LEIDE 'Marktwerking stimuleert trek naar Leiden' 3 an voor parkeerplaatsen aan rand Roomburg Fietsenkelder onder Stadhuisplein: lust of last? vvoners intsoen ieen steun PvdA R E O I O Nieuwe krukas luidt restauratie houtzaagmolen in Basisscholen en musea ontwikkelen 'digitale' lespakketten Kennedylaan krijgt ophaaldienst glas A t Ji - De protestactie van (enbewoners die zeggen i opknapbeurt van hun itblijft, lijkt succes te Eind december plantte elangenvereniging van ewoners demonstratief omen in het Plantsoen, igen zeggen omdat plan voor de herinrichting urend stuklopen op bu- itie'. PvdA-fractievoorzit- inie Broeyer wil weten of voners gelijk hebben en iderdaad sinds 2003 niets is gekomen van de re- van het monumentale iende-eeuwse park. „Als ar is, dan vind ik dat erg lellend." met collegaraadslid ijfje heeft Broeyer schrif- vragen gesteld aan WD- ïder Rogier van der San- wil weten of het klopt dat afgelopen jaren geen bomen zijn geplant in mtsoen en wat dan de neringen zijn. Zijn er ningen nodig waar de een weet van heeft? Wie die vergunningen afge- raarom zijn ze niet ver- Dat zijn vragen waar graag antwoord op wil. wil ook weten wat de ambtenaren hebben ge- ïet het renovatie- en be- in voor het park, dat de iteraad in 2003 al aan- n dat in 2004 al uitge- had moeten zijn. „Wij dat krediet met veel en in grote haast vrijge- Nu ontstaat het beeld al die tijd niets met het ;edaan." sluit niet uit dat de pro die de Plantsoenbewo- paleren, ook in andere in de stad spelen. Als er ngsproblemen zijn, wil- :yer en Wijfje ook weten 'financiële gevolgen' De fractievoorzitster het 'te gek' dat mensen e ellende' ertoe moeten m om illegaal okker- en loten te planten. maandag 17 januari 2005 Manifestatie in De Burcht tegen huurbeleid van minister Dekker door Erna Straatsma leiden - Een trek van mindervermogende huurders uit de regio naar Leiden ligt voor de hand als woningcorporaties op grote schaal aan 'marktwerking' gaan doen. Goedkope huizen blijven dan alleen over in de stad. Uit onderzoek van het Team Wonen van de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) blijkt dat slechts iets meer dan een kwart van alle woningen in Leiden over een jaar in aan merking komt voor een forse huurverhoging. In de rand gemeenten van Leiden ligt dat percentage veel hoger. Dat kan betekenen dat de lagere inkomens voor een goedkope huurwoning straks alleen nog in Leiden terechtkunnen. „Huurders uit Noordwijkerhout moeten straks misschien wel naar Leiden verhuizen voor een goedkope woning", zei wethouder Ron Hillebrand zaterdag, tijdens een mani festatie tegen het nieuwe huurbeleid in sociëteit De Burcht. De drukbezochte bijeenkomst was georganiseerd door de Federatie van Huurdersorganisaties van Leiden en omgeving (FHLO). Een trek naar oude stadswijken zou volgens Hillebrand haaks staan op een ander streven van Dekker, namelijk het tegengaan van gettovorming. „Marktwerking staat ge lijk aan segregatie. Alles wat we de afgelopen jaren heb ben opgebouwd wordt hierdoor afgebroken." Forse huurstijgingen worden op 1 juli 2006 mogelijk, als minister Dekker woningcorporaties meer vrijheid geeft om hun prijzen te bepalen. Ze wil dat een kwart van alle huurwoningen uit de sociale sector gaat. In Leiden en omgeving komen alle huurwoningen met een WOZ-waar- de boven de 115.000 euro voor onttrekking aan de sociale sector in aanmerking. Huurders die afhankelijk zijn van huursubsidie kunnen straks alleen nog terecht bij 'sociale verhuurders' ver wacht het Team Wonen, dat zijn onderzoek heeft gehou den in opdracht van de FHLO. In Leiden ontvangt 28 pro cent van de huurders huursubsidie. Ruim 60 procent van deze groep behoort tot de minima. Dertig procent van de regionale huurmarkt is in handen van particulieren. Ook zij kunnen gebruikmaken van de mogelijkheid om huren extra te verhogen. „Ik voorzie alleen maar negatieve effecten van het nieuwe huurbeleid, voor alle betrokken partijen", concludeerde Henri Zegers van het Team Wonen, na presentatie van zijn onderzoeksresultaten. Lex de Boer, directeur van woningcorporatie Portaal, toonde zich een van de weinige voorstanders van de zo geheten 'huurliberalisering'. „Nu zijn alle woningen in Leiden ongeveer even duur, namelijk zo'n 350 euro. Een relatie tussen prijs en kwaliteit is er nauwelijks." Wat De Boer betreft mag daar verandering in komen. leiden - De monumentale houtzaagmolen De Heester boom aan de Haagweg krijgt vandaag een nieuwe kruk as. De as, die de zaag aandrijft en bijna twee jaar gele den brak, is speciaal voor de Leidse molen in Engeland gemaakt. Burgemeester Lenferink krijgt de krukas over handigd van het stichtingbestuur. Met deze formaliteit wordt het startsein gegeven voor de restauratie van de Heesterboom. De houtzaagmolen aan de Haagweg is ge bouwd in 1804 en is tot 1949 in gebruik geweest. In 1992 is de molen gerestaureerd, maar een aantal onderdelen is toen buiten beschouwing gebleven. Zo is onder meer de rieten kap aan vernieuwing toe, moet de molen zowel binnen als buiten worden geschilderd en heeft de bui tenhelling groot onderhoud nodig. De Heesterboom is in De musea en de basisscholen n gaan samen 'digitale' lespak- intwikkelen. Het is de bedoe- deze via het internet aangebo- rden, bij voorkeur zodra alle zijn aangesloten op het glas werk. nemer van het project is De Digitale Sleutel (DDS), alle onderwijsinstellingen van irtegenwoordigd zijn. Volgens lenburg wordt er al druk ge- irmd over de mogelijkheden. n - „Stel dat bij Naturalis een aangespoel de walvis wordt gebracht, dan kunnen de leerlingen via de computer meekij ken. En dat is nog maar een van de tal loze toepassingen die denkbaar zijn." Het Leidse netwerk zou zodoende een 'proeftuin' moeten worden van de mogelijkheden die het glasvezelnet werk biedt. Voordeel van glasvezel is dat het een veel grotere capaciteit heeft dan het traditionele telefoonnet. Om technologische innovatie op dit vlak te stimuleren, stelt het rijk hier voor een subsidie van 300.000 euro in het vooruitzicht. DDS hoopt dit bedrag dan ook binnen te slepen. Of er daadwerkelijk een glasvezelnet werk tussen de scholen komt, is nog niet duidelijk, stelt Kranenburg. „Het is een zeer kostbare aangelegenheid. Dus het ligt er ook een beetje aan hoe veel fondsen en subsidies er aange boord kunnen worden." Behalve de scholen participeren ook de universi teit en de gemeente Leiden in het glas vezelproject. Als alles meezit, kan het netwerk er begin 2006 liggen, aldus Kranenburg. Maar ook als de scholen geen glasve zelnetwerk krijgen, gaat de ontwikke- let van Dijk De gemeente hoopt dat parkeerplaatsen kun nen aan de rand van de ïieuwbouwwijk Room- tfet minstens honderd plaatsen langs de ver- ijksweg A4 bij de Willem Madeweg is het par- bleem in de wijk opge likt wethouder Ron Etil- 1 (PvdA/ruimtelijke or is van de eerste 'vlek- de nieuwe wijk hebben ente gevraagd om meer uimte. Zij hebben uit- d dat er 1,6 parkeer- ïr woning nodig is. Die niet haalbaar, aldus id. De gemeente heeft esloten om het aantal •laatsen fors te verho- ongeveer 1100 tot 1400, 1 plaats per woning, teststelling van het be- agsplan halverwege de u «entig ging de gemeen- t nog vanuit dat Room- --f jn autoluwe wijk zou De toen vastgestelde één parkeerplaats ement en 1,25 per zoning. Bij het ma- het ontwerp van de duizend huizen is al gehouden met een igvan de norm tot 1,4. Er zijn nu nog niet genoeg parkeerplaatsen in Roomburg. In de smalle Dianastraat leidt dat al snel tot problemen. De huizen in de Diana- straat werden in oktober als eerste opgeleverd. Foto: Hielco Kuipers Die wordt volgens Hillebrand ook gehaald. Achteraf is het, zegt hij, een il lusie gebleken om te denken dat mensen een auto weg zou den doen als er te weinig par keerplaatsen zijn. Zeker voor Roomburg, een 'dure' wijk met huizenprijzen van gemiddeld boven de 3 ton, was de norm te laag. „Nu realiseren wij ons dat mensen de auto in een plant soen zetten als ze geen parkeer plaats kunnen vinden." Vertegenwoordigers van bewo ners van de eerste deelprojec ten in de wijk hebben de wet houder in een overleg laten we ten dat zij de norm van 1,4 nog te laag vinden. De bewoners 1954 in het kader van een internationaal verdrag over 'cultuurbescherming in buitengewone omstandigheden' samen met het St. Annahofje en de Bibliotheca Thysiana op de lijst van 100 Nederlandse monumenten opgeno men. Archieffoto: Henk Bouwman ling van digitale lespakketten door, al dus Kranenburg. „De technische mo gelijkheden zijn wel beperkter als je gebruik maakt van een 'kopernetwerk', bijvoorbeeld ADSL, omdat je dan min der data kunt versturen. Het verzen den van live-beelden met een hoge kwaliteit is in dat geval lastig. Maar nog steeds zijn er genoeg mogelijkhe den die dit initiatief aantrekkelijk ma ken." Volgende week maandag komen de scholen en musea om de wensen over en weer te inventariseren. door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente wil graag een bewaakte fietsenkelder voor 1300 fietsen onder het Stadhuisplein, in de hoop auto mobilisten te verleiden om de fiets te nemen. „Het bieden van service en comfort helpt daar bij", zegt wethouder Hille brand. „Natuurlijk lost één gro te kelder het fietsenprobleem in de stad niet op. Maar 1000 'zwerffietsen' minder op de Nieuwe Rijn als er markt is, scheelt echt." Vanavond is er een informatiebijeenkomst voor buurtbewoners over de ondergrondse stalling in City Hall. De fietsenstalling die de ge meente voor ogen heeft is com fortabel, bewaakt en bovenal gratis. „We willen in de fietsen kelder de mogelijkheid bieden om boodschappen bewaakt te stallen, kluisjes te huren, naar de wc te gaan en natuurlijk een bandenplakservice aanbieden", zegt Hillebrand. En we willen de bezoekers via een roltrap de kelder in en uit laten gaan." Aan deze fietsenkelder, waar het college van burgemeester en wethouders vlak voor de kerstdagen zijn goedkeuring aan gaf, hangt een prijskaartje van zo'n 6 miljoen euro. De ex ploitatie en het onderhoud van de fietsenstalling worden ge raamd op zo'n 350.000 euro per jaar. De nieuw aan te leggen mega- stalling onder het Stadhuisplein zou de kleine, goedlopende stalling aan de Kapelstraat en de grote, slechtlopende fietsen stalling in de Aalmarktschool overbodig maken. De fietsen stalling achter de Hartebrug- kerk blijft bestaan. Donderdag staat de kelder op de agenda van de raadscommissie econo mie en verkeer. Mocht daar het groene licht worden gegeven voor het plan, dan kan er bin nenkort met de aanleg worden begonnen. D66 trekt nut en noodzaak van de kelder in twijfel. „Als je af gaat op de beschrijvingen van de gemeente zelf, zou je de in druk krijgen dat er onder het Stadhuisplein een soort para dijs op aarde wordt aangelegd", zegt D66-fractievoorzitter Paul van Meenen. „Maar het onder zoek dat de gemeente zelf nota bene heeft laten uitvoeren, schetst een heel ander beeld. De bezettingsgraad van de kel der blijkt bijvoorbeeld het over grote deel van de week slechts 20 tot 25 procent te zijn. Alleen op woensdagmiddag en zater dag ligt een volle fietsenkelder in de lijn der verwachting." Datzelfde onderzoek stelt bo vendien dat fietsers niet bereid zijn om meer dan 150 meter te lopen vanaf de plaats waar ze hun fiets hebben gestald. „Zo'n stalling zonder dwang werkt maar half', aldus Van Meenen. „Als er geen parkeerwachters zijn die af en toe een bekeuring uitschrijven, gooit geen enkele automobilist geld in de meter. In het onderzoek van de ge meente wordt ook gesteld dat een 'fiets fout fiets wegregi- me', zoals dat nu geldt rond het station, in de buurt van het Stadshuisplein en misschien zelfs in het hele centrum nodig zou zijn. En dat lijkt ons niet wenselijk." Van Meenen: „Wij zijn een groot voorstander van goede parkeervoorzieningen voor fiet sers en dat mag ook wel wat kosten. Maar we vragen ons af of deze beoogde kelder de beste oplossing is." van de eerste complexen in Roomburg vroegen zelf om 1,6 parkeerplaats per woning. Zij baseren dat gemiddelde op een enquête onder 245 toekomstige bewoners. Zij gaven aan voor hun eigen auto's in totaal 405 parkeerplaatsen nodig te heb ben, 127 meer dan bij deze pro jecten worden aangelegd. De wens van de bewoners is volgens Hillebrand niet haal baar, in verband met 'de leef baarheid' van de wijk. Boven dien ligt de norm van 1,4 al ver boven het gemiddelde van de Leidse wijken, die in veel wijken nauwelijks boven de 1 komt. Met de 'honderd of meer' plaat sen aan de Willem van der Ma deweg is er volgens Hillebrand 'echt geen probleem' meer. „Bewoners kunnen niet altijd twee auto's voor de deur zetten, maar dat is ook niet zo erg." De extra parkeerplaatsen zijn ook bedoeld voor bezoekers. Of de parkeerplaatsen er ook komen is nog niet. zeker. Het verzoek om bij de verdieping van de rijksweg A4 hiervoor ruimte te reserveren is neergelegd bij rijkswaterstaat. „Dat moet wor den uitgezocht." Op dit moment is het parkeer probleem in de nieuwe wijk nog 'nijpend', geeft Hillebrand toe. Dat komt omdat er nog veel bouwwegen zijn. leiden - Bewoners van de Ken nedylaan en omgeving krijgen een gratis glasophaaldienst. Bij wijze van experiment gaan ver standelijk gehandicapten elke dinsdagochtend de wijk in om gebruikt glaswerk in te zamelen en naar de glasbak te brengen. Het project is een initiatief van dagactiviteitencentrum Zuid wester, dat op zoek is naar nieuwe dagbestedingsactivitei ten in de buitenlucht. Slaat de proef aan dan wil het centrum, gevestigd aan de Kennedylaan, er een permanente ophaalservi- ce van maken. Buurtbewoners kunnen voortaan hun glaswerk op dinsdagochtend voor half tien bij de voordeur zetten. De spullen worden voor twaalf uur bij de glasbak gedeponeerd. Het centrum heeft goede erva ringen met het ophalen van schillen in Zoeterwoude. Zowel de cliënten als de wijkbewoners zijn hier tevreden over de werk zaamheden. Een ander samenwerkingsver band is in juni 2003 begonnen met leerlingen en een drama docent van het Vlietland Colle ge. Zij hebben samen met cli ënten en medewerkers van de Zuidwester een groot theater stuk opgevoerd. Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! £fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM Q.V Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr: Geboortedatum e-mailadres Bank- /giro rekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso B Stuur de bon m een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservices hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch '-ADagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7