REGIO ioeterwoude loet tonnen :rugbetalen VEEL 3: 2 49 34 Algemeen bestuur Rijnland vindt beloning te laag 'A/s de politie komt, vertrekken we' bezwaarschriften over woontorens opnieuw behandelen' EXTRA KORTING kemade heeft goede )op op het Lage Land gratis R3 pneken betaalde teveel ozb 8.99 1,98 6.99 50% korting 50% korting Graag gedaan. wapende ierval op bedrijf rERWOUDE-RiiNDiJK - Drie men hebben dinsdagavond gewapende overval ge- m op de Industrieweg in ferwoude-Rijndijk. Slacht- fis een 38-jarige man die half acht 's avonds zijn be- [verliet. Hij zag het drietal, nomd met bivakmutsen, op afkomen en gaf geld af. De jrs reden met de auto van slachtoffer naar de Produc- Eg. Daar stapten ze ver gelijk over in een vluchtau- )e politie hield later op de jd aan de Hoorn in Alphen den Rijn een auto aan, met mannen uit Alphen en Bo even. Onderzoek wees al uit dat de twee aangehou- ïannen niets met de over doen hadden. donderdag 20 januari 2005 leiden/regio - Dat zowel de hoogheemraden als de leden van de algemene vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland de maximaal toe gestane beloning krijgen, daar zijn alle gekozen leden van het hoogheemraadschapsbestuur het roerend mee eens. Maar de leden van de algemene verga dering, die gisteren unaniem de bezoldigings verordening goedkeurden, hadden wel wat opmerkingen bij hun eigen be loning. De 3000 euro per jaar die de leden vangen voor hun werk, steekt nogal schril af te gen de vergoeding die gemeen teraadsleden krijgen voor ver gelijkbaar werk. Voor die 3000 euro moeten de leden van de algemene verga dering maximaal tien dagen per jaar opdagen voor een vergade ring. Of eigenlijk: ze worden ge acht bij die vergaderingen te verschijnen. Omdat er niet voor is gekozen om een deel van de vergoeding als presentiegeld uit te kieren, krijgt ook een lid dat nooit op komt dagen keurig zijn vergoeding overgemaakt. Alleen boer Van Dorp uit Hazerswou- de pleitte er daarom in de ver gadering voor om de helft van de jaarlijkse vergoeding te kop pelen aan het bezoek van de vergaderingen. Maar hij kreeg daarvoor geen enkele bijval. Wel drongen verschillende le den er bij het dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap op aan om bij de Unie van Wa terschappen te gaan pleiten voor een verhoging van de wet telijk toegestane beloning. „De beloning staat niet in verhou ding tot de tijd die we erin ste ken", vond één van de heren. Een andere man liet weten dat hij de vrije dagen die nodig zijn voor het bezoeken van de ver gadering bij zijn werkgever heeft moeten inkopen. Eén van de dames in het gezelschap vroeg zich af of Rijnland geen vergoeding kan betalen voor kinderopvang, waarop boer Van Dorp mompelde dat hij dan ook wel iets geregeld wilde zien voor de opvang van zijn koeien. Hoewel geen van de aanwezi gen vraagtekens zette bij de be loning van de hoogheemraden, legde hoogheemraad en plaats vervangend dijkgraaf Steegh nog eens geduldig uit waarom het dagelijks bestuur ook voor zichzelf voor het wettelijk maxi mum heeft gekozen. Het maxi mum - 40.000 euro per jaar voor de hoogheemraden, 45.000 voor de plaatsvervan gend dijkgraaf voor een werk week van gemiddeld drie dagen - is volgens Steegh nog altijd vrij laag als je het vergelijkt met het salaris van een wethouder. Dat de bestuurders van een groot en complex hoogheem raadschap als Rijnland kiezen voor de maximale beloning is volgens hem niet meer dan re delijk. Judy Nihof irwoude - Zoeterwoude bierbrouwer Heineken cir- i.ooo euro aan onroeren- ikbelasting (ozb) terugbeta- rer de jaren 1997 tot en met i. Dat is het gevolg van een jraak het gerechtshof in Den gin een slepend conflict tus- Beineken en de gemeente. Crwoude laat het er niet bij fi en gaat in cassatie. ïeer de Hoge Raad zich de kwestie buigt, is niet id. „Daar gaat veel tijd leen. Je bent zo een half rerder", aldus een woord- Ier van de gemeente. Als imeente de zaak verliest, zij een probleem. „Dan we onze reserves moeten ireken. We hebben wel pzij gezet met het oog op conflict met Heineken, niet voldoende." itspraak heeft Zoeterwou- irbaasd omdat de rechter ordeel velt over een aspect de gemeente samen met ken al uit was gekomen: ogeheten waardepeilda- tum. Heineken en Zoeterwoude stelden die datum in onderling overleg op 1 januari 1992. „Dat gebeurde op advies van het ge rechtshof', aldus de gemeente woordvoerder. „De rechter heeft ons indertijd naar huis ge stuurd met de boodschap om uit te gaan van 1 januari 1992. Diezelfde rechter gaat nu echter opeens uit van 1 januari 1995. Daarom vinden we ook dat we sterk staan." De waarde waar over Heineken ozb moet beta len komt als gevolg van de uit spraak op zo n 110 miljoen eu ro. Dat is 45 miljoen lager dan het bedrag waarvan de ge meente jarenlang is uitgegaan. Zoeterwoude en Heineken lig gen al jaren met elkaar in de clinch over de aanslag voor de ozb. Deze is volgens de bier brouwer veel te hoog. Beide partijen konden het er aanvan kelijk niet over eens worden welke machines en installaties vallen onder de noemer 'onroe rend goed' of onder 'werktui gen'. Over deze punten bereik ten Heineken en Zoeterwoude in de afgelopen jaren in onder ling overleg overeenstemming. Cementbouw wil de gekraakte huizen op nummer 227 tot en met 235 snel slopen. De woningen verderop, waarin nog enkele huurders wo nen, komen later aan de beurt. Foto: Henk Bouwman Cementbouw wil af van krakers Zoeterwoude-Rijndijk iade - De gemeente Al- de heeft goede hoop dat age Land aan Alkemade toegewezen bij de sa- oeging van Warmond, nheim en Voorhout tot de :nte Teylingen. „De rap- ïr van de Raad van State ons nog een toelichting igd op ons standpunt dat age Land naar Alkemade moet. Dat wijst erop dat ze ons verhaal wel zien zitten, anders zou extra informatie niet nodig zijn", aldus burgemeester Meerburg. Alkemade heeft zich voorgenomen de komende tijd alle mogelijkheden aan te grij pen om bij de Haagse politiek te lobbyen voor toewijzing van de 'overzeese gebiedsdelen' aan Alkemade. ACTIES VOOR AZIE r choten - Voorschotense verenigingen, organisa- n winkeliers voeren van actie voor Azië. Dat is 1 aar in het dorp door mid- ;^n posters, flyers en bill- itJs. De actiedag wordt afge- met een avond in het reel Centrum, waar de /ichotense band Relax op- Het feest begint om it Raad van State doet uitspraak over flats Poelgeest 20.00 uur, kaarten kosten 2,50 euro. Duikschool Tibia, eveneens uit Voorschoten, organiseerde vorige week een middagje dui ken voor beginners in zwem bad Het Wedde. Dat leverde een bedrag van 600 -euro op waarmee de Kamala lagere school in Phuket, Thailand wordt gesteund. door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - Dicht gespijkerde ramen, blikjes, fles sen, plastic zakken, onderdelen van fietsen. De huizen en de voortuinen van Hoge Rijndijk 227 tot en met nummer 235 bieden een trieste aanblik. In de panden woont een aantal jonge Polen. „Opruimen doen we niet", zegt de 26-jarige kraker Wojtek in gebrekkig Engels. „We weten toch dat we hier een keer uit moeten." Wat hij naar eigen zeggen niet weet, is dat de eigenaar van de huizen, Cementbouw, een kort geding heeft aangespannen om de groep Poolse krakers weg te krijgen. Het bedrijf heeft de grond nodig voor zijn uitbrei dingsplannen. De huizen ver derop, waarin nog enkele huur ders wonen, zijn later aan de beurt voor sloop. Een ander argument van Ce mentbouw om de krakers eruit te krijgen, is dat ze overlast zou den veroorzaken. Morgen dient het kort geding, maar de Poolse krakers zijn niet van plan om naar de rechtbank in Den Haag af te reizen. Wojtek: „We weten van niks." Wojtek en vriendin Agnieszka (19) ontkennen in alle toonaar den dat zij en de andere krakers in de buurt voor problemen zorgen. „We zijn hier om te werken. Wat voor werk? Van al- 'Ik laat me niet wegjagen' Over de uitbreidingsplannen van Cementbouw wil direc teur Stuvel niets zeggen, om dat 'procedures nog niet zijn afgerond'. „We zijn er nog vol op mee bezig", laat hij via zijn secretaresse weten. Het is al jaren bekend dat Cement bouw de huizen aan de Hoge Rijndijk wil slopen, maar vol gens bewoonster Gerrie La Lau zet het bedrijf nu wat meer vaart achter de plannen. De huurders hebben vorig jaar september in een bijeen komst met Cementbouw te horen gekregen dat hun wo ningen voor het eind van 2006 worden gesloopt. Daar is ook gesproken over een verhuis- les. In de bloemen, schoonma ken, schilderen." Volgens Wo jtek, die een technische achter grond heeft, zit er voor veel Poolse jongeren niks anders op dan hun land te verlaten. „In Polen is geen werk, geen toe komst." De woningen aan de Hoge Rijndijk zijn verre van ideaal, maar de krakers zijn er blij mee. „We hebben niks an ders. Dus we willen hier zo lang mogelijk blijven." Even binnen een kijkje nemen, nee, dat heb- vergoeding. Maar nog altijd staat niks vast. „We zouden een officiële brief krijgen van een advocaat, maar daar wachten we nog steeds op. Ook over de verhuisvergoe- ding hebben we niks zwart op wit. La Lau zoekt zelf actief naar een vervangende eenge zinswoning in Alphen aan den Rijn, Zoeterwoude of Leider dorp, maar dat valt niet mee. „Er zijn gewoon geen wonin gen." Meneer Turk van enkele huizen verder is niet bezig met een ander huis. „Ik ben hier hartstikke gelukkig. Ik laat me niet zomaar wegjagen. Ik betaal 101 euro per maand. Zo'n huur vind je nergens." ben de twee krakers liever niet. „Het is nogal een troep." Overlast hebben de krakers de buurt 'in het begin' wel be zorgd, weet een buurvrouw die niet met haar naam in de krant wil. Maar ze heeft nu al heel lang geen last meer. Ze vond het niet prettig dat de krakers soms een vuurtje stookten in de tuin. De angst dat het vuur zou overslaan, hield haar in de greep. Na een optreden van de politie was het over met de vuurtjes. Even verderop woont meneer Turk, die vriendschap heeft ge sloten met een paar krakers. „Soms komen ze bij mij thuis een biertje drinken. Het zijn vrolijke, rustige mensen. Hoe ik met ze praat? Ik ken een paar woorden Engels en met geba rentaal kom je ook een eind." Turk fungeerde een tijdje als chauffeur voor twee Poolse meisjes. Dan gingen ze op be zoek bij een vriend die in de cel zat vanwege een steekpartij. „Waarom niet? Het zijn toch ook gewoon mensen? Het had den mijn kinderen kunnen zijn." Met een van de krakers heeft Turk minder goede ervaringen. De 30 euro die hij aan deze jon gen uitleende, ziet hij vermoe delijk nooit meer terug. „Ik heb gehoord dat hij nu in Berlijn zit. Op hem ben ik boos, maar niet op die anderen. Die kunnen er ook niks aan doen. Als ze bij mij wel eens biertjes komen le nen, krijg ik later altijd weer een paar biertjes terug." Wojtek en Agnieszka willen hun verblijf aan de Hoge Rijndijk zo lang mogelijk rekken Maar als de Poolse krakers uit hun hui zen worden gezet, zullen ze zich niet verzetten.Als de poli tie komt, dan vertrekken we ge woon", zegt Wojtek. „Ik ga echt niet vechten. Ik wil niet in de gevangenis terechtkomen." Ijllancy Ubert 2 ïeest - De gemeente e jeest moet opnieuw de arschriften in behande- t^men, die bewoners van 5i sest zo'n twee jaar gele- :bben ingediend tegen de van zes flats in hun wijk. fcft de Raad van State be- c )e door de gemeente in- rde projectleider van 'est, Nico Dost, ziet de rji »ak in het hoger beroep overwinning voor jeest omdat de bouwver- ig in stand blijft. Advo- ïsselink van de bewoners at hij juist blij kan zijn e uitspraak omdat daar- le planschade voor zijn binnen is. J n wordt tussen gemeente swoners een juridische gevoerd over de zes flats e| landterras 1-6) bij de Lo- n aan. Bewoners van de woningen tegenover de adden hun huizen nooit it als ze op dat moment geweten hoe volumi- de woontorens zouden léren, hebben ze steeds ge- de juridische soap was weken geleden de af- Advocaat Besselink van de bewoners zei tijdens de zitting dat het niet reëel is om te denken dat de to rens worden afgebroken. „Maar Oegstgeest moet hoe dan ook de schade vergoeden." Foto: Dick Hogewoning levering 'Voor de tweede keer bij de Raèd van State' te zien. De serie is nu verzekerd van een nieuwe reeks afleveringen dankzij de uitspraak die de Raad heeft gedaan. Simpel vertaald komt het erop neer dat de zes woontorens vol gens het Ontwikkelingsplan Poelgeest (Oegstgeest heeft lang zonder bestemmingsplan ge werkt) niet gebouwd mochten worden. Althans, niet zoals ze er nu bij staan. Opnieuw de bouwvergunning intrekken, zo als de rechtbank eerst deed, gaat de Raad te ver. Oegstgeest heeft echter wel de opdracht gekregen een nieuw oordeel te vellen over de bezwaren die de omwonenden indertijd hebben ingediend en waarmee het hele juridische circus op gang kwam. Wat dat betreft wordt de gemeente dus terug in de tijd gegooid. Overigens staan de flats er al lang en breed. Advocaat Besselink: „Ik zei tij dens de zitting al dat het niet reëel is om te denken dat de to rens worden afgebroken. Maar Oegstgeest moet hoe dan ook de schade vergoeden. De ge bouwen zijn te snel neergezet. Op basis van het ontwikkelings plan dat toen de enige toets steen was, hadden ze nooit zo groot morgen uitvallen. Dat ontwikkelingsplan is opnieuw getypeerd als een document waaraan niet te twijfelen valt. Wij hebben dus een wapen in handen als we om een financië le compensatie vragen voor het geleden leed." Ook Dost moet erkennen dat het ontwikke lingsplan 'een harde grens kent'. „Per woonlaag zijn in de appartementen 2,5 woningen gebouwd terwijl het er maar twee hadden mogen zijn." Oegstgeest moet binnen redelij ke termijn opnieuw beslissen over de ingediende bezwaar schriften, maar hoeft dan niet alleen rekening te houden met het ontwikkelingsplan van jaren geleden. Volgens de Raad van State mogen alle relevante be leidsdocumenten in het nieuwe oordeel worden meegenomen. Dus ook het kersverse bestem mingsplan dat in december door de raad is vastgesteld. Doordat het hele circus weer opnieuw begint (volgens Dost is de enige tijdswinst dat de bouwvergunning blijft bestaan) kunnen bewoners weer naar de rechtbank stappen, mocht de beslissing van de gemeente niet bevallen. Dat gevecht wordt mogelijk wederom gevolgd door een hoger beroep bij de Raad van State. Besselink meldt vast dat hij en de bewoners niet van plan zijn om het bijltje erbij neer te gooien. „We maken dit hele traject af." (advertentie) Gehakt Cordon Bleu per kilo Bij 1 verpakking a 5 stuks 2e verpakking a 5 stuks Mona Yoki Drink alle soorten 2 pakken a 1 liter 8HW" - Lotus Keukenpapier met vochtvangers pak 8 rollen OP=OP Super Finesse Oosterse maaltijd bami, nasi of mihoen goreng bak 800 gram 1,69 Super de Boer Ijsbergsla melange naturel, gemengd, gemengd extra of frisee zak 200 gram kilo 3.95 Super deBoer Aanbiedingen geldig t/m 23 januari 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15