KUNST CULTUUR 'Warm stuk in een warme Leidse Schouwburg Nederlandse sterren komen thuis in Amerikaanse Hair 'Daders kunstroof bezocht het Westfries Museum eerd Trebletaal met djembésai zaterdag 15 januari 200 René van Kooten en Chaira Borderslee in twee weken klaargestoomd voor première Ellen ten Damme. Foto: Lex van Rossen Aftrap voor voorleesdagen amsterdam/leiden - Simone Kleinsma, Ellen ten Damme, Lange Frans en Baas B, Benny Jolink en Veldhuis Kemper zullen op dinsdagochtend 18 januari op verschillende plaat sen voorlezen tijdens Het Na tionale Voorleesontbijt. Naast zangers en zangeressen zijn tij dens de Voorleesdagen (18 tot en met 29 januari) ook lokale en nationale bekendheden te gast als voorlezer op bibliothe ken, scholen, peuterspeelzalen en kinderdagverblijven in Lei den en de regio. Verhalenwedstrijd voor Leidenaars leiden - De openbare biblio theek, de boekhandels en Burcht Literair organiseren in het kader van de Boekenweek een verhalenwedstrijd. Deelne mers moeten een kort verhaal (max. 1500 woorden) schrijven over het thema 'Sleutels van het verleden'. De inzendingen wor den beoordeeld door een jury onder leiding van burgemeester Lenferink. De winnaar wordt op 17 maart bekendgemaakt op het Leids Boekenfestijn in so ciëteit De Burcht, waar ook Le on de Winter te gast is. Inzen dingen kunnen tot 1 maart worden gemaild naar verhalen- wedstrijd@obl.nl. Veiling kaarten Jochem Myjer leiden - De Leidse Schouwburg verkoopt de laatste twee kaar ten voor de benefietvoorstelling van Jochem Myjer per opbod. Zij doet dit via www.leidse- schouwburg.nl. Het gaat om toegangsbewijzen voor de eer ste rang voor het programma 'Yeee-Haa!' op zondag 23 janu ari. Er kan nog worden gebo den, op beide kaarten tegelijk, tot donderdag 12.00 uur, vanaf een minimum van 40 euro. De opbrengst komt geheel ten goe de aan de slachtoffers van de ramp in Azië. Architect Rob Nord overleden den haag - De Haagse architect Rob Nord is vorige week onver wacht overleden. Hij was onder meer verantwoordelijk voor een aantal woningbouwprojecten in Leiden, zoals het woningen complex op het voormalige Ro tagravure-terrein aan het Gal gewater, de woningbouw op de hoek Oude Singel/Houtmarkt, de witte woningen in de wijk de Camp (achter de Haarlemmer straat) en de bouw van een aantal huisjes in het stegenge- bied tussen Hogewoerd en Le vendaal. amsterdam/anp - Urenlang danspas jes oefenen en tijdens de lunch inter views geven; René van Kooten en Cha ira Borderslee hebben deze dagen geen minuut rust. Het duo is voor de Nederlandse en Belgische tournee toe gevoegd aan de cast van de Ameri kaanse musical 'Hair' en moet in twee weken zijn klaargestoomd voor de pre mière. „Ik heb dezelfde mentaliteit als de Amerikanen", zegt Borderslee. „Het zijn harde werkers en ze klagen vrijwel nooit." Van Kooten beaamt dit. „Ne derlanders klagen veel en gaan snel in discussie, de Amerikanen zijn meer van 'just do your job'." Het liefdespaar uit 'Aida' heeft zich dan ook volledig gestort op 'Hair'. Ze zijn woensdag begonnen met repete ren. Stairway Productions, dat in Ne derland de musical produceert, wilde graag een Nederlands tintje geven aan de productie door twee acteurs aan de Amerikaanse cast toe te voegen. Van Kooten en Borderslee hoefden geen auditie te doen, maar werden direct gevraagd voor de rollen van Claude en Sheila. Lang hoefden de musicalster ren niet na te denken over het accep teren van het aanbod. „Ik ben van na 'Hair'", zegt Van Kooten, „maar ben opgegroeid met muziek uit de jaren zeventig. Thuis luisterden we naar de elpees van 'Hair' en 'Jesus Christ Su perstar'. Ik vond de muziek, toen ik een jaar of acht was al fantastisch en toen ik ontdekte waar het verhaal over ging, vond ik het helemaal geweldig." Borderslee zei vooral ja omdat ze zich zelf in haar personage herkent. „Ze is net als ik respectvol, vrolijk en heel erg zichzelf. Het is de eerste keer dat ik zo veel van mezelf terugzie in een rol. Ik hoef in deze musical niet veel te acte ren. Misschien ben ik wel een 'flower- child', een hippie van deze tijd." 'Hair' werd zo'n vijfendertig jaar gele den geschreven; het was het symbool van een tijdperk waarin de jeugd zich afzette tegen de gevestigde orde, met de seksuele revolutie als leidraad. In de musical wordt veel gezongen en gedanst. Vooral dat laatste noemt Van Kooten intensief. „Maar dat is het voor mij al snel als ik moet dansen", lacht hij. Voor Borderslee, die een dansop leiding volgde, is het alweer jaren gele den dat zij een dansrol had. „Maar het zit er nog steeds in." Voor de huidige tournee zijn het ver haal en de muziek niet aangepast, wel heeft de moderne techniek zijn intrede gedaan. Zo worden op een video scherm tijdens de show beelden ver toond. De hoofdrolspelers zijn ervan overtuigd dat de klassieker na al die ja ren nog steeds mensen aanspreekt. „Het verhaal en de muziek zijn tijd loos", meent Borderslee. „En de bood schap van liefde, tolerantie en vrijheid van meningsuiting is nog steeds actu eel", vult Van Kooten aan. Borderslee ziet 'Hair' als een middel om mensen bewuster te maken. „We moeten sa men sterk staan en positief zijn om vrede op aarde te krijgen. Dat gaan we overbrengen op het publiek." 'Hair' is tot en met juli 2005 te zien in thea ters door heel Nederland. René van Kooten en Ch derslee. Foto: ANP/Marcel Hemi Pleuni Touw en Hugo Metsers herenigd in toneelvoorstelling over ouder worden door Theo de With leiden - 'Nog één keer samen op het toneel' meldt de aankondi ging van het toneelstuk van Pleuni Touw en Hugo Metsers, dat dinsdag 18 januari in de Leid se Schouwburg in première gaat. Dat klinkt als een afscheid. „Nou, dat gaat wel erg ver", zegt de in middels 66-jarige Touw. „Maar ik denk wel dat dit de laatste keer is dat we samen langs alle theaters in de provincie toeren." Het beroemdste echtpaar van het Nederlandse toneel heeft in het verleden vaker het podium gedeeld, maar de laatste jaren was het er nauwelijks meer van gekomen. „We treden zelf niet meer op als producent en laten het initiatief dus aan anderen. Je wacht af voor welke rollen je gevraagd wordt", aldus Hugo Metsers. Ondertussen ruimt hij de kleedkamer leeg van het Ful- cotheater in IJsselstein, waar ze een week lang hebben gerepe teerd en twee try-outs hebben gespeeld. „Sorry voor de chaos, maar we moeten zo meteen de kleedkamer leeg opleveren." Toch stond er een producent op die de echtelieden wist te verleiden tot samenspel. „Voor de zevende keer", weet Pleuni Touw. „We wilden heel graag nog een keer samen op het to neel staan, maar het viel niet mee om een geschikt stuk te vinden. We hebben op veel 'nee' gezegd. Je hebt natuurlijk ook een zekere leeftijd." De zoektocht eindigde toen ze zich herinnerden in 1990 in New York de tekst van 'Same time, another year' van Bernard Sla- de te hebben gekocht. Het is het vervolg op de relatiekome die 'Same time, next year' die Touw en Metsers bijna twintig jaar geleden speelden onder de titel 'Het kan vreemd gaan'. Hugo Metsers: „We waren des tijds te jong voor het vervolg stuk. We dachten: het blijft op de plank tot we oud zijn. Nou, dat zijn we nu." Het door Ge rard Cox in 'Het kan weer vreemd gaan' vertaalde toneel- Hugo Metsers en Pleuni Touw kijken foto's van vroeger. „We zijn op een leeftijd gekomen dat leeftijd er niet meer toe doet." Foto: Joris van Bennekom stuk is minder kluchtig dan de titel suggereert. Touw en Met sers spelen een man en een vrouw die allebei getrouwd zijn, maar eens per jaar een week einde met elkaar doorbrengen. Dat doen ze al meer dan 25 jaar. In de bij vlagen ontroeren de voorstelling ziet het publiek hoe ze worstelen met de dood van een partner, rebellerende kinderen, ziekte, ouderdom en met elkaar. „Het gaat over de emoties waarmee mensen te maken krijgen als ze in de derde fase van hun leven komen", vindt Pleuni Touw. „Dat verglijden van de tijd is een mooi gegeven. Ik ben zelf ook op een leeftijd gekomen dat leeftijd er niet meer toe doet. Vroeger moest ik er vaak goed uitzien voor een rol. Dat juk heb ik van me afge schud. Dat geeft ook een be paald soort rust in je leven. Ik word lekker oud. Nee hoor, ik zou de tijd niet willen terug draaien." Hun kinderen zijn inmiddels al lemaal de dertig gepasseerd. Metsers somt op: „De kleinkin deren zijn drie, vijf, zes en ze ven. We zijn dus onmiskenbaar in de laatste fase van ons leven beland. Nee, dat betekent niet dat ik het hoofd in de schoot leg. Ik heb nog genoeg ambi ties. Zo wil ik graag het eerste vriendje of vriendinnetje van mijn kleinkinderen zien. De ambities liggen niet altijd meer op theatergebied. Ik kan er ook erg naar uitzien om na afloop van deze tournee naar ons huisje in Spanje af te reizen. Daarom zeg ik vaker 'nee' tegen rollen. Ik heb bijvoorbeeld een rol in een musical afgeslagen, omdat ik er geen zin in heb om een uur op het toneel te staan en verder de hele avond in de kleedkamer te zitten. Ik denk dat ik afhoudender ben dan Pleun. Zij is fanatieker." Touw haalt haar schoi terwijl ze de laatste sp haar beautycase rangs „Ach, dat weet ik niet neem gas terug. Ik wil zes keer per week op h staan. Gelukkig verkee positie dat ik aanbiedi afslaan. De periode da den brode alles moest nemen, ligt goddank ons. Ik ben er ook niet constant mee bezig. 1 ten we over van alles, over toneel." „En toch kan ik me ge collega wensen dan P Metsers in. „Ik zou dit' stuk niet graag met iei ders spelen. Het is eei tieme voorstelling. Wi aan één oogopslag ge elkaar te begrijpen. D niet weg dat het er bij i ties soms heftig aan tt 1 Als je zo vertrouwd be kaar, ben je sneller ge of ongeduldig dan me vreemde. We hebben ook een totaal verschi werkwijze. Pleuni plu script uit en verdiept dig in elke scène. Ik b het type dat gewoon gaat. Spelenderwijs 01 dan wel het karakter personage dat ik spee „Dat kan ik nu eenm; verzucht zijn echtgen schuif geen zaken vo( Als problemen niet oj zijn, kan ik niet verdei weten welke kleur elk heeft." Omdat ze allel voel hebben hun pers middels door en dooi nen, verlangen ze erg première. Hugo Mets houd van de Leidse S burg. Met die van De Groningen is dat tocl ste van het land. De i van de schouwburg p bij deze voorstelling.' Touw: „Een warm sti warme schouwburg.' 'Het kan weer vreemd gat Pleuni Touw en Hugo M Mette Bouhuijs. Te zien: nuari, Leidse Schouwbui Januari, De Meerse, Hoo april, Parktheater, Alphe Rijn; 26 april, Goudse Sd 29 april Theater in de Ml wijk. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Martha Baalbergen, eigenaar van boek handel Van der Meer in Noord- wijk, in de zevende hemel? Beste kunstwerk? „Ach, er is zoveel beeldende kunst die ik mooi vind. Pas was ik nog in De Pont in Tilburg, een museum voor hedendaag se kunst. Eerst denk je bij som mige werken: wat is dit? Maar als je de achtergronden leert kennen, gaan ze meer voor je leven en ga je de kunstenaar begrijpen. Toch blijf ik het al lermooist vinden hoe Mesdag de zee schilderde. Nee, niet in het Panorama Mesdag. Ik doel op een schilderij dat ik eens in de Kunsthal in Rotterdam heb gezien. Maar ik hou ook heel erg van moderne kunst. Kun stenaars zetten je soms op het verkeerde been of nemen je mee op reis naar een wereld die je niet kent." Beste boek? „Ik lees zo ontzettend veel dat ik steeds een ander boek heb dat ik het mooist vind. Kijk, bij de poëzie verandert dat min der snel. Gedichten van bij voorbeeld Albert Verwey of Ju dith Herzberg kan ik blijven le zen en herlezen. Van de ro manschrijvers staat Eric Vla- minck, een Belg, momenteel bovenaan mijn lijstje. Hij schrijft aan een familiekroniek in een stuk of zes delen. Daar staan prachtige verhalen in. Bovendien hebben Vlamingen een mooier taalgebruik dan wij. Ze gebruiken woorden die wij niet meer hanteren en zijn minder direct. Ook een boek als 'De Da Vinei Code' lees ik, omdat daar veel over gespro ken wordt. Da's gewoon een lekker boek. Als je weinig leest, heb je een andere smaak dan wanneer je zoals ik minstens één boek per week leest." Beste film? „'Der Himmel über Berlin' van Wim Wenders heeft de meeste indruk gemaakt. Alle films van hem zijn goed. Van 'Paris Texas' is me vooral de muziek bijgebleven, maar deze film vind ik verrassender. Er zitten heel mooie beelden in. Ik her inner me een engel die midden in Berlijn op een standbeeld zit. Het is zeker tien jaar gele den dat ik de film heb gezien, maar ik kan de beelden zo te rughalen. Of een film me bij blijft, heeft ook te maken met waar ik de film zie en met wie. In een bioscoop als Lido kan ik niet genieten. Iedereen eet chips en in de pauze is het dringen. Ik ga liever naar Tria non, da's tenminste een leuke bioscoop." Beste cd? „Ik twijfel tussen twee cd's. Maar van alle muzikanten raakt Toots Thielemans mij het meest. Zijn cd 'The Live Takes, vol. 1' is de mooiste. Daarop staat ook dat prachtige num mer 'That misty red beast', het thema uit de film 'Turks Fruit'. Zo ontroerend. Ik ben vaak naar concerten van hem ge weest, in september nog. Hij heeft met de groten der aarde opgetreden, maar hij blijft die Belg met die mondharmonica. Je herkent 'm uit duizenden. Niemand kan het mooier. Die andere cd is 'Tussen Den Oe ver en New York' van Jeroen Zijistra. Prachtige teksten, mooie stem." tekst: Theo de With foto: Dick Hogewoning 1 Toots Thielemans. Foto: GPD/Dirk Hermans hoorn/gpd - Lege lijsten, met daarin een foto van het kunst werk dat eruit gestolen is. Dat is wat de bezoekers van het West- fries Museum in Hoorn sinds gisteren kunnen bekijken. Te gelijk met de heropening van het door diefstal gedupeerde museum is een actie gestart om geld in te zamelen voor de aan koop van een nieuw topstuk. Geprobeerd wordt voldoende geld bijeen te krijgen om het werk 'Kustgezicht bij Enkhui zen' van de Hoornse schilder Jan Claesz Rietschoof (1652- 1719) te kunnen kopen. Bij de inbraak is 'Havengezicht op Hoom' van Rietschoof gestolen, een schilderij dat het museum twee jaar geleden met veel moeite had verworven. Het rechercheteam dat zich met het onderzoek bezighoudt bestaat inmiddels uit tien per sonen. Naast het horen van ge tuigen en medewerk museum is ook eei derzoek gestart, wa< toe zo'n tweehondei zijn bezocht. Telefoi 55 tips binnengekoi politie. De recherchi contact met mensf museum tussen do en zondag 9 januari zocht, omdat de dad dagen mogelijk ook seum zijn geweest. muziek recensie Hans Keijzers ConcertTreble. Gezien:i4/2, Stadsgehoorzaal, Leiden l in de gemiddelde groep acht van de basisschool wie de single Ramagana van Treble kent en de vingers gaan als een raket naar boven. De meisjes band lijkt de verbindende fac tor tussen K3 en Di rect. Zanger Tim Akkerman van die Haagse band, nog altijd immens popu lair bij de jonge tienermeisjes kwam gisteren even persoonlijk poolshoogte nemen bij Treble en kon in de pauze meteen met de pen in de hand aan het werk bij zijn fans. Treble is niet na vijf keer spelen van de straat geplukt, maar heeft het succes zelf afgedwon gen. Het succesnummer Ra magana werd maanden op straat gepromoot voordat het een nummer 1 hit werd. Het oogt ook zonder meer sympa thiek wat de jonkies Nina en Djem van Dijk en de volwassen Caroline Hoffman op het toneel doen. De speels swingende Afrikaanse djembé-sound aan gevuld met lichte invloeden van salsa en bossanova hapt heer lijk weg. De meiden kunnen zonder meer zingen en perfor- men. Vooral het meerstemmig gezongen Caïus en Lora Baia klinkt volwassen en ademt sterk naar het Vlaamse damesgroepje Laïs. De ballads True friends of het door Hoffman gezongen Ik The road zorgen voo seling maar halen oi uit het optreden. van R&B, Nina van p roline van wereldmi meldt Djem van Dijl ge de show. Daar lig beetje het probleem allegaartje van stijlei bindende faktor het brabbeltaaltje met A> djembésaus. Halfvol gisteravond in de St< zaal. Zo heb je een ben je weer vergeter het nieuwe singletje verandering in bren standaard nieuwe p gletje werkelijk gaat eerlijk gezegd te bet Treble lijkt hard op veelste one-hit-won den.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28