Israël: Nog geen contact met Abbas BUITENLAND 'Zuid-Afrikaans militair museum had coupplannen' Landing ESA-sonde op Titan 'historisch succes' Geen verdere excuses over nazi-pak 'Irak nieuwe broedplaats terroristen Eis 6626 jaar cel tegen Argentijn 'Eerst terreur bestrijden' Een ijsje van 900.000jaar Scandinavië bekijkt missers rond tsunami Noord-Korea wil nucleaire besprekingen hervatten i gooit moeder rde honden tuio - Een Braziliaanse ieeft in een vlaag van zijn 88-jarige moeder le honden geworpen. Hij haar over de heg heen in van de buren, waar litbulls rondrenden. Die de oude vrouw dood. jarige schilder had vol- uurtbewoners geregeld net zijn moeder. >pa verschoof ir zeebeving tCH - Het Europese conti- door de hevige zeebe- Azië een centimeter op- •n twee centimeter in •lijke richting geduwd, veging was slechts tijde- na een paar minuten be let continent zich weer jebruikelijke positie, al- itse wetenschappers. in: nog geen Ie met Rusland Japan sluit met Rus ten vredesakkoord dat een einde maakt aan •ede Wereldoorlog, zo- iskou vier omstreden ei- niet teruggeeft. Dat zei minister Machimu- mitenlandse zaken gis- de Russische hoofd- toenmalige Sovjetunie de Koerillen-eilanden einde van de oorlog in deporteerde alle Japan- igenwoordig wonen er tienduizend Russen. [tuigongeluk rië: 9 doden Negen inzittenden Russisch AN-2 Antonov ;zijn omgekomen toen un toestel neerstortten gio Evenk in het noor- Siberië. Dat heeft het ,e ministerie van Nood- gisteren gemeld. aat VS jaar 1 voor moord Een Amerikaanse sol steren veroordeeld tot gevangenisstraf voor d op een zwaargewon- »e tiener, vorig jaar in penwijk in Bagdad. De was de tweede Ameri- nilitair die wegens het voor de krijgsraad zaterdag 15 januari 2005 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - De Israëlische pre mier Ariel Sharon wil geen con tact met de nieuw gekozen Pa lestijnse president Mahmoud Abbas voor deze „een serieuze poging doet een eind te maken aan het terrorisme". Hij heeft dat gisteren officieel laten we ten aan vertegenwoordigers van het Palestijnse Bestuur, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en de Europese Unie. Het is Israëls reactie op een Pa lestijnse aanval op de Karni- grenspost in de Gazastrook, waarbij donderdagavond laat zes Israëelische burgers om het leven kwamen. Er vielen vijf ge wonden. Na de aanval heeft het Israëlische leger de Gazastrook tot nader order afgesloten van de buitenwereld. De Aqsa-brigade van president Abbas' Fatah-beweging zegt de aanval bij Kami te hebben uit gevoerd, samen met de islami tische Harnas. Abbas zelf keurt het gebruik van wapens tegen Israël af, maar de actie van donderdagavond maakt duide lijk dat hij grote moeite zal heb ben zelfs zijn eigen militie in toom te houden. Sharon heeft nooit contacten gewild met Jas- ser Arafat, maar leek bereid te praten met diens opvolger. Vol gens onbevestigde berichten zouden besprekingen tussen de twee leiders nog voor het eind van de maand beginnen. Israëls bekendmaking dat alle contac ten zijn opgeschort maakt dat nu onwaarschijnlijk. President Abbas heeft laten weten dat hij niet van plan is de milities ge wapenderhand te bestrijden, maar overredingskracht wil ge bruiken. De Egyptische rege ring wil binnenkort vertegen woordigers van het Palestijnse Bestuur en de milities naar Cai ro halen voor besprekingen over een staakt-het-vuren. De grensovergangen van de Ga zastrook zijn al enige tijd favo riete doelen van Palestijnse mi lities. Het bestaan van een af scheidingshek tussen de strook en Israël geeft hun elders wei nig kans. De Karni-overgang is de belangrijkste doorgang voor goederen van en naar de Gaza strook. Er is een groot overslag centrum gevestigd waar lading wordt overgebracht van Israëli sche op Palestijnse vrachtauto's en omgekeerd. Alle goederen worden daarbij nauwgezet ge- inspecteerd door particuliere beveiligingsdiensten. De slacht offers van donderdagavond wa ren beveiligingsbeambten en vrachtwagenschauffeurs. Pales tijnse boeren in de Gazastrook zijn voor de uitvoer van groen ten en fruit volledig afhankelijk van Kami. Hetzelfde geldt voor humanitaire organisaties. De sluiting van alle grensposten betekent dat niet alleen de Pa lestijnse boeren, maar alle ex porteurs grote schade zullen lij den. Hetzelfde geldt voor Pales- tijnen die afhankelijk zijn van ingevoerde goederen uit Israël en de rest van de wereld. Zo moet de landing van Huygens op de Saturnus-maan Titan eruit hebben gezien, volgens deze computersimulatie. Foto: EPA door Martijn Hover noordwijk - „Een enorm suc ces! Een lichtend voorbeeld van de wetenschappelijke en tech nische vaardigheid van Europa! Een historisch ogenblik!" De superlatieven waren niet van de lucht, toen gisterenmiddag dui delijk werd, dal de Huygens- missie van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA met suc ces bekroond was. De afdaling van de Europese ruimtesonde in de dichte dampkring van de geheimzinnige maan Titan van de planeet Saturnus mag met recht een prestatie van histori sche omvang worden genoemd, vergelijkbaar met de bemande maanreizen in de jaren zestig van de vorige eeuw. Het Huygens-project werd 25 jaar geleden geboren. De sonde werd in 1997 gelanceerd als on derdeel van de Amerikaanse Cassini-missie, bedoeld om Sa turnus en zijn 'mini-zonnestel sel' van meer dan 30 manen in kaart te brengen. Na een reis van 7 jaar arriveerde Cassini af gelopen zomer bij Saturnus. Eerste kerstdag maakte Huy gens zich los om te beginnen aan zijn reis naar Titan. De Eu ropese sonde had al die tijd in een soort elektronische 'winter slaap' verkeerd, met al haar in strumenten op stand-by. Een kwartier voor de afdaling naar Titan, rond half tien gisteroch tend, werd ze 'gewekt'. Luttele uren later bleek dat alle instrumenten naar behoren ge werkt hadden. Radiotelescopen op aarde bevestigden rond het middaguur dat ze het signaal van de sonde helemaal tot op het oppervlak hadden kunnen volgen. De batterijen van de Ti- tanlander bleken zelfs beter te hebben gewerkt dan verwacht, waardoor Huygens tot meer dan twee uur na haar geslaagde landing gegevens kon blijven doorseinen. De sonde verstuurde tijdens de afdaling wetenschappelijke in formatie over de dampkring. Het signaal werd opgepikt door Cassini, die het vervolgens als één pakket elektronische data doorseinde naar de aarde. Daar arriveerden de gegevens rond tien over vijf in de middag. Het signaal werd in het vluchtlei- dingscentrum in het Duitse Darmstadt met gejuich ontvan gen. En met opluchting, want tot op het laatste ogenblik was onzeker of alles naar behoren had gefunctioneerd. e drugsvangst Ktenrijk De Oostenrijkse politie afgelopen dagen bij faten in Graz 140 kilo in beslag genomen. De idden een straatwaarde a 100 miljoen euro. Het tens de Oostenrijkse ;van binnenlandse za- e Prokop om de groot tevangst in de Oosten- pchiedenis. lim plaste ijn mond' g - De Bosnische Ser- iljko Radic (53) heeft 'oor het Joegoslavië- getuigd over de gru- ihandelingen door die hij in september lest ondergaan in het ireau van Srebrenica, testige tang trok een aden uit Radic' irvolgens urineerde m in zijn mond om infecteren'. Radic ge- et proces tegen Naser eider van de moslims renica tot de val van de n juli 1995. satelliet' in ri omhoog Wijk - De nieuwste n de Europese Ariane- bt moet de Nederland- }t Sloshsat Flevo de [schieten. Arianespace ancering, die herhaal- ütgesteld, vastgesteld hiari. Sloshsat is een nstmaan die de gevol- Üotsende vloeistof op in satellieten in kaart ngen. ureau voor ven in Iran mashad - Het Iran Persbureau (IWNA) is an het werk gegaan. Sediqeh Qanadi zei 1 dat het persbureau Cri°P zaken die vrouwen jm hen beter in staat rELjtle problemen te eva- |nA is geen politiek of ►Llïh agentschap, verze- Jadi. BU 1 in Vietnam rogelgriep ïn 35-jarige vrouw uit 5 overleden aan vogel- rEfhebben de autoritei- Aziatische land giste- Veten. Ze is het vijfde r aan vogelgriep in it twee weken. Eelco van der Linden pretoria - Het verzamelen van wapen tuig en militaire vehikels is verdacht, ook als je het Zuid-Afrikaans Museum van Militaire Geschiedenis heet. Vrachtwagens vol 'echte' militairen en politieagenten overvielen donderdag nacht het museum in Johannesburg, confisqueerden grote hoeveelheden wapens en tanks uit de tijd van de apartheid en arresteerden de muse umdirecteur en twee medewerkers. „Politie en leger hebben ons ervan be schuldigd wapens in te zamelen alsof we een oorlog aan het voorbereiden zijn", zei waarnemend directeur San dy Mckenzie gisteren. Het verwijt was dat het wapentuig nog werkte en dus gebruikt zou kunnen worden. Maar volgens Mckenzie is inzamelen en on derhouden nu juist de taak van een museum. Ze zei dat de meeste wapens gedeactiveerd zijn en niet zomaar ge bruikt kunnen worden. De overval werd bijgewoond door de minister van kunst en cultuur, ANC- coryfee Pallo Jordan, die de eindver antwoordelijke is voor alle musea, en de directeur-generaal van hetzelfde ministerie. Nadat de leider van de ac tie het tweetal had laten zien wat voor wapens in het museum waren opge slagen, werd overgegaan tot arrestaties en inbeslagname. Sommige van de mi litaire voertuigen zijn inmiddels ver nietigd. De overval op het museum roept her inneringen op aan de vermeende coupplannen van een extremistische en racistische blanke groep, de Boere- mag, die zich zou hebben willen ont doen van 40 miljoen gekleurde landge noten. De organisatie wordt verant woordelijk gehouden voor het plaat sen van enkele provisorische bommen in onder andere de 2 miljoen inwoners tellende township Soweto, anderhalf jaar geleden. Een woordvoerder van defensie ont kende echter dat men banden ver moedt met de Boeremag, waarvan alle leden overigens vastzitten. Waarne mend directeur Mckenzie denkt daar anders over. Ze citeerde de leider van de operatie, die haar zei: „hier zijn ge noeg wapens om Soweto in een klap met de grond gelijk te maken". Mck enzie toonde zich vooral verbolgen over de arrestatie van directeur Jofrn Keen, een voormalig majoor en vol gens Mckenzie alom gerespecteerd conservator. Keen lag in een zieken huis in Pretoria toen hij hoorde van de overval. Hij spoedde zich naar het museum, waar hij werd gearresteerd om vervol gens onder militaire begeleiding terug te worden gebracht naar het zieken huis. Gisteren werden Keen en zijn twee medewerkers voorgeleid, maar de rechter besloot het drietal niets ten laste te leggen en stelde hen in onmid dellijke vrijheid. bern/anp-afp-dpa - europese wetenschappers zijn tijdens kli maatonderzoek op Antarctica op het tot nu toe oudste ijs ter wereld gestuit. Op een re- cordiepte van 3270 meter ont dekten onderzoekers ijs dat al 900.000 jaar oud moet zijn, 1 meldde de Universiteit van 1 Bem gisteren. De wetenschap pers besloten niet dieper te bo ren uit angst het grondwater te vervuilen. Zij hopen dat hun onderzoek hen inzicht kan ver schaffen in het klimaat op aar-- de, een miljoen jaar geleden. Ook hopen zij meer te weten te komen over veranderingen in zeestromingen in de Atlanti sche en de Stille Oceaan. Hun werk wordt gefinancierd door j tien Europese landen. oslo-stockholm/gpd - Zweden en Noorwegen hebben onaf hankelijke onderzoekscommis sies ingesteld die moeten bekij ken hoe de autoriteiten de criSjs rond de tsunami hebben aan gepakt. Er is in Scandinavië die afgelopen weken veel kritiek ge weest op de aanpak van de Noorse en Zweedse regeringen. In Zweden klaagde koning CaH Gustaf onlangs dat de regering hem pas enkele dagen na de ramp officieel inlichtte over het aantal Zweedse doden. 52 Zwè- den zijn overleden, bijna 650 vermist en van nog eens 1200 js onduidelijk of zij in de buurt van de tsunami waren. Maar de meeste kritiek komt van gewone burgers. Slachtof fers en de nabestaanden menen dat de hulpverlening ter plaatje te laat en te langzaam op gang is gekomen. Ambassadeperso neel was op kerstvakantie en onbereikbaar, telefoonlijnen van buitenlandse zaken en jn de haast opgezette noodcentra les overbelast. Informatie ovër transport naar huis ontbrak. Veel gewonden lagen dagen op het vliegveld van Phuket te wachten op een vliegtuig. Ook het thuishalen van overschot ten gaat moeizaam. Dezelfde geluiden klinken in Noorwegen, maar hier ging ook het een en ander mis op eigen grondgebied. Het registreren van vermisten en doden bleek een rommeltje. De lijst met om gekomen burgers was te lang. Acht mensen meldden zich na dat zij door de autoriteiten dood verklaard waren. „Een ty pefout", verontschuldigde de verantwoordelijke minister zich. Ook het aantal vermisten werd in enkele dagen ernstig te ruggebracht. „Onnodig zaaien van paniek", menen de Noren. seoel/anp-afp - Noord-Korea heeft gisteren gezegd dat het de multilaterale besprekingen over haar nucleaire programma wil hervatten. Volgens het staats- persbureau KCNA is het besluit het gevolg van de politieke koers van de Amerikaanse pre sident Bush die Pyongyang ver wacht in zijn tweede ambtspe riode. Volgens KCNA is Pyongang ook bereid de Verenigde Staten „als een vriend te respecteren in dien Washington ophoudt met het zwartmaken van het Noord- Koreaanse systeem en stopt met de inmenging in binnen landse aangelegenheden". Het verzoenende gebaar van Pyongynang volgt op het be zoek van een delegatie van de defensiecommissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, onder leiding van de Republikein Curt Weldon. De delegatie bracht een vier daags bezoek aan het stalinis tisch geregeerde land. De Ame rikaanse afgevaardigden en Noord-Koreaanse functionaris sen zouden in onderlingen be sprekingen hebben afgespro ken de nucleaire kwestie op een vreedzame wijze op te lossen en de wens hebben uitgespro ken de onderlinge banden aan te halen. De Verenigde Staten vrezen dat Noord-Korea een kernwapen wil bouwen en eisen al jaren dat het regime stopt met nucle aire activiteiten. Daarover zijn al drie keer besprekingen ge voerd in een zeslandenoverleg tussen Noord-Korea, de VS, Ja pan, Zuid-Korea, China en Rus land. De gespreksrondes zijn vrijwel zonder resultaat geble ven. Pyongyang heeft nieuw overleg al meerdere keren uit gesteld. londen/anp - De Britse prins Harry houdt het bij zijn excuses die hij woensdag maakte, nadat foto's van hem in een nazi-pak waren verschenen. Hoewel is opgeroepen tot nog meer ver ontschuldigingen, zitten die er niet in, zo blijkt gisteren uit een verklaring van het koningshuis. Harry (20) had zich vorige week op een verjaardagsfeest van een vriend verkleed als een nazi en droeg om zijn arm een band met een swastika. Nadat daar van foto's werden gepubliceerd en uit veel geledingen protesten kwamen, bood Harry zijn excu ses aan. „Het was een raar kos tuum en dat spijt me", liet hij in een verklaring weten. Dat vond onder meer opposi tieleider Michael Howard (die joods is) niet ver genoeg gaan en hij eiste dat Harry publieke lijk en in persoon boete zou doen. Het koningshuis liet gis teren weten: „We menen dat Harry zich volledig en publieke lijk heeft verontschuldigd. De woordvoerder van het ko ningshuis ontkende bovendien dat prins Charles zijn beide zoons voor straf naar concen tratiekamp Auschwitz wil stu ren, zoals eerder The Sun had gemeld. William zou erbij zijn geweest toen zijn broer Harry het pak huurde. Ook de Duitse pers reageerde geschokt op de foto. De krant Bild vroeg zich af wat Harry's moeder, wijlen prinses Diana, ervan zou hebben gevonden. Bijval kreeg de jonge prins vrij dag van Sarah Ferguson, de Duchess of York. Haar ex-man Andrew is een broer van prins Charles. Ze zei tegen de BBC dat Harry een prima jongen is. „Hij moet nu worden gesteund. De kritiek moet stoppen. De foto van de verklede Harry Prins Harry. Foto: EPA bracht onder meer de joodse gemeenschap in rep en roer. De Israëlische minister Shalom van buitenlandse zaken verklaarde dat de jonge Brit nog een hoop heeft te leren. Ook Britse politi ci en anti-fascistische organisa ties stelden dat Harry over de schreef was gegaan. Zware bewaking op straat tijdens het proces tegen de voormalige militair Scilingo. Foto: Reuters door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Het proces tegen de voormalige Ar gentijnse militair Adolfo Scilingo is gisteren on der grote belangstelling begonnen in Madrid. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moorden en martelingen die in Argentinië wer den bedreven door het militaire bewind van 1976 tot 1983. Scilingo is sinds 9 december in hongerstaking en weigert mee te werken aan zijn proces. Met ge sloten ogen zat hij in een rolstoel voor zijn rech ters. Kort na het begin schorste de rechtbank de zitting om de artsen de gelegenheid te geven hem te onderzoeken. Maar volgens de medici was de ex-marine-officier wel in staat om het proces te volgen. Het is het eerste proces in Spanje dat tegen Ar gentijnse ex-militairen wordt gevoerd. Er loopt een tweede aanklacht tegen de door Mexico aan Spanje uitgeleverde ex-militair Ricardo Miguel Cavallo. Onderzoeksrechter Baltasar Garzon, die ook heeft geprobeerd de Chileense dictator Pino chet voor de Spaanse rechter te krijgen, heeft de zaak tegen Scilingo aanhangig gemaakt namens een groep Spanjaarden die familieleden in Ar gentinië hebben verloren. Scilingo heeft zich een aantal jaren geleden vrij willig gemeld bij Garzon en heeft zeer gedetail leerd verteld over de wandaden die door het regi me werden bedreven. Ook op de televisie heeft hij zijn verhaal gedaan. Scilingo vertelde hoe ge vangenen vanuit vliegtuigen levend in zee wer den geworpen. De ex-militair had erop gerekend dat hij zelf, in ruil voor zijn informatie, vrijuit zou gaan. Maar de Spaanse aanklagers dachten daar anders over. Ze eisen 6626 jaar gevangenisstraf tegen de Argentijn. washington/anp - Irak heeft, na de val van Saddam Hussein, Afghanistan vervangen als de broedplaats bij uitstek voor 'professionele' terroristen. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse Nationale Inlich- tingenraad (NIC), een belang rijk adviesorgaan binnen de in lichtingendienst CIA, meldde The Washington Post gisteren. Volgens de NIC-deskundigen verschaft Irak terroristen moge lijkheden om nieuwe rekruten te werven en op te leiden en om hun technische vaardigheden verder te ontwikkelen. „Op dit moment is Irak een magneet voor terroristische activiteiten", zegt NIC-voorzitter Robert Hutchings. President George Bush heeft de strijd in Irak altijd gepresen teerd als onderdeel van de we reldwijde oorlog tegen het ter rorisme. Maar volgens het rap port heeft de oorlog in het Ara bische land terroristen juist ge holpen een nieuwe vrijplaats voor zichzelf te creëren. Voor de Amerikaanse invasie had Saddam Hussein volgens de CIA slechts indirect contact met leden van het terroristische netwerk al-Qaeda van Osama bin Laden. Laatstgenoemde zou een alliantie met het Iraak- se regime hebben afgewezen, omdat hij Saddam Hussein zag als een vijand van dé funda mentalistische beweging. Het bewind van de Iraakse dictator was seculier. Voor de radicale islam was geen plaats. Maar naarmate na de val van het oude regime de instabiliteit van Irak toenam, zagen hon derden buitenlandse terroristen hun kans schoon. De grenzen werden nauwelijks nog be waakt. Ze troffen in Irak tonnen wapens aan in onbewaakte op slagplaatsen. De kansen om daarmee Amerikanen aan te vallen, lagen in het bezette Irak voor het oprapen. Het NIC-rapport waarschuwt voor het ontstaan van een 'nieuw soort terroristen', mili tanten die gehard zijn door de strijd in Irak. Zij dreigen op ter mijn de huidige top van al-Qae da, die zijn gevechtservaring heeft opgedaan in de strijd te gen de sovjettroepen in Afgha nistan in de jaren '80, te over vleugelen. Volgens het NIC-rapport heeft Irak een plaats gekregen op de lange lijst van conflicten die hebben bijgedragen aan ver sterking van de solidariteit on der moslims en de verspreiding van de radicale islamitische ideologie. Op die lijst staan on der meer het Israëlisch-Pales tijnse conflict en de strijd in bij voorbeeld Tsjetsjenië, Kashmir, de Filippijnen en het zuiden van Thailand.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7