REGIO 'Merries moet je lijmen' H: Rob de Vlieger: artiest in het drafsportcircus Hoezo? dinsdag 18 januari 2005 NAVRAAG e drie wereldbewoners heeft over twintig jaar een te hoge jk, blijkt uit Amerikaans onderzoek. Nu al zijn hartaanvallen - veelal door te hoge '(Kil mensen voor bloeddruk -verant- 1 j y woordelijk voor 30 televisie vandaan procent van de sterf gevallen. Dreigt er een avraag bij de Leidse professor H.C. BOLK, hoogleraar interne unde aan het LUMC. 11 de sombere voorspellingen uit dit Amerikaanse onder- rugkijkt op de laatste jaren, zie je de gemiddelde hoge ik al geleidelijk oplopen. Met de levenswijze van de bevol- it moment - overgewicht, ongezond eten - zou het me lazen als straks één op de drie eraan lijdt." icht en vet eten zijn de voornaamste boosdoeners? ind eten, roken, onregelmatig eten, veel kant-en-klare pro- met veel zout, alcoholgebruik." ■klare maaltijden zijn toch zo gezond tegenwoordig? den die in de magnetron gaan, vallen nog wel mee. Maar iep uit blik, daar zit behoor- out in. Het gaat om de totale Het is veel belangrijker om ran het roken af te krijgen e z'n hoge bloeddruk gaat n. En dat je hem met z'n zak ipend voor de tv weghaalt, ewegen krijgt en het choles- jakt. Het heeft te maken met asse. In lagere klassen wordt ookt, minder gezond gege- gedronken. Ze geven hun uit aan ongezonde din- al de toename van pro- tallen, of speelt het zich nog lelijk in Amerika af? et probleem is allang de vergestoken. Overgewicht 1 alle leeftijdscategorieën schoolkinderen tot pubers ssenen: alle grafieken gaan de verkeerde kant op. Het mi- leemt al initiatieven om fabrikanten van voedingsmidde- iroducten aan te laten passen." e richtlijnen strenger? is in hoeverre je maatregelen kan opleggen aan de indu- bewustzijn aanwakkeren kan wel. De voedingsindustrie door te krijgen, lijkt het, hoewel het hen natuurlijk voor- geld verdienen." n Schoonhoven foto: AP UIT DE ARCHIEVEN 55, Dinsdag 18 Januari De Leidse Federatie van Bakkerspatroons zal hedenavond in len Vlies" een bijeenkomst houden, waarin de mogelijkheid wordt gezien om te komen tot een sanering (samenbunde- e plusminus 50 Leidse bakkersbedrijven teneinde meer ef- inen werken. Hoewel dit nog een eerste oriënterende bespre- ilt te zijn, zal van deskundige zijde door een vertegenwoordi- Nederlandse Bakkerijstichting, een toelichting worden ge let plan om te komen tot een verlaging van de productie en (osten waarbij de gedachte voorstaat om goed en goedkoop veren. n 0, vrijdag 18 januari e 'lUDE De organisatie van de eerste praatochtend voor 11 Zoeterwoude had het niet verwacht: maar liefst veertig e wamen er zondagochtend voor naar de Blokhut, achter ntehuis. „We zeiden het van tevoren nog tegen elkaar", J elkers. „Misschien komen er maar twee vrouwen." Deze jj end praatten de vrouwen vooral over wederzijdse interes- b rchief Leidsch Dagblad rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van e >lad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan "het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad T. Klein en H de Wit ^directie.hdcuz^hdcnl Jan Geert Majoor, «aan Brandenburg tredactie.ld@hdc.nl leiden, tel. 071-5 356 356 us 54,2300 AB Leiden, van de receptie zijn: let donderdag l( 1-12.30 uur 5356 415 1 °7i-5 356 325 fax 023-5150 567 IKOOP »t. =$661 023-5150543 813677 idel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen pi g (acceptgiro) ^naut. ine) €216,90 p een machtiging verstrekken I fh afschrijven van het 'ontvangen €0,50 korting I POST len die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen; uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Rob de Vlieger na afloop van een koers. Zappa Flight. Zo heette het paard van zijn vader waarmee Rob de Vlieger vijftien jaar ge leden begon. Inmiddels is zijn bedrijf uitgegroeid tot één van de grootste en meest succes volle trainingscentra van Ne derland. De gokkers op de ba nen van Duindigt in Wasse naar, Groningen, Alkmaar en Wolvega weten dat de dravers van de Zwaanshoekse trainer vaak geld opleveren. Rob de Vlieger (40) heeft een imponerende onderneming neergezet aan de Spieringweg in Zwaanshoek, een vlek aan de Ringvaart van Haarlem mermeer, onder de rook van Hillegom. Zestig boxen waar in alleen de snelste drafpaar- den van Nederland welkom zijn, een 700 meter-baan, een overdekte stapmolen en zelfs een woonzolder voor zijn vijf personeelsleden. De Vlieger woont met zijn vrouw Jenny in de naastgelegen monu mentale boerderij Seebach. Hij is zelf slechts eigenaar van één draver (Creditcard), de rest van de hengsten, ruinen en merries is in handen van anderen. Gefortuneerde zelf standigen, gevulde directeu ren en geslaagde particulieren kopen een paard en laten het stallen, verzorgen, trainen en rijden over aan De Vlie ger. Van het geld dat ze hem daarvoor betalen, kan hij zijn bedrijf draaiende houden. Een paardenkoper kan het zo gek maken als hij wil. Een eenja rige, waarvan je nog maar moet afwachten of hij (of zij) wat kan, kan al voor 500 euro worden gekocht, voor een gearriveerde kampi oen moet minstens 150.000 euro worden betaald. Afge zien van de erelijst van het paard is de afstamming be langrijk. Ouders die veel heb ben gewonnen, produceren kostbare veulens. Maar garan tie op succes is daarmee niet geboden, weet De Vlieger. „Ze hebben de snelste merrie en de snelste hengst ter wereld gekruist, maar hun jong liep nog geen jas aan de kap stok voorbij." In het verleden was het prijzengeld van de koer sen een lucratieve aan vulling op het inkomen van De Vlieger, maar die gouden tijden zijn voorbij. De meeste wedstrijden le veren bij winst hoogstens vierhonderd euro op, waarvan De Vlieger 75 procent mag afdragen aan de eigenaar. De devalua tie van het prijzengeld heeft alles te maken met de ta nende be lang- stelling voor de drafsport. Op paarden wordt veel minder gegokt dan in het verleden. Kenmerkend is dat in de afge lopen pakweg vijftien jaar de banen van Schaesberg, Hil versum, Drachten en Noot dorp zijn opgedoekt. „In de jaren tachtig had je de voetbaltoto, de lotto en het supertrio", zegt De Vlieger. „Nu zijn er zoveel manieren om je geld kwijt te raken. Via krasloten, door op internet te gokken, in het casino of in de staatsloterij met een super jackpot van 20 miljoen. De paardensport heeft niet op de concurrentie inge speeld. Op elke straathoek moet je op paarden kun nen gokken en niet alleen in een hoogdrempelig wed kantoor waar zeven, acht grijze mannen je nors aankij ken." De lagere uitbetalingen heb ben de lol in zijn werk amper aangetast. Sinds hij op z'n vijftiende als hulpje bij Jan van Dooijeweerd binnenstap te - een collega op nog geen twee kilometer van De Vlie gers huidige entrainement - wil hij niets an ders meer. zijn eerste stappen in de stal gelijk over. Het is pure passie voor het paard, verzekert De Vlieger. Als dierenbeschermers hem aanvallen op zijn werk, nodigt hij ze altijd direct uit. „Dan zien ze dat de paarden hier tot hun knieën in het stro staan, het beste voedsel krij gen en zeven keer per week naar buiten gaan. Voor de trainingen wordt vaak gebruik gemaakt van het strand van Langevelderslag. Ritten waar de paarden zichtbaar van genieten." Trouwens, als paar den bij hem doodongelukkig zijn, preste ren ze volgens De Vlieger niks op de drafbaan. „Ze moeten voor je willen winnen. Daar om is het karakter zo belang rijk. Als ik met een eigenaar een paard koop, kijk ik vooral naar de ogen. Die moeten eerlijk en helder zijn. Ik moet een goed gevoel hebben als ik 'm aankijk. Ik moet koers- hardheid zien, de wil om dat andere paard voorbij te lo pen." Elk paard moet anders wor den behandeld, heeft De Vlie ger ervaren. „Hengsten en merries moet je al verschil lend aanpakken. Hengsten kun je breken, merries moet je lijmen. Net als met mensen. Als je een gozer in de kroeg een klap geeft, drink je na een kwartier samen een biertje en is het over. Als je een vrouw beledigt, moet je na acht we ken met een bloemetje en een geurtje op je knieën gaan liggen om het goed te maken." De Vlieger vertrekt deze zaterdagochtend met vier paarden naar Wolvega. Daar staan de eerste koersen van het nieuwe jaar op het programma. Onderweg komt hij verschillende trailers en vrachtwagens van collega's tegen. Met de zelfde eindbestem ming. „Eigenlijk zijn we net een rondreizende circusgroep." In het drafwereldje kent ieder een elkaar, zo blijkt bij aankomst. De Vlie ger schudt aan één stuk handen en maakt voortdurend een praatje. Zoals met de fokker van Spit fire Butcher, het paard dat De Vlieger traint voor commentator Hans Eysvogel. Als de trainer vertelt dat de draver herstellende is, fronst de fokker zijn wenkbrauwen. „Wist je dat niet? We hebben z'n noten laten weghalen. Dus als je nog een veulentje van hem wilt, ben je te laat." Het eerste paard waarmee De Vlieger op zijn sulky de baan opgaat, is Rover Kievitshof. De draver moet een kwalifica- tieproef rijden, waarbij wordt gekeken of hij voldoende snelheid heeft en gediscipli neerd draaft. Rover slaagt met glans, waardoor hij weer aan wedstrijden mag meedoen. „Ik ga gelijk de eigenaar bel len", zegt De Vlieger opgeto gen. „Want dit paard was op sterven na dood. Hij had vier keer achter elkaar gewonnen, maar kreeg toen de pleuritis. Daardoor was het een ge raamte met een velletje ge worden. De dierenarts zag het niet meer zitten, maar de ei genaar wilde hem niet laten afmaken. Die heeft zo'n 15.000 euro gespendeerd om 'm er weer bovenop te hel pen." Ook het tweede optreden van een paard van De Vlieger is een succes. De Finse Sanna- Leena Uusimaki, een voorma lige leerling-pikeur van De Vlieger, rijdt met Kasmir Viola naar een keurige tweede plaats. In de zevende van de tien koersen gaat de trainer zelf weer de baan op. Met Ro wan Diepnow, een absolute outsider. Want bij de balies van de totalisator wordt het paard volledig genegeerd. Wie winst van Rowan voorspelt, kan zo'n vierhonderd keer zijn inzet verdienen. De vijf euro die de verslaggever inzet voor een plaats bij de eerste drie lijkt op voorhand wegge gooid geld. De Vlieger stuurt na de Engel se mijl als zevende en voor laatste over de finish. Hoofd schuddend zet hij het dier te rug in de box. „Hij is zo lui, zo plakkerig. Je moet van alles doen voordat-ie op gang is. Nu viel het tempo halverwege ook nog eens stil om later weer opeens omhoog te gaan. Daar houdt Rowan niet van." De Vlieger verwacht meer van Ossian Transs R, waarmee hij in de achtste koers aan het vertrek staat. Ook de gokkers hebben meer fiducie in deze telg van De Vlieger. Maar hij komt na 2100 me ter niet verder dan een te leurstellende vijfde plaats. „Ik gokte op een gaatje aan de binnen kant, maar dat viel niet. Dat geluk moet je heb ben. Ook in andere sporten. Denk je dat ie mand ooit van Ellen van Langen had ge hoord als niet dat gaat je aan de binnenkant was gevallen tijdens haar olympische 800 meter?" Een dagje Wolvega eindigt steevast in het dorpscentrum, bij het cafetaria van Peter Wortel, in 1989 win naar van de Derby, de koers der koersen. Het kampioensdek hangt aan de muur. Maar zelfs de winnaar van de meest prestigieuze dra verij wacht geen eeuwige roem en dito salaris. De Vlieger: „Hij is deze snackbar begonnen, om dat hij van de paarden niet langer kon leven. Dat zegt eigenlijk genoeg over de drafsport in Nederland." Arnold Aarts LEIDEN. 15.30 UUR Wie op zaterdagmiddag in een broodjes zaak aan de markt een plekje bij het raam heeft bemachtigd, kan heerlijk naar buiten kijken. Naar de zon, of naar mensen die net iets mooier of net iets minder mooi zijn. En je kunt die mensen zo heerlijk, en ongestraft, bekritiseren. De twee bij het raam, een man en een vrouw van een jaar of vijfendertig, zijn van het type dat is blijven hangen in de studententijd. Het is te zien aan de kleding, het is te horen aan het nogal harde volume en het gebrek aan gêne bij het bespreken van de omge ving. Iedereen krijgt er van langs. De vrouw met het doorwaaide kapsel, de man die onhan dig zijn fiets op slot zet en het kindje dat hoort bij de vrouw, die aan het tafeltje naast hen zit. „Moet je kijken wat een bolle wan gen, die ogen rollen er zo wat uit." „Ja, geen gezicht." De moeder maakt met haar frons waar dat blikken inderdaad niet kunnen doden. Zeer tot haar spijt. Blijkbaar bij gebrek aan inspirerende omge ving, gaat het gesprek even later over de twee zelf. „Ga je nog, mee naar dat feest van mijn pa?" „Ik denk het niet." „Hoezo dan?" „Ik denk niet dat ik kan." „Hoezo?" „Ik heb die dag een wedstrijd, weet je nog. Ik kan echt niet afzeggen." „Hoezo? Zo belangrijk ben je toch niet? Er zijn genoeg anderen." „Ja, maar die zijn niet zo goed als ik. Van de twaalf, hoor ik bij de topvier. En bovendien, ik kan tóch niet drinken. Ik wil fit zijn." „Ha, jij en niet drinken. Laat me niet lachen." En toch lacht ze, hard en schel. „Niet drin ken, wat een grap." Hierna is het lang stil. Daar kan hij het slechtst tegen. „Heb je nog gehoord van Lucas? Die had laatst te veel ge dronken, echt te veel. Reed hij een fuik in. Dus wat doet hij? Even voor de fuik parkeert hij zijn auto, hij stapt uit en hij loopt naar een huis alsof hij daar moet zijn. Die agent is natuurlijk helemaal verbouwereerd. La chen." „Nou", zegt ze pinnig, „ik vind het onver antwoord, rijden en drinken." „Ja maar, dat is toch lachen?" Stilte. Even later vraagt hij de rekening en het stel vertrekt. Nu grijpt de moeder haar kans. Net even iets harder dan normaal zegt ze: „Dat zegt wat over mijn dochter. Moet je die dikke kont zien." Gerard Baas

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17