Een hippe rok, speciaal voor in de rolstoel Gouwe Douwe is 'een doorslaand succes' LEIDEN REGIO Grotere strandpaviljoens in Noordwijk Nieuwe gemeente begint met tekort Natuurkunde doet het goed leiden - Het Leidse en Delftse natuurkundeonderzoek is 'zeer goed tot uitstekend'. Dat is de conclusie van een internationa le visitatiecommissie die de kwaliteit van het onderzoek heeft gemeten. Het Leidse Insti tuut voor Onderzoek der Na tuurkunde blijkt zelfs beter te zijn dan het natuurkundeon derzoek van de TU Delft. Te spreken is de commissie van negen hoogleraren over de goe de contacten met het voorgezet onderwijs in de regio, waardoor de universiteit meer eerstejaars natuurkunde uit de regio trekt. Theoretische Natuurkunde haalde op alle onderzoekspro jecten de maximale score, een zeer ongebruikelijk resultaat. Meisje (17) door vrouw mishandeld leiden - De politie heeft zater dagmiddag op de Beestenmarkt een 44-jarige vrouw van wie de woonplaats niet bekend is, aan gehouden op verdenking van mishandeling van een Leids 17- jarig meisje. De verdachte zou haar meerdere keren met een scherp voorwerp in het gezicht hebben gekrast. De twee ken nen elkaar. ACTIES VOOR AZIË Leerlingen van de Pacelli- school in de Mors doen mee aan de landelijke actie van het jeugdtv-programma Zappelin. Met allerlei klusjes gaan de groepen zeven en acht geld in zamelen voor bouwstenen voor scholen in het getroffen gebied. Mensen uit de wijk die een klusje hebben voor de school kinderen kunnen bellen naar de school: 071-5760858. Het benefietconcert van het Hartebrugkoor heeft zondag ruim 2100 euro opgeleverd. Het geld gaat naar Atjeh en Sri Lanka. De gemeente Oegstgeest ver lengt haar actie voor Azië tot 1 februari. Inwoners hebben nu meer tijd om in aanmerking te komen voor een verdubbeling van het geld dat zij ophalen. Het maximumbedrag voor een 'verdubbelingsaanbod' be draagt 15.000 euro. KORT EN ZAKELIJK Het Leidse afslank- en figuur- verbeteringsinstituut Figurella heeft een nieuwe eigenares. De 33-jarige Karin Warmerdam- Burgers volgt Jacqueline Ham op, die tweeëntwintig jaar aan de leiding stond. Figurella heeft vijf filialen, in Leiden aan de Kuipers Rietbergstraat 3-en ver der in Alkmaar, Beverwijk, Haarlem en Purmerend. War merdam deed de afgelopen twee jaar al ervaring op met het bedrijf, als filiaalhoudster in Leiden. Figurella helpkvrouwelijke cli ënten om gewicht te verliezen, een beter figuur te krijgen en de conditie te verbeteren. Zij ont spannen met behulp van ozon, doen oefeningen en krijgen voedingsadviezen. Advocaten- en notarissenkan toor TeekensKarstens komt met een gratis spreekuur vc sonen- ën familierecht een kan na een afspraa vend binnenlopen voo vies op dat gebied. DaJ het onder meer om ecll ding, omgangsregelingl mentatie, testamenten! ging in familiebedrijve drijfsopvolging en het len van nalatenschapp hankelijk van de aard probleem wordt de bei een half uur tot een uu geadviseerd. Daarna k> worden besloten welkf gelen er al of niet moe 1 den getroffen. TeekensKarstens is gei aan het Plantsoen en i naalpark. Afspraken ki lefonisch of per mail v gemaakt via www.teek stens.nl of 071-579170 AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld In het Muziekhuis aan de Middelstegracht 123 is van avond een kennismakingsles Afrikaanse percussie, van 19.00 tot 20.30 uur. De vereniging Borstvoeding Natuurlijk houdt woensdag in Leiden een informatieavond voor werkende vrouwen die borstvoeding (willen) blijven geven. Aanmelden kan via tel. 071-5223906 of ddanton@zon- net.nl. Een basiscursus antroposofie begint woensdagavond in De Lemniscaat aan de Schelpenka de 40. De cursus bestaat uit ze ven bijeenkomsten van 20.00 tot 22.00 uur, en kost 55 euro. Wie zich wil aanmelden kan dat doen bij Jelle van der Schuit, tel. 079-3211837 of schuit82@zonnet.nl De geheime dienst is vrijdag het onderwerp van een discus sieavond bij Eurodusnie. Na vertoning van een documentai re over de dienst is er een debat met onder anderen de maker van de film Chris Vos en de Leidse Groenlinks-fractievoor zitter Gerard van Hees. Aan vang 20.00 uur in eetcafé Las Vegas in Vrijplaats Koppen- hinksteeg. In wijkservicecentrum Vogel vlucht wordt een cursus teke nen en schilderen gegeven, op twaalf maandagochtenden van 9.30 tot 11.00 uur. De kosten zijn 12 euro. Bij voldoende deelname be gint vrijdagochtend een cursus Frans bij buurthuis Matilo aan de Zaanstraat. Deelnemers be talen 39 euro voor 12 lessen. Aanmelden kan via tel. 5412515. COC Leiden wil begi 1 een gespreksgroep ovi sche gevoelens. Vroui nen zich telefonisch a via 071-5663082 of via site www.cocleiden.nl Vrijdag is er een kaa sjoelavond in het geb wijkvereniging Aktief Berlagestraat 2. Aanv. uur. Reversal Trainingen houdt zaterdag van 9. 19.30 uur een open d: troductieworkshops c bied van liefde en sek Voor meer informatie 5722344 of www. re versaltr aining In de universiteitsbi aan de Witte Singel is derdag 20 januari tot februari een tentoons zien van boeken over schiedenis en cultuur atië en Dalmatië. He! de 600 exemplaren te lectie van Ivo Dubrav Het Erfgoedhuis Zu land organiseert curs beroepskrachten en v gers, onder meer ove werving en het ontwe websites. Het cursusl worden besteld via 0/ of via www.erfgoedhi Voor Turks en Arab kende vrouwen met j ten organiseert de G< Rijngeest Groep een Ontspanning door In De cursus wordt gegf Leiden. Vooraf zijn ei makingsgesprekken. formatie is verkrijgba GGD (tel. 071-52332( de Rijngeest Groep 8908100). dinsdag 18 januari 2005 door Dafne Dubois leiden - Een hippe spijkerrok met een broekje erin waardoor je geen inkijk hebt, een zwartka- toenen broek met witte stiksels en een voorgevormd kniestuk en een felroze shirt dat wat langer is aan de achterkant. Dit zijn voorbeelden van aangepaste maar toch hippe kleding die Ma- rije de Jager (29) en Hester Rip- pen (30) onder de naam 'No Body Perfect' op de markt brengen. De Leidse De Jager en Rippen uit Laren maken kleding voor vrouwen die op een rolstoel zijn aangewezen, maar die ook ge schikt is voor valide mensen met een zittend beroep. Hun idee viel op bij de Bart Founda tion, de stichting die is ver noemd naar BNN-oprichter Bart de Graaf. Deze stichting biedt jonge mensen die een 'in grijpende ziekte' hebben door gemaakt, de kans om hun am bitie waar te maken. Dus mo gen de twee Leidsen komend jaar deels op kosten van de Bart Foundation beginnen met hun modebedrijf. Met hun plan wa ren ze woensdag 12 januari te zien op BNN. De twee vrouwen lijden beide aan een bijzondere ziekte waar bij het bindweefsel wordt aan getast. Rippen zit hierdoor in een rolstoel. „Het is het syn droom van Ehlers-Danlos. Ons bindweefsel - het cement van je lichaam - zit veel te los. Bij het type dat Hester en ik hebben, zit het syndroom vooral in je gewrichten. Wij moeten onze spieren gebruiken om de bot ten op hun plaats te houden. Als ik bijvoorbeeld mijn arm te ver uitsteek, gaat mijn schouder uit de kom. Soms voel je dat niet eens, want wij hebben al tijd pijn en dan voel je alleen de ergste op één plek", aldus Ma- Leids duo ontwerpt de kledinglijn No Body Perfect rolstoel", zegt Hester. „D ciale kleding die er al is.i l torn made'. Wij wilden ie leuks maken dat ook con bel is. Bijvoorbeeld zond pen en zakken op de ach 1 van een broek, dat zit na niet lekker. Comfort staa d op de eerste plaats, maai g moet zeker hip zijn. Wij B met felle kleuren en leul prints." j Voor het programma op a hebben Marije en Hesta U monsters van de kleding j bruikt, maar de broeken ken en shirts moeten no der afgewerkt worden. 2 werpen de kleding same freelance modeontwerp Diana Heij van het Don Daan Fashion. Voor de 11 echt verkocht kan wordf 1 ben ze investeerders no 1 „Dat is heel moeilijk, de 1 weten niet wat ze met tv a gekeurde wijven moetei 1 de Bart Foundation kreg i een voorschot om Dian betalen en een accounti ger, maar de organisatie j vooral No Body Perfet naamsbekendheid te ge r ambassadrice van hunj r heeft Irene Moors beloc 5 zodra alles klaar is, Hesi jj Marije een modeshow 1 y geven tijdens het televis 1 gramma 'Life and Cook RTL4. Zodra alles op gang is g men, kunnen de twee v zich meer inzetten voor project. Als het bedrijf s vol is, willen ze alleen v mers aannemen die dei beidsongeschikt of geh zijn. „We willen ook m; f schappelijk wat betekei!l deze achtergestelde gro1 moet alleen de juiste m hebben. Het liefst zou i voorbeeld een bed op k l willen, waar je even kaï1 ten", zegt Marije. 1 website: www.nobodyisperfect Het lijkt net of Hester Rippen (links) en Marije de Jager ringen dragen, maar met deze hulpstukken kunnen ze kracht zetten met hun vingers. Foto: Taco van der Eb rije de Jager. De erfelijke ziekte is niet erg be kend in Nederland. Slechts één op de vijfduizend mensen lijdt hieraan. Omdat veel dokters het syndroom niet kennen, stuitten beide jonge vrouwen in het ver leden op onbegrip. Als kind hadden ze vaak verstuikingen en breuken en werden dan door de dokter weggestuurd met het advies 'wat voorzichti ger te doen'. Pas toen ze mid den twintig waren, is de correc te diagnose gesteld. „Ik heb op mijn zestiende een zwaar onge luk gehad waarbij ik mijn kaak op twee plaatsen brak. Dit ging gewoon niet over, ik heb vierenhalf jaar vloeibaar moe ten eten", zegt Hester. Marije voegt daaraan toe: „Ik heb vier maanden met mijn duim in het gips gezeten, alleen maai- om dat ik een tas van twee kilo had opgetild." Ongeveer een jaar geleden za ten De Jager en Rippen zoals wel vaker in het Leidse café Huis de Bijlen. Daar ontstond het idee om iets 'maatschappe lijk verantwoords te doen' met hun ziekte. „We vinden mode allebei heel leuk en er bestaat niets hips voor vrouwen in een Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg gaan meteen bezuinigen katwijk - De nieuwe gemeente, die ontstaat door de fusie van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg, begint volgend jaar met een tekort. Hoe groot is nog on duidelijk. In afwachting van de fusie heb ben de drie gemeenteraden grote projecten op de lange baan geschoven, omdat de nieuwe gemeenteraad daarover moet beslissen, legt de Katwijk- se burgemeester Wienen uit, voorzitter van de stuurgroep die de fusie voorbereidt. „Er is dus een forse wensenlijst, waar op een aantal dingen staat dat dringend moet gebeuren." Het multifunctionele centrum voor sport- en welzijnsvoorzie ningen in de Katwijkse nieuw bouwwijk de Zanderij bijvoor beeld. Er wordt wel onderzoek gedaan naar het bijeenbrengen van de Katwijkse bibliotheek, Tripodia, zwembad Aquamar en andere organisaties, maar een beslissing is nog niet geno men. Er is wel wat ruimte voor projecten die echt niet kunnen wachten, zegt Wienen. „Maar we moeten keuzes maken, want er moet meer gebeuren dan waarvoor geld beschikbaar is." Toch noemt Wienen het geld gebrek 'niet onlogisch'. Ook als de drie gemeenten apart waren gebleven, hadden ze alledrie met tekorten gekampt in 2006. Ze krijgen minder geld van het rijk, terwijl een aantal uitgaven wel hoger uitvalt. „We zouden hoe dan ook moeten ombui gen, bezuinigen of de belastin gen verhogen." Over de omvang van het tekort wil Wienen nog niets zeggen. Het is bijvoorbeeld nog heel lastig te zeggen wat de inkrim ping van het personeelsbestand gaat kosten. Aan het sociaal ak koord wordt gewerkt en het is nog onduidelijk hoeveel men sen willen vertrekken met een financiële regeling. Het uit gangspunt is dat er geen ge dwongen ontslagen vallen, zegt Wienen. De financiële afdelingen zetten de feiten en cijfers nu op een rij. Dit voorjaar worden die aan de gemeenteraden gepresen teerd, samen met voorstellen om het tekort te dekken. Nu al proberen de drie gemeenten om bij het samenvoegen van hun beleid het tekort zoveel mogelijk te beperken. Daarom geldt de regel dat in principe niet het beste beleid, maar het goedkoopste beleid tot norm wordt verheven. door Jan Preenen noordwijk - Strandpaviljoen houders in Noordwijk krijgen meer ruimte. Het gedeelte dat zij mogen bebouwen, gaat van 200 naar 240 vierkante meter. Bovendien komt er één pavil joen bij: vlakbij het naaktstrand tussen de Koningin Wilhelmi- naboulevard en de Duindamse- slag. De maatregelen moeten er voor zorgen dat het tekort dat Noordwijk jaarlijks op de ex ploitatie van het strand lijdt (het afgelopen jaar één ton) verdwijnt. Vorig jaar werd nog gedacht aan drie extra pavil joens. Niet alleen bij het naakt strand, maar ook bij het Palace- plein waar nu nog de strand- post staat van de politie en vóór de Koningin Wilhelminaboule- vard. Van die laatste plekken is echter afgezien. Het politiebu reautje wordt weliswaar vervan gen door een mobiele post van hout of kunststof, die waar schijnlijk tegen de duinen aan komt te staan, maar op de hui dige plek is een 'spottershill' ge pland, een soort uitkijkplek voor toeristen. Vóór de Astrid- boulevard is vooralsnog geen ruimte. Blijft over het paviljoen bij het naaktstrand, waarvoor nog een exploitant wordt ge zocht. „Maar dat zal", aldus wethouder Van Duin van strandzaken, „geen probleem zijn, gezien de grote belangstel- ling" Volgens K. Borst, eigenaar van De Zeespiegel bij de Duindam slag en voorzitter van het Geza menlijk Overleg Noordwijkse Strandbedrijven (GONS), waar bij vijf van de zestien strandpa viljoenhouders zijn aangeslo ten, handelt de gemeente niet fair: „We zijn door Van Riezen (projectleider badplaatsontwik keling, red.) voor het blok gezet. Of er komen twee paviljoens bij, óf wij betalen meer pacht. Voor ons is dat een koude dou che na het goede overleg dat we jarenlang met de gemeente hebben gehad. Dit staat ons ab soluut niet aan. De gemeente berekent al de hoogste prijs en dan zouden we daar bovenop nog eens duizenden euro's ex tra moeten betalen. Dit is ge woon chantage." W. van Riezen verbaast zich over die kritiek: „Er is helemaal geen sprake van dat de pavil joenhouders voor het blok wor den gezet. Zij willen meer me ters en kunnen daar nu ook voor kiezen." Wethouder Van Duin beaamt dat: „Sommigen hebben aangegeven dat zij in derdaad hun paviljoen willen uitbreiden. Bijvoorbeeld De Klink en Alexander Beach, dat tot een heel andere indeling wil komen en daarvoor al tekenin gen heeft gemaakt." den. „Het heeft een bijzondere smaak en is niet geschikt om er tien achter elkaar van te drin ken", aldus Deutekom. Als ze het willen verkopen, kan het wel. Vooralsnog is het bier ver krijgbaar in de universiteits winkel, het Visitor's Centre op NS-station Leiden Centraal en het Juridisch Café op de rech tenfaculteit. De bedoeling is dat alle cateringpunten van de universiteit het biertje gaan verkopen. Ook gaat Deutekom Gouwe Douwe de komende maanden promoten bij Leidse studie- en studentenverenigin gen. Opvallend is ook aan wie het bier verkocht wordt. „Niet alleen medewerkers van de universiteit kopen de Gouwe Douwe, maar ook studenten." Toeristen zijn er in deze perio de van het jaar bijna niet vol gens Deutekom. Zij bezoeken de universiteitswinkel vooral in de zomermaanden. Het biertje, dat in een beugel- fles van 33 centiliter zit, is dub bel gekopt, ongefilterd en niet gepasteuriseerd. De Gouwe Douwe heeft een alcoholper centage van zes procent en wordt gebrouwen door bier brouwerij St. Christoffel in Roermond. Het etiket is geel met blauw en een gouden randje. De kleuren zijn eenvou dig te verklaren. „Blauw is de kleur van de universiteit en geel de kleur van het biertje. De Het blohde biertje dat ver noemd is naar de populaire 'gouden' rector Douwe Brei- mer, de Gouwe Douwe, is vol gens hoofd van het Studenten centrum Plexus Esther Deute kom 'een doorslaand succes'. Het universiteitsbier is sinds december 2004 verkrijgbaar in onder meer de universiteits winkel in studentencomplex Plexus aan de Leidse Kaiser- straat. Deutekom zegt dat er al ruim 400 flesjes bier verkocht zijn. Dat is meer dan verwacht. Omdat de Gouwe Douwe vol gens Deutekom echt een ca deauartikel is, verwacht zij niet dat Leidse kroegen of vereni gingen het ook gaan aanbie- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De Gouwe Douwe, Leids universiteitsbier. Foto: Taco van der Eb gouden rand is voor het goud gele karakter en het feit dat we het een gouden rector vinden", legt het hoofd van Plexus uit. „Ik vind de Gouwe Douwe het ultieme cadeautje voor studen ten omdat het een bijzonder - en volgens kenners lekker - bier is, in een mooie beugelfles zit, de naam van de rector magnificus draagt en tot laat in de avond en in het weekend verkrijgbaar is", aldus Deute kom. Bij een kleine smaaktest op de redactie vinden de bierkenners dat 'het wel zo wegdrinkt' maar dat het 'oppassen is voor het alcoholpercentage'. De smaak is volgens sommigen 'fris' en 'zacht op de tong1, maar een enkeling vindt het goudgele vocht 'erg bitter'. Dafne Dubois

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14