REGIO Cementbouw wil woningen snel afbreken oorhouts verzet tegen een verstandshuwelijk Margarine komt er bij Englebert niet in Leiderdorpers zijn af van 'Spel zonder Grenzen' Onderzoek naar plek voor gemeentehuis Kort geding tegen krakers Rijndijk Twaalf jaar cel geëist na moord fietsenhandelaar leiderdorp - Grote tractors met kiep- karren vol zand die wedstrijdjes doen op de Simon Smitstraat in Leider dorp. „Het lijkt wel het Spel zonder Grenzen", aldus Ita van den Enden, een boze bewoonster van die straat. Ze schreef een brief op poten aan de gemeente. „De chauffeurs doen al een week een spelletje welke tractor zo snel mogelijk, zoveel mogelijk zand kan vervoeren. Gek worden we van die overlast!" Van den Enden en de andere bewo- ners van de Simon Smitstraat en Persant Snoepweg die hebben ge klaagd, kunnen nu opgelucht adem halen. De gemeente heeft besloten het bouwverkeer - dat deze straten veelvuldig aandeed de afgelopen week - voor de komende dagen om te leiden. Dat doet Leiderdorp vooral omdat de gemeente werd overspoeld met klachten van omwonenden. „Modder spatte tegen huizen aan en al dat bouwverkeer zorgde voor ge vaarlijke situaties voor rondfietsende kinderen", schrijft Van den Enden. „Tractors reden vaak door rood en dan heb ik het nog niet eens over alle geluidsoverlast gehad. Iedereen in de buurt vroeg zich af wat er aan de hand was." Een woordvoerder van de gemeente legt uit het zandtransport nodig is voor de verhuizing van de wa terscouting, die binnenkort op stapel staat. 'De Hollandse Nachtegalen' krijgen over enige tijd een nieuw on derkomen in het Weteringpark in de Munnikenpolder. Voordat er iets ge bouwd kan worden, moet eerst het zandniveau op de juiste hoogte zijn. „De werkzaamheden duren nog maar een paar dagen. We begrepen dat sommige omwonenden er echt last van hebben. Nu laten we de zandwagens maar omrijden. Bij het ziekenhuis slaan ze linksaf en dat moet de overlast beperken. Ita van den Enden vindt het onbe grijpelijk dat de werkzaamheden niet van tevoren zijn aangekondigd. „Dat was verstandig geweest, gezien de impact van de zandtransporten." Ze is tevreden met de alternatieve route die nu is ingesteld. „Ook daar moe ten die grote tractors voorzichtig zijn." '5 A gefuseerd in ingen-dorpen hd/sassenheim - De Jdelingen Voorhout, Sas- jm en Warmond zijn ge- tot PvdA Teylingen. De iverking loopt vooruit op evan de drie gemeenten. jer van de nieuwe afde- ,rdt Sassenheimer K. de eSlingerland uit War- c jordt secretaris en E. t Voorhout penning- r, Het nieuwe bestuur n verkiezingsprogramma I kandidatenlijst voor de iteraadsverkiezingen 1 5n. Die staan op stapel 105 als de Tweede Kamer d gaat met de vorming (dingen. g ekers slaan toe jeterwoude •j koude - In Zoeterwoude terdagnacht in drie hui- i ebroken. De woningen ei an de Titus Brandsma- >u n de Oranjelaan. De da- ?n aken in alle gevallen een D ipen en doorzochten ver- er ;de woningen. Wat er is ju naakt, is niet bekendge- !a rc npions League «oordelen en - Drie veeteeltstudie- ei iit de regio hebben de fi- haald van de Cham- o eague Veebeoordelen di p 16 februari in Nieuw ce nd. Veeteeltstudieclub ?e woude-Nootdorp haalde dag tijdens de voorron- imuiden de eerste Lage Landen (Leider- rerd tweede en Rijn- laaide de derde plek. lordelen is een populair rijf onder boeren. Zuid- 1 telt een groot aantal studieclubs waar de he it i buigen over solide fra- opende kruizen en Dphangbanden. Het gaat wedstrijden om om vijf op volgorde van mooist inst mooi te plaatsen. iai mjere lichtmast evard Katwijk i- Katwijk gaat op zoek n( fee alternatieve model- V| toast voor op de nieu- a levard. De houten lan- lal die sinds enkele it. in als proef staat, heeft jatieve reacties opgele- e men met landschapsar- 10 M. van Diest, die de her- 7c)ng van de Boulevard be- jt komt Katwijk binnen- ei t twee alternatieven. 11 J^iep in loods tserbroek oek - De vreemdelin- ust van de politie Kenne- d heeft in loods aan het or in Lisserbroek vier il- - razilianen aangetroffen, in bezig met de verwer- Kippen') van hennep- Het politiebezoek was naar aanleiding van de loor illegalen. De hen- iten zijn elders geteeld II gst. Onderzocht wordt dat heeft plaatsgevon- verdachten zijn aange- De aangetroffen hen- H dt vernietigd. Tegen de emer, een 55-jarige man rbroek, is proces-ver- jemaakt. w l sassenheim/voorhout/war- mond - Er komt een onder zoek naar de mogelijke plaats van een nieuw ge meentehuis in Teylingen, de fusiegemeente bestaande uit Warmond, Sassenheim en Voorhout. Het onderzoek richt zich ook op de vraag of er één centraal gemeente huis moet komen of dat de verschillende gemeentelijke afdelingen juist over de drie dorpen verdeel£worden. „Alle opties staan nog open", zegt D. Louter van het projectbureau Teylingen. „We zetten de mogelijke va rianten tegen elkaar af." De ze week kwamen de verschil lende politieke partijen in de drie dorpen, verenigd in de klankbordgroep, overeen dat Teylingen weliswaar streeft naar 'centrale dienstverle ning', maar dat dit niet 'au tomatisch centrale huisves ting' betekent. Het punt van huisvesting van het gemeentelijk appa raat ligt gevoelig. Helemaal sinds Sassenheim in oktober bekendmaakte in het dorp alvast grond voor het nieuwe gemeentehuis van Teylingen te willen reserveren. Op 16 februari spreekt de klankbordgroep over het on derzoek naar het gemeente huis van Teylingen. Lobby voor zelfstandigheid in Den Haag in volle gang De Leiderdorpse banketbakker Walter Englebert met een bakplaat vol ongesneden 'Engeltjes', de specialiteit van zijn zaak. „Zolang je pure grondstoffen gebuikt, zitje goed." Foto: Hielco Kuipers Leiderdorps bekendste patissier bakt ze al 35 jaar bruin door Bas de Rue leiderdorp - Hij is verwoed cho colade-eter en Leiderdorps be kendste banketbakker. Zijn zaak is klein en iedereen kent hem, de patissier die de Franse zucht naar luxe lekkernijen combineert met Hollandse degelijkheid. Walter Englebert heeft deze week iets te vieren. Englebert Gebakate lier, de zaak in de Leiderdorpse Hoofdstraat die zijn vader ooit van een broodbakker overnam, bestaat volgende week 35 jaar. Engleberts devies: een banket bakker moet in de eerste plaats zelf een liefhebber zijn, een vakidioot. En dat is de Leider dorper. „Ik ben een echte cho coladefreak. Wat mij betreft gaat er niets boven een choco- lade-truffelpunt. Om je vingers bij af te likken. Die kan ik hele dagen eten." De Englebertjes betrokken 1970 de broodbakkerij van Van Sijs in Oud Leiderdorp. Englebert sr. maakte er direct een banket bakkerij van. Die tijd herinnert junior zich nog goed. „Ik hielp mijn vader in de zaak. Als ik stout was geweest, moest ik al tijd de kolenoven stoken. Dat was zwaar werk. Tegenwoordig hebben we natuurlijk gasovens, maar in toentertijd heb ik zelfs nog hout gesprokkeld. Kom daar nu nog maar eens om. En het is niet eens zo lang gele den." Inmiddels staat ook de jonge Englebert al weer tien jaar aan het roer van het geba katelier. „Er is een hoop veranderd, met name door de komst van de su permarkt", zegt de Leiderdorp se patissier. „Die hebben steeds meer gebak in hun assortiment. Als kleine zaak is het moeilijker geworden je eigen klantenkring vast te houden. Veel banket bakkers zijn verdwenen in de loop van de tijd." Zo niet de zaak van Englebert. Sterker nog, hij houdt er al ja ren twee zaken op na. De goed geluimde banketbakker heeft ook een lunchroom in de Win kelhof. Maar meer uitbreiding ziet Englebert niet zitten. „Kleinschaligheid is juist de kracht van dit bedrijf. Veel van onze klanten kennen we bij naam. Wij maken alles zelf. Luxe gebak kun je niet machi naal maken, dat doe je met je handen." Een kijkje in de keuken van de bakker leert dat dit geen loze woorden zijn. Op de beslagmix- machine en een deeguitsmeer- machine na is er geen apparaat te bekennen. Jonge banketbak kers zijn druk in de weer met spuitzakken rijen koekvormpjes te vullen met room. Op het aanrecht staan, keurig in het gelid, driehonderd kleine mar sepeinen tulpen opgesteld in bloempotjes van chocolade. De marsepeinen bloemen hebben stuk voor stuk fraai gekrulde blaadjes. „Die zijn eenvoudig te maken hoor", zegt Englebert en hij scheurt een stuk af van een homp marsepein. Met vaardige handen rolt hij het brok tot een druppelvorm, snijdt twee inke pingen in de bovenkant en vouwt de punten naar buiten. „Voila, een tulp", grijnst de Lei derdorper die ooit in Parijs sta ge liep. Het paradepaard van de zaak, het Engeltje, is het resultaat van de speurtocht naar de gulden middenweg tussen Franse luxe en Hollandse degelijkheid: smeuïge mokkacrème met no ten ingeklemd door twee laag jes gebakken hazelnoQtschuim, op de bovenkant maagdelijk wit poedersuiker. „Het Engeltje hebben we vijfentwintig jaar geleden bedacht. Lekker, een voudig en betaalbaar, uitste kend geschikt om bijvoorbeeld op werk uit te delen. Een echt trakteergebakje. Vorig jaar heb ben we er 52.000 van verkocht", zegt de patissier trots. „Zolang je pure grondstoffen gebuikt, zit je goed. Altijd de beste chocola, de beste boter. Tja, margarine komt er bij ons niet in. den haac/zoeterwoude De sloper staat bij wijze van spre ken al klaar om de gekraakte huizen aan de Rijndijk 227 tot en met 235 in Zoeterwoude tegen de vlakte te gooien. „Het is de bedoeling dat er direct wordt ge sloopt", vertelde advocaat Van Overeem gisteren tijdens het kort geding dat eigenaar Ce mentbouw heeft aangespannen tegen de krakers. De advocaat was de enige aan wezige bij het kort geding, want de Poolse krakers die op dit moment in de huizen wonen, waren niet komen opdagen. Zij lieten deze week al in het Leidsch Dagblad weten hun aanstaande uitzetting gelaten af te wachten. Volgens Van Overeem moeten de krakers niet alleen weg om dat Cementbouw de grond waarop de huizen staan nodig heeft voor uitbreidingsplannen. De advocaat betoogde dat de krakers ook een probleem vor men voor de openbare orde. „Het is nu een soort Sodom en Gomorra. Het is een komen en gaan van mensen en er is spra ke van criminaliteit. Ook de ge meente Zoeterwoude wil zo snel mogelijk van het overlast- probleem af', aldus de advo caat. „De gemeente onder steunt Cementbouw in alle op zichten. Het eerste blok huizen dat inge klemd ligt tussen de Rijndijk en het terrein van Cementbouw gaat mogelijk nog deze maand tegen de vlakte. Dinsdag doet de rechter uitspraak en het moet wel heel erg raar lopen, wil die niet bepalen dat de kra kers het veld moeten ruimen. De gemeente Zoeterwoude heeft inmiddels een sloopver gunning verstrekt. Als de rech ter heeft bepaald dat de wonin gen mogen worden ontruimd, kan de deurwaarder bij de kra kers langs om hun te bevelen weg te gaan. Zo gauw de huizen leeg zijn, gaat de sloper aan het werk. Van Overeem: „Want we willen natuurlijk niet dat er in eens weer nieuwe krakers in die huizen zitten." den haag/noordwijk - Tegen een 41-jarige Noordwijker die beschuldigd wordt van betrok kenheid bij een moord op een Haagse fietsenhandelaar, is gis teren bij de rechtbank in Den Haag twaalf jaar gevangenis straf geëist. Zijn medeverdach te, een 56-jarige Hagenaar, hoorde zestien jaar cel eisen. De fietsenhandelaar had vol gens de Noordwijker nog een schuld bij hem uitstaan, vanwe ge een nooit betaalde levering van vuurwerk. Omdat de ver dachte zelf ook in de financiële problemen verkeerde en de adem van zijn eigen schuldei sers in de nek voelde, schroefde hij de druk op de fietsenverko- per hoog op Daarbij schakelde de Noordwijker de 56-jarige medeverdachte in. Deze Hagenaar had er alle be lang bij dat de verdachte het geld zou krijgen, omdat de Noordwijker hem ook nog een grote som geld moest terugbe talen. Daarom ging de mede verdachte, gewapend met een pistool, op 27 februari vorig jaar mee naar de fietsenwinkel. De schoonvader van het slacht offer die toevallig langs de win kel wandelde, zag hoe de twee mannen dreigend met de fiet senhandelaar praatten. Vervol gens zou de medeverdachte hebben geschoten, waarna de Noordwijker de kassa pakte. Het slachtoffer overleed niet veel later aan zijn verwondin gen. De officier van justitie vindt dat beide verdachten verantwoor delijk zijn voor de moord. Om dat de medeverdachte ook nog een bankoverval op zijn gewe ten had, hoorde hij een hogere celstraf eisen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. üt - Een vlag en gemeentewapen ie iddels in de maak. Progressieve 1als D66 en PvdA zijn al gefu- 1S doen dat binnenkort. De ge- aden beslissen komende week 3e 1 visie op Teylingen. De burge- °ts en wethouders zitten meer dan I met elkaar aan de koffie en, na t( m van protest toen een Sassen- 31 wethouder haar mond voorbij sl er wordt stiekem nagedacht plek van een nieuw gemeente van Sassenheim, Voorhout en hd lijkt onvermijdelijk. Alleen u; Ie ogen van de grootste politieke )r n Voorhout, Voorhouts Belang. elde gang naar Den Haag om te zevoor een zelfstandig Voorhout de in maanden al meerdere keren t. Tom Daey Ouwens over een ltse lobby bij het CDA, de PvdA, SP en LPF. D66 en Geert Wil- nen nog aan bod. „Hier is spra- en ondemocratisch spelletje. En »mt hard aan bij de Tweede Ka- 'rl n lobby voor een zelfstandig *t nog zin? 1. De strijd is echt nog niet ge- Bij alle kamerleden die wij heb- jroken, leefden veel vragen over ie. Als ze die straks allemaal aan iter gaan stellen, is de kans aan- •Jj it het hele voorstel wordt terug- in. We proberen namelijk duide- 'e aken dat het huidige voorstel tot 'P voon nog niet voldragen is." r mis met het fusievoorstel? De fusie van Sassenheim, Warmond en Voorhout is niet goed afgewogen. Ter vergelijking: in de Hoekse Waard moes ten van de provincie ook twee gemeen ten fuseren. Dat plan is gesneuveld in de Tweede Kamer, omdat in dat gebied zes gemeenten liggen. Er moest eerst een integrale afweging worden gemaakt. Dat speelt in de Bollenstreek ook. Misschien is een fusie tussen Voorhout en Noord- wijk wel een veel betere keus. Die twee dorpen groeien uiteindelijk ook bijna te gen elkaar aan. Er moet naar de hele Bollenstreek worden gekeken in plaats van dat er drie dorpen worden uitge haald. Je moet het gewoon open houden en opnieuw beginnen." Maar de provincie heeft Lisse, Noordwij- kerhout, Noordwijk en Hillegom toch ook aangespoord te faseren. „Ja, maar dat gebeurde pas nadat in het collegeprogramma van de provincie werd vastgelegd dat Teylingen de laatste gedwongen herindeling zou zijn. Toen malig gedeputeerde Marnix Norder is heel snel met die vier gemeenten gaan praten over een fusie. Dat was toch meer een soort dekmantel. Op die ma nier wordt het idee gevoed dat er wel degelijk naar het hele gebied is geke ken." Dat klinkt alsof Voorhout niet erg serieus wordt genomen „We laten gewoon zien dat wij de dupe zijn van een politiek spel. Indertijd zijn door de commissie De Zeeuw drie ge meenten aangewezen die het niet meer op eigen houtje zouden redden. Dat wa ren Valkenburg, Zoeterwoude en War mond. Vervolgens heeft Warmond eerst geprobeerd een deelgemeente te wor den van Leiden. Daar verzette de bevol king zich tegen. Toen kwam Oegstgeest naar voren, maar dat mocht niet van de provincie. Oegstgeest moet de Leidse problemen oplossen. Vervolgens zijn Sassenheim en Voorhout aangewezen als fusiekandidaat. Dat schreef de pro vincie al in oktober 2001 aan minister De Vries. De beslissing stond dus al vast, wat de gemeenteraden verder nog zei den. Hier is dus sprake van een onde mocratisch spelletje. En zoiets komt hard aan bij de Tweede Kamer." Wat is er eigenlijk zo erg aan een fusie? „Onderzoek geeft gewoon aan dat de kosten voor de burger stijgen na een fu sie. De afstand tussen burgers en ge meentebestuur wordt groter, de service van de gemeente gaat omlaag. Boven dien bouwt Voorhout op dit moment nog steeds voor de regio. In de hele pro vincie zijn aanjaagteams geformeerd om het bouwtempo op te krikken. Fuseren gaat ten koste van dat bouwtempo. Dat blijkt overal het geval te zijn." Laat Voorhout buurgemeente Warmond dus gewoon stikken? „Wij zijn niet ongevoelig voor de proble men van Warmond. We wilden ook graag samenwerken, maar dat is door Warmond - met een meerderheid van één stem in de raad daar - afgewezen. Bovendien, waar Warmond behoefte aan heeft, is nieuwe inwoners. Voor de vitaliteit van de verenigingen en andere instellingen. Die krijgen ze door de bouw van drieduizend huizen in de Klinkenbergerpolder, als er straks een station Sassenheim komt. En dat is be kend bij de provincie. Die heeft totnog toe gewoon foute cijfers gepresenteerd, want straks krijgt Warmond er, met ge middeld 2,4 bewoners per huis, mis schien zo n zevenduizend inwoners bij. Dat lost het probleem grotendeels op. Bovendien zijn Sassenheim en War mond straks helemaal aan elkaar ge groeid. Misschien moeten zij dan maar fuseren." Is de fusie tegenhouden ook van levens belang voor Voorhouts Belang? De partij wordt straks een splinterpartij in Teylin gen. „Misschien, maar misschien ook niet. Het gaat er vooral om dat wij onszelf straks niet verwijten dat we er niet alles aan hebben gedaan om de wil van de Voorhouters uit te voeren. Wij zijn de verkiezingen ingegaan met de leus dat Voorhout zelfstandig moest blijven. Een referendum wees uit dat 67 procent van de stemmers vóór zelfstandigheid was. Persoonlijk denk ik echt dat het niet doorgaat. De politieke partijen laten niet het achterste van hun tong zien. Maar er leven heel veel vragen." Is er eigenlijk nog een weg terug? „Die is er altijd, ook al is er een hoop geld en moeite verspeeld. Maar er is dan wel geluisterd naar onze bevolking. Je kunt dit zien als de verkeringstijd van een verstandshuwelijk. Op het moment dat het niet meer hoeft van de ouders, stop je er mee." Roza van der Veer Tom Daey Ouwens voor het Voorhoutse gemeentehuis. Persoonlijk denk ik echt dat de fusie niet doorgaat." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15