Machtsstrijd in FNV uitgebroken ECONOMIE De Waal al vaker doelwit van geruchten Nederland klaar voor jacht op terroristengeld PBP 44, _„i J /ft 141 J I t !>t gMfHi Tienduizenden geen energienota Voorzitter De Waal beslist in februari of hij doorgaat Reclameoorlogje tussen Univé en Groene Land r rv 'Kruidvat-moeder' koopt Europese parfumeriereus ingdivisie van Lee te koop ik - Het Amerikaanse Sara Lee Corporation, /land bekend als moe- ijf van Douwe Egberts, •uropese kledingdivisie in. De activiteiten heb- jaaromzet van onge- miljard dollar (1,2 mil- 3). De divisie heeft mer- 'laytex, Wonderbra, Lo ur Die, Pretty Polly, on, Dim en Fila. De i Europa daalt. Sara Lee >ert naast kleding ook iddelen en huishoude- ducten. De totale om- »eg het afgelopen 19,6 miljard dollar (15 auro). Daarvan kwam ard dollar van kleding. srliest zaak aam Galileo - De Europese Unie toekomstige satelliet voor navigatie en com- ie niet de naam Galileo lat heeft de rechtbank then gisteren in hoger bepaald. De uitspraak een overwinning voor amige informatie- en lebedrijf op Barba- iad bezwaar aangete- eg gelijk omdat zijn luder zijn. ter akkoord rijnetiket AH C - Albert Heijn hoeft we etiket op wijnfles- let merk JA Vigneau randeren. Dat bepaal- itbank in Den Haag Het etikettenconflict id vorig jaar op. Toen se wijnhuis Les Grands rance, producent van !t, zijn prijs flink ver sloot AH een eigen introduceren. In de- •paalde de rechter dat sen te veel leken op tenet. AH legde een eet voor aan de Fran- iet akkoord gingen, lapte Albert Heijn naar msme over V europact -jln maart is een ak- jgelijk over begrotings- or eurolanden. „Het c naar het stabiliteits- jde goede weg", aldus ond het Luxemburg- [terschap. Het dage- r van de EU hoopt gang tijdens een ver- an de ministers van begin volgende week. !gt vast dat landen ro geen begrotingste- n hebben van meer lent van hun bruto ds product, op straffe i. In een voorstel van Üssie blijft dat princi- $d, maar krijgen lan- ier de schreef gaan, jpm hun tekort terug I. Bedoeling is dat de jleiders tijdens de top et pact goedkeuren. I bloemen Hnten stijgt - De export van bloe- lanten uit Nederland ir gestegen met 2 pro- 9 miljard euro, zo 6t Hoofdbedrijfschap groothandel. Een leden werd nog uitge- sen kleine 3 procent, pcember viel de ex- l In vergelijking met igroei gehalveerd, verwacht het bedrijf- ;een lichte toename lort. De uitvoer van jen groeide in 2004 beent tot iets meer |ird euro. De export tuinplanten steeg lent tot 1,6 miljard ompt in a weer olie zaterdag 15 januari 2005 I installaties van olie- hell in het zuiden van ïken weer. De olie- vam er vorige maand n door oplaaiende a het zuidoosten van *aar bevolkingsgroe- latig elkaar en het fe- Ig bestrijden. 0«door •1 eisoleerd is nl ruaiPe vele files op de afsÈe snelwegen zijn fu- n 1lle havens. De aan- en irdeps raken verstopt, gg jie havens in een fgjjer isolement terecht- it zei directeur Me- insportonderzoeks- gisteren in zijn ^hl*oespraak. NEA on- rs<re havens tussen jn Le Havre. In Ne- "'k de kans op files in ^grootst. Tot 2010 risico op opstoppin- taar toe. In Duits- en Frankrijk neemt i daarentegen af. te voor een inten- 3t eruik van binnenvaart, wwjevaart om de positie 0-32fcns te verbeteren. den haag/gpd - De geruchten- machine over het vertrek van FNV-voorzitter Lodewijk de Waal (54) draait op volle toeren. Niets nieuws want sinds zijn aantreden is al meerdere keren gedacht dat hij onder druk staat om te vertrekken. Steeds weer ontkende hij dit en bleef hij op zijn plek. Het nieuwste gerucht is dat De Waal nu zelf de hand doek in de ring gooit. De FNV ontkent dit. Wel wordt binnen kort het vierjaarlijkse congres gehouden, waar de vakbonden mogen kiezen wie de komende periode het gezicht wordt van de FNV. Dus rijst de vraag: stelt De Waal zich voor de derde keer verkiesbaar? De Waal werkt al 32 jaar bij de FNV. Hij begon in 1973 bij de vakbond Mercurius (toen nog een NW-bond) en zit sinds 1997 aan het roer van de FNV. Onlangs zei hij nog best een keer wil bijtekenen: „De vak bond is mijn leven, ik ben er to taal mee vergroeid." Wellicht is dat de reden dat hij steeds te- rugknokt wanneer kritiek rond zijn functioneren losbarst. Dat gebeurde bijvoorbeeld ruim een jaar geleden. De FNV- leden mochten toen voor het eerst stemmen over het beruch te Najaarsakkoord. Daarin had De Waal met het kabinet af spraken gemaakt over loonma tiging: 'Weggegeven!', luidde de kritiek. Het werd een spannen de strijd en dat deed onmiddel lijk de vraag rijzen of De Waal nog wel de juiste man op de juiste plek was, als de leden het akkoord naar de prullenbak zouden verwijzen. De Waal hoefde niet na te denken over een aftreden; de leden stonden massaal achter het akkoord. De discussies over aftreden kwamen vooral uit de hoek van de grootste vakbond FNV Bondgenoten. Die bond heeft veel radicale leden in bijvoor beeld de haven. Vanaf het mo ment dat De Waal is aangetre den zijn zij ontevreden. Ze vin den hem te soft en wensen een leider die acties wil voeren in plaats van overleggen. Zij werden voor een deel tevre den gesteld toen De Waal eind vorig jaar besloot de strijd aan te gaan tegen het kabinet Balke- nende-II. Opnieuw deed het verhaal de ronde dat De Waal zou opstappen als de opkomst te laag was. En ook nu hoefde De Waal niet te beslissen; ruim 300.000 mensen kwamen op 2 oktober demonstreren in Am sterdam. Het kabinet was onder de indruk en toonde zich be reid de scherpe kantjes van de bezuinigingen af te halen. De FNV groeide onder De Waals voorganger Johan Steke lenburg uit tot een club die lie ver overlegde dan staakte. De Waal ging daarmee verder. Voor iemand die in zijn jongere jaren te boek stond als radicaal, is dat een hele ommekeer. De Waal was ooit lid van de Com munistische Partij van Neder land, demonstreerde tegen het grootkapitaal, het apartheidsre gime in Zuid-Afrika, en de aan wezigheid van Amerikanen in Vietnam en van Russen in Tsje- choslowakije. Hij was een lang harige rebel, die onder protest door zijn schooldirecteur naar de kapper werd gestuurd. Maar De Waal zag als CAO-co- ordinator dat je niet altijd je ge lijk kunt halen en dat meebui gen soms beter werkt dan ver zet. Zo kon hij belangrijke pol derakkoorden afsluiten. Begin jaren 90 was zo'n akkoord be palend voor de omgang van werkgevers en bonden. arnhem/amsterdam/gpd - De administratieve proble men bij de energiebedrijven zijn zo groot dat tienduizen den huishoudens nog maan den moeten wachten op hun maandelijkse voorschotnota of eindafrekening. Het kan nog wel tot april du ren voordat de problemen zijn opgelost. Nuon, dat zich vandaag in een paginagrote advertentie in een aantal kranten verontschuldigt, raadt haar klanten aan geld opzij te leggen. „Dat het een chaos is dat weten we allang", zegt een woordvoerster van de Con sumentenbond. „Steek het geld maar liever in de oplos sing van de problemen." Met name mensen die ver huizen zijn gedupeerd. Vol gens EnergieNed, de bran cheorganisatie van de ener giebedrijven, gaat het in 15.000 tot 20.000 gevallen per maand fout. De problemen zijn het recht streekse gevolg van de vrije keuze van energieleveran cier, sinds 1 juli 2003. De ad ministraties van energieleve ranciers en netwerkbedrij ven waren voorheen gekop peld en zijn sindsdien ge scheiden. Dat bemoeilijkt de noodzakelijk uitwisseling van gegevens. Essent zegt problemen te hebben met de facturering voor 8000 klanten; Eneco kan 12.000 nota's niet tijdig versturen. „Het gaat om 2000 mensen die verhuisd zijn en 10.000 die van ons gas of stroom kopen maar die beleverd worden door een ander bedrijf aldus de woordvoerder. Het Zeeuwse Delta heeft problemen met 15.000 klanten. Nuon wil geen cijfers noemen. Vrijwel alle energiebedrijven hebben extra personeel inge schakeld om de achterstan den in te lopen. Bij Essent gaat het om 350 mensen, bij Nuon om 300. De kosten daarvan lopen in de miljoe nen euro's. Ook missen de energiebedrijven nu miljoe nen omdat hun klanten voorlopig niet betalen. Nuon wil het verschuldigde bedrag innen in de resterende ter mijnbedragen die daardoor hoger zullen uitvallen. Klan ten die dat wensen kunnen een betalingsregeling krij gen. Volgens EnergieNed moet eind deze maand dui delijk zijn of de problemen kunnen worden opgelost. Handtekening zorgt voor 'vals' geld den haag/gpd - Binnen de vak centrale FNV is een strijd om de macht uitgebroken. Inzet is de functie van voorzitter, die moet worden benoemd op het congres in mei. Lodewijk de Waal wil pas begin februari zeggen of hij een nieuwe termijn ambieert. Af spraak is dat bij zijn vertrek vice- voorzitter Agnes Jongerius hem opvolgt, maar enkele van de aangesloten bonden willen een nieuwe wind laten waaien en zijn op zoek naar een kandidaat van buiten. Een aantal kamerleden van Groenlinks en de PvdA is infor meel gepolst inzake een over stap naar de FNV. Dat zeggen bronpen binnen zowel de FNV zelf als binnen enkele aangeslo ten organisaties. Op de achter grond speelt ook nog een mo gelijke kandidatuur van federa tiebestuurder Ton Heerts. De vierde bestuurder van de FNV, Peter Gortzak, speelt in dit spel geen rol. Binnen de FNV loopt vrijwel permanent de discussie over wie de voorzitter moet zijn en, als hij er zit, of hij niet zou moeten opstappen. De bonden verschillen vaak van mening over het te voeren beleid en bo vendien zijn er binnen bonden vaak radicale stromingen. Moet de FNV verder uitgroeien als club van actievoerders, of moet juist worden gekozen voor de weg van overleg en onderhan delen? De tegenstanders van Lodewijk de Waal - die hem te meegaand vinden in het overleg met werk gevers en kabinet - zitten in een lastig parket. Juist afgelopen jaar heeft de FNV met succes actie gevoerd onder aanvoering van De Waal. Bovendien zijn binnen deze stroming de me- groningen/gpd De aller nieuwste bankbiljetten worden door testapparaatjes voor valse euro's ten onrechte voor vals aangezien. Schuldig daaraan is de handtekening van de nieuwe president van de Europese Centrale Bank, Jean-Claude Tri- chet. Zijn signatuur is op de nieuwe biljetten een paar milli meter verschoven ten opzichte van de handtekening van Tri- chets voorganger, Wim Duisen- berg, op eurogeld dat al langer in omloop is. Het euvel kwam aan het licht bij de Eurochecker van impor teur Bakker uit het Groningse Briltil. Een door hem geleverd apparaat zorgde bij groothan del BTN De Haas in Groningen voor de nodige opschudding. Daar wilde een klant betalen met een gloednieuw bankbiljet van 500 euro. Controle via de Eurochecker zorgde echter voor een gênante situatie. Het appa raat bestempelde het geld als vals. Ten onrechte, want met het biljet was niets mis. Onderzoek wees uit dat de plaats van de handtekening verschilt. „Het is natuurlijk een compliment voor ons apparaat dat het dit kleine verschil in handtekening heeft opgemerkt. Maar we zullen zorgen dat dit over een aantal weken niet meer voorkomt. De fabrikant in Taiwan past de software voor de Eurochecker aan. Dan is het probleem verholpen. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal denkt na of hij er nog vier jaar aan vastknoopt. Foto: ANP/Evert Elzinga ningen verdeeld over de enkele jaren geleden aangewezen be oogd opvolger, CAO-coördina- tor Agnes Jongerius. In onder andere de kring van FNV Bondgenoten, de grootste FNV-bond, speelt men daarom met de gedachte een sterke kandidaat van buiten te halen. Dat zou bij de FNV ongebruike lijk zijn. Ook de Abvakabo zou wel voor zo'n stap voelen: als er dan toch vernieuwd moet wor den, dan maar radicaal. De Waal voert dezer dagen ge sprekken met de voorzitters van alle 15 aangesloten bonden, formeel ter voorbereiding van het mei-congres. Begin februari bepaalt hij of hij voor nog eens vier jaar wil bijtekenen als voor zitter. Maar ook als hij zelf wil, is er een kans dat vanuit de kring van de bonden er op wordt aangedrongen Agnes Jongerius als eerste vrouwelijke voorzitter te verkiezen of dat ie mand van buiten wordt aange meld als kandidaat-voorzitter. Zijn collega Doekle Terpstra maakte maandag bekend dat hij op 1 mei het CNV verlaat. Als ook De Waal zou besluiten op te stappen, verliest de vak beweging twee gezichtsbepa lende figuren op een moment dat zij aan het begin staat van een hele reeks moeizame CAO- onderhandelingen. In de nieu we collectieve arbeidsovereen komsten moeten de moeizaam gemaakte afspraken in het soci aal akkoord van november wor den ingevuld. zwolle/meppel/gpd - Nu de ba sisverzekering in zorg dichterbij komt (per 1 januari 2006) schu wen zorgverzekeraars niet el kaar af te branden in hun recla me-uitingen. In een paginagro te advertentie laat Het Groene Land Achmea er geen misver stand over bestaan: Zij zijn de juiste keus voor een verzeke ring. En daar wordt nog aan toegevoegd: 'Laat U niets wijs maken'. Met een grote appel en een peer erbij. En dat zijn de twee symbolen in het logo van concurrent Univé. Commercieel directeur Van den Boom van het Groene Land speelt de domme August. „Ge lijkenis? In alle eerlijkheid - u bent de eerste die er over be gint. De boodschap is dat je als consument niet alleen naar de premie moet kijken, maar ook wat je ervoor krijgt, en dat het moeilijk is om appels met pe ren te vergelijken. Een heel gangbaar spreekwoord. Toch?" Daar denken ze bij Univé an ders over. Een appel en een peer, ook nog in volgorde neer gezet van hun logo (met de vas te slogan: Daar plukt u de vruchten van) kan gewoon geen toeval zijn. Maar voorzitter Velzel van de raad van bestuur geeft een blijmoedige reactie. „We zien er wel de humor van in", zegt hij. „Ik ben zeer ver eerd dat de concurrentie zich genoodzaakt ziet tot zo'n cam pagne, als een concurrent op je reageert ben je altijd goed be zig." Dat is wel wat teveel eer, vindt opponent Van den Boom. Schreeuwt de aanpak van Het Groene Land om een gelijk waardig antwoord? „Nee, laat de Univé-voorzitter weten. On ze reclame-uitingen blijven za kelijk. Koele cijfertjes die je kunt vergelijken met die van de concurrenten. De verzekeraar gloeit nog steeds na van het oordeel van de Consumenten bond ('Beste keus 2003') en voelt niets voor een verweer vol emotie. De reclamecodecom missie hoeft niet aan het werk. r AT %- *»V V\ Een parfurmerie van Marionnaud in Parijs. Foto: Reuters 3 Li< M(t pariis/anp - Het in Hong kong gevestigde conglomeraat Hutchison Whampoa wordt ei genaar van het Franse Marion naud, de grootste parfumerie- keten in Europa. De twee maakten gisteren bekend over eenstemming te hebben over een overnamebod van 346 mil joen euro. Hutchison zal ook 534 miljoen euro aan schulden overnemen. Hutchison Whampoa kocht in 2002 via dochterbedrijf A.S. Watson de Nederlandse drogis- terijgroep Kruidvat, met de ke tens Kruidvat, Trekpleister en lei Paris XL. In Groot-Brittannië bezit het concern in de branche de keten Superdrug en in Duitsland heeft het een belang van 40 procent in de keten Rossmann. Het in problemen verkerende Marionnaud heeft 9000 werk nemers en 1280 winkels in Eu ropa, waarvan ruim de helft in Frankrijk. Ze boekten in 2003 een omzet van 1,1 miljard euro. De expansie buiten Frankrijk begon in 2000. Er zijn nu vesti gingen in Spanje, Italië, Oos tenrijk, Zwitserland, Hongarije en Polen. Twee grootaandeelhouders van Marionnaud, de familie Fryd- man met 21,8 procent en de bank Crédit Agricole met 8,9 procent, zullen hun aandelen aanbieden. De directie blijft aan. Marionnaud kampt als ge volg van de snelle expansie met een grote schuldenlast en on dervindt in Frankrijk scherpe concurrentie van de keten Sep- hora van het cosmeticaconcem L'Oréal. Vorig jaar kwamen fou ten in de boekhouding aan het licht. Correctie daarvan leidde ertoe dat de eerste helft van 2004 een verlies opleverde van 79 miljoen euro. Hutchison Whampoa, in Ne derland ook eigenaar van het Rotterdamse containerover slagbedrijf ECT, wordt door de aankoop 's werelds grootste de tailhandelsbedrijf in parfum en drogisterijproducten. Het win- kelnet komt op 5662 zaken. door Frank Hendricks en Mathijs Rotteveel den haag - De organisatie staat, de juiste mensen zijn aangetrok ken, de wetgeving is aangepast. Het Financieel Expertise Cen trum (FEC) onder voorzitterschap van Arthur Docters van Leeuwen is klaar voor de strijd. Het sa menwerkingsverband van de in lichtingendienst AIVD, de Belas tingdienst, justitie, de Neder- landsche Bank, FIOD en Docters van Leeuwens eigen beurswaak- hond AFM is na jarenlang duren de 'verkenningen' eindelijk 'ope rationeel'. De criminelen of terroristen die de miljoenen financiële trans acties per dag gebruiken als ca mouflage voor hun illegale praktijken, die banken en beurs misbruiken om hun eigen mid delen te vergroten, die zich als stichting of onderneming ver mommen als legitieme econo mische spelers: ze zullen op hun tellen moeten passen. „We zullen iedereen duidelijk moe ten maken dat het geen vrij schieten is." De vijand die het FEC moet be strijden heeft twee gezichten, dat van de op winst beluste cri mineel en dat van de door radi cale islam gedreven terrorist. Voor Docters van Leeuwen is het onderscheid niet zo strikt. „Natuurlijk zijn er verknopin gen. Als ze elkaar kunnen ver trouwen en gebruiken, dan werken ze samen. Bijvoorbeeld bij wapenhandel of drugssmok kel." Het FEC heeft met de vij and in elk geval gemeen dat het ver weg werkt van de publieke schijnwerpers, net als de vijan den die het bestrijdt. De gebun delde krachten van het experti se centrum zijn actief, maar het blijft gissen naar concrete za ken. „Het zijn niet de gering ste", is het enige wat Docters van Leeuwen kwijt wil. Speelde het FEC bijvoorbeeld een rol bij de aanpak van de vliegtuig maatschappijen van Erik de Vlieger die misbruikt zouden zijn door drugscriminelen. Docters van Leeuwen doet er het zwijgen toe, al dan niet veelbetekenend. „We kunnen ons moeilijk op de borst gaan slaan", aldus de ex-baas van de BVD, die op sokken door zijn statige herenpand in Den Haag sloft. „We kunnen niets vertel len over operationele zaken. Daar beginnen we niet aan." De samenwerking tussen de fi nanciële, justitiële en inlichtin genwereld is daarvoor te pre cair. Informatie van de inlich tingendienst AIVD mag in geen geval op straat komen te liggen om bronnen niet in gevaar te brengen. „Dergelijke terroristen en criminelen roeien mogelijke informanten gewoon uit. De procedures zijn in die kringen wat lichter dan in het strafpro cesrecht." Alleen in algemene termen laat Docters van Leeuwen iets los over de methoden van het FEC. Tevergeefs grijpend naai zijn lege sigarendoosje somt hij de manieren op om zware crimi nelen en financiers van terroris me te bestrijden in hun gebruik van het financiële stelsel. „Op de eerste plaats gaan we het ze moeilijk maken door bijvoor beeld hogere eisen te stellen aan de identificatieplicht. Je kunt nu niet meer zomaar er gens een koffer met geld neer zetten. We gaan ze actief op sporen en opjagen. Ze zullen weten dat we ze in de gaten houden. Soms laten we merken waarmee we bezig zijn, soms helemaal niet. Ze zullen altijd over hun schouder moeten kij- Arthur Docters van Leeuwen: „We gaan ze opsporen en opjagen; ze zullen altijd over hun schouder moeten kijken." Foto: GPD/Harmen de Jong ken." Verdachte bedrijven en instel lingen zullen ook geïnfiltreerd worden. „Dat moet ook gebeu ren. Zo zullen die mensen voortdurend leven in een sfeer van verraad." Het sluitstuk van het FEC zal de gang naar de rechter zijn. „Het is goed dat het in de rechtbank nog eens droog uit de doeken wordt ge daan hoe het in zijn werk is ge gaan en hoe het functioneert. Dat is heel confronterend, want we hebben het over wrede, on menselijke handelingen." Over de samenwerking tussen de partijen binnen het FEC is Docters van Leeuwen tevreden. De informatie-uitwisseling is sterk verbeterd, mede door de aanpassing van enkele belem merende wetten. Alle partijen zijn bovendien doordrongen van de noodzaak om de integri teit van het financiële stelsel te beschermen. Daarmee zijn de belangrijkste voorwaarden aan wezig. „Het is nu aan ons." Op Europees niveau is de situa tie volgens Docters van Leeu wen veel minder gunstig. „Er wordt daar nog steeds onvol doende samengewerkt. Dat kan ik zeggen, omdat we zelf de zaak wel op orde hebben. An ders neemt niemand je natuur lijk serieus." Het probleem zit volgens de ex- BVD-topman in de gebrekkig samenwerking tussen de finan ciële wereld en de afzonderlijke inlichtingendiensten. „Ik pleit voor een 'go between' een per soon die zowel door de inlich tingendiensten als door de hau- te-finance wordt vertrouwd, ie mand die de infor^tie samen kan brengen. LiefsSnoet die persoon actief zijn geweest in beide werelden." Er lijkt een persoon te voldoen aan het profiel: Docters van Leeuwen zelf. „Ik ben niet aan het solliciteren. Er zijn er wel meer die het kunnen. Als ze er om vragen kan ik zo een lijstje maken met vier, vijf namen. In clusief mezelf, ja." De aanstelling van een dergelij ke bemiddelaar is volgens Doc ters van Leeuwen cruciaal om een antwoord te vinden op het internationale karakter van cri minelen en terroristen. „Dit is een Europees probleem, geen nationaal probleem. We zien nu de incidenten, niet het grote patroon. Om daar zicht op te krijgen moet er beter samenge werkt worden." Een garantie voor snel succes is het voorstel niet, zegt Docters van Leeuwen. „Over tien. twin tig jaar zullen we de resultaten zien. Dit is echt iets van de lan ge adem."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9