'Fietsverkeer te druk voor aanleg RGL' 5Hier is het warmer dan op straat9 REGIO Fusie ROC's heeft meeste gevolgen voor Leiden Heeft Leiden een geheime schietvereniging? r Geen rechtszaak na dood baby Voorburg Wniskas variatiemenu RAN ZIJN LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leiderdorp R1 r Over de flipperkast is een plas tic afdekzeiltje gespannen. Geen overbodige maatregel, ge zien de vele verfspatten op de kleding van de jongens die de ruimte in en uit lopen. Op de maat van een stevige housebeat die uit de geluidsinstallatie klinkt, zijn ze met rollers druk bezig de muren geel en groen te kleuren. De jongens, in leeftijd variërend van 12 tot 18 jaar, zijn al twee weken bezig met het klussen in de ruimte. En het einde is bijna in zicht. Zodra het jeugdhonk klaar is, kunnen de jongeren uit de buurt er meerdere malen per week terecht. „En dat is hard nodig voor deze groep", zegt jongerenwerker Thed van den Berg van de Leidse Welzijns Or ganisatie (LWO). „Voor deze jongens is in deze buurt eigen lijk al jaren niets meer te doen. En dus gaan ze op straat rond hangen, omdat ze zich verve len. En dan krijg je allerlei ne gatieve verhalen." Wesley (16) knikt. „Ik zit liever hier dan dat ik op straat loop. Dit is een stuk warmer", zegt hij lachend. Bovendien was hij wel een beetje zat, dat rondhangen. Waar ze ook stonden, voortdu rend kregen ze het aan de stok met buurtbewoners. „Overal worden we weggestuurd. En als we dan niet meteen weg zijn, krijg je meteen de politie op je dak. Heb je een boete van 45 euro." Nee, dan liever iets nut tigs doen in het lokale buurt centrum. Het idee voor het clubhuis ont stond spontaan toen de jonge ren in het buurtcentrum waren voor een vergadering over de nieuwjaarsviering, zegt Van den Berg. „Bij die gelegenheid bleek dat ze graag iets met deze ruim te wilden doen. Die werd toch maar één avond per week voor een kinderdisco gebruikt. Wij wilden dat initiatief graag on dersteunen." Tom Oomen, beheerder van het buurtcentrum, is onder de indruk van de inzet van de jon gens. „En doordat ze het zelf hebben opgezet, zullen ze de tent ook niet snel afbreken. Het is de bedoeling dat ze elkaar een beetje controleren." Als al les af is, worden de jongeren ook betrokken bij het runnen van het buurtcentrum. Zo krij gen ze taken toebedeeld als muziek draaien en aan de bar bedienen. Toch is het de bedoeling dat het meer wordt dan een hang plek, benadrukt Van den Berg. „Door activiteiten en work shops te organiseren, willen we ze iets meegeven. Vaardigheden waar ze buiten het buurtcen trum wat aan hebben. Zodat er ook eens iets positiefs te mel den valt over deze groep." LEIDSE KWESTIES Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie is de rijkste man van Leiden? Kun je het grachtenwater drinken? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei- denaar zich wel eens stelt -min der of meer voor de hand lig gend. Aflevering 58: Is het waar dat er in Leiden een geheime schietvereniging is? President Cees Roëll reageert teleurgesteld op het 'uitlekken' van het bestaan van Pistool schietvereniging Colonel Colt. „Het bestaan van onze vereni ging is een groot mysterie, dat is juist het aardige ervan. We hebben, ik wil niet direct zeg gen een eed, maar toch een on geschreven afspraak dat we het bestaan ervan niet naar buiten brengen. 'Alles rondom Colonel Colt is in zwart kruit gehuld', dat zeggen we als mensen er naar vragen." Zelfs op Minerva, waar Colonel Colt een subver eniging van is, is het bestaan van de schietclub nagenoeg on bekend. Het geheim heeft opmerkelijk lang stand gehouden. De schietvereniging van Minerva- studenten is namelijk al in 1854 opgericht en gaat nu dus zijn 151ste jaar in. „Het 150-jarige jubileum hebben we op gepaste wijze gevierd", erkent Roëll met tegenzin. „Nee, ik ga niet zeg gen hoe." Ook wil Roëll niet Pistoolschietvereniging Colonel Colt is een van de best bewaarde ge heimen van Leiden. „Alles rondom Colonel Colt is in zwart kruit ge huld", is het enige dat de leden vertellen aan 'buitenstaanders'. Archieffoto: United Photos De Boer zeggen hoeveel leden de club telt en of ze inderdaad met re volvers van het merk Colt schie ten, in een poging nog iets van het geheim te redden. Schietoe feningen doen ze op de baan van Schietsportvereniging 'De Vrijheid' in Leiderdorp. Een burgerschietvereniging heeft Leiden gek genoeg niet. De pistoolschietvereniging is vernoemd naar de legendari sche Amerikaanse wapenfabri kant 'Colonel' Samuel Colt (1814-1862). 'Kolonel' was zijn bijnaam, die hij kreeg van de gouverneur van Connecticutt, de staat waar zijn wapenfabriek nog altijd staat. Colt ontwierp en produceerde als eerste een goed werkende 'revolver', een 'zesschieter' met zes kogels in een ronddraaiende kamer. Voor die tijd kon een pistool slechts één kogel per keer afschieten. De .45-revolver van Colt werd populair in de Amerikaanse burgeroorlog en was ook hét htmdwapen van de Amerikaan se cowboys. Samuel Colt opende zijn wa penfabriek in 1847 in het stadje Hartford. De revolver groeide snel uit tot een enorm succes, ook in Europa. In 1851 opende hij een tweede fabriek in Lon den. Het is dan ook niet zo vreemd dat de Leidse schietver eniging, die in 1854 werd opge richt, zich wilde tooien met Colts naam. Eén jaarlijks hoogtepunt voor Colonel Colt is het schietduel met de politie Leiden. Deze tra ditie gaat terug tot 1956. In dat jaar hield de Nederlandse Landmacht een schietwed strijd, waar verenigingen, poli tie en militaire organisaties zo als de studentenweerbaarheid Pro Patria zich met elkaar kon den meten. De Leidse politie hoofdinspecteur J. Arbouw kwam op het idee om een jaar lijks schietduel te houden tus sen Colonel Colt en de top schutters van de gemeentepoli tie. De achtergrond van het idee was dat de Leidse politie weinig contacten had met stu denten en dus nauwelijks wist wat er in hun kringen leefde. Een jaarlijks schietduel kon daar misschien verandering in brengen. Het duel wordt nog altijd ge houden, het laatste jaar op de schietbaan van het regionale trainingscentrum van de politie Hollands Midden in Alphen aan den Rijn. Colonel Colt vaar digt hiervoor de twaalf beste schutters af, die het opnemen tegen twaalf agenten die in Lei den werken. Zowel bij de politie als bij de studenten wordt met spanning naar de wedstrijd uit gekeken, want elk jaar weer blij ken de partijen aan elkaar ge waagd. De schutters van Colo nel Colt staan bekend als 'erg goed' en het staat dan ook niet bij voorbaat vast dat het agen tenteam wint. Wilfred Simons Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactle.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426. lami' taboe zeilclub Het bestuur van stu- feilvereniging De Blau- it geeft zichzelf een an- i. Vorig jaar septem- ot het bestuur zichzelf te noemen. Dit woord "(rde het bestuur toen (et wind, water en zei- leldt het Leids univer- fckblad Mare. Het be lt wel dat een tsunami k is, maar kon na een Iht op internet geen jf vinden van na 1967. lang geleden, oordeel- pstuur, dat dit de e niet hoefde te be- i de zeebeving in de [Oceaan vindt het be- ideze naam niet meer 1 Mijn wereld, mijn krant. I 1 Leidsch Dagblad (advertentie) Iedere Dag Menu 12 zakjes a 100 gram LEIDEN bonnen bij lolcontroles vervolg van voorpagina leiden/zoetermeer - In Leiden en omgeving zal de fusie van het ID College en het ROC Lei den de meeste gevolgen heb ben, aangezien dit het enige ge bied is waar beide scholen ac tief zijn. De opleidingen wel zijn, gezondheidszorg en admi nistratie worden door beide scholen aangeboden en in de toekomst samengevoegd. Of dit ontslagen met zich meebrengt is nog niet duidelijk. Van Gaal: „Bij het ROC Leiden is de helft van het personeel ou der dan 50. We krijgen de ko mende jaren dus met veel ver trekkende werknemers te ma ken. Misschien hoeft er nie mand gedwongen uit." Maar dat is allemaal nog niet onder zocht, vult Bijlstra aan. Voor de zomer verwachten de collegevoorzitters dit in kaart te hebben gebracht. Dan gaat het fusievoorstel naar de medezeg genschapsraden van de scholen toe. Volgens Van Gaal begrijpen de meeste personeelsleden van het ROC Leiden wel waarom er gefuseerd gaat worden. „Vier jaar geleden stonden we ook op het punt om te fuseren. Dat dat toen niet is gebeurd, wordt door veel mensen binnen het ROC Leiden betreurd. De mees ten zien ook nu meer voordelen dan nadelen, maar dat wil niet zeggen dat ze allemaal ja staan te knikken. Waar we ook niet aan voorbij mogen gaan is de veranderingsmoeheid binnen de ROC's. De afgelopen jaren is er zoveel op het onderwijs afge komen en dat houdt voorlopig nog niet op." Bij het ID College is de fusie voor veel werknemers niet echt een onderwerp waar ze vaak bij stilstaan, meldt Bijlstra. „Voor sommige docenten wordt het een reünie Zij krijgen hun oude collega's weer terug." Van Gaal: „Eigenlijk is deze fusie een cor rectie van de indeling die zeven jaar geleden werd gemaakt toen de ROC's werden gevormd. Grote scholen zijn toen in stuk ken gesneden en over verschil lende nieuwe onderwijsinstel lingen verdeeld. Die scholen en mensen worden nu weer bij el kaar gebracht." Jongeren in de Kooi zijn hard aan het werk in hun eigen clubhuis. „En doordat ze het zelf hebben opgezet, zullen ze de tent ook niet snel afbreken", vermoedt de beheerder van het buurtcentrum. Foto: Henk Bouwman Hangjongeren in de Kooi bouwen eigenhandig clubhuis 'Merries moet lijmen' volgens keur De Vlieger ee arrestaties steekpartij 1 - Een 38-jarige Leidenaar j 23-jarige Hagenaar zijn agnacht naast het station akt na een steekpartij. Op ekwaar zich veel hard- 'ebruikers ophouden, het tweetal ruzie met een ige Leidenaar die meerde- en werd gestoken. Het Dffer is voor behandeling et LUMC gebracht. De ding voor de steekpartij is ibekend. n van der s overleden - Wim van der Sluys (60), ;er en partner van Leidse e zanger van het Leidse lied, is zondagmiddag in MC overleden aan een de longziekte. Hij wordt <om 13.00 uur op be- laats Zijlpoort ter aarde Tijdens een afscheids- comst in de kapel van het f zingt Wies Cavé. Leidse eeft voor de komende aanden al zijn optredens ;d. „Daarna ga ik weer at heb ik Wim moeten rlichting over Gouwe Lijn De wijkvereniging Pie- Academiewijk en Le- West organiseert ag 26 januari een voor savond met forumdis- iver de Rijn Gouwe Lijn. mers aan de discussie Ier anderen Jeltje van inhoven (gedeputeerde olland), de Leidse ver- ithouder Ruud Hessing, ;ersorganisatie Rover, irs van de Lammen- jveg verenigd in de stich- om, de lokale midden- iwijkverenigingen. De >mst is van 19.30 tot ir in de Lokhorstkerk. Bij alcoholcontroles in oge Rijndijk in Leiden eweg in Voorschoten ifgelopen weekeinde cessen verbaal uitge- ndat de bestuurders dden gedronken dan tvan dan220/ug/l. tomobilisten moesten rijbewijs inleveren, arige Voorschotenaar 8-jarige Leidse hadden inalcoholgehalte van jevelijk 985 ug/1 en 640 door Rody van der Pols leiden - Het pronkstuk moet nog worden geschilderd. 'Da Kooi Kingdom' komt er in gro te, opvallende letters op een van de muren te staan. Naar een zelfgemaakt ontwerp. Zoals het hele clubhuis in buurtcen trum De Kooi door jongeren zelf onder handen is genomen. Dit alles onder het motto: beter de handen uit de mouwen dan op straat rondhangen. „Daar vervelen we ons maar." dinsdag 18 januari 2005 1800 wielrijders per uur in Breestraat door Silvan Schoonhoven leiden - In een uur tijd rijden 819 fietsers per uur in één richting door de Breestraat. De strook van anderhalve meter breed die voor fietsers overblijft als de Rijn Gouwe Lijn (RGL) wordt aange legd door de binnenstad, is te krap om dat aantal te verwer ken. Dat stelt de Fietsersbond na een telling van het aantal fiet sers over Leidens belangrijkste fietsroute. Volgens Elsbeth Klink van de Fietsersbond gaat het op deze plek in de stad om 'extreem ho ge aantallen'. „Op veel plekken in de route door de binnenstad is slechts 1.50 meter voor fiet sers gereserveerd. Dat is vol gens standaardtabellen de mi nimale breedte om maximaal 150 fietsers per uur in één rich ting te laten fietsen." Volgens Klink is een dergelijke breedte hooguit geschikt voor enkele tientallen passanten per uur en is in de drukke Breestraat zeker 3,5 tot vier meter nodig. Zaterdag passeerden in de Breestraat 3607 fietsers in twee uur. De Fietsersbond heeft voor de tweede keer een meting ge houden om meer zicht te krij gen op het aantal fietsers op het traject. Vandaag volgt een der de meting. De bond wil dat de gemeente zelf onderzoek gaat doen naar de fietsersstromen door de stad. De belangen van fietsers raken nu al snel onder gesneeuwd bij nieuwe verkeers plannen, vindt de bond. Die staat al sinds de eerste RGL- plannen op het standpunt dat de belangen van fietsers niet uit de verf komen. „Het is vreemd", schrijft Klink, „dat in Leiden de fietser een belangrijke verkeersdeelnemer is, maar dat er nauwelijks cijfer materiaal voorhanden is. Door dat fietsers niet worden geteld, bestaan ze niet op papier en wordt er dus onvoldoende re kening mee gehouden." Bij een eerdere meting telden vrijwilligers van de Fietsers bond maar 2598 passanten in twee uur. Die lage score was te wijten aan het slechte weer, schreef Klink. Tijdens de me ting van morgenochtend, ter hoogte van de Mandenmakers- steeg, treden SP-raadslid Paul Day en drie andere fractieme dewerkers op als waarnemer. Op de kruising Mandenmakers- steeg-Breestraat-Diefsteeg is een halte gepland voor de snel tram. Wethouder Hessing krijgt de re sultaten van de metingen aan geboden. B4kids vervangt hoogslapers leiden/voorburg - Er komt geen rechtszaak tegen het Leid se B4kids Kinderopvang, naar aanleiding van het overlijden van een baby in kinderdagver blijf Telraam in Voorburg. Vol gens het openbaar ministerie zijn er geen strafbare feiten ge pleegd. De baby raakte in sep tember bekneld in een hoogsla per en overleed een dag later. B4kids heeft naar aanleiding van het ongeluk een aantal maatregelen genomen. Uit politieonderzoek is geble ken dat er bij het ongeval een opening is ontstaan tussen de onderbalk van een schuifhekje aan het bed en de plank die het matras op zijn plaats houdt. Het zes maanden oude kindje kwam met zijn voetjes in die opening terecht. Door het ge wicht schoof het hekje verder omhoog, waardoor het jongetje verder uit het bedje zakte en knel kwam te zitten, zo meldt de kinderopvangorganisatie. Alle hoogslapers in het Telraam zijn inmiddels vernietigd. De nieuwe worden over enkele we ken verwacht. De kinderen sla pen tijdelijk in campingbedjes. B4kids heeft de leveranciers van alle kinderbedjes gevraagd om deze te laten controleren door een keurmerkinstituut en even tuele tekortkomingen zo spoe dig mogelijk te verhelpen. Alle producten die B4kids voortaan bestelt moeten een veiligheids- keurmerk hebben. Daarnaast is de procedure voor het intern melden van inciden ten en onregelmatigheden ver scherpt, zodat medewerkers 'optimaal alert' zijn. Met de groepsleiding wordt vaker ge sproken over het onderwerp veiligheid. B4kids beseft dat niet alle risico's zijn uit te slui ten. Wel doet B4kids alles wat mogelijk is om veiligheidsrisi co's te beperken." Het Telraam was in 2002 het eerste kinderdagverblijf dat B4kids buiten Leiden opende. Een bestaand centrum werd overgenomen en opnieuw inge richt. Er werden toen ook nieu we hoogslapers aangeschaft. Nadat er in de zomer twee kin deren uit deze bedjes waren ge vallen, werden ze gecontroleerd door de Voedsel- en Warenau toriteit. Na dat onderzoek wer den ze aangepast waarna de Voedsel- en Warenautoriteit meldde dat 'de tekortkomingen waardoor de ongelukken zijn ontstaan, inmiddels zijn verhol pen'. Anderhalf jaar later gebeurde het dodelijke ongeluk met het zes maanden oude jongetje. Uit voorzorg besloot B4kids om niet alleen in Voorburg maar ook in andere kinderdagverblij ven hoogslapers niet meer te gebruiken. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en J ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) I Naam: M J Adres: J Postcode/Plaats: J Tblefoonnr: u v.m bezorgoont Geboortedatum: I I e-mailadres I Bank-Zgirorekeningnummer i I Handtekening: J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. 1 Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc.nJ of surf naar www.leidschdagtolad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13