WETENSCHAP 'Aardewerk niet van belang voor menselijke evolutie' Psycholoog Draaisma gefascineerd door tijc: Trilvest geeft blinden ongekende bewegingsvrijheid Vakantie en stamkroeg zorgen voor contacten Liegen te zien op hersensci Kijkgedrag baby's Ditto's op de mertukaa' fc HDC 296 dinsdag 18 januari 2005 Hersenscans laten duidelijke verschillen zien wanneer ie mand liegt of de waarheid spreekt, zo maakten Ameri kaanse onderzoekers bekend. De methode kan in de toe komst mogelijk van pas komen om te achterhalen of verdach ten van zware misdrijven de waarheid spreken. Het onder zoek werd uitgevoerd met be hulp van functionele MRI (fM- RI). Dat is hetzelfde als de ge wone MRI (Magnetic Resonan ce Imaging), alleen bij functio nele MRI worden tijdens h* maken van MRI-beelden drachten uitgevoerd. De hi senactiviteit die dit met zie meebrengt, wordt door de vastgelegd. „Onze hersene™ vatten mogelijk unieke ple! waar misleiding en het vei van de waarheid of juist nj met behulp van fMRI kani den gemeten", aldus Scott ro, directeur van het Funa Brain Imaging Center van Temple University School Medicine in Philadelphia Sabine Hunnius bestudeerde de ontwikkeling van het kijkge drag van baby's tussen de zes weken en zes maanden. Het kijkgedrag van een jonge baby onderscheidt zich sterk van dat van een volwassene. Zeer jonge baby's kijken al wel naar dingen die zich binnen hun blikveld bevinden, hierbij komen echter vaak lange periodes voor waar in hun blik ergens aan vastge plakt lijkt te zijn. Dikwijls be perken ze zich dan ook tot één of twee objecten die in hun blikveld aanwezig zijn. In de eerste maanden vindt er een snelle ontwikkeling plaats van het kijkgedrag en de aandachts processen. Rond de vijf maan den beschikken baby's dan over een effectieve control hun oogbewegingen. Eerd >x onderzoeken naar het sea van gezichten maakten h< v altijd gebruik van niet-nai e lijke afbeeldingen van gez ten, zoals foto's of tekenii Daaruit bleek dat hele jon by's meestal maar enkele ties van een gezicht fixere nog niet naar het binnenjj 0 deelte van een gezicht kiji r maar vooral naar de omü >r van. Door het gebruik vat deo-opnames van het gez van de moeder kon Hunr ni echter aantonen dat ook! van zes weken oud al gen 1 naar de belangrijke binnf [i bieden van een gezicht ki v namelijk naar ogen en mi 1 Onderzoekers hebben in China resten ontdekt van twee zoo ren die zich voedden met jonge dinosaurussen. Het Ameriki Chinese team dat de ontdekking deed, vertelt zijn verhaal in t wetenschappelijke tijdschrift Nature. In de maag van een va n zoogdieren, de repenomamus robustus, bevonden zich de ti van een jonge dinosaurus. Het zoogdier is zo groot als een b ra rat. Het andere zoogdier, dat repenomanus gigantus is geno is nog de helft groter en heeft de maat van een hond van onj dertien kilo. Op de vindplaats, in de provincie Liaoning, wai kleine dinosaurussoorten gevonden. Bijna tachtig procent van de Nederlanders gebruikt de vakantie om familiebanden aan te halen of tijd aan vrienden te besteden. Ruim 36 procent gaat op vakan tie bovendien nieuwe relaties aan. Dat concludeert Carlijne Philips in haar proefschrift over gemeen schapsvorming tijdens vakanties. Philips beschrijft hierin drie uiteenlopende vakantiebe stemmingen: de partyscène op Ibiza, een vakantiedorp van Club Med op Mallorca en de Amsterdamse cam ping Bakkum. Philips verrichtte een grootschalig kwantitatief onderzoek naar gemeenschapsvorming van de Nederlander op vakantie. Ze promoveert deze maand. Bij onderzoek over gemeenschapsvorming ligt de na druk meestal op wijken, buurten en straten. De tijd dat gemeenschappen zich alleen in de stamkroeg op de hoek of bij de buurtvereniging vormden, is echter voorbij. In de moderne, welvarende samenleving zijn mensen mobiel. Ze hebben veel vakantie, reizen er lustig op los en leren graag nieuwe mensen kennen buiten hun ei gen woongebied. Zelfs in een korte periode, bijvoor beeld een weekje vakantie, blijkt dat goed mogelijk. Uit haar enquête die werd ingevuld door 1209 vakan tiegangers, blijkt dat mensen behoefte hebben aan een gemeenschap om zich heen en dat vakantie bij uitstek geschikt is om aan die gemeenschap te werken Bakkum sprak ik iemand die het heel mooi ver |j de", aldus Philips, „ze zei: als je zo veel tijd me doorbrengt, word je vanzelf vrienden." Is tijd minder voorradig, dan kunnen nog stee le relaties ontstaan, zo blijkt uit het bezoek aai land Ibiza: „Op korte vakanties is homogenitei langrijk. Ik zag dat aan een gedeelde visie op p heid in Bakkum, het spreken van dezelfde taal Med en een gedeelde interesse in muziek en u op Ibiza." GPD door Joost Vermeulen Het komt niet vaak voor dat met één klap een gevestigde wetenschappelijke theorie naar de prullenbak kan worden ver wezen. Volgens de kersverse hoogle raar West Aziatische archeolo gie aan de Rijks Universiteit van Leiden, prof. dr. Peter Akker mans, is er nu echter voldoende wetenschappelijk bewijs om een reeds lang bestaande theo rie over het belang van de in troductie van het aardewerk voor de menselijke ontwikke ling naar het land der fabelen te verwijzen. „De introductie van aardewerk, die in het begin van het zeven de millennium voor onze jaar telling in het nabije Oosten plaatsvond, werd lang gezien als een cruciale technologische innovatie die de mens opstuw de op de evolutionaire vooruit gangsladder. Dat blijkt nu vol strekt ten onrechte te zijn. De prehistorische samenleving veranderde helemaal niet we zenlijk door de komst van kera miek." Aldus professor Akkermans in zijn recente oratie (intreerede). Hij baseert zijn stelling op zijn al jaren lopend onderzoek in de vallei van de Balih, een zijrivier van de Eufraat in het Noord oosten van Syrië. „Het archeologische materiaal, laat zien dat sinds het einde van het negende millennium voor Christus, onder invloed van de komst van de landbouw, de be volking in kleine nauwelijks ge differentieerde boerendorpjes woonde. Dit beeld blijft bestaan tot ver in het zevende millennium. Weliswaar maken in de mate riële cultuur nieuwe technolo gieën (zoals aardewerk) hun opwachting, maar in essentie blijven de oude tradities en leefwijzen gehandhaafd." „In dit licht is de scheiding tus- nieuwe nederzettingen, die er echter heel anders uitzagen. Er ontstonden andere architec- tuurvormen - er kwamen op eens pakhuizen - maar ook nieuwe jachtwapens, nieuw ge reedschap, andere dierlijke bot- resten, en mooier en gevarieer der aardewerk. Daaruit kunnen bovendien andere organische residuen worden gedestilleerd. Die wijzen voor het eerst op mellcconsumptie. Deze veranderingen lijken een ingrijpende maatschappelijke verandering te bewijzen. Vol gens Akkermans zijn de nieuwe nederzettingen geen kleine au tarkische eenheden meer, maar centrale plaatsen. Het zijn centra van productie, opslag en distributie en sociale samenkomst, die ten dienste staan van een omvangrijke se dentaire en semi-sedentaire be volking. Deze bevolking van deels sei zoensmigranten houdt vee niet meer alleen voor het vlees maar ook voor de melk en de wol. De luxe en gevarieerde voorwerpen wijzen erop dat privé-bezit, sta tus en sociale stratificatie hun intree hebben gedaan. Akkermans brengt de verande ringen in verband met een in grijpende mondiale klimaats verandering die rond 6300 voor Christus begon met het smelten van Noord-Amerikaans poolijs. Deze verandering is zo'n tien jaar geleden door geologen fysi ci overtuigend aangetoond. Voor het Nabije Oosten bete kende deze klimaatsverande ring afkoeling en vooral aan houdende droogte. De reactie van de bevolking was - na de eerste schok - aanpas sing in de vorm van diversifica tie en risicospreiding. „De op lossingen en aanpassingen kunnen wij nu voor het overtui gend aantonen aan de hand van archeologisch materiaal", aldus Akkermans. door Jeroen Akkermans In de toekomst trekt iedere blinde een trilvest aan als hij naar buiten gaat. Trillende ele menten in het vest waarschu wen hem voor bomen, voetgan gers, drempels, gebouwen en voorbij stuivende auto's. Moei teloos paradeert hij door druk ke binnensteden en steekt hij kruispunten over. Stok en blin dengeleidehond gaan uit nos talgie nog wel mee, maar echt nodig is dat niet meer. Er zal nog heel wat water door de Maas stromen voordat blin den met een uit de ruimtevaart bekend trilvest de straat op gaan, denkt professor Mark Neerincx van de TU Delft. „Er moet nog onvoorstelbaar veel worden onderzocht." Neerincx, TNO en de Universi teit Twente willen halverwege 2005 starten met de ontwikke ling van en het onderzoek naar het trilvest voor blinden. Het oermodel trilvest, dat astronaut André Kuipers eerder dit jaar testte, bestaat al sinds 2001. In het vest zitten trillende ele menten die informatie over de buitenwereld doorgeven aan de huidzintuigen. Een voorbeeld van zo'n trillend element is de mobiele telefoon waarvan het trilsignaal soms aangeeft of er sprake is van een bericht of een gesprek. De trilelementen in het vest kunnen onafhankelijk van elkaar trillen en unieke tril- signalen afgeven. De afbeelding van de buitenwe reld door trillers is vergelijkbaar met klopsignalen, morsetekens en braille. Vooral braille ver toont overeenkomsten met het trilvest. Door met de vingertop pen over puntjes te wrijven weet de blinde met welke letter hij heeft te maken. Een rijdende auto zou dan bepaalde trilele menten laten trillen, zodat de huid op specifieke plaatsen wordt geprikkeld. Neerincx: „De gebruikers van het vest hebben dan wel trai ning nodig om de verschillende trilsignalen uit elkaar te houden en te begrijpen. Braille is een aardig voorbeeld, maar veel in gewikkelder dan waar wij heen willen. Ons uitgangspunt is dat trillingsinformatie intuïtief wordt begrepen. Denk bijvoor beeld aan een tikje op de schouder. Iedereen draait zich meteen om." Het intuïtieve tikje is al ontdekt door autofabrikanten. Volgens Jan van Erp van TNO heeft de nieuwe Citroën C4 een trilele- ment in de stoel. Als de auto mobilist van baan verandert zonder de richtingaanwijzer te gebruiken, voelt hij een trilling onder het been. Van Erp: „De bestuurder kan zo veel sneller reageren dan bij een correctief auditief signaal. Dat verhoogt de veiligheid." Ook de ruimtevaart en de mili taire wereld hebben belangstel ling. Zo was volgens Van Erp astronaut Kuipers erg tevreden over het vest. Door de afwezig heid van zwaartekracht in de ruimte zijn onder en boven niet gedefinieerd. De astronaut kan het trilvest zo instellen dat on der correspondeert met een trilling op de buik, en boven op de schouders. Daardoor wordt hem moei zaam om zich heen kijken be spaard. Het trilvest helpt de as tronaut bij de oriëntatie en ver hoogt het comfort. Ook heli kopterpiloten hebben baat bij het trilvest als ze exact stil in de lucht moeten hangen. Het vest geeft een afwijking direct door aan de piloot zodat deze snel kan bijsturen. Een van de problemen waar de ontwikkelaars van het vest voor blinden mee in het reine moe ten komen is de aansturing van de trilelementen door de bui tenwereld. Het mobiele tele foontje trilt op verschillende manieren na ontvangst van een signaal. Het trilvest werkt met een referentiesysteem. Het trilvest voor blinden moet op de een of andere manier een model van de omgeving maken. Zoals Neerincx zegt: „Hoe krijg je de omgeving op de huid? Hoe verzamel je informatie over de omgeving, en hoe zet je die om in tnlsignalen?" Te denken valt aan het uitzen den van ultrasone geluiden: de echo's van de kreetjes van een vleermuis stellen de nachtvlie ger in staat in het donker meni ge prooi te verschalken. Verder zijn er nog veel experimenten met proefpersonen nodig. Zo moet het trilvest onderscheid maken tussen relevante en irre levante informatie. Op dit moment is nog onduide lijk welke onderdelen van de omgeving echt belangrijk zijn en ook hoeveel informatie de blinde kan verwerken. Hij mag in ieder geval, aldus Van Erp, niet verzuipen in de chaos. In het vest zitten trillende elementen die informatie over de buitenwereld doorgeven aan de huidzintui gen. Foto: GPD In huizen en voorraadgebouwen van het prehistorische dorp Teil Sabi Abyad wordt het oudst bekende aardewerk van Syrië gevonden. Foto: GPD sen het vroege en het late Neo- lithicum rond 7000 v. Chr die door de wetenschap werd ge postuleerd op basis van de in troductie van aardewerk niet langer te verdedigen. Een hele reeks studies kunnen daarmee naar de prullenbak." Volgens Akkermans ligt de wer kelijke breuk, of beter gezegd, vindt de verandering in de sa menleving die leidt tot verre gaande diversificatie, zowel op economisch als op sociaal vlak, op een veel later punt in de ge schiedenis plcfots en wel rond 6200 v. Christus. In de Balih- vallei bleken alle nederzettin gen die dus al bijna een millen nium lang ononderbroken be woond waren door mensen die leefden van de landbouw en de jacht, ergens tussen 6300 en 6200 plotseling te zijn verlaten. Dat gebeurde echter niet voor goed. Binnen enkele tientallen jaren ontstonden er aan de voet van de verlaten dorpen weer door Peter Grondsma Het menselijk brein is niet groter dan twee gebalde vuisten. Toch bevat dit klompje grijze massa het geheugen van een heel le ven. Professor Douwe Draaisma (51) is er door gefascineerd. Hij schreef er een bestseller over. Voor een groot deel put de psy choloog zijn inspiratie uit eigen ervaringen. Bij binnenkomst kun je er niet omheen. Centraal in de huiska mer staat een kanjer van een klok. „Dat radarwerk, volkomen naakt. Ik vind het prachtig. De machinerie achter tijd spreekt me enorm aan." Douwe Draa isma draait de gewichten op en de slinger komt een zwaar tik takkend op gang. De psycholoog kocht het geres taureerde torenuurwerk jaren geleden. Hij werkte destijds aan een boek over tijdmeting in de menselijke psyche. Het is een thema dat hem niet meer los liet. „Tijd zit vooral in je hoofd. In onze maatschappij zijn we ont zettend gehoorzaam aan de klok, al beseffen we dat nauwe lijks. Als je in Nederland een kwartier te laat komt op een af spraak, is dat al onbeleefd. In bepaalde Afrikaanse landen wordt het juist raar gevonden als je op tijd komt. De marges liggen daar in uren." In de moderne wereld zal de discipline van tijd alleen maar groter worden, verwacht Draa isma. Hij bekeek eens een 19de- eeuwse dienstregeling van trek schuiten en zag dat de kleinste tijdseenheid een kwartier be droeg. „Het spoorboekje van een generatie later draaide al om minuten. Terwijl een vlieg tuig tegenwoordig vanuit de controlekamers op seconden wordt berekend." De hoogleraar in de geschiede nis van de psychologie heeft zich in zijn vakgebied vooral toegelegd op het geheugen. Het interesseert hem al sinds zijn studietijd. „Zonder geheugen is er geen denken, geen emotie, geen persoonlijkheid." Het ge kend. „Het waren vooral ders. Bijna niemand heri zich de betrekkelijke arm waarin ze opgroeiden. Si16 weg omdat ze destijds ni(l ter wisten. Ze hebben pav geleidelijk met welvaart 1 gemaakt." Draaisma is zelf ook een en verdienstelijk schrijvr een van de weinige wete schappers slaagt hij er in zijn vakgebied voor een publiek toegankelijk te 1 Van zijn laatste boek 'W het leven sneller gaat al: der wordt', zijn 70.000 e plaren verkocht. Het lev Draaisma verschillende prijzen op en er versche vertalingen in het Engel Hongaars, Italiaans, Spa zelfs Koreaans. De professor geniet enoi zijn succes, bekent hij. 1 schrijven heeft hij niet b een populaire toets aanj gen. „Ik vind het binnen vak leuk om uit te zoeke zelf graag wil weten. Acl bleek dat ik vragen heb j die bij de meeste mensc M ven." „Hoe komt het bijvoorb :6 geuren vroege herinnen e losmaken? Waarom heb r, moeite om dromen te 0 den? Hoe komt het dat! a den soms hun leven als film aan zich voorbij zit ij ken? Waarom herinner allerlei onzinnige feitjes eigenlijk wel kwijt wil, n ik belangrijke dingen va onthouden?" Het zijn alledaagse vrag maar de zoektocht naai woorden bracht hem n; zolders en de kelders va psychologie. De hooglei probeerde te ordenen e den, maar hield ook vetb over. Psychologie is nu eenm exacte wetenschap. Dra vader woont in een ver)1 huis. Hij heeft de ziekte J zheimer. „Ik was er een toen hem een geheugei ir zoek werd afgenomen. 1 kundige stelde ik nuchta dat de dementie al verd dan gedacht. Maar als z ,5 ik er verdrietig bijf, it heugen is een nuttig instru ment. „Het waarschuwt je voor onheil. Zonder herinneringen zou je volkomen weerloos in de wereld staan." Een geheugen is vooral kleverig voor akelige dingen, weet Draa isma. „De vroegste jeugdherin neringen gaan vaak terug naar een brand, een voet tussen de spaken, een val van de trap. Dingen die je niet weer wilt be leven. Evolutionair gerede neerd, hebben mensen herin neringen om zichzelf in de toe komst voor problemen te be hoeden." Draaisma maakte een stroeve start op school. Via zijn vrouw Pea kwam hij uiteindelijk tot een studie psychologie. „Niet omdat ik zo veel belangstelling heb voor mensen, ik ben be paald geen sociaal psycholoog, maar meer omdat de inwendige processen in het brein me inte resseren. Ik wil doorgronden wat zich allemaal afspeelt in dat klompje grijze massa." Zijn eigen jeugdherinneringen zijn vooral gekoppeld aan ge voelens van veiligheid en ge borgenheid. Hij groeide op in een uitgesproken gereformeerd middenklassegezin. Er waren thuis geregeld conflicten over verplichte catechisatie en kerk gang. Als 16-jarige had Douwe er geen begrip voor. „Nu ik zelf ouder ben, zie ik pas dat de intenties en bedoelingen van mijn ouders goed waren. Wat dat betreft veranderen en verkleuren je herinneringen naarmate je ouder wordt. Het geheugen is geen archiefkast waar je de goed bewaarde map pen nu en dan uit kunt trek ken." In zijn boekenkasten vol vakli teratuur - van Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche en Emma nuel Kant tot Piet Vroon - staat ook 'It Wrede Paradys' van Hyl- ke Speerstra. Het is voor Draa isma meer dan een roman. De interviews met Friezen die vlak na de Tweede Wereldoorlog emigreerden naar Canada, Amerika en Australië, bieden de psycholoog een prachtig inkijk je in hun geheugen. „Deze mensen vertellen over de tijd dat ze vertrokken uit een provincie waar landbouw en visserij nog de belangrijkste bronnen van bestaan waren. De herinneringen aan hun moe derland zijn toen bevroren. Ook hun taal is nog doorspekt met Friese woorden die tegenwoor dig op het punt van uitsterven staan." Het geheugen van de emigran ten blijkt ook wonderlijk verte- Vooral vragen over tijd houden Douwe Draaisma bezig. Foto: GPD/Sake Elzinga

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16