijn vrouw houdt me voor dat ik normaal moet doen." Wennemars was een paar jaar geleden met de ploeg van Spaar Select, zonder dat hij het goed in de gaten had, doorgeschoten in het verwende en abnormale ,g. Hoofdschuddend denkt hij terug aan die periode onder Peter Mueller. „Man, waar wij ons druk over maakten." De schaatsers moesten business class vliegen want dat was beter voor hun rug. „Op het laatst ga je geloven dat het een voor waarde is. Maar als ik niet eens in economy class kan vliegen, hoe kan ik dan een wereldre cord schaatsen?" Hij zegt dat 'het wereldje' van het topschaatsen ziekelijk kan zijn. Alles wordt geregeld: vlieg tickets, hotels, bus. Een dokter en een fysio, ze staan altijd klaar. „Wij hoeven alleen maar hard te schaatsen. Als je je niet realiseert dat het allemaal niet vanzelfsprekend is, dan word je ook lui in je schaatsen. Je gaat steeds meer eisen stellen aan de voorwaarden. Er moest daardoor ook steeds meer wor den geregeld." Steeds meer trainingskampen in het buitenland, een auto in plaats van een bus. „Het enige dat echt telt is goed trainen, goed eten en een goed bed. Als je dat vergeet en naar meer luxe neigt, dan moet je worden gere- set door je omgeving." Wennemars zoekt elke dag naar balans in zijn leven. „Om een voorbeeld te noemen: vorige week heb ik het schaatsnieuws dat ik via e-mail kreeg, opge zegd. Al die informatie, gek word ik ervan. Wat moet ik nou met de info dat Lobkov in Mos kou 35,1 heeft geschaatst? Leuk hoor, maar ik heb er niets aan. Ook dat zorgt voor onrust." Schaatsen doet hij nog zo lang mogelijk Omdat hij het een voorrecht vindt om topschaat- ser te zijn en omdat het salaris goed is. „Schaatsen is mijn vak, maar het is ook een manier om voor onze toekomst te zorgen. Ik heb een zwangere vrouw en een zoon thuis. Dat wordt straks heftig. Het is niet leuk om steeds weer weg te gaan. Ik denk dat ik volgend jaar minder van huis ben. Al die lange trai ningskampen in het buiten land, dat kan ook wat minder." wassenaar - Topsporters in spe leven in schema's. Roxan- ne van Hemert is geen uitzon dering. Ze krijgt iedere week een nieuw A4'tje mee van haar trainer. Het bevat niet alleen de uitgebalanceerde trainings- stof voor de dagen die komen, de talentrijke schaatsster dient er ook op aan te geven hoe ze zich voelt, welke signalen haar lichaam afgeeft. De P staat voor pols, de G voor gewicht, M voor motivatie, E voor eet lust en S voor slaap. Dagelijks noteert ze haar toestand. Heeft ze stevige trek, dan tekent ze een pijltje naar boven bij de E. En een neerwaarts gericht pijl tje achter de M geeft weer dat ze geen zin heeft in de trai ning. Maar dat is nog nooit voorge komen. De 14-jarige Wasse- naarse is verslingerd aan schaatsen, van jongsaf aan. In strenge winters kon ze haar gang gaan op een bevroren polderslootje, achter het ou derlijk huis van haar moeder. En toen ze amper drie jaar oud was, stond Van Hemert al te trappelen langs de ijsbaan, om te kijken hoe haar oudere broer Rick zijn trainingsrond jes draaide. Vier jaar later kon ze eindelijk zelf lid worden van de IJsvereniging Leiden (IJVL). Ze begon als ieder ander, op woensdagmiddag in de Ijshal Naam: Roxanne van Hemert Geboortedatum: 11 juli 1990 Woonplaats: Wassenaar School: Adelbert College Club: IJsvereniging Leiden Persoonlijke records 500 meten 44.21 1000 meten 1.28.03 1500 meten 2.15.67 aan de Vondellaan. Maar al snel reed ze niet meer als ieder ander, ze ging vooral veel snel ler dan de rest. Moeder Van Hemert zegt dat haar dochter vooral het vermogen heeft om op belangrijke momenten de rust te bewaren. Nooit zal ze vlak voor een wedstrijd in de stress schieten, nooit zal ze pa- nikeren als het startschot aan staande is. „Roxanne weet heel goed waar ze mee bezig is." Drie jaar geleden boekte ze haar eerste aansprekende suc ces. Van Hemert werd Neder lands kampioen bij de C-pu- pillen. Als enige deelneemster op conventionele schaatsen werd ze een jaar later derde in de B-categorie. Het deed haar besluiten ook de overstap naar de klapschaats te maken, iets wat ze zo lang mogelijk had uitgesteld. „Schaatsen leer je nog altijd het beste op de ou derwetse noren. Daarop kun je beter aan je techniek werken. Maar uiteindelijk heb je geen keuze. Ik schat dat het alleen al op de 500 meter minstens twee seconden verschil maakt." Op scharnierende ijzers ver overde ze vorig seizoen haar tweede nationale titel, die bij A-pupillen. In de voorbije zo mer trad ze toe tot de geweste lijke schaatsploeg, die opval lend genoeg voor meer dan vijftig procent uit IJVL'ers be staat. Het team staat onder lei ding van Niels Arnolds en Teun Breugem, de man van de A4'tjes. Schaatsen bij het ge west veranderde veel voor Van Hemert. Voor het eerst ver richtte ze ook in de zomer maanden veel trainingsarbeid, op de racefiets vooral. En ook op het ijs is ze vaker dan voorheen te vinden. Woensdag, donderdag en vrij dag traint ze op De Uithof in Den Haag. De condities zijn er beter dan op de kleine piste in Roxanne van Hemert en haar imposante collectie medailles. Foto: Mark Lamers Leiden, waar het behelpen was tussen alle andere schaatsende kinderen. Maar optimaal is ook De Uithof zeker niet, vindt Van Hemert. „Dat ligt vooral aan de verzorging van het ijs. Ze dweilen het veel te snel, waardoor de baan niet egaal wordt. In een van de bochten zit zelfs een enorme hobbel. Iedereen die er vaak schaatst, is daar al op ingesteld. Je moet opletten, want ineens ga je een heel stuk omhoog." Ondanks de povere toestand van de Haagse ijsvloer reed Van Hemert er ruim voldoende punten bij elkaar om zich te plaatsen voor twee belangrijke toernooien. In het eerste week einde van februari doet ze mee aan de nationale kampioen schappen allround in Assen en een week later staat in dezelfde plaats de Nederlandse titel su persprint op het spel. Twee weken later volgen nog de Zuid-Hollandse kampioen schappen en de Vikingrace. Februari wordt derhalve de maand om te oogsten voor de Wassenaar se, de maand waar in al het harde werken zich zal moeten uitbetalen. In haar ca tegorie (junioren Cl) schaat sen ook meisjes die een jaar ouder zijn dan Van Hemert, zoals Brecht Kramer, het zusje van Nederlands allroundkam pioen Sven. Zou het alleen tus sen schaatssters van haar ei gen leeftijd gaan, dan kan Van Hemert bogen op de beste persoonlijke records in het he le veld. Nu is Kramer de toren hoge favoriete, Van Hemert volgt op basis van haar tijden op de zesde plaats. In Assen zal ze wel zjen waar het schip strandt, mi instel ling die ze ook in de toekomst wil hanteren. „Ik probeer ge woon altijd zo hard mogelijk te schaatsen en op die manier de top halen." Daarbij wordt ze gesteund door haar vader, moeder en broer, die haar elk op hun eigen wijze bijstaan. Moeder moedigt haar luidkeels aan tijdens de wedstrijden, va der noteert alle tijden die ze rijdt en broer Nick heeft het slijpen van de schaatsen op zich genomen. Haar vader noemt het lachend de drie S en: schreeuwen, schrijven, slijpen. Zelf hoeft Roxanne van Hemert dan alleen nog maar de vierde S in te vullen: schaat- Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over ieugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sportredac- tie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25