Vertrek uit Irak nog niet zeker BINNENLAND 1 Irritatie op Soestdijk over foto's Verdachten steekpartijen in Alkmaar aangehouden Kabinet: Geen verlaging belasting Infoavond Tweehonderd sterfgevallen door tekort donoren vantiMiïE» voorlichtingsavond Lichaam vermiste man in Maas gevonden Balkenende sluit niets uit Regering vol vertrouwen JSF Open nvesteer in kennis iversiteit Nederland 0 Draenert onderscheidt r bijYan Til inder zwarte ïolen gewenst ïrsum - Een grote meerder- van de Nederlanders wil Je overheid allochtone en ichtone leerlingen actief spreiden om het aantal rte scholen te verminderen, mag er echter niet toe lei dat de eigen kinderen ge- ngen naar een zwartere |ol worden overgeplaatst, |t bijna driekwart. Dat blijkt [en onderzoek van het bu- iTNSNipo. duw in neus schoten L - Een 50-jarige inwoonster Rijen in Noord-Brabant is haar neus gewond geraakt lt ze in haar auto was be lten. Ze reed gistermorgen het raam een stukje open jierkte ineens dat ze een he- foloedneus had. De dokter jtateerde dat ze door haar was geschoten. Daarbij Ihaar tussenschot ver- H De politie vond later in bto een kogeltje van een puks. Iders zakt der terug tsuM - Als er nu verkiezin- ouden zijn, zou het Twee- imerlid Wilders uitkomen ht zetels. Dat blijkt uit de eke Barometer van Inter- NSS en het televisiepro- ima Nova. Vorige week 1 de voormalige WD'er in fde peiling op elf zetels, 2004 op dertien. tgenoot vrije voeten ioven - Justitie in Noorwe- eeft de eind vorig jaar «houden echtgenoot van rmiste Fatima Pana uit len weer vrijgelaten. De enoot - die nu in Oslo t - moet zich beschikbaar en voor uitlevering aan rland. De man wordt door ie in Den Bosch verdacht e moord op zijn in 2001 renen vrouw. Het lichaam atima Pana is ondanks in- ;ve zoekacties niet gevon- ellicht verband dwijningen' (ht - De politie gaat onder- n of er een verband be- ussen de vermissing van jarige Utrechtse Ilona th en een tien jaar oude isingszaak in Putten. Ne- is spoorloos sinds zij vo- r zomer niet op haar werk Hilversumse mediapark leen. Aanleiding voor het zoek is een foto die het imma TROS Vermist on- toonde, waarop beide ren te zien zijn. De foto is is de politie ruim tien jaar i genomen voor de ver lig van een vrouw uit Put- laria van der Zanden die ugustus 1994 op 22-jarige 1 spoorloos verdween. lammed B. t bij procesdag rdam - Mohammed B., ordenaar van Theo van zal op 26 januari niet in htszaal verschijnen om -tste dag van zijn strafpro- 'i te wonen. B.'s advocaat man heeft dat gister- kenbaar gemaakt. tomspion stal Ier-technologie' ngen - De Pakistaanse eiJspion Abdul Qadeer 3°heeft tijdens zijn verblijf n erland in de jaren zeven- u 1 modernere nucleaire 11 ilogie gestolen dan tot nu tend was. Dat blijkt vol- 11 e Campagne tegen wa- 11 ndel uit een artikel in het 2 i nummer van het vak- a|uclear Fuel. in aanleiding bod mobieltjes mg - Uit gezondheids- mt is er geen aanleiding bbieltjes voor kinderen te den. Dat stelde de Ge- Jeidsraad al in 2002 en >s E. van Rongen van de j er geen aanleiding om Mpunt aan te passen, pngen reageert op het on- ïk van zijn Britse collega's week verklaarde dat lie telefoons gevaarlijk p zijn voor kinderen on- 1 acht jaar. ir toezicht riaducten ftRijswijk verscherpt fzicht op viaducten. De ®te is blij dat minister pn Verkeer Rijkswater bat onderzoeken bij welke ten het verkeer het mees- loopt door vandalen te p bekogeld. Aanleiding et onderzoek is de dood h 30-jarige vrouw uit in de nacht van zondag pndag. alkmaar/gpd - De politie heeft vier jon gens opgepakt voor een reeks steekpar tijen in Alkmaar. Drie van hen zijn min derjarig. De recherche ziet ze als ver dachten van zes voorvallen in de afgelo pen weken, waarbij willekeurige slacht offers zonder aanleiding met een mes werden aangevallen. De jongens zijn gisteren rond het mid daguur aangehouden. Eén arrestatie vond plaats in Heerhugowaard, de an dere drie in Alkmaar. Of dat de woon plaatsen van de jongens zijn, wilde de politie gisteren niet bevestigen. De recherche wil alleen kwijt dat ze de verdachten op het spoor kwam naar aanleiding van 'tips uit de bevolking'. „Dat waren zowel aanwijzingen van ooggetuigen als anderenzegt korps chef A. Brink van de politie Noord-Hol land Noord. In het onderzoek zijn ook huiszoekingen verricht. Over het motief van de verdachten kon de politie nog niets zeggen. Ook over mogelijke bekentenissen deden politie en justitie geen mededelingen. „Maar we zijn er zeker van dat met deze aan houdingen een belangrijke stap is gezet in het onderzoek naar de steekpartijen", aldus Brink. De afgelopen dagen hebben dertig re chercheurs aan de zaak gewerkt. Dat team van dertig blijft gehandhaafd. „Want er valt nog heel veel te onderzoe ken", zegt Brink. Justitie houdt rekening met nieuwe arrestaties in deze zaak. De politie verhoort de aangehouden vier jongens over een steekpartij op 19 de cember waarbij een jongen gewond raakte, voor de mishandeling van een man op 3 januari en voor voorvallen in het afgelopen weekeinde waarbij vier mensen op diverse plekken in Allonaar werden neergestoken. De man die op 3 januari met een mes en een honkbalknuppel werd mishandeld, ligt nog in kritieke toestand in het zie kenhuis. Ook drie andere slachtoffers worden nog in het ziekenhuis verpleegd, hun situatie is niet meer kritiek. Eén ge dupeerde kon donderdag na behande ling het ziekenhuis weer verlaten. Personeel wast handen in onschuld na 'onthullingen' roddelblad door Henk Runhaar baarn - Het personeel van Soestdijk is not amused door de 'onthullende' foto's van het in terieur van het paleis die rod delblad Privé deze week publi ceerde. Niet omdat de foto's zo opzienbarend zijn, maar omdat de Baarnse hofhouding erop wordt aangekeken. Dat meldt plaatsvervangend in tendant H. de Raad. „Mensen denken automatisch dat wij als personeel er wel achter moeten zitten. Maar daar is absoluut geen sprake van." De paginagrote foto's van de te levisiekamer van prins Bern- hard, de knusse bibliotheek die diende als gezamenlijke huiska mer van Bemhard en Juliana en de befaamde olifantenkamer van de prins waren volgens De Raad goeddeels oud nieuws. „Het zijn voornamelijk oude fo to's. Zoals het er echt jaren te rug uit heeft gezien. Dat zagen wij natuurlijk meteen. Ik heb zelfs begrepen dat sommige fo to's allang bekend zijn, uit eer dere publicaties." Maar niet alle beelden zijn ge dateerd. De Raad: „Er zaten wel een paar recente foto's bij. Zoals het afritje voor de rolstoel van ko ningin Juliana, dat is natuurlijk iets van de laatste jaren." De Raad benadrukt dat het paleis personeel er de hand niet in heeft gehad. Ook de bijna spreekwoordelijke bouwvakker die de privévertrekken van prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Wassenaar kiekte kan het niet zijn. „Het moeten bezoekers zijn ge weest." De foto's waren deze week het gesprek van de dag tijdens de informele afscheidsbijeenkomst op Soestdijk met koningin Bea trix en haar zussen, de prinses- S sen Margriet, Irene en Christi na. De dochters van prins Bem hard en koningin Juliana na- 11 men uren de tijd om de trouwe lakeien, koks, tuinlieden en an der personeel, meer dan zestig mensen in totaal, voor de laat ste keer de hand te drukken. „Het was uniek, heel bijzonder. Voor iedereen was er een luiste rend oor, een handdruk. Het was echt voor het laatst. Het is nu in feite exit voor iedereen. Mensen zijn volop aan het solli citeren naar ander werk, som migen anderen zijn al weg", zegt De Raad. Paleisintendant D. Keuning is één van de mensen die al is ver trokken, hij was ook niet bij het afscheid donderdag. Ook tijde lijke krachten waren opgetrom meld voor het definitieve af scheid van het koninklijk huis, meldt De Raad. „Iedereen kreeg een mooie foto van de prins en prinses, in een mooie lijst, in een mooie doos verpakt." (advertentie) donderdag 20 januari 18.00 - 20.00 uur Haagse Hogeschool het perspectief Starten in februari Informatica Bedrijfskundige Informatica Technische Informatica Informatiedienstverlening en -management Communication Multimedia Design Bedrijfseconomie (vanaf 19.00 uur) Accountancy (vanaf 19.00 uur) www.haagsehogeschool.nl itteren - De brandweer en politie hebben gisteren in de Maas in de buurt van Itteren het lichaam gevonden van een 42-jarige man uit Bunde. Het gaat om één van de twee vermiste mannen van het bootongeval bij Borgha ren van zondag. De hulpdiensten hebben het lichaam aan de Belgische kant van de rivier uit het water ge haald. Het ontzielde lichaam van de man lag nog onder water aan de oever van de Maas bij het Belgische Smeer maas, tegenover Itteren. Dit weekend gaan politie en brandweer verder met zoeken naar de tweede vermiste. Foto: ANP den haag/gpd - De Nederlandse militairen blijven mogelijk toch langer in Irak. Premier Balkenen de wilde dat gisteren na afloop van de ministerraad niet uitslui ten. „We kunnen onze ogen niet sluiten voor nieuwe ontwikkelin gen", zei hij. In de Tweede Ka mer tekent zich een meerderheid af om de missie te verlengen. En ook de VS en Groot-Brittannië zouden graag zien dat Neder land langer blijft. In juni vorig jaar besloot het ka binet dat de 1300 Nederlandse militairen tot 15 maart in de Zuid-Irakese provincie Al- Muthanna blijven. „Die positie van het kabinet is niet veran derd", benadrukte Balkenende. Maar hij wilde niet zeggen dat dat betekent dat de militairen ook daadwerkelijk vertrekken. „We hebben destijds ook ge zegd dat we vertrekken als de verkiezingen voor een nieuwe regering zijn gehouden en de veiligheidstaken overgedragen kunnen worden aan de Irakese autoriteiten." De verkiezingen zijn gepland voor 30 januari. „Uitstel van de verkiezingen zou een omstandigheid zijn om langer te blijven", verklaarde de premier. Defensieminister Kamp blijft erbij dat de troepen op 15 maart teruggaan naar Neder land. Minister Bot (buitenland se zaken) heeft eerder wel meer ruimte gelaten door te zeggen dat er altijd onvoorziene om standigheden kunnen zijn. Het verweer van Kamp dat hij tijd nodig heeft om militairen voor te bereiden op een missie, veegde Balkenende gisteren van tafel. „De militaire organisatie is een flexibel bedrijf." De mili taire vakbond AFMP reageerde gisteren woedend op de twijfel die Balkenende zaaide. „Het woord van minister Kamp is blijkbaar niet zoveel waard als we dachten." den haag/anp - Het kabinet is gerustgesteld door de bouwer van het nieuwe gevechtsvlieg tuig Joint Strike Fighter (JSF) dat de omzetverwachting voor de Nederlandse industrie on veranderd op 8 miljard dollar blijft staan. Het Amerikaanse bedrijf Lockheed Martin heeft die verwachting „voldoende kunnen onderbouwen", aldus het ministerie van economische zaken. JSF-projectleider T. Bur- bage had het kabinet vorige zo mer voorgerekend dat het Ne derlands bedrijfsleven voor 212 miljoen dollar aan opdrachten had binnengehaald, wat bij een verkoop van 6000 JSF-toestellen de komende decennia kan lei den tot een omzet van 5,4 mil jard dollar. Nederland was al tijd een omzet van 8 tot 10 mil jard dollar voorgehouden. Bur- bage komt dus nu weer terug bij dat oude bedrag, en onder bouwt dat volgens het kabinet voldoende. In de Tweede Kamer is de PvdA tot nu toe het meest kritisch ge weest over het JSF-project. PvdA-Kamerlid Blom gelooft weinig van de huidige cijfers. „Zo is 95 procent van alle con tracten al vergeven, dus wat blijft er over? Sinds vorige zo mer is er geen dubbeltje bijge komen." den haag/gpd - Het kabinet is niet van plan de belastingen komend jaar te verlagen. Vol gens premier Balkenende is daarvoor het tekort op de over heidsbegroting nog te groot. Het kabinet neemt daarmee af stand van de hoogste ambte naar van het ministerie van economische zaken, Jan Willem Oosterwijk. Die pleitte er in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het blad ESB voor de burger meer lucht te geven om zo de kwakkelende economie er bo venop te helpen. Volgens Oosterwijk moet dan maar op de koop toe worden genomen dat het financierings tekort minder wordt terugge drongen. Hij wil dat lastenverzwaringen die niet waren voorzien bij het aantreden van het kabinet, zo als het afschaffen van het belas tingvrij sparen voor vut en pre pensioen, worden gecompen seerd door belastingverlaging. Ook de premies voor WW en WAO moeten omlaag. Volgens Balkenende is daar echter geen ruimte voor. De staatsschuld loopt nog steeds op. In een reactie wijst hij erop dat het weer beter gaat met de economie. Het aantal vacatures stijgt licht, evenals de export. Nederlandse producten zijn minder duur geworden in ver gelijking met die uit omringen de landen, omdat de lonen am per zijn gestegen. (advertentie) Studiecentrum Amsterdam Amstelveenseweg 390,020-5788411 18 januari 19.30 uur 19 januari Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 19.30 uur (De Hooge Waerder, 2e etage), 072-5155114 i 20 januari Studiecentrum Den Haag S«ntati(5 19.30 uur Lange Houtstraat 11,070-3614701 ^nve lUni 'Huidig systeem orgaandonatie moet worden veranderd' den haag/anp - Het systeem voor orgaandonatie in Neder land loopt vast. De wachttijden lopen op. Ruim tweehonderd patiënten sterven per jaar om dat ze niet op tijd een nieuw or gaan krijgen aangeboden. Er zijn simpelweg te weinig dono ren. Vrijwel iedereen is het er over eens dat het huidige sys teem moet worden veranderd. De Tweede Kamer beslist vol gende week woensdag hoe het verder moet. Twaalfhonderd zieke Nederlan ders wachten op een donomier, tweehonderd mensen op een ander orgaan. De gemiddelde wachttijd is de laatste jaren op gelopen tot viereneenhalf jaar. Per jaar zijn 225 bruikbare or ganen voor transplantatie be schikbaar in Nederland. Onge veer tweederde van de volwas sen Nederlanders heeft nooit gereageerd op verzoeken van de overheid om aan te geven of ze na hun dood hun organen willen afstaan aan een ander. Dat moet anders, vinden onder meer de belangenorganisaties van patiënten die op een donor wachten. Het huidige systeem is te vrijblijvend. De overheid vraagt of mensen hun organen willen afstaan, maar het gros, achteneenhalf miljoen, negeert de brief en doet niets. Hierdoor gaan bruikbare donoren verlo ren. De organisaties, aangevoerd door de Nierstichting, bepleiten een nieuw systeem: Alle men sen die nog nooit hebben ge reageerd op het verzoek van de overheid om aan te geven of ze wel of geen orgaandonor willen zijn, ontvangen opnieuw een brief. Als mensen deze brief van de overheid negeren, krijgen ze na een aantal weken weer een schrijven waarin staat dat ze automatisch donor zijn gewor den. Als mensen hier bezwaar tegen hebben, kunnen ze als nog te kennen geven dat ze geen donor willen zijn. „Het voordeel van deze aanpak is dat je mensen dwingt zich uit te spreken. Als ze 'nee' zeggen: Ook prima. Dat is dan hun keus" zegt directeur Paul Beerkens van de Nierstichting Nederland. „Mensen vinden het eng om na te denken over hun eigen dood, en schuiven zo'n brief daarom terzijde. Maar ze zouden, als het er echt op aan komt, hun organen mis schien best willen afstaan." Groot was de verbijstering toen de organisaties bemerkten dat de Tweede Kamer lauw op hun voorstel reageerde. Ook het ka binet koos in december een an dere weg. Het wil het huidige systeem verbeteren. Zo krijgen burgers vaker de vraag voorge legd of ze hun organen na hun dood willen afstaan. Dat ge beurt dan bijvoorbeeld als ze een nieuw paspoort of rijbewijs gaan afhalen op het stadhuis. De regering wil ook artsen en verpleegkundigen in ziekenhui zen betere voorlichting laten geven aan patiënten en familie over orgaandonatie. De kans is groot dat de Tweede Kamer het kabinet volgt. De SP, GroenLinks, LPF en D66 steu nen de Nierstichting. WD en PvdA zeggen hun standpunt nog niet te hebben bepaald, maar ze hebben twijfels over het voorstel van de belangenor ganisaties. Het CDA zit op de lijn van het kabinet. Het is een zeer beladen onder werp, vindt het CDA-Tweede- Kamerlid Ormel. „Maar het is nogal wat als iemand tijdens zijn leven niet duidelijk heeft aangegeven donor te willen zijn, en toch worden na zijn overlijden organen uit zijn li chaam gehaald." Ormel vindt dat ook voor de nabestaanden belastend. „Die staan na het sterven rond de overledene en moeten toezien hoe het li chaam wordt weggehaald. De organen moeten er immers zo snel mogelijk uit." Het CDA be twijfelt bovendien of het actieve registratiesysteem meer dono ren oplevert. De onderzoeken zijn volgens de partij op dat punt niet duidelijk. Directeur Beerkens van de Nierstichting slaakt een diepe zucht. „Je zou er bijna boos om worden", zegt hij. .Alsof het voorkomt dat artsen tegen de zin van de familie bij een over ledene organen weghalen. Geen arts in Nederland zou zo iets doen." Hij vindt dat Ormel een karikatuur van de werke lijkheid maakt. Beerkens houdt staande dat er via het nieuwe systeem meer organen beschikbaar komen. Onderzoek geeft dat volgens hem aan. Ware schoonheid vertegen woordigt deze eettafel 'Casanova'. Met zijn buitengewone ontwerp en werking van de zijbladen neemt het model een unieke positie in onder de verlengbare tafels. Meer adembenemende hoogstandjes uit de Draenert-collectie staan opgesteld bij Van Til zoals een vernieuwend scheepsvormig tafelblad. Topdesign van Duitse bodem On* adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 uur Telefoon (072) S112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gestoten DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3