Celstraffen na slachting Srebrenica BUITENLAND 'Volksfeest' achter hoge hekken Abbas begint een bijna hopeloze race tegen de klok 'Commando's VS op geheime missie in Iran' Dissidenten in China eisen staatsbegrafenis voor Zhao I Dutroux in erstaking Exodus uit Oostenrijkse kerk na seksschandaal Officieren krijgen 18 en 9 jaar Geesteszieke nicht Hitier door de nazi's vermoord Koninklijke verzoening erg en gletsjer amkoers Wetenschappers uit naar een botsing tus- u gigantische ijsberg en tsjer bij Antarctica. De 5-A (160 km lang) drijft maanden langzaam Dtygalski Glacier Ton- jlgens een onderzoeks- m zijn beide gevaarten e mijl van elkaar. Het is igelijk dat de berg of de van koers verandert. dinsdag 18 januari 2005 sbisschop ontvoerd in - De Iraakse katholie- ibisschop van Mosul is ontvoerd. Het Vaticaan van een terroristische e 66-jarige aartsbis- in rang de hoogste >ke geestelijke in Irak. steeds vaker het van bomaanslagen die il hebben de uiterst klei- olieke minderheid te in- en. Christenen vormen drie procent van de bevolking van 25 mil- komen zo weinig mo- it voor hun geloof in de sche samenleving. arqawi eist lagen op De Jordaanse terroris- jr Abu Musab al-Zarqa- gisteravond de verant- ijkheid opgeëist voor anslagen in Irak. Het ran al-Zarqawi, die al :n op zijn naam an, kwam aan het ein- reer een bloedige dag in ïslagen op een contro- in de Iraakse Nationale >p een politiebureau en Amerikaanse patrouille aan zeker 21 Irakezen 1. Door een roofoverval werkers van het minis- financiën vielen nog doden. De Belgische kinder- ïaar Mare Dutroux is dag in hongerstaking, een van zijn advoca- ues Conrard, gister- zegd. Met zijn actie wil vorig jaar tot levens- lordeeld, bewerkstelli- lij kan terugkeren naar genis in Aarlen, werd op 5 januari acht naar de gevange- Waals-Brabantse Itte- transfer hangt samen nog lopende rechts- ;n Dutroux wegens au- el. Die zaak, die kortge- ird verdaagd, dient in et ver van Itteren. n van verzet ord-Korea en Zuid-Koreaanse echtengroepering neld een video in bezit n die het eerste visuele rmt van ontrouw aan ie in Noord-Korea. Ie groepering gaat het eorganiseerde bewe- I de communistische n Jong-il. In de 35 mi- rende film is onder fabriekshal te zien portret hangt van Kim Iver zijn gezicht is een aast waarin vrijheid en worden geëist. door lint na ie over hond sen man in de Verenig- pche Emiraten heeft ftvin elkaar geslagen een sms'je op haar te- jrkeerd had begrepen, ging over hun ondeu- jjnd ('hij lust het eten k niet, hij vernielt het maar de echtge- pk de boodschap op II ging daarna door lij kreeg een boete van tentrips in ni-gebieden Jen Thais reisbureau naar de door tsuna- oeste gebieden orga- )at moet geld opleve- le dorpen die door de getroffen. De reis be- ij Khao Lak, het vrij- renen toeristenoord, geen vrolijk reisje. )pt onder meer bij de e dienst doet als mor- oor duizenden licha- et handdoek rkeersfout Filipijnen die niet op )pen of illegaal over- keren een ldap met handdoek. De maat- |t bovenop de gebrui- Icties: boetes, cel- of of in het openbaar ed zingen. De ver- iteiten sturen twintig ichtwagens door de :eersambtenaren lit de trucks klappen 'kken waaraan natte bevestigd. den haag/gpd-reuters - Ameri kaanse commando's zoeken in het geheim in Iran naar nucle aire en chemische wapens en raketbases. Dat schrijft de Ame rikaanse onderzoeksjournalist Seymour Hersch in het tijd schrift The New Yorker. Hersch onthulde eerder spraakmaken de details over het Abu Ghraib- schandaal in Irak. Sinds afgelopen zomer zouden Amerikaanse speciale troepen vanuit Afghanistan Iran zijn binnengedrongen om verken ningsmissies uit te voeren. Daarbij maken ze gebruik van speciale apparatuur die nucle air materiaal kan opsporen. Hersch baseert zich op infor matie van een voormalig voor aanstaand lid van de Ameri kaanse inlichtingendienst, die in het artikel anoniem blijft. De geheime missies zouden dienen om enkele tientallen lo caties te vinden die met preci- sie-aanvallen en korte com mando-acties kunnen worden uitgeschakeld. De Amerikanen werken bij de voorbereiding van hun missies nauw samen met een groep Pa kistaanse wetenschappers en technici. Pakistan heeft jaren lang nucleaire technologie aan Iran verkocht. In ruil voor de samenwerking zou de omstre den Pakistaanse atoomdeskun dige Abdul Qader Khan, de 'va der van de Pakistaanse atoom bom', gevrijwaard worden van Barcelona - De koninklijke kus die de Marokkaan se vorst Mohammed de Zesde en de Spaanse ko ning Juan Carlos (op de foto links) gistermiddag voor het oog van tientallen camera's uitwisselden op het vliegveld van Marrakech mag worden ge zien als het symbool van verzoening tussen Spanje en Marokko. Voor het eerst in 25 jaar brengt de Spaanse koning een staatsbezoek aan de zuiderbu ren. De relatie tussen beide landen is sinds de moorse invasie in 711 door generaal Tariq op het Iberisch Schiereiland nooit meer goed geweest. De kolonisering van Marokko later door de Spanjaar den en gewapende conflicten hebben over en weer een diep wantrouwen veroorzaakt. Door hun lig ging en hun historie zijn Spanje en Marokko tot el kaar veroordeeld. Maar naast tal van conflicten hebben ze ook een groot aantal gemeenschappelij ke belangen. Het probleem van de duizenden Afri kaanse vluchtelingen die de Straat van Gibraltar oversteken is alleen op te lossen in nauwe onder linge samenwerking. Dat geldt ook voor de bestrij ding van het terrorisme en de drugsmaffia. Het on opgeloste vraagstuk van de Westelijke Sahara is eveneens iets waar beide landen al jaren over van mening verschillen. Juan Carlos zal deze thema's vandaag aansnijden wanneer hij het Marokkaanse parlement in Rabat toespreekt. Foto: EPA/Alberto Martin door onze correspondent Erwin Tuil Peking - Een van de belangrijk ste figuren van de Chinese eco nomische hervormingen en de studentendemonstraties van 1989 is gisteren na vijftien jaar huisarrest overleden.' Zhao Ziy- ang stierf aan de gevolgen van long- en hartproblemen. Naast de familie meldden ook de Chi nese staatsmedia het overlijden van 84-jarige Zhao, die tot een week geleden officieel niet be stond. Van openbaar rouwbeklag is nog geen sprake, maar de dood van Zhao leidt mogelijk tot pro testen. Zhao, voormalig secre taris-generaal van de Chinese communistische partij, wordt door pro-democratische acti visten in China en Hongkong gezien als boegbeeld voor hun zaak. Een positie die hij te danken heeft aan zijn verzet tegen mili tair ingrijpen tijdens de studen- Zhao Ziyang in 1989. Foto: Reuters tendemonstraties van 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Het verzet en de daaropvolgende arrestatie en uitstoting uit de Partij maakte hem nog populairder. Inmiddels heeft de regering ex tra maatregelen genomen om massaal rouwbeklag over Zhao onmogelijk te maken. In het verleden nam rouw al snel de vorm van protest aan tegen het op dat moment onpopulaire bewind. In 1976 leidde de dood van premier Zhou Enlai tot de monstraties. In 1989 werden de pro-democratische protesten op het Plein van de Hemelse Vrede ingegeven door een ver bod op het rouwen voor Hu Yaobang. Dissidenten in China en Hong kong hebben de regering in Pe king opgeroepen Zbao te reha biliteren en hem een staatsbe grafenis te geven. De kans daar op is echter gering. Zijn verzet tegen militair ingrijpen tegen de studenten in 1989 wordt hem zwaarder aangerekend dan zijn economische experi menten eind jaren zeventig in de provincie Guangdong. Dat leidde uiteindelijk tot de her vormingen die zorgden voor de economische bloei van de afge lopen vijftien jaar. verhoor door de Amerikaanse geheime dienst of het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap. Hersch meldt ook dat Pakistan zijn nucleaire wapenarsenaal aan het uitbreiden is. Volgens een hooggeplaatste Pakistaanse diplomaat leggen de Verenigde Staten Pakistan geen strobreed in de weg om hiervoor onder delen op de zwarte markt te ko pen. Het Witte Huis ontkent de be richten in The New Yorker. „Natuurlijk volgen wij Iran met zorg", aldus woordvoerder Bartlett tegenover CNN. Het ar tikel van Hersch zou echter veel onnauwkeurigheden bevatten. Hoewel de VS tot nu toe een di plomatieke lijn tegenover Iran volgden, sluit Bartlett eventueel gewapend ingrijpen niet uit: „Nog nooit in de geschiedenis heeft een Amerikaanse presi dent militaire middelen uitge sloten." wenen/anp-dpa - De katholieke kerk in Oostenrijk heeft het af gelopen jaar meer opzeggingen van het lidmaatschap gekregen dan ooit. Volgens diverse bis dommen in het land hebben zich in 2004 meer dan 44.000 leden officieel afgemeld. De uittocht houdt sterk ver band met het seksschandaal rond de priesteropleiding in St. Pölten. Dat leidde in het najaar tot het gedwongen terugtreden van bisschop Kurt Krenn van het diocees. Het totale aantal katholieken in Oostenrijk is de afgelopen vijf tien jaar gedaald van 6,4 tot 5,7 miljoen, op een inwonertal van 8,5 miljoen. Oostenrijkse katho lieken betalen gemiddeld 70 eu ro per jaar aan de kerk. münchen/anp-dpa - Een gees teszieke nicht van de Duitse dictator Adolf Hitler is in 1940 door de nazi's vermoord in het kader van hun euthanasiepro gramma. Dat hebben Duitse en Oostenrijkse wetenschappers ontdekt na onderzoek van tot dusver onbekende documenten uit de nazi-periode. Volgens het Instituut voor Fo rensische Geneeskunde in München en het Obersalzberg Instituut in het Oostenrijkse Berchtesgaden werd Aloisia V. (49) eind november 1940, van uit een psychiatrische inrich ting in Wenen, overgebracht naar Kasteel Hartheim, in de buurt van Linz. Dat was een in richting waar geestelijk en li chamelijk gehandicapten wer den 'geëlimineerd'. Daar stierf Aloisia op 6 december 1940 in de gaskamer, aldus de weten schappers. Het onweerlegbare bewijs vonden zij de afgelopen week in de vorm van een pati- entenakte. Aloisia V. had negen jaar van haar leven doorgebracht in de Weense inrichting Am Steinhof. Zij leed aan „schizofrenie, ge koppeld aan radeloosheid en depressiviteit, verwardheid, stemmingswisselingen en waanvoorstellingen". Overigens waarschuwen de wetenschap pers ervoor om uit het ziekte beeld van Aloisia, die twee jaar jonger was dan Hitier, directe conclusies te trekken over de geestelijke toestand van de dic tator zelf. Maar, stelt Eisenmen ger, Hitler was aan vaderskant met haar verwant. In dat deel van Hitiers stamboom komen meerdere geesteszieken voor. den haag/anp - Het Joegosla- vië-Tribunaal heeft de Bosnisch- Servische officieren Vidoje Blagojevic en Dragan Jokic gis termiddag veroordeeld tot res pectievelijk 18 en 9 jaar cel voor hun rol bij de massaslachting van Srebrenica in 1995. Blagojevic (54) is schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan genocide (volkenmoord), moord, etnische vervolging en onmenselijke handelingen. Jo kic (47), die wegens zijn minder belangrijke rol niet was aange klaagd voor genocide, is schul dig bevonden aan helpen bij moord, uitroeiing en etnische vervolging. Blagojevic was ten tijde van de genocide commandant van de Bosnisch-Servische Bratunac- brigade. In het gebied waarvoor hij verantwoordelijk was, zijn tal van moorden gepleegd. Jo kic zorgde onder meer voor het begraven van lijken in massa graven. Blagojevic' en Jokic' medeverdachten Momir Nikolic en Dragan Obrenovic legden in 2003 een spectaculai re schuldbekentenis af; zij zijn inmiddels veroordeeld tot res pectievelijk 27 en 17 jaar cel. Blagojevic en Jokic hielden vol onschuldig te zijn. VN-aankla- ger McCloskey eiste in septem ber celstraften van respectieve lijk 32 jaar en 15 a 20 jaar voor het tweetal. Blagojevic, Jokic, Nikolic en Obrenovic waren al lemaal ondergeschikten van de Bosnisch-Servische generaal Krstic, de enige die tot nu toe door het VN-hof in Den Haag wegens genocide is veroor deeld. Krstic kreeg in hoger be roep 35 jaar voor zijn rol bij de massaslachting onder duizen den moslims. Vidoje Blagojevic. Foto: AP Dragan Jokic. Foto: EPA De drie VN-rechters Liu Daqun (China), Volodymyr Vassylenko (Oekraïne) en Carmen Maria Argibay lazen bij toerbeurt voor uit het vonnis waarin het lijden van de slachtoffers uitgebreid wordt beschreven. Zo stonden de graafmachines voor de mas sagraven al klaar terwijl de slachtoffers nog op hun beurt wachtten om te worden dood geschoten. De rechters be schrijven de massamoord op meer dan 7000 moslims als be-,- horend tot „de donkerste dagen in de moderne Europese ge schiedenis". Inauguratie Bush wekt veel irritatie in Washington door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - It's showtime! De cowboylaarzen kunnen on der de smoking. De diamanten boven het denim pak. Ameri- ka's regeringszetel Washington DC doft zich op voor het enige, echte, extravagante festijn van de democratie: de inauguratie van de president. George Bush gaat op herhaling, er vallen do den in Irak, de wereld is nog aan het bijkomen van de groot ste natuurramp van onze tijd, maar dat is geen reden een toontje lager te zingen op dit festijn voor sponsors met vette beurzen, partijbonzen en 'de gewone man'. Nog voordat George Bush ook maar één woord van zijn presi dentiële eed heeft uitgesproken, heeft de editie van 2005 al twee records gebroken. Het drie da gen durend evenement met de eedaflegging op donderdag als hoogtepunt, is het duurste ooit én het zwaarst beveiligde. Het prijskaartje voor de negen danspartijen, de drie etentjes bij kaarslicht, de parade en an dere festiviteiten bedraagt zo'n 40 miljoen dollar. Dat is exclu sief de meer dan 17 miljoen dollar die de extra veiligheids maatregelen gaan kosten. Er wordt wel vaker gemopperd over de buitensporigheid van de festiviteiten en de opdringe righeid van het bedrijfsleven, maar dit keer heeft de veront waardiging geleid tot een fikse Ongekende veiligheidsmaatregelen in Washington in verband met de inauguratie van Bush donderdag. Foto: EPA/Shawn Thew discussie op internet en in de media. Vijfendertig miljoen voor Azië en veertig miljoen voor een feestje? Dat voelt ver keerd, orakelde Mark Cuban, een miljardair uit Texas, in zijn 'blog' op het internet. Leg de eed af, maar schrap de feestjes, adviseerde hij Bush. Hoezo, ri posteerden de feestgangers. Tij dens de Vietnam-oorlog hield Lyndon Johnson ook gewoon zijn partijtje. Toen Clinton in 1993 werd ingewijd, werd er zwaar gevochten in Bosnië, en hij spendeerde ook 33 miljoen om jan en alleman te fêteren. Bovendien worden de kosten van de festiviteiten opgehoest door bedrijven die sponsoren en particulieren die bereid zijn de astronomisch dure toe gangskaartjes voor de officiële partijtjes te betalen. Daar komt geen belastingdollar aan te pas, kraaide David Frum, voormalig tekstschrijver van George Bush. Laat de natie toch lekker een dag één zijn! Maar de sponsoring zit critici evenmin lekker. Rechtstreekse donaties van bedrijven aan po litieke kandidaten zijn verbo den, maar dat geldt niet voor bijdragen aan de inauguratie. En dus heeft het organisatieco mité rijkelijk geoogst in het Amerikaanse bedrijfsleven. Co ca-Cola, Boeing, Ford Lockheed Martin, en ga zo maar door hebben het maximum-bedrag van 250.000 dollar gestort. Wat ze daarvoor krijgen? Tachtig kaartjes voor allerlei officiële evenementen, inclusief twee tickets voor een lunch met pre sident Bush en twintig toe gangsbewijzen voor een van de drie 'diners bij kaarslicht'. Niet-sponsors zijn daar ook welkom voor het drie gangen menu - kreeft, biefstuk en per zik met kruimel - a raison van 2500 dollar. De inauguratie mag dan een 'ritueel van de demo cratie' zijn, alle aandacht van de media voor de exorbitante hotelaanbiedingen draagt niet bij aan het idee van een volks feestdag. Het kan inmiddels niemand meer zijn ontgaan dat een verblijf van vier nachten in de presidentiële suite in het Mandarin Oriental Hotel 200.500 dollar kost, en in het Ritz-Carlton 'slechts' 150.000. Beide aanbiedingen zijn inclu sief baljurk, butler en chauffeur. Voor mensen die in Washing ton wonen of werken, begint de stad zo langzamerhand een erg onwelkome sfeer te krijgen. Het bevoorrechte gevoel van dicht bij de macht te verkeren, heeft sowieso al plaatsgemaakt voor irritatie over straatafzettingen en een aversie van hoge hekken rondom publieke monumen ten. De inauguratie is een nega tiefhoogtepunt. Nog nooit is zo'n groot stuk vande binnen stad van WashingjBn afgezet. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Honderd dagen respijt kan hij ver geten", zei een Israëlische regeringsvertegen woordiger over Machmoud Abbas. „Als hij de kans nu niet grijpt, is het te laat." De zaterdag beëdigde Palestijnse president was er zelf al achter gekomen dat Israël niet van plan is ge duldig te wachten tot het Palestijnse Bestuur zijn zaken op orde heeft. Premier Sharon wil Palestijnse actie tegen de gewapende milities, en wel nu. In weerwil van zijn zorgvuldig be dachte plannen besloot Abbas gedeeltelijk toe te geven. De Palestijnse politiemacht kreeg opdracht onmiddellijk op te treden tegen mi litanten die Israëlische doelen willen aanval len. Het had alles weg van een noodgreep en of de order zal worden opgevolgd moet wór den afgewacht. De problemen waarvoor Ab bas zich ziet gesteld zijn duizelingwekkend groot en hangen allemaal met elkaar samen. Er is tijd nodig om ze aan te pakken, tijd waarover hij niet beschikt. De politiemacht en de veiligheidsdiensten die ervoor moeten zorgen dat de gewapende milities zich rustig houden, verkeren in chaos. Beter gezegd: de gewapende milities bestaan voor een groot deel uit overgelopen politie mensen, betaald door het Palestijnse Bestuur. De agenten die formeel nog deel uitmaken van het officiële gezag zijn niet allemaal even betrouwbaar. Zo kregen de militanten die vo rige week een aanval uitvoerden op de Kami- grensovergang ruim baan van politiemensen aan de Palestijnse kant van de grens. Abbas wil een eind maken aan de wildgroei van politiemachten en veiligheidsdiensten, die is ontstaan onder het bestuur van Yasser Arafat. De twaalf diensten moeten worden ondergebracht in drie korpsen, die één geza menlijk commando krijgen. „Het wettig gezag is belichaamd in één bestuur en in één wetti ge gewapende macht", aldus Abbas bij zijn inhuldiging. Maar de problemen zijn duide lijk: in plaats van twaalf commandanten zijn er straks nog maar drie. Wie maakt er plaats? En wie garandeert dat gefrustreerde officieren hun gram niet halen? Abbas heeft gezegd dat hij niet van plan is de politiemacht gewapenderhand te laten optre den tegen de milities. Hij kan zich geen bur geroorlog veroorloven. Wat hij wel wil is de militanten van Harnas en Fatah's Aksa Briga de overhalen de wapens neer te leggen „in het belang van de Palestijnse nationale zaak." Dat is niet simpel, vooral niet als het gaat om zijn eigen beweging. De Fatah-militanten hebben in de verkiezingscampagne Abbas ge steund. Met hun wapens in de aanslag heb ben ze hem welkom geheten bij manifesta ties. Hun steun was vooral bedoeld om er voor te zorgen dat ze na de verkiezing actief konden blijven. Als Abbas zijn politiemacht orders geeft op te treden, zal de Aksa Brigade hem dat niet in dank afnemen. Wat Abbas dringend nodig heeft is de steun van de jonge garde in Fatah, die gezag heeft over de mili tanten. In augustus kiest de beweging een nieuw jong leiderschap. Maar zo lang kan de president niet wachten. Israël dreigt met harde actie in de Gazastrook als er niet snel een eind komt aan de dagelijk se beschietingen van nederzettingen, en de lancering van raketten richting Sderot en om geving. Staatssecretaris Ze'ev Boim (defensie) wil het gebruik van artillerie als vergelding niet uitsluiten. Het leger zou dan wel de be volking van het te treffen gebied van te voren waarschuwen. „We willen de oorlog niet voe ren zoals bijvoorbeeld de Amerikanen in Fal« luja", probeerde hij de Palestijnen gerust te stellen. De Amerikanen zelf hebben het in Irak kennelijk zo druk dat ze geen tijd meer hebben voor het Israëlisch-Palestijnse con- flict. De partners van het kwartet - de VS, EU^ VN en Rusland - blijven verwijzen naar hun vredesplan: de Routekaart. Maar bij het aan- j] treden van Abbas, juist nu de Palestijnen in- ternationale diplomatieke hulp meer dan ooit nodig hebben, laten ze het afweten. De Ame rikanen, als belangrijkste partij, hadden al lang een nieuwe speciale gezant voor het conflict moeten aanstellen. Er circuleren al enige tijd namen - zoals die van de voormali ge minister van buitenlandse zaken James Baker - maar een benoeming is niet. Onder tussen gaat een kans voorbij en herneemt het Israëlisch-Palestijnse conflict zijn bekende loop.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7