Au pairs helpen chronisch zieken Koploper én probleemkind, hoe kan dat? f l BINNENLAND 2 Grootschalige ontslagzwendel dreef hele gezinnen tot wanhoop Ook de varkensboer vindt castreren zielig Co (107) steekt er nog eentje op Vele malen goedkoper dan gezinshulp MfT ons èoer aawwve fWÉ#. €)&£W V6«W1 Mi&VWNP nmê HUN SWT yiÊEJC jensbekennen {idstichtingen i! I; rnjcHEM - Vijf jongens uit I chem in de leeftijd van 16 jaar hebben twee grote tichtingen in hun woon- )ekend. Het gaat om in een leegstaande en in een boerderij die «renoveerd. De schade 1 jgt ruim 700.000 euro. Op on middag 7 november vijftig brandweerlieden irkomen dat een leeg- school aan de Slotlaan imen opging. De schade ren rt een half miljoen euro. an reken later brandde een INtfrij in de nieuwbouwwijk en helemaal uit. De ij stond leeg voor een ie. Hier was de schade euro. iwe aanpak onderverhuur iam - In de strijd tegen raai onderverhuren van lizen zet de gemeente am vanaf 15 januari een irapen in. Iedereen die imfc gemeente wil in- moet naast een huur- en een identiteitsbe- verhuurdersverklaring ;en. Daarin schrijft de Ier op de hoogte te zijn ieuwe bewoner van jd. Het college van bur- er en wethouders stel len dat een proef met lurdersverklaring vorig "ectief is geweest, dat regel nu voor alle huur- in in de stad wordt in- rwerkboefjes taal naar Halt De weken rond de jaar- g hebben ruim 5200 een straf van een eau gekregen voor te iteken van vuurwerk of ial bezit daarvan. Vol- It Nederland is dat ooit. Het aantal Halt- igen voor vuurwerk ers is afgelopen jaar rocent gestegen ten van 2003. In dat jaar Ie politie 4500 minder- 'olgens de Halt-bu- let aantal verwijzingen itijgen, omdat de poli aandacht heeft voor igen die met vuur- aken hebben. zoon gepakt doden oma De politie heeft een jongen aangehouden, i wordt verdacht dat hij irige oma in haar wo llen Bosch om het le- t gebracht. De politie Barschuwd door de fa- i het slachtoffer. Die Ie eerder tevergeefs je krijgen met de Ie politie vond het stof- jrschot in de woning flachtoffer. Daar trof de bk de kleinzoon aan. tte een verwarde in- lus de zegsman. -» art: s van ht verdacht |aas - Een 51-jarige uit Binnenmaas he Waard) moet zich t week voor de recht- bordrecht verantwoor- ontucht met zeker üwelijke patiënten. In- is gebleken dat hij zich slfs aan minderjarige 1 heeft vergrepen. Dat f in België, waar hij een Jad voordat hij zijn ir Nederland verlegde, jiber 1998 werd de uit jaikomstige tandarts (veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan- f. De komende rechts- jdt om de aangifte van uwen die in 2002 onze- br de tandarts zouden reg dicht vliegtuigbom l - De snelweg tussen 1 en Arnhem gaat mor- om de Explosieven ïgs Dienst (EOD) de Bid te geven een vlieg- uit de Tweede Wereld- Ischadelijk te maken, reinverkeer tussen den wordt stilgelegd. i bouwt aan de noord- de Waal een nieuwe i In dit gebied is in ar gevochten, religieuze in ziekenhuis i - De moslimvrouw lya werkt sinds 1 janu- jstelijk verzorger in het tentrum Haaglanden ij is voorzover bekend islamitische vrouw die tie in een ziekenhuis In MCH Westeinde ya deel uit van een >eus team van rooms- protestantse, hin- ie en islamitische Verzorgers. Nederland il een vrouwelijke isla- {eestelijk verzorger die fangenis werkt. rotterdam/gpd - In Rotterdam zijn twee mannen (37 en 46 jaar) gearres teerd wegens grootschalige 'ontslag- zwendel'. Richard van V. en Eric P. zouden met hun oplichtingspraktij ken tonnen hebben verdiend. Zij hebben volgens justitie in 2002 en 2003 tientallen IT'ers onder valse voorwendselen een baan aangebo den. De oud-werkgevers van die IT- medewerkers betaalden de 'head hunter' en directeur van het nep-de- tacheringsbureau duizenden euro's voor de herplaatsing van hun mede werkers. Zo hoefden ze die niet uit hun noodlijdende bedrijven te ont slaan. Na de herplaatsing raakten de werk nemers echter toch werkloos. Wie op het aanbod van bedrijven als Cygnus, Serengetti en Bright IT Solutions in ging, werd in de proeftijd direct ont slagen. Volgens de slachtoffers - in middels verenigd in een belangen- club - was dit voor de oud-werkge vers een goedkope manier om van overtollig personeel af te raken. Eind vorig jaar had Jaap Klinkhamer, voorman van de groep gedupeerden van de ontslagzwendel, nog een ge sprek met de nu gearresteerde Eric P. Deze wilde de club van gedupeerden van Bright IT Solutions en Serengetti de mond snoeren en met een schone lei beginnen, zo zou zijn boodschap zijn geweest. „Hij wilde met een be drijf naar de beurs en kon onze ver halen niet gebruiken," zegt de voor zitter van de belangenvereniging. In een restaurant in Rotterdam deed P. een voorstel. Alle vijftig leden zou den 25.000 euro krijgen, als zij niet langer P. zouden dwarsbomen. Tot een deal kwam het nooit. Klinkha mer: „Hij ging allerlei eisen stellen. Zo wilde hij alle huisadressen van on ze leden krijgen. Die wilden wij niet geven." P. wist niet dat het restaurant van de zwager van Klinkhamer was en dat zijn vrouw de serveerster was. Zij had een cassetterecorder tussen de fles sen wijn verstopt, zodat de woorden van P. werden vastgelegd. De ge maakte bandopnamen duiken mis schien op in de rechtszaak tegen de twee verdachten. Eric P. (46) en Richard van V. (37) werden maandag opgepakt. Het duo zit nog minstens tien dagen vast. Klinkhamer en de zijnen hebben lang moeten wachten op dit succes. Tot aan de Tweede Kamer toe werden vragen gesteld over het onderzoek van het Rotterdamse OM, dat maar niet wilde vlotten. Al met al volop reden tot zorg over ontwikkeling onderwijsniveau OPINIE door Ria Bronneman-Helmers De prestaties van Nederlandse scholie ren behoren op sommige onderdelen tot de wereldtop, aldus een onderzoek van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO). Maar er blijft genoeg in het onder wijs over om zorgen over te maken. Nederlandse scholieren behoren tot de wereldtop als het gaat om wiskun de, leesvaardigheid en natuurweten schappen, zo bleek uit een onderzoek van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), uitgevoerd onder een kwart miljoen vijftienjarigen in 41 landen. Het zijn uitstekende resultaten. Zij staan echter haaks op de stroom zorgelijke berichten over ons onder wijs: problemen in het vmbo, onvei ligheid op scholen, hoge voortijdige schooluitval zonder diploma of start kwalificatie en een stagnerende deel- namegroei aan het hoger onderwijs. Hoe vallen de goede OESO-cijfers te rijmen met alle sombere berichten? Wat heeft het onderzoek eigenlijk vastgesteld? Daarvoor moeten we wat nauwkeuriger kijken naar wat er door de onderzoekers is gemeten. Dat heeft weinig te maken met de van ouds bekende abstracte en theoreti sche wiskundekennis die nodig is om een bèta- of techniekstudie in het ho ger onderwijs te kunnen volgen. Bij de vragen die de scholieren kre gen voorgelegd, ging het vooral om het herkennen en kunnen toepassen van eenvoudige rekenkundige en wis kundige vaardigheden bij alledaagse problemen. Zo'n vraagstelling sluit goed aan bij recente onderwijskundi ge vernieuwingen in ons voortgezet onderwijs. Daarin is de nadruk steeds meer komen te liggen op praktische vaardigheden en op thema- of pro bleemgericht onderwijs dat aansluit bij de dagelijkse belevingswereld van de jeugd. Het is natuurlijk goed nieuws dat on ze jongeren zich bij het oplossen van alledaagse problemen beter kunnen redden dan hun leeftijdgenoten in andere landen. Een goede score op dit soort praktische vaardigheden le vert echter nog niet het niveau op dat nodig is voor de gewenste profilering van Nederland als kenniseconomie. Uit het hetzelfde onderzoek blijkt na melijk ook dat er in Nederland welis waar relatief weinig leerlingen heel slecht presteren, maar ook weinig leerlingen heel goed. Dat weerspie gelt de sterke nadruk in ons onder wijs op gelijkheid en op de middel maat. Terwijl vmbo-leerlingen baat lijken te hebben bij de nieuwe, meer toepassingsgerichte didactiek biedt dezelfde aanpak vwo-leerlingen ver moedelijk te weinig intellectuele uit daging. Vanuit de universiteiten wordt de laatste jaren regelmatig ge klaagd over het afnemende abstrac tievermogen en kennisniveau van studenten. Door de OESO en door de Europese Unie wordt ook inzicht gegeven in de ontwikkeling van de onderwijsdeel name en het bereikte onderwijsni veau. Uit die cijfers komt een veel minder rooskleurig beeld naar voren. In Nederland verlaten meer leerlin gen het onderwijs zonder diploma of startkwalificatie dan in andere Euro pese landen. Daarnaast groeit de deelname aan hoger onderwijs elders sterker dan bij ons. Op beide indica toren zit Nederland niet langer in de top maar in de middenmoot. Hoe moet dit opmerkelijke verschil worden verklaard? De prestaties in de verschillende vakken moeten vooral op rekening van docenten en scholen worden geschreven. Dat geldt zeker voor prestaties in vakken als rekenen en wiskunde, die overwegend door de school worden bepaald. Ontwik kelingen in het voortijdig schoolver laten en in de deelname aan hoger onderwijs worden daarentegen veel meer door de samenstelling van de leerlingenpopulatie, door de situatie in gezinnen en door kenmerken van het onderwijsbestel beïnvloed. Zo hangt voortijdig schoolverlaten in ho ge mate samen met de sociale en et nische achtergrond van leerlingen of met het opgroeien in een eenouder gezin. Dat wil zeggen met factoren waarop de school weinig invloed heeft. Bij de deelname aan hoger onderwijs speelt ook de inrichting van ons on derwijsbestel een rol. Zo kent Neder land een breed aanbod aan opleidin gen in het middelbaar beroepsonder wijs. Omdat dat onderwijs primair voorbereidt op de arbeidsmarkt is de doorstroom naar het hoger onderwijs in ons land geringer dan in landen met weinig beroepsonderwijs en veel algemeen vormend onderwijs. Ook het onderwijsbeleid beïnvloedt de doorstroom. De overstap van mavo naar havo en van havo naar vwo is als gevolg van allerlei onderwijsvernieu wingen een stuk moeilijker gewor den. De ogenschijnlijk tegenstrijdige be vindingen uit internationaal vergelij kend onderzoek kunnen in belangrij ke mate worden verklaard doordat er verschillende verklarende factoren in het spel zijn. Voor de positieve resul taten zijn scholen en docenten pri mair verantwoordelijk. De negatieve ontwikkelingen hangen vooral samen met maatschappelijke ontwikkelin gen en met het onderwijsbeleid uit de jaren negentig. Het totaalbeeld geeft helaas geen aanleiding tot grote tevredenheid. Er is alle reden zorg te hebben over de ontwikkeling van het onderwijsni veau. Daarbij gaat het niet alleen om de eerder gesignaleerde verschuiving van kennis naar praktische vaardig heden en de dreigende daling van het niveau van onze havo/vwo-leerlin- gen. Wellicht maken de voorgeno men niveaudifferentiatie en selectie in het hoger onderwijs «n eind aan de heersende zesjescultnur. Het recente SCP-rapport In het zicht van de toekomst laat zien dat het on derwijsniveau als gevolg van demo grafische en maatschappelijke ont wikkelingen al langer onder druk staat. Het percentage leerlingen dat extra onderwijstijd of zorg nodig heeft om een diploma te behalen, neemt eerder toe dan af. Als reactie op de resultaten van de internatio naal vergelijkende onderzoeken zijn inmiddels ambitieuze beleidsdoel stellingen geformuleerd om het voor tijdig schoolverlaten terug te dringen en het percentage jongeren met een hoger onderwijsdiploma te vergroten. Hopelijk leidt de sterke nadruk op het behalen van kwantitatieve doelstel lingen (met betrekking tot deelname en rendement) er niet toe dat de kwa liteit afneemt en het niveau van onze afgestudeerden daalt. Ria Bronneman-Helmers is hoofd van de onderzoeksgroep Educatie en Min derheden bij het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) axel - Dit is hem: Jacobus (Co) de Lavoir, met 107 winters de oudste Zeeuwse Axel werd de mijlpaal gisteren uitgebreid gevierd, waarbij man van Nederland. Gisteren stak hij een feestelijke sigaar op ter ge- ook zij 92-jarige zus Martha aanwezig was. tegenheid van zijn verjaardag. In zorgcentrum De Vurssche in het Foto: ANP/Wim Kooyman den haac/opd - De hulp van au pairs is niet langer voorbehou den aan gezinnen met kinde ren. Sinds kort zijn in Nederland au pairs aan de slag bij chro nisch zieken. Ook ouderen kun nen onder bepaalde voorwaar den hulp krijgen van jonge vrouwen uit het voormalige Oostblok. Zij vormen een goed koop alternatief voor de thuis zorg. De FNV vindt dat de au pairs worden onderbetaald en een minimum loon behoren te krijgen. Het idee komt van het bureau World Wide Au Pair Nanny uit Amsterdam. Deze maand arriveerden de eerste au pairs uit Tsjechië en Slowakije. Vol gens directeur Raymond Ales is de belangstelling zo groot, dat de au pairs binnen afzien bare tijd niet meer zijn aan te slepen. Het in huis nemen van een au pair is omgerekend per uur ve le malen goedkoper dan ge zinshulp. De kosten daarvan liggen rond de 25 euro per uur. De inwonende au pair is maximaal dertig uur per week inzetbaar en kost 180 euro per week. Mensen met een persoonsge bonden budget (pgb) zijn fi nancieel voordelig uit met een au pair. De zorg die ze nor maal uit dit budget inkopen, kan deels worden opgezegd of er kan mee worden geschoven. In tegenstelling tot veel andere hulpverleners, is een au pair elk moment beschikbaar. Per Saldo, de belangenvereni ging voor mensen met een pgb, ziet de inzet van buiten landse au pairs als een manier om aan schaarse zorg te ko men. De vereniging heeft ech ter wel twijfels over de kwali teit van de geleverde zorg. Mensen met een pgb kunnen een bureau inhuren die de zorg levert. Indien de zorgver lener niet voldoet, moet het bu reau zorgen voor iemand an ders. Het is volgens Per Saldo nog maar de vraag of dit ook zo werkt met een au pair, die zich in principe voor een jaar aan' een gezin verbindt. FNV Bondgenoten vindt dat bij de inzet van au pairs bij chro nisch zieken en ouderen het wettelijk minimum loon zou moeten gelden, in plaats van - een zakgeld. De au pairs doen werk waarin alle elementen van een arbeidsovereenkomst zit ten. Ze werken ook binnen de gezagsverhouding van werkge ver en werknemer. Volgens de vakbond bevindt het inzetten van au pairs voor volwassenen zich daarmee nog verder op een glijdende schaal. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg ziet in de au pairs vooralsnog een randverschijn sel en niet als een bedreiging voor de werkgelegenheid in die sector. STEVENHAGEN 'f?e*£U N\AAg patzbnu^ Mme mimes ÖAM .jcstfeoJ, P'fc NOCJ VÊÉL. vt v&mmMtgsvgisr pat mvoawez. vcoe. ONS ZUULÊN 2W ysselsteyn/gpd - Vlees van man netjesvarkens zonder teelballen stinkt minder in de pan. Maar het blijft zielig om biggetjes van vier, vijf dagen zonder verdoving te castreren. Varkenshouders en de Dierenbescherming zoeken naar alternatieven. Een oorverdovend gekrijs klinkt door de varkensstal als een jon- gensbig wordt opgepakt door Martin Houben. Een paar se conden later zijn er twee kleine openingetjes gesneden op de plaats waar zijn teelballetjes zit ten. De varkenshouder drukt de blauwe balletjes eruit, knipt en weg zijn ze. Even wat desinfec terend middel erop en de big is klaar. Als hij groot is, wordt hij geen beer maar een borg. Ogenschijnlijk hebben de big gen niet zoveel last van de in greep. Na de operatie lopen de meeste snel weer tussen hun zusjes rond, en zijn het gekrijs en de paniek in het hok ver dwenen. Schijn bedriegt. Het Koninklijk Medisch Genoot schap voor Dieren concludeer de na onderzoek dat de ingreep net zo zwaar is als bij een men senkind. Houben, eigenaar van een Al snel na de geboorte worden mannelijke biggetjes zonder verdo ving gecastreerd. Foto: GPD/Jeroen Jumelet enorme varkenshouderij (4300 zeugen) in het Noord-Limburg se Ysselsteyn, zegt dat hij van het castreren af wil. De markt, in dit geval de supermarkten en slagers, eist echter vlees van ge castreerde varkens. Mannetjes varkens kunnen namelijk als ze oud worden twee hormonen aanmaken die in het vlees gaan zitten. Door die hormonen gaat het vlees bij één tot tien op de honderd beren stinken zodra het wordt verhit. „Het stinkt echt," zegt Houben. „Wie die geur ruikt heeft geen zin meer in het karbonaadje." De wens om te stoppen met castreren speelt al jaren bij de varkenshouders en dierenbe schermers. Een klein jaar gele den heeft Houben als bestuurs lid van de afdeling varkensfok kers van LTO Nederland met de portefeuille welzijn een nieuw begin gemaakt om de praktij ken te beëindigen. Samen met de Dierenbescherming heeft hij de alternatieven op een rijtje gezet. Gisteren werden ze ge presenteerd aan winkelketens, collega-varkenshouders en die renbeschermers. Alternatieven zijn ruim voor handen, zegt Houben, maar ze moeten allemaal nog worden uitgewerkt. Zo is één van de twee hormonen in de slachterij al te detecteren met een appa raat. De varkens die de geur hebben kunnen apart geslacht worden en zijn goed te gebrui ken om koude worsten te ma ken. Maar simpeler is het om een zeug in de slachterij voor de slacht aan de beren te laten snuffelen. Bij de typische geur wordt zij tochtig. Laboratoriumoplossingen om de geur tegen te gaan zijn er ook. Zo kan het mannelijk chromosoom worden geschei den, zodat er alleen vrouwelijke biggen worden gefokt. En er is 'immunoneutralisatie', waarbij ervoor gezorgd wordt dat het geslacht zich niet ontwikkelt - .Tenslotte kan de boer de big gen plaatselijk verdoven voor de castratie, een oplossing die LTO promoot tot er een betere is. Bij het prikje houdt de big de traumatische ervaring dat hij op zijn vierde levensdag al bij zijn moeder wordt weggehaald. Het oorverdovende krijsen blijft en in plaats van de pijn van de sneetjes en het knipje, krijgt het beest nu de pijn van de prik.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5