Lesbisch paar weggejouwd GESPREK VAN DE DAG 'Zullen we de gordijnen maar dicht doen' i Di n; G a Proefslapen op de Euromast betekent toeristen aan je voeteneind 'Naakte Femke vergroot interesse in de politiek' 'We voelden op Aruba wat uitsluiting betekent' Televisie zaterdag 15 januari 2005 left krij de ma zal be> gaj foe VOI Ini on da tei uil 40 DAGELIJKS LEVEN -z.O...BN W/^A«OAA WüRDtN NIfZT (AAË-fcf2— CiETApT MENSELIJK TSAAR PETER I, beter bekend als Peter de Grote, is door lezers van de Russi sche krant Kommersant gekozen tot grootste Russische leider. Hij eindigde voor een andere tsaar, ALEXANDER II, en de communistische leider Jozef Stalin, die op de derde plek staat. Dat meldde de website van de Russische krant gisteren. Peter de Grote was vanaf 1682 tsaar van Rusland en van 1721 tot 1725 de eer ste keizer van het Russische keizerrijk. Hij staat bekend om de grootschalige modernisering van het land die hij op poten zette, en de stichting van de naar hem genoemde stad Sint Petersburg. Hij was ook berucht om zijn grote wreed heid en liet politieke tegenstanders zonder pardon vermoorden. Ook Alexander II (1818-1881) en Stalin (1879-1953) staan bekend om hun enorme daad kracht en hervormingsstreven, maar ook om hun wreedheid. Met de opening van twee hotel kamers, op bijna honderd meter hoogte, is Rotterdams bekendste attractie volledig gerestyled. Vanaf zaterdag kan voor het eerst in de geschiedenis van de bijna 45 jaar oude Euromast worden overnacht in de Heaven of Stars-suite. Wij gingen proef slapen, badderen in de jacuzzi en zwaaien naar de dokters in het Dijkzigt. Je weet tenslotte nooit of ie omvalt. Familie en vrienden, maar ook bekende Nederlanders als Marco Borsato met zijn Leontien, gin gen ons voor als proefslapers. Dat komt mooi uit, want kinder ziekten als lawaai (de mevrouw van het persvoorlichting heeft het over 'een bepaalde zoem') behoren daardoor tot het verle den. Natuurlijk kan het een beetje stormen daarboven. Maar, ver zekert ze ons, alleen het hoogste punt, de Euroscoop heeft een uitzwaai. .Althans, alleen bij windkracht 11." Wij slapen lager, om precies te zijn op 96 meter. Best hoog als je last hebt van hoogtevrees. Maar niet gezeurd. Wie krijgt nou de kans om op het symbool van je eigen stad te slapen. Met ons koffertje voor één nacht in ons fietsmandje arriveren we 's middags bij de Euromast. Lekker vroeg, want we willen nog wel even genieten van het uitzicht. Er zijn meer mensen op dat idee gekomen, zo blijkt als we in der tig seconden omhoog zijn ge zoefd met, via de speaker in de lift, nog net een flard van een ge dicht. „Geen platformbezoeker die jullie ziet, hoor", zegt de me neer die ons naar de Stars-suite begeleidt. Hij legt uit dat er folie is aangebracht op de panorama- ramen zodat we geen inkijk heb ben, maar wel naar buiten kun nen kijken. Toch controleert het hotelperso neel, vlak voordat de Euromast 's morgens open gaat voor publiek, of de gordijnen open zijn. Is dat het geval ('want gasten willen toch zo lang mogelijk van het uitzicht genieten dan wordt Verslaggever Ellen Scholten en vriendin ontbijten in de Heaven of Stars-suite op de Euromast. Foto: GPD/Jaap Rozema heel discreet een telefoontje ge pleegd. Met een glimlach: „Niet iedereen vindt het leuk om ge confronteerd te worden met een stel toeristen aan zijn voeten eind. Ook al zien ze jou niet." Nadat onze gastheer is wegge gaan ('Even een fles champagne halen'), zien we pas hoe ver zorgd onze suite is. De Jan des Bouvrie-witte kamer, met don ker parket van 'panga panga' hout, beschikt over een kingsize bed met kussens in alle forma ten. Van een Duitse rol tot een 'Dutch wife', zoals dit minikus- sentje voor tussen de knieën ook wel wordt genoemd, ontbreken niet. Alles klopt; tot en met het 'welkomsdriehoekje' in de toilet- rol. De enige dissonant zou het kunstwerk kunnen zijn van ge kleurde kraaltjes. Niet voor ons; wij houden wel van een paar denkop. Door zoveel indrukken vergeet je dat je hoogtevrees hebt, al zor gen de aanwijzingen op de deur voor lichte consternatie. Onder het kopje 'wat te doen bij brand? staat 'neem niet de liften', ge volgd door 'slecht ter been? wacht voor de lift'. Loslaten, hou ik mezelf voor. Bovendien; het Erasmus MC alias het Dijkzigt ligt op een steenworp afstand, mocht ie omvallen. 's Avonds is het moeilijk kiezen. Welke kant kijken we op: rich ting het scheepvaartverkeer op de Maas, de felgekleurde palm bomen die onder ons oplichten voor de Chinese boot of naar het meisje naast ons dat zojuist ten huwelijk is gevraagd (pech: ze kan niet blijven slapen). Als je er gens het gevoel krijgt dat Rotter dam een wereldstad is, dan is het hier. Met roomservice gaan we de nacht in. Toegegeven, op hon derd meter slapen bij storm is een beetje rumoerig, maar het heeft ook wel iets, het zingen de wind. We hebben nu ooki clusief toegang tot de platfon tot tien uur morgenochtend. Even zijn we helemaal alleen, men met de nachtportier. De betovering wordt verbroki door de wake-up call. Dan mi je hoeveel auto's zich als keve tjes door de stad bewegen. Hi zicht is helder; is dat nou Dei Haag in de verte of vergissen ons? Hee, daar heb je de eers Japanner al voor ons raam. Z len we de gordijnen toch maa dichtdoen? Nee, dat is zonde! Ellen Scholtens Een Amerikaans televisiestation wil het cameraverbod dat geldt tijdens het proces tegen popster MICHAEL JACKSON, omzeilen door de ge beurtenissen in de rechtszaal dage lijks door acteurs te laten naspelen. Dat heeft E! Networks Television in Los Angeles bekendgemaakt. Jack son (46) staat terecht wegens kin dermisbruik. De popzanger zou zich hebben vergrepen aan een 12-jarig jongetje. Het proces begint op 31 januari met de selectie van de jury en zal naar verwachting maanden in beslag nemen. Het verloop van het proces wordt in een studio in scène gezet. ACTEURS die lijken op Jack son en rechter Rodney Melville gaan zich volgens de zender nauwkeurig houden aan de teksten uit de recht bankverslagen die dagelijks worden openbaargemaakt. Foto: EPA De Canadese zangeres CÉLINE DION verzorgt op 8 mei een concert in Las Vegas, waarvan de opbrengst be stemd is voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Dat heeft de pers dienst van de zangeres onlangs laten weten. De zangers uit Quebec hoop met haar concert zeker 1 miljoen dollar binnen te halen voor het VN- kinderfonds UNICEF. Foto: Reuters De door THE BEATLES beroemd ge maakte Abbey Road-studio in Lon den wordt tijdelijk omgeturnd in een bioscoop. Van 19 maart tot 3 april zijn er films te zien waarvan de mu ziek ooit in de illustere studio is op genomen. Openingsfilm is Steven Spielbergs Raiders of the Lost Ark, uit 1981. In het studiocomplex aan Abbey Road is de afgelopen 25 jaar de filmmuziek gemaakt voor meer dan 150 films. Andere films die er draaien zijn onder meer The Last Emperor, de trilogie The Lord of the Rings, The Talented Mr Ripley, Aliens en Gangs of New York. Uiter aard worden ook de Beatles-films Yellow Submarine en Hard Day's Night vertoond. GroenLinks-leider Femke Halsema moet niet alleen debatterend in de Tweede Kamer te bewonderen zijn maar ook naakt aan de muur. En niet alleen zij, maar ook andere Kamerle den mógen best zonder kleren wor den geportretteerd en geëxposeerd. Volgens naaktschilder Bart Rouwen- horst uit Breda zullen zulke schilde rijen de interesse voor de politiek vergroten. Hij heeft zijn idee aange dragen bij de projectgroep in de Tweede Kamer die op zoek is naar Alfred Polgar Ik geloof wel in het goede van de mens, maar ik reken toch maar liever met het slechte in hem kunst voor het nieuwste bijgebouw van het parlement. Op democrati sche wijze mag projectleider Martijn Engelbrecht namens de Tweede Ka mer 160.000 euro besteden aan kunst in de enkele maanden geleden geopende Kamer-dependance. Over een week sluit de openbare prijs vraag. Er zijn tot nu toe 255 inzen dingen. Het voorstel van Rouwen- horst valt hier en daar in goede aar de. Op de internetpagina www.de- dienst.nl scoort het plan een van de weinige voldoendes. Mocht het voor stel als winnaar uit de bus komen, dan is nog niet gezegd dat Halsema bloot zal zijn te bewonderen. Een commissie onder leiding van PvdA- Kamerlid Saskia Noorman buigt zich over de voordrachten en kan de me ning van het internet-stemvolk nege ren. Volgens Rouwenhorst zal het poseren als naaktmodel in elk geval voor Femke Halsema positieve ge volgen hebben. Hij wil er zijn hono rarium van 5000 euro om verwedden dat ze het daarna schopt tot eerste vrouwelijke premier. De rechten van homo's en lesbien nes zijn in heel het Koninkrijk der Nederlanden wettelijk gegaran deerd, zou je denken. Vergeet het maar: op Aruba, deel van het ko ninkrijk, is een getrouwd lesbisch paar letterlijk weggediscrimineerd. Hun huwelijk wordt er niet erkend. Ze zijn nu neergestreken in Breda. „Dat het op Aruba gevoelig ligt, wist ik. Maar ik had nooit gedacht dat homohaat er zó leefde. Ik schaam me diep voor het eiland waar ikzelf vandaan kom. Althans voor een aantal mensen daar", zegt Charlene Oduber (33) in de kale flat in Breda-Noord die ze sinds kort met partner Esther La- mers (37) en hun baby Elisa be woont. Hun spullen staan nog in Oranje stad. Want Esther en Charlene hebben de hoop nog niet verlo ren: er loopt nog een rechtszaak tegen hun afwijzing. Winnen ze die, dan gaan ze terug, het homo vijandige klimaat ten spijt. Charlene, in 2001 met Esther ge trouwd, kreeg begin vorig jaar werk aangeboden: bij Sociale Za ken op Aruba. Het leek de twee een droom. Charlene komt er vandaan en Esther had het eiland tijdens vakanties leren kennen. Charlene: „We dachten: dat wordt leuk. Een goeie baan op m'n ge boorte-eiland, de zon, de zee, het strand. En misschien kon ik ook Charlene Oduber (rechts) en Esther Lamers met hun dochtertje Elisa. Foto: GPD/Johan van Gurp bijdragen aan de ontwikkeling van Aruba." Dat hun relatie een probleem kon vormen, kwam niet bij hen op. Ze bleven toch gewoon in het Ko ninkrijk der Nederlanden, waar het huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht een wettelijk erkend recht is? De autoriteiten op Aruba hadden bovendien zon der problemen een verblijfsver gunning beloofd. Na aankomst in april 2004 viel het vies tegen. Inschrijving als echt paar werd bij de burgerlijke stand geweigerd. De landsregering van Aruba erkent het Nederlandse ho mohuwelijk niet, kregen ze te ho ren. Charlene kon zich wel in schrijven, maar dan als 'onge huwde moeder'. Esther werd hooguit als tijdelijke 'gast' geduld. Een werkvergunning kon ze ver geten en Charlene moest 2300 Arubaanse guldens borg voor haar storten, als vooruitbetaling van het ticket terug naar Neder land. Esther: „Dat was voor ons onac ceptabel. Charlene viel op haar werk onder de sociale regelingen voor alleenstaanden. Ik zou dus volkomen rechteloos zijn. Ik kón niet eens een zorgverzekering af sluiten. En ik zou geen enkele zeg genschap hebben over Elisa, mocht Charlene wat overkomen.." Het kind (18 maanden nu) is let terlijk van hun beiden: het pro duct van een kunstmatig bevruch te eicel van Esther, die in de baar moeder van Charlene werd ge plaatst. De twee vochten het besluit aan in brieven, maar dat hielp niets. Uiteindelijk spanden ze een rechtszaak tegen de Arubaanse regering aan. „Wij probeerden de kwestie stil te houden, we wilden niet provoceren", zegt Esther. „Maar op een gegeven moment lekte het toch uit." Toen was de beer op Aruba los. Een complete media-hype kwam op gang: de twee vrouwen figu reerden elke dag op radio, tv en in de kranten. Iedereen had het er over. Charlene: „Op straat in Oranje stad werden we nagewezen en uitgescholden. Echt op een vijan dige manier, we werden er bang van. Dan voel je wat uitsluiting betekent. We konden niet eens meer normaal boodschappen doen." Deze week zijn er bij het parlement zelfs demonstraties ge weest, met spandoeken als 'Ho mo's, donder op van ons eiland'. Uitgelokt en betaald door hun grote vijand minister van Justitie Rudy Croes, is de overtuiging van Esther en Charlene. Hun proces tegen hem wonnen ze vorige maand: Croes moet van de Arubaanse rechter in Nederland rechtsgeldige (huwelijks) akten er kennen, zoals het Koninkrijkssta tuut ook voorschrijft. Maar t( die uitspraak kwam, waren C lene, Esther en Elisa al lang g vlucht naar de lege flat in Bre de stad waar Esthers ouders nen. „Een zwarte dag voor Aruba'ij. reageerde Croes, die onmidd in hoger beroep ging. In afwj ting van de uitslag daarvan h den Charlene en Esther huil letjes op Aruba, zodat ze dire rug kunnen. Wat betreft de mentaliteit op geboorte-eiland (en de anderu Antillen) zijn Charlene inmid c de ogen opengegaan. Hoewe 2 de golf van homo-haat voora aan enkele politici, die de bei s king opstoken met het oog o| verkiezingen later dit jaar. „V r de gemiddelde Arubaan heb j normaal niet zo veel last. Hei een taboe: zolang je het maai kern houdt, is er weinig aan (r' hand. Maar je rechten opeiseL homo/lesbienne, dat móg ni(F Aruba." Homo's hebben er geen levi weten de vrouwen nu. Uitk( voor hun identiteit en opkoi voor hun belangen durven Charlene: „Alle ogen zijn w: betreft nu op Esther en - vo< mij gericht. Wij nemen die schoen op. We gaan ons via organisatie in Nederland inz voor homorechten op Arubaj de Antillen." Arthur't Hart Er was weer niks op de televisie gisteravond. Die zin hoor je nogal eens. De ellende zit hem in het woord 'weer'. Dat houdt in dat er eigenlijk nooit iets is op de televisie. En gisteravond dus ook niet. Je hoort zelden: het was weer geweldig op de tele visie. Hooguit: wel een aardig programma giste ren. Maar dat is uitzondering. Regel is: er was weer niks. Klopt die regel? Ik vind van niet. Ik vind dat er vaak iets moois te zien is. Vaker wel dan niet ei genlijk. Ik neem u mee naar de laatste week van het vorig jaar. Week tussen kerst en oudjaar. En omdat ik geen tijd heb om het hele aanbod met 11 door te nemen, bepaal ik me tot het derde net. Vol gens de Hilversumse bonzen het net voor de 'geïn teresseerde wereldburger'. Ik ga er voor het gemak even van uit dat u dat bent. Net als ik trouwens. Wat werd ons voor geschoteld? Vier avonden lang 'Heimat', het leven van alledag op de Duitse Huns- rück na de val van de Muur. Lang venvacht die se rie, toch gekomen. Schandelijk laat op de avond geprogrammeerd, dat wel. Maar laat ik zo'n mooi paard verder niet in de bek kijken. Dan had je ie dere avond een uur lang de Top 2000 a go go. Een uur amusement met veel Elvis, Stones en Weet je nog wel oudje. Beetje uurtje voor de oude lullen. Maar een hoop geïnteresseerde wereldburgers zit ten nu eenmaal in die categorie. Ik in ieder geval. Dan de documentaires. Dat waren er drie. Onder werpen: het variété van weleer, de dames van de Tupperware en Hoe staan we er voor in Neder land. Veel registraties ook van vrolijke theaterpro ducties. Raymann, Kaandorp, deAshton Brothers. En de toneelvoorstelling van Zeg eens Aaa werd vertoond. Recycling tot de tweede macht verheven. Lebbis en Jansen en Spijkerman namen met oud jaar de honneurs waar. En Freek de Jonge deed dat Tweede Kerstdag. Ik noteerde maar één Jilm: O Brother, Where Art Thou. Feel good movie van de gebroeders Coen. Ze maakten eerder onder andere The Big Lebowski. Vegeet ik bijna het journaal van tien uur en het daarop volgende NOVA Nieuws, met deze week uiteraard de tsunami centraal, en datzelfde nieuws uitgediept. Iedere dag. Je bent het gewend maar toch. De bescheidenheid tenslotte verbiedt mij u te wijzen op een alleraardigste quiz die er gens tussen kerst en oudjaar ook werd uitgezon den. Dat was dan de oogst ven één week. Van één net. Zonder één herhaling. Ik heb natuurlijk lang niet alles gezien maar toch een representatief deel. En dat vond ik van heel behoorlijk niveau. Algeefik toe dat ik partijdig ben want ik werk bij dat net. Er zijn nog een stuk of tien andere netten in Nederland. Mensen die even geen we reldburger wilden zijn, kwamen ruim aan hun trekken. Voor hen ('De kijker met het gezin'De sportieve kijker') was er een overvloed van Jilm, sport, show, muzikaal spektakel, Hoe Verander Ik Mijn Huis, Tuin Of Echtgenote en Het Afgelopen Jaar In Zestig Minuten. Gevarieerd genoeg, al sta ik niet bij ieder programma in voor de kwaliteit. Er is volgens mij best veel goeds op de buis. Maar mensen die voortdurend alles niks vinden, daar zijn er een hoop van.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2