Bondgenoten met 'schijf van vijf ECONOMIE Zaken doen met China: Pas op voor namaak! Energiebedrijven op Gerard Evers: Prestatieloon is geen vies woord matje bij Brinkhorst Grootste FNV-bond legt eisen op tafel voor 'gezonde CAO' Run op zomervakanties Op het goede spoor Océ verplaatst nog groter deel productie naar Azië 'Regels stroommarkt te ingewikkeld' enproductie uit Nederland lAAL - Het in Veenen- estigde Ritmeester Ci- stopt per 1 augustus maken van sigaren in laai. De productie ■rplaatst naar Duitsland [beidsplaatsen komen len. Directeur M. Leen- i Ritmeester Cigars BV gisteren bekendge- )e strenge tabakswetge- ■xterne marktontwikke- laken de maatregelen elijk. Het sinds 117 jaar ledrijf hield zich in Ne- als laatste bezig met rote schaal produceren en. In 2004 maakte het 0 miljoen sigaren van :n Ritmeester, Oud en Hajenius. ng in Nepal: re brandstof ndu - In Nepal heeft een algemene staking ibare leven in de d Kathmandu en enke- steden grotendeels L De staking, uitgeroe- vier oppositiepartijen, jtest tegen de prijsver- Dor brandstoffen die ese regering vorige ft doorgevoerd. Scho- nkels waren gesloten este banken en over- ellingen werkten met male bezetting. Met de iten de oppositiepartij- nvrede blijken over de Dgingen voor brand- it 29 procent. Staats- ning Nepal Oil Corpo- lt een verlies van 9,9 lollar per maand. g van Ilse in rensite Cu2 im/leiden - NewRulez 1 in dochter van inter- i Dse Media, heeft een i eidsbelang verworven erensite Cu2. Op 5 .nl staan persoonlijke 4 en foto's van hon- inden mensen. De i marktleider met :tieve profielen van i tot 18-jarigen. Ilse ij ift haar activiteiten ugd ondergebracht in Media. Het belang in NewRulez Media iterke positie" op in ire wereld van profie- irnet. Dagelijks krijgt 51 n 1500 tot 2000 nieu- en bij- nald's-baas Verleden Topman Charlie Bell 5 nald's is gisteren in erleden aan darm- jwerd 44 jaar. Bell 4 pril 2003 de overle- 1 intalupo op. In mei 6 ;m kanker geconsta- gaf nog bijna een iding aan het ham- 0 cern en keerde in no- 2 ug naar zijn geboor- tralie om daar fe ill en Cantalupo heb- 1 het imago van Mc- ipgevijzeld door de verbeteren en salades 1 j u's te introduceren, {ige begon hij een deel- McDonald's in Syd- ar later was hij de 'i Irijfsleider van de ;anisatie. Na een rière werd hij in ja- de eerste niet-Ame- e top van het bedrijf. 11 topman: 5 opvolger 3 letaris-generaal 2 fan de Organisatie a imische Samenwer- 8 twikkeling wil dat hij 0, i wordt opgevolgd ziaat. Volgens Johns- 2' inancial Times zou 5 ite weerspiegeling 51 toegenomen be- o#iatische landen in •4 conomie. „Het epi- 12 n de wereldecono- oiuift naar het noord- Azië", aldus de Canadese minister. behoren in Azië en Zuid-Korea. die de laatste ja- 9 ke economische doorgemaakt, als ?d dia, China en Brazi- ii'Ud- eerder lijft tieveke in Investeringsmaat- ilder heeft de be- mderdelen van de technische handels- ng Geveke overge- t gaat om Geveke juw, het Belgische 'Geveke Climate f via een zogeheten nt buy-out waar- ectie en Halder vol- lar worden. De drie fitten vorig jaar sa- Jiljoen euro om en •'zit van participatie pij Nimbus en auto- Pon Holdings. De 'Nimpon haalde Ge- 3 van de beurs. Hal- r van het Belgische lt zich bezig met het m bedrijven. dinsdag 18 januari 2005 utrecht/anp - FNV Bondgenoten heeft gisteren op het hoofdkantoor in Utrecht 'De schijf van vijf voor een gezonde CAO!' gepresenteerd. Tijdens de onderhandelin gen over nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten met de werkgevers zijn pen sioen, werkzekerheid, inkomen, kinderop vang en gezond werken volgens de vak bond de belangrijkste elementen. In 2005 is FNV Bondgenoten betrokken bij de vernieuwing van zo'n 600 collec tieve arbeidsovereenkomsten. De verte genwoordiger van de werknemers stel len onder meer een structurele looneis van 1,25 procent, met een minimumbe drag van 206 euro. Dit bodembedrag garandeert jongeren procentueel een iets hogere loonstijging, aldus FNV Bondgenoten. „De eerste ronde hebben we gehad, het kabinet is op de knieën", zei voorzitter Van der Kolk van FNV bondgenoten. „Nu willen we oogsten. We hopen dat we in goed overleg zaken kunnen doen met de werkgevers. Dat is goed voor onze be drijven en goed voor de mensen." De keuze voor de invulling van de eigen schijf van vijf is het directe resultaat van een door het NIPO uitgevoerde enquête onder de achterban van FNV Bondgeno ten. In totaal werkten er 931 leden mee aan het de raadpleging over het arbeids voorwaardenbeleid. FNV Bondgenoten vindt dat het voor al le werknemers mogelijk moet blijven om eerder te stoppen met werken. Bestaan de regelingen voor prepensioen en VUT moeten op basis van het najaarsakkoord worden omgebouwd en er moet een be gin worden gemaakt met levensloopre gelingen. Verder maakt de belangenor ganisatie zich hard voor betaalbare kin deropvang voor alle werknemers, waar bij de werkgever minstens eenzesde deel van de kosten betaalt. De belangenorga nisatie pleit ook voor een goed preven tie- en reïntegratiebeleid, waarmee werknemers bescherming krijgen voor ontslag en inkomensverlies. Te denken valt aan aanvulling van ziektegeld in het tweede jaar en compensatie van geste gen ziektekosten. Berghuis, namens FNV Bondgenoten onderhandelaar Metaal en Techniek, houdt rekening met een zeer moeizaam overleg. „Ik verwacht dat het niet zo maar zal gaan en dat we actie moeten voeren", aldus Berghuis. „Het gaat om hele belangrijke dingen als pensioen en inkomen. CAO's moeten fundamenteel gewijzigd worden. En dan willen som mige werkgevers de werktijden ook nog verlengen, zonder dat daar meer loon of iets anders tegenover staat. Er is actie gevoerd om kleinere dingen." Berghuis onderhandelt namens 400.000 werknemers van 30.000 merendeels klei ne bedrijven. Het gaat dan onder andere om loodgieters, automonteurs en instal lateurs, die op grond van oude afspra ken dit jaar 2,2 procent loonsverhoging krijgen. „Inkomen is voor mijn mensen niet het issue. Men wil een goed pensioen, een nette uitkering bij ziekte en betaalbare kinder opvang", aldus Berghuis. „Kinderop vangregelingen moeten er niet alleen zijn voor yuppen, maar ook voor men sen die een lager inkomen hebben." Tassenvol reisfolders betekenen een avondje zoeken naar een ge schikte vakantiebestemming. Foto: GPD/Koen van Weel eindhoven/gpd - Reisorganisa ties constateren een ware run op vakanties voor zowel dit voorjaar als de zomer. De eerste indruk is dat het nog drukker is dan vorig jaar, toen de SARS- epidemie en de oorlog in Irak voor onzekerheid zorgden. „Ei genlijk start het zomerseizoen pas op 1 april, maar het loopt nu al storm," zegt Jaap de Car- pentier Wolf van World of TUI, met 2 miljoen klanten de groot ste reisorganisatie van Neder land. Het bedrijf is vooral be kend van de merken Arke, Hol land International en Kras Ster vakanties. Volgens de ANWB worden er ondanks de recessie steeds meer vakanties geboekt. „Maar wel kortere", aldus Kees Jan van Ginkel van de ANWB. „De lange vakantie wordt korter, stedentrips raken meer in trek. Erg in opkomst is Turkije. „Daar gingen vorig jaar 800.000 Nederlanders op vakantie, een stijging van 16 procent." Het land is zeer populair vanwege het gunstige prijspeil. Ook Thomas Cook, de derde touroperator van het land, con stateert nu al een ware 'boe kingshausse'. „Het is een heel drukke periode, zowel bij de reisbureaus als op de websites. Turkije is inderdaad heel ge wild, net zoals het Caribische gebied, en voor de gezinsva kantie traditiegetrouw Frank rijk", aldus een woordvoerster. Vorig jaar is het aantal vakan ties naar Duitsland met ruim 11 procent gestegen tot 2,7 mil joen. Ook de Scandinavische landen waren in trek, vooral vanwege de gunstige kampeer- tarieven en de rust. Tsjechië komt in beeld voor zowel ste dentrips als zonvakanties, en Kroatië is een opkomende au- tob es temming. Vanwege de goedkope dollar zijn ook reizen naar de VS in trek. Wat voor de vakantiebranche de gevolgen zullen zijn van de ramp in Azië, is nog ongewis. De verwachting is dat veel mensen voorlopig naar elders afreizen, maar in praktijk valt dat nog mee. Amsterdam - Op het Muntplein in Amsterdam wordt sinds vorige week gewerkt aan de tramrails. De werkzaamheden duren tot en met eind april. Normaal gesproken wordt een tramspoor om de tien jaar vernieuwd. Op een plek als de Munt is die termijn veel korter. Er rijden hier zes tramlijnen, wat een extreem zware belasting met zich meebrengt. Foto: GPD/Jeroen Jumelet peking/gpd - Om de aanpak van plagiaat nog maar eens duidelijk te maken heeft staats secretaris Van Gennip (buiten landse handel) gisteren in Pe king de kwestie nogmaals op tafel gelegd bij haar Chinese ambtgenoot Bo Xilai. „Het is leuk dat er wetgeving is, maar wat doet u met de handhaving? Van Gennip, die deze week een van de grootste handelsde legaties ooit naar China leidt, heeft het met eigen ogen gezien hoe overal handelaren zaken doen met illegale dvd's en cd's. „Ik kan nog wel begrip opbren gen voor een kleine straathan delaar, maar de verkoop ge beurt ook door grote warenhui zen. Dat moet echt aangepakt worden." Of de Chinezen daarvan onder de indruk zijn, is niet duidelijk. Tal van instanties en landen hebben China al aangesproken op het kopiëren van andermans ontwerpen, producten en idee- en. En het zijn niet alleen parti culieren die geld verdienen aan geplagieerde Westerse merken. Zo heeft het bestuur van de ha venstad Qingdao een eigen kof fiezaak geopend: Starsbuck. Lo go, kleuren en naam zijn niet of nauwelijks van echt te onder scheiden. Dat China geen ernst maakt met het aanpakken van producenten van namaakarti- kelen, is bezijden de waarheid. Veroordelingen tot zeven jaar cel of meer begint in zwang te raken. Van Gennip heeft de Chinese regering nog eens uit gelegd dat het ook in het belang van Chinese producenten is om de namaakpraktijken uit de we reld te helpen. Want als Wester se bedrijven niet beschermd worden, hoe moet dat dan met Chinese bedrijven die straks de Europese markt op willen? „Ik geloof wel dat ze het begrepen hebben." Philips is een van de bedrijven die erg veel last heeft van plagiaat in China. Daarom heeft de elektronicagigant sa men met universiteiten in Pe king en Sjanghai een aantal in stituten voor intellectueel ei gendom opgezet. Die houden zich uitsluitend bezig met het vergroten van kennis en be wustzijn van de Chinezen over plagiaat. Om de instituten te ondersteunen, zegde Van Gen nip gisteren een bedrag van 100.000 euro toe. De 55 bedrij ven die in het kielzog van de staatssecretaris meereizen zijn tevoren gewaarschuwd voor plagiaat. „Let op wat je wilt ver kopen. Alleen dat wat je ook kwijt wilt," aldus Van Gennip. Verkoop je meer dan kan dat tot grote teleurstelling leiden. Chinese bedrijven zijn vooral geïnteresseerd in technologie overdracht. Van de Nederlands- Chinese handel heeft 90 pro cent rechtstreeks te maken met kennis. Die technologie is ver volgens makkelijk toe te passen voor eigen producten. De be denker heeft dan het nakijken. Op termijn 300 tot 500 banen weg in Venlo venlo/anp - Océ overweegt nog meer productie te verplaatsen naar zijn vestigingen in Mid den-Europa en Azië. Topman Van Iperen van de fabrikant van printers en kopieermachines schat dat op termijn 2500 tot 2700 van de 3000 arbeidsplaat sen in Venlo overblijven. Océ is al enige tijd actief in Midden- Europa en Azië. Dit jaar komt er 20 procent van de productie daar vandaan. De kostprijs van deze machines is volgens Van Iperen 20 tot 30 procent lager dan in Venlo. De Océ-topman benadrukte dat er nog geen concrete plannen zijn. „Dit is de eerste stap." Vol gens Van Iperen hoeft Venlo niet bang te zijn dat Océ hele maal vertrekt naar de lagelo nenlanden. De onderzoeks- en ontwikkelingsactiviteiten blij ven in Limburg, evenals de pro ductie van strategische onder delen voor de printers en kopi eermachines, zoals toners. „We willen en kunnen dit niet ver plaatsen." Midden-Europa en Azië zijn vooral bedoeld voor de „massaproductie", aldus de be stuursvoorzitter. Océ heeft over zijn gebroken boekjaar, dat 1 december 2004 afliep, een nettowinst behaald van 78,1 miljoen euro. Een jaar eerder was dat 61.5 miljoen eu ro. In de nettowinst zat een eenmalige boekwinst van ruim 10 miljoen euro uit de verkoop van lease-activiteiten. Analisten toonden zich teleur gesteld over het vierde kwar taal. Daarin realiseerde Océ een nettowinst van 25,4 miljoen eu ro. Dat is 1,6 miljoen euro min der dan het vergelijkbare kwar taal in 2003. Door wisselkoers effecten daalde de omzet over het gehele boekjaar met 4,2 procent tot bijna 2,7 miljard eu ro. De autonome omzet bleef gelijk. In het laatste kwartaal nam de omzet sterker af, met 6 procent tot 702,2 miljoen euro. Meer dan de helft daarvan was het gevolg van de lage dollarkoers. De afname werd onder meer veroorzaakt door verminderde rente-inkomsten uit de lease contracten, minder opbreng sten uit de onderhoudscontrac ten en lagere papierprijzen. Océ voorziet voor dit jaar een hoger bedrijfsresultaat, maar gaat uit van minder nettowinst doordat minder wordt verdiend aan zijn leasecontracten. De mededeling kwam voor FBS Bankiers als een verrassing. „Wij hadden verwacht dat Océ die doelbewust haar lease-acti viteiten heeft verkocht, moge lijkheden zou ontwikkelen om het verlies hiervan te compen seren. Dat is nog onvoldoende gebeurd", constateerde de za kenbank. Océ wil ook in 2005 nog een deel van zijn leasepor tefeuille afstoten. rotterdam/anp - Minister Brinkhorst (economische za ken) heeft de energiebedrijven gisteren met spoed op het mat je geroepen. Aanleiding is de constatering van koepelorgani satie EnergieNed dat er maan delijks 15.000 tot 20.000 admi nistratieve fouten worden ge maakt. Zijn woordvoerder liet gisteren weten te betreuren dat de administratie niet in orde is. „Toezichthouder DTe had eind vorig jaar de energiebedrijven al gewaarschuwd en structurele maatregelen geëist." Volgens woordvoerder Broen van Essent is het probleem niet op te lossen door honderden medewerkers extra aan te trek ken, zoals Nuon heeft aange kondigd. „Dat is symptoombe strijding. De overheid en de sector zijn bij de vrijmaking van de energiemarkt doorgeslagen en heeft een veel te complexe regelgeving ingevoerd om te ga randeren dat de concurrentie tussen de energiebedrijven zo eerlijk mogelijk verloopt. De klagers zijn vooral klanten die na verhuizing heel lang op hun energienota moeten wach ten. Voorheen konden mensen op hun dag van verhuizen of la ter zich melden bij hun ener gieleverancier. Na 1 juli is het proces ingewikkelder geworden en moeten mensen hun nieuwe adres ten minste tien dagen voorafgaande aan hun verhui zing doorgeven. „Dat heeft in alle voorlichtingskranten ge staan, maar ik kan me goed voorstellen dat deze informatie niet is blijven hangen. Er wordt veel meer van de consumenten verwacht", aldus Broen. Hij spreekt van zeer gedetailleerde en administratieve procedures. „Dat leidt tot fouten." Volgens Broen zoeken energie bedrijven en het ministerie van economische zaken naar struc turele oplossingen om de regels te vereenvoudigen en te versoe pelen. De woordvoerder van Eneco meldt dat het bedrijf EZ een brief heeft geschreven over de administratieve rompslomp die de nieuwe regels veroorza ken. De Consumentenbond noemde de advertentie van Nuon zaterdag 'schandelijk'. In mei vorig jaar zeiden de ener giebedrijven dat ze hun admi nistratie op orde hadden en dat was reden voor het groene licht voor de liberalisering, aldus een woordvoerster. door Kees Bechtold Tilburg - ABN Amro heeft per i januari prestatiebeloning geïntroduceerd voor al zijn 27.000 werknemers. De Tilburgse hoogleraar Gerard Evers juicht die stap toe. Hij vindt dat de werknemer met een grotere economische waarde voor een be drijf ook beter mag worden gehonoreerd. Gerard Evers zit aan de top van zijn pro ductiviteit. De 50-jarige deeltijdhoogle raar in de waardering van het menselijke kapitaal aan de Universiteit van Tilburg zit ook ongeveer aan de top van zijn sa laris. Productiviteit en salaris zijn bij de econoom dus in een perfecte balans. Puur toeval is dat niet, want uit onder zoek is gebleken dat hoogleraren het meest productief zijn op hun 50ste, in tegenstelling tot bijvoorbeeld een bouw vakker, die op zijn 35ste zijn hoogste productiviteit bereikt, aldus Evers. De beloning van een werknemer houdt echter doorgaans geen gelijke tred met zijn productiviteit. Het salaris gaat maar één kant op: omhoog. Ook als de pro ductiviteit minder wordt. „Het is vreemd dat de salarislijnen blijven stijgen naar mate werknemers minder productief worden," vindt Evers. „Er moet wel een verhouding bestaan tussen de beloning en de economische waarde. Belonen is niet een soort van eerbetoon aan wat ie mand 25 jaar voor een organisatie heeft betekend." Evers is dan ook voorstander van performance related pay. „Dat is een wat breder perspectief dan alleen pres- Gerard Evers: „Het salaris gaat maar één kant op: omhoog." Foto: GPD/John Schouten tatiebeloning. Ook training, opleiding en doorstroming vallen daar onder," aldus Evers. Prestatiebeloning roept in Nederland beelden op van opgejaagde mensen aan een lopende band, stratenmakers die per vierkante meter worden betaald en andere manieren van werken voor stuk loon. „Er sluipt vaak een hoop demago gie in de argumenten tegen prestatiebe loning. Maar we leven natuurlijk niet meer in de jaren dertig, waar de arbeids omstandigheden soms erbarmelijk wa ren. We vinden het in Nederland heel ge woon dat het salaris van topmanagers voor een deel vast is en voor een deel af hankelijk van hun prestatie. Zoals we ook een bonus-malusregeling bij een au toverzekering heel gewoon vinden. Op veel meer terreinen klinken verschillen in prestatie door. Er zijn dus goede rede nen om eens te bekijken of het op de werkvloer ook kan worden geïntrodu ceerd." Als voorbeeld haalt Evers de winstde- lingsregeling aan. „Dat is een collectieve regeling, waarin iedereen aan het eind van het jaar eenzelfde percentage krijgt uitgekeerd. Iemand die een paar maan den ziek is geweest, krijgt de winstdeling ook. Dat heeft weinig te maken met prestatiebeloning in klassieke zin. Door te differentiëren kun je een signaal ge ven, een prikkeling ook. Dat soort signa len worden nauwelijks gebruikt om ar beidsgedrag positief te beïnvloeden." Kortom: Evers streeft naar een synthese tussen de Amerikaanse manier van belo nen en beloning volgens het zogeheten Rijnlandse model: dezelfde functie wordt op eenzelfde manier beloond, ongeacht inzet, ziekteverzuim, het maandagse lamlendigheidsgevoel en andere zaken die de arbeidsproductiviteit negatief be- invloeden. „Ik ben geen voorstander van een puur Amerikaanse manier van belonen. Kijk wat voor schandalen dat de laatste jaren heeft opgeleverd. Maar je moet de ogen niet sluiten voor het feit dat het Rijn landse model het moeilijk krijgt. In Chi na, Japan en de VS wordt heel anders ge dacht over belonen. Het is de kunst je ei gen culturele elementen te behouden, maar toch te streven naar een beloning die meer in verhouding staat tot de pro ductiviteit van mensen." Volgens Evers hoeft de invoering van prestatiebeloning niet te betekenen dat de CAO's hun langste tijd hebben gehad, wel de algemeen verbindend verklaring ervan voor een hele bedrijfstak. „Dat is passé. Het aantal organisaties met een eigen CAO binnen Nederland neemt toe. De tijd zal zijn werk doen, hfl|fenomeen aw gaat zichzelf uithollen. Het is een natuurlijk proces en dat vind ik een goe de zaak." Evers ziet veel meer in 'raam-CAO's' met gerichte prestatiebeloningselementen, waarin niet alles op voorhand is vastge legd. „CAO's met een zodanige band breedte dat managers een eigen beleid kunnen construeren." Om werkgevers niet helemaal de vrije hand te geven, vindt Evers wel dat een vangnet moet blijven bestaan. „Sociale uitbuiting moet worden voorkomen. Het moet geen race worden waarbij concurrenten elkaar naar de armoedegrens jagen. CAO's hebben een nuttige functie in de samenleving", aldus de hoogleraar. In welke systematiek de verhouding tus sen vast loon en prestatieloon wordt ge goten, is nog een kwestie van onder zoek. „Mensen nemen liever een kans van 100 procent op 10 euro meer, dan een kans van 50 procent op 30 euro. Maar ik verwacht bij de vaste looncom ponent ergens tussen de 85 en 90 pro cent uit te komen. De rest is dan varia bel." Zo blijven de beloningsverschillen binnen de perken, denkt Evers.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9