Vrouw duikt na vrijlating onder Goed Wq«EN ljoeneninvestering ds biotechbedrijf liphol broeinest mensensmokkel Zorgen bij patiëntenvereniging over acties van huisartsen SBEBi Rechter-commissaris: Geen opzet bij doodrijden tasjesrover Bush draagt de vrijheid uit IND werft 'echte' vluchtelingen ic 21 januari 2005 Herman van Veen vindt denken aan pensioen ongezond Voorschoten '97: Lastig om niet te degraderen Wind en buien 6/7' Imago Nederland: Gelukkig hebben we onze klompen nog I1 I Leidse binnenstad in top vijf favoriete winkelcentra SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 BIJ UW DAGBLAD! Leidsch ^Dagblad utrecht - Zo'n driehonderd jongeren van Marokkaanse af komst hebben gisteravond gro te onrust veroorzaakt in het winkelcentrum Hoog Catharij- ne in Utrecht. Vijftien jongens werden aangehouden. Gisteren begon het islamitische offer feest en grote groepen jongeren vierden dat in Hoog Catharijne. De sfeer was al snel grimmig en toen de jongeren tegen negen uur de ingang van V&D blok keerden, greep de politie in. Toen de politie een van de overlastgevers arresteerde ging de hele groep zich ermee be moeien. Daarop besloot de po litie de omgeving 'schoon te ve gen'. PKK-activiste Kesbir vrijgelaten den haag - Justitieminister Donner mag PKK-kopstuk Nuriye Kesbir niet aan Turkije uitleveren. Dat heeft het ge rechtshof in Den Haag gisteren besloten. Het hof meent dat Kesbir als vrouw en prominent lid van de Koerdische Arbei derspartij (PKK) een te groot ri sico loopt om tijdens haar de tentie te worden gemarteld. De Turken houden Kesbir verant woordelijk voor terroristische acties in Turkije, waarbij vele doden en gewonden vielen. Zij is gistermiddag, enkele uren nadat het hof haar uitlevering had verboden, vrijgelaten uit de gevangenis in Breda. Kesbir kan, ondanks de uitspraak, Ne derland worden uitgezet. Haar asielverzoek is afgewezen, waardoor ze feitelijk illegaal in Nederland is. Maar het ministe rie zei de vraag over uitzetting nu niet aan de orde te vinden. Dr. Death doodde nog meer mensen londen - Harold Shipman, de huisarts die uitgroeide tot Groot-Brittanniës grootste se riemoordenaar, heeft vermoe delijk 137 patiënten meer ge dood dan aanvankelijk werd aangenomen. Het vermoeden bestaat dat hij al tijdens zijn op leiding patiënten dodelijke in jecties heeft toegediend. Onder de doden zijn zeker vier baby's. Vorig jaar achtte de rechter be wezen dat Shipman, hij kreeg de bijnaam dr. Death, zeker 215 mensen had gedood. Hij pleeg de vorig jaar zelfmoord in de gevangenis. I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) I QM/DV I Naam Adres: Plaats: I "Itelefoon: I Geboortedatum: J e-mail: I Bank/giro* J Handtekening: Uitsluitend by automatische incasso. I Stuur deze bon op tn een ongefrankeei de envelop naar Loidsch Dagblad, t.a.\ afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) I E-mail: lezersservices hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aar I bieding is geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om mei persoons- I gegevens In het colofon van de krant I vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £%Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad tfjaar 675 medewerkers gearresteerd i/anp - De marechaus- chiphol heeft de afgelo- jaar 675 medewerkers luchthaven aangehou- r mensensmokkel. Vol- :n woordvoerder is het et aan te geven hoeveel ze hebben geholpen I binnen te komen, it gaat volgens hem ver- jk om enige duizenden, meelsleden die zich be- met de mensen waren in het bezit van pholpas waarmee ze de heid hebben om van schermde naar het be- e gebied van de lucht- gaan. jerden op die manier il- onder meer perso- ïngen binnen te smok- ïhouden medewerkers rolgens de zegsman bij lene op de luchthaven e ondernemingen zo- schoonmaakbedrijven, tmaatschappijen en vrije winkels. Van de jrknemers op Schiphol •r ongeveer 30.000 een pas. De luchthaven telt ïonderd bedrijven, e mensensmokkel zit- /el altijd internationale organisaties, hoewel dat volgens de woordvoerder vaak moeilijk te bewijzen is. Ze ronselen medewerkers van Schiphol en betalen hen gemid deld tussen de 3000 en 5000 eu ro per gesmokkelde illegaal. Vrijwel alle opgepakte Schip- holwerknemers zijn volgens de zegsman veroordeeld. Op men sensmokkel staat een straf van tussen de vier en acht jaar. In de afgelopen jaren is het vier keer gelukt om te bewijzen dat er een criminele organisatie achter de smokkel zat, zei de woordvoerder. De marechaussee is sinds 1994 met teams actief om mensen smokkel op Schiphol op te spo ren. In totaal ruim vijftig leden van het zogeheten Sluisteam en het Team Migratiecriminaliteit zijn daar dagelijks mee bezig. Het aantal gevallen van men sensmokkel op de luchthaven is al jarenlang stabiel op circa 160 per jaar. De screening van nieuwe Schipholmedewerkers is vol gens de woordvoerder in orde, maar mensensmokkel is vol gens hem moeilijk te voorko men. Pagina Binnenland i: Personeelspas Schiphol zeker tienduizend euro waard Rel rond Utrechtse Marokkanen Leidsch den haag/gpd-anp - De 43-jarige vrouw uit Amsterdam die maandagavond een tasjesdief doodreed zit niet langer in voorarrest. Op last van de rechter-com missaris is ze gisteravond op vrije voeten gesteld. Volgens de rechter-commissaris heeft de vrouw niet met opzet gehandeld en was ze er niet op uit om de bestuurder en zijn passagier op de scooter dood te rij den. De vrouw is vermoedelijk om veilig heidsredenen ondergedoken. Waar ze nu is wordt in verband met mogelijke vergeldingsacties zorgvuldig geheim ge houden. Justitie blijft haar wel verden ken van doodslag en ze moet zich be schikbaar houden voor nader onderzoek in deze zaak. De rechter-commissaris ging gisteren lijnrecht in tegen het open baar ministerie, dat juist om verlenging van het voorarrest van de vrouw had ge vraagd. Enkele politici hebben zich gisteren ge mengd in de discussie die de fataal afge lopen tasjesroof heeft losgemaakt. Mi nister Verdonk van integratie zei zich te ergeren aan de eenzijdige reacties op de dood van de 19-jarige jongen. „Ais wij hier in Nederland van eikaars spullen af blijven, had die mevrouw nu gewoon boodschappen gedaan en dan had die jongen op zijn scooter rondgereden. Dat is niet gebeurd", verklaarde Verdonk. Het Tweede-Kamerlid Wilders vindt het „schandelijk" dat het OM in Amsterdam de 43-jarige vrouw van doodslag ver denkt. „Dit is de wereld op zijn kop. Ze maken van een slachtoffer een dader en andersom", aldus Wilders. Hij wil dat alle Marokkaanse raddraaiers bij her haalde straatterreur het land worden uitgezet. Ook burgemeester Cohen uitte gisteren kritiek op de emotionele reacties in de buurt waar de jongen is doodgereden. „Men moet wel beseffen dat het begon nen is met een straatroof. Dat hoor ik in die buurt veel te weinig. Mensen die hieraan voorbijgaan, zijn de zaak aan het bagatelliseren op een manier die mij absoluut niet aanstaat." Familie, vrien den en sympathisanten van de jongen houden vanmiddag 14.00 uur een her denkingsbijeenkomst in de buurt van de plaats waar hij om het leven kwam. De rechtbank in Amsterdam doet van middag vervroegd uitspraak in een zaak waarbij de tasjesrover eerder betrokken was, een roofoverval op een Xenos-fili- aal. De uitspraak zou aanvankelijk op 31 januari zijn, maar is vervroegd na het overlijden van de verdachte. Pagina Binnenland i: Begrip voor tasjesdief komt voort uit frustratie red Simons Het Leidse biotechbe- oPlus heeft 18,25 mil- 3 opgehaald bij vijf in- lale investeerders, er Fortis Bank. Het be lt het geld gebruiken (advertentie) voor de ontwikkeling van nieu we medicijnen, waaronder groeihormoon en interferon-al- fa tegen hepatitis-C. Volgens di recteur J. Holthuis groeit de werkgelegenheid door de nieu we activiteiten. „We hebben nu honderd medewerkers en we nemen de komende maanden 25 nieuwe mensen aan." OctoPlus is in 1995 opgericht om nieuwe toedieningsvormen te ontwikkelen voor genees middelen. Zo kan het bedrijf geneesmiddelen 'verpakken' in microscopisch kleine bolletjes van afbreekbaar polymeer. In het menselijk lichaam komen de geneesmiddelen langzaam en gedoseerd vrij, waardoor de werking krachtiger is en langer aanhoudt. „Kinderen die groei hormoon nodig hebben, moe ten elke twee dagen worden ge ïnjecteerd", verklaart Holthuis. „Met ons toedieningsmiddel is dat elke twee weken." COMMENTAAR GEORGE W. BUSH 'Doorverwijzing kan no-claimkorting in gevaar brengen' leiden - Het Regionaal Patiën ten Consumenten Platform Zuid-Holland Noord (RPCP) maakt zich zorgen over de ac ties van huisartsen, die gisteren zijn begonnen. Die hebben mo gelijk tot gevolg dat zieken fondspatiënten hun no-claim korting verspelen. Huisartsen in de Leidse regio voeren tijdelijk een ruimer doorverwijzingsbeleid. Met de ze actie willen ze het belang van een goede huisartsenzorg bena drukken. Bezuinigingen van minister Hoogervorst zouden de huisart senzorg onevenredig treffen. De doorverwijsactie maakt deel uit van een landelijke estafetteac tie. Het RPCP deelt de zorg van de huisartsen, maar heeft kritiek op de acties. Die zouden de be langen van patiënten te veel schaden. Zij lopen het risico hun no-claimkorting kwijt te raken, die op 1 januari is inge voerd. Verzekerden krijgen 250 euro terug als ze in 2005 geen gebruik maken van specialisti sche zorg. Ook zouden patiën ten 'onnodig ongerust' kunnen raken door een eventuele door verwijzing. Het patiëntenplatform hoopt dat huisartsen hun patiënten wijzen op de financiële conse quenties van doorverwijzing. 'Meer nog dan voorheen moe ten ze het nut en de noodzaak van doorverwijzing met hen be spreken', staat in een gisteren verstuurd persbericht. Mochten de wachttijden in zie kenhuizen de komende tijd flink toenemen, dan moeten de acties stoppen of worden opge schort, vindt het platform. Pa tiënten die specialistische zorg nodig hebben, zouden anders last ondervinden van de acties. De voorzitter van de Regionale Huisartsen Vereniging Leiden en omgeving, Edwin Wallaart, zei vorige week dat 'patiënten niet klakkeloos worden door verwezen'. Alleen als patiënten zelf om een specialistisch consult vragen, schrijven de artsen een door- verwijsbrief. Gedurende de ac tie 'denken huisartsen niet met de patiënt mee'. De doorver wijsactie duurt een week tot tien dagen. Pagina Binnenland i: Artsen gaan door met acties den haag/gpd - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) stuurt missies naar derde we reldlanden om vluchtelingen te selecteren en een verblijfsver gunning aan te bieden. Maandag landen op Schiphol 54 vluchtelingen, voornamelijk uit Congo en Soedan. In no vember kregen ze in het vluch telingenkamp in Oeganda waar ze verbleven bezoek van een Nederlandse selectiemissie. Na een aantal gesprekken in vluch telingenkampen kregen 150 mensen een Nederlandse ver blijfsvergunning. Nederland heeft al jaren vijfhonderd plaat sen voor 'uitgenodigde vluchte lingen'. Tot nu toe werden die plaatsen - zo'n 100 tot 200 per jaar - ingevuld door de VN- vluchtelingeorganisatie UNH- CR. Maar die heeft wegens per soneelstekort Nederland ge vraagd het zoeken naar vluch telingen nu zelf actief ter hand te nemen. (advertentie) - re years. Amerika is er luguratie van George W. aar voor. Bush mag dan I politieke commentato- opiniepeilingen er zo erhand alleen voor ergeten wordt dat hij landen geleden op over- f wijze de verkiezingen U zijn tegenstanders in ton, Parijs -1 n van hem denken, de t be- die over als een car- he voor de r uitwerking van zijn y ver de herinrichting van £®de president zijn her- jelig met name dankt aan van reborn-christians, We in elk geval niet te at Amerika tot een fun- llistische staat vervalt z hij het homohuwelijk et3jn campagne te vuur en ivïd bestreed, geeft Bush nu al zonder slag of h Onhaalbaar in de Se- excuseert hij zich. *rt Bush. De buit is bin- Amerikanen hadden de n weg te sturen. Nu ze >en nagelaten, gaat hij ld door op de ingesla- Amerika moet een land snaren' ownership so- verkiezingsstrijd, weer bij elkaar moet brengen. De ceremonie, waarin ook vice-president Dick Cheney opnieuw werd beëdigd, werd bijgewoond door en kele duizenden gasten. Onder de prominenten die de kou en de sneeuw in Washington trotseerden, waren de oud-presidenten Bill Clinton, Jimmy Car ter en George H.W. Bush, de vader van de huidige president, en hun echtgenotes. De 55ste presiden tiële inauguratie was de duurste in de geschiede nis. Voor de festiviteiten in Washington is een slor dige 40 miljoen dollar uitgetrokken. Pagina Bui tenland: 'Mensen haten Bush of ze houden van hem'. Foto's: Reuters/EPA ciety) worden. De welvaartsstaat is onbetaalbaar, iedereen zorgt maar voor zichzelf. Het is in Bush' Amerika ieder voor zich en God voor de rest En ondanks de plechtige belof ten van de nieuwe minister van buitenlandse zaken Condoleez- za Rice om meer met de bond genoten te overleggen, zullen de VS zich het recht blij ven voorbehouden schurkenstaten unila teraal de oorlog te verklaren. In Iran vin den al verkennings missies plaats. En er zijn deze week met Cuba, Birma, Wit-Rusland en Zimbabwe vier potentiële doelwitten bijgeko men. Rice is bij uitstek de ver persoonlijking van het agressie ve buitenlandbeleid van Bush. Wil Europa de komende vier jaar niet vanaf de zijlijn blijven toekijken, dan zullen de rege ringsleiders een aansprekend al ternatief voor de Amerikaanse plannen met de rest van de we reld moeten bedenken. Tot nu toe is verwijdering tussen Euro pa en de VS de belangrijkste uit komst van de Frans-Duitse di plomatie. En juist die verwijde ring en de verdeeldheid in Euro pa zelf zijn voor Bush extra sti mulansen om zijn gang te gaan. Bill Meyer washington/anp - George Walker Bush werd gis teren beëdigd voor zijn tweede termijn als presi dent van de Verenigde Staten. Op de trappen van het Capitool in Washington legde hij de presidenti ele eed af. Daarna hield hij zijn inaugurele rede, die geheel in het teken stond van het belang van vrijheid. De president nam echter het woord 'ter rorisme' geen enkele keer in de mond, en noemde geen enkel land bij naam. Wel riep hij zijn bondge noten op met Amerika te blijven vechten tegen de vijanden van de vrije wereld. Die vrijheid is vol gens Bush ook de universele waarde die de Ameri kaanse samenleving, diep verdeeld door de harde

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1