LEIDE Botendiefstal in vier jaar verdubbeld Metsers zijn niet lui, ze komen op de fiets' Meubels half geld REGIO Ook inschrijving via internet succes bij LCKV v* a> 25 5* n> cr O *8 i J M l R1 Vooral sloepen populair bij dieven Wijk vreest isolement na verplaatsing warenmarkt Vergadering raad nu live op internet m 3 Cl Leidenaars moeten weg uit 'snackbar' zaterdag 22 januari 2005 erscheiding rilliger LVC Smit, vijfentwin- liger bij het LVC, ind koninldijk onder- Hij is benoemd tot Orde van Oranje-Nas- ir het LVC verrichtte iriei werkzaamheden, rafciensten draaien tot het oi; 'ii van bands die komen n. Zijn 25-jarige jubile- i gisteren gevierd met t en het optreden van e band De Bikkels. woerd wordt euw bestraat De Hogewoerd en orn aat maandag op de Iet oostelijke deel van wordt tussen de Plan- Ie Sint Jorissteeg op- estraat. Ook de zijstra- en een opknapbeurt, jes worden wegge- Ip de rijstrook worden ers in keperverband ge- het trottoir en de par- tsen leggen de straten- len ander soort klinker eensverband. Voor de zal het werk zijn afge- leiden - Het aantal gestolen bo ten in Leiden is in vier jaartijd bijna verdubbeld. Waren het in 2001 nog 27 vaartuigen die spoorloos uit de Leidse wateren verdwenen, vorig jaar was dat aantal gestegen tot 47. Vooral sloepen blijken de laatste jaren uiterst populair. Ook de criminaliteit rondom vaartuigen is toegenomen. In 2001 was er sprake van 36 dief stallen uit boten. Vorig jaar was het aantal incidenten gestegen tot zestig. Volgens politiewoordvoerder Chris van Egmond hoeven de cijfers niet per se te duiden op toegenomen criminaliteit. „Het kan immers ook zo zijn dat er nu een grotere aangiftebereid heid is dan een paar jaar gele den." Wel constateert Menno den Drijver, gespecialiseerd in het opsporen van gestolen boten, dat hij veel meldingen uit Lei den en omgeving krijgt. Dat kan volgens hem ook te maken heb ben met de populariteit van sloepen. Die komen immers veel voor in deze regio. „Mo menteel is dat een interessante boot om te stelen, omdat er veel vraag naar is." Volgens hem gaan veel van de dieven, die zowel uit het bin nen- als buitenland afkomstig zijn, uiterst professioneel te werk. „Goedkope bootjes wor den nog wel eens door jongens van zestien gestolen. Maar dat geldt niet voor de duurdere vaartuigen. In sommige geval len worden ze zelfs uit loodsen ontvreemd. Je kunt alleen we ten dat zo'n ding daar staat als je hem een hele tijd in de gaten hebt gehouden." Vooral het internet is een popu laire plek om de gestolen boten aan de man te brengen. Daarbij worden ze vaak in hetzelfde ge bied weer verkocht als waar ze zijn ontvreemd, constateert Den Drijver. „Een boot die in Oegstgeest is gestolen, vinden we meestal in Warmond weer terug. En andersom." Want een groot deel van de ge stolen boten wordt vroeg of laat teruggevonden, weet Den Drij ver uit ervaring. „Dan hebben we het toch al snel over zestig procent." (advertentie) showroomkeukens tegen afbraakprijzen. Het is weer zover. Als gevolg van veranderingen in onze showroom moeten we een aantal complete showroomkeukens afbreken. Die verkopen we nu bij uitzondering tegen prijzen die ver onder topmerkniveau liggen. Toch krijgt u de zekerheden van een echte SieMatic. Maar kom wel snel, want het gaat maar om enkele keukens. Aflevering in overleg. LEIDERDORP SieMatic Leiderdorp Meubelplein 11071-5412615 www.siematic-showroomkeukens.nl door Eric-Jan Berendsen leiden - Wijkvereniging Pan- cras-West hekelt het besluit van de gemeente de warenmarkt op zaterdag uit te breiden naar de Nieuwe Rijn tussen Gangetje en Hooigracht. De wijkvereniging vreest dat de buurt geïsoleerd raakt omdat er op zaterdag nog maar één ontsluitingsroute over blijft, namelijk de smalle Kop- penhinksteeg tussen Kaasmarkt en Hooglandse Kerkgracht. Pancras-West is ook boos om dat de gemeente niet met de wijkvereniging heeft overlegd over dit besluit. Volgens Jaap van Meijgaarden, voorzitter van Pancras-West, heeft zijn vereni ging met de gemeente een af spraak dat wijzigingen op het gebied van verkeer of parkeren vooraf worden besproken. En dat is volgens de preses 'voor de zoveelste keer' niet gebeurd. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijft de ver eniging dat op marktdagen al leen de Koppenhinksteeg over blijft als uitgang van de wijk. „Als die geblokkeerd is, kan geen auto de wijk meer uit", al dus de wijkvereniging. In de brief staat dat er met de gemeente is afgesproken dat de wijk twee ontsluitingsroutes moet hebben. „In eerder over leg heeft u het uitgangspunt dat er sprake moet zijn van tenmin ste twee uitgangen steeds on derschreven. Daarop terugko men vinden wij onacceptabel. Voorts gaan op marktdagen door uw plannen weer een aan tal parkeerplaatsen verloren." Verplaatsing van de markt is nodig omdat onder het Stad huisplein binnenkort archeolo gische opgravingen beginnen. Daarna wordt met de aanleg van een fietsenkelder begon nen. Dat betekent dat de markt kramen op de Vismarkt moeten De Hartesteeg is een van de twee stegen waardoor auto's Pancras-West uit kunnen. Als een deel van de markt op zaterdag naar de Nieuwe Rijn tussen Gangetje en Hooigracht wordt verplaatst, vreest de wijk vereniging dat de Hartesteeg geblokkeerd raakt en dat dan alleen de Koppenhinksteeg als ontsluitings route overblijft. Foto: Hielco Kuipers leiden - Gemeenteraadsverga deringen zijn vanaf volgende week rechtstreeks te volgen via internet. De website Sleutel- stad.nl gaat de bijeenkomsten uitzenden. Mogelijk komt daar later nog bewegend beeld bij. De geluidsbestanden zijn ook achteraf te downloaden. Het Leidse bedrijf Media De sign voert het experiment uit in samenwerking met de gemeen te, die ervoor betaalt. „We heb ben er zelf ook belang bij", zegt Chris de Waard van Media De sign. „Omdat het hopelijk meer bezoekers trekt naar Sleutel- stad.nL" Het gaat om een proef van een jaar. In die tijd moet blijken of er belangstelling bestaat voor de urenlange zittingen. De raads- en commissievergade ringen in het stadhuis trekken in de regel slechts een handvol geïnteresseerden. De Waard: „We kijken of het aanslaat. Als na tien maanden blijkt dat nie mand er gebruik van maakt, kan je je afvragen of het zin heeft om ermee door te gaan. Aan de andere kant staat de ap paratuur er dan toch al en de kosten zijn laag. Je kan dan net zo goed doorgaan." Wie er urenlang gaat luisteren, kan De Waard nog niet zeggen. „Ik kan me voorstellen dat be langstellenden achteraf een be paald gedeelte willen terugho ren. Bijvoorbeeld wijkvereni- gingen, als het parkeerbeleid in de buurt ter tafel komt." Leiden is niet de eerste ge meente waarbij de raad vanuit huis is te beluisteren. Amster dam, Apeldoorn en Eindhoven gingen al voor. worden verplaatst. Volgens een woordvoerder van de gemeente praat wethouder Geertsema regelmatig met de wijkvereniging. „Zo'n gesprek staat binnenkort weer op de agenda en dan komt ook de markt aan de orde. Overigens is het zo dat de verplaatsing van de markt pas doorgaat als er een besluit over de aanleg van de fietsenkelder is genomen." leiden - De overstap van telefo nische aanmelding naar in schrijving via internet is bij de LCKV glad verlopen. Met 1347 deelnemers meldden zich via het web net zoveel deelnemers voor de kampen aan als voor heen telefonisch het geval was een fietsenkelder onder het Stadhuisplein? De gemeente graag een gratis en bewaakte fietsenstalling aanleggen (fietsen. Vanuit de gemeenteraad zijn er twijfels geuit nut van zo'n kelder. Is het Stadhuisplein wel de beste lo- zo'n fietsenkelder waar ook nog eens een behoorlijk tje aan hangt: zes miljoen euro. Deze week werd er in de (missie economie en verkeer uitgebreid over de kelder eerd. Ook Elsbeth Klink van de Fietsersbond mengde discussie. sersbond voor of te- teen kelder onder het plein? ïkt misschien wat rdaar hebben wij ning over. Wij zijn t voorstander van bewaakte fietsen de binnenstad. lie stalling nu onder ïuisplein moet ko- fgens anders lijkt mij eke keuze. De Fiet- is slechts een belan- rtiger." eigenlijk een aan- estad voor fietsers? s niet te vergelijken ire, 'vergelijkbare', 'at komt door de e, historische bin- in de enorme bevol- ïtheid daar. Leiden an welke andere aantrekkelijk voor n voetgangers omdat alles binnen een (5 kilometer te vin- >ch eindigde Leiden jaar geleden niet loog tijdens een on- ïaar fietsvriendelijke 'anwege het relatief tal ongevallen waar- s betrokken zijn en loge percentage tallen." jn de laatste tijd g 'lui' genoemd om- 'f bereid zouden zijn op enige afstand van turning te parkeren. zijn niet lui want ze pde fiets. Maar je lurlijk fietsers en ft Vie per fiets naar de om een paar bood- te doen bij ver winkels zal zijn of zeker niet in een V' e' stalling zetten. Dan gaat de fiets mee van winkel naar winkel. Zulke fietsers willen kort parkeren en zijn gebaat bij fietsenrekken op verschil lende plekken in de stad. Maar wie een uur over de markt wil lopen, is wel blij met een goede bewaakte fiet senstalling." Maar die mogelijkheden zijn er al: in de Kapelstraat, aan de Lange Mare en in deAal- marktschool „Het stadhuisplein ligt niet midden in een weiland, maar centraal in de stad. Vijftig procent van de marktbezoe- kers komt met de fiets. Voor die groep is een fietsenkelder onder het stadhuisplein zeker aantrekkelijk. Ook omdat uit tellingen is gebleken dat er heel veel fietsers door de Breestraat gaan. Maar een fietsenkelder onder het Stad huisplein is natuurlijk niet za ligmakend en zeker geen sub stituut voor die andere stal lingen. Fietsenstallingen moeten aansluiten op de aan- voerroutes van fietsers. Wie vanuit de Merenwijk de stad in fietst, komt over de Lange Mare. Zo iemand gaat echt niet parkeren onder het stad huisplein." Moeten alle fietsen in de stad in rekken komen te staan? „Ik heb wel eens de indruk dat wethouder Hillebrand het geen gezicht vindt, losse fiet sen in de stad. Maar daar doe je nou eenmaal niet zoveel aan. Bovendien is dat een kwestie van smaak. Ik sprak onlangs iemand die rondlei dingen door de stad voor toe risten verzorgt. En van haar begreep ik dat de fietsen in CT I-+1 3" TT r+ <T> op de inschrijfdag. De Leidse kampeervereniging beëindigde de beltraditie omdat er in het verleden nogal wal klachten waren over de bereikbaarheid van de medewerkers. LCKV Jeugdvakanties organi seert al 85 jaar kampen voor jongeren in de leeftijd van 8 tot 18 jaar. Ook in 2005 worden weer veertig 'actieve kampen' georganiseerd in binnen- en buitenland. Tot vorig jaar kon den jongeren zich daarvoor te lefonisch aanmelden. Dit jaar konden ze op de website van de LCKV een inschrijfformulier in vullen, dat op de inschrijfdag moest worden verstuurd. Voor die snellere methode was mede gekozen omdat bellen voor een beperkt aantal plaat sen op populaire kampen elk jaar weer op kritiek stuitte. Hele families werden ingeschakeld om erdoor te komen met de in- leiden - Twee Leidenaars (37 en 43) die een winkel aan de De Genestetstraat huren van wo ningbouwvereniging De Sleu tels van Zijl en Vliet, moeten daar weg. Dat heeft de kortge dingrechter in Den Haag giste ren beslist. Het pand op de hoek van de De Genestetstraat en de Ten Kate- straat werd eerst als snackbar gebruikt, maar diende volgens de woningbouwvereniging later als opslagplaats voor gestolen of geheelde goederen en als il legale slaapplek. Een politie-in- val bevestigde dat vermoeden. Bovendien was er in de buurt overlast door het komen en gaan van kopers van de kleding. Omwonenden durfden tijdens het kort geding niet te getuigen omdat zij bang zijn voor repre sailles van de twee huurders. schrijving. Vrijwilligers kregen soms 'de oma, de opa, de va der, de moeder, de buurvrouw en ten slotte ook de deelnemer' aan de telefoon. In sommige kampen is na de inschrijfdag van dit jaar nog plaats. Op www.lckv.nl is te zien welke kampen dat betreft. Daarvoor kan (telefonisch) wor den ingeschreven in de avond uren van 15 en 16 maart. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad (advertenties) HUIegom- Bij Meubelcity Outlet Center kunt u meubels direct van de fabrikant kopen. De groothandel en/of grossier wordt overgeslagen Hierdoor kunnen wij kasten, eet- hoeken, verlichting, accessoires etc. aanbieden met enorme kortingen. Ook staan er talloze aanbiedingen op de site meubelcity.com. Het scheelt altijd 40% tot 70%. Meubelcity heeft een hele brede klantenkring, van grotere bedrijven tot kleinere eind gebruikers, iedereen is welkom bij: Outlet Center - Meubclcity Weeresteinstraat 138 Hillegom Tel: 0252 527 323 OPEN TUSSEN KERST OUD EN NIEUW WWW.MEUBELC1TV.COM Produktleweg 15-17, Alphen aan den Rijn tel. 0172 - 46 96 70 www.lieftink.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gitis! |T|üa, ik neem een vast kwartaalabonnement en 1 ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal. automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM V Adres. Leiden op zichzelf al een be zienswaardigheid zijn. Bui tenlanders vinden Leiden fantastisch vanwege de vele mooie historische gebouwen én de vele fietsen. Ik ben geen voorstander van zwerffietsen in de stad. Maar ik ben wel een tegenstander van het ver wijderen van losse fietsen uit het straatbeeld." Toch is dat iets waar de ge meente naar lijkt'te streven. 'Fiets fout fiets weg' geldt over een tijdje wellicht ook voor de Breestraat. „Dat betwijfel ik. Het Sta tionsplein, waar fout gestalde fietsen worden verwijderd, is een overzichtelijk, afgeba kend terrein en je weet dat ie dereen die daar z'n fiets par keert voor het station komt. Bezoekers van het station kun je aanleren dat ze hun fiets netjes moeten neerzetten. Maar als de gemeente zou proberen om een verbod op losse fietsen in de binnenstad in te voeren -want daar komt een 'fiets fout'-aanpak in feite op neer- komen wij in actie. In alle steden waar dat tot nu toe geprobeerd is, hebben wij met succes bezwaar aangete kend. Tot aan de raad van State hebben we alle proce dures hierover doorlopen en gewonnen." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: Henk Bouwman Postcode/Plaats: Ttelefoonnr: Geboortedatum IDE STELLING I e-mailadres: Hirsi Ali hoort niet thuis in de WD. CCeef uw mening www.leidschdagblad.nl Bank-/girorekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersserviceië hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ftS Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13