Ook KRO komt met eigen themakanaal MEDIA KRO profileert De eerste Nederlandse bankroven Nelleke van der Krogt zoekt altijd vrolijkheid Kinderen begrijpen reclame nil zich met Tien Geboden Paul de Leeuw geveld door ski-ongeluk De Mol haalt 'Robinson' Talpa binnen Vereniging wil na 2010 plek voor zichzelf HDC648 dinsdag 18 januari 200; hilversum/anp - Tv-presenta- tor Paul de Leeuw heeft een ski ongeluk gehad en moet daarom van de dokter enige tijd rust houden. De VARA zendt hier door donderdagavond een an der programma uit dan het ge plande PaPaul. De afleveringen van vandaag en morgen van dit programma stonden al op band, verklaarde een woord voerder van de VARA. De Leeuw vermoedt dat hij vol gende week zijn werkzaamhe den hervat. Helemaal zeker is dat niet, omdat nog niet vast staat of een bot in zijn arm is ingescheurd of is gebroken. De presentator is door het ongeval eerder uit Oostenrijk terugge keerd, maar ondervindt niet heel veel hinder van het onge luk. Zijn gezondheidsproblemen hebben ook gevolgen voor de eerste voorronde van het natio naal Songfestival, dat donder dagavond plaatsheeft. De Leeuw maakt deel uit van de jury en kan daar nu niet aanwe zig zijn. naarden/anp - De nieuwe tele visiezender van mediaondeme- mer John de Mol gaat het pro gramma 'Expeditie Robinson', nu nog van NET 5, uitzenden. Eerder was al bekend dat de presentator van deze overle- vingsshow, Ernst-Paul Hassel- bach ook bij De Mol gaat wer ken, net als de vroegere NET 5- programmadirecteur Remko van Westerloo. Na de verworven tv-rechten van het Eredivisievoetbal, is Ex peditie Robinson het eerste programma waarvan bekend wordt dat Talpa, het zal gaan uitzenden. Talpa heeft bij de Britse eigenaar Castaway de uitzendrechten verworven voor de komende drie jaar voor Ne derland en voor België. Hilversum - Het zal weinig mensen de komende tijd kun nen ontgaan: de KRO is gisteren begonnen met een opvallende nieuwe imago-campagne, waarin niets minder centraal staat dan de Tien Geboden. Op televisie, radio, internet en de komende weken ook op posters in abri's en op stations zullen deze 'kernwaarden van onze joods-christelijke traditie' breed worden uitgedragen. Het is de bedoeling dat de campagne drie jaar gaat lopen. Vergeleken met de al flink spiri tueel getinte spotjes uit de vori- ge campagne, zoals de omstre den Maria-figuur met de ont blote borst, zijn de nieuwe ui tingen nog nadrukkelijker ka tholiek van aard. Volgens KRO- voorzitter Frans Slangen is dat uitermate belangrijk in een tijd waarin de positie van de om roepverenigingen ter discussie staat. „We moeten ons nóg na drukkelijker profileren dan we al deden", zei hij gisteren bij de presentatie van de campagne. Daarin zijn de geboden omge doopt in 'beloften' of 'positieve statements', en is de formule ring omgedraaid. Het wat dwin gende 'gij zult niet' is in de meeste gevallen vervangen door 'ik.Zo werd 'gij zult niet doden' vertaald met 'ik wil leven', is 'gij zult niet stelen' omgedoopt in 'ik heb genoeg', en werd 'gij zult geen onkuis- door Patrick van den Hurk Hilversum - De KRO komt nog dit jaar met een digitaal thema kanaal, waarop de katholieke omroep zich vooral op basis van zijn identiteit zal gaan profile ren. Dat zei voorzitter Frans Slangen gisteren bij de presenta tie van de nieuwe imagocam pagne van zijn omroep. „We praten er nu nog over, dus ik kan niet zeggen wanneer het precies komt en hoe het er exact gaat uitzien. Maar dat het kanaal er komt staat wel vast." Als de KRO het plan doorzet, wordt ze de tweede publieke omroepvereniging die zich op het pad van de digitale thema kanalen begeeft. De VPRO was twee jaar geleden de eerste met het muziekkanaal 3voorl2-tv, en vulde dat aanbod vorige maand aan met HollandDoc en een tweede 3voorl2-kanaal. De NOS begon tegelijkertijd met Journaal24, maar is geen om roepvereniging met leden. Ook andere omroepen hebben digitale plannen. Zo overweegt de TROS een kanaal te begin nen dat gebaseerd moet wor den op de tv-gids TROS Kom pas. Dat zou moeten worden geëxploiteerd als een activiteit van de vereniging TROS, zodat er minder rekening hoeft te worden gehouden met de be perkingen die het bestuur van de Publieke Omroep de vereni gingen oplegt. Volgens Slangen overweegt ook de KRO die con structie. De voorzitter roert zich gere geld als het gaat om de positie en de invloed van de omroep verenigingen in het bestel. De KRO wil daarin vooral duidelijk herkenbaar blijven, en vreest bij de rationalisering ervan haar 'geur en kleur te verliezen. „En bij dat herkenbaar blijven heb ik het niet alleen over de perio de van de huidige uitzendcon- cessie", aldus Slangen. „De KRO zal ook na 2010 altijd een plek voor zichzelf willen heb ben, op tv, op de radio, via breedbandinternet en dus ook op themakanalen." Om te voorkomen dat op het themakanaal dingen te zien zullen zijn 'die iedereen al doet', ligt het volgens Slangen voor de hand dat er vooral identiteitsbepalende program ma's zullen worden gepro grammeerd. „Dat kunnen pro gramma's zijn die al eerder op de gewone tv zijn vertoond, maar ook dingen die we er spe ciaal voor maken. We denken bijvoorbeeld ook aan program ma's voor de jeugd, zeg maar vanaf 12 jaar. Daar is niet zo veel voor op de tv." De KRO presenteerde gisteren ook een aantal nieuwe pro gramma's. Opvallend daarbij is Wie was ik?, vanaf mei te zien, waarin mensen regressiethera pie ondergaan. Ze worden door een therapeut in trance ge bracht, zodat ze in hun geest kunnen terugkeren naar een ver verleden. De verhalen die daar bij komen bovendrijven, zijn door de redactie op waarheid getoetst, waarop presentator Derk Bolt met de deelnemers naar de plekken ging die zij in hun trance hebben gezien. De Tien Geboden, maar dan in een wat 'mildere uitvoering'. De KRO toont de komende maan den waar de omroep voor staat. Op tv, op de radio, internet én op posters in abri's en op de sta tions. Foto: KRO Hilversum - Nederland kreeg veertig jaar geleden voor het eerst met het verschijnsel bank overval te maken. Dat in de ja ren vijftig en zestig niemand re kening hield met een overval op een bank, valt op te maken uit de verschillende verhalen van bankmedewerkers, vanavond in Andere tijden. In die tijd was het heel gewoon om in een bank de alarminstallatie uit te zetten om het de schoonmaak sters wat makkelijker te maken. Over het vervoer van geld ver telt een bankemployee: „Je stond helemaal niet stil bij een overval. Je reed gewoon op je fiets met een pakket van 30.000 gulden." Geldtransport vindt tegenwoor dig plaats in nauw overleg met de politie. Voordat Nederland te maken kreeg met bankover vallen vond het vervoer van geld naar banken plaats via de postbode. Hij leverde bij het lo ket de enveloppen met biljetten van 25 en 100 gulden af. De to tale inhoud bedroeg al snel 40.000 gulden. Zwart-wit beelden van een in terview met een bankmedewer ker bij wie de schrik er nog goed in zit, doen denken aan een fragment uit de documen taire Bowling for Columbine van Michael Moore. Moore leest een advertentie van een bank. Nieuwe bankrekening- houders krijgen een wel heel bijzonder welkomstgeschenk: een geweer. Moore opent een rekening en krijgt als dank het wapen mee. Volgens Ruud Oord van de Ne derlandse Vereniging van Ban ken vindt de eerste echte bank overval plaats in 1965. In Til burg zien overvallers kans om bij een filiaal van de Amster dam-Rotterdam Bank een be drag van 900.000 gulden buit te maken. Overvallen die hiervoor plaatsvonden doet Oord af als 'kruimelwerk en slappe imita ties van mensen die de Bonnie Clyde films haddeq gezien'. Oord vertelt verder dat grote fi lialen niet erg in trek waren bij overvallers. Zij hadden een dui delijke voorkeur voor de kleine re. Postfilialen, waar je naast geld ook een tijdschrift kon ko pen, waren erg in trek. Hier kon de overvaller eerst rustig de si tuatie inschatten voordat hij daadwerkelijk tot actie over ging- „Er waren ook overvallers die het hele land afgingen om bij één soort bank, bijvoorbeeld de ABN, een overval te plegen. Een soort vaste klant, maar dan op een vervelende manier", aldus Oord. Moniek Toebosch was een van de omstanders die getuige was van de overval op de Amster dam-Rotterdam Bank. „Wat opviel was dat er twee witte Ci- troëns waren. Npg belangrijker was de inhoud van de auto's: twee prachtige mannen." Toen ze door had dat het hier om een gewapende overval ging onder nam ze actie: „Ik hoorde een schot. Later zien we mannen naar buiten komen met van die zwarte dokterstassen die uit puilden. Toen ze wegreden, ben ik naar het midden van de straat gelopen en heb ik het kenteken van één van de auto's genoteerd." Voor slachtoffers van bankover vallen was er in de beginperio de niet echt sprake van goede nazorg. Arthur van Colmjon Andere Tijden bij de NPS op Ne derland 3, vanavond, 20.50 Uur Top 10 meest bekeken programma's 1. Spoorloos Ned. 1 2. Vermist Ned. 2 3. Studio Sport, zondag 19 uur Ned. 2 4. Goede Tijden Slechte Tij RTL 4 den 5. Journaal 20 uur NOS 6. EHBO, eerste hulp bij op RTL 4 voeden 7. Keeping up appearances TROS 8. Hart van Nederland SBS6 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 10. Baantjer RTL 4 Top 10 meest bekeken kinderprogram 1. Jeugdjournaal NOS 2. What's with Andy Fox Kids 3. Zoop Nickelodeon 4. Rocket power Nickelodeon 5. Spongebob squarepants Totally spies! Nickelodeon 6. Fox Kids 7. Wetensnap VPRO 8. Klokhuis NPS 9. Kids top 20 Fox Kids 10. Shinchan Fox Kids Marktaandelen in Nederland 1 14,4 (12,5) Nederland 2 14,3 (15,8) Nederland 3 6,3 (6,5) - RTL 4 17,9 (16,2) RTL 5 4,9 (4,3) Yorin 5,8 (5,2) SBS 6 11,4 (15,1) - NET 5 5,1 (4,9) Veronica 4,0 (4,2) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijl De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bes kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staai/' aandelen van vorige week. AVRO-presentatrice Nelleke van der Krogt heeft haar hele leven kunnen doen wat ze wilde, en onderweg héél veel gelachen. De televisiekijkers heb ben dat een tijdje niet kunnen merken, maar vooral na het terugblikprogram- ma Daar blijf je voor thuis weten ook zij beter. door Jacques Geluk den haag - „Nadat ik de "Vaginamono- logen' in het theater had gedaan, zei den mensen: We kunnen nooit meer met droge ogen naar u kijken. We wis ten niet dat u kon lachen. Als presen tatrice van AVRO's Opsporing verzocht kón ik ook niet lachen", vertelt Nelleke van der Krogt (57). Ze presenteert al weer enkele seizoenen Tussen kunst en kitsch en onlangs nog de tv-serie Daar blijf je voor thuis. „Ik heb mijn hele leven alleen maar gedaan wat ik wilde, en ik ben altijd op zoek naar vrolijkheid", zegt Nelleke. Als ik vroeger een leuk kantoor zag dacht ik: 'Daar zou ik graag willen wer ken'. Dan stapte ik naar binnen en vroegen ze wat ik kon. Dan vroeg ik: Wat wilt u dat ik kan? Van kinds af aan heb ik opgetreden, hoewel dat niet in de familie zat. Dat zat er in." „Ik heb het conservatorium gedaan om muziekonderwijzeres te worden. Als bijvak had ik zang, klassiek zange res, maar ik kan niet meer zingen. Dat moet je bijhouden. De stem is het moeilijkste instrument. Ik heb jaren in de folk gezeten, ook met Marie-Cécile Moerdijk, daar heb ik mijn gezin van onderhouden. Ik ben op de radio ge weest met de groep Pijpekruid. In het ochtendprogramma van Maartje van „Ze vragen altijd of ik iets met antiek heb. Ik vind het prachtig, maar het meest antiek ben ik zelf." Foto-. GPD Weegen bij de KRO. Toen dacht ik: Hier wil ik werken, en ik wist dat ik bij de omroep terecht zou komen. Inmid dels zit ik 25 jaar bij de omroep." „Het tweede dat ik heb gedaan was een documentaire inspreken voor de IKON, waar Wim Koole nog directeur was. Hij was heel zorgvuldig. Na af loop zei hij dat ik een prachtige stem had, maar niet zo geschikt, vanwege mijn licht Vlaamse accent. Dat zegt meer over de documentaire dan over mij, vond ik. Bij de politiemensen in Opsporing verzocht heb ik er altijd op gehamerd dat ze rustig met accent mochten spreken. Anders krijgen mensen toch het idee dat er iets niet klopt." Onder haar is het programma iets minder strak geworden, zonder dat de geloofwaardigheid en integriteit aan kracht hebben ingeboet. Want als het moet is Nelleke van der Krogt heel erg serieus en gedreven. Ze heeft Justitie er met haar doorzettingsvermogen van kunnen overtuigen dat het laten zien van reconstructies in het programma niets met sensatie te maken heeft, maar iets toevoegt. Het maakt Opspo ring verzocht niet alleen aantrekkelij ker om naar te kijken, het verduidelijkt vooral de zaak en daarmee de kans op een succesvolle opsporing van de da ders. Hond „Soms was ik wel een onbetrouwbare hond", zegt ze met een grapje. „Ik im proviseerde soms, hoewel dat niet de bedoeling was. Justitie had alle teksten goedgekeurd en hield dan haar hart vast, zat met gesteven pantoffels te kij ken. Dat snap ik, want je kunt snel wat verknoeien met een opmerking. Een advocaat kan al gauw zeggen dat je er al van tevoren vanuit bent gegaan dat zijn cliënt de dader was. Ik heb dat programma met veel overtuiging ge daan en er vrienden bij het Korps Lan delijke Politie Diensten aan overge houden. Ik kan mijn fiets overal neer zetten en mag overal rijden." Praten met Nelleke van der Krogt is een feestje. Dat hebben ook de beken de Nederlanders ervaren die door haar zijn bezocht voor Daar blijf je voor thuis. Er is wat afgelachen in die serie. En het was allemaal echt, niets ge speeld. „Ik heb er zo van genoten. Ik hoop dat die tweede serie er komt, maar de hoge heren zijn er nog niet uit. Vroeger had je een goed idee, en als je directeur dat ook zag kon je mor gen beginnen. Nu moet het over zo veel schijven. We hebben de gasten heel gericht bezocht, want er moesten fragmenten van hun programma's zijn. Van Mies Bouwman - het was bij zonder dat ze wilde meewerken, want ze is heel kieskeurig - hadden we al leen stukjes 'Telebingo'. Vroeger werd er veel weggegooid. Maar ik zal je zeg gen: ik ben er zelf voor thuisgebleven." Ook in 'Tussen kunst en kitsch', toch een serieus programma dat ze heeft 'overgenomen' van Cees van Dronge- len, mag gelachen worden. Graag zelfs. „Kijkers kunnen zich identificeren met de mensen die daar komen! van grondwerkers die iets hebben opge graven tot mensen die iets geërfd heb ben en alles daar tussenin. Onze ex perts hebben ook leuke verhalen pa raat over de voorwerpen. Dat is niet voorbereid. Ik ben een beetje interme diair tussen de 'klant' en de expert. Ik kan heerlijk improviseren." De formule kan volgens haar nog jaren mee. En zijzelf? „Ik ben elk jaar blij dat ik werk heb. Voor oude, gerimpelde mannen viel het wel mee, maar vrou wen werden tot voor kort al afgevoerd voordat hun botten volgroeid waren. Gelukkig zijn ze daar een beetje op te ruggekomen, Hanneke Groenteman is ook terug. Maar een presentatrice van in de zeventig heb ik nog niet gezien. Dat gaat wel komen, we hebben nu ook een ouderenomroep Max. Wie weet! Er rommelt zoveel bij de om roep. Het hoeft niet alleen meer jong en mooi te zijn." En toch heeft ze oog voor jongere col lega's. „Ik ben er een groot voorstan der van de omroepknuppel, de micro foon, op tijd door te geven." Ze heeft zelf de daad bij het woord gevoegd door op tijd Frits Sissing (41) te laten meedraaien, tot hij de presentatie en de eindredactie van Opsporing ver zocht van haar kon overnemen. „Ik had op een gegeven moment het ge voel dat hij er klaar voor was." 'Geen babe' Ten slotte: „Ik ben presentator van be roep. Ze denken dat ik expertise heb als het om antiek gaat. Ze vragen altijd of ik iets met antiek heb. Ik vind het prachtig, maar het meest antiek ben ik zelf', zegt Nelleke, die ondanks dat nog steeds als tv babe verschijnt op de site tvbabes.com. „Onzin, ik ben 57, maar je krijgt jezelf niet van die site af. Ik wil geen babe zijn." Het nieuwe seizoen van Tussen Kunst Kitsch gaat van start op 3 februari, op donderdag om 20.55 uur op Neder land 1 heid doen' vertaald met 'ik ben trouw'. 'Gij zult geen afgoden vereren' is in de campagne 'God is er', en 'eert uw vader en moeder' werd 'ik respecteer mijn afkomst'. Graffiti In elke uiting van de campagne is iemand te zien die een belof te in stralende gouden letters in de lucht schrijft. Eén van de makers omschreef dat gisteren als 'sprituele graffiti'. De uit de vorige campagne stammende slogan 'het gevoel dat je wilt de len' is gebleven, maar verder zijn deze spotjes inderdaad veel explicieter dan de reeks die sinds 2000 bij de KRO te zien is geweest, zegt KRO-mediadirec- teur Ton Verlind. „In de vorige campagne leen den we beeldtaal uit onze cul tuur, en lieten we de invulling over aan het publiek. Deze keer is er een duidelijke boodschap: er is niets beters dan de Tien Geboden, de regels waarop on ze maatschappij is gebouwd. Het is onze checklist voor be schaving." Volgens directeur Ton Verlind is het de meeste mensen vol strekt duidelijk waar de KRO voor staat, maar was het inge- 'Ze herkennen merken en zingen deuntjes mee' hilversum/mediaredactie - Kinderen tot een jaar of zeven herkennen reclame en de be doelingen van reclame hele maal niet. Vanaf ongeveer tien jaar gaat dat beter en stellen kinderen zich wat kritischer op tegenover reclame. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim ne gentienhonderd kinderen tot en met twaalf jaar in opdracht van de Stichting Reklame Rak kers. Uit het onderzoek blijkt ook dat kinderen zeer ontvankelijk zijn voor reclame in al zijn vormen. Ze herkennen merken moeite loos en zingen menig reclame deuntje mee. Bijna alle kinde ren (vanaf vier jaar) weten wel ke pindakaas in een tube zit (Fred Ed) en in welke reclame er Powerrrrr.... wordt geroepen (Danoontje). Reclametechnieken zoals ca deautjes in verpakkingen, ge bruik van bekende Nederlan ders in de reclame en sponso ring worden door kinderen vanaf tien jaar goed gezien en begrepen, al hebben zij bij (di gitale) folders nog steeds moei te met het verschil tussen recla me en informatie. Een e-mail nieuwsbrief van kinderzender Nickelodeon werd bijvoorbeeld niet gezien als reclame. Niets Over het algemeen weten kin deren weinig tot niets over hoe en vooral waarom reclame wordt gemaakt. Zelfs bij de ou dere kinderen (elf- en twaalfja rigen) is de kennis over de re clamewereld zeer beperkt. On der kinderen vanaf tien jaar wordt wel een kritische hou ding merkbaar, ook al vinden deze kinderen reclame over het algemeen nog steeds voorna melijk 'cool'. Uit het onderzoek blijkt dat 33 procent reclame op tv storend vindt, omdat het een programma onderbreekt dat zij zitten te kijken, 26 procent vindt dat er te veel reclame is, 22 procent vindt dat reclame te lang duurt en nog eens negen tien procent vindt dat reclame te vaak wordt herhaald. Van de ondervraagde kinderen vindt 41 procent dat hun ou ders te weinig meekijken naar kinderprogramma's en dat ter wijl uit het onderzoek blijkt dat ouders het idee hebben dat zij wel voldoende meekijken. De kinderen geven aan dat het an- wikkeld om die boodsc men te vatten. N „We kwamen uit bij de G van onze normen en w N We hebben de gebodei N loftes wel aangepast aa Tl tijd. Het zijn geen strei A gels, maar positieve bo 0 schappen: zó wil ik ziji R wil ik leven. Je moet je N schuldig voelen, maar M iets zijn waar je naar v( Li Deze beloftes zijn doel^N wilt nastreven, maar je N1 niet altijd te halen. En B' op véél discussie naar U ding van deze campag Cl Ni R 2: dersom is en dat zij se: lijk met de ouders i5 naar bijvoorbeeld h voetbal en films. Out ook niet goed op df^( zijn van de favoriet! 1 ma's of websites vai^ ren. n De Stichting Reklamp vorig jaar opgericht 4- teerders van kindei ®j reclamemakers, t( 7 ders, overheid en wit. pers met als doel kin^°, voor te lichten over 1 S( De stichting ijvert ni61 verbod op kinderrec jn dat inmiddels in een ropese landen wel m stichting is mede op(2< te voorkomen dat derland een reclame J kracht wordt. in

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10