m LEIDE Alternatief beleidsplan krijgt steun 'ndernemers samen voor 'Leiden congresstad' Huurders aarzelend over nieuw systeem woonruimteverdeling t: Fietsers komend jaar schuin het stationsplein over AïJm Drie jaar geëist voor inbraken in Leiden 10-puntenplan woningcorporaties Nieuw tijdelijk fietspad alleen voor de gezagsgetrouwen Stichting Leids Congresbureau gaat de strijd aan met Den Haag, Utrecht en Amsterdam woensdag 19 januari 2005 ngrescentrum iwenhorst in nieuw jasje ■ylingen moet 1 blijven voor jlge recreatie inbraken bij warkeerplan n het kantoor van de Stadsparkeerplan Lei- e Gooimeerlaan is jnacht voor de derde irte tijd ingebroken. Er ruit vernield, een [gehaald en werden ïputers meegenomen, e bedraagt 10.000 eu- irekers omzeilden het twee eerdere inbra- en vernielingen aan- )p 10 februari wordt re parkeerterrein met ip het voormalige veld alvereniging Pernix ;eopend. eur Dukdalf n-actief vdA-raadslid Schreu- •rvegt heeft haar directeur van basis- Dukdalf in Leiden lerleggen. Dit is be- jemiddeling van een skundige. Deze was ureau Openbaar On- jeschakeld om de nscrisis tussen haar ooiteam op te lossen, nmunicatieproble- iden de aanleiding, le medezeggen- d werd onderschre- n Issendonck- benoemd als plaats- d directeur. advertentie) door Erna Straatsma leiden/regio - Huurders zijn gema tigd positief over het beoogde nieuwe woonruimteverdelingssysteem. Alle toewijzingscriteria verdwijnen en als selectiemethode wordt het begrip 'woonwaarde' ingevoerd. „Laten we het maar eens proberen", zegt Mieke Weterings, bestuurslid van de Fede ratie van Huurdersorganisaties van Leiden en omgeving (FHLO). „Ook al maken we ons over allerlei onderde len zorgen." Het schrappen van alle eisen voor een huurwoning is enige jaren gele den met succes ingevoerd in Nijme gen. De gemiddelde wachttijd voor een woning is erdoor geslonken. Huurders zijn geheel vrij in hun keu ze van een woning. Het begrip 'woonwaarde' wordt geïntroduceerd door het regiobestuur Holland/Rijn land. Samen met de Stichting Regionaal Huurdersoverleg uit de Bollenstreek heeft de FHLO nog veel vragen bij het nieuwe systeem. Ze zijn vooral erg benieuwd hoe het begrip 'woonwaar de' invulling krijgt. Die waarde be paalt straks voor een groot deel hoe snel je naar een andere woning kunt verhuizen. Elk huurhuis in Leiden en zijn randgemeenten en in de Duin en Bollenstreek krijgt een bepaalde waarde toegekend. Weterings: „Maar het is nog steeds niet duidelijk hoe dat woonwaarde- systeem er precies gaat uitzien. En de vraag is of huurders ook zullen snap pen waarom de ene flat meer waard is dan de andere. Nu heb je 'woond- uur' als selectiemethode: dat is ook niet alles, maar het is wel een logisch verhaal." Een geheel vrije woningkeuze heeft bovendien het risico van extra 'scheefwonen' in zich. Momenteel woont naar schatting 30 tot 40 pro cent van alle huurders in een 'ver keerde' woning en dat percentage zou nog kunnen toenemen, denken de huurdersorganisaties. „Er zit ook geen bescherming in het systeem. Het kan gebeuren dat mensen met een laag inkomen zich toch aanmel den voor een dure eengezinswoning en dan in de problemen komen." De huurders verwachten dat veel am bities van het regiobestuur Hol land/Rijnland niet zijn waar te ma ken. Desalniettemin staan ze in prin cipe positief tegenover het voorstel. „We weten nog niet zo goed of dit het nou is, maar laten we het eens probe ren en kijken hoe het uitpakt. We zouden een proef van een jaar kun nen houden, de praktijkgegevens evalueren en dan besluiten of we er mee verdergaan." Het regiobestuur Holland/Rijnland werkt, samen met woningcorpora ties, aan de verdere ontwikkeling van een nieuw woonruimteverdelingssys teem. Naar verwachting worden de plannen in maart gepresenteerd en voorgelegd aan de diverse gemeente raden. De situatie rond het Stationsplein wordt steeds chaotischer voor fietsers, voetgangers en andere weggebruikers. Foto: Henk Bouwman door Erna Straatsma leiden - Een groep van twintig woningcorporaties, waaronder Ons Doel, heeft een alternatief ontwikkeld voor het huurbeleid van minister Dekker. De corpora ties keren zich tegen het haar voornemen om een kwart van alle huurwoningen fors in prijs te laten stijgen. In een 10-puntenplan pleiten de woningverhuurders voor een gematigd huurbeleid. Geen for se huurverhogingen, maar maximale prijsstijgingen van 25 euro. Dat zou alleen mogen bij woningen onder de 200 euro per maand en bij huren die on der 50 procent van de maxima le huurprijs zitten. Woningen met een huur van 75 procent van de maximale huurprijs kunnen een huurstijging krij gen van maximaal de inflatie plus 2 procent. Bij woningen met een prijs boven 75 procent van de maximale huurprijs mag de maximale huurstijging net zo hoog zijn als de inflatie in het jaar daarvoor. Aan zittende huurders willen de woningcorporaties geen prijs verhogingen doorberekenen. Alleen bij nieuwe verhuizingen mogen de huurprijzen stijgen. Dat is geldend beleid. Dekker wil tussentijdse huurverhogin gen ook mogelijk maken, vanaf volgend jaar juli. De woningcorporaties steunen Dekker in haar wens om de wo ningbouwproductie fors te la ten stijgen. Ze zijn bereid de door Dekker geplande bezuini ging van 250 miljoen euro op de huursubsidie voor hun reke ning te nemen, mits deze bij drage ten goede komt aan het budget voor stedelijke vernieu wing. Voor de verdere toekomst wil len de woningcorporaties een studie houden naar een nieuwe grondslag voor de financiële overheidsohdersteuning van wonen. Daarbij moet gekeken worden naar zowel de huur- als de koopsector. De uitkomst van dat onderzoek moet bepalend zijn voor verdere rijksplannen. Als bijkomende voorwaarde voor verdere liberalisatie zou den extra prijsverhogingen al leen mogen bij een woningte kort van minder dan 1 procent. Martine Glaser, directeur van Ons Doel, liet onlangs weten dat ze niet van plan is om wo ningen uit de sociale sector te halen. De Tweede Kamer de batteert binnenkort over de hervorming van het huurbeleid. Lees nu Leidsch Dagblad .i-ds in de ochtend en ontvang de ecste 2 weken gi-aiis! ik neem een vast kwartaalabonnement en den haag/leiden - Voor een reeks inbraken in woningen en bedrijven in Leiden verdwijnt een 24-jarige Leidenaar drie jaar onvoorwaardelijk achter de tralies. Althans, dat eiste de of ficier van justitie gisteren voor de rechtbank van Den Haag. De man pleegde de misdaden om zijn drugsverslaving te bekosti gen. Je kunt er bijna een pakhuis mee vullen: de computers, mo nitors, televisies, mobieltjes, sieraden, camera's, horloges, enzovoort, die hij buitmaakte tijdens zijn rooftochten langs woningen en bedrijven in Lei den. Vooral in de Merenwijk sloeg hij zijn slag, onder meer bij woningen aan de Appelbes, Watermolen, Hazezegge, Drie- masterwal en Olivabank. Maar ook bij een horecagelegenheid aan de Kraaierstraat maakte de Leidenaar van alles buit. Hoe het nu verder met hem moest, wist de man ook niet. Al sinds zijn 13de maakt hij zich schuldig aan criminele activi teiten, benadrukte de officier van justitie. Sowieso wilde de Leidenaar schoon schip maken, benadrukte zijn raadsman. „Niet voor niets heeft hij al de ze inbraken bij de politie be kend. Hij is zelfs ongevraagd met nieuwe strafbare feiten ge komen." Over de strafeis van drie jaar had de verdachte dan ook maar één opmerking. „Die straf verdien ik gewoon." De rechtbank doet over twee wekeri uitspraak. fd Simons loen heeft toekomst istad. Dat zeggen fertouwer en Carrol Ide Stichting Leids eau. De stichting ften doel om in 2007 t bestaande aanbod Dngressen extra naar Blen en zoveel moge- ple klanten voor de pesseren. Leiden kan enen euro's verdie- figressen, geld dat istad neerslaat', al- n de wacht bij de Ipids Congresbureau, [magnificus Lam- puwer van de Uni- jden maakt als voor- svoor Carrol Terleth. pmer is directeur rhaave Commissie, ïel van het LUMC Mgonderwijs voor undige vakken ver- h is daardoor nu al [delijk voor aardig wen en symposia, 's zijn hoofdtaak bende jaren om van (soepel draaiende p te maken, waarin lotels, zaalbeheer ders en toeleveranciers goed op elkaar en op de klanten zijn in gespeeld. Leiden kan en moet een suc cesvolle congresstad zijn, vin den Leertouwer en Terleth. Meer congressen is goed voor de economie van de stad. „Een gemiddelde congresganger geeft dagelijks 300 euro uit. Stel dat je een vierdaags congres hebt voor duizend man, dan slaat er 1,2 miljoen euro neer in de stad", rekent Terleth voor. „Dat geld komt overal terecht. Natuurlijk verdienen zaalver huurders, cafés en restaurants eraan. Maar congressen leveren ook werk op voor ICT-bedrij- ven, decorbouwers, artiesten, winkels in de binnenstad en musea." Leiden moet zich een positie verwerven temidden van ande re congressteden in de Rand stad. Noordwijk en Noordwij- kerhout staan met hun luxe ho tels en congrescentrum De Leeuwenhorst op nummer 1 in het land. Het is zinloos om die plaatsen naar de kroon te ste ken, zeggen Leertouwer en Ter leth. Ze zien wel kansen om met Noordwijk samen te wer ken. „De social programmes, de ontspannende elementen in congressen, gaan vooral naar Amsterdam, maai" dat kan na tuurlijk ook Leiden zijn", vindt Terleth. „Het is dichtbij, bereik- Lammert Leertouwer (links) en Carrol Terleth. „Stel datje een vierdaags congres hebt voor duizend man, dan slaat er 1,2 miljoen euro neer in de stad." Foto: Mark Lamers baar en er is in Leiden ook veel leuks te zien en te beleven." Andere grote congressteden zijn Den Haag, Amsterdam en vooral Utrecht, dat door zijn ligging-in het midden van het land een onaantastbare positie heeft. Leiden hoeft trouwens geen marktaandeel van deze steden af te pakken, want de congresmarkt groeit. Het gaat erom zo veel mogelijk van die groei naar Leiden te krijgen. De afgelopen jaren is er al veel gedaan om het congresorgani saties in Leiden naar de zin te maken. De Stichting Leids Con gresbureau biedt financiële steun aan organisatoren voor een 'eerste mailing'. „Als die eenmaal de deur uit is, komen de sponsors vaak vanzelf', weet Leertouwer. Verder kunnen or ganisatoren zich via de stich ting verzekeren tegen te weinig deelnemers. Daarnaast heeft de stichting bereikt dat 24 Leidse horecaondernemers (inclusief hotels) en evenementenbu reaus samenwerken in de 'Werkgroep Congressen'. Eén hotel kan vaak lang niet alle congresgangers onderbrengen. Samenwerking met andere ho tels is dus onontbeerlijk. „Doe je dat niet, dan gaat het congres aan Leiden voorbij en verdient niemand wat", zegt Terleth. „Het is bijzonder dat dit is ge lukt. Het gaat om bedrijven die elkaar traditioneel als concur renten zagen en die nu concul- lega's worden." De volgende stap is een site (www.leidencongresstad.nl) waar organisatoren alles kun nen vinden wat ze nodig heb ben. Per 1 mei is er een 'front desk' operationeel bij VW Hol land-Rijnland. Drie gastvrou wen zitten dan klaar om vragen te beantwoorden. „Je moet denken aan: 'ik kom met 300 man, waar kan ik dan terecht? Hoeveel zalen kunt u bieden? Doet u eens suggesties voor een social programme of een part ner programmer Nu blijft het nog bij aanbieden, maar uitein delijk willen we de klant al het werk uit handen nemen", zegt Terleth. „Voor wie dat wil na tuurlijk. Er zijn ook organisaties die veel zelf willen doen." ld, mijn krant. I Dagblad door Maarten van Wijk leiden - De verkeerssituatie voor station Leiden Centraal is weer een stukje chaotischer ge worden. Fietsers die vanaf de Rijnsburgerweg of de Schiphol- weg de stad in willen, moeten sinds gisteren langs de stations- kant van de taxistandplaats rij den. Het voorspelbare gevolg: tientallen fietsers die schuin het drukke stationsplein overste ken. Echt gevaarlijk is de situa tie nog niet; dat kan echter ver anderen met de komst van het bouwverkeer voor de nieuwe flat tegenover het station. Het oude fietspad aan de ande re kant van de taxistandplaats is afgezet voor de bouw van de flat, die tot 2006 duurt. Op het brede en winderige voetgan gersgebied tussen de taxi's en het spoor heeft de gemeente nu een nieuw pad geschilderd. Verderop loopt het pad pal voor de uitgang van de ondergrond se fietsenstalling langs, om voorbij de stalling een haakse bocht te maken. Vanaf daar voert het tussen een afzetting van rood-witte balken dwars over het plein. Een fietser neemt echter bij voorkeur de kortste route tus sen twee punten en die volgt dit pad zeker niet. Gistermiddag stak daarom ongeveer de helft van de fietsers vanaf de taxi standplaats schuin het drukke stationsplein over, dat eigenlijk bedoeld is voor voetgangers. Wie het komend jaar vanuit het station de stad inloopt, doet er goed aan een paar keer extra naar links en rechts te kijken. Fietsers die gezagsgetrouw het tijdelijke fietspad volgen, moe ten ook goed blijven opletten. Voetgangers die uit de onder grondse fietsenstalling naar buiten komen, staan direct midden op het pad. Na de bocht rechtsaf zijn er dan tus sen de rood-witte afzettingen ineens twee banen. Niet ieder een ziet dat de rechter niet voor fietsers richting Stationsweg is, maar voor het bouwverkeer in de tegenovergestelde richting. Op deze plek zullen ongetwij feld wat argeloze fietsers kop lamp aan koplamp komen te staan met een cementtruck. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservice*? hdc.nl of surf naar wwwleidsch dagblad n! Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: m de colofon van de krant vindt u nadere informatie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13