Gelukskind Ugur ildirim moet kiezen SI Elfstedenkruis SPORT zaterdag 15 januari 2005 Had Ommenaar Paping die vrijdag niet als een dolle over het Friese ijs geschaatst, dan had Tjerk Kaastra geen krasje maar een kruisje overgehouden aan de tochtigste tocht der tochten r Peter van der Meeren (spreek uit Oer) betekent geluk. Ja, heel toe- ■lijk, ik ben een gelukskind", zegt Yildirim. „Wie er nu zoveel geluk dat twee bondscoaches uitnodigen?" Je zou er haast van naast je voet- hoenen gaan lopen, maar niet de nieuwste pa in SC Heerenveen. „Ik blijf gewoon, probeer elke een goed mens te zijn, hard te werken en ande- e helpen waar ik kan." ik' Yildirim haast zich er aan toe te voegen dat roornaam op veel meer zaken van toepassing Jeluk zit ook in de familie, in het geloof en in jkdom die je hebt als je van twee werelden ;n meekrijgt." zou er van mij geworden zijn als ik niet van intastische ouders had gehad, die mij in alles en gesteund en mijn belangrijke keuzes heb- jerespecteerd? Maar geluk dwing je ook af, zo n overtuiging. Ik heb het geluk gehad dat ik oed speelde toen er een scout voor me langs n stond. Maar ik heb dat wat me nu allemaal ;omt ook afgedwongen door heel hard te wer- in altijd in mezelf te geloven." wieg stond 22 jaar geleden in Apeldoorn, die ajn ouders op een uur rijden van Ankara, „in lorpje waar iedereen familie van elkaar is. Ik >en van de vijf kinderen, een van de twee die iderland geboren is. We zijn dol op elkaar, ik ontzettend graag bij mijn ouders. Zij hebben evormd, me grootgebracht in de Turkse cul- sn met de islam, maar ook met de ruimden- heid waar ik ze eeuwig dankbaar voor ben." velend Yildirim was „een heel erg vervelend kind. Ik iet mijn ouders moeilijk gemaakt. Ik deed op d1 niet mijn best, voetbalde liever of haalde ikwaad uit. De wijkagent is wel aan de deur est. Maar alles is op zijn pootjes terechtgeko- omdat mijn ouders me verantwoordelijkheid en wisten dat ik zo goed als mogelijk het ge rilde belijden." ïn moslim, al doe en laat ik niet alles wat eschreven wordt. Ik weet dat Allah altijd ijkt. Aan het einde van mijn leven moet ik me ;m verantwoorden voor de door Hem bijge en bonuspunten en strafpunten. Maar omdat (fvoetballer ben, kan ik niet aan de ramadan oen, omdat ik dan meteen last krijg van mijn Maar ik wil wél een goed mens zijn. Ik ga nensen door het vuur als hun bedoelingen zijn. Tot op heden heb ik voor die instelling maar goede dingen teruggekregen. voed met de Turkse cultuur, maar beïnvloed Nederlandse straat en school, had Yildirim ïluk dat Go Ahead Eagles hem acht jaar gele- itdekte. „Cruciale dingen in je leven", weet hij. „Stap voor stap ga je dan verder, droom je van een mooie carrière en hoop je dat je familie je steunt en respecteert in alles wat je doet. Heel be palend voor mijn ontwikkeling is geweest dat mijn ouders mijn keuze voor een Nederlandse vrouw respecteerden. Geloof me, dat zijn enorm ingrij pende beslissingen voor Turkse ouders. Als zij mijn keuze niet hadden geaccepteerd, had ik een ont zettend groot probleem gehad en was mijn leven de laatste vijf jaar wellicht heel anders verlopen." Ugur Yildirim heeft gebeden voor een goede ver standhouding tussen zijn ouders, zijn familie en zijn vriendin en haar familie. Hij bidt ook om hulp te krijgen, „maar dat is heel wat anders dan vragen om een wedstrijd te winnen. Ik bid niet om een vrije trap in de bovenhoek te schieten, maar om op het rechte pad te blijven. Als je op de goede weg blijft en je bereid bent keihard te werken, dan slaag je als voetballer. Het is zwaar, echt waar, een voet baller heeft niet dat makkelijke leventje wat veel mensen denken dat-ie heeft. Om dit te bereiken heb ik vanaf mijn veertiende keihard getraind en heel veel moeten laten." Genieten Mag hij daarom nu intens genieten van de uitnodi ging van zowel Marco van Basten als diens Turkse collega-bondscoach Ersun Yanal? „Maar na het ge nieten komt het zwaarste: de keuze", weet Ugur Yildirim. In „het gekkenhuis rond zijn persoontje", deze week aan de Turkse Riviera, is hij aan het af wegen van de voors en tegens nog niet toegeko men. Maar heeft Yildirim de keuze niet allang gemaakt? Drie, vier maanden geleden liet hij optekenen dat „ik slechts éém droom heb: spelen voor Turkije." Uit een ander interview: „Ik zou niet voor Oranje kunnen voetballen, daarvoor voel ik me te veel Turk. Als je op het veld staat en het volkslied hoort, moet je trots en eer voelen. Dat zou ik wel hebben met Turkije, dat is mijn eigen volk." Nu zegt Yildirim dat de beslissing nog lang niet vaststaat. Er zijn wel dingen gezegd, „maar gevoe lens en verstand zijn twee, vind ik op dit moment. Ik zweer het je: ik heb nog niets besloten. Natuur lijk heb je gelijk door te zeggen dat je dit maanden geleden al zag aankomen, maar ik heb het telkens voor me uitgeschoven. Ik wilde die druk niet, ik moest presteren, voor mezelf en natuurlijk voor Heerenveen. Als ik was gaan nadenken, waren al die assists er misschien niet gekomen en die goals tegen Ajax, Benfica en Stuttgart evenmin." Stapje voor stapje, benadrukt Ugur Yildirim op nieuw. „Ik stel mijn doelen telkens bij, heb geen haast. Bij Go Ahead droomde ik van het debuut in het eerste, later hoopte ik op een mooie transfer. Dat speelt mee als je dagelijks extra uren maakt met René Eykelkamp om je traptechniek te verbe teren." Weer valt het woord geluk. „Bij je keuzes moet je ook geluk hebben. Ik koos voor Heerenveen, ook omdat je alleen maar goede berichten over die Ugur Yildirim: „Ik ga voor mensen door het vuur als hun bedoelingen zuiver zijn. Tot op heden heb ik voor die instelling alleen goede dingen teruggekregen." Foto: ANP club hoorde. Dan heb je het geluk dat je een trai ner treft die in je gelooft én je in een team komt dat snel is gaan draaien. En ik ben in een omgeving beland die ontzettend goed voor me is. De rust hier is zalig, de mensen zijn allemaal zo goed voor me. Stugge Friezen? Hou toch op! Allemaal gewel dige mensen." Nuchterheid Yildirim, vader van een eenjarige dochter, looft de rust rond SC Heerenveen en die in zijn woonplaats Drachten. Zet dat eens af tegen de,gekte in Istan bul en omstreken en de keus is dan toch snel ge maakt? „Dat speelt zeker een rol, maar zal niet doorslagge vend zijn", zegt de aanstaand international. „Ik hou van de Friese rust en de Nederlandse nuchter heid en het mag in Turkije soms best een tikje minder, maar weet je wat het is? Ik voel me voor honderd procent Turks." „Ik ben in Nederland geboren, heb de Nederlandse mentaliteit, maar het gevoel dat je Turk bent, ver dwijnt niet. Toen Nederland tegen Turkije speelde, hoopte ik dat Turkije zou winnen. Dat krijg je als je al als klein jongetje de Turkse competitie en het nationale team op de voet volgt. Daarom hoop ik vurig ooit eens voor een Turkse club te spelen. Dat staat los van de keuze voor welk land ik ga spelen. Wanneer zie ik wel. Dat loopt vanzelf, dat kan vol gende maand zijn, maar ook over drie of tien jaar. Galatasaray is mijn favoriete club. Ik kon daar vorig jaar al heen, maar toen vond ik mezelf er nog niet klaar voor. Als 'grote naam' is het makkelijker in Is tanbul dan als de onbekende Yildirim uit de Ne derlandse eerste divisie." Lacht dan en zegt: „Dat kan nog wat worden als ik ooit voor Nederland te gen Turkije moet spelen." Zo ver is het dus nog niet, zegt Ugur Yildirim. Hij gaat nadenken en om raad vragen bij iedereen die hij hoog acht en/of liefheeft. „Het staat nu vijftig vijftig", zegt hij. „Het gevoel speelt mee, maar ik kan ook kiezen voor wat het beste is voor mijn loopbaan." Eén ding staat hem nu al tegen. „Ik zal hoe dan ook een bondscoach en diens supporters teleur moeten stellen, één eervolle uitnodiging moeten afslaan. Overigens: Yildirim betekent bliksem. „Dat past ook weer bij me, zeggen de mensen. 'Dat zit in je voetbalschoenen, vooral bij vrije trappen', hoorde ik. Aardig toch?" VOOR MEKAAR T jerk Kaastra verkeert in de 1 herfst van zijn leven, niaar als hij mij achteloos de hand schudt hoor ik mijn midden- handsbeentje kraken en geeft mijn ellepijp een pijnscheut door die als een locomotief langs mijn opperarmbeen raast en als door de bliksem getroffen ziet het een fractie van een se conde helemaal zwart voor mijn ogen. „Aangenaam", zegt Tjerk Kaas tra. 'Au' denk ik, maar ik heb ge leerd niet alles wat ik denk te zeggen en bovendien heb ik het er graag voor over. Tjerk Kaas tra uit Kollum is namelijk een held. Op tv heb ik eens een mevrouw, die door Frans Bauer was ge kust, horen zeggen dat ze zich om die zoen zo lang mogelijk te conserveren wekenlang niet waste. In dat opzicht ben ik ge lukkig te prijzen. Dagenlang zal ik weten dat ik een held heb ontmoet - zonder hiervoor 1 wasbeurt te hoeven bezuinigen. In 1963 haalden 127 helden de Bonkevaart. Aan die Elfstedentocht waren 9862 dapperen (of roekelozen, zo u wilt - maar is dat niet wat helden kenmerkt: dapper en roekeloos tegelijk?) begonnen. Nooit was het percentage rij ders dat de eindstreep haalde lager dan in 1963, beter bewijs dat dit de zwaarste tocht ooit was is niet voorhanden. Reinier Paping werd op 18 ja nuari 1963 onsterfelijk. Ook hij trad toe tot het heldendom, daar draai ik niet omheen. Toch charmeren helden met een krasje mij meer. Zo'n held is Tjerk Kaastra. Held - maar sterveling gebleven. Hij haalde de Bonkevaart in 1963, maar ontving niets daarvoor. Geen kruisje. Kaastra en met hem nog 38 wedstrijdrijders volbrachten de tocht, net buiten de tijdslimiet. Je mocht de tijd van de win naar overschrijden met 20 pro cent - en met geen tel meer. Had Ommenaar Paping (voor sprong op nummer 2: meer dan 20 minuten!) die vrijdag niet als een dolle over het Friese ijs geschaatst, dan had Tjerk Kaas tra geen krasje maar een kruisje overgehouden aan de tochtigste tocht der tochten. Kaastra is nu 66 jaar. Het is hem aan te zien en tegelijk niet. Hij ziet er goed uit. daar niet van, óók zie je zijn lijden. In zijn gezond maar weerbars tig gelaat is voor altijd de Elf stedentochtgedrongen. in schitterende groeven waar geen held zonder kan. Met zijn dik grijs haar en daar boven een baret en daaronder een klassieke snor, oogt Tjerk Kaastra als een schilder die het op latere leeftijd alsnog heeft gemaakt, maar die in zijn eer ste jaren geen doek verkocht en toch al die tijd in zichzelf gelo ven bleef. Eens zou het in 1909 ontwor pen Maltezer kruisje het zijne zijn, wist hij. Hij moest er 23 lange jaren op wachten. In 1986, 47jaar, gelukte het hem opnieuw de tocht te volbren gen. Hij heeft nog een tijdje als wagon aan Ria Visser gehan gen toen, in een treintje dat richting Bartlehiem kraste. Opa is hij inmiddels. Twee van zijn kleinkinderen zijn geboren in Sri Lanka. Tjerk Kaastra weet daarom dat Galle een zus terstad is van Velsen, mijn woonplaats. Hier vond zondag de geldinzamelingsactie 'Ge ven voor Galle' plaats. Er is véél geld ingezameld, heel erg veel. Maar heel erg veel is nog niet genoeg. Tjerk-Kaastra staat zijn Elfste- denkruisje van 1986 af aan de hoogste bieder - voor Galle. Het is een klein, maar geweldig gebaar (een held eigen) en zo is ook het kruisje zelf klein, maar groots. Op de veiling in Velsen is Kaas tra's kruisje blijven liggen. Ik vind eigenlijk dat dit ook wel weer pleit in het vomdeel van mijn plaatsgenotewni'ij (Velse- naren) pronken niet graag en al helemaal niet met ander mans veren. Toch moet het kruisje verkocht worden, voor Galle. (Ik denk aan etalages die bij een strenge winter - óóit komt die weer - in Elfstedenstemming gebracht worden). Of Tjerk Kaastra zijn kruisje niet zal missen, vraag ik hem, hierbij mijn handen diep in mijn broekzakken verstop pend. „Mijn kruis weegt tegen hun kruis niet op", zegt hij, te gelijk een armzwaai makend richting Sri Lanka, die mijn kin ternauwernood mist. U kunt het kruis van Galle ver lichten door i>óór 1 februari te bieden op het kruisje van Tjerk Kaastra. De bieding begint bij 500 euro. Adres: sportredactie.ld@hdc.nl Frank Snoeks Foto: Hielco Kuipers [los, Paula, Marieke en 1 Hoek. [49,49, 20 en 18 jaar. sportvereniging Lei- S zijn jullie al lid van begon met schaatsen ?ven jaar was, dus dat jaar geleden. Ze had (ging al gauw aan wed- meedoen. Dan rol je er vanzelf in, als vrijwil- istrijden word je ge- te assisteren op al- ieren. Bij de tijdwaar- of koffie rondbrengen, pBO-post." de hele familie bij Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. „Onze jongste dochter Wille- mijn is zestien, die schaatst al leen. De andere vier doen van alles. Paula is wedstrijdcoördi nator geweest en geeft trainin gen, Jos is in het bestuur te rechtgekomen en heeft jaren lang het clubblad gedaan als eindredacteur. Marieke geeft trainingen en organiseert aller lei activiteiten, Geertje is heel actief geweest om de spon sorstructuur op te zetten en re gelt het sinterklaasfeest. Allebei de dochters helpen bij het ge handicapt enschaatsen. Voor je het weet sta je zes keer per week op het ijs training te ge ven." Hebben jullie thuis dan niks te doen? „O jawel, zeker weten. Maar als je ziet dat je kinderen er plezier in hebben, vind je het allemaal goed. Ze rijden nog steeds rond met een grote glimlach op hun gezicht." Zijn er genoeg vrijwilligers te vinden bij IJVL? „De club is vrij groot, we heb ben 700 leden. De Leidse ijshal heeft natuurlijk een regiofunc tie. Alleen voor de wintertriat- lon, die aan het einde van het seizoen wordt gehouden, heb je al zestig vrijwilligers nodig. Voor dat soort ad-hoc activitei ten zijn mensen altijd wel te porren. Het is lastiger om ie mand te vinden voor bestuur staken of om zitting te nemen in een commissie. Dat zijn de wat meer tijdrovende dingen. De ervaring leert: mensen die een keer per week komen schaatsen en verder weinig doen, krijg je moeilijk uit hun stoel. De wat actievere leden zijn eerder bereid iets voor de club te doen." Hoe lang gaan jullie nog door? „Zo lang het leuk is. De doch ters blijven wel schaatsen, als dat tenminste te combineren is met hun studie, 's Winters ben je een half jaar lang actief op het ijs en daarna begint eigen lijk meteen de voorbereiding op het volgende seizoen. Fietstrai ningen. skeelertrainingen, in schrijvingen; je blijft lekker be zig." Kandidaten voor deze rubriek kunt u mailen naar sportredactie.ld@hdc.nl of schriftelijk aanmelden via Postbus 54, 2300 AB Leiden

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21