'Reclame bij snelweg te gevaarlijk' x\ BINNENLAND 1 jive redt reis Huygens-sonde j)ekker doet weidewinkels niet in de ban Inspectie Jeugdzorg kraakt beleid van directie jongensinrichting Den Engh 'Rampbeleid Schiphol moet naar Amsterdam' Kamp: Het is mooi geweestzo Rijkswaterstaat stuurt aan op verbod van grote borden die automobilisten afleiden Mammoet voor een mammoetproject Hollandse kermis in Casablanca Vervolging Mohammed B. mogelijk verder uitgebreid in overlijdt lens arrestatie «DAM - Een beruchte Am- amse geweldpleger is gis- tijdens zijn arrestatie in irdani-Noord om het le- :komen. De 39-jarige man heftig verzet, toen een ar- eteam hem in een wo- irilde oppakken. Toen de ;n hem onder controle n, raakte de man door ibekende oorzaak onwel, natie door politie en am- ^personeel mocht niet baten, volgens de politie. ten wil iwe reactor i - De Nuclear Research ltancy Group (NRG) wil !50 miljoen euro een re kernreactor in de dui- ij Petten laten bouwen, noet in 2015 de huidige le vervangen. Dat zei lirecteur R. Stol gisteren, idige reactor is waar lijk over tien jaar afge- ren. NRG is al bezig met rbereidingen voor een igende installatie. Er is hen jaar nodig om alle iningen rond te krijgen, Stol. !;ens vinden et in duinen !lder - Vijf jongens zijn tijdens het spelen in de fjkheidsduinen bij Den op een skelet gestuit. De zijn grotendeels ver- loe oud het geraamte js is en hoe het in het duin is gekomen, is nog on- ijk. Ook de doodsoorzaak ekend. „Maar langs de 1st is bijvoorbeeld tijdens rede Wereldoorlog veel iten, dus wie weet kwam irdoor hier te liggen", al- a politiewoordvoerder a. De botten worden bracht naar het Neder- orensisch Instituut. dingshonden ;en uitrukhuis De stichting Reddings- Werkgroep Wester- rijgt vanaf zaterdag een lemd 'uitrukhuis' in Dui- honden van de werk- rorden ingezet bij onder ote rampen, zoals aard- in. Met de realisatie van d wil de RHWW sneller |uater reageren op cala- a, aldus de stichting. In ukhuis zijn alle voor leningsacties benodigde len op een locatie aan- )e RHWW is een non- ganisatie die draait op pleegde lutokraken Een 38-jarige man uit heeft de afgelopen door het hele land ze- auto-inbraken ge- ;e[Daarbij heeft hij voor londerdduizenden eu- spullen buitgemaakt. ;t uit onderzoek van de 'e Arnhemmer werd in ter opgepakt na een en bij een congres- in Vught. Hij opereer- op grote parkeerter- •ij congrescentra, ho- fclubs en restaurants, ook actief in Zeist, Nij- lersfoort, Hilversum en Jen. >aar R'dam laams Belang Vier gemeente- len van Leefbaar Rotter- 25 januari naar de lcjarsbij eenkomst van het elang in Antwerpen. le| op persoonlijke titel, ibben het wel in de frac- oken. LPF-Tweede-Ka- jipfawijn houdt in Ant- een toespraak. „De par- "ip Dewinter is goed ieerd, heeft net als wij de radicale islam en iteund door een grote ;che kiezers", zegt •rzitter R. Sörensen •aar Rotterdam (LR). dinsdag i8 januari 2005 west in •urg - Een bende veedieven li een half jaar actief in hds en Belgisch Lim- irca honderd kalveren tn zijn inmiddels al uit jen en stallen gestolen, gedupeerden selecte- lieven steeds de beste De schade wordt op euro geschat. Volgens pche onderzoekscoördi- ïrt Brouns worden de I n na de diefstal 'omge- h een nieuw oormerk W en vervolgens ge- ■rouns denkt dat het Béén bende of twee v die elkaar over en weer Bij de Limburgse politie 1 de veediefstallen een iriteit. „Bij veediefstal- teilanden of stallen vin- veelal geen sporen van fs- We kunnen dan ook een gericht onderzoek zegt een woordvoer- de Limburgse politie. den haag/gpd - Rijkswater staat wil dat alle afleidende re clameborden langs de rijkswe gen verdwijnen. De vaak metershoge en me terslange borden leveren ge vaarlijke situaties op omdat automobilisten harder en zachter gaan rijden en soms uit hun baan raken. Rijkswaterstaat kan op eigen houtje niet de reclame verwij deren of laten verwijderen. De borden staan vrijwel altijd op het terrein van particulieren en bedrijven, die als ze de ruimte verhuren er goed aan verdienen. De rijksdienst zal gemeenten aan moeten sporen geen ver gunningen meer af te geven voor de reclameborden. Ver keer en Waterstaat heeft vol gens een woordvoerder van Rijkswaterstaat nog geen wet in voorbereiding die de het plaatsen van reclame-uitingen tegen gaat. Hoe gevaarlijk de borden pre cies zijn kan Rijkswaterstaat niet zeggen. Zij beschikt niet over onderzoek. De dienst laat nu wel samen met de gemeente Ede het rij gedrag bij een fors reclame bord voor bioscoopfilms on derzoeken bij een druk ver keersknooppunt langs de A12 bij Ede. Het onderzoek dat wordt uit gevoerd door TNO, moet bin nen enkele weken zijn afge rond. Bij de onderzochte plek heeft de automobilist volgens Rijkswaterstaat al zijn aan dacht voor de weg nodig. Er is invoegend verkeer voor Arnhem en Utrecht en uitvoe- gend verkeer naar de nieuwe A30 richting Ede en Bameveld. Bovendien wordt op termijn een spitsstrook geopend die ook de aandacht van de auto mobilisten op gaat eisen. Reclame langs de autosnelweg, zoals hier bij Roelofarendsveen, kan afleidend zijn. Foto: GPD/Harmen de Jong Remkes stelt definitieve beslissing uit door Coen Polack schiphol - Amsterdam moet een centrale rol krijgen bij ram penbestrijding op Schiphol. Het politiekorps van Haarlemmer meer moet daarvoor uiterlijk in 2007 bij de politieregio Amster dam worden ondergebracht. Dat lijkt de meest voor de hand liggende oplossing voor de troebele verdeling van verant woordelijkheden rond de lucht haven. Gisteravond vergader den regioburgemeesters en mi nisters Remkes van binnen landse zaken en Donner van justitie over het veiligheidsbe leid rond de luchthaven. Voordat een definitieve beslis sing valt, willen de ministers meer duidelijkheid over de con sequenties van zo'n nieuwe in deling; justitieel en financieel. Daarom willen de bewindslie den een nieuwe indeling van verantwoordelijkheden vooral laten afhangen van het rapport van de commissie Leemhuis die onderzoek doet naar de inde ling van politieregio's. Dat rap port wordt in het najaar ver wacht. Toch heeft Remkes net als bur gemeesters Hertog van Haar lemmermeer en Cohen van Amsterdam een voorkeur voor het volledig indelen van Schip hol bij de Amsterdamse regio. Remkes: „Dat heeft te maken met de schaalgrootte van het politiekorps, de brandweer en het ambulancevervoer. Met zul ke grote organisaties kun je in geval van rampen slagvaardiger optreden. Verder wil Haarlem mermeer het zelf ook graag op deze manier." Remkes ziet vooralsnog geen reden om haast te maken met een definitieve beslissing hier over. „Ik sta in de tussentijd ook open voor argumenten waarom de indeling anders dan richting Amsterdam zou moe ten." groessen - Kunstenaar Joris Baudoin legt de laatste hand aan zijn mammoet. Het kunstwerk van ongeveer vijf meter hoog staat bij de Kaniadijk in Croessen en symboliseert de aanleg van de Betuwelijn, een mammoetproject, volgens de kunstenaar. Foto: ANP/Rick Nedersticht Vogel oorzaak KLM-ongeluk Een vogelaanvaring op Schiphol is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van een ongeval met een KLM-Boeing eind november op de luchthaven van Barcelona. Dat stellen de Spaanse lucht vaartautoriteiten na onderzoek van het zwaar beschadigde toestel. Een kabel van het stuurmechanisme van het neuswiel bleek gebroken, waarschijnlijk omdat er op Schiphol een vogel tegenaan vloog. In Spanje schoot het toestel met hoge snel heid van de baan omdat het landingsgestel kapot bleek te zijn. dwingeloo/gpd - Het astrono- misch onderzoeksinstituut Jive in Dwingeloo is de redder van de zeven jaar durende reis van Europese ruimtesonde Huy gens naar Titan. De sonde land de vorige week op de Saturnus- maan, 1,2 miljard kilometer verwijderd van Aarde. Door een blunder werkte tijdens metin gen één van de communicatie kanalen niet, waardoor belang rijke gegevens verloren gingen. Jive ziet nu - als enige bedrijf ter wereld - kans een deel van die gegevens alsnog te achterhalen. „Daarbij gaat het om informa tie over de atmosfeer op Titan", vertelt sterrenkundige Huib Jan van Langevelde uit Hoogeveen. „Die bestaat uit veel stikstof en methaangassen, heel anders dus dan op aarde." Via radiote lescopen in China, Amerika, Ja pan en Westerbork slaagden de sterrenkundigen erin de uiterst zwakke signalen van Huygens op te vangen. Al die gegevens zijn opgeslagen op magneet banden, die nu vanuit de hele wereld op weg zijn naar Dwin geloo. „Er staan enorm veel nullen en eentjes op", legt Van Langevelde uit. „Wij hebben een supercomputer die dat nor maliter kan ontcijferen. Het is een zeer ingewikkelde reken som, waar we de komende we ken en maanden heel druk mee zullen zijn." Provincies en gemeenten moeten zelf beslissen over invulling omgeving den haag/anp - Minister Dekker van vrom weigert op voorhand de komst van grote supermarkten of warenhuizen aan de randen van de steden te verbie den. Volgens de bewindsvrouw zijn gemeen ten en provincies prima in staat te be palen of een zogenoemde 'weidewinkel' de bestaande detailhandel in de stads centra zal kannibaliseren of niet. Dekker is niet van plan met een strin gent vestigingsbeleid vast te leggen hoe Nederland de komende jaren verder in gericht wordt. Onder het motto „cen traal wat moet, decentraal wat kan" wil zij juist meer zeggenschap aan provin cies en gemeenten geven. „Een blauw druk wil ik niet opleggen", aldus de mi nister gisteren bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Nota Ruimte, die gaat over de inrichting van Nederland tot 2030. Verschillende fracties als SP, Groen links en CDA vrezen dat Nederland on der die vlag zal verrommelen met bij voorbeeld weidewinkels of 'baanwin- kels', zoals die in onder meer België en Frankrijk langs de doorgaande wegen staan. De huidige middenstand zal daar de dupe van worden. De Kamerleden zouden graag zien dat het kabinet wat meer het heft in handen neemt. Maar volgens Dekker zijn „dwingende regels" niet nodig en zal het zo'n vaart niet lo pen. Want waar het gaat om de bouw van nieuwe huizen of de aanleg van een be drijventerrein moeten gemeenten en provincies de afweging maken. Volgens Dekker kunnen zij die verantwoorde lijkheid aan. Het Rijk stippelt in de nota hiervoor slechts grofweg de koers uit. In die koers komen natuur en het open landschap er in de ogen van menig Ka merlid slecht vanaf. Met name de bouwplannen voor een bedrijventerrein van 300 hectare in de Hoeksche Waard en voor woningbouw in het Groene Hart stuiten op kritiek van de Kamer. Dekker wil zo'n groot terrein om de economische ontwikke ling van Rotterdam te stimuleren en om de schaarste op de woo nm ar kt mee te helpen oplossen. Maar het plan zal het niet halen: een meerderheid van CDA, WD en LPF in de Tweede Kamer wil een flink kleiner bedrijventerrein op de Hoeksche Waard. CDA-woordvoerder Van Bochove denkt aan maximaal 180 hectare, bleek gisteren tegen het einde van het marathondebat over de Nota Ruimte. De oppositie wil helemaal af van de kabinetsplannen voor zo'n over- loopgebied voor de Rotterdamse haven. Nederlandse troepen na 20 maanden weg uit Irak macht al genoeg te doen. „Er is een aaneenrijging van zware klussen", aldus Kamp. Er zitten Nederlandse troepen in Bosnië en in Afghanistan. Aan de Navo levert Nederland 4000 man schappen voor de snelle reac tiemacht. Er staat een mari niersbataljon (duizend man) paraat als reserve, mocht dat nodig zijn voor hulp bij verkie zingen in Afghanistan of Bos nië. „Dat is een heel scala aan ver plichtingen. Als we straks ver trekken uit Irak, hebben we er twintig maanden gezeten. Dit is een klus voor de internationale gemeenschap. Wij zijn een middelgroot land en hebben een forse bijdrage geleverd." Het vertrek is volgens Kamp een logisch vervolg van het in juni genomen kabinetsbesluit. Van inconsistent gedrag, zoals de WD-fractie hem verwijt, is volgens de minister geen spra ke. Kostte het hem geen moeite om Balkenende en Bot van zijn standpunt te overtuigen? Im mers, internationaal is er de druk om te blijven, een Kamer meerderheid neigt naar verlen ging. „Nee", klinkt het eenvou dig. „Ik heb de rol om het mili taire aspect naar voren te bren gen. Bot gaat over de buiten landse en diplomatieke aspec ten. En daarna was het de tijd om conclusies te trekken." door Lianne Sleufjes den haag - Het is mooi geweest, vindt minister van defensie Henk Kamp. Nederland vertrekt vanaf half maart definitief uit Irak. Met zo'n zevenduizend militairen heeft Nederland er straks twin tig maanden gezeten. „Wij hebben de mensen in Al Muthanna rust en zekerheid gegeven. Toen we er kwamen, was er niets. Nu zijn er 2800 Iraakse veiligheidsfunctionaris sen opgeleid", zegt minister van defensie Henk Kamp, nadat hij samen met de premier en de minister van buitenlandse za ken definitief had besloten dat Nederland zijn troepen vanaf 15 maart terugtrekt uit de Zuid- Iraakse provincie Al Muthanna. Half mei pakt de laatste Neder landse militair er zijn plunje- baal in. Hiermee heeft Kamp zijn zin, ook al zal hij dit zelf nooit zo zeggen. De laatste weken klon ken, vanuit het kabinet en de Tweede Kamer geluiden om de militairen toch langer te laten blijven. Immers, de Britten, de Amerikanen, de Japanners en de Irakezen zelf hadden ge vraagd of Nederland er nog een tijdje aan wilde vastplakken. Vorig jaar juni besloot het kabi net echter al dat de militaire den haag/gpd - Rijks Jeugdinrichting Den Engh in Den Dolder en Ossendrecht neemt onacceptabele risico's bij het terughalen van ontvluchte jongens. Door onbevoegd personeel achter weggelo pen jongeren te sturen loopt de veiligheid van medewerkers, pupillen en omwonen den gevaar. Dat blijkt uit het rapport 'De grenzen van Den Engh' van de Inspectie Jeugdzorg. De inspectie deed het onderzoek naar mis standen binnen Den Engh in opdracht van minister Donner van justitie. Hij wilde op heldering daarover na artikelen in deze krant die de interne problemen aan de kaak stelden. In haar rapport constateert de inspectie ook dat de jeugdgevangenis het afgelopen jaar slechts de helft van het aantal ont vluchtingen aan Justitie heeft gemeld. Een deel van die ontsnapte jongens heeft ern stige misdaden begaan, zoals moord en ge wapende overvallen. Ze zijn veroordeeld tot PIJ, een soort jeugd-tbs. Het gevolg is dat de Dienst Justitiële Inrich tingen (DJI) van het ministerie van justitie - waar Den Engh onder valt - de kans loopt onbetrouwbare informatie te leveren aan minister Donner waardoor die de Kamer onvolledig informeert. Het risico daarop is groot, meent de inspectie, omdat er 'afhan- delingsfouten bij Den Engh zijn geconsta teerd.' Het ministerie van justitie wordt mede ver antwoordelijk gehouden voor de situatie bij Den Engh. Door onvoldoende bijsturing uit Den Haag neemt de Dolderse jeugdinrich ting de vrijheid eigen gedragsregels te han teren die afwijken van wettelijke voor schriften. Den Engh vindt dat nodig vanwege haar vernieuwende en specifieke behandelme thode, de sociogroepsstrategie. Daarin staat niet het individu, maar de groep cen traal. Om volgens die methode te kunnen werken, moet de wet soms soepel worden uitgelegd, redeneert de jeugdinrichting. Gevolg is daarvan ook dat pupillen soms basisrechten worden ontnomen zoals ver lofuren, familiebeoek en coAact met advo caten. De inspectie constateert dat een formele 'status aparte' voor Den Engh nergens is vastgelegd en aviseert minister Donner hierover helderheid te geven om de veilig heid van pupillen, personeel en de maat schappij snel te waarborgen. Minister Kamp. Foto: ANP/Robert Vos bijdrage in maait 2005 zou wor den beëindigd. Onder aanvoe ring van de WD, Kamps partij genoten, werd er echter ge knabbeld aan die termijn. Het CDA sloot zich daarbij aan. Zelfs minister-president Balke nende zei vrijdag een verlen ging niet uit te sluiten. Bot spe culeerde dit weekeinde op een mogelijk verblijf tot juli. Kamp hield zelf steeds vol: we vertrek ken op 15 maart. En zo gebeurt het. Want zonder de missie in Irak heeft de Nederlandse krijgs- amsterdam/anp - Een Nederlandse kermis bestaande uit ze ventien attracties is van 29 januari tot en met 6 maart te zien op de boulevard van de Marokkaanse stad Casablanca. Dat heeft de Stichting Marokko-Nederland 400 jaar bekendgemaakt. De reis van de kermisexploitanten wordt gemaakt in het kader van Marokko-Nederland 2005, het jaar waarin de betrekkingen tus sen Nederland en het Noord-Afrikaanse land vierhonderd jaar bestaan. Dat wordt gevierd met activiteiten, projecten en evene menten in beide landen. Negen exploitanten doen met in totaal zeventien attracties, waaronder een wildwaterbaan, een reuzen rad en autoscooters, mee aan de kermis in Casablanca. Morgen vertrekken ze met 37 voertuigen per schip naar Marokko. amsterdam/anp - Mohammed B. kan ook nog worden ver volgd voor het mede beramen van moordplannen op de Am sterdamse burgemeester Co- hen, de Amsterdamse wethou der Aboutaleb en Kamerlid Geert Wilders. Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft hem hierover een kennisgeving van verdere vervolging gegeven, liet persofficier van justitie D. Kruimel gisteren weten. B. wordt al vervolgd voor de moord op Theo van Gogh, po ging tot moord op politieagen ten die hem na het misdrijf op de filmmaker wilden arresteren en het belemmeren van Twee de Kamerlid Hirsi Ali in haar werk als Tweede-Kamerlid. Een eerste pro forma-zitting voor het proces tegen Moham med B. wordt op 26 januari in de extra beveiligde rechtszaal in Amsterdam-Osdorp gehouden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3