ostbedrijf an rood aar oranje Keukenhof wil Chinese markt veroveren 4 'Uitgerukte oranjeboom' sterft Sportprijzen Straathof en Dekker VS waren op zoek naar chemische 'seksbom' van x reaucratie EU speelt oristen in de kaart' valkenburg - Met het overdragen van schilden met de emblemen leggen de kapiteins luitenant ter zee De Jong en Louter hun commando over respectievelijk de squa drons 320 en 321 neer. Zo zijn de oudste Nederlandse vliegtuigsquadrons, beiden aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in Engeland opgericht, gisteren op Valken burg uit dienst gesteld. Het embleem met een uitgeruk te oranjeboom, dat de band met het Nederlandse ko ningshuis symboliseert (rechts op de foto), kreeg squa dron 320 van koning George VI als waardering voor zijn taken in de oorlog. Het linker embleem verwijst naar de geschiedenis van squadron 321: de leeuw van Ceylon en de paradijsvogel voor Nieuw-Guinea. Tijdens de reünie na afloop van de ceremonie zaagden commandanten en oud-commandanten naamborden van de squadrons in stukjes om mee naar huis te nemen. Bijlage Erbij: 'Ogen van de vloot' gesloten Foto: GPD/Roland de Bruin leiden - Jeroen Straathof is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Leidse sport prijzen. Naast de titel 'Sport man van jaar 2004' kreeg de wielrenner annex schaatser gis teravond in het clubhuis van hockeyclub Roomburg ook het Bronzen Paard, de door de 3 October Vereeniging ter be schikking gestelde hoofdprijs. Roeister Femke Dekker werd tot 'Sportvrouw van het jaar' geko zen. Het zwemteam van LZ 1886 was, net als vorig jaar, de beste ploeg van Leiden. In tegenstelling tot veel andere jaren kostte het de jury - be staande uit Karei Caron, Lode- wijk Kallenberg en Gertjan van Geen - niet veel moeite om tot de drie winnaars te komen. Dat Straathof de titel kreeg stond onomstotelijk vast. De geboren Zoeterwoudenaar werd afgelo pen zomer met de baanachter- volgingsploeg zesde op de Olympische Spelen. Straathof was bovendien met zijn deelna me de eerste sporter ter wereld die op zowel de Zomerspelen, de Winterspelen (Lillehammer 1994) als de Paralympics (Syd ney 2000) actief was. Voor Femke Dekker gold als voornaamste argument dat zij op eigen kracht de Olympische Spelen bereikte, nadat ze door de bondscoach uit de Vrouwen Acht was gezet. Haar doorzet tingsvermogen werd geprezen. Daarnaast was ze vorig jaar Ne- Jeroen Straathof (midden) en Femke Dekker worden geflankeerd door de zwemploeg van LZ 1886 en de winnaars van de aanmoedi gingsprijzen na de uitreiking van de Leidse sportprijzen 2004. Foto: André Altenburg derlands kampioen in de skiff en de dubbeltwee zonder stuurvrouw. Nieuw bij de sportprijzen, tra ditioneel uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Leid se Sportfederatie (LSF), was de door het Leidsch Dagblad in het leven geroepen ereprijs voor buitengewone verdiensten voor de Leidse sport. Atletiek- trainer Bram Wassenaar viel de eer te beurt de eerste winnaar te zijn. Hoewel woonachtig in Voorschoten heeft de 60-jarige Wassenaar de laatste 25 jaar zijn stempel nadrukkelijk op de Leidse sport gedrukt. Hij bege leidde als trainer van eerst AV Holland en later Leiden Atletiek onder anderen Han Kulker en Kamiel Maase naar de interna tionale top. Naast de prijs voor de zwem ploeg van LZ 1886 vanwege het prolongeren van de Nederland se titel, kregen waterpoloster Biurakn Hakhverdian, tafelten nisser Olivier Altenburg en zwemmer Niels van Polanen aanmoedigingsprijzen. Pagina Sport: 'Eindelijk', zegt Femke Dekker londen/anp - De Amerikaanse strijdkrachten hebben in de ja ren '90 onderzoek gedaan naar de ontwikkeling van niet-dode- lijke chemische wapens, die wel de moraal van vijandelijke troe pen konden ondermijnen. Dat blijkt uit onlangs vrijgegeven documenten waaruit het Britse wetenschappelijke tijdschrift New Scientist gisteren citeerde op zijn website. Een van de onderzochte sub stanties zou een onweerstaan bare seksuele aantrekkings kracht veroorzaken tussen vij andelijke soldaten. Het wapen zou volgens het uit 1994 date rende plan een 'smakeloze maar volledig ongevaarlijke' aanslag vormen op moraal en discipline bij de vijand. Andere ideeën waren bijvoor beeld een goedje dat slechte adem zou veroorzaken en een stof die zwermen wespen of ratten zou aantrekken. De voor stellen kwamen van een labora torium van de Amerikaanse luchtmacht in Dayton (Ohio), dat het Pentagon vroeg om het onderzoek te financieren. Vol gens de wetenschappers kon den hun vindingen helpen 'bad guys' te identificeren en zoveel mogelijk dwars te zitten. (advertentie) SCHOONMA Bedrijlsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Europese missie naar Titan succes darmstadt - De Europese mis sie naar de Satumus-maan Ti tan is met succes verlopen. Ge heel volgens planning arriveer den gistermiddag de eerste ge gevens van de sonde Huygens in het controlecentrum in het Duitse Darmstadt. Huygens landde zonder problemen op het oppervlak van de maan. De sonde, genoemde naar de Ne derlander Christiaan Huygens, heeft meer dan twee uur onder zoek kunnen doen naar de at mosfeer van Titan, windsnelhe den en luchtdruk. Ook maakte hij foto's van de maan. Onder zoekers hopen dat de gegevens van de sonde aanwijzingen over het ontstaan van leven op aarde zullen opleveren. Pagina Buitenland Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voc 9,75 /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidschdagblad.nl. Wy gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Zon en mist @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurdcrs.nl of mail naar speurders@Mc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 15 januari 2005 Australian Open: hippe bejaarde met groeistuipen Erik de Vlieger: multimiljonair in geldnood door Roza van der Veer lisse - Keukenhof gaat in China de boer op. De Lissese bloementuin heeft voor de eerste keer in zijn bestaan in China op een vakantiebeurs gestaan. Keukenhof wil naamsbekendheid krijgen in het land. „Er zijn nu 1,3 miljard Chinezen. Als 1 procent daarvan genoeg geld heeft om naar de Keukenhof te komen, dan wordt het druk", aldus Keukenhof-voorzitter Walter Jansen. Het toerisme staat in China nog in de kinderschoenen. Chinezen mochten tot nog toe niet vrijelijk reizen en hadden ook niet zoveel geld. Sinds september 2004 kunnen ze makkelijk naar landen van de Europese Unie reizen. Daarnaast zijn er ook steeds meer Chine zen die zich dat financieel kunnen veroorloven. „Chinezen zijn echte tuin- en bloemenliefhebbers. Tij dens de culturele revolutie mochten ze geen bloemen hebben. Dat was bourgeois. Maar nu komt dat hele maal terug. Ze hebben veel belangstelling voor het op zetten van kwekerijen. Ze hebben al gekeken naar het veilingsysteem en denken na over bloemenexport. In zo'n land moet je een keer je visitekaartje afgeven", al dus lansen. Hij trekt de parallel met de Japanse markt waar Keukenhof ooit voor het eerst naar toe is gegaan. „Dat is een belangrijke doelgroep voor ons geworden. De Chinese markt kan dat ook worden. Wat niet wil zeggen dat we bijvoorbeeld een belangrijke markt als de Duitse of Nederlandse verwaarlozen. Je moet name lijk altijd houden wat je hebt en daarnaast nieuwe markten proberen te vinden." Salesmanager Karin Hoogland onderschrijft de woor den van Jansen. Zij bemande de stand die Keukenhof op de Chinese beurs deelde met het Haagse Maduro- dam. „Keukenhof is in de meeste landen een begrip. In China nog niet. Maar ze kennen Nederland wel. Dat is het land van de klompen, molens, bloemen, Amster dam, voetbal en een in Nederland opgegroeide maar vooral in China bekende autocoureur" (Formule 3-rij- der Ho Pin Tung, red.). De Chinezen kwamen volgens Hoogland vaak in hele families naar de vakantiebeurs. „Opa, oma, vader, moeder en één kind. Alles werd ook aan dat ene kind uitgelegd en verteld. En maar voelen aan de oranje tul pen die we speciaal voor de stand hadden laten over komen. Of ze wel echt waren." Hoogland en Jansen verwachten niet dat het komende voorjaar al storm loopt met Chinese bezoekers. „We hebben wel contacten gelegd met Chinese touropera tors die reizen naar Europa organiseren. We moesten vooral duidelijk maken dat wij maar zo kort open zijn. En dat ze een trip naar Keukenhof niet in bijvoorbeeld augustus moeten plannen. Maar het duurt vermoede lijk nog wel even voordat de Chinese toeristen in gro ten getale naar Lisse komen." Louis van Gaal wordt trainer AZ alkmaar - Louis van Gaal is per 1 juli trainer-coach van AZ. De Amsterdammer tekent in Alk maar een contract voor drie jaar. Hij volgt daar Co Adriaan- se op, die na dit seizoen vrijwil lig vertrekt bij de koploper uit de eredivisie. Volgens AZ vol doet Van Gaal (53), die eerder hoofdtrainer van onder meer Ajax en Barcelona was. volledig aan de eisen waaraan de nieu we hoofdcoach moet voldoen. De Alkmaarse club wilde een trainer die veel waarde hecht aan discipline, die aanvallend voetbal wil spelen en die over (veel) ervaring beschikt. „Van Gaal was de eerste keus van AZ", aldus het bestuur. Pleuni Touw en - vHugo Metsers in Leidse Schouwburg Post- en pakjesbe- >G gaat Nederland oran- n. De rode brievenbus postbedrijf TPG worden aar oranje van kleur. 1 geldt voor de bestel de uniformen van de is. TNT heeft 45.000 ners in Nederland. De kost 8 tot 10 miljoen !t bedrijf blijft 'konink- oranje is het gevolg imdopen van TPG, de Post, in TNT, zoals de male tak van het Is TNT Post Groep al igin Beatrix heeft in- igestemd met het ver- ook voor TNT Post in id het predikaat 'Ko- te voeren. miljard euro omzet in len wereldwijd opere- ncem en TNT, met to, is in het buitenland ïdste merknaam. TPG duizend werknemers in 200 landen. ;osten van de naams- niet te hoog te laten neemt TPG drie jaar or de invoering van de nieuwe, oranje huisstijl. De be stelbusjes, brievenbussen en bedrijfskleding worden vervan gen als ze versleten zijn. De naamswijziging onder streept de voortschrijdende in ternationalisering van het post bedrijf. TNT werd in 1998 over genomen door het toenmalige KPN, waarvan PTT Post nog onderdeel was. In 2002 werd de naam PTT Post vervangen door TPG Post. Harry Koorstra, als lid van de Raad van Bestuur verantwoor delijk voor Post: „De naam TNT maakt ons internationaal beter herkenbaar." Koorstra snapt dat de verandering voor Neder land wellicht een cultuurschok is. „Het zal even wennen zijn. Hier in Nederland zijn we ge hecht geraakt aan TPG Pöst en de kleur rood. Daar neem je niet zomaar afscheid van. Volgens TPG levert de ombouw kostenvoordelen op, doordat gezamenlijk kan worden inge kocht, investeringen in recla mecampagnes en arbeids marktcommunicatie gecombi neerd kunnen worden en er ge bruik wordt gemaakt van de zelfde huisstijl voor de hele groep. c/cpd - De Europese endiensten en finan- ellingen werken niet len bij het opsporen inele en terroristische ïen. Door onderling ven zijn de betrokken onvoldoende bereid informatie te delen, kunnen terroristische n onzichtbaar blijven. Arthur Docters van voorzitter van de Au- Financiële Markten 1 voorzitter van het Fi- Expertise Centrum een interview met deze 7Keel Europese landen (innen hun eigen gren- verbetering van de fi- J opsporing van terro- n criminelen", aldus van Leeuwen. „Maar Jcomen we er niet." >an overtuigd dat er in terroristische netwer- f zijn. „Het is een open markt. Er wordt handel gedre ven met de hele wereld, we hebben een goed werkend fi nancieel systeem. Het zou naïef zijn te denken dat terroristen en criminelen hier geen gebruik van maken." Volgens Docters van Leeuwen zou er in Europa een opspo ringscoördinator moeten ko men, die het vertrouwen heeft van alle nationale inlichtingen diensten en de financiële we reld. In Nederland is de coördi natie volgens Docters van Leeu wen goed geregeld. In het FEC werken justitie, AIVD, Belas tingdienst, politie en financiële autoriteiten samen aan de op sporing van criminelen, terro risten en 'foute' bankiers. „Als het nu niet lukt kunnen we al leen onszelf de schuld geven." Pagina Economie:' Nederland klaar voor jacht op terroristengeld COMMENTAAR IRAK ^Bgde Staten hebben de- ^Hefinitief een punt gezet m zoektocht naar mas- Igingswapens in Irak. Amerikaanse specialis- ïn het hele land uitge- omgespit, maar heb- gevonden. Een verras- it niet, maar het blijft ikkende constatering. Ezigheid van deze wa ven voor president Bush )ekjjrijkste reden om het ie kfan Saddam imver te wer- later is er in ig verbeterd. SJe br zit achter oretendel, maar (7);l van de gemiddelde m Onveiliger dan ooit In »p naar de democrati- iezingen van 31 janua- er dagelijks tientallen rs door aanslagen van rs van het 'ancien regi- bnerikaanse en Britse ebben in 2003 de slag os;Jdam Hussein gewon- 28- 'r dreigen de oorlog te democratische krach- ik stand houden, dan egohenlandse troepen de Dselbrde moeten blijven D. Dat gegeven maakt het voor het kabinet, dat de oor log steeds ondersteund heeft, moeilijk om de Nederlandse troepen terug te trekken als ze half maart hun termijn van 20 maanden achter de rug hebben. Van Amerikaanse en Britse zijde wordt zware druk uitgeoefend om de Nederlandse militaire missie te verlengen. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de missie wel verlen gen. Maar het kabinet worstelt met het duivels dilem ma en lijkt verdeeld. Toch moet het kabinet aan zijn standpunt vast houden, dat de Neder landse soldaten over acht weken vertrekken. Met die belofte van defensiemi nister Kamp op zak zijn ze aan hun missie begonnen. Ook is het waarschijnlijk te laat om nu nog getrainde vervangers te stu ren. De terugtrekking kan mis schien in fases gebeuren, maar belangrijk is dat andere landen hun verantwoordelijkheid ne men en het stokje van Neder land overnemen. Er zijn geen onvoorziene omstandigheden die de regering dwingen op eer dere toezeggingen terug te ko- Hugo Schneider Graner schuldig aan mishandeling fort hood - Een militaire jury in Texas heeft de Amerikaanse cipier Charles Graner schuldig bevonden aan mishandeling van gevangenen in de door de VS beheerde gevangenis van Abu Ghraib in Irak. Volgens de tienkoppige jury is de 36-jarige militair schuldig op alle tien punten van de aanklacht. Die luidt onder meer dat hij gevan genen heeft geslagen, gedwon gen tot masturbatie en naakt op elkaar gestapeld. Eén van de punten is afgezwakt. Veel van de incidenten zijn vastgelegd op foto's, die vorig jaar in de media verschenen en de wereld schokten. Verdonkschot blijft toch bij RB runsburg - Ted Verdonkschot blijft toch trainer bij Rijnsburg- se Boys. Twee weken geleden maakte de Rijnsburgse club be kend volgend seizoen niet met de trainer uit Haarlem verder te willen. Op aandringen van spe lers en sponsors ging het be stuur van Rijnsburgse Boys tij dens het trainingskamp op Te- nerife de afgelopen dagen met de trainer om tafel. Beide partij en besloten de overeenkomst met een jaar te verlengen. Proefslapen op de Euromast: toeristen aan je voeteneind

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1