'Geen ander leven door blindheic REGIO 'Verkopers hadden meer dep^mtt' moeite met de markt' steeg. De hui zenmarkt in Kreupel Katwijkse Martine Boere en haar geleidehond Nova gaan in Stockholm stage lopen NAVRAAG De gemiddelde prijs van een koopwoning is het afgelopen jaar met 2,5 procent gestegen. Dat is iets minder dan het jaar daarvoor toen deze regio deed het volgens JOOST VERBAAS van De Leeuw Make laardij in 2004 juist beter dan het jaar ervoor. „Er was meer vraag en huizen werden weer wat sneller verkocht." zaterdag 15 januari 2005 Hebben jullie in 2003 dan te klagen gehad? „Nou, we hebben wel moeten wennen aan de veranderde markt. Huizen stonden veel langer te koop. Wij makelaars pikten die trend wel op maar voor verkopers lag dat anders. Die hadden er meer moeite mee om hun verwachtingen aan te passen aan de nieuwe markt. Toch is Lei den en omgeving als je het landelijk bekijkt, nog altijd een heel aantrekkelijke hui zenmarkt. Met name in de startersklasse is er veel vraag." Maar is er voor starters ook nog aanbod? „De startersklasse begint in deze regio tegenwoordig bij 150.000 euro. Vanwege de lage rentestand is dit nog wel op te brengen voor een bepaalde groep. Op het moment dat de rentestand omhoog gaat houdt het uiteraard op." En hoe gaat het in de andere prijsklassen. Raken jullie de duur dere huizen alweer wat tnakkelijk kwijt? „Voor de categorie boven de 2,5 a 3 ton wordt het al weer wat in gewikkelder. Moeilijk wordt het boven de 4 ton. Maar ook in die prijsklassen is de omloopsnelheid vorig jaar al wat omhoog ge gaan. Ook omdat men realistischer is gaan prijzen. Wat zijn jullie verwachtingen voor het komend jaar? Als de rente zich rustig houdt blijven wij tevreden over de huizen markt. Een andere factor die van invloed is is de doorstroming. Zonder nieuwbouw heeft die niet plaats en zijn er weinig verko pen." Maar met veel nieuwbouw dalen de huizenprijzen toch weer? „Ja maar zoveel nieuwbouw hebben we hier niet. Wat dat betreft ben ik benieuwd naar Valkenburg. Of de ontwikkeling van dat ge bied effect heeft op de huizenprijzen hier. Voor deze regio zou ik dat namelijk niet eens met zekerheid durven zeggen." tekst: Marijn Kramp foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Zaterdag 15 Januari LEIDEN - Op de in aanbouw zijnde perronoverkapping van het Leidse station ging hedenochtend om even voor tien uur de vlag in top, ten te ken, dat de laatste stalen spant op zijn plaats was gebracht. Voor de uitbreiding van de perronoverkapping (35 meter in de richting van de stad) moesten in totaal zestien spanten van circa 18 meter lengte wor den geplaatst. Met inbegrip van de zestien steunpunten heeft de Ne derlandse Staalindustrie te Rotterdam, welke industrie dit werk uit voert, in totaal ruim 100 ton staal moeten verwerken. Half December is met de plaatsing van de staalconstructie begonnen. Nu de laatste spant is geplaatst, zal het Spoorwegbouwbedrijf binnen kort beginnen met het aanbrengen van de dakbedekking. Indien de weersomstandigheden niet tegen werken, denkt met met April het per ron onder de kap te hebben. COLOFON ANNO 1980, dinsdag 15 januari LEIDEN - Hoewel het ijs op de Leidse singels nog onbetrouwbaar is, waagden de eerste schaatsers zich toch al op de Witte Singel. Om van de singels een veilige, openbare ijsbaan te maken, zal het nog een paar nachten flink moeten vriezen. Toch hebben de meeste en thousiastelingen er inmiddels drie schaatsdagen op zitten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag yan 08 30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de kfant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmajr Ze zijn twee vriendinnen van rond 40 en hebben samen een paard: Felice. Dat vinden ze leuk, samen een paard bezitten. Leuker dan in je eentje. En makkelijker. Ze hoeven niet iedere dag naar de stal om op Felice te rijden, een deken over haar rug te gooien als het koud is, of een klontje te ge ven. Die bezigheden hebben de vrouwen on der elkaar verdeeld. Best leuk zo'n paard met z'n tweeën. Maar vandaag niet. Vandaag trekken de vriendinnen groeven in hun voorhoofd en kijken ze somber. Ze zijn met Felice bij de dierenarts en die kijkt al even zorgelijk. Feli ce is kreupel. Als ze stapt valt het nog wel mee, maar als een van de twee vrouwen ver zoek van dierenarts Bart vijftig meter met haar wegdraaft, en weer terug, is het duide lijk te zien: Felice trekkebeent. Omdat het buiten guur is gaat het gezel schap gauw naar binnen, de praktijkruimte in. Daar kondigt Bart aan dat hij Felice wil verdoven om te kijken wat het effect is. „Ben zo terug." In dezelfde ruimte staat een vrouw met een vaalbruine pony aan een touw. Een andere dierenarts onderzoekt het dier. Ze verruilt haar gewatteerde jas voor een groen schort en trekt een lange handschoen aan die haar hele arm in plastic hult. Vervolgens steekt ze haar arm tot aan haar schouder in het ach terwerk van de pony. Oef. Fijn vindt het beestje het zo te zien niet, maar hij laat het wel uit zijn hoofd om de indringer van zich af te slaan. De pony heeft een praam op z'n neus - z'n bovenlip zit shocking klem in een lus die strak is aange draaid - en elke beweging doet 'm zeer. Dus wacht hij gelaten tot de dokter klaar is. Er zit weinig anders op. Daar komt Bart weer aan. Hij geeft Felice een paar injecties vlak boven een hoef, wacht even en prikt dan voorzichtig met de punt van een schaar op de plek waar hij net de spuiten heeft gezet. Geen reactie. De ver doving werkt. Buiten moet Felice w< ven. De kreupelheid is weg. Bart kn^ zend. „We moeten foto's en een echiir! en daarvoor moet uw paard een paa* hier blijven." Voor de patiënt wordt een box in 01 maakt. Felice heeft nog altijd profijt,^ verdoving en schraapt vrolijk het sO Mi haar stal op een hoop. De vriendinrfj1™ huiswaarts. 3^ Een lege trailer rammelt achter huiden zwijgen, maar weten van elkaar dative hetzelfde denken. fril Paul de Vlieger F" Martine Boere ziet ondanks haar blindheid niet op tegen de stage in Zweden. „Nee, ik vind het niet eng. Natuurlijk wel spannend. Maar ik denk wel dat ik me zal redden. De eerste dagen loopt er een student met mij en Nova mee, die ons de weg kan wijzen naar de universiteit of de supermarkt. Als we dat een paar keer gedaan hebben, kunnen Nova en ik het prima zelf." Foto: Dick Hogewoning Nienke Ledegang Een student die voor studie naar het buitenland gaat; daar is al weinig bijzonders meer aan. Toch is het vertrek van de Katwijkse Martine Boere (22), aanstaande maandag naar Stockholm, een tikkie extra spannend. Martine is blind en neemt daar om haar geleidehond Nova mee. Die zal haar overal begeleiden. Ze studeert Communicatie- en Informatiewe tenschappen aan de VU in Amsterdam. „Daar hoort ook een uitwisseling naar het buitenland bij. Het is niet verplicht, maar het wordt eigen lijk wel van je verwacht. Alleen als je een goede reden hebt om thuis te blijven dan ga je niet." En het feit dat ze niets kan zien ('hooguit een streepje donker of een streepje licht') vond Mar tine geen reden om niet te gaan. Tot haar twaalfde kon Martine nog zien. „Niet veel, tien procent, maar toch... In een paar we ken tijd ben ik toen ineens helemaal blind ge worden. Raar was dat. Dan stond ik in de deur opening om naar buiten te gaan en dan vroeg ik me af: Idopt het daar buiten nog wel? Is alles nog zoals ik denk dat het is? Dat is raar, je moet je he lemaal opnieuw aanpas sen aan je omgeving." Martine zat in de brugklas van het Andreas College toen ze blind werd. „Dat was ongeveer in juni. Ik had nog een paar weken te gaan. Gelukkig had ik toen al goede cijfers, het was al duidelijk dat ik naar het vwo kon. Ik ben toen in de zomerva kantie als een razende braille gaan leren en stoklopen. Ik dat brailleklasje was ik drie keer zo snel als de rest, zo gedreven was ik. Er zat natuurlijk ook wel druk achter, ik wilde in sep tember gewoon in de tweede klas beginnen." Het lukte Martine om de middelbare school in het normale tempo af te maken. En aan het einde van de rit kwam onherroepelijk de vraag: wat daarna? „Ik wist wel ongeveer wat ik leuk vond, maar ik wist niet precies welke opleiding is zou gaan doen. Ik wil de de communicatiekant op, dus ik ben met een vriendin alle open dagen af gelopen. Ik ben bij sociale weten schappen geweest, bij commerciële economie, maar uiteindelijk vond ik Dus moest Martine vanaf dat moment el) op en neer naar Amsterdam. Eén ding we nog onmisbaarder: haar hond. „Mijn hoi eerst Vana en sinds een jaar Nova, gaat a met me mee. Tijdens de lessen ligt ze aai voeten. Inmiddels weet ze precies dat ee drie kwartier duurt. Meestal ligt ze te slaj snurken zelfs en na precies drie kwartier rechtop zitten of de docent indringend a ken. Dat heeft al regelmatig tot hilariteit lacht Martine. Haar hond Vana werd een jaar geleden gen door Nova, omdat ze kreupel begon pen. „De deskundigen zeiden dat ze een omaatje misschien nog wel kon begeleid maar een jong en actief iemand als ik niq om moest ze weg. Gelukkig kreeg ik er e< tastische hond voor terug. Ze zeggen we dat het een jaar duurt voor jij en je hond elkaar zijn ingespeeld. Ik heb daar enorn investeerd. Ik heb haar nu bijna een jaar kan echt zeggen dat Nova mijn maatje is naast heb ik zoveel aan haar, ze geeft mi zelfvertrouwen. Nova is een nog jonge hond en is dol op w; M| "I bel de ho <9 he Al! keer gedoe hebben met de NS en iedere weer eens de trein uit, dan loop ik te bal maar Nova fleurt helemaal op. Dan gaal rechtop lopen, staart in de lucht en het erin." Daarom zal ze het ook geweldig vinden Stockholm te gaan, denkt Martine. „Alk nieuw, we zijn er nog nooit geweest. Da naar Stockholm ga, is omdat het me eei stad lijkt, maar ook wel vanwege mijn b Ik wilde naar een plek waar ze rekening houden met het feit dat ik niet kan zien wilde naar een hondvriendelijk land. Ik mailtje gestuurd naar een universiteit ii wegen en in Zweden. Uit Zweden kreeg snelste en meest positieve antwoord. Op de vraag wat er voor iemand die nie zien, leuk is aan een vreemde stad, z tine gedecideerd: „Er zullen heus dii die me opvallen. AJleen al de taal is dat voelt meteen als nieuw. En de lu anders zijn. Of de sfeer. Ik kan missch de mooie gebouwen of pleinen zien, mp weet zeker dat ik het er leuk vind." Bang dat ze op de universiteit niet kan men, is ze niet. „Dat is in Nederland 01 probleem. Dankzij mijn laptop met spi brailleregel. Sheets voor een powerpoi tatie vraag ik vooraf op bij de docent ei werk of tentamens lever ik in op disket ik, misschien iets langzamer dan de re? gewoon meedoen. Ik denk dat het in Zi niet heel anders zal gaan. Het zal voor het eerst zijn dat Martine zelf woont. Nu woont ze nog bij haar Ook haar vriend is straks niet in de bui „Nee, niet eng. Natuurlijk wel spannei ik denk wel dat ik me zal redden. De ei gen loopt er een student met mij en N< die ons de weg kan wijzen naar de unr de supermarkt. Als we dat een paar kei hebben, kunnen Nova en ik het prima der ben ik blij dat ik op de campus eeni voor mezelf heb. Daar heb ik ook om gé Niet omdat het met niet gezellig lijkt niL paar anderen, maar samenwonen is best lastig. Hier in de keuken heeft bijvfcf alles zijn vaste plek en heb ik met mijn| braille-lettertang alle potjes getaped. vL- en tot wanneer is het houdbaar? Als ieijr ders net heeft staan koken, kan ik nietslj rugvinden." j|r Haar reis naar Stockholm, erkent Martij a ze ook wel een heel klein beetje om zicje bewijzen. „Ik wil geen ander leven leidfc r mijn blindheid. En dat hoeft ook helei Ik heb al de gekste dingen gedaan. Als met vriendinnen dan zeiden ze gerust je naar rechts kijken, nóg een beetje n< en nu lachen. Dan had ik oogcontact, werd ik de dag erna gebeld door een j< vroeg of ik meeging naar de bioscoop, ik: zullen we maar iets anders gaan do Die dingen die voor anderen zo gewoo^ zijn voor mij de grootste uitdaging." BODEGRAVEN, 10.15UUR

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18