'Nederlandse geschiedenis verplicht vak' BINNENLAND 2 Kamer reist dertig keer de aarde rond 'Zo verschrikkelijk als dit is, je went er nooit www.f4j.nl Irakezen stemmen op goedbeveiligde rondvaartboot Opsporing faalde bij aanval op websites RECHTBANK ONDER NIEUWE DIRECTIE Advies Onderwijsraad Europese koe krijgt meer dan kind in ontwikkelingsland Minder boetes voor hardrijders Justitiegebouw Sint Maarten in brand gestoken Batman op rechtbank Utrecht dachte moord egt zelfmoord nicht - De 36-jarige Chi- /rouw die vastzat op ver- ng van betrokkenheid bij jord op een 45-jarige enote in Nijswiller, heeft elf om het leven gebracht, eeft de Maastrichtse pers er van justitie W. Smits en gezegd. Het gaat om de vaarbij het slachtoffer op lober vorig jaar dood werd iden in een maïsveld in iller. In verband met deze waren een man en een opgepakt, beiden van afkomst. De vrouw afgelopen weekeinde in Ter Peel oord gepleegd. dachte brand tkee gepakt iond - De politie heeft »n een 19-jarige man uit aangehou- verband met de brand in in Helden op zater- november vorig jaar. De wordt verdacht van bij brandstich- i de moskee. Het OM sluit aanhoudingen niet uit. Itie rolt l-bende op rdam - De politie in Am- heeft afgelopen week opgepakt in ver het runnen van een XTC-laboratori- de hooiberg van een erij in Ouderkerk aan de i De politie ontdekte het itorium na een brand in jiberg. In een gierkelder de brandhaard lag een chemicaliën Na de brand hield vier mannen en een aan, in de leeftijd van 33 jaar. Behalve een chemi- in de boerderij ble- ook een XTC-lab te heb- gericht in de laadruimte n vrachtauto in Bever- dinsdag 18 januari 2005 ikes vergoedt nsnip niet kAC - Minister Remkes Zaken is niet gemeenten te com- als zij dit jaar de lip toch uitbetalen aan ïrgers. Gemeenten moe- f weten of zij deze vorm itenverlichting doorvoe- aar ze betalen het dan f. Dat heeft Remkes gis- aan de Ver- van Nederlandse Ge (VNG). Het kabinet origjaar besloten de af te schaffen. Rem it dat de gemeenten tij- rig jaar juni, zijn inge- mde afschaffing. voor keronderzoek - Onderzoekster heeft gisteren de Antoni van enhoekprijs 2004 ont- Hendriks, die verbon- aan het Nederlands Kan- tituut/Antoni van Leeu- Ckziekenhuis (NKI-AVL), iet haar onderzoek aan- id dat een bepaald mole ns) kan worden ge- voor het bevorderen van eer tegen kanker. De An- Leeuwenhoekprijs toegekend aan onderzoeker in het De prijs bestaat uit drag van 5700 euro, te en aan studie of onder- Itse agenten [en klappen - Twee agenten van tie Zuid-Holland Zuid zaterdag klappen ge- toen zij twee Dordtse van 19 en 26 jaar wil- De oudste had eil' tegen een van de Q geroepen, waarop de pan hem wilde aanhou- p 26-jarige stribbelde te- iarop de diender hem in wilde slaan. Daarbij een worsteling. Eén sneden op aan zijn en neus en zijn bril De andere hield aan zijn lies, hand, oog aan de worsteling 'mobilist' 16 'aangehouden Een 33-jarige man uit is zondag in zijn woon- de zestiende keer omdat hij dron- het stuur zat. De 'al- heeft bovendien ibewijs, zei de politie gis- igenten hielden de man jdat de uitlaatpijp van 0 lekte. De agenten kre- ivvaan toen zij een sterke fcht roken. Op de passa stond een kratje bier lege flesjes. De Ür kreeg een bekeuring auto is in beslag geno- 1990 liep de bestuurder eerst tegen de lamp het rijden onder in- den haag/anp - Leerlingen moe ten meer te weten komen over de eigen geschiedenis en cul tuur. Daarom moet er een richt snoer komen waarin de belang rijkste elementen van de Neder landse culturele identiteit vast liggen. In verschillende vakken gaat dit tot de verplichte lesstof behoren. Dat staat in het advies 'De stand van educatief Nederland' van de Onderwijsraad, dat gis teren is verschenen. Bij de exa mens in het voortgezet onder wijs moeten de belangrijkste zaken van de geschiedenis en cultuur aan de orde komen. Ook zou deze canon terug moe ten komen in de kerndoelen binnen het basisonderwijs. In de kerndoelen is vastgelegd wat de leerlingen moeten weten als ze van school gaan. De raad denkt dat een richt snoer voor delen van de cultuur en geschiedenis die in het on derwijs aan de orde moeten ko- men, nodig is in een samenle ving met verschillende cultu ren. Om de samenleving te kunnen begrijpen is het belang rijk dat jongeren de eigen cultu rele identiteit en 'het verhaal van Nederland' kennen, meent de Onderwijsraad. Naast het verplichte deel van de canon, is er ook een deel dat le raren kunnen gebruiken om de lesstof uit te diepen. Dit is niet verplicht. Verder moet er nog een lijst komen met zaken van nationaal belang die nog niet in het onderwijs aan de orde hoe ven te komen. De lijst met historische en cul turele hoofdzaken ligt niet vast. Als de maatschappij verandert, kan ook de canon een andere inhoud krijgen. In de letteren en geschiedenis zijn nu al aan zetten om tot een canon te ko men, maar in de toekomst kan deze ook zijn weerslag krijgen in taalonderwijs, maatschappij leer, culturele en kunstzinnige vorming, maar ook in techniek en geografievakken. In een ander deel van het ad vies stelt de Onderwijsraad dat Nederland meer moet doen om internationale afspraken over ontwikkeling van de kenniseco nomie waar te maken. Sterk punt van het Nederlandse on derwijs is de keuzevrijheid voor leerlingen en de autonomie van scholen, in combinatie met goed toezicht. Maar het aantal schoolverlaters is in vergelijking met de rest van Europa nog te hoog en ook de aandacht voor bijzonder begaafde leerlingen laat nog te wensen over, vindt de raad. De omgeving van het stembureau in Amsterdam is hermetisch afgesloten. Het zwaar beveiligde stembureau in Rotterdam. Foto: GPD/Harmen de Jong Foto: ANP/Toussaint Kluiters rotterdam/gpd - De kop van het Katen- drechtse Hoofd in Rotterdam is de ko mende weken verboden gebied. Alleen Irakezen zijn welkom op de rondvaart boot Abel Tasman, die er ligt afgemeerd. Gistermorgen om acht uur opende het eerste stemlokaal op het water de deu ren voor de Irakese verkiezingen. Tegenstanders van de verkiezingen heb ben gedreigd het proces in Nederland te verstoren. Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft daarom een noodveror dening afgekondigd, net als zijn colle ga's in Amsterdam en Zwolle. De Rotter damse politie mag nu bijvoorbeeld op heel Katendrecht mensen fouilleren en auto's doorzoeken. „Wij willen de veilig heid waarborgen", zegt een woordvoer der. Welke maatregelen precies zijn geno men, wil niemand kwijt. Om mensen 'niet wijzer te maken dan ze al zijn'. Maar veel van de beveiliging is zicht baar. Zo ligt er een politieboot aan de kade, is er een politiepost ingericht, lo pen er politiehonden rond, staat er een ME-busje en veel ander politiematerieel. Op grote afstand staan de eerste agen ten, die direct identiteitsbewijzen willen zien. Om de boot zijn twee muren neer gezet. Wie naar binnen wil, moet door een detectiepoortje. Tassen moeten door een enorme scanner. „We hebben zelf geen concrete aanwij zingen over acties", zegt Harald Hame- leers van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM), die de Irakese ver kiezingen in het buitenland organiseert. „Maar we zijn wél waakzaam." De keuze viel op een boot, omdat die goed te be veiligen is en de aanlegpier makkelijk af te zetten. „Het is geen groentezaak die opent, maar een stemlokaal. Dat is een serieuze aangelegenheid." De Irakezen kunnen zich tot en met ko mende zondag tussen acht uur 's mor gens en vijf uur 's middags laten regi streren. De identiteitspapieren worden onder de loep genomen, waarna de stemgerechtigde met de benodigde pa pieren op zak weer naar huis kan. Op 28, 29 of 30 januari moet hij zich opnieuw in persoon melden om te stemmen. Op de Abel Tasman werken zó'n veertig tot vijftig mensen. „De meesten zijn Ira kezen. We hebben een wervingscam pagne gehouden onder de hele gemeen schap. Koerden, vrouwen, alle groepen, alle clans zijn vertegenwoordigd. Som migen worden betaald, andere zitten hier dagenlang vrijwillig, omdat zij de verkiezingen zo belangrijk vinden." Er is rekening gehouden met de komst van 12.000 mensen naar het Rotterdam se stembureau. In Nederland wonen zo'n 45.000 veelal gevluchte Irakezen. „Ze zullen misschien ook uit België ko men, omdat daar niet gestemd kan wor den." Wie zijn stem heeft uitgebracht, zal een paar dagen met een zwarte vinger rond lopen en dus herkenbaar zijn. Hame- leers: „Wie naar buiten gaat moet zijn rechter wijsvinger in inkt dopen. Dat blijft tien dagen zitten. Dit om te voor komen dat iemand dubbel kan stem men." Op de boot wordt nog op de ouderwetse manier gestemd, met het potlood. De formulieren worden in Nederland ge teld. „Het totaal wordt eerst naar Aan- man in Jordanië verstuurd. Daar van daan gaat het naar de onafhankelijke kiescommissie in Bagdad." den haag/gpd - Tweede-Ka- merleden zien heel wat van de wereld. In 2004 rondden de le den opgeteld dertig keer de aardbol. Een op de negen be zoeken aan congressen, rege ringen en vluchtelingenkampen was voor eigen rekening. Een jaar geleden stelde de Ka mer een reisregister in. Daarin moesten politici melden wan neer en waar ze in het buiten land verbleven en wie de reis bekostigde. Bijna de helft van de 150 parlementariërs meende het afgelopen jaar volk en va derland te moeten dienen door af en toe elders te kijken. 71 Politici legden tijdens hun 225 reizen hemelsbreed zo'n 1,27 miljoen kilometer af en waren 1090 dagen van huis. Enig rekenwerk leert dat de Ka merleden opgeteld dertig keer rond de wereld reisden en dat drie politici continu over de grens verbleven. Bij 26 excursies betaalde het Kamerlid zelf. In tachtig geval len draaide de Tweede Kamer voor de kosten op en meer dan honderd keer waren ministe ries, stichtingen en buitenland se overheden de klos. In elf ge vallen reisden Kamerleden op kosten van de Amerikaanse staat. Zo verbleef CDA'er Cos- kun Cörüz drie weken op uitno diging in de VS. Slechts in één geval betaalde het bedrijfsleven: CDA'er Nirmala Rambocus overnachtte op kosten van de Vereniging voor Lift- en Rol traptechniek in Brussel. De reislustigste Kamerleden zijn bij de PvdA te vinden. Tot de tien parlementariërs die het afgelopen jaar de meeste tijd in het buitenland doorbrachten, behoren negen sociaal-demo craten. Alleen de achtste plaats is in handen van een CDA'er, de genoemde Cörüz. Lijstaanvoerder is Bert Koen- ders. De buitenlandwoordvoer der van de PvdA verbleef bijna tien weken over de grens. In die periode maakte hij negentien trips en legde ruim 68.000 kilo meter af. Nummer twee is oud staatssecretaris Ella Kalsbeek. Ze was drie maal verkiezings waarnemer in Indonesië, waar ze in juli alleen al vier weken op kosten van de Europese Unie doorbracht. John Leerdam pakt het brons met 55 dagen buitenland, alle op zijn geboortegrond van de Antillen. Van de zes reizen be taalde hij er één zelf en ging een bonnetje naar de Postcodelote rij. Leerdam legde hemelsbreed bijna 94.000 kilometer af. schiphol/ANP - Politie, justitie en overheid hebben waarde loos gereageerd op de compu teraanval op de internetpagi na's overheid.nl en regering.nl begin oktober. Dat is na een uitgebreide evaluatie de me ning van directeur N. van den Berg van het kersverse National High Tech Crime Center (NHTCC), dat in het leven is ge roepen om aanvallen op vitale informatiesystemen in de toe komst te voorkomen. De be roerde aanpak van de aanval op de overheidssites leert de be trokkenen hoe het nfet moet. Vijf tieners openden maandag 4 oktober de aanval op overheid- .nl en regering.nl. De compu terkrakers misbruikten voor de aanval 180.000 slecht beveiligde computers uit de hele wereld. De actie was een protest tegen het kabinetsbeleid, liet de groep onmiddellijk weten. De over heidsinformatie was vijf dagen onbereikbaar. Coördinatie in de bestrijding van computercriminaliteit ont breekt, constateerde een be leidsmedewerker van het Korps landelijke politiediensten (KLPD) vrijwel meteen. Kamer vragen volgden, maar minister Donner (Justitie) weigerde te erkennen dat door gebrek aan heldere procedures traag is ge reageerd. „Elke coördinatie ontbrak", houdt Van den Berg vol. „Het is goed dat politieke partijen vra gen stellen. Het belang is in middels duidelijk." Het NHTCC gelooft niet dat Donner compu tercriminaliteit onderschat. .Anders waren we er niet." Een reconstructie van de com puteraanval wijst uit dat een poging tot aangifte bij de politie Haaglanden al strandde. Tech nische kennis bij de politie ont breekt, conclirieerden het KLPD en de betrWken ministe ries (Binnenlandse Zaken, Eco nomische Zaken en Justitie). De evaluatie toont de noodzaak van een centraal meldpunt computercriminaliteit, bena drukt Van den Berg. Het NHTCC werkt aan één loket (internetpagina en e-mailadres) waar thuisgebruikers en vooral bedrijven misbruik, fraude en oplichting kunnen doorgeven. Internetaanbieders kunnen eventueel meteen ingrijpen. Hoewel de computerkrakers hun actie meteen opeisten en met naam en toenaam in ver schillende media schuld beken den, werden ze meer dan een maand later gearresteerd en vastgezet, formeel liep de op sporing prima, legt Van den Berg uit. „Maar de klassieke werkwijze is niet van toepassing in een digitale omgeving", is de stelregel. „We waren fijn aan het opsporen, maar dat werkt niet. We liepen achter de feiten aan." door Adrianne de Konig rotterdam/gpd - In een met alcohol en pillen gevulde uitgaansnacht kijkt nie mand op de Rotterdamse Lijnbaan op van een vechtpartij. Meestal loopt het redelijk goed af, maar zaterdagmorgen bleef een 38-jarige man uit Ridderkerk na een klap liggen op de stoep voor een snackbar. De man overleed in het zie kenhuis. Hij zou het in de broodjeszaak hebben opgenomen voor een paar meisjes, die werden lastiggevallen. De daders volgden de Ridderkerker naar buiten en sloegen hem dood. Lastig vallen van meisjes is in het Rotter damse uitgaansleven niet bijzonder, zegt een portier. „Ik zie die jongens bil len knijpen, onder de rokjes kijken, ach ter de dames aanlopen, aan ze trekken. Je haren gaan ervan overeind staan." Een horeca-exploitant in het centrum bij het Stadhuisplein is de overlast door groepjes jongens die de café's niet in mogen en dan op straat meisjes lastig vallen al lang een doom in het oog. „Er zou een samenscholingsverbod moeten komen. En de politie zou vaker moeten surveilleren." Burgemeester Opstelten bezocht zater dagmiddag de plek van de misdaad en beloofde het veiligheidsbeleid grondig na te lopen. „Tegen dit zinloos geweld is geen kruid gewassen. Ook met een poli tiemacht van duizend man voorkom je dit niet. Maar we zullen diepgaand be kijken of het anders moet." De Rotterdamse politie heeft de inzet van agenten in het weekeinde recente lijk al verder opgevoerd. Volgens de poli tie is daardoor het aantal incidenten af genomen het aantal straatroven 'aan zienlijk gedaald'. „We zitten er bovenop, maar trieste gebeurtenissen als deze kun je nooit helemaal voorkomen", zegt po litiewoordvoerder Ger de Jong. „Zo verschrikkelijk als dit is, je went er nooit aan, maar het is moeilijk te voor komen", reageert ook Bas Guys van de Koninklijke Horeca Bond in Rotterdam, die spoedoverleg over de geweldsuitbar sting voerde. „Ik weet niet of je van de politie kunt verwachten dat ze overal zijn." De horecaondernemers in de buurt willen graag dat de agenten die toezicht houden in heldergele hesjes over hun uniform, 'meer zichtbaar' zou den zijn in het gebied. Guys: „We zijn constant met de ge meente bezig over dit soort zaken, ook over cameratoezicht op bijvoorbeeld. Dat die jongens klaarblijkelijk gepakt zijn mede door het cameratoezicht, is een teken dat het werkt." den haag/anp - Een Europese koe krijgt per dag meer subsidie dan er te besteden is voor een kind in een ontwikkelingsland. Dat zei de econoom en voor malig Unilever-topman H. Een hoorn, gisteren tijdens een persbijeenkomst over het Mil lenniumrapport van de Ver enigde Naties. Het rapport is. zoals meestal bij de VN, een opsomming van cij fers over ellende in ontwikke lingslanden (850 miljoen men sen lijden chronisch honger, een miljard mensen heeft min der dan een dollar per dag te besteden) en ambitieuze plan nen om daar iets aan te doen. Critici beweren dan ook dat er niets nieuws in staat en dat de doelstellingen voor 2015 niet gehaald zullen worden. Uit spraken waar Eenhoorn, die in een werkgroep over honger aan het rapport meewerkte, zicht baar kwaad over wordt. De vi- ce-voorzitter van SOS-Kinder- dorpen heeft zelf ook dé goed bedoelde projecten gezien, die vaak volledig langs elkaar heen werken. Toch valt hij uit tegen cynisme. „Nooit eerder heeft een grote groep deskundigen zich meer dan twee jaar bezig gehouden met het vinden van praktische oplossingen. Nooit eerder is op zo'n zakelijke en veelomvattende manier een strategie opgesteld. Nooit eer der zijn er zoveel tekenen ge weest dat individuele landen, de VN, de Europese Unie, de G8 en het bedrijfsleven tot actie willen overgaan." Het is ook in het belang van de rijke landen om dat te doen, stelt Eenhoorn. Honger, bij voorbeeld, is een basis voor ge wapend conflict en terrorisme. Hongerige vluchtelingen kun nen besmettelijke ziekten, zoals tuberculose of aids meenemen. Het is ook economisch onver standig om bijna een kwart van de wereldbevolking als potenti ële consument uit te sluiten, zegt de econoom. Volgens Eenhoorn kan honger met een extra 10 miljard dollar per jaar flink worden terugge bracht. Met al in de praktijk succesvol gebleken projecten is het mogelijk om de landbouw- productiviteit van kleine boeren in korte tijd met 100 tot 200 procent te verhogen. In 2015 moet het aantal mensen dat honger lijdt gehalveerd zijn. Eenhoorn: „Ik ben er van over tuigd dat dit in vrijwel alle lan den die een enigszins normaal bestuur hebben en niet in con flict leven (zoals Zimbabwe en Congo), haalbaar is." den haag/anp - De politie heeft vorig jaar minder mensen be keurd wegens een snelheids overtreding, vergeleken met 2003. Wel werden er meer voer tuigen gecontroleerd. In 2004 deelde de politie 7,3 miljoen boetes uit voor te snel rijden, tegen 7,7 miljoen in 2003, een afname van 5 procent. Dat heeft het Bureau Verkeershand having van het openbaar minis terie gisteren laten weten. 53 Procent van de snelheids overtreders krijgt een bon voor te snel rijden binnen de be bouwde kom. Bijna een kwart (22 procent) wordt beboet op provinciale wegen. De onge- valscijfers tonen aan dat deze wegen het gevaarlijkst zijn. philipsburg/anp - Het open baar ministerie op Sint Maarten is zondag in brand gestoken. Volgens hoofdofficier van justi tie Cor Merx zijn er gegevens verloren gegaan, maar is nog niet bekend hoeveel. Computers en faxen zijn ge smolten en de administratie is voor een groot deel verwoest. Het kantoor is zo beschadigd dat er naar een ander onderko men moet worden gezocht. De ze week kunnen de officieren van justitie terecht in het ge bouw van de Nederlandse Ver tegenwoordiging. utrecht - Een man verkleed als Batman heeft gisterochtend vroeg de rechtbank in Utrecht beklommen. Volgens een verklaring is 'Batman' lid van Fathers 4 Justice (F4J), een campagnegroep voor vaderrech- ten. Het gerechtsgebouw is uitgekozen omdat rechters het kinderen onmogelijk maken hun vader te zien na een scheiding, aldus F4J. „Ze verdienen hun geld met het veroorzaken van humanitaire ellende en immens verdriet bij scheidende ouders." De actie markeert volgens F4J een volgende stap in een campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid. Leden hielden eerder vergelijkbare acties in Den Haag, Rotterdam en Alkmaar. Fathers 4 Justice heeft in Engeland, Canada, Australië, de VS en Nederland naar eigen zeggen meer dan 12.000 le den. In september zette de Britse vaderrechtenactivist Jason Hatch de Londense politie te kijk door in Batman-kostuum urenlang het balkon van Buckingham Palace te bezetten. Foto: ANP/Marco Hofste

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5